Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

27 listopada 2022 r.
16:23

W rocznicę wysiedleń. Prezydent Polski i były prezydent Niemiec w Skierbieszowie o pamięci i pojednaniu

Autor: Zdjęcie autora oprac. ak
0 8 A A
Prezydent Andrzej Duda i b. prezydent Niemiec Horst Köhler.
Prezydent Andrzej Duda i b. prezydent Niemiec Horst Köhler. (fot. Jakub Szymczuk/KPRP)

Nie byłem sprawcą, ale jestem świadomy niemieckiej winy oraz wynikającej z niej odpowiedzialności, jaką Niemcy ponoszą po dziś dzień – mówił w niedzielę w Skierbieszowie Horst Köhler, były prezydent Niemiec, który przyjechał na uroczystości z okazji 80. rocznicy wysiedleń Zamojszczyzny. W obchodach wziął udział również prezydent Andrzej Duda.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Podczas swojego wystąpienia Köhler przypomniał, że urodził się w czasie wojny właśnie w Skierbieszowie. Bo to właśnie tutaj z Besarabii trafili jego rodzice (przejęli gospodarstwo Józefa Węcławika). Były prezydent Niemiec nazwał prowadzone w czasie II wojny światowej akcje wysiedleńczeńcze na Zamojszczyźnie „jedną z największych zbrodni” popełnionych przez okupantów na ziemiach polskich. Apelował, również do obecnych podczas uroczystości swoich rodaków ze Schwäbisch Hall, by o niej nie zapomniano. Z satysfakcją odnotował, że decyzją Bundestagu w centrum Berlina powstanie miejsce pamięci „przypominające o bezmiarze przemocy i zniszczeń, jakich Polska doznała w czasie II wojny światowej”.

Ale Horst Köhler mówił również o współczesnym pojednaniu i współpracy między Polakami i Niemcami, podkreślając że to niezbędne zwłaszcza w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Niemieckie wysiedlenia ludności polskiej zaczęły się na przełomie 1942 i 1943 roku. Okupanci planowali zgermanizować Zamojszczyznę. Nocą z 27 na 28 listopada Niemcy otoczyli Skierbieszów i zaczęli wyganiać z domów ludzi. Zebrali ich na placu przed szkołą, a później wywieźli do obozu przejściowego w Zamościu. Stąd Polacy byli wywożeni na roboty do Niemiec bądź obozów koncentracyjnych. Okupanci planowali w ramach całej akcji wysiedlić blisko 700 osad, ale natrafili na opór. Cywilów broniła partyzantka AK i Batalionów Chłopskich. Dzięki tej skutecznej walce wysiedlonych zostało ostatecznie mniej miejscowości. Niemcy wywieźli z 294 wiosek ok. 110 tys. Polaków, w tym około 30 tys. dzieci.

– Kiedy słyszę słowa o tamtych dniach, kiedy czytam wspomnienia uczestników tamtych wydarzeń, patrzę na śnieg leżący za oknem i uświadamiam sobie, że dokładnie 80 lat temu, podczas podobnej niepogody, byli przymuszani do tłoczenia się na furmankach zrozpaczeni ludzie, pozbawieni nadziei na przyszłość, pozbawiani domu, ojcowizny, niektórzy będący świadkami śmierci swoich najbliższych – mówił z kolei prezydent Andrzej Duda.

Dziękował żyjącym jeszcze świadkom dramatycznych wydarzeń za to, że przetrwali i wrócili do swoich domów, ale również kombatantom, że mimo „wszystkich trudnych przeżyć, mimo bólu straty najbliższych, niewyobrażalnego gniewu, mimo nienawiści, która pewnie w niejednym sercu miała miejsce” umieli zdobyć się na pojednanie, w imię przyszłości, stworzenia warunków dla następnych pokoleń.

Po części oficjalnej obchodów obaj politycy złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem „Walki i Męczeństwa” w Skierbieszowie.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
poker / 28 listopada 2022 r. o 13:54
O jakim pojednaniu mowa jak Niemcy chcą wspomóc naszą (i oczywiście swoją) linię obrony amerykańskim system Patriot, a pissowska władza zamiast dbać o interes Polek i Polaków mówi żeby ustawili je na terenie Ukrainy, gdzie równoznaczne jest z przystąpieniem Nato do wojny. Powiedzcie czy to chodzi o to że obsługiwać mieli je Niemcy, a nasza władza jest władzą wykonawczą kacapów?
Kto cię karmi? Moskwa czy Berlin? Normalny Polak by takich argumentów nie wymyślił.
Poker / roman 90  , czy jak tam się jeszcze logujesz " krasnopisoski wyrobniku " odpowiem ci /wiesz dlaczego małą/ starym przysłowiem . Z ciebie taki Polak jak z koziej du,y skrzypce
 I co ci łajzo dało to co napisałeś? Dwie kopiejki czy eurocenty: po jednej za mnie i za Romana? Cienki jesteś jak ogon myszy.
 I co ci łajzo dało to co napisałeś? Dwie kopiejki czy eurocenty: po jednej za mnie i za Romana? Cienki jesteś jak ogon myszy. rozwiń
Avatar
Jasin / 28 listopada 2022 r. o 05:06
Uwaga! Szambo znowu wybiło! I jakaś padlina musi być gdzieś blisko, bo szczury z kanałów wyłażą
Avatar
Labydnik / 28 listopada 2022 r. o 01:50
Uwaga! Szambo znowu wybiło! I jakaś padlina musi być gdzieś blisko, bo szczury z kanałów wyłażą
 Gadanina jakby wprost od p. Rydzyka: "szambo", "padlina", "szczury"... Nic do rzeczy, same brednie tego chłopiny...
Avatar
Jasin / 28 listopada 2022 r. o 00:16
Uwaga! Szambo znowu wybiło! I jakaś padlina musi być gdzieś blisko, bo szczury z kanałów wyłażą
Avatar
Palec_jenej_posel / 27 listopada 2022 r. o 23:42
O jakim pojednaniu mowa jak Niemcy chcą wspomóc naszą (i oczywiście swoją) linię obrony amerykańskim system Patriot, a pissowska władza zamiast dbać o interes Polek i Polaków mówi żeby ustawili je na terenie Ukrainy, gdzie równoznaczne jest z przystąpieniem Nato do wojny. Powiedzcie czy to chodzi o to że obsługiwać mieli je Niemcy, a nasza władza jest władzą wykonawczą kacapów?
Kto cię karmi? Moskwa czy Berlin? Normalny Polak by takich argumentów nie wymyślił.
 Poker / roman 90  , czy jak tam się jeszcze logujesz " krasnopisoski wyrobniku " odpowiem ci /wiesz dlaczego małą/ starym przysłowiem . Z ciebie taki Polak jak z koziej du,y skrzypce
 Poker / roman 90  , czy jak tam się jeszcze logujesz " krasnopisoski wyrobniku " odpowiem ci /wiesz dlaczego małą/ starym przysłowiem . Z ciebie taki Polak jak z koziej du,y skrzypce rozwiń
Avatar
Labydnik / 27 listopada 2022 r. o 23:17
"... decyzją Bundestagu w centrum Berlina powstanie miejsce pamięci „przypominające o bezmiarze przemocy i zniszczeń, jakich Polska doznała w czasie II wojny światowej”" Ani słowa o tym, jak wielu Polaków poniosło "z ręki niemieckiej" śmierć, jak wiele rodzin polskich cierpiało - śmierć w rodzinie i wśród przyjaciół, nędzę, głód i poniżenie. Niemcy, owszem, przyznają się do ludobójstwa na Żydach, ale już do wybijania i męczenia Polaków (czy ogólniej - obywateli Polski) nie chcą się głośno i wyraźnie przyznawać. Tylko do "przemocy i zniszczeń". P. Duda powinien od razu i wyraźnie prostować takie "sformułowania". Trochę nieśmiało jakby coś zbliżonego robił. (Co i tak było lepsze niż rozgrywki p. Wyszyńskiego, który jakby "w imieniu Narodu" szybko wybaczał Niemcom i "prosił o wybaczenie" (sic!) - żeby tylko wyprzedzić porozumienie władz komunistycznych w Polsce z władzami "NRF", obecnie "RFN", w sprawie granic.)
"... decyzją Bundestagu w centrum Berlina powstanie miejsce pamięci „przypominające o bezmiarze przemocy i zniszczeń, jakich Polska doznała w czasie II wojny światowej”" Ani słowa o tym, jak wielu Polaków poniosło "z ręki niemieckiej" śmierć, jak wiele rodzin polskich cierpiało - śmierć w rodzinie i wśród przyjaciół, nędzę, głód i poniżenie. Niemcy, owszem, przyznają się do ludobójstwa na Żydach, ale już do wybijania i męczenia Polaków (czy ogólniej - obywateli Polski) nie chcą się głośno i wyraźnie przyznawać. Tylko do &... rozwiń
Avatar
poker / 27 listopada 2022 r. o 22:43
O jakim pojednaniu mowa jak Niemcy chcą wspomóc naszą (i oczywiście swoją) linię obrony amerykańskim system Patriot, a pissowska władza zamiast dbać o interes Polek i Polaków mówi żeby ustawili je na terenie Ukrainy, gdzie równoznaczne jest z przystąpieniem Nato do wojny. Powiedzcie czy to chodzi o to że obsługiwać mieli je Niemcy, a nasza władza jest władzą wykonawczą kacapów?
 Kto cię karmi? Moskwa czy Berlin? Normalny Polak by takich argumentów nie wymyślił.
Avatar
Janusz_Paliwas / 27 listopada 2022 r. o 16:35
O jakim pojednaniu mowa jak Niemcy chcą wspomóc naszą (i oczywiście swoją) linię obrony amerykańskim system Patriot, a pissowska władza zamiast dbać o interes Polek i Polaków mówi żeby ustawili je na terenie Ukrainy, gdzie równoznaczne jest z przystąpieniem Nato do wojny. Powiedzcie czy to chodzi o to że obsługiwać mieli je Niemcy, a nasza władza jest władzą wykonawczą kacapów?
Avatar
poker / 28 listopada 2022 r. o 13:54
O jakim pojednaniu mowa jak Niemcy chcą wspomóc naszą (i oczywiście swoją) linię obrony amerykańskim system Patriot, a pissowska władza zamiast dbać o interes Polek i Polaków mówi żeby ustawili je na terenie Ukrainy, gdzie równoznaczne jest z przystąpieniem Nato do wojny. Powiedzcie czy to chodzi o to że obsługiwać mieli je Niemcy, a nasza władza jest władzą wykonawczą kacapów?
Kto cię karmi? Moskwa czy Berlin? Normalny Polak by takich argumentów nie wymyślił.
Poker / roman 90  , czy jak tam się jeszcze logujesz " krasnopisoski wyrobniku " odpowiem ci /wiesz dlaczego małą/ starym przysłowiem . Z ciebie taki Polak jak z koziej du,y skrzypce
 I co ci łajzo dało to co napisałeś? Dwie kopiejki czy eurocenty: po jednej za mnie i za Romana? Cienki jesteś jak ogon myszy.
 I co ci łajzo dało to co napisałeś? Dwie kopiejki czy eurocenty: po jednej za mnie i za Romana? Cienki jesteś jak ogon myszy. rozwiń
Avatar
Jasin / 28 listopada 2022 r. o 05:06
Uwaga! Szambo znowu wybiło! I jakaś padlina musi być gdzieś blisko, bo szczury z kanałów wyłażą
Avatar
Labydnik / 28 listopada 2022 r. o 01:50
Uwaga! Szambo znowu wybiło! I jakaś padlina musi być gdzieś blisko, bo szczury z kanałów wyłażą
 Gadanina jakby wprost od p. Rydzyka: "szambo", "padlina", "szczury"... Nic do rzeczy, same brednie tego chłopiny...
Avatar
Jasin / 28 listopada 2022 r. o 00:16
Uwaga! Szambo znowu wybiło! I jakaś padlina musi być gdzieś blisko, bo szczury z kanałów wyłażą
Avatar
Palec_jenej_posel / 27 listopada 2022 r. o 23:42
O jakim pojednaniu mowa jak Niemcy chcą wspomóc naszą (i oczywiście swoją) linię obrony amerykańskim system Patriot, a pissowska władza zamiast dbać o interes Polek i Polaków mówi żeby ustawili je na terenie Ukrainy, gdzie równoznaczne jest z przystąpieniem Nato do wojny. Powiedzcie czy to chodzi o to że obsługiwać mieli je Niemcy, a nasza władza jest władzą wykonawczą kacapów?
Kto cię karmi? Moskwa czy Berlin? Normalny Polak by takich argumentów nie wymyślił.
 Poker / roman 90  , czy jak tam się jeszcze logujesz " krasnopisoski wyrobniku " odpowiem ci /wiesz dlaczego małą/ starym przysłowiem . Z ciebie taki Polak jak z koziej du,y skrzypce
 Poker / roman 90  , czy jak tam się jeszcze logujesz " krasnopisoski wyrobniku " odpowiem ci /wiesz dlaczego małą/ starym przysłowiem . Z ciebie taki Polak jak z koziej du,y skrzypce rozwiń
Avatar
Labydnik / 27 listopada 2022 r. o 23:17
"... decyzją Bundestagu w centrum Berlina powstanie miejsce pamięci „przypominające o bezmiarze przemocy i zniszczeń, jakich Polska doznała w czasie II wojny światowej”" Ani słowa o tym, jak wielu Polaków poniosło "z ręki niemieckiej" śmierć, jak wiele rodzin polskich cierpiało - śmierć w rodzinie i wśród przyjaciół, nędzę, głód i poniżenie. Niemcy, owszem, przyznają się do ludobójstwa na Żydach, ale już do wybijania i męczenia Polaków (czy ogólniej - obywateli Polski) nie chcą się głośno i wyraźnie przyznawać. Tylko do "przemocy i zniszczeń". P. Duda powinien od razu i wyraźnie prostować takie "sformułowania". Trochę nieśmiało jakby coś zbliżonego robił. (Co i tak było lepsze niż rozgrywki p. Wyszyńskiego, który jakby "w imieniu Narodu" szybko wybaczał Niemcom i "prosił o wybaczenie" (sic!) - żeby tylko wyprzedzić porozumienie władz komunistycznych w Polsce z władzami "NRF", obecnie "RFN", w sprawie granic.)
"... decyzją Bundestagu w centrum Berlina powstanie miejsce pamięci „przypominające o bezmiarze przemocy i zniszczeń, jakich Polska doznała w czasie II wojny światowej”" Ani słowa o tym, jak wielu Polaków poniosło "z ręki niemieckiej" śmierć, jak wiele rodzin polskich cierpiało - śmierć w rodzinie i wśród przyjaciół, nędzę, głód i poniżenie. Niemcy, owszem, przyznają się do ludobójstwa na Żydach, ale już do wybijania i męczenia Polaków (czy ogólniej - obywateli Polski) nie chcą się głośno i wyraźnie przyznawać. Tylko do &... rozwiń
Avatar
poker / 27 listopada 2022 r. o 22:43
O jakim pojednaniu mowa jak Niemcy chcą wspomóc naszą (i oczywiście swoją) linię obrony amerykańskim system Patriot, a pissowska władza zamiast dbać o interes Polek i Polaków mówi żeby ustawili je na terenie Ukrainy, gdzie równoznaczne jest z przystąpieniem Nato do wojny. Powiedzcie czy to chodzi o to że obsługiwać mieli je Niemcy, a nasza władza jest władzą wykonawczą kacapów?
 Kto cię karmi? Moskwa czy Berlin? Normalny Polak by takich argumentów nie wymyślił.
Avatar
Janusz_Paliwas / 27 listopada 2022 r. o 16:35
O jakim pojednaniu mowa jak Niemcy chcą wspomóc naszą (i oczywiście swoją) linię obrony amerykańskim system Patriot, a pissowska władza zamiast dbać o interes Polek i Polaków mówi żeby ustawili je na terenie Ukrainy, gdzie równoznaczne jest z przystąpieniem Nato do wojny. Powiedzcie czy to chodzi o to że obsługiwać mieli je Niemcy, a nasza władza jest władzą wykonawczą kacapów?
Zobacz wszystkie komentarze 8

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nowa cukiernia w centrum Lublina "Lubimy szukać czegoś nowego"

Nowa cukiernia w centrum Lublina "Lubimy szukać czegoś nowego"

U nas królują bezy i serniki, a biszkoptowe torty pojawiają się tylko na urodziny. Na Ukrainie biszkopt jest na co dzień. Przełożony jest też nieco innym, bo mniej słodkim, kremem. W nowej lubelskiej cukierni polskie smaki mieszkają się z ukraińskimi.

Program TV 27-29 stycznia 2023. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?
27 stycznia 2023, 19:00

Program TV 27-29 stycznia 2023. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?

Kultowy "Absolwent", widowiskowe "Pompeje" i popularny "Cast Away" to niektóre z filmowych propozycji na weekend. Sprawdź, jakie filmy będzie można zobaczyć w naziemnej telewizji cyfrowej.

Chcą budowy ronda "Zbyt wielu ludzi zginęło w tym miejscu"

Chcą budowy ronda "Zbyt wielu ludzi zginęło w tym miejscu"

W przyszłym tygodniu radni gminy mają podjąć uchwałę o przekazaniu województwu lubelskiemu wsparcia na przebudowę niebezpiecznego skrzyżowania we Wronowie. Przetarg na budowę ronda łączącego trzy drogi, w tym DW nr 824, może zostać ogłoszony jeszcze w tym roku.

Polski Cukier AZS UMCS – Casademont Saragossa 69:66. Skromna zaliczka lublinianek [zdjęcia]
galeria

Polski Cukier AZS UMCS – Casademont Saragossa 69:66. Skromna zaliczka lublinianek [zdjęcia]

Polski Cukier AZS UMCS lepszy od Casademont Saragossa. W pierwszym meczu 1/8 finału EuroCup lublinianki pokonały u siebie rywalki z Hiszpanii 69:66. Rewanż zostanie rozegrany w najbliższą środę.

Nocne zwiedzanie wystawy "Beksiński w Lublinie"
27 stycznia 2023, 20:30

Nocne zwiedzanie wystawy "Beksiński w Lublinie"

Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) zaprasza na nocne zwiedzanie wystawy "Beksiński w Lublinie", które odbędzie się 27 i 28 stycznia o godz. 20.30. Warto skorzystać, bo to już ostatnia szansa na podziwianie obrazów artysty z Sanoka w Lublinie.

Koperta na wagę życia. Już prawie 200 mieszkańców ją ma

Koperta na wagę życia. Już prawie 200 mieszkańców ją ma

Ledwie dotarły, a już niemal wszystkie się rozeszły. Prawie 200 tzw. Kopert Życia zostało w tym miesiącu rozdanych mieszkańcom Hrubieszowa. Będą zamawiane kolejne.

"Zły" ponownie w Centrum Kultury
3 lutego 2023, 19:00

"Zły" ponownie w Centrum Kultury

Spektakl będący autobiograficzną opowieścią Dariusza Jeża będzie można znów zobaczyć na deskach Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12). Pokazy w ramach Sceny InVitro odbędą się w dniach 3-5 lutego o godz. 19.

Po pięciu etapach rekrutacji praca na przejściach granicznych za 3 tys. zł
galeria

Po pięciu etapach rekrutacji praca na przejściach granicznych za 3 tys. zł

– Praca w mundurze to było moje marzenie – przyznaje pani Milena, która w czwartek wraz z grupą nowo przyjętych celników złożyła ślubowanie. Czeka ją służba na przejściu kolejowym w Terespolu. Na początek dostanie 3 tys. zł na rękę.

Górnik Łęczna powoli kończy zgrupowanie w Opalenicy

Górnik Łęczna powoli kończy zgrupowanie w Opalenicy

Piłkarze Górnika Łęczna w środę podczas zgrupowania w Opalenicy wysoko ograli trzecioligową Polonię Środa Wielkopolska. Zielono-czarni w Opalenicy pozostaną do soboty i na zakończenie obozu zagrają jeszcze jeden mecz kontrolny – tym razem z dobrze znanym rywalem

Ferie 2023. Mali odkrywcy tajemnic starych fotografii
galeria

Ferie 2023. Mali odkrywcy tajemnic starych fotografii

W lubelskich Warsztatach Kultury, w ramach projektu „Regał – spotkania z książką autorską” odbyły się zajęcia „Tajemnice starych fotografii”.

Pies był głodny i spragniony. Właściciel został ukarany

Pies był głodny i spragniony. Właściciel został ukarany

Hero nie miał łatwego życia. Jego poprzedni właściciel rzadko spuszczał go z łańcucha, nie szczepił i nie dokarmiał. Za znęcanie się nad czworonogiem mężczyzna teraz będzie musiał zapłacić. Puławski sąd uznał go za winnego, skazał na grzywnę i nałożył zakaz posiadania psów.

Firma PZL Świdnik została sponsorem tytularnym siatkarzy Avii

Firma PZL Świdnik została sponsorem tytularnym siatkarzy Avii

Firma PZL Świdnik została sponsorem tytularnym siatkarzy Avii. Umowa została podpisana przez przedstawicieli sponsora i klubu. Od 26 stycznia drużyna występować będzie w rozgrywkach Tauron 1. Ligi pod nazwą PZL Leonardo Avia Świdnik.

Puławy. Właściciele mieszkań zapłacą więcej

Puławy. Właściciele mieszkań zapłacą więcej

Nadchodzi podwyżka wysokości czynszów w budynkach wielorodzinnych. O nadchodzących zmianach swoich lokatorów poinformowała już Puławska Spółdzielnia Mieszkaniowa wskazując na rosnącego koszty utrzymania. Nowe stawki zaczną obowiązywać od maja.

Magda Linette nie zagra w finale Australian Open

Magda Linette nie zagra w finale Australian Open

Magda Linette odniosła życiowy sukces docierając do półfinału wielkoszlemowego Australian Open. Polka w walce o finał musiała jednak uznać wyższość Aryny Sabalenki, z którą przegrała w dwóch setach 6:7 i 2:6