Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

III liga gr. IV

16 marca 2020 r.
19:29

Awans Górnika Łęczna i Motoru Lublin w przypadku wcześniejszego zakończenia rozgrywek?

0 48 A A
(fot. Piotr Michalski)

W minionym tygodniu Polski Związek Piłki Nożnej zdecydował, że rozgrywki od III ligi w dół zostają zawieszone do końca marca. W wielu krajach pojawiają się głosy, że ligi piłkarskie mogłyby zostać zakończone już na tym etapie rozgrywek. Co to oznaczałoby dla naszych drużyn? Np. awans Górnika Łęczna na zaplecze ekstraklasy i być może Motoru Lublin do II ligi.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Szczegóły wyjaśnia PZPN. – W sytuacji, gdy decyzja właściwych władz administracyjnych skutkować będzie brakiem możliwości rozgrywania oficjalnych meczów piłkarskich na terytorium Polski lub części jej terytorium, rozgrywki mogą zostać zakończone pomimo nierozegrania wszystkich zaplanowanych meczów, na podstawie decyzji zarządu PZPN, Komisji ds. Nagłych PZPN lub Zarządów Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej – czytamy w komunikacie piłkarskiej centrali.

– Jako kolejność drużyn w końcowej tabeli rozgrywek sezonu 2019/2020 przyjmuje się kolejność drużyn w tabeli po ostatniej rozegranej kolejce rozgrywek. Za ostatnią rozegraną kolejkę rozgrywek przyjmuję się tę, w ramach której zostały rozegrane wszystkie zaplanowane mecze lub w sytuacji nierozegrania pojedynczych meczów zostały one zweryfikowane, zgodnie z postanowieniami regulaminów rozgrywek lub Uchwały nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 roku zarządu PZPN w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną – informuje Polski Związek Piłki Nożnej.

Lepszy Motor, czy Hutnik?

PZPN może podjąć takie decyzje odnośnie: PKO BP Ekstraklasy, a także I i II ligi. Z kolei decyzja odnośnie grupy czwartej III ligi i niższych klas rozgrywkowych będzie należała do Lubelskiego Związku Piłki Nożnej. Na obecnym etapie sezonu to oznaczałoby awans dla Górnika Łęczna, który obecnie zajmuje drugą lokatę w tabeli. Trudno jednoznacznie stwierdzić co byłoby z Motorem. Owszem, lublinianie obecnie zajmują drugą lokatę za Hutnikiem Kraków. Tak się jednak składa, że to efekt bezpośredniego meczu obu ekip, który odbył się na „Suchych Stawach”. Nie udało się jednak rozegrać drugiego meczu pomiędzy liderem, a wiceliderem.

– Gdyby sezon został zakończony, to jednak Motor uzyskałby awans – zapewnia Mirosław Hajdo, szkoleniowiec żółto-biało-niebieskich. – To jest prosta sprawa: aby brać pod uwagę bezpośrednie spotkania, to trzeba rozegrać oba. Jeden nie może wyłonić zwycięzcy ligi. W takiej sytuacji bierze się pod uwagę bilans bramkowy, a ten jednak my mamy lepszy. Obecnie jednak wszyscy mamy na głowie ważniejsze rzeczy – dodaje trener ekipy z Lublina.

Przypomnijmy, że zarówno Motor, jak i Hutnik mają obecnie na koncie po 36 punktów. Sławomir Duda i spółka mają jednak bilans goli 36-16 (plus 20), a krakowianie tylko 34-27 (plus siedem).

Gorzej mieliby inni trzecioligowcy z naszego regionu. Ze spadkiem musiałyby się pogodzić: Podlasie Biała Podlaska, Chełmianka Chełm, a także Orlęta Spomlek Radzyń Podlaski (w II lidze Stal Stalowa Wola zajmuje miejsce spadkowe, a to oznacza, że z naszą III ligą pożegnałby się jeden dodatkowy zespół – red).

Co na to LZPN?

O wyjaśnienie sytuacji poprosiliśmy Konrada Krzyszkowskiego z Lubelskiego Związku Piłki Nożnej. – Nie ma takiej możliwości, żebyśmy zakończyli sezon na tym etapie. Postaramy się rozegrać przynajmniej jeszcze jedną kolejkę, żeby dać szansę klubom. Mistrzostwa Europy raczej zostaną przełożone, a to oznacza, że będziemy mogli grać w ligach do końca czerwca – wyjaśnia przewodniczący Wydziału Gier LZPN.

Co gdyby jednak nie było możliwości rozegrania w tym sezonie już ani jednego meczu? – Sprawa nie jest oczywista. Uchwała PZPN mówi o meczach bezpośrednich, czyli o liczbie mnogiej, a w tym konkretnym przypadku został rozegrany tylko jeden. Musielibyśmy się zwrócić do komisji PZPN ds. prawnych o interpretację, czy jednak bierzemy pod uwagę tylko to jedno spotkanie między zainteresowanymi klubami, czy inne aspekty – mówi Konrad Krzyszkowski.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 48

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Ja / 17 marca 2020 r. o 09:11
+10
A kto zabronił Motorowi wygrać czy zremisować na Suchych Stawach?
  Kto zabronił? a sędzia który nie uznał prawidłowo zdobytej bramki
Avatar
janusz / 16 marca 2020 r. o 22:42
+8
zapomniales dodac ze Hutnik w ostatniej kolejce tez miał spadkowicza PODLASIE i ledwo wycignal na 2:1. Pisz madralo sprawiedliwie
Avatar
ciocia / 16 marca 2020 r. o 22:46
+6
A kto zabronil hutnikowi wygrac z podlasiem czyli spadkowiczem w ostatniej kolejce 7:0 ,a nie meczyc sie ledwo ledwo
Avatar
Gość / 18 marca 2020 r. o 22:48
+4
Zakompleksione buraki, krowy doić a nie komentować...
Avatar
Ekonomista / 17 marca 2020 r. o 13:23
+4
Mówimy : " bilans bezpośrednich meczów " , a każdy troszkę rozwinięty wie , że bilans (porównanie) nie może dotyczyć jednego zdarzenia , tylko co najmniej dwóch . Ale co baranom tłumaczyć ... A najsprawiedliwiej byłoby rozegrać jeden mecz na neutralnym boisku i niech wchodzi lepszy .
Avatar
Gość / 17 marca 2020 r. o 19:39
+3
I po co ta spina... Ok 2liga awans... I co dalej... Podwyżki??? Ok.. W tych czasach??? Ok daj Bóg!!! Zobaczymy jak miasto będzie płacić:)
Avatar
sad but true / 17 marca 2020 r. o 16:54
+3
***s://weszlo.com/2020/03/16/resovia-gks-katowice-awans-i-liga/ Tyle w temacie Hutnik jest w 2 lidze. Motor ten klub nie ma honoru właściwie to jest Spartakus. Dostali w łeb w bezpośredniej rywalizacji i maja problem.
 I nie byłoby problemu, ale ... regulumin mówi o liczbie mnogiej meczów, tj. 1) a) ilość zdobytych punktów między tymi drużynami.
Avatar
Gość / 17 marca 2020 r. o 14:22
+3
O czym wy piszecie jaki mecz na neutralnym terenie, pierwszy mecz odbył się w Krakowie więc drugi w Lublinie to nie jest finał czegoś tam tylko liga , i mam nadzieję że uda się rozegrać choćby ten jeden mecz do 30 czerwca każdy zwycięski wynik premiuje Motor remis , porażka Hutnik i niech tak się stanie aby zatkać mordy tym pseudoKIBCOM co się znają na piłce najlepiej i twierdzą że ktoś się ślizga żeby tak twierdzić to trzeba być skończonym debilem
Avatar
House / 17 marca 2020 r. o 07:48
+3
Dobrze, że Euro przesuną, bo inaczej by gwiazdy bananowej ligii dostałyby powołanie do reprezentacji i jak tu dokończyć tak spektakularne rozgrywki?
Avatar
dajcie spokój / 16 marca 2020 r. o 22:20
+3
Logika trenera Hajdo jest kuriozalna. Jeśli uważa rozegranie jednego meczu za niesprawiedliwe to jak ma się czuć Hutnik który grał już dwa mecze z Wolczanka. Jeden przegrał a drugi zremisował. Motor grał z nimi tylko raz. Jakby Hutnik grał z Chełmianka zamiast Wolczanka to pewnie miałby dwa punkty przewagi. Tu nigdy nie będzie sprawiedliwie. Motor trafił teraz Chełmianke 7:0. Jakby grał w tej kolejce z Wolczanka a Hutnik z Chełmianka to nie jest powiedziane ze bilans bramkowy byłby na korzyść Hutnika. Nie róbcie k.... z logiki. Wiadomo, ze lepiej byłoby rozegrać wszystko ale jeśli sezon byłby zakończony dziś to sprawa jest właściwie jasna. Pierwszy jest Hutnik i tego typu teksty to nadużycia. Jeśli Lzpn tak by to zinterpretował to mamy skandal na skale kraju.
Boże a kogo to obchodzi że Hutnik grał dwa mecze z Wolczanką a Motor jeden?,to kompletnie nie ma żadnego znaczenia bo Wólczanka zajmuje 3 miejsce, więc jej sprawa nie dotyczy tylko dotyczy Hutnika i Motor. Sprawa i zapisy regulaminu w tej sprawie od II ligi w góre jest jasna jeśli w przypadku chociażby II ligi drużyna numer trzy w tabeli i numer cztery mają taką samą liczbę punktów na koniec sezonu, to liczą się mecze bezpośrednie między zespołami trzy i cztery a jeśli mecz był tylko jeden, to bilans bramkowy drużyny trzeciej i czwartej i druzyna z lepszym bilansem awansuje o poziom wyżej. Pytanie jest tylko jedno czy taki sam przepis będzie dotyczył rozgrywek III ligi jak by z automatu, jeśli nie to decyzje podejmie LZPN który w tym sezonie prowadzi rozgrywki. Ja mam nadzieję że sprawa awansu jednak się rozstrzygnie na boiskach III ligi a nie przy zielonym stoliku. Ps.Trener Hajdo nie pomylił się w ani jednym słowie które powiedział.
  Chłopie, zachowujesz się jak mentor i krytykujesz opinię innych, a sam wkładasz własną interpretację. Wskaż mi proszę geniuszu gdzie w regulaminie jest zapisane cyt. " a jeśli mecz był tylko jeden, to bilans bramkowy drużyny trzeciej i czwartej i druzyna z lepszym bilansem awansuje o poziom wyżej.". Wskaż mi proszę i temat będzie zakończony, bo jak na razie to jawnie konfabulujesz razem z trenerem Hajdo. Skoro przykład z Wólczanką dla ciebie jest bez sensu to dla mnie przykład z bilansem bramek, skoro jak wół w regulaminie stoi (od lat wielu), że bezpośrednie mecze się liczą. Nie przywołuj też przykładu Resovii i Gieksy, bo tam też był jeden mecz, ale remisowy (2:2). Zakładam, że jakby Resovia czy Gieksa wygrały to druga strona by nie pajacowała tak jak teraz próbuje się robić w Lublinie.
  Chłopie, zachowujesz się jak mentor i krytykujesz opinię innych, a sam wkładasz własną interpretację. Wskaż mi proszę geniuszu gdzie w regulaminie jest zapisane cyt. " a jeśli mecz był tylko jeden, to bilans bramkowy drużyny trzeciej i czwartej i druzyna z lepszym bilansem awansuje o poziom wyżej.". Wskaż mi proszę i temat będzie zakończony, bo jak na razie to jawnie konfabulujesz razem z trenerem Hajdo. Skoro przykład z Wólczanką dla ciebie jest bez sensu to dla mnie przykład z bilansem bramek, skoro jak wół w re... rozwiń
Avatar
.M. / 19 marca 2020 r. o 13:51
+1
Nawet jeśli okręgowy związek piłki nożnej zdecyduje o tym, że Motor awansuje, to nie można mówić, że roztrzygnie to bezstronny organ. W tym sezonie grupą IV w III lidze nadzoruje Lubelski ZPN, ale w innym byłby to Małopolski, Podkarpacki, czy Świetokrzyski. Można mieć wątpliwości, jeśli LZPN zadecyduje o awansie Motoru. Jeśli byłby to w tym sezonie MZPN to to samo można byłoby powiedzieć o Hutniku, a nawet o Wólczance w przypadku nadzorowania przez Podkapracki ZPN. Tak czy siak, wszystkie takie decyzje byłyby legalne przez Uchwałę PZPNu, która dopuszcza roztrzygnięcie III ligi decyzją lokalnych Zawiązków Piłki Nożnej.
Nawet jeśli okręgowy związek piłki nożnej zdecyduje o tym, że Motor awansuje, to nie można mówić, że roztrzygnie to bezstronny organ. W tym sezonie grupą IV w III lidze nadzoruje Lubelski ZPN, ale w innym byłby to Małopolski, Podkarpacki, czy Świetokrzyski. Można mieć wątpliwości, jeśli LZPN zadecyduje o awansie Motoru. Jeśli byłby to w tym sezonie MZPN to to samo można byłoby powiedzieć o Hutniku, a nawet o Wólczance w przypadku nadzorowania przez Podkapracki ZPN. Tak czy siak, wszystkie takie decyzje byłyby legalne przez Uchwałę PZ... rozwiń
Avatar
antypejs / 19 marca 2020 r. o 01:56
0
a odróżniasz liczbę mnogą od pojedyńczej decydują mecze a więc dwa , a jesli rozegrano 1 mecz to wg Ciebie sa mecze to gratuluję
Avatar
Gość / 18 marca 2020 r. o 22:48
+4
Zakompleksione buraki, krowy doić a nie komentować...
Avatar
Gość / 18 marca 2020 r. o 22:14
0
Za ten klub to trzeba tylko wstydzić się! Kupili licencje od Spartakusa. Nie zapłacili kasy swoim byłym szkoleniowcom i piłkarzom. Teraz chcą wejsc do 2 ligi kosztem Hutnika mimo, ze przegrali bezpośrednie spotkanie. Z tymi pieniędzmi, stadionem to patałachy powinni mieć spokojnie z 10 lub 15 punktów przewagi. Ten klub jest do zaorania trzeba oczyszczenia wśród zarządzających klubem inaczej nawet żaden awans nie pomoze, bo klub jest zepsuty od srodka
Avatar
sad but true / 18 marca 2020 r. o 18:14
-1
Kopacze Spartakutosa łapać koronawirusa i w miasto, bo jeszcze wznowią rozgrywki.
Avatar
Gość / 18 marca 2020 r. o 17:28
0
21 września 2019 Jutrzenka Giebułtów (1000 parę mieszkańców) - Motor Lublin (350 000 mieszkańców) wygrywa 1:0. Ktoś zabronił żeby tam wygrać albo zremisować? Ktoś zabronił zdobycia bramki z karnego? Hutnik Kraków awans bo jest lepszy.
No i co z tego, że Giebułów ma 1000 mieszkańców, jak grają tam wychowankowie krakowskich klubów, a piłkarsko to miast (tzn. Kraków) jest chyba najmocniejsze w kraju - 3 drużyny na szczeblu centralnym plus dodatkowo Niepołomice (w 1-szej lidze).
21 września 2019 Jutrzenka Giebułtów (1000 parę mieszkańców) - Spartakus Szarowola (600 parę mieszkańców) wygrywa 1:0. Teraz lepiej?
21 września 2019 Jutrzenka Giebułtów (1000 parę mieszkańców) - Spartakus Szarowola (600 parę mieszkańców) wygrywa 1:0. Teraz lepiej? rozwiń
Avatar
ciekawy / 18 marca 2020 r. o 16:49
-4
ja pitole,najpierw kupiona licencja od spartakusa a teraz awans tylnymi drzwiami-wam to nie przeszkadza?
Avatar
Lubelak / 18 marca 2020 r. o 15:31
0
21 września 2019 Jutrzenka Giebułtów (1000 parę mieszkańców) - Motor Lublin (350 000 mieszkańców) wygrywa 1:0. Ktoś zabronił żeby tam wygrać albo zremisować? Ktoś zabronił zdobycia bramki z karnego? Hutnik Kraków awans bo jest lepszy.
 No i co z tego, że Giebułów ma 1000 mieszkańców, jak grają tam wychowankowie krakowskich klubów, a piłkarsko to miast (tzn. Kraków) jest chyba najmocniejsze w kraju - 3 drużyny na szczeblu centralnym plus dodatkowo Niepołomice (w 1-szej lidze).
Avatar
Gość / 17 marca 2020 r. o 19:39
+3
I po co ta spina... Ok 2liga awans... I co dalej... Podwyżki??? Ok.. W tych czasach??? Ok daj Bóg!!! Zobaczymy jak miasto będzie płacić:)
Avatar
CH / 17 marca 2020 r. o 17:46
-7
Spartakus lublin znów chce się śliznąć,aby awansować,bo normalnie nie może.Będzie beka przez nastepne 10 lat.Najpierw licencja kupiona teraz to.Klubik bez żadnego honoru!!!!!