Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

7 listopada 2018 r.
16:16

Mieszkaniec złożył w urzędzie nietypową petycję. Miasto obiecuje poprawę

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
47 21 A A
UM Biała Podlaska
UM Biała Podlaska

Mieszkaniec miasta złożył petycję w sprawie... promowania petycji. Zdaniem Andrzeja Halickiego, miasto nie promuje tej formy aktywności obywatelskiej. Ale magistrat obiecuje poprawę

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Miasto nie promuje petycji, nie zachęca mieszkańców do ich składania, co nie przyczynia się do budowy społeczeństwa obywatelskiego. To postawa bierności, a od nowoczesnego miasta należy oczekiwać otwartości, przyjazności, nastawienia się na kontakt z mieszkańcami – uważa Andrzej Halicki, który w tym roku złożył kilka petycji do władz miasta, a ostatnia to właśnie ta w sprawie ich promowania.

Mieszkaniec wytyka, że na przykład na stronie internetowej miasta nie ma żadnej zakładki poświęconej petycjom. – A przecież mogą być one dobrą formą dialogu z władzą lokalną, o ile tej władzy rzeczywiście zależy na pozyskiwaniu opinii mieszkańców – zauważa autor. – Petycja jest bezpłatna, może być wniesiona e–mailem. Może dotyczyć każdej sprawy o znaczeniu lokalnym, na przykład budowy ścieżki rowerowej, chodnika, przedszkola, parków, komunikacji miejskiej, funkcjonowania Straży Miejskiej, kultury – wylicza Halicki.

On sam zwracał się m.in. do władz miasta o kupno czujników do mierzenia jakości powietrza. Dlatego mieszkaniec zwraca się do władz miasta o utworzenie zakładki „petycje” w serwisie miejskim i promowanie tej formy aktywności w mediach społecznościowych.

Tymczasem, jak podaje urząd miasta, w tym roku wpłynęło 11 petycji. – Na część z nich udzielono już odpowiedzi, inne wciąż są rozpatrywane. Przypomnę, że czas odpowiedzi na petycję może się różnić w zależności od jej tematu, jednak maksymalnie może być to nawet 3 miesiące – zaznacza Radosław Plandowski, rzecznik magistratu.

Jednak nie w każdym przypadku można mówić o pozytywnym lub negatywnym rozstrzygnięciu sprawy. – W większości tematów petycje dotyczą ważnych i potrzebnych inicjatyw, jak na przykład budowy wybiegów dla psów, czy miejsc parkingowych. W niektórych przypadkach chodzi po prostu o zwrócenie uwagi na konkretny problem – przyznaje Plandowski.

W kilku sytuacjach miasto zwróciło uwagę, że społeczne inicjatywy mogą być realizowane w ramach budżetu obywatelskiego. Tak było w przypadku petycji o wybiegu dla psów, czy parkingu przy ul. Kopernika.

– Wzięliśmy pod uwagę słuszne wskazanie pana Andrzeja Halickiego, dotyczące promowania informacji na temat petycji. W najbliższych dniach stosowna informacja pojawi się na miejskiej stronie – odpowiada rzecznik magistratu.

Komentarze 21

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 7 listopada 2018 o 16:44
+10
Plandowski do dymisji i to jak najszybciej!
Avatar
Aksen / 7 listopada 2018 o 18:35
+6
Trampuś i Płanduś ci dwaj ekscetryczni " przyjaciele", ponoć topili smutki w " Lodi Dodi" . Dlaczego jeszcze Stefaniuk wraz z rzecznikiem nie opuścili magistratu. Urzednicy nie mają już ochoty was oglądać.
Avatar
???? / 8 listopada 2018 o 08:04
+5
Płandek pakuj do piórnika ekerkę , cyrkiel , ołówek , bambosze magistrackie i zgaś za sobą światło jak będziesz wychodził. Nie będzie dla takich jak ty miejsca w urzędzie. Jestem niezależną osobą , a ty miałeś swego pana i władcę bez którego nie kiwnął byś palcem. Taki chłopiec na posyłki...
Avatar
a trumpek szpiegował czapę cztery lata temu / 7 listopada 2018 o 18:12
+5
Plandowski do dymisji i to jak najszybciej!
 Dzierżyński out!
Avatar
J / 7 listopada 2018 o 17:15
+4
Tymczasem, jak podaje urząd miasta, w tym roku wpłynęło 11 petycji." AŻ JEDENAŚCIE PETYCJI" CZĘŚĆ ROZPATRZONA - TO MNIEJ NIŻ JEDNA NA MIESIĄC, TAK TRZYMAĆ . TRZEBA SZANOWAĆ PRACĘ............................
Avatar
Feel / 8 listopada 2018 o 09:00
+3
Czy wiekszość z was piszących ma sie z dobrych ludzi? Dobrych katolików? 
Zadaj to pytanie Stefaniukowi, bo większość ma wątpliwości. 
Avatar
Były / 8 listopada 2018 o 07:56
+3
No to teraz założyć opony zimowe na koła do roweru ( rowery to pomysł wodza strażników miejskich) i Pan Komendant SM, ponoć ma jeździć w jednoosobowym patrolu w zimie bicyklem. Z założonym gpsem , bo rower ma być cały czas podczas dyżuru być w ruchu , bo będzie dyscyplinarka. Skoro K. robił testy, to zrobi się dla K. testy , ale ze znajomości innych zagadnień i których nie ma pojęcia.
Avatar
Zocha / 7 listopada 2018 o 20:47
+3
Radek złóż wypowiedzenie tylko to Ci zostało,trzeba umieć odejść z twarzą....chociaż i tak postawa,którą prezentowales była o niebo lepsza od Trampka przynajmniej stwarzales pozory.....ale podobno wasze dodatkowe usługi sowicie nagradzane muszą być poddane audytowi i podane opinii publicznej....
Avatar
Matnia / 7 listopada 2018 o 18:30
+3
Panie Płandowski !!! Teraz trzeba będzie się przyjrzeć umowom, przetargom, konkursom na stanowiska itd. Już wróble ćwierkaja o ewentualnych zawiadomieniach do odpowiednich organów. Tu nie będzie żadnej taryfy ulgowej.
Avatar
Ronkiel / 8 listopada 2018 o 23:30
+2
Piękną mieliśmy władzę, nie ma co . Wstyd dzisiaj się przyznać, że cztery lata temu wybraliśmy takiego Stefaniuka. Mówili, że to pracuś, a to bumelant. Nie byli w stanie pochylić się nad petycjami mieszkańców. Zgroza.
Avatar
Ronkiel / 8 listopada 2018 o 23:30
+2
Piękną mieliśmy władzę, nie ma co . Wstyd dzisiaj się przyznać, że cztery lata temu wybraliśmy takiego Stefaniuka. Mówili, że to pracuś, a to bumelant. Nie byli w stanie pochylić się nad petycjami mieszkańców. Zgroza.
Avatar
Eragon / 8 listopada 2018 o 09:15
+1
A Płandowski ze Stefaniukiem już zapomnieli jak olewali Pana Broniewicza ? Jak robili to samo z innymi? Zapracowaliście sobie sami , że mają was w nosie
Avatar
Halina / 8 listopada 2018 o 09:09
+1
Czy nie rozumiecie, że miasto nie jest zobowiazane do zachęcania obywateli do pisania petycji? 
Przez cztery lata wielu odnosiło wrażenie ,że miasto nie jest do niczego zobowiązane. Byliśmy traktowani jak przedmiot czekając na to , że jaśnie pan zechce przyjąć na wizytę, że zechce pochylić się nad problemem pojedynczego człowieka bądź grupy osób. 
Avatar
Feel / 8 listopada 2018 o 09:00
+3
Czy wiekszość z was piszących ma sie z dobrych ludzi? Dobrych katolików? 
Zadaj to pytanie Stefaniukowi, bo większość ma wątpliwości. 
Avatar
stefan / 8 listopada 2018 o 08:45
-5
Czy wiekszość z was piszących ma sie z dobrych ludzi? Dobrych katolików? Prawdziwych Polaków? Czy wy nie czujecie, że nienawiść czyni wasze wpisy żenujacymi? Czy macie jakąś refleksję? Czy rzeczywiście sprawia wam przyjemność opluwanie każdego kto myśli inaczej? Czy nie rozumiecie, że miasto nie jest zobowiazane do zachęcania obywateli do pisania petycji? A może macie rację, jezeli miasto zamieści na swojej stronie tekst petycji z nazwiskiem autora, może być świetna zabawa. Z całą pewnością rocznie wpłynną wtedy 2 petycje. Pamiętajcie karma wraca i nie jestem wyznawcą buddyzmu, gamonie.
Czy wiekszość z was piszących ma sie z dobrych ludzi? Dobrych katolików? Prawdziwych Polaków? Czy wy nie czujecie, że nienawiść czyni wasze wpisy żenujacymi? Czy macie jakąś refleksję? Czy rzeczywiście sprawia wam przyjemność opluwanie każdego kto myśli inaczej? Czy nie rozumiecie, że miasto nie jest zobowiazane do zachęcania obywateli do pisania petycji? A może macie rację, jezeli miasto zamieści na swojej stronie tekst petycji z nazwiskiem autora, może być świetna zabawa. Z całą pewnością rocznie wpłynną wtedy 2 petycje. Pamiętajcie karma ... rozwiń
Avatar
Ula / 8 listopada 2018 o 08:17
+2
Po czterech latach promowanie ma być umieszczone na stronie. Kompromitacji ciąg dalszy. Rozliczeń czas zbliża się nieuchronnie
Avatar
Lonia / 8 listopada 2018 o 08:13
+1
Oto jak traktowano petycje bialczan. Jedenaście petycji i nie zdążyli nawet odpowiedzieć. Buta, arogancja, lekceważenie. Myśleliście że będziecie dalej trzymać ryjki przy korycie ? Czas się skończył.
Avatar
???? / 8 listopada 2018 o 08:04
+5
Płandek pakuj do piórnika ekerkę , cyrkiel , ołówek , bambosze magistrackie i zgaś za sobą światło jak będziesz wychodził. Nie będzie dla takich jak ty miejsca w urzędzie. Jestem niezależną osobą , a ty miałeś swego pana i władcę bez którego nie kiwnął byś palcem. Taki chłopiec na posyłki...
Avatar
Były / 8 listopada 2018 o 07:56
+3
No to teraz założyć opony zimowe na koła do roweru ( rowery to pomysł wodza strażników miejskich) i Pan Komendant SM, ponoć ma jeździć w jednoosobowym patrolu w zimie bicyklem. Z założonym gpsem , bo rower ma być cały czas podczas dyżuru być w ruchu , bo będzie dyscyplinarka. Skoro K. robił testy, to zrobi się dla K. testy , ale ze znajomości innych zagadnień i których nie ma pojęcia.
Avatar
we / 7 listopada 2018 o 21:25
0
kiedy zaprzysiężenie Michała?
Zobacz wszystkie komentarze 21

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Dwie osoby zginęły w wypadku. Czołowe zderzenie samochodów
PILNE
film

Dwie osoby zginęły w wypadku. Czołowe zderzenie samochodów 0 0

Tragiczny wypadek w miejscowości Niewęgłosz (pow. radzyński).

Jest praca w Straży Miejskiej w Lublinie. Ile można zarobić?

Jest praca w Straży Miejskiej w Lublinie. Ile można zarobić? 2 0

Siedemnaście etatów zwolniło się w lubelskiej Straży Miejskiej, bo funkcjonariusze znaleźli sobie inne miejsce pracy. Zainteresowani mundurem mogą się zgłaszać do wtorku włącznie. Zarobki nie są imponujące: na początek 2400 zł brutto. Dyskont płaci lepiej

Spotkanie z alpinistami Rafałem Fronią i Piotrem Tomalą
19 listopada 2018, 19:00

Spotkanie z alpinistami Rafałem Fronią i Piotrem Tomalą 0 0

Co Gdzie Kiedy. Katolicki Uniwersytet Lubelski zaprasza na spotkanie Piotrem Tomalą oraz Rafałem Fronią - alpinistami i himalaistami, uczestnikami wielu wypraw. Wydarzenie odbędzie się 19 listopada o godz. 19 w sali 113 Centrum Transferu Wiedzy KUL.

Nowy burmistrz Bełżyc: Mieszkańcy chcą i oczekują zmian

Nowy burmistrz Bełżyc: Mieszkańcy chcą i oczekują zmian 0 2

Rozmowa z Ireneuszem Łucką, nowym burmistrzem Bełżyc

Lublin: Kolejka przed Getin Bankiem, klienci chcą wycofać pieniądze. "Jestem przerażona..."

Lublin: Kolejka przed Getin Bankiem, klienci chcą wycofać pieniądze. "Jestem przerażona..." 27 12

Klienci Getin Banku coraz liczniej odwiedzają lubelską placówkę, by wycofać swoje pieniądze. Obawiają się, że „afera podsłuchowa” sprawi, że zostaną odcięci od swoich oszczędności. Bank uspokaja i zapewnia, że ich lokaty są w pełni bezpieczne

Paweł Miesiąc (Speed Car Motor): Nie boję się rywalizacji

Paweł Miesiąc (Speed Car Motor): Nie boję się rywalizacji 2 0

ROZMOWA Z Pawłem Miesiącem, żużlowcem Speed Car Motoru Lublin

Chełmskie pogotowie ma nowe karetki

Chełmskie pogotowie ma nowe karetki 4 1

Chełmska Stacja Ratownictwa Medycznego zakupiła cztery nowe karetki wraz z nowoczesnym wyposażeniem. Pieniądze, 1,7 mln zł, otrzymała z rezerwy wojewody lubelskiego.

Zaginął 49-latek z Janowa Lubelskiego

Zaginął 49-latek z Janowa Lubelskiego 0 0

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Janowie Lubelskim prowadzą poszukiwania za zaginionym Piotrem Szczurowskim z Janowa Lubelskiego.

83-latek spowodował wypadek. Stracił prawo jazdy

83-latek spowodował wypadek. Stracił prawo jazdy 3 1

Do wypadku doszło w środę przed godz. 11 na skrzyżowaniu ul. Sitnickiej, Glinki i Królowej Jadwigi w Białej Podlaskiej.

Pride of Poland i narodowy czempionat znowu razem w Janowie Podlaskim

Pride of Poland i narodowy czempionat znowu razem w Janowie Podlaskim 2 2

W przyszłym roku aukcja koni arabskich i narodowy czempionat odbędą się w jednym terminie w stadninie koni w Janowie Podlaskim. Tak zdecydował minister rolnictwa Jan Ardanowski na posiedzeniu rady ds. rozwoju hodowli koni w Polsce.

Koncert zespołu Kairos w Bazylice Dominikanów
17 listopada 2018, 19:00

Koncert zespołu Kairos w Bazylice Dominikanów 1 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 17 listopada o godz. 19 w Bazylice Dominikanów wystąpią Warszawski Chór Międzyuczelniany i Męski Zespół Wokalny KAIROS.

Nowi policjanci w lubelskim garnizonie. Złożyli ślubowanie [zdjęcia]
galeria

Nowi policjanci w lubelskim garnizonie. Złożyli ślubowanie [zdjęcia] 36 6

29 nowo przyjętych policjantów złożyło dziś ślubowanie w lubelskiej komendzie.

Koncert "Przemiany" w DDK Węglin
22 listopada 2018, 18:00

Koncert "Przemiany" w DDK Węglin 0 0

Co Gdzie Kiedy. 22 listopada o godz. 18 w Dzielnicowym Domu Kultury Węglin (ul. Judyma 2a) odbędzie się koncert Przemiany z cyklu Zawsze klasyka.

Odchodzący prezydent Puław odwołał wiceprezydenta. Nowy prezydent krytykuje

Odchodzący prezydent Puław odwołał wiceprezydenta. Nowy prezydent krytykuje 9 38

Janusz Grobel w ubiegłym tygodniu przyjął rezygnację z pracy wiceprezydent Ewy Wójcik, a w czwartek wręczył wypowiedzenie drugiemu ze swoich zastępców Tadeuszowi Koconiowi. Zrobił to wbrew woli prezydenta-elekta, który przez jakiś czas planował jeszcze zatrzymać przy sobie byłego wójta gminy Janowiec.

Jedzenie zdrożało, szykują się kolejne wzrosty cen. Nawet o 60 procent!

Jedzenie zdrożało, szykują się kolejne wzrosty cen. Nawet o 60 procent! 135 26

Zdrożało masło, pieczywo, niektóre warzywa. Drastyczne wzrosty cen jednak dopiero przed nami. Niektórzy przedsiębiorcy w przyszłym roku mogą dostawać rachunki za energię elektryczną nawet o 60 proc. wyższe. Odczujemy to wszyscy w swoich portfelach.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!