Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

26 listopada 2024 r.
19:46

Rada jest na tak. TBS dostaje działkę i gotowy projekt

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
W tym momencie nie ma możliwości zdobycia dofinansowania na budowę mieszkań komunalnych, więc miasto przekażę działkę Towarzystwu Budownictwa Społecznego, które ma szanse uzyskać preferencyjny kredyt i postawić blok z 48 mieszkaniami społecznymi
W tym momencie nie ma możliwości zdobycia dofinansowania na budowę mieszkań komunalnych, więc miasto przekażę działkę Towarzystwu Budownictwa Społecznego, które ma szanse uzyskać preferencyjny kredyt i postawić blok z 48 mieszkaniami społecznymi

Nie mieszkania komunalne, jak pierwotnie zakładano, ale społeczne, należące do TBS powstaną najprawdopodobniej przy ul. Sikorskiego. Rada Miasta Zamość dała w poniedziałek zgodę na to, by miejskiej spółce przekazać działkę oraz przygotowaną wcześniej pełną dokumentację.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O projekcie uchwały w tej sprawie pisaliśmy w zeszłym tygodniu. Przypomnijmy, że zakładała ona, iż miasto jako tzw. wkład niepieniężny wniesie aportem do podległej sobie spółki działkę o powierzchni ok. 0,3 hektara (wartości 995 tys. zł), także przekaże pełną dokumentację projektową i kosztorysową (wartości ponad 232 tys. zł), a do tego jeszcze dołoży 10 tys. zł na „dopłatę do równej liczby udziałów”.

Czemu nie komunalne?

O zasadność takiego rozwiązania dopytywała podczas sesji radna Agnieszka Klimczuk z klubu Koalicji Obywatelskiej. Chciała wiedzieć, czemu miasto rezygnuje z budowy mieszkań komunalnych, które były przy Sikorskiego planowane i których tak bardzo w Zamościu brakuje, a zamierza oddać grunt Towarzystwu Budownictwa Społecznego.

Przypomniała również, o czym także wspominaliśmy przed tygodniem, że spółka kilka lat temu dostała od miasta działkę przy ul. Wyszyńskiego, później zamieniła się gruntami z deweloperem, a w efekcie niczego nie zbudowała.

– Przekazaliśmy działkę i straciliśmy kontrolę, a przecież budowanie mieszkań komunalnych to nasz ustawowy obowiązek. Na Sikorskiego mamy projekt, mamy kosztorys i całe to dobrodziejstwo przekazujemy znowu do spółki komunalnej – dziwiła się radna Klimczuk.

Wiceprezydent Marek Kudela zapewnił, że miasto chce budować mieszkania komunalne i socjalne, ale w innej lokalizacji. Zapewnił, że rozmowy są zaawansowane i miałoby to nastąpić w niedługim czasie. Jednak żadnych szczegółów nie podał.

Tymczasem Andrzej Dudek, prezes TBS przyznał, że działkę przy ul. Sikorskiego już wskazał jako miejsce przyszłej inwestycji we wniosku o dofinansowanie, który złożył w Banku Gospodarstwa Krajowego i w połowie grudnia spodziewa się decyzji w tej sprawie. Jeśli pieniądze zostaną przyznane, to będzie mogła ruszyć dalsza procedura związana z inwestycją.

Sikorskiego za Wyszyńskiego?

Dodał także, że jest gotowy miastu działkę przy ul. Wyszyńskiego zwrócić, jeżeli tylko będzie taki wniosek.

Wtedy Agnieszka Jaczyńska z klubu KO przypomniała, że już wiele miesięcy temu, gdy pojawił się pomysł darowania TBS działki na Sikorskiego, padło stwierdzenie, że w zamian miasto tę na Wyszyńskiego odzyska.

– Dlaczego w tej uchwale nie znalazł się taki zapis? Dlaczego nie zrobiono tego jednocześnie? – dopytywała. Chciała też wiedzieć czy do ubiegania się o pieniądze z BGK nie był wymagany akt własności działki, którą przecież póki co TBS jeszcze nie dysponuje.

Prezes Dudek wyjaśnił, że zamiany działek 1:1 nie da się przeprowadzić, gdyż ta na Sikorskiego jest wyceniona na 995 tys., zaś ta przy Wyszyńskiego na ok. 1,7 mln zł. Przy zamianie miasto musiałoby więc różnicę dopłacić.

Zapewnił też, że nie miał obowiązku wykazania własności działki przy składaniu wniosku. – Z panem prezydentem zawarliśmy porozumienie i to wystarczyło jako dokumentacja do banku. To oświadczenie prezydenta, że przed przyznaniem kredytu ja zostanę właścicielem działki – stwierdził prezes TBS.

Wyszyńskiego za Błonie-Zatorze?

Czy jest w takim razie szansa, że miasto odzyska grunt przy Wyszyńskiego? Wątpliwości co do tej kwestii próbowała rozwiewać skarbnik miasta. – Zamiana działki na Sikorskiego i Wyszyńskiego oprócz obowiązku dopłaty, w tym przypadku ze strony miasta, dodatkowo po stronie spółki powodowałaby obowiązek zapłaty podatku CIT i podatku VAT – stwierdziła Katarzyna Bucior. Dodała, że istnieje jednak możliwość zamiany działek o podobnych wartościach. Podobno analizowane były różne opcje i realne jest przekazanie do TBS działki na os. Błonie-Zatorze.

– Wtedy działka na Wyszyńskiego mogłaby wrócić do zasobów miasta i zostać spieniężona – wyjaśniła skarbniczka. Natomiast odnosząc się do kwestii budowy mieszkań komunalnych dodała, że takiego zadania na przyszły rok w ogóle w budżecie nie zaplanowano, bo nie ma żadnego źródła finansowania, z którego można byłoby skorzystać, a tymczasem blok TBS mógłby powstać w miarę szybko.

Po trwającej ponad godzinę debacie RM przegłosowała uchwałę o przekazaniu działki na Sikorskiego. Za było 13 osób. Przeciwko opowiedzieli się Agnieszka Klimczuk i Janusz Kupczyk (oboje z klubu KO). Od głosu wstrzymały się natomiast Klaudia Bratkowska i Agnieszka Jaczyńska (KO), także radni wybrani z komitetu Andrzeja Wnuka: Krzysztof Sowa, Jan Wojciech Matwiejczuk i Zdzisław Wojtak oraz Marek Walewander z PiS.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Nawet 7 tysięcy złotych wsparcia na projekt. A do wydania jest 400 tysięcy złotych. W Lublinie rusza tegoroczna edycja programu „Dzielnice Kultury/Młodzież Inspiruje Dzielnice”.

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium