Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

13 grudnia 2019 r.
21:33

"Joga to grzech". Radny Zjednoczonej Prawicy pyta dlaczego zajęcia z jogi znalazły się w budżecie miasta

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
1892 128 A A
Zajęcia z jogi w parku Radziwiłłowskim w Białej Podlaskiej były bardzo popularne
Zajęcia z jogi w parku Radziwiłłowskim w Białej Podlaskiej były bardzo popularne (fot. FB Niedzielne poranki z jogą)

Joga to grzech – uważa Sławomir Potocki, radny Zjednoczonej Prawicy i dopytuje kto włączył zajęcia z jogi do przyszłorocznego budżetu Białej Podlaskiej. – Nie oceniam ludzkich sumień – odpowiada z kolei prezydent Michał Litwiniuk (PO).

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Kto i na jakiej podstawie wnioskował o finansowanie zajęć z jogi w parku Radziwiłłowskim w przyszłym roku – dopytuje prezydenta radny Sławomir Potocki. – Ja jako katolik nie mogę głosować za jogą, to jest sprzeczne z wiarą katolicką – podkreśla. – Są różne inicjatywy zgłaszane do miasta, do których prezydent się nie przychyla, a to akurat popiera – dziwi się radny i tłumaczy, że pyta z "dbałości". – Widziałem prezydenta w kościele, jest więc katolikiem. Może nie wie, że joga to grzech – dodaje Potocki.

Dyskusja wzięła się stąd, że "Niedzielne poranki z jogą" znalazły się w projekcie budżetu na przyszły rok. Dokładnie, punkt ten można znaleźć w wydatkach na kulturę w dziale imprez "promujących artystyczny ruch", pod patronatem prezydenta. Tuż obok na liście są jeszcze na przykład Dzień Papieski czy Narodowe Czytanie. W sumie na kilkanaście pozycji prezydent przeznaczyć chce ok. 172 tys. zł. Radny przyznaje, że pytał już na Komisji Edukacji i Spraw Społecznych, kto zgłosił taką propozycję do budżetu, ale nie dostał odpowiedzi.

Tymczasem, urzędnicy tłumaczą, że "zajęcia z jogi nie były i nie będą finansowane, ponieważ są prowadzone nieodpłatnie przez pasjonatki ze stosownymi uprawnieniami". – To inicjatywa społeczna, wyraz zapotrzebowania na takie zajęcia mieszkańców Białej Podlaskiej, o czym świadczyło bardzo duże zainteresowanie w pięknym plenerze parku Radziwiłłowskiego całych rodzin – zaznacza Gabriela Kuc–Stefaniuk, rzecznik magistratu.

Zajęcia z jogi odbywały się w niedziele i poniedziałki latem tego roku. – Jeśli chodzi o aspekt ideologiczny, to uzurpowanie sobie prawa do oceniania poziomu religijności to przekroczenie pewnej granicy – odpowiada z kolei prezydent Michał Litwiniuk. – Zajęcia z jogi były i będą dobrowolne. Czy joga to grzech? Nie żongluję takimi ocenami. W jodze istotna jest intencja, a ta bierze się z sumienia jednostki. A ja nie oceniam ludzkich sumień – mówi stanowczo Litwiniuk.

Okazuje się, że podczas obrad Komisji Edukacji i Spraw Społecznych, na której omawiany był budżet na 2020 rok, radni Zjednoczonej Prawicy zgłosili swoje obawy czy aby joga nie jest szkodliwa ideologicznie.

– Bardzo zdziwiła mnie ta uwaga. Jak joga może zaszkodzić budżetowi, tego nie wiem. Ideologia nie powinna w ogóle być przedmiotem rozmowy podczas obrad komisji, a zwłaszcza kiedy rozmawiamy o budżecie – uważa radny Mariusz Michalczuk z Koalicji Obywatelskiej, na co dzień nauczyciel wychowania fizycznego. – Poza wszelką dyskusją jest to, że joga jest systemem gimnastyki, który ma zdrowotne oddziaływanie na organizm ludzki. A skoro tak jest, to nie widzę niczego zdrożnego  w tym, że samorząd proponuje chętnym mieszkańcom taką aktywność fizyczną – dodaje radny.

Ostatecznie, przyszłorocznym budżetem radni zajmą się na sesji 20 grudnia.

Niedzielne poranki z jogą prowadziły wspólnie instruktorki Agnieszka Siedlecka oraz Agnieszka Burdzicka-Welik. – Przekonanie, że joga to grzech jest dla mnie niezrozumiałe. Świadczy ono o braku wiedzy na temat, czym jest joga – podkreśla Agnieszka Burdzicka-Welik. Jej zdaniem, joga nie stoi w sprzeczności z żadną religią. – I z żadną religią nie powinna być łączona. Sama w sobie też absolutnie religią nie jest. Jest to sposób życia. To nauka, dzięki której praktykujący jogę rozwijają się fizycznie, moralnie, psychicznie oraz duchowo, nikogo przy tym nie krzywdząc – zauważa instruktorka. – Praktyka jogi to wspaniałe narzędzie by nie zagubić siebie i miłości do otaczającego świata, do wszystkich istot. Nie ma tu miejsca na grzech – podkreśla.

Co mówią duchowni? Dominikanin o. Adam Szustak autor popularnego kanału "Langusta na Palmie" uważa, że należy rozróżnić dwa rodzaje jogi. – Jedna z nich to cały zestaw światopoglądowy. To myślenie religijne, duchowe o reinkarnacji. I to jest nie do przyjęcia dla chrześcijanina – tłumaczy na swoim wideoblogu duchowny. – To jest sprzeczne z naszą wiarą – dodaje. Jednak, zauważa też, że joga rozumiana jako tylko i wyłącznie gimnastyka ciała, jest do przyjęcia.

e-Wydanie

Komentarze 128

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 13 grudnia 2019 o 21:49
+40
Hahahahahahaha ja pierd.ole średniowiecze. Ty Potocki jebn.ij się w dekiel idioto. Myśle ze grzechem śmiertelnym jest pedofioia wśród duchownych już jakaś tak joga. Czemu radny k to nie pyta?
Avatar
Gość / 13 grudnia 2019 o 21:39
+39
A ten Potocki to faktycznie taki poebany, czy tylko trolluje?
Avatar
rozczochrany Józef .... / 13 grudnia 2019 o 21:57
+35
...innymi słowy owego Potockiego nie obraża, ani nie oburza fakt molestowania i gwałcenia małych dzieci przez jego przewodników moralnych, ale coś zachęcającego ludzi do dbania o zdrowie już obraża.... Skąd pisowska menażeria bierze tak "genialne" pomysły?
Avatar
Gość / 13 grudnia 2019 o 22:22
+33
Ciemnota pisowska i mafia katolycka musi być w tym kraju stanowczo i ostro likwidowana.
Avatar
kokoloko / 14 grudnia 2019 o 08:30
+29
Nie wiedziałem że w Białej Podlaskiej obowiązuje inna strefa czasowa. Jadąc musimy przestawić zegarki o godzinę i 500 lat do tyłu.
Avatar
Papa / 13 grudnia 2019 o 23:39
+28
Wszystko co prowadzi do myslenia i rozwoju jest grzechem. Jedynie trwanie w sredniowiecznym oddaniu siebie i swych dobr kosciolowi jest sluszne... Co za cyrk?! Ocenianie kompetencji urzednika faktem pobytu w kosciele?!?! Zabobon. Glupota.
Avatar
Lublinianka / 14 grudnia 2019 o 08:51
+26
Niech radny Potocki przestanie się myć i kąpać bo to też w średniowieczu był grzech a i sexu też nie uprawia
Avatar
Z Bp / 14 grudnia 2019 o 09:35
+25
A Radny jak prowadził knajpkę na terebelskiej i sprzedawał piwo to nie grzeszył
Avatar
Gość / 14 grudnia 2019 o 08:56
+22
Takie myślenie radnego po prostu w głowie się nie mieści. Czy to wraca Średniowiecze?
Avatar
fight fire with fire / 14 grudnia 2019 o 02:20
+22
Nie widziałem  radnego Potockiego w kościele i nie wiem czy jest katolikiem. Po prostu nie chodzę do kościoła. Wiem natomiast, że Potocki grzeszy wobec bliźnich, bo zasmradza cała ulicę swoimi spalinami z komina.
Avatar
... / 21 grudnia 2019 o 16:11
+1
Joga jest grzechem ciężkim i zaproszeniem demona. Nie żartuję. To prawda. Nieświadomym współczuję.
 Ciemnogrod i sredniowiecz w jednym.
Avatar
Wariat / 20 grudnia 2019 o 17:22
0
Korzystając ze sposobności spowodowanej krótkim urlopem w rodzinnym mieście pozwolę sobie poinformować moich "ziomków", że o wybitnej percepcji poznawczej radnego Potockiego wyczytałem w fińskim dzienniku . Pozostaje tylko pogratulować zasięgu sławy i chwały. Radosna twórczość tego tytana intelektu zawitała na północ Europy.....
 Tak i pewnie "Prawda" napisała o tym na pierwszej stronie. Możliwy jest też taki scenariusz że gazeta zacytowała, dajmy na to GW, a GW cytuje  "Helsingin Sanomat" opisujący ciemnogród polski i jak to żle sie dzieje w państwie polskim. Poproszę po pierwsze link do artykułu , a po drugie czy to oni nie mają bardziej interesujących spraw do opisania, może by mnie zacytowali o czym mówiłem mojemu sąsiadowi. Mam wrażenie że ta niefortunna wypowiedź jest pompowana sztucznie aby przykryć inne problemy, jak chociażby podwyżki śmieci oraz nieudolność władz samorządowych. Ciągle i ciągle odgrzewa się temat, więc ja z tym kończę. Dawajcie tą jogę i jeszcze kursy seksu tantrycznego.
 Tak i pewnie "Prawda" napisała o tym na pierwszej stronie. Możliwy jest też taki scenariusz że gazeta zacytowała, dajmy na to GW, a GW cytuje  "Helsingin Sanomat" opisujący ciemnogród polski i jak to żle sie dzieje w państwie polskim. Poproszę po pierwsze link do artykułu , a po drugie czy to oni nie mają bardziej interesujących spraw do opisania, może by mnie zacytowali o czym mówiłem mojemu sąsiadowi. Mam wrażenie że ta niefortunna wypowiedź jest pompowana sztucznie aby przykryć inne problemy, jak chocia... rozwiń
Avatar
trochę to smutne...... / 20 grudnia 2019 o 16:31
+3
Korzystając ze sposobności spowodowanej krótkim urlopem w rodzinnym mieście pozwolę sobie poinformować moich "ziomków", że o wybitnej percepcji poznawczej radnego Potockiego wyczytałem w fińskim dzienniku "Helsingin Sanomat". Pozostaje tylko pogratulować zasięgu sławy i chwały. Radosna twórczość tego tytana intelektu zawitała na północ Europy.....
Avatar
Wariat / 19 grudnia 2019 o 15:49
-4
Kretyn. Ale gorsi są jego wyborcy.
 Nawet podyskutować z kim nie ma. Smutne czasy nastały. Kretyn tylko na tyle cię stać, dawaj coś o ciemnogrodzie, faszyźmie i pedofili wśród kleru. Ja wyborca jestem gorszy ale dokładniej gorszy od kogo ? Mam wyraźny niedosyt mowy miłości. 
Avatar
Gość / 19 grudnia 2019 o 14:46
+5
Kretyn. Ale gorsi są jego wyborcy.
Avatar
Wariat / 18 grudnia 2019 o 17:57
-9
Faktycznie kretyn, ale przecież sam siebie nie wybrał. Musiał mieć poparcie równie "inteligentnych"! Najprawdopodobniej dla tych ludzi molestowanie oraz gwałcenie małych dzieci przez klechów , w przeciwieństwie do jogi, grzechem nie jest!
 Najwięcej statystycznie pedofili to homoseksualiści proszę sięgnąć do badań. Nie sądź innych abyś sam nie był sądzony.  Powiązanie inteligencji lub grupy osób o poglądach konserwatywnych z poperaniem pedofili księży uważam za godne dialektyki marksistowskiej. Na tej zasadzie ja mogę napisać posty twoje dzielą Polaków i są pisane przez ruskiego trola. 
 Najwięcej statystycznie pedofili to homoseksualiści proszę sięgnąć do badań. Nie sądź innych abyś sam nie był sądzony.  Powiązanie inteligencji lub grupy osób o poglądach konserwatywnych z poperaniem pedofili księży uważam za godne dialektyki marksistowskiej. Na tej zasadzie ja mogę napisać posty twoje dzielą Polaków i są pisane przez ruskiego trola.  rozwiń
Avatar
eh..... / 18 grudnia 2019 o 17:24
+7
Faktycznie kretyn, ale przecież sam siebie nie wybrał. Musiał mieć poparcie równie "inteligentnych"! Najprawdopodobniej dla tych ludzi molestowanie oraz gwałcenie małych dzieci przez klechów , w przeciwieństwie do jogi, grzechem nie jest!
Avatar
Wariat / 17 grudnia 2019 o 20:04
-5
Starał się starał i....zaistniał w przestrzeni publicznej. Ale kto durniowi zabroni? Zastanówcie  się nad dalszym utrzymywaniem jakichkolwiek kontaktów z osobami popierającymi tych "geniuszów"! Osobiście wyczyściłam zarówno notes, jak też telefon z bezrefleksyjnych indywiduów. Wiele tego nie było, ale jednak kilka osób powędrowało do kosza        nawet z członkiem rodziny włącznie...
 Jak się teraz obędziesz bez członka ?  Z pejsbuka też wywaliłaś ?
Avatar
pani od chemioterapii..... / 17 grudnia 2019 o 18:44
+7
Starał się starał i....zaistniał w przestrzeni publicznej. Ale kto durniowi zabroni? Zastanówcie się nad dalszym utrzymywaniem jakichkolwiek kontaktów z osobami popierającymi tych "geniuszów"! Osobiście wyczyściłam zarówno notes, jak też telefon z bezrefleksyjnych indywiduów. Wiele tego nie było, ale jednak kilka osób powędrowało do kosza nawet z członkiem rodziny włącznie...
Avatar
Wariat / 17 grudnia 2019 o 12:46
0
Zwykły pisowski idiota jakich dużo u nas w mieście.
 Żądasz szacunku dla siebie szanuj innych. Takie jak powyżej uogólnienie nie świadczy o Tobie najlepiej.Jaka jest Wasza opinia warto zaglądać na Demotywatory i czego tam więcej śmiechu czy głupoty.
Zobacz wszystkie komentarze 128

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Studniówki 2020. Bal maturzystów Państwowych Szkół Budownictwa i Geodezji w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Studniówki 2020. Bal maturzystów Państwowych Szkół Budownictwa i Geodezji w Lublinie [zdjęcia] 3 3

Na studniówce maturzystów Państwowych Szkół Budownictwa i Geodezji w Lublinie bawi się ponad 230 osób. Uczniowie siedmiu klas PSBiG zarezerwowali salę balową hotelu Luxor w kwietniu ub. roku.

Były agent CBA: Miałem wytworzyć przeświadczenie, że dom w Kazimierzu Dolnym należy do Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich

Były agent CBA: Miałem wytworzyć przeświadczenie, że dom w Kazimierzu Dolnym należy do Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich 6 26

Tomasz Kaczmarek, była agent CBA w materiale "Superwizjera" TVN zdradza kulisy operacji mających dowieść, że Jolanta i Aleksander Kwaśniewski są „cichymi” właścicielami luksusowej willi w Kazimierzu Dolnym. Kaczmarek obciąża swoich byłych przełożonych, twierdząc, że jego notatki są "wynikiem rozkazów i poleceń".

Wybory szefa Platformy Obywatelskiej. Jak głosowali działacze z województwa lubelskiego?
ZDJĘCIA
galeria

Wybory szefa Platformy Obywatelskiej. Jak głosowali działacze z województwa lubelskiego? 13 27

Wiele wskazuje na to, że w pierwszej turze mogą rozstrzygnąć się wybory szefa Platformy Obywatelskiej. Na oficjalne wyniki krajowe trzeba jeszcze poczekać, ale tylko w województwie lubelskim z blisko 80 proc. głosów wygrał obecny wiceprzewodniczący partii Borys Budka.

Skoki Narciarskie. Niemcy najlepszą drużyną w Zakopanem
film

Skoki Narciarskie. Niemcy najlepszą drużyną w Zakopanem 0 4

Nasi zachodni sąsiedzi w składzie: Constantin Schmid, Marcus Eisenbichler, Stephan Leyhe, Karl Geiger wygrali konkurs drużynowy w Zakopanem

"Nasz obiekt dostosowany jest do potrzeb najbardziej wymagających lokatorów". Puławski PPNT z nowymi planami
ROZMOWA

"Nasz obiekt dostosowany jest do potrzeb najbardziej wymagających lokatorów". Puławski PPNT z nowymi planami 2 13

Rozmowa z Tomaszem Szymajdą, prezesem Puławskiego Parku Naukowo-Technologicznego

Sparingowy dwumecz Górnika bez wygranej

Sparingowy dwumecz Górnika bez wygranej 0 0

W sobotę piłkarze Górnika Łęczna rozegrali kolejne sparingowe 90 minut. Jednak tym razem podopieczni trenera Kamila zmierzyli się nie z jednym, a dwoma rywalami

Chełmianka – Sygnał Lublin 1:3. Pierwsze koty za płoty

Chełmianka – Sygnał Lublin 1:3. Pierwsze koty za płoty 0 12

Odmłodzona Chełmianka przegrała pierwszy mecz kontrolny. Podopieczni Jana Konojackiego ulegli Sygnałowi Lublin.

Sparingowe remisy Hetmana i Stali Kraśnik. Michał Efir w Zamościu?

Sparingowe remisy Hetmana i Stali Kraśnik. Michał Efir w Zamościu? 0 0

Nasi trzecioligowcy mają za sobą kolejne mecze sparingowe. Hetman Zamość zremisował z drugoligową Pogonią Siedlce 0:0. Z kolei w starcie Stali Kraśnik ze Starem Starachowice zakończyło się remisem 1:1.

IMGW ostrzega przed marznącymi opadami. Będzie ślisko na drogach
film

IMGW ostrzega przed marznącymi opadami. Będzie ślisko na drogach 14 0

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy ostrzega przez marznącymi opadami w Lubelskiem.

Nissan wraca do Lublina. Dealer zacznie działać już w lutym

Nissan wraca do Lublina. Dealer zacznie działać już w lutym 0 14

Warszawska firma Odyssey uruchomi w Lublinie salon i serwis Nissana. Dealer zacznie działać już w lutym, w dobrze znanej lokalizacji przy Drodze Męczenników Majdanka.

Mieszkańcy Krzyszkowic zablokowali Zakopiankę. Domagają się bezpiecznego przejścia dla pieszych
film

Mieszkańcy Krzyszkowic zablokowali Zakopiankę. Domagają się bezpiecznego przejścia dla pieszych 0 2

Krzyszkowice, województwo małopolskie. Mieszkańcy Krzyszkowic domagają się, by na przebiegającym przez ich miejscowość odcinku zakopianki zbudowano kładkę lub zainstalowano sygnalizację świetlną.

W Lublinie działa Muzeum Solidarności. "Większość zbiorów pochodzi z kolekcji prywatnych"

W Lublinie działa Muzeum Solidarności. "Większość zbiorów pochodzi z kolekcji prywatnych" 2 7

Fotografie z mszy św. za Ojczyznę, które były i dalej są odprawiane w kościele św. Piotra Apostoła, znaczki i pocztówki, a także sztandary nieistniejących już zakładów pracy. Te między innymi eksponaty można oglądać w Muzeum Solidarności zlokalizowanym w obrębie dawnego klasztoru przy ul. Królewskiej.

Turbina dawała prąd, ale była za głośna. Mieszkańcy narzekali na szum

Turbina dawała prąd, ale była za głośna. Mieszkańcy narzekali na szum 11 11

Mija rok, od kiedy na jednym z wieżowców przy ul. Kołłątaja w Puławach zamontowano nowatorskie urządzenie, rodzaj turbiny prądotwórczej. Eksperyment się udał, ale samo urządzenie nie zostanie wykorzystane przez spółdzielnię. Wkrótce zniknie z dachu.

Broń Radom - Wisła Puławy 3:2. Wynik nie jest najważniejszy

Broń Radom - Wisła Puławy 3:2. Wynik nie jest najważniejszy 0 0

Drugi mecz kontrolny Wisły Puławy i pierwsza porażka. Drużyna trenera Mariusza Pawlaka przegrała w sobotę w Radomiu z trzecioligowcem z grupy pierwszej – Bronią 2:3.

Bezbramkowy remis Motoru w sparingu z Resovią

Bezbramkowy remis Motoru w sparingu z Resovią 0 0

Drugi sparing mają za sobą piłkarze Motoru. Żółto-biało-niebiescy znowu zremisowali z wyżej notowanym rywalem. Tym razem 0:0 z Resovią

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.