Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

19 września 2024 r.
9:46

Pomoc nie ustaje. Mieszkańcy regionu solidarni z powodzianami

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
Pierwsze transporty z Hrubieszowa ruszyły do Wałbrzycha w środę po południu
Pierwsze transporty z Hrubieszowa ruszyły do Wałbrzycha w środę po południu (fot. Marta Majewska/Facebook.com)

Pierwsze transporty już dotarły. Inne są w drodze. Na pewno będą kolejne. W wielu miejscowościach Zamojszczyzny nadal trwają zbiórki darów dla poszkodowanych w powodziach. Mają być organizowane tak długo, jak długo będą potrzebne.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W środę wypełniony po dach bus wyjechał z Zamościa. Późną nocą dotarł do Kłodzka. Pojechały w nim dary przekazane przez zamościan głównie dla domu dziecka, który został zalany, a jego wychowankowie musieli ewakuować się w tak błyskawicznym tempie, że właściwie niczego nie byli w stanie ze sobą zabrać.

Z Zamościa do Kłodzka

Tę zbiórkę prezydent Zamościa zapowiedział już w niedzielę wieczorem. Ruszyła w poniedziałek. We wtorek rano byliśmy w siedzibie straży miejskiej, gdzie gromadzono wodę, żywność, środki czystości. Tego dnia, zaraz po godzinie 7 z wielką torbą ubrań po córce rowerem dojechała tu

Marta Szymanik. – Ja akurat mam rodzinę w Kotlinie Kłodzkiej. Jestem bardzo silnie z nimi związana i dlatego ogromnie przezywam to, co spotkało mieszkańców tych terenów. Uważam, że koniecznie musimy im pomóc – opowiadała nam zamościanka.

Tego samego dnia wszystko co zebrano ruszyło w drogę. Ale będą kolejne takie transporty, może nawet jeszcze większe, bo zbiórka w Zamościu nadal trwa. Miasto zorganizowało trzy duże punkty w podstawówkach nr 4, 8 i 9. Własne akcje organizują też inne szkoły i instytucje.

>>> Niedziela dla powodzian. Zbiórki do puszek w każdej parafii <<<

Dary z Zamościa są już w Kłodzku (fot. Rafał Zwolak/Facebook.com)

Z Hrubieszowa do Wałbrzycha i Lwówka

W środę po południu dwa transporty ruszyły z Hrubieszowa do Wałbrzycha, gdzie znajduje się hub pomocowy. W czwartek rano burmistrz Marta Majewska poinformowała, że wszystko dotarło szczęśliwie do celu. Na tym pomoc nad Huczwą się nie kończy. Dary dla powodzian nadal można przynosić do Hrubieszowskiego Ośrodka Sportu i rekreacji, które stanowi centrum logistyczne. Niezależnie od tego władze powiatu hrubieszowskiego zdecydowały, że w ramach pomocy zostanie przekazanych 100 tys. zł na pomoc powodzianom. Pieniądze te mają trafić do partnerskiego powiatu lwóweckiego, w którym podobnie jak innych sytuacja jest bardzo trudna. Wysłano tam również tysiące worków na piasek przekazanych przez jednego z lokalnych przedsiębiorców.

Można wpłacać pieniądze

Z kolei powiat zamojski zdecydował się na nawiązanie współpracy z Caritas diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Władze apelują do mieszkańców o przekazywanie wpłat na konto bankowe: 98 1090 2590 0000 0001 2173 2457 z dopiskiem: Powódź.

Również Biłgoraj postanowił zbierać pieniądze, które albo zostaną przekazane bezpośrednio potrzebującym, albo wydane na zakup tego, co najbardziej potrzebne. Wpłąt można dokonywać na konto w Banku PKO BP SA 58 1020 3147 0000 8202 0225 6683. Niezależnie od tego w Biłgoraju pomoc humanitarną organizuje tamtejszy oddział Caritas przy kościele św. Jana Pawła II w Biłgoraju. Jest czynny w dni powszednie popołudniami do godz. 18.30 i w soboty w godz. 11-18.30 po wcześniejszym kontakcie z koordynatorem zbiórki pod numerem telefonu: 606 423 410.

>>> Lubelskie pomaga powodzianom. Zobacz, gdzie można dostarczać dary <<<

Już w poniedziałek zbiórka ruszyła również w Tomaszowie Lubelskim. Dary są gromadzone w siedzibie Miejskiego Zarządu Dróg, ul. Ściegiennego 57, a także Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, ul. Lwowska 37A.

Własne akcje organizują również mniejsze samorządy. Zwierzyniec uruchomił kilka punktów zbiórki darów. Dwa w miasteczku: w Przedszkolu Samorządowym na ul. Słowackiego 2 i Szkole Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Zwierzyńcu, ul. Partyzantów 3, a trzeci w świetlicy w Turzyńcu.

(fot. Marta Majewska/Facebook.com)

Nie tylko miasta pomagają

Zbiórkę dla powodzian prowadzą też gminy wiejskie, np. gmina Hrubieszów. Pomoc dla powodzian można dostarczać do Gminnego Ośrodka Kultury w Wołajowicach (między godz. 7.30 a 15.30). A jeśli ktoś chce udzielić pomocy finansowej, to pieniądze można wpłacać na konto Stowarzyszenia Nieobojętni w Hrubieszowie o numerze: 43 1240 2829 1111 0010 0560 6242. W tytule przelewu należy wpisać: Pomoc dla powodzian z południowej Polski.

– Otrzymaliśmy ogromne prośby od zaprzyjaźnionych samorządowców o pomoc w zabezpieczeniu najpilniejszych potrzeb. Niezwłocznie potrzebna jest chemia gospodarcza oraz rękawice, wiadra, łopaty, mopy, miotły, a także pampersy dla dzieci. Prosimy również o słodycze, nutelle, dżemy – zaapelował do mieszkańców gminy Susiec wójt Zbigniew Naklicki.

Czego najbardziej potrzeba w tym momencie na tereach dotkniętych powodzią?

To woda i napoje, żywność długoterminowa, środki czystości i higieny osobistej, karma dla zwierząt, ale również latarki, baterie, naładowane powerbanki, narzędzia do porządkowania, np. łopaty, rękawiczki, szczotki, grabie itd.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium