Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

7 listopada 2018 r.
16:16

Mieszkaniec złożył w urzędzie nietypową petycję. Miasto obiecuje poprawę

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
48 21 A A
UM Biała Podlaska
UM Biała Podlaska

Mieszkaniec miasta złożył petycję w sprawie... promowania petycji. Zdaniem Andrzeja Halickiego, miasto nie promuje tej formy aktywności obywatelskiej. Ale magistrat obiecuje poprawę

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Miasto nie promuje petycji, nie zachęca mieszkańców do ich składania, co nie przyczynia się do budowy społeczeństwa obywatelskiego. To postawa bierności, a od nowoczesnego miasta należy oczekiwać otwartości, przyjazności, nastawienia się na kontakt z mieszkańcami – uważa Andrzej Halicki, który w tym roku złożył kilka petycji do władz miasta, a ostatnia to właśnie ta w sprawie ich promowania.

Mieszkaniec wytyka, że na przykład na stronie internetowej miasta nie ma żadnej zakładki poświęconej petycjom. – A przecież mogą być one dobrą formą dialogu z władzą lokalną, o ile tej władzy rzeczywiście zależy na pozyskiwaniu opinii mieszkańców – zauważa autor. – Petycja jest bezpłatna, może być wniesiona e–mailem. Może dotyczyć każdej sprawy o znaczeniu lokalnym, na przykład budowy ścieżki rowerowej, chodnika, przedszkola, parków, komunikacji miejskiej, funkcjonowania Straży Miejskiej, kultury – wylicza Halicki.

On sam zwracał się m.in. do władz miasta o kupno czujników do mierzenia jakości powietrza. Dlatego mieszkaniec zwraca się do władz miasta o utworzenie zakładki „petycje” w serwisie miejskim i promowanie tej formy aktywności w mediach społecznościowych.

Tymczasem, jak podaje urząd miasta, w tym roku wpłynęło 11 petycji. – Na część z nich udzielono już odpowiedzi, inne wciąż są rozpatrywane. Przypomnę, że czas odpowiedzi na petycję może się różnić w zależności od jej tematu, jednak maksymalnie może być to nawet 3 miesiące – zaznacza Radosław Plandowski, rzecznik magistratu.

Jednak nie w każdym przypadku można mówić o pozytywnym lub negatywnym rozstrzygnięciu sprawy. – W większości tematów petycje dotyczą ważnych i potrzebnych inicjatyw, jak na przykład budowy wybiegów dla psów, czy miejsc parkingowych. W niektórych przypadkach chodzi po prostu o zwrócenie uwagi na konkretny problem – przyznaje Plandowski.

W kilku sytuacjach miasto zwróciło uwagę, że społeczne inicjatywy mogą być realizowane w ramach budżetu obywatelskiego. Tak było w przypadku petycji o wybiegu dla psów, czy parkingu przy ul. Kopernika.

– Wzięliśmy pod uwagę słuszne wskazanie pana Andrzeja Halickiego, dotyczące promowania informacji na temat petycji. W najbliższych dniach stosowna informacja pojawi się na miejskiej stronie – odpowiada rzecznik magistratu.

Komentarze 21

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 7 listopada 2018 o 16:44
+10
Plandowski do dymisji i to jak najszybciej!
Avatar
Aksen / 7 listopada 2018 o 18:35
+6
Trampuś i Płanduś ci dwaj ekscetryczni " przyjaciele", ponoć topili smutki w " Lodi Dodi" . Dlaczego jeszcze Stefaniuk wraz z rzecznikiem nie opuścili magistratu. Urzednicy nie mają już ochoty was oglądać.
Avatar
???? / 8 listopada 2018 o 08:04
+5
Płandek pakuj do piórnika ekerkę , cyrkiel , ołówek , bambosze magistrackie i zgaś za sobą światło jak będziesz wychodził. Nie będzie dla takich jak ty miejsca w urzędzie. Jestem niezależną osobą , a ty miałeś swego pana i władcę bez którego nie kiwnął byś palcem. Taki chłopiec na posyłki...
Avatar
a trumpek szpiegował czapę cztery lata temu / 7 listopada 2018 o 18:12
+5
Plandowski do dymisji i to jak najszybciej!
 Dzierżyński out!
Avatar
J / 7 listopada 2018 o 17:15
+4
Tymczasem, jak podaje urząd miasta, w tym roku wpłynęło 11 petycji." AŻ JEDENAŚCIE PETYCJI" CZĘŚĆ ROZPATRZONA - TO MNIEJ NIŻ JEDNA NA MIESIĄC, TAK TRZYMAĆ . TRZEBA SZANOWAĆ PRACĘ............................
Avatar
Feel / 8 listopada 2018 o 09:00
+3
Czy wiekszość z was piszących ma sie z dobrych ludzi? Dobrych katolików? 
Zadaj to pytanie Stefaniukowi, bo większość ma wątpliwości. 
Avatar
Były / 8 listopada 2018 o 07:56
+3
No to teraz założyć opony zimowe na koła do roweru ( rowery to pomysł wodza strażników miejskich) i Pan Komendant SM, ponoć ma jeździć w jednoosobowym patrolu w zimie bicyklem. Z założonym gpsem , bo rower ma być cały czas podczas dyżuru być w ruchu , bo będzie dyscyplinarka. Skoro K. robił testy, to zrobi się dla K. testy , ale ze znajomości innych zagadnień i których nie ma pojęcia.
Avatar
Zocha / 7 listopada 2018 o 20:47
+3
Radek złóż wypowiedzenie tylko to Ci zostało,trzeba umieć odejść z twarzą....chociaż i tak postawa,którą prezentowales była o niebo lepsza od Trampka przynajmniej stwarzales pozory.....ale podobno wasze dodatkowe usługi sowicie nagradzane muszą być poddane audytowi i podane opinii publicznej....
Avatar
Matnia / 7 listopada 2018 o 18:30
+3
Panie Płandowski !!! Teraz trzeba będzie się przyjrzeć umowom, przetargom, konkursom na stanowiska itd. Już wróble ćwierkaja o ewentualnych zawiadomieniach do odpowiednich organów. Tu nie będzie żadnej taryfy ulgowej.
Avatar
Ronkiel / 8 listopada 2018 o 23:30
+2
Piękną mieliśmy władzę, nie ma co . Wstyd dzisiaj się przyznać, że cztery lata temu wybraliśmy takiego Stefaniuka. Mówili, że to pracuś, a to bumelant. Nie byli w stanie pochylić się nad petycjami mieszkańców. Zgroza.
Avatar
Ronkiel / 8 listopada 2018 o 23:30
+2
Piękną mieliśmy władzę, nie ma co . Wstyd dzisiaj się przyznać, że cztery lata temu wybraliśmy takiego Stefaniuka. Mówili, że to pracuś, a to bumelant. Nie byli w stanie pochylić się nad petycjami mieszkańców. Zgroza.
Avatar
Eragon / 8 listopada 2018 o 09:15
+1
A Płandowski ze Stefaniukiem już zapomnieli jak olewali Pana Broniewicza ? Jak robili to samo z innymi? Zapracowaliście sobie sami , że mają was w nosie
Avatar
Halina / 8 listopada 2018 o 09:09
+1
Czy nie rozumiecie, że miasto nie jest zobowiazane do zachęcania obywateli do pisania petycji? 
Przez cztery lata wielu odnosiło wrażenie ,że miasto nie jest do niczego zobowiązane. Byliśmy traktowani jak przedmiot czekając na to , że jaśnie pan zechce przyjąć na wizytę, że zechce pochylić się nad problemem pojedynczego człowieka bądź grupy osób. 
Avatar
Feel / 8 listopada 2018 o 09:00
+3
Czy wiekszość z was piszących ma sie z dobrych ludzi? Dobrych katolików? 
Zadaj to pytanie Stefaniukowi, bo większość ma wątpliwości. 
Avatar
stefan / 8 listopada 2018 o 08:45
-5
Czy wiekszość z was piszących ma sie z dobrych ludzi? Dobrych katolików? Prawdziwych Polaków? Czy wy nie czujecie, że nienawiść czyni wasze wpisy żenujacymi? Czy macie jakąś refleksję? Czy rzeczywiście sprawia wam przyjemność opluwanie każdego kto myśli inaczej? Czy nie rozumiecie, że miasto nie jest zobowiazane do zachęcania obywateli do pisania petycji? A może macie rację, jezeli miasto zamieści na swojej stronie tekst petycji z nazwiskiem autora, może być świetna zabawa. Z całą pewnością rocznie wpłynną wtedy 2 petycje. Pamiętajcie karma wraca i nie jestem wyznawcą buddyzmu, gamonie.
Czy wiekszość z was piszących ma sie z dobrych ludzi? Dobrych katolików? Prawdziwych Polaków? Czy wy nie czujecie, że nienawiść czyni wasze wpisy żenujacymi? Czy macie jakąś refleksję? Czy rzeczywiście sprawia wam przyjemność opluwanie każdego kto myśli inaczej? Czy nie rozumiecie, że miasto nie jest zobowiazane do zachęcania obywateli do pisania petycji? A może macie rację, jezeli miasto zamieści na swojej stronie tekst petycji z nazwiskiem autora, może być świetna zabawa. Z całą pewnością rocznie wpłynną wtedy 2 petycje. Pamiętajcie karma ... rozwiń
Avatar
Ula / 8 listopada 2018 o 08:17
+2
Po czterech latach promowanie ma być umieszczone na stronie. Kompromitacji ciąg dalszy. Rozliczeń czas zbliża się nieuchronnie
Avatar
Lonia / 8 listopada 2018 o 08:13
+1
Oto jak traktowano petycje bialczan. Jedenaście petycji i nie zdążyli nawet odpowiedzieć. Buta, arogancja, lekceważenie. Myśleliście że będziecie dalej trzymać ryjki przy korycie ? Czas się skończył.
Avatar
???? / 8 listopada 2018 o 08:04
+5
Płandek pakuj do piórnika ekerkę , cyrkiel , ołówek , bambosze magistrackie i zgaś za sobą światło jak będziesz wychodził. Nie będzie dla takich jak ty miejsca w urzędzie. Jestem niezależną osobą , a ty miałeś swego pana i władcę bez którego nie kiwnął byś palcem. Taki chłopiec na posyłki...
Avatar
Były / 8 listopada 2018 o 07:56
+3
No to teraz założyć opony zimowe na koła do roweru ( rowery to pomysł wodza strażników miejskich) i Pan Komendant SM, ponoć ma jeździć w jednoosobowym patrolu w zimie bicyklem. Z założonym gpsem , bo rower ma być cały czas podczas dyżuru być w ruchu , bo będzie dyscyplinarka. Skoro K. robił testy, to zrobi się dla K. testy , ale ze znajomości innych zagadnień i których nie ma pojęcia.
Avatar
we / 7 listopada 2018 o 21:25
0
kiedy zaprzysiężenie Michała?
Zobacz wszystkie komentarze 21

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nałęczów: Wpadł Rosjanin poszukiwany czerwoną notą Interpolu

Nałęczów: Wpadł Rosjanin poszukiwany czerwoną notą Interpolu 0 1

Policja zatrzymała w Nałęczowie Rosjanina Romana K. Jest podejrzany jest o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, handel bronią i materiałami wybuchowymi, wymuszenia oraz sprzedaż środków odurzających

Drugie miejsce Azotów Puławy w Piotrkowie Trybunalskim

Drugie miejsce Azotów Puławy w Piotrkowie Trybunalskim 0 0

Azoty Puławy zajęły drugie miejsce w rozegranym w Piotrkowie Trybunalskim międzynarodowym turnieju towarzyskim

Dwie osoby trafiły do szpitala po wypadku w Sitańcu. Utrudnienia między Zamościem a Krasnymstawem

Dwie osoby trafiły do szpitala po wypadku w Sitańcu. Utrudnienia między Zamościem a Krasnymstawem 2 0

Trzy pojazdy zderzyły się ze sobą w Sitańcu koło Zamościa. Dwie ranne osoby trafiły do szpitala. Kierowcy muszą przygotować się na utrudnienia na trasie pomiędzy Zamościem a Krasnymstawem

KOD będzie dziś protestował przed TVP Lublin. W porze "Wiadomości"

KOD będzie dziś protestował przed TVP Lublin. W porze "Wiadomości" 4 4

W poniedziałek o godz. 19.30 w kilku miastach Polski, w tym także w Lublinie odbędą się protesty przed siedzibami ośrodków Telewizji Polskiej.

Biała Podlaska: 17-latka zatrzymana. Miała woreczek z amfetaminą

Biała Podlaska: 17-latka zatrzymana. Miała woreczek z amfetaminą 0 1

17-letnia mieszkanka Białej Podlaskiej odpowie za posiadanie narkotyków. Zatrzymano ją w okolicach dworca PKP

Świdnik: Budżet obywatelski po nowemu. Co się zmieni?

Świdnik: Budżet obywatelski po nowemu. Co się zmieni? 0 0

Co najmniej milion złotych – tyle mają mieć do wykorzystania mieszkańcy Świdnika w ramach budżetu obywatelskiego. Autor odrzuconego projektu będzie mógł się też odwołać. Uchwałę w tej sprawie radni podejmą na najbliższym posiedzeniu - 24 stycznia.

Lublin: Zamiast dużego sklepu będzie przedszkole, szkoły i żłobek?

Lublin: Zamiast dużego sklepu będzie przedszkole, szkoły i żłobek? 5 5

Przedszkole, szkoły oraz żłobek mogą powstać w należącym do prywatnej firmy budynku przy ul. Diamentowej. Na przebudowę obiektu zgodził się Urząd Miasta. Czy miasto odkupi budynek, by zapewnić w ten sposób miejsca dla dzieci z rozbudowującego się Wrotkowa?

Biała Podlaska: Kolejne zmiany w radach nadzorczych spółek miejskich

Biała Podlaska: Kolejne zmiany w radach nadzorczych spółek miejskich 1 4

Kolejne zmiany w radach nadzorczych miejskich spółek. Teraz przyszedł czas na Zakład Gospodarki Lokalowej i Miejski Zakład Komunikacyjny.

Prawnicy będą pomagać mieszkańcom za darmo przez cały rok

Prawnicy będą pomagać mieszkańcom za darmo przez cały rok 0 2

Przez najbliższe dwanaście miesięcy w Biłgoraju działać będą trzy punkty nieodpłatnej pomocy prawnej. Korzystać mogą z nich mieszkańcy całego powiatu.

Dzień Babci 2019: pomysły na prezent z okazji Dnia Babci

Dzień Babci 2019: pomysły na prezent z okazji Dnia Babci 0 1

Jaki prezent wybrać z okazji Dnia Babci. Podsuwamy kilka prostych, ale sprawdzonych pomysłów

Kolejne zwycięstwa Avii Świdnik i LUK Politechniki

Kolejne zwycięstwa Avii Świdnik i LUK Politechniki 0 1

W pierwszych spotkaniach o stawkę w tym roku MKS Avia Świdnik i LUK Politechnika Lublin odniosły zwycięstwa. Świdniczanie zwyciężyli w trzech setach SMS Neobus Raf-Mar Sołek Cars Niebylec, lublinianie stoczyli zacięty bój na wyjeździe z PZL Sędziszów Małopolski wygrywając 3:1

Wojska Obrony Terytorialnej będą ćwiczyć, ale bez użycia ostrej amunicji

Wojska Obrony Terytorialnej będą ćwiczyć, ale bez użycia ostrej amunicji 0 26

W pierwszą sobotę lutego w okolicach Wólki Gołębskiej w gminie Puławy pojawią się żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.

Zmasowane kontrole trzeźwości kierowców w jednej z dzielnic Lublina

Zmasowane kontrole trzeźwości kierowców w jednej z dzielnic Lublina 55 19

Policjanci kontrolują dziś trzeźwość kierowców w dzielnicy Dziesiąta w Lublinie.

Kasia Kowalska na 25-lecie w Lublinie
6 marca 2019, 18:00

Kasia Kowalska na 25-lecie w Lublinie 0 1

16 marca o godz. 18 na scenie Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) wystąpi Kasia Kowalska z koncertem w ramach 25-lecia pracy artystycznej.

Pożar w kamienicy przy ul. Lubartowskiej w Lublinie. Sytuacja już opanowana
Alarm 24
galeria

Pożar w kamienicy przy ul. Lubartowskiej w Lublinie. Sytuacja już opanowana 66 7

Pożar w kamienicy położonej na rogu ul. Lubartowskiej i al. Tysiąclecia w Lublinie. Strażacy szybko opanowali sytuację - zapaliła się sadza w kominie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!