Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

SIATKÓWKA

4 lipca 2010 r.
18:46
Edytuj ten wpis

Jan Dumek i Martin Tichy najlepsi w Grand Prix Polski w siatkówce plażowej

0 1 A A

W miniony weekend po raz pierwszy w Lublinie odbyło się Grand Prix Polski w siatkówce plażowej. Rozgrywkom towarzyszyło mnóstwo emocji i efektownych zagrań, a rywalizacja stała na wysokim poziomie. Ostatecznie najlepsi okazali się Czesi Jan Dumek i Martin Tichy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W finale po zaciętej walce pokonali Marka Leźnickiego i Michała Makowskiego 2:0. Oba zespoły, z powodu małej liczby punktów w rankingu PZPS, nie były rozstawione i musiały rozpocząć rywalizację w eliminacjach.

Wcześniejsze zapoznanie się z piaskiem oraz piłkami i dodatkowy dzień na przećwiczenie wyuczonych schematów okazało się jednak dodatkowym atutem i zaprocentowało w turnieju głównym. – Drugie miejsce to dla nas spory sukces. Nie spodziewaliśmy się, że uda się nam dojść tak daleko – powiedział Leźnicki, mistrz Europy do lat 20 sprzed roku.

Młodzi Polacy byli autorami największej niespodzianki w turnieju. W początkowej fazie pokonali rozstawioną z numerem pierwszym parę Damian Wojtasik i Rafał Szternel. Na tym samym etapie z rozgrywkami pożegnał się także były reprezentant Polski Marcin Nowak, grający w zespole z Michałem Michalakiem.

Finałowe spotkanie lepiej zaczęli Leźnicki i Makowski, którzy szybko wypracowali sobie trzypunktową przewagę. Czesi szybko doprowadzili jednak do wyrównania. Od stanu 9:9 trwała walka punkt za punkt. Dopiero w końcówce nasi południowi sąsiedzi zdołali przełamać serwis Polaków i ostatecznie zwyciężyli 21:19.

Druga partia była jeszcze bardziej wyrównana, choć początek na to nie wskazywał. Polacy, lekko podłamani po porażce w pierwszym secie, oddali pole rywalom, którzy szybko wypracowali sobie pięciopunktową przewagę.

Czesi grali dojrzale, widać było ich duże doświadczenie i spore umiejętności. Szczególnie dobrze prezentowali się w obronie, odbijając kilkanaście mocnych ataków. Polacy wykazali się jednak dużą determinację, zdobyli kilka punktów z rzędu i doprowadzili do wyrównania.

Wygrali też bardzo efektowną, kilkuminutową wymianę przy stanie 18:18, ale Dumek i Tichy nie złożyli broni. Co prawda nie wykorzystali sześciu piłek meczowych, ale później obronili dwie setowe i po bloku tego pierwszego wygrali partię do 27, a cały mecz 2:0.

Trzecie miejsce zajęli Grzegorz Klimek i Dominik Witczak, zdobywcy czerwcowego Pucharu Polski. W finale pocieszenia pokonali Artura Jacyszyna i Grzegorz Pietkiewicza z Olsztyna.

Turniej obserwowało kilkuset widzów, którzy prawie w całości zapełnili niewielkie trybuny.

– Bardzo się cieszę, że udało się przyciągnąć tyle osób. Nie spodziewaliśmy się, że nasza impreza cieszyć się będzie aż tak dużym zainteresowaniem. Mam nadzieję, że za rok przy wsparciu władz miasta uda się znów zorganizować Grand Prix w Lublinie – powiedziała Katarzyna Nowik, jedna z głównych organizatorek rozgrywek.

A już w najbliższy weekend dalszy ciąg rozgrywek amatorskich. Co prawda poziom nie będzie już tak wysoki, bo zabraknie zawodowych par, ale emocji na pewno również nie zabraknie.

Tichy i Dumek: Pomogła nam publiczność

• Wygraliście wszystkie mecze, nie tracąc nawet seta. Spodziewaliście się takiej passy przed przyjazdem do Lublina?
– Absolutnie nie. Zdajemy sobie sprawę, że siatkówka plażowa stoi w Polsce na bardzo wysokim poziomie i w najśmielszych marzeniach nie myśleliśmy o zwycięstwie. Nasze przypuszczenia potwierdziły się podczas turnieju. Było bardzo wielu dobrych zawodników, zaciętych pojedynków i efektownych zagrań. Na szczęście udało się nam trafić z formą i zostawiliśmy rywali w tyle. Bardzo pomogła nam również publika, bo, mimo, że jesteśmy obcokrajowcami, to zostaliśmy przyjęci bardzo ciepło.

• Spodziewaliście się, że takich przeciwników w finale?
– Znamy kilkunastu polskich siatkarzy, ale ich (Marka Leźnickiego i Michała Makowskiego – red.) akurat nie. W trakcie turnieju pokazali jednak, że są bardzo dobrymi zawodnikami i mają spory potencjał.

• Zwycięstwo nie przyszło wam łatwo.
– Bo chłopcy pokazali dużo determinacji i woli walki. Mimo, że mieliśmy już sporą przewagę, to spięli się i dogonili nas. Jesteśmy jednak bardziej doświadczeni i wykorzystaliśmy to w końcówce drugiego seta.

• Jak długo gracie już w siatkówkę plażową?
– Od kilku lat. Najfajniejsze, że zawody, to nie tylko rywalizacja, ale i wielkie show. Uwielbiamy rozgrzewać publikę i patrzeć jak się bawi. A jeśli uda się przy tym zarobić jakieś pieniądze, to tym fajniej.

• Gdzie gra się trudniej, na plaży czy na hali?
– Powiem szczerze, że w poważną siatkówkę na hali nigdy nie graliśmy. Na plaży trzeba mieć lepszą kondycję i koordynację ruchową. Mniejsze znaczenie ma także wzrost, bez którego na hali ani rusz.

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!