Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Powiat lubelski

8 czerwca 2022 r.
21:46

Tak się kończy ogławianie koron. Drzewa wyłamały się i uszkodziły zabytkowe ogrodzenie kościoła

Autor: Zdjęcie autora oprac. agdy
41 7 A A

Trzeba pokazywać wszystkim, którzy twierdzą, że „odbije” i „się zagęści i zazieleni” – komentują internauci zdjęcia lip posadzonych koło kościoła. I ich poprzedniczek, które trzeba było wyciąć, bo padły ofiarą koszmarnego ogłowienia koron. Kikuty się zazieleniły, ale faktycznie zniszczono stare drzewa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Odtworzenie historycznego drzewostanu oraz rekompensata przyrodnicza – tak fachowo mówi się o młodych lipach, które od niedawna rosną w sąsiedztwie kościoła św. Jana Chrzciciela w Dysie, w gminie Niemce.

Zabytkowa świątynia jest otoczona murem przy którym lipy rosły od lat. Niestety: rosły do momentu gdy ktoś uznał, że likwidacja ich koron wyjdzie okazałym drzewom na zdrowie. Tak się oczywiście nie stało.

– W miejscu usuniętych konarów drzewo ratując się wytwarza pędy odroślowe, budując nową koronę. W przypadku niektórych gatunków (np. lipa drobnolistna) po kilku latach wydaje się, że ma się całkiem dobrze. Niestety tylko pozornie – wyjaśnia Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków, który podaje przykład z Dysa na destrukcyjny wpływ niewłaściwych cięć.

Fatalne ogłowienie koron bardzo osłabiło drzewa. Dwa z nich się nawet się wyłamały uszkadzając zabytkowe ogrodzenie kościoła. Koniec końców trzeba było wyciąć dziesięć starych lip.

Służby konserwatorskie pokazały zdjęcia dokumentujące los kościelnych lip.

– Przykry widok.

– To trzeba pokazywać wszystkim, którzy twierdzą, że „odbije” i „się zagęści i zazieleni aż się zdziwicie” – komentują internauci.

– Rosną już miesiąc, wygląda na to, że się przyjęły. Nie kwitną, są za młode, choć mają 4-6 metrów wysokości. Podlewamy je i zasilamy specjalnym preparatem – mówi ks. kan. Robert Brzozowski, który od 2008 roku jest proboszczem parafii św. Jana Chrzciciela.

Twierdzi, że nie przypomina sobie jak wyglądały lipy gdy objął liczącą około 4 tysięcy osób wspólnotę. – Raczej problemem było bezpieczeństwo. Niepokoiłem się, żeby przewracając nie zagrażały świątyni.

W otoczeniu kościoła, w ramach tak zwanych nasadzeń zastępczych pojawiły się 22. młode lipy. Jak tłumaczy Dariusz Kopcowiski przyczyni się to do odtworzenia historycznego drzewostanu oraz będzie stanowić rekompensatę przyrodniczą.

Koszt posadzenia nowych drzew wzięli na siebie parafianie. Proboszcz informował o sprawie i prosił wiernych o wsparcie na ten cel. Dotację na to przedsięwzięcie przyznała też Wojewódzka Dyrekcja Ochrony Środowiska.

Nie traćcie głowy

• Duże i dojrzałe drzewa nie powinny być poddawane nadmiernym cięciom. • Usuwanie konarów czy skracanie drzewa w zakresie przekraczającym 30 proc. jest niezgodne z prawem. • Zabiegi takie są szkodliwe dla samej rośliny, powodując trudne do zabliźnienia rany. • Zbyt duże cięcia zaburzają bilans energetyczny drzewa i utrudniają mu ochronę przed szkodnikami i chorobami. • Większość gatunków nie jest w stanie skutecznie zagoić dużych ran, dlatego też usuwanie większych konarów należy ograniczyć do bezwzględnego minimum. Alternatywą do takich cięć jest m.in. zakładanie bezinwazyjnych wiązań elastycznych w koronach drzew

(za LWKZ)

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Izydor / 8 czerwca 2022 r. o 23:25
Parafianie wzięli na siebie koszty? Po ogłoszeniu obowiązkowej dobrowolnej zbiórki? Dlaczego sutannowi ze swoich uzbjeranych worków nie płacą? A jak by tak komornik wszedł na majątki pokupione na ,,przyjaciółki" zamiast dofinansowania z ochrony środowiska? Ten urząd nie ma innych wydatków tylko czyjeś dewastacje usuwać. Ciekawe jak by zwykły człek stworzony przez Pana B.. tak pouszkadzał drzewa i zabytek chroniony ustawowo, jakie nagrody od Tych przy korycie i prokuratury by dostał? W tym kraju nie ma prawa, normalnego państwa od 1939 r. bo rządzi prywatne korpo z Wall Stret wspierane przez inne korpo.
Parafianie wzięli na siebie koszty? Po ogłoszeniu obowiązkowej dobrowolnej zbiórki? Dlaczego sutannowi ze swoich uzbjeranych worków nie płacą? A jak by tak komornik wszedł na majątki pokupione na ,,przyjaciółki" zamiast dofinansowania z ochrony środowiska? Ten urząd nie ma innych wydatków tylko czyjeś dewastacje usuwać. Ciekawe jak by zwykły człek stworzony przez Pana B.. tak pouszkadzał drzewa i zabytek chroniony ustawowo, jakie nagrody od Tych przy korycie i prokuratury by dostał? W tym kraju nie ma prawa, normalnego państwa od 1939 r... rozwiń
Avatar
antypiss / 8 czerwca 2022 r. o 23:00
Tak możesz to odbierać, że cham ze mnie bo wychowano cię w fikcyjnym świecie diabłów i aniołów, których na oczy nie zobaczysz przenigdy. Jednak z tą mafią sukienkową trzeba walczyć aż do całkowitej likwidacji. To jest sekta pełną gębą. Pokreślam z całą stanowczością! SEKTA. To jest mafia! To darmozjady i złodzieje, którzy żeruja na ludziach mało inteligentnych, chorych lub w całkowitej desperacji. Przekazują intymne sekrety i mir bycia jakiemuś fikcyjnemu bogu przez chłoa w sukience o dłoniach nieskazitelnie czystych...  Otwórzo oczy i zastanów się nad swoim bytem. Wszystkiego dobrego zaczarowany i zmylony czlowieku.  
Tak możesz to odbierać, że cham ze mnie bo wychowano cię w fikcyjnym świecie diabłów i aniołów, których na oczy nie zobaczysz przenigdy. Jednak z tą mafią sukienkową trzeba walczyć aż do całkowitej likwidacji. To jest sekta pełną gębą. Pokreślam z całą stanowczością! SEKTA. To jest mafia! To darmozjady i złodzieje, którzy żeruja na ludziach mało inteligentnych, chorych lub w całkowitej desperacji. Przekazują intymne sekrety i mir bycia jakiemuś fikcyjnemu bogu przez chłoa w sukience o dłoniach nieskazitelnie czystych...  Otwórzo oczy i zasta... rozwiń
Avatar
Kroll / 8 czerwca 2022 r. o 22:52
"Rosły do momentu gdy ktoś uznał, że likwidacja ich koron wyjdzie okazałym drzewom na zdrowie". KTOŚ? Kto jest "ktosiem"? Ktoś wyrżnął a my zapłaciliśmy. Razem z parafianami.
Avatar
___K___ / 8 czerwca 2022 r. o 22:48
"Zabytkowa świątynia jest otoczona murem przy którym lipy rosły od lat. Niestety: rosły do momentu gdy ktoś uznał, że likwidacja ich koron wyjdzie okazałym drzewom na zdrowie". Kim był ten "ktoś"? Jakoś trudno mi uwierzyć, że zrobiły to krasnoludki. Na taką "ktosiową" bezkarność w Polsce może liczyć tylko jedna grupa zawodowa...
Avatar
kees22 / 8 czerwca 2022 r. o 22:37
Dodam jeszcze, że szkoda to tylko drzew. Nic więcej.
 Niektórym nie tylko brakuje jakiegokolwiek taktu ale i ogłady  ,wydaje im się, że są najmądrzejsi a tymczsem słoma im wyłazi z butów. Cham zawsze będzie chamem chociażby starał się jak najbardziej pokazać, że nim nie jest.
Avatar
antypiss / 8 czerwca 2022 r. o 22:15
Dodam jeszcze, że szkoda to tylko drzew. Nic więcej.
Avatar
antypiss / 8 czerwca 2022 r. o 22:14
Ta sekta ma dużo kasy i złota. Ma też poparcie gangu pisowskiego więc szybko odbudują. Jeszcze będą się szyderczo targować z wykonawcą robót, żeby na swawole i pokusy zostało. Nie ma co się nad darmozjadami litować.
Avatar
Izydor / 8 czerwca 2022 r. o 23:25
Parafianie wzięli na siebie koszty? Po ogłoszeniu obowiązkowej dobrowolnej zbiórki? Dlaczego sutannowi ze swoich uzbjeranych worków nie płacą? A jak by tak komornik wszedł na majątki pokupione na ,,przyjaciółki" zamiast dofinansowania z ochrony środowiska? Ten urząd nie ma innych wydatków tylko czyjeś dewastacje usuwać. Ciekawe jak by zwykły człek stworzony przez Pana B.. tak pouszkadzał drzewa i zabytek chroniony ustawowo, jakie nagrody od Tych przy korycie i prokuratury by dostał? W tym kraju nie ma prawa, normalnego państwa od 1939 r. bo rządzi prywatne korpo z Wall Stret wspierane przez inne korpo.
Parafianie wzięli na siebie koszty? Po ogłoszeniu obowiązkowej dobrowolnej zbiórki? Dlaczego sutannowi ze swoich uzbjeranych worków nie płacą? A jak by tak komornik wszedł na majątki pokupione na ,,przyjaciółki" zamiast dofinansowania z ochrony środowiska? Ten urząd nie ma innych wydatków tylko czyjeś dewastacje usuwać. Ciekawe jak by zwykły człek stworzony przez Pana B.. tak pouszkadzał drzewa i zabytek chroniony ustawowo, jakie nagrody od Tych przy korycie i prokuratury by dostał? W tym kraju nie ma prawa, normalnego państwa od 1939 r... rozwiń
Avatar
antypiss / 8 czerwca 2022 r. o 23:00
Tak możesz to odbierać, że cham ze mnie bo wychowano cię w fikcyjnym świecie diabłów i aniołów, których na oczy nie zobaczysz przenigdy. Jednak z tą mafią sukienkową trzeba walczyć aż do całkowitej likwidacji. To jest sekta pełną gębą. Pokreślam z całą stanowczością! SEKTA. To jest mafia! To darmozjady i złodzieje, którzy żeruja na ludziach mało inteligentnych, chorych lub w całkowitej desperacji. Przekazują intymne sekrety i mir bycia jakiemuś fikcyjnemu bogu przez chłoa w sukience o dłoniach nieskazitelnie czystych...  Otwórzo oczy i zastanów się nad swoim bytem. Wszystkiego dobrego zaczarowany i zmylony czlowieku.  
Tak możesz to odbierać, że cham ze mnie bo wychowano cię w fikcyjnym świecie diabłów i aniołów, których na oczy nie zobaczysz przenigdy. Jednak z tą mafią sukienkową trzeba walczyć aż do całkowitej likwidacji. To jest sekta pełną gębą. Pokreślam z całą stanowczością! SEKTA. To jest mafia! To darmozjady i złodzieje, którzy żeruja na ludziach mało inteligentnych, chorych lub w całkowitej desperacji. Przekazują intymne sekrety i mir bycia jakiemuś fikcyjnemu bogu przez chłoa w sukience o dłoniach nieskazitelnie czystych...  Otwórzo oczy i zasta... rozwiń
Avatar
Kroll / 8 czerwca 2022 r. o 22:52
"Rosły do momentu gdy ktoś uznał, że likwidacja ich koron wyjdzie okazałym drzewom na zdrowie". KTOŚ? Kto jest "ktosiem"? Ktoś wyrżnął a my zapłaciliśmy. Razem z parafianami.
Avatar
___K___ / 8 czerwca 2022 r. o 22:48
"Zabytkowa świątynia jest otoczona murem przy którym lipy rosły od lat. Niestety: rosły do momentu gdy ktoś uznał, że likwidacja ich koron wyjdzie okazałym drzewom na zdrowie". Kim był ten "ktoś"? Jakoś trudno mi uwierzyć, że zrobiły to krasnoludki. Na taką "ktosiową" bezkarność w Polsce może liczyć tylko jedna grupa zawodowa...
Avatar
kees22 / 8 czerwca 2022 r. o 22:37
Dodam jeszcze, że szkoda to tylko drzew. Nic więcej.
 Niektórym nie tylko brakuje jakiegokolwiek taktu ale i ogłady  ,wydaje im się, że są najmądrzejsi a tymczsem słoma im wyłazi z butów. Cham zawsze będzie chamem chociażby starał się jak najbardziej pokazać, że nim nie jest.
Avatar
antypiss / 8 czerwca 2022 r. o 22:15
Dodam jeszcze, że szkoda to tylko drzew. Nic więcej.
Avatar
antypiss / 8 czerwca 2022 r. o 22:14
Ta sekta ma dużo kasy i złota. Ma też poparcie gangu pisowskiego więc szybko odbudują. Jeszcze będą się szyderczo targować z wykonawcą robót, żeby na swawole i pokusy zostało. Nie ma co się nad darmozjadami litować.