Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

20 sierpnia 2019 r.
9:29

Biała Podlaska: Możesz kupić swój własny rój pszczół i mieć ekologiczny miód

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
9 12 A A
Rodzina Wosinków w Bordziłówki
Rodzina Wosinków w Bordziłówki (fot. archiwum prywatne )

Ewa i Artur z Bordziłówki (gmina Rossosz) planują założyć pasiekę, ale nie tylko dla siebie. Roje pszczół będą sprzedawać chętnym na ekologiczny miód.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wosinkowie kilka lat temu przeprowadzili się znad morza na wieś w gminie Rossosz. – Dopiero stajemy się rolnikami – żartuje Ewa Graniak-Wosinek. – O pszczołach myśleliśmy już dawno, ale pozostawało to w sferze marzeń. Jednak w tym roku dostaliśmy od znajomego stare ule i pomyśleliśmy, że to najwyższy czas, aby spróbować – opowiada pani Ewa.

Był jeszcze jeden impuls. – W wakacje przyjechała do nas koleżanka, była bardzo podekscytowana pomysłem i zapytała, czy ona może kupić rój i za jakiś czas odbierze sobie od nas miód. Potem okazało się, że ktoś jeszcze ze znajomych chce w ten sposób mieć swój udział, dlatego pomyśleliśmy o zrzutce– tłumaczy nasza rozmówczyni.

Zbiórka ma pomóc małżeństwu zaopatrzyć się w ule, zakupić odpowiedni sprzęt do wytwarzania miodu i obsługi pasieki. Na początek chcą zebrać 5 tys. zł.

– Mieszkamy w lesie, mamy tu idealne warunki do tego, aby hodować pszczoły – przyznają pomysłodawcy. – Na razie będzie to klasyczna pasieka, ale z czasem bardzo byśmy chcieli hodować pszczoły w dzikach barciach – dodają Wosinkowie.

Jak to w praktyce ma wyglądać? Rój można będzie kupić za ok. 150 zł, do tego wyściółki, co daje w sumie ok. 350 zł. Na ulu zawiśnie gliniana tabliczka z informacją, do kogo on należy. – Przez pierwsze lata przysługuje również miód z tego ula, do czasu spłacenia. Miód będzie można odbierać osobiście lub będziemy ustalać przesyłkę – zapowiadają Ewa i Artur.

Do tej pory udało sie zebrać ok. 3 tys. zł. – To świadczy o tym, że jednak świadomość ludzi co do tego, jak ważne są pszczoły, jest bardzo duża – zaznacza pani Ewa. Na razie mają dwa ule. – W jednym już jest pszczela rodzina, a na drugą czekamy.

Ewa i Artur są plastykami, fotografami, do tego mają wiele pasji, m.in. prowadzą warsztaty z łucznictwa. Na ich posesji znalazło się miejsce dla pięciu uratowanych od różnych nieszczęść psów, dwóch kóz oraz kilku kur.  

Tu można wesprzeć zbiórkę na ekologiczną pasiekę www.zrzutka.pl/rmr2cj.  

(fot. archiwum prywatne )
e-Wydanie

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 20 sierpnia 2019 o 09:39
+12
warroza szybko to zweryfikuje
Avatar
MANTEY4 / 20 sierpnia 2019 o 15:28
+9
Witam. Bardzo szczytny cel prawie jak zbiórka na hospicjum. Muszę jednak przyznać pomysł na interes niezły biorąc pod uwagę że Państwo zaczynają karierę z pszczoła i własną pasieka. Moja propozycja w takim razie proszę o dofinansowanie każdej Pasieki w województwie lubelskim na start 5 tysi dla każdego kto chce dokupić 14 Uli. Ogólnie w wielkim skrócie dla osób które nie chcą czytać artykułu (kup mi ruj za 350 odbierz 11 słoików miodu i narazie pszczoły moje) czyli dla osób które znają możliwości pszczół po majowych pożytkach pszczoły już są pomysłodawców. Swoją drogą dziennik wschodni promuje takie pseudo interesy proponuję napisać i porozmawiać z pszczelrzami z pasji którzy mieszkają niedaleko rossosza i zakładali Pasieki za własną kasę maja po 70 lat a Pasieki zakładali w wieku 16-17 lat artykuł był by napewno ciekawszy. Jednym słowem powodzenia życzę w dalszym naciaganiu ludzi
Witam. Bardzo szczytny cel prawie jak zbiórka na hospicjum. Muszę jednak przyznać pomysł na interes niezły biorąc pod uwagę że Państwo zaczynają karierę z pszczoła i własną pasieka. Moja propozycja w takim razie proszę o dofinansowanie każdej Pasieki w województwie lubelskim na start 5 tysi dla każdego kto chce dokupić 14 Uli. Ogólnie w wielkim skrócie dla osób które nie chcą czytać artykułu (kup mi ruj za 350 odbierz 11 słoików miodu i narazie pszczoły moje) czyli dla osób które znają możliwości pszczół po majowych pożytkach pszczoły już są... rozwiń
Avatar
Gość / 20 sierpnia 2019 o 20:09
+6
"...zakupić odpowiedni sprzęt do wytwarzania miodu..." zawsze myślałem że to pszczoły wytwarzają miód - ja dziękuję za tak wytworzony miód :( Sorrki ale trochę to naciąganie ludzi na szklane domy. Wszystko przedstawiacie w różowych kolorach a co w przypadku krachu. np: co w przypadku gdy zakupiony przez kogos rój zimą się obsypie (zginie np z głodu lub choroby) lub z wyroi się w trakcie sezonu (ucieknie z ula) - o miodzie wtedy zapomnij. Jeżli waszym glownym pożytkiem będą rośliny leśne też mozę być mało (zwławsza gdy las jest iglasty - z igły miodu nie ukręcisz- czasem z wyjątkiem jodły). Dlatego pszczdelarsto jak najbardziej TAK ale za swoje i na początek dobrze u postażować u strszego pszczelarza (ja tak zrobiłem), który taką pomoc może przyjąć z otwarymi rękami. Nauka bezpłata a i zaoszczedzić pozowli parę groszy. Wspomnienia miłych poczatków pozostają na zawsze - szkoda że co raz mniej starych pszczelarzym który tradycyjnie pszczelarzyli w starych słomianych warszawiakach bez krat, nadstawek, korpusów, izolatorów itp!
"...zakupić odpowiedni sprzęt do wytwarzania miodu..." zawsze myślałem że to pszczoły wytwarzają miód - ja dziękuję za tak wytworzony miód :( Sorrki ale trochę to naciąganie ludzi na szklane domy. Wszystko przedstawiacie w różowych kolorach a co w przypadku krachu. np: co w przypadku gdy zakupiony przez kogos rój zimą się obsypie (zginie np z głodu lub choroby) lub z wyroi się w trakcie sezonu (ucieknie z ula) - o miodzie wtedy zapomnij. Jeżli waszym glownym pożytkiem będą rośliny leśne też mozę być mało (zwławsza gdy las jest i... rozwiń
Avatar
strutowiały truteń / 20 sierpnia 2019 o 19:05
+6
Ja tam swoje pszczoły kupiłem za swoje pieniądze .
Avatar
bzzzz / 20 sierpnia 2019 o 21:13
+5
Za 150 PLN to nawet odkładu się nie kupi . Pełnowartościowa rodzina pszczela kosztuje 400 -500 PLN.
Avatar
Gość / 21 sierpnia 2019 o 08:00
+4
Pierwsze i najważniejsze pytanie: jaką praktykę w pszczelarstwie mają oni?
Avatar
Pszczółki / 21 sierpnia 2019 o 10:51
+3
Szukają jeleni. Każdy by chciał aby ich pomysł zasponsorować. Niech wezmą się za robotę założą normalną firmę a nie dziadują. To zdrowe ludzie tylko robić się nie chce.
Avatar
Bialski / 21 sierpnia 2019 o 09:31
+3
Strzelali z luku,robili garnki teraz pszczoły,co jutro?
Avatar
Gucio / 21 sierpnia 2019 o 00:19
+3
Napalił się szczerbaty na suchary... I szuka głupka żeby zasponsorował mu ... Tylko po co robić o tym artykuł, jakieś rodzinne, czy towarzyskie koneksje?
Avatar
true / 21 sierpnia 2019 o 14:33
+2
Najlepiej żyć z naiwnych i łatwowiernych. Wystarczy trochę doświadczenia w łatwym nie obciążonym prawdziwą pracą życiu. Wystarczy zajrzeć na ich profil w portalach społecznościowych.
Avatar
Zenon w. / 23 sierpnia 2019 o 11:50
+1
Nazwa miód ekologiczny jest zastrzeżona dla pasiek po audycie z certyfikatem. Wróżę im spektakularną klapę za cudze pieniądze.
Avatar
true / 21 sierpnia 2019 o 14:33
+2
Najlepiej żyć z naiwnych i łatwowiernych. Wystarczy trochę doświadczenia w łatwym nie obciążonym prawdziwą pracą życiu. Wystarczy zajrzeć na ich profil w portalach społecznościowych.
Avatar
Pszczółki / 21 sierpnia 2019 o 10:51
+3
Szukają jeleni. Każdy by chciał aby ich pomysł zasponsorować. Niech wezmą się za robotę założą normalną firmę a nie dziadują. To zdrowe ludzie tylko robić się nie chce.
Avatar
Bialski / 21 sierpnia 2019 o 09:31
+3
Strzelali z luku,robili garnki teraz pszczoły,co jutro?
Avatar
Gość / 21 sierpnia 2019 o 08:00
+4
Pierwsze i najważniejsze pytanie: jaką praktykę w pszczelarstwie mają oni?
Avatar
Gucio / 21 sierpnia 2019 o 00:19
+3
Napalił się szczerbaty na suchary... I szuka głupka żeby zasponsorował mu ... Tylko po co robić o tym artykuł, jakieś rodzinne, czy towarzyskie koneksje?
Avatar
bzzzz / 20 sierpnia 2019 o 21:13
+5
Za 150 PLN to nawet odkładu się nie kupi . Pełnowartościowa rodzina pszczela kosztuje 400 -500 PLN.
Avatar
Gość / 20 sierpnia 2019 o 20:09
+6
"...zakupić odpowiedni sprzęt do wytwarzania miodu..." zawsze myślałem że to pszczoły wytwarzają miód - ja dziękuję za tak wytworzony miód :( Sorrki ale trochę to naciąganie ludzi na szklane domy. Wszystko przedstawiacie w różowych kolorach a co w przypadku krachu. np: co w przypadku gdy zakupiony przez kogos rój zimą się obsypie (zginie np z głodu lub choroby) lub z wyroi się w trakcie sezonu (ucieknie z ula) - o miodzie wtedy zapomnij. Jeżli waszym glownym pożytkiem będą rośliny leśne też mozę być mało (zwławsza gdy las jest iglasty - z igły miodu nie ukręcisz- czasem z wyjątkiem jodły). Dlatego pszczdelarsto jak najbardziej TAK ale za swoje i na początek dobrze u postażować u strszego pszczelarza (ja tak zrobiłem), który taką pomoc może przyjąć z otwarymi rękami. Nauka bezpłata a i zaoszczedzić pozowli parę groszy. Wspomnienia miłych poczatków pozostają na zawsze - szkoda że co raz mniej starych pszczelarzym który tradycyjnie pszczelarzyli w starych słomianych warszawiakach bez krat, nadstawek, korpusów, izolatorów itp!
"...zakupić odpowiedni sprzęt do wytwarzania miodu..." zawsze myślałem że to pszczoły wytwarzają miód - ja dziękuję za tak wytworzony miód :( Sorrki ale trochę to naciąganie ludzi na szklane domy. Wszystko przedstawiacie w różowych kolorach a co w przypadku krachu. np: co w przypadku gdy zakupiony przez kogos rój zimą się obsypie (zginie np z głodu lub choroby) lub z wyroi się w trakcie sezonu (ucieknie z ula) - o miodzie wtedy zapomnij. Jeżli waszym glownym pożytkiem będą rośliny leśne też mozę być mało (zwławsza gdy las jest i... rozwiń
Avatar
strutowiały truteń / 20 sierpnia 2019 o 19:05
+6
Ja tam swoje pszczoły kupiłem za swoje pieniądze .
Avatar
MANTEY4 / 20 sierpnia 2019 o 15:28
+9
Witam. Bardzo szczytny cel prawie jak zbiórka na hospicjum. Muszę jednak przyznać pomysł na interes niezły biorąc pod uwagę że Państwo zaczynają karierę z pszczoła i własną pasieka. Moja propozycja w takim razie proszę o dofinansowanie każdej Pasieki w województwie lubelskim na start 5 tysi dla każdego kto chce dokupić 14 Uli. Ogólnie w wielkim skrócie dla osób które nie chcą czytać artykułu (kup mi ruj za 350 odbierz 11 słoików miodu i narazie pszczoły moje) czyli dla osób które znają możliwości pszczół po majowych pożytkach pszczoły już są pomysłodawców. Swoją drogą dziennik wschodni promuje takie pseudo interesy proponuję napisać i porozmawiać z pszczelrzami z pasji którzy mieszkają niedaleko rossosza i zakładali Pasieki za własną kasę maja po 70 lat a Pasieki zakładali w wieku 16-17 lat artykuł był by napewno ciekawszy. Jednym słowem powodzenia życzę w dalszym naciaganiu ludzi
Witam. Bardzo szczytny cel prawie jak zbiórka na hospicjum. Muszę jednak przyznać pomysł na interes niezły biorąc pod uwagę że Państwo zaczynają karierę z pszczoła i własną pasieka. Moja propozycja w takim razie proszę o dofinansowanie każdej Pasieki w województwie lubelskim na start 5 tysi dla każdego kto chce dokupić 14 Uli. Ogólnie w wielkim skrócie dla osób które nie chcą czytać artykułu (kup mi ruj za 350 odbierz 11 słoików miodu i narazie pszczoły moje) czyli dla osób które znają możliwości pszczół po majowych pożytkach pszczoły już są... rozwiń