

Urologia to dziedzina nauki zajmująca się badaniem, leczeniem i profilaktyką wszelkich kwestii związanych z układem moczowym mężczyzn, kobiet oraz dzieci. Lekarz urolog zajmuje się przede wszystkim leczeniem chorób nerek, pęcherza, jąder i prostaty. W poradni urologicznej możemy również zdiagnozować wady wrodzone i nabyte prącia czy układu rozrodczego.

Wizyta u urologa uznawana jest za jedną z najbardziej wstydliwych wizyt, ponieważ dotyczy intymnych stref naszego ciała. Takie przekonanie utrzymuję się z powodu nieznajomości badania i czego ono może dotyczyć. Każdy niepokojący objaw związany z układem moczowo - płciowym powinien być skonsultowany najpierw u lekarza rodzinnego, a później w poradni urologicznej.
Kim jest urolog?

Jest to lekarz, który w głównej mierze zajmuje się schorzeniami męskich narządów płciowych, ale także leczy choroby nerek, pęcherza moczowego u obydwu płci.
Urolog bada i diagnozuje:
- nietrzymanie moczu,
- zakażenia układu moczowego (stany zapalne narządów płciowych i moczowych),
- kamica moczowa (kamica nerkowa),
- urazy mechaniczne układu moczowo-płciowego,
- wady anatomiczne układu moczowego,
- krwiomocz, częstomocz, wielomocz,
- zapalenie pochwy u kobiet,
- torbiele nerek,
- zaburzenia erekcji,
- przerost prostaty – rozrost lub przerost komórek gruczołowych gruczołu krokowego (prostaty),
- choroby zewnętrznych narządów płciowych (stulejka- zwężenie ujścia napletka, wodniak jądra - gromadzenie się płynu surowiczego w strukturach jądra, wnętrostwo - niezstąpienie jąder do worka mosznowego, załupek - związany z wadliwą budową napletka),
- stany przedrakowe w obrębie układu moczowego,
- nowotwory łagodne i złośliwe (np. nowotwór jąder, nowotwór gruczołu krokowego, nowotwór pęcherza moczowego, nowotwór nerek),
- choroba Peyroniego,
- żylaki powrózka nasiennego.
Każde wymienione badanie urologiczne wykonane we wczesnej fazie choroby pozwoli na szybką reakcję i wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Badanie urologiczne

Największym problemem w diagnostyce chorób układu moczowo płciowego jest strach przed wizytą u lekarza urologa. Konsultacje urologiczne w przypadku mężczyzn i chorób nowotworowych związanych z męskimi narządami płciowymi mają ogromny wpływ na wczesne wykrycie raka. Urolog zajmuje się także układem moczowym kobiet, choć wizyty u urologa Pań są rzadsze. Związane jest to z dodatkową dziedziną lekarską, jaką jest uroginekologia, która zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób układu moczowego i płciowego kobiet.
Badanie lekarskie u lekarza specjalisty urologa przebiega początkowo jak u każdego innego lekarza. Urolog rozpocznie od przeprowadzenia wywiadu ogólnego pacjenta, by jak najwięcej dowiedzieć się o jego stanie zdrowia. Jak wiadomo, przed każdą wizytą u lekarza warto zadbać o higienę, w tym przypadku szczególnie miejsc intymnych. Na pierwszą wizytę u urologa należy zabrać wszelkie wyniki ostatnich badań (krwi, moczu). Zaleca się także spisać wszystkie nazwy przyjmowanych leków.
Każdy lekarz (także urolog) będzie chciał od pacjentów uzyskać niezbędnych informacji, które przyczynią się do diagnostyki i ewentualnego leczenia.
Po przeprowadzeniu wywiadu ogólnego lekarz urolog przechodzi do badania pacjenta. Badanie w zależności od problemu może wyglądać różnie, ale u większości pacjentów polega na palpacyjnej ocenie stanu zdrowia. W przypadku mężczyzn badanie wykonywane jest poprzez dotykanie miejsc zmienionych chorobowo lub w przypadku prostaty wykonywane jest badanie per rectum (badanie przez odbyt) oraz badanie ultrasonograficzne. U kobiet badanie polega na dotykaniu dolnej części podbrzusza, krocza, ujścia cewki moczowej i okolic lędźwiowych. Urolog może także zlecić badanie USG z wypełnionym pęcherzem.
Kiedy należy udać się do urologa?

Urolog jak już wiadomo zajmuje się leczeniem kobiet jak i mężczyzn, jednak w przypadku Panów wizyta u urologa powinna stać się jedną z ważniejszych wizyt w kontekście badań profilaktycznych. Panie jak i Panowie ndo urologa zgłaszają się w momencie wystąpienia niepokojących objawów np. problemy z oddawaniem moczu, ból podczas oddawania moczu lub przy wystąpieniu jakichkolwiek niepokojących objawów ze strony układu moczowego.
Konsultacje u urologa są wskazane przede wszystkim gdy zaobserwujemy takie objawy jak:
- problemy z oddawaniem moczu,
- bardzo częste oddawanie moczu,
- krwiomocz,
- bolesny ucisk na pęcherz,
- występowanie ropy w moczu,
- obrzęk kończyn dolnych,
- brak moczu,
- ból w trakcie oddawania moczu,
- ból w okolicy cewki moczowej,
- zmiany w wyglądzie prącia (zmiany w wyglądzie narządów płciowych),
- zaburzenia erekcji,
- ból w podbrzuszu oraz dolnej części pleców.
Wymienione objawy mogą powodować wiele chorób układu moczowo płciowego, a poprzez wczesną diagnostykę lekarz może z powodzeniem wyleczyć czy zmniejszyć problemy urologiczne.
Urolog dziecięcy
Urolog dziecięcy zajmuje się takimi samymi schorzeniami jak w przypadku dorosłych tylko, że odnosi się to do małych pacjentów. Specyfika pracy i samo badanie przebiega w analogiczny sposób jak u starszych. Wiadomo, do poradni urologicznej dzieci trafiają z innymi problemami chorobowymi np. stulejka czy zapalenie (podrażnienie) pieluszkowe, problemy z oddawaniem moczu lub schorzenia wynikające z braku higieny. Warto każdą nieprawidłowość u dzieci zgłaszać lekarzowi.
Podsumowanie
Niestety wizyty u urologa nie cieszą się zbytnim zainteresowaniem, poprzez intymny charakter badania. Jednak mimo wstydu warto zadbać o profilaktykę badań zwłaszcza wśród mężczyzn. Każdy Pan po 40 roku życia powinien obligatoryjnie umówić się na konsultację do urologa w celu kontroli swojego stanu zdrowia. Dotyczy to przede wszystkim mężczyzn, u których w rodzinie występowały przypadki chorób układu moczowo płciowego np. rak prostaty (dużo chorób urologicznych może występować na podłożu genetycznym).
Wczesne rozpoznanie choroby urologicznej w większości przydatków daje bardzo zadowalające efekty leczenia.
