Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Powiat lubelski

8 czerwca 2022 r.
21:46

Tak się kończy ogławianie koron. Drzewa wyłamały się i uszkodziły zabytkowe ogrodzenie kościoła

Autor: Zdjęcie autora oprac. agdy
41 3 A A

Trzeba pokazywać wszystkim, którzy twierdzą, że „odbije” i „się zagęści i zazieleni” – komentują internauci zdjęcia lip posadzonych koło kościoła. I ich poprzedniczek, które trzeba było wyciąć, bo padły ofiarą koszmarnego ogłowienia koron. Kikuty się zazieleniły, ale faktycznie zniszczono stare drzewa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Odtworzenie historycznego drzewostanu oraz rekompensata przyrodnicza – tak fachowo mówi się o młodych lipach, które od niedawna rosną w sąsiedztwie kościoła św. Jana Chrzciciela w Dysie, w gminie Niemce.

Zabytkowa świątynia jest otoczona murem przy którym lipy rosły od lat. Niestety: rosły do momentu gdy ktoś uznał, że likwidacja ich koron wyjdzie okazałym drzewom na zdrowie. Tak się oczywiście nie stało.

– W miejscu usuniętych konarów drzewo ratując się wytwarza pędy odroślowe, budując nową koronę. W przypadku niektórych gatunków (np. lipa drobnolistna) po kilku latach wydaje się, że ma się całkiem dobrze. Niestety tylko pozornie – wyjaśnia Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków, który podaje przykład z Dysa na destrukcyjny wpływ niewłaściwych cięć.

Fatalne ogłowienie koron bardzo osłabiło drzewa. Dwa z nich się nawet się wyłamały uszkadzając zabytkowe ogrodzenie kościoła. Koniec końców trzeba było wyciąć dziesięć starych lip.

Służby konserwatorskie pokazały zdjęcia dokumentujące los kościelnych lip.

– Przykry widok.

– To trzeba pokazywać wszystkim, którzy twierdzą, że „odbije” i „się zagęści i zazieleni aż się zdziwicie” – komentują internauci.

– Rosną już miesiąc, wygląda na to, że się przyjęły. Nie kwitną, są za młode, choć mają 4-6 metrów wysokości. Podlewamy je i zasilamy specjalnym preparatem – mówi ks. kan. Robert Brzozowski, który od 2008 roku jest proboszczem parafii św. Jana Chrzciciela.

Twierdzi, że nie przypomina sobie jak wyglądały lipy gdy objął liczącą około 4 tysięcy osób wspólnotę. – Raczej problemem było bezpieczeństwo. Niepokoiłem się, żeby przewracając nie zagrażały świątyni.

W otoczeniu kościoła, w ramach tak zwanych nasadzeń zastępczych pojawiły się 22. młode lipy. Jak tłumaczy Dariusz Kopcowiski przyczyni się to do odtworzenia historycznego drzewostanu oraz będzie stanowić rekompensatę przyrodniczą.

Koszt posadzenia nowych drzew wzięli na siebie parafianie. Proboszcz informował o sprawie i prosił wiernych o wsparcie na ten cel. Dotację na to przedsięwzięcie przyznała też Wojewódzka Dyrekcja Ochrony Środowiska.

Nie traćcie głowy

• Duże i dojrzałe drzewa nie powinny być poddawane nadmiernym cięciom. • Usuwanie konarów czy skracanie drzewa w zakresie przekraczającym 30 proc. jest niezgodne z prawem. • Zabiegi takie są szkodliwe dla samej rośliny, powodując trudne do zabliźnienia rany. • Zbyt duże cięcia zaburzają bilans energetyczny drzewa i utrudniają mu ochronę przed szkodnikami i chorobami. • Większość gatunków nie jest w stanie skutecznie zagoić dużych ran, dlatego też usuwanie większych konarów należy ograniczyć do bezwzględnego minimum. Alternatywą do takich cięć jest m.in. zakładanie bezinwazyjnych wiązań elastycznych w koronach drzew

(za LWKZ)

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Miasto wspiera dzieci i młodzież. W Lublinie działa telefon zaufania

Miasto wspiera dzieci i młodzież. W Lublinie działa telefon zaufania

Centrum Interwencji Kryzysowej w Lublinie uruchamia pomoc dla młodych mieszkańców Lublina. To część programu „POMOC kontra przemoc” dofinansowanego ze środków europejskich.

Marleyki 2024 w lubelskim Centrum Kultury
11 maja 2024, 21:00

Marleyki 2024 w lubelskim Centrum Kultury

Marleyki to coroczne święto muzyki reggae na cześć Roberta Nesty Marleya (znanego jako Boba Marleya). W sobotę (11 maja) muzyczny hołd – dla jednej z największych legend kultury i muzyki reggae – złożą członkowie Love Sen-c Music Sound System.

Platforma Obywatelska zdziwiona i zniesmaczona rezygnacją Janickiej

Platforma Obywatelska zdziwiona i zniesmaczona rezygnacją Janickiej

Z ogromnym zdziwieniem przyjęliśmy oświadczenie, jakie w mediach społecznościowych opublikowała radna Katarzyna Janicka. Tuż przed inauguracyjną sesją nowej - IX kadencji Rady Miasta Chełm ogłosiła otóż, że nie przystąpi do Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej – Małgorzata Sokół, przewodnicząca Rady Powiatu PO RP w Chełmie oraz Marek Sikora, przewodniczący Klubu KO w Radzie Miasta komentują decyzję byłej już radnej PO.

Spotkanie podróżnicze z Dominikiem Maińskim
NASZ PATRONAT

Spotkanie podróżnicze z Dominikiem Maińskim

Lubelski podróżnik tym razem wybrał się na miesięczną wyprawę, w czasie której odwiedził Amazonię i wyspy Morza Karaibskiego. Efektami tej wycieczki pochwali się w najbliższy piątek.

Politechnika polepsza komfort jazdy windą

Politechnika polepsza komfort jazdy windą

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej opatentowali urządzenie, które ma posłużyć producentom i użytkownikom wind. Dzięki niemu, jazda ma być bezpieczna i komfortowa.

Jak zostać samodzielnym pilotem paralotni?

Jak zostać samodzielnym pilotem paralotni?

Historia paralotniarstwa jako sportu jest stosunkowo młoda, ale paralotnia szybko zyskała na popularności wśród entuzjastów lotów na całym świecie. W tym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć, aby rozpocząć swoją przygodę z lataniem na paralotni.

Zmienił się dyrektor lubelskiego oddziału TVP3

Zmienił się dyrektor lubelskiego oddziału TVP3

Nowym dyrektorem i redaktorem naczelnym lubelskiego oddziału Telewizji Polskiej został Piotr Adamczuk.

Nowe ogrodzenie parku pułapką na sarny
Nałęczów

Nowe ogrodzenie parku pułapką na sarny

Trzeciego maja złapała się pierwsza, a szóstego maja druga. Sarny próbowały przejść pomiędzy stalowymi prętami nowego ogrodzenia Parku Zdrojowego. Dzikie zwierzęta zginęły. Problem zaskoczył urzędników. Samorządowcy szukają rozwiązania.

Zmarł Waldemar Kowalski

Zmarł Waldemar Kowalski

W wieku 84 lat odszedł „bombardier ze Świdnika”. Waldemar Kowalski był bokserem, z którym Avia Świdnik odnosiła największe sukcesy.

Ulica Stary Gaj zyska nawierzchnię asfaltową. Koniec utrudnień jeszcze dzisiaj
LUBLIN

Ulica Stary Gaj zyska nawierzchnię asfaltową. Koniec utrudnień jeszcze dzisiaj

Trwają pracę nad położeniem nawierzchni asfaltowej na ulicy Stary Gaj w Lublinie. W związku z tym występują tam utrudnienia w ruchu. Ulica zamknięta jest dla kierowców na remontowanym odcinku.

Ambasador Węgier Orsolya Zsuzsanna Kovács odwiedziła Lublin
ZDJĘCIA
galeria

Ambasador Węgier Orsolya Zsuzsanna Kovács odwiedziła Lublin

W czwartek Lublin odwiedziła Ambasador Węgier Orsolya Zsuzsanna Kovács. Dyplomatka po siedmiu latach kończy "swoją misję", stolica Lubelszczyzny była pierwszym miastem jakie odwiedziła na swojej pożegnalnej trasie. Ambasador złożyła wieniec przed pomnikiem Solidarności polsko-węgierskiej.

Kamerzyści rozbili Urzędników w czwartej kolejce Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej

Kamerzyści rozbili Urzędników w czwartej kolejce Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej

Znamy rozstrzygnięcia 4. kolejki Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w grupie „35+”.

Ortopedia jak nowa. Wszystko „ładne, pachnące, świeże”
galeria

Ortopedia jak nowa. Wszystko „ładne, pachnące, świeże”

Bez żadnej dotacji, wyłącznie z własnych środków Zamojski Szpital Niepubliczny przeprowadził remonty na oddziale chirurgii urazowo-ortopedycznej. Pacjenci będą teraz mieć dużo lepsze warynki pobytu i leczenia.

IV Turniej Lubelskiego Cebularza w rugby zostanie rozegrany już w sobotę

IV Turniej Lubelskiego Cebularza w rugby zostanie rozegrany już w sobotę

Edach Budowlani Lublin po raz czwarty zapraszają na Turniej Lubelskiego Cebularza – Regionalny Turniej Dzieci i Młodzieży w rugby. Zawody odbędą się w najbliższą sobotę, na boiskach przy ul. Krasińskiego i ul. Magnoliowej. Początek o godz. 10.

Kolejna noc z przymrozkami

Kolejna noc z przymrozkami

Szykuje się kolejna noc z przymrozkami w województwie lubelskim.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium