Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Ekstraklasa

9 lutego 2017 r.
17:58

"Greenkeeper" Areny Lublin: Grozi nam wymiana murawy

56 24 A A
(fot. Przemysław Gąbka/gornik.leczna.pl)

- Dajemy z siebie wszystko, pracujemy na pełnych obrotach, ale to Matka Natura rozdaje karty. Wszystko w jej rękach - mówi Sebastian Sadź, greenkeeper Areny Lublin

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
  • Jakie są szanse na to, żeby Górnik Łęczna w sobotę zagrał z Zagłębiem Lubin na Arenie Lublin?

– Robimy wszystko, żeby ten mecz mógł odbyć się zgodnie z planem. Ja na początku tygodnia byłem na kongresie greenkeeperów polskich, ale moi chłopcy cały czas pracują w pocie czoła na mrozie. System podgrzewania murawy pracuje od 16 stycznia. Utrzymujemy temperaturę w masie korzeniowej w wysokości 10 stopni Celsjusza. Nie możemy jej podnieść, bo boję się, żeby nie spalić murawy. We wtorek przykryliśmy murawę agrowłókniną 50-gramową i udaje nam się pomału odmrażać ten lód z blaszek trawy.

  • Nic więcej nie da się zrobić?

– Wyciągnąłem najcięższe działa, jakie mam w postaci tej agrowłókniny. Liczę na to, że biologia gleby, którą mam, dzięki produktom, na których pracuję, obroni mnie. Dajemy z siebie wszystko, pracujemy na pełnych obrotach, ale to Matka Natura rozdaje karty. Wszystko w jej rękach. Jeżeli temperatury nie spadną, może się udać, ale jakikolwiek większy przymrozek stawia powodzenie całej akcji pod olbrzymim znakiem zapytania. Mam związane ręce. Nie mogę zastosować żadnego środka, żadnego nawozu dolistnego czy posypowego, żeby jakoś rozbudzić tę wegetację, żeby się wspomóc. Rozwiązaniem byłyby specjalne lampy do nagrzewania murawy, ale nie stać nas na nie. To olbrzymi koszt. Taką technologią dysponują tylko trzy kluby w Polsce.

  • Jak wygląda sytuacja w innych miastach?

– Problemy z przygotowaniem płyty mają także w Poznaniu. U nich jest troszeczkę lepszy ten mikroklimat, ale znowu kubatura stadionu utrudnia pielęgnacje. Tylko, że oni korzystają z lamp, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej będzie rozmrozić górną warstwę nawierzchni. W najgorszej sytuacji jesteśmy my i Jagiellonia, ale ona akurat w pierwszej kolejce gra na wyjeździe. Lublin i Białystok to najbardziej wysunięte na wschód ośrodki w ekstraklasie. Tak naprawdę jeszcze nawet w kwietniu możemy spodziewać się anomalii pogodowych. W innych rejonach jest cieplej, mają łatwiej.

  • Murawa na Arenie Lublin od nowości nie była jeszcze wymieniana ani razu...

– Mamy super trawę i dotychczas udawało się utrzymać ją w jak najlepszej jakości. W ubiegłym roku miałem 60 imprez piłkarskich, cztery duże koncerty i dwa mniejsze. Do tego dwa mecze rugby i mecz futbolu amerykańskiego. I mimo tego udawało się utrzymać doskonałą kulturę i formę trawy. A teraz... Marwię się, bo jesteśmy obwarowani pewnymi obostrzeniami z FIFA, z UEFA i z PZPN w związku z Euro. Ale nie jestem Bogiem, nie mam wpływu na pewne rzeczy.

  • To jest ta sama nawierzchnia, na której w czerwcu odbędą się Młodzieżowe Mistrzostwa Europy? Nie będzie zmieniana przed turniejem?

– Nie będzie zmieniana, nie było takich planów. Ja wszystko starałem się robić, żeby utrzymać ją w jak najlepszym stanie. Po 12 grudnia, po ostatnim meczu Górnika z Termaliką weszliśmy z bardzo dobrą jakością trawy w sezon zimowy. Ale ten towarzyski mecz drużyny z Łęcznej z Radomiakiem, który odbył się przy temperaturze -3,5 stopnia, sprawił, że murawa uległa częściowej degradacji. Kolejne spotkanie przy tak niskich temperaturach jeszcze bardziej pogorszyłoby jej stan.

  • Czyli dla jakości murawy byłoby lepiej, żeby ten mecz został przełożony?

– Ja bym ku temu się skłaniał.

  • Jakie mogą być konsekwencje, jeśli Ekstraklasa SA się nie zgodzi?

– Jeżeli zdejmiemy agrowłókninę i wilgoć w powietrzu, bądź tą, która pozostanie na masie listnej murawy, zetnie mróz i wbiegną gracze, to będzie praktycznie 90-procentowa destrukcja murawy. Ja do wiosny nie zrobię nic. To się może skończyć wymianą murawy bądź później jakimiś kosztownymi zabiegami dodatkowymi.

Zobacz także: trening Motoru Lublin na Arenie Lublin

Komentarze 24

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 23 lutego 2017 o 16:17
0
Ludzie czym wy sie k+rwa podniecacie?,artykul z 9 lutego czyli z przed dwóch tygodni.Mecz z Zagłębiem już dawno przeniesiony a Dziennik Wschodni odgrzewa"stary kotlet".
Avatar
Gość / 11 lutego 2017 o 16:17
0
"System podgrzewania murawy pracuje od 16 stycznia. Utrzymujemy temperaturę w masie korzeniowej w wysokości 10 stopni Celsjusza." Cytat dla gościa który stwierdza że nie ma na murawie podgrzewania heheh kłania się czytanie ze zrozumieniem które chyba olałes w podstawowce
Avatar
Gość / 11 lutego 2017 o 09:55
0
Myślicie że zmiana gościa od murawy poprawi sytuację? Znam greenkepera i wiem że flaki sobie wypruwa i wkłada w to całe serducho ale najlepiej zdaniach winę na człowieka który chce dla murawy jak najlepiej... problemu są gdzie indziej brak słów....
Avatar
duzo wiem / 11 lutego 2017 o 08:11
0
Po wpisach na forum widzę ze ktoś ma bardzo duży problem ze sobą. Obnaż sie lumpie a nie anonimowo wpisy robisz. Nie podoba ci sie prostaku to zapraszam na Legie tam zrobią z tobą cwoku porządek ale ty tylko mądry jestes pisząc anonimowo. Oj nie ładnie dopadną i ciebie macki prawdy. Nadchodzę!!!!! Bójcie sie!!!!
Avatar
Gość / 10 lutego 2017 o 10:19
0
Odgonić amatorów z prowincji od finansowania sportu i infrastruktury sportowej. Co wyrabia przez 7 lat nasi spec od sportu to zgroza. No ale łysek zawsze tam gdzie finans. Jakby nadzór na budową Areny miał Dyr. Wydziału Sportu UM Lublin a nie Belpegorek co zaraz wsadził tam d...... to Arena miałaby pogrzewaną płytę boiskową i nie byłoby problemów z meczami rozgrywanymi w lutym czy marcu. Gonić amatorów z prowimcji od sportu i infratruktury sportowej. Lepiej niech wsadzą d.... do LPECu bo i tam kicha uwidoczniła się tej zimy.
Avatar
Gość / 9 lutego 2017 o 23:54
0
I jeszcze więcej walić forsy w ten bubel? Dla trzech meczy młodzików i importowanej drużyny, która ma swój stadion?
Avatar
Gość / 9 lutego 2017 o 22:08
0
Gosciu malinowy co napisałeś 8 komentów pod rząd, czujesz się doceniony, myslisz ze tylko Ty masz opcje kopiuj wklej ? Spusciles się na nową murawe, mioze by troche oddtajała a jak nie to zwal pod prezesa i idz juz spac.
Avatar
Gość / 9 lutego 2017 o 21:37
0
Proponuję zatrudnić gościa od murawy w Różańcu, takiej murawy nigdzie na Lubelszczyźnie nie ma!
Avatar
Gość / 9 lutego 2017 o 21:35
0
Cała Polska leje z Areny Lublin!!
Avatar
Gość / 9 lutego 2017 o 21:35
0
To jest wina Bonka, ktory nie chcial sie zgodzic na mniejsza ilosc meczow. W naszej strefie klimatycznej za wczesnie jest rozpoczynac runde w pierwszej polowie lutego.
Avatar
Gość / 23 lutego 2017 o 16:17
0
Ludzie czym wy sie k+rwa podniecacie?,artykul z 9 lutego czyli z przed dwóch tygodni.Mecz z Zagłębiem już dawno przeniesiony a Dziennik Wschodni odgrzewa"stary kotlet".
Avatar
Gość / 11 lutego 2017 o 16:17
0
"System podgrzewania murawy pracuje od 16 stycznia. Utrzymujemy temperaturę w masie korzeniowej w wysokości 10 stopni Celsjusza." Cytat dla gościa który stwierdza że nie ma na murawie podgrzewania heheh kłania się czytanie ze zrozumieniem które chyba olałes w podstawowce
Avatar
Gość / 11 lutego 2017 o 09:55
0
Myślicie że zmiana gościa od murawy poprawi sytuację? Znam greenkepera i wiem że flaki sobie wypruwa i wkłada w to całe serducho ale najlepiej zdaniach winę na człowieka który chce dla murawy jak najlepiej... problemu są gdzie indziej brak słów....
Avatar
duzo wiem / 11 lutego 2017 o 08:11
0
Po wpisach na forum widzę ze ktoś ma bardzo duży problem ze sobą. Obnaż sie lumpie a nie anonimowo wpisy robisz. Nie podoba ci sie prostaku to zapraszam na Legie tam zrobią z tobą cwoku porządek ale ty tylko mądry jestes pisząc anonimowo. Oj nie ładnie dopadną i ciebie macki prawdy. Nadchodzę!!!!! Bójcie sie!!!!
Avatar
Gość / 10 lutego 2017 o 10:19
0
Odgonić amatorów z prowincji od finansowania sportu i infrastruktury sportowej. Co wyrabia przez 7 lat nasi spec od sportu to zgroza. No ale łysek zawsze tam gdzie finans. Jakby nadzór na budową Areny miał Dyr. Wydziału Sportu UM Lublin a nie Belpegorek co zaraz wsadził tam d...... to Arena miałaby pogrzewaną płytę boiskową i nie byłoby problemów z meczami rozgrywanymi w lutym czy marcu. Gonić amatorów z prowimcji od sportu i infratruktury sportowej. Lepiej niech wsadzą d.... do LPECu bo i tam kicha uwidoczniła się tej zimy.
Avatar
Gość / 9 lutego 2017 o 23:54
0
I jeszcze więcej walić forsy w ten bubel? Dla trzech meczy młodzików i importowanej drużyny, która ma swój stadion?
Avatar
Gość / 9 lutego 2017 o 22:08
0
Gosciu malinowy co napisałeś 8 komentów pod rząd, czujesz się doceniony, myslisz ze tylko Ty masz opcje kopiuj wklej ? Spusciles się na nową murawe, mioze by troche oddtajała a jak nie to zwal pod prezesa i idz juz spac.
Avatar
Gość / 9 lutego 2017 o 21:37
0
Proponuję zatrudnić gościa od murawy w Różańcu, takiej murawy nigdzie na Lubelszczyźnie nie ma!
Avatar
Gość / 9 lutego 2017 o 21:35
0
Cała Polska leje z Areny Lublin!!
Avatar
Gość / 9 lutego 2017 o 21:35
0
To jest wina Bonka, ktory nie chcial sie zgodzic na mniejsza ilosc meczow. W naszej strefie klimatycznej za wczesnie jest rozpoczynac runde w pierwszej polowie lutego.
Zobacz wszystkie komentarze 24

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

PZLA 94 Mistrzostwa Polski. Podsumowanie pierwszego dnia

PZLA 94 Mistrzostwa Polski. Podsumowanie pierwszego dnia 4 1

Pierwszy dzień rozgrywanych w Lublinie MP przyniósł wiele niezapomnianych emocji. Brąz wywalczyła Joanna Bemowska i Arkadiusz Rogowski, srebro Paweł Fajdek, a złoto Damian Kopeć

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny 0 5

Jerzy Rębek burmistrz Radzynia Podlaskiego uważa że pikieta Marii Kosidło ma podtekst polityczny.

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka
31 sierpnia 2018, 20:00

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka 9 0

Co Gdzie Kiedy. 31 sierpnia o godz. 20 w Parku Bronowickim, w ramach cyklu Zatańcz z Lublinem, wystąpi zespół Rokiczanka. To okazja do wspólnej zabawy przy wspaniałej muzyce sprzed lat.

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali 0 10

O 1/5 miały zmniejszyć się wynagrodzenia samorządowców w związku ustawą przyjętą przez PiS. Tymczasem w wielu przypadkach obniżki były wręcz symboliczne. A niektórzy nawet zyskali na zmianie.

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota!
galeria

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota! 4 1

Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok wywalczył złoty medal w konkursie rzutu młotem w Lublinie i wyprzedził Pawła Fajdka. Zawodnikowi Agrosu Zamość do złota zabrakło zaledwie 12 centymetrów. Trzecie miejsca zajął natomiast inny zawodnik Agrosu Arkadiusz Rogowski

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem!

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem! 1 1

Zawodnik Agrosu Zamość nie miał sobie równych i mimo ciężkich warunków na bieżni ze znakomitym wynikiem zdobył pierwsze miejsce na zawodach w Lublinie

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe
28 lipca 2018, 20:00

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe 7 1

Co Gdzie Kiedy. Retro-potańcówka dla miłośników klimatu lat 20-60 odbędzie się 28 lipca o godz. 20 w Teatralnej Cafe (ul. Peowiaków 1). Uczestnicy będą mogli bawić się przy dobrej muzyce do godz. 2 nad ranem.

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać 0 4

Coraz więcej obcokrajowców chce pozostać w Polsce na dłużej - mówi w rozmowie z PAP Jakub Dudziak z Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Z danych urzędu wynika, że w pierwszym półroczu tego roku liczba cudzoziemców z zezwoleniami na pobyt zwiększyła się o 25 tys. W połowie tego roku takie zezwolenia posiadało łącznie 350 tys. osób.

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę 11 8

Od 1 września nauczyciele, wychowawcy, bibliotekarze, logopedzi czy psychologowie będą musieli być zatrudniani na umowę o pracę. Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie będą też mogły pracować w prywatnych przedszkolach czy poradniach.

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte
galeria

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte 5 0

o godzinie 17 na stadionie w Lublinie przy komplecie publiczności nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy, która potrwa w naszym mieście aż do niedzieli

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe
22 lipca 2018, 9:45

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe 5 0

Autobusy – Jelcz 120M i Jelcz M11 przyjadą w niedzielę z Lublina do Kraśnika. Podczas przejazdów będzie można posłuchać o historii komunikacji w Kraśniku i ważnych dla niej miejscach. O tym wszystkim będzie opowiadać Maksym Bratko, autor książki „Historia Komunikacji Publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim”, której premierę zaplanowano na niedzielę.

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku 28 11

Od poniedziałku aż do końca wakacji na ul. Nowy Świat obowiązywać będzie ruch wahadłowy. Drogowcy zabierają się tutaj za przebudowę kanalizacji deszczowej. Skrót z Bronowic na Czuby coraz bardziej przypomina tor przeszkód.

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny 0 8

Utrudnienia na ul. Choiny w Lublinie. Jak informuje nasz Czytelnik Paweł doszło do potrącenia pieszego na przejściu.

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb 0

Ekstraklasa
37. KOLEJKA

Wyniki:

Lech Poznań - Legia Warszawa 0:3 walkower
Górnik Zabrze - Wisła Kraków 2:0
Jagiellonia Białystok - Wisła Płock 2:1
Korona Kielce - Zagłębie Lubin 0:2
Arka Gdynia - Śląsk Wrocław 0:1
Piast Gliwice - Bruk-Bet Termalica 4:0
Cracovia - Sandecja Nowy Sącz 1:4
Lechia Gdańsk - Sandecja Nowy Sącz 1:1

Tabela:

1. Legia 37 70 55-35
2. Jagiellonia 37 67 55-41
3. Lech 37 60 53-34
4. Górnik 37 60 68-54
5. Wisła P. 37 57 53-45
6. Wisła K. 37 55 51-42
7. Korona 37 52 45-42
8. Zagłębie 37 49 49-54
9. Cracovia 37 50 51-52
10. Śląsk 37 50 50-54
11. Pogoń 37 45 46-54
12. Arka 37 43 46-48
13. Lechia 37 39 46-58
14. Piast 37 37 40-48
15. Bruk-Bet 37 36 39-66
16. Sandecja 37 33 34-54

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!
 

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.