Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biłgoraj

26 stycznia 2022 r.
14:41

Zniknął, bo był komunistą. Działacze lewicy apelują o powrót budowniczego Biłgoraja

1 0 A A
Wizyta Józefa Dechnika w Zakładach Przemysłu Dziewiarskiego „Mewa” w Biłgoraju
Wizyta Józefa Dechnika w Zakładach Przemysłu Dziewiarskiego „Mewa” w Biłgoraju (fot. Wikipedia)

Józef Dechnik urodził się 112 lat temu, nie żyje od blisko 40., a nadal budzi emocje. Środowiska lewicowe szykują apel do wojewody lubelskiego, bo chcą przywrócenia usuniętego z Biłgoraja pomnika I sekretarza KW PZPR. Uważają, że zasługi dawnego partyjnego działacza dla powojennego rozwoju tego miasta są tak istotne, że nie wolno o nich zapominać.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W magazynach Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Biłgoraju leży popiersie Józefa Dechnika. To zdemontowany pomnik, który w 2019 roku zniknął z ul. Kościuszki. Trafił do magazynu po tym, jak ówczesny wojewoda lubelski Przemysław Czarnek (PiS), realizując zapisy tzw. ustawy dekomunizacyjnej, wydał nakaz jego likwidacji. Choć już wówczas spotkało się to ze sprzeciwem dużej części mieszkańców i wielu przedstawicieli władz samorządowych, monument, który stał w Biłgoraju od 1987 roku – został zdemontowany. Głównym argumentem za usunięciem popiersia była ocena Instytutu Pamięci Narodowej, który uznał, że Józef Dechnik był przede wszystkim funkcjonariuszem partii komunistycznej i to w okresie stalinowskim.

„Solidarność” nie zdekomunizowała

– Pragniemy wyrazić swój najgłębszy sprzeciw wobec tak instrumentalnego i niesprawiedliwego traktowania dobrego imienia człowieka, bez którego żaden z mieszkańców pamiętających poprzedni ustrój, a żyje ich tu jeszcze trochę, nie potrafi sobie wyobrazić swojego miasta i regionu, w którym przyszło mu pracować i żyć – piszą do wojewody lubelskiego lewicowi działacze z Biłgoraja i Zamościa, którzy wykorzystując fakt, że dziś mija 112. rocznica urodzin Dechnika, przygotowali do Lecha Sprawki apel w jego sprawie. Chcą, by pomnik wrócił na swoje miejsce. Przypominają, że na początku lat 90. ubiegłego wieku, kiedy procesy dekomunizacji nazw polskich ulic i placów były bardzo zaawansowane, to popiersie działacza nie zniknęło z Biłgoraja. Jak podkreślają sygnatariusze, był to pomnik człowieka, któremu mieszkańcy do dziś zawdzięczają pracę i dach nad głową.

– Józef Dechnik to postać tyleż kontrowersyjna, co arcyciekawa. Niektórzy chcą w nim widzieć wyłącznie działacza aparatu represji, który walczył z „leśnymi” i polskim podziemiem, ale wystarczy rozejrzeć się po Biłgoraju, żeby zobaczyć, co po sobie pozostawił. Sprawiedliwość dziejowa wymaga, żeby pamięć o dobrym imieniu i zasługach Dechnika dla Biłgoraja i dla całego województwa wróciła na właściwe tory, a jego pomnik na właściwe miejsce – uważa Jarek Ważny, przewodniczący zamojskiej filii stowarzyszenia „Kuźnica”, które ze środowiskiem Nowej Lewicy z Biłgoraja i Zamościa oraz burmistrzem Biłgoraja przygotowali apel do wojewody.

Nasz sekretarz

Dechnik pochodził ze wsi w powiecie biłgorajskim, w okresie międzywojennym na kilka lat wyemigrował do Argentyny. W 1944 roku został I sekretarzem Komitetu Powiatowego Polskiej Partii Robotniczej w Biłgoraju. Po okresie pracy partyjnej w Lublinie i Warszawie na wiele lat związał się z Biłgorajem. W czasie, gdy był tu I sekretarzem KP PZPR, powstały duże Zakłady Przemysłu Dziewiarskiego „Mewa”, Biłgorajskie Zakłady Naprawy Samochodów, Przedsiębiorstwo Budownictwa Kolejowo-Drogowego. Kolej wąskotorowa doczekała się remontu i powstała nowa linia. Wybudowano w Biłgoraju wiele szkół, budynków mieszkalnych, poprawiono drogi. Jak oceniają historycy, chyba tylko jeden z pomysłów Dechnika nie został zrealizowany. Gdy w 1975 roku przeprowadzano reformę administracyjną kraju, nie utworzono – jak chciał – województwa biłgorajskiego, ale zamojskie.

Młodzi mówią „nie”

Jeszcze apel lewicy nie dotarł do wojewody, a już w dyskusję o Dechniku włączyli się Młodzi Nowocześni. To działacze, którzy na przykład dopytywali w Ministerstwie Edukacji i Nauki o przyczyny: przyznania medalu KEN egzorcyście ks. Janowi Pęziołowi, wprowadzenia w szkołach przedmiotu Historia i Teraźniejszość, a także interesowali się kompetencjami osób tworzących program nowego przedmiotu. Teraz proszą wojewodę Sprawkę, by nie zastosował się do otrzymanego apelu.

– Jako młodzi ludzie, którzy, na szczęście, nigdy nie doświadczyli systemu komunistycznego, apelujemy o rozsądne działanie w sprawie pomnika I Sekretarza. Nikt, kto stanowił istotny element ówczesnego aparatu władzy, nie powinien być w żaden sposób honorowany i gloryfikowany – piszą do wojewody przypominając, że Dechnik był jednym z funkcjonariuszy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, prowadzącego działalność zbrodniczą, inwigilując polskich obywateli, walcząc z podziemiem niepodległościowym, a także przeprowadzając kolektywizację polskiej gospodarki.

Miejsce w mieście

– Nie chcę komentować tej sprawy ani zajmować stanowiska. Szkoła nie ma z tym żadnego związku. Skwer od 2019 roku się nie zmienił – mówi Anna Rabiej, dyrektorka Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Biłgoraju, pytana czy pomnikowy Józef Dechnik miałby gdzie wrócić z magazynu PGK.

Biłgorajska placówka była mimowolnym świadkiem usuwania popiersia sekretarza. Stało ono w sąsiedztwie siedziby szkoły, bo ta od lat 90. ubiegłego wieku działa w... dawnym gmachu komitetu partii. Budynek powstał w latach 70., za czasów Dechnika. Do dziś ciepło uczniom i nauczycielom zapewniają kaloryfery wówczas montowane. Pozostałe elementy nieruchomości zostały zmodernizowane i dostosowane do potrzeb młodych muzyków, a nie egzekutywy.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Kim jest Budda? Ile zarabia radny? Tego szukaliśmy w Google w 2024 roku

Kim jest Budda? Ile zarabia radny? Tego szukaliśmy w Google w 2024 roku

Google, jedna z ulubionych wyszukiwarek internautów podsumowała rok. Z raportu wynika, że Polacy szukali najczęściej informacji związanych ze sportem i polityką.

Plac budowy przed starostwem. Powstaje nowa siedziba

Plac budowy przed starostwem. Powstaje nowa siedziba

Pierwsze wykopy już widać. Za nieco ponad dwa lata w tym miejscu stanie nowa siedziba starostwa powiatu bialskiego.

Motor wróci do treningów 6 stycznia

Zgrupowanie w Turcji i cztery sparingi. Znamy plan przygotowań Motoru Lublin

W środowy wieczór Motor Lublin poinformował, jak będą wyglądały przygotowania do rundy wiosennej sezonu 24/25. Żółto-biało-niebiescy w sumie rozegrają cztery mecze kontrolne, a czeka ich także zgrupowanie w tureckim Belek.

50 implantów jodu w walce z rakiem. To pierwsze takie zabiegi w Lublinie
NAUKA I MEDYCYNA

50 implantów jodu w walce z rakiem. To pierwsze takie zabiegi w Lublinie

Implanty z jodem zamiast tradycyjnego leczenia raka gruczołu krokowego. Nowa metoda wprowadzona przez COZL może osiągać nawet stuprocentową skuteczność.

Agata Kornhauser-Duda w Puławach. Pakowała świąteczne paczki
WSPARCIE
galeria

Agata Kornhauser-Duda w Puławach. Pakowała świąteczne paczki

Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę: w Puławach, w Szkole Podstawowej nr 2, z wolontariuszami spotkała się pierwsza dama, małżonka prezydenta Andrzeja Dudy, która objęła tę inicjatywę honorowym patronatem.

Odkryj magię roślin egzotycznych w Twoim domu

Odkryj magię roślin egzotycznych w Twoim domu

Rośliny egzotyczne od lat przyciągają uwagę miłośników natury i aranżacji wnętrz. Ich niezwykłe kształty, intensywne kolory i egzotyczny wygląd potrafią odmienić każde wnętrze, nadając mu charakteru i unikalności.

Dlaczego uzdatnianie wody jest tak istotne?

Dlaczego uzdatnianie wody jest tak istotne?

Woda jest jednym z najważniejszych zasobów na naszej planecie. Codziennie wykorzystujemy ją do picia, gotowania, higieny osobistej oraz wielu procesów przemysłowych. Niestety, woda, która trafia do naszych kranów, nie zawsze spełnia najwyższe standardy jakości.

Świetnie zaczęli, ale źle skończyli. Kolejna domowa porażka Azotów Puławy

Świetnie zaczęli, ale źle skończyli. Kolejna domowa porażka Azotów Puławy

W spotkaniu drugiej kolejki rundy rewanżowej Azoty Puławy przegrały z COROTOP Gwardią Opole 26:29. Była to trzecia domowa porażka puławian.

Kacper Stokowski (z prawej) był trzeci na 100 m stylem grzbietowym

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski z AZS UMCS Lublin znowu na podium

Drugi dzień mistrzostw świata na krótkim basenie i drugi medal Kacpra Stokowskiego. Zawodnik AZS UMCS Lublin w środę był trzeci na 100 metrów stylem grzbietowym.

Iwona Kuś, była prezes MZK Puławy, zwołała konferencję prasową, na której opowiedziała o powodach złożenia do prokuratury zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa na jej szkodę
SPISEK I PRZYSTANKI

Była prezes MZK idzie do prokuratury. Cel: ukaranie związku

Iwona Kuś dwukrotnie traciła stanowisko prezesa Miejskiego Zakładu Komunikacji w Puławach. Za swoje odwołanie winą nie obarcza rady nadzorczej, ale szefową jednego ze związków zawodowych: Renatę Wyskwar. Ta miała stać za spiskiem, który sprowadził czarne chmury nad byłą szefową MZK.

Marihuana za 1 163 745 złotych. Jest akt oskarżenia
KONTROLA NA GRANICY

Marihuana za 1 163 745 złotych. Jest akt oskarżenia

Kontrola ciężarówki w Terespolu skończyła się odnalezieniem 89 foliowych pakietów. Było w nich marihuana. A dokładnie: 25 861,09 grama suszu. Jest akt oskarżenia w tej sprawie.

Odkrywanie sztuki kobiecej. Rozpoczyna się Festiwal Sztuki Kobiet Demakijaż
festiwal
13 grudnia 2024, 18:00

Odkrywanie sztuki kobiecej. Rozpoczyna się Festiwal Sztuki Kobiet Demakijaż

W najbliższy weekend (13-15 grudnia) rozpocznie się dziewiąta edycja Festiwalu Sztuki Kobiet Demakijaż. W programie znalazły się projekcje filmowe, spotkania, warsztaty i wieczorne koncerty. Będzie to okazja do odkrywania kobiecej sztuki w całej jej różnorodności.

NBA – Najlepsza liga koszykówki na świecie

NBA – Najlepsza liga koszykówki na świecie

NBA (National Basketball Association) to nie tylko liga koszykówki – to prawdziwe widowisko, które każdego roku przyciąga miliony fanów z całego świata. Niezależnie od tego, czy kibicujesz Los Angeles Lakers, Boston Celtics, czy młodym gwiazdom, takim jak Luka Dončić czy Ja Morant, NBA to sportowa magia na najwyższym poziomie. Ale gdzie oglądać NBA za darmo? O tym dowiesz się w dalszej części artykułu.

Kraty nierdzewne i kwasoodporne - zastosowanie i zalety w budownictwie

Kraty nierdzewne i kwasoodporne - zastosowanie i zalety w budownictwie

Współczesne budownictwo wymaga rozwiązań, które łączą trwałość, funkcjonalność i estetykę. Kraty nierdzewne i kwasoodporne doskonale wpisują się w te potrzeby, oferując niezrównaną odporność na korozję oraz wszechstronność zastosowań. Sprawdźmy, dlaczego te elementy konstrukcyjne zdobywają uznanie w wielu sektorach budownictwa.

Cztery kilometry i trzy miejscowości. Ma być lepiej i bezpieczniej
POCZĄTEK BUDOWY

Cztery kilometry i trzy miejscowości. Ma być lepiej i bezpieczniej

Przebudowa drogi powiatowej nr 2427L – za tymi słowami kryje się bardzo ważna inwestycja. Ważna przede wszystkim dla mieszkańców miejscowości Czółna, Tomaszówka i Niedrzwica Duża.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium