Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

2 kwietnia 2023 r.
9:16

Lubelskie firmy chcą zakładać fundacje. Żeby majątek został w rodzinie

0 A A
Forum Firm Rodzinnych Lubelszczyzny
Forum Firm Rodzinnych Lubelszczyzny (fot. Piotr Michalski)

Za niespełna dwa miesiące zakładać będzie można w Polsce fundacje rodzinne. To rozwiązanie, nad wprowadzeniem którego zastanawia się w tej chwili wiele prężnie działających firm.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Już 22 maja firmy rodzinne dostaną nowe przepisy pozwalające zakładać im fundacje rodzinne. Rozwiązanie to ma znacząco ułatwić wprowadzanie zmian pokoleniowych w polskich przedsiębiorstwach. Mówiąc w największym skrócie nowy system zapewni utrzymywanie majątku i biznesu w rodzinie przez pokolenia bez konieczności jego rozdrabniania np. poprzez dziedziczenie.

Temat jest tak ważny, że Stowarzyszenie Lubelski Klub Biznesu zorganizowało Forum Firm Rodzinnych Lubelszczyzny poświęcone właśnie tej tematyce.

– Firmy rodzinne zajmują szczególne miejsce w świecie biznesu, są trzonem polskiej gospodarki, prowadzą działalność w większości sektorów. Cechuje je determinacja istnienia wielopokoleniowego oraz ambicje rozwoju, mimo zawirowań geopolitycznych czy ekonomicznych. Panująca w nich unikalna kultura organizacyjna powstająca w oparciu o więzi rodzinne oraz pokoleniowe wartości wpływa na wzrost zaangażowania osób zarządzających. Przekazywana z pokolenia na pokolenie wiedza oparta na unikatowych informacjach o branży i otoczeniu konkurencyjnym pozwala na szybkie reagowanie na kryzysy, zwiększając konkurencyjność tych podmiotów gospodarczych – podkreślają członkowie LKB.

 – Ponad 20 parę lat zakładając LKB nie przypuszczałam nawet, że będę mieć możliwość poznania sukcesorów w firmach. Tymczasem mamy w niektórych z nich już trzy pokolenia. Możemy więc o nich mówić, trzymając się terminologii amerykańskiej, jako o firmach rodzinnych. W nielicznych firmach jesteśmy w przededniu albo już w trakcie sukcesji, która jest dla nas ciągle wielkim wyzwaniem. Bardzo chcemy, żeby kapitał i know how, które wypracowało pierwsze pokolenie jako dziedzictwo zostało przekazane kolejnym pokoleniom – mówi Agnieszka Gąsior-Mazur, prezes Stowarzyszenia Lubelski Klub Biznesu.

Dodaje, że w LKB skupia około 50 firm znajdujących się w trakcie sukcesji. Kolejne ponad 50 to firmy właścicielskie, które przygotowują do sukcesji.

Firmy rodzinne wytwarzają 10 proc. polskiego PKB i zatrudniają 1/5 wszystkich zatrudnionych. W całym kraju jest ich ponad milion. Z kolei w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw jest ich 36 procent – podkreśla Agnieszka Gąsior-Mazur.

(fot. Piotr Michalski)

– Po ponad 30 latach od transformacji gospodarczej śmiało możemy stwierdzić, że zdecydowana większość sukcesów firm rodzinnych wzięła się z ciężkiej pracy założycieli i ich rodzin. Firmy rodzinne odgrywają bardzo ważną rolę w gospodarce każdego państwa zarówno na poziomie lokalnym jak i globalnym. Według różnych źródeł stanowią one od 65 do 80 proc. wszystkich przedsiębiorstw na świecie – wylicza Anna Stańdo–Iwanowska ze Stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych, która od 27 lat wspólnie z bratem jest współwłaścicielką firmy.

– Firmy rodzinne mają również ogromny wpływ na całą gospodarkę Polski, ponieważ firmy budują od 10 do 20 proc. polskiego PKB. Firmy rodzinne stanowią również znaczącą część gospodarki w Europie. Firmy rodzinne stanowią około 60 proc. wszystkich firm w Europie i generują około 50 proc. jej PKB. W niektórych krajach takich jak Włochy, Hiszpania czy Portugalia firmy rodzinne stanowią nawet ponad 80 proc. wszystkich przedsiębiorstw. W Niemczech generują one około 52 proc. PKB, a we Francji i Wielkiej Brytanii około 40 procent - doaje Anna Stańdo–Iwanowska.

Co więcej, firmy rodzinne odnoszą również sukcesy na giełdzie papierów wartościowych. 41 proc. spółek notowanych na głównym rynku giełdy papierów wartościowych to spółki rodzinne. Mówiąc o firmach rodzinnych warto też zwrócić uwagę na to, że ze statystyk wynika, że zarówno nestor jak i sukcesor jest zwykle mężczyzną, choć już blisko co trzeci członek rodziny zasiadającej w radzie nadzorczej jest płci żeńskiej. Natomiast w zarządach spółek rodzinnych jedynie 10 proc. członków to kobiety nestorki i sukcesorki. Powyższa dysproporcja jest również widoczna w strukturze własnościowej spółek, gdzie nestorki stanowią jedynie około 14 proc. akcjonariuszy, a sukcesorki około 2 procent.

(fot. Piotr Michalski)

Ewelina Grzelak z PwC Polska podpowiada przedsiębiorcom, co należy zrobić zanim zacznie się przygotowania do założenia fundacji rodzinnej. Zastanowić trzeba się nad następującymi elementami:

  • przynależność – określenie kto jest właścicielom i wspólnikiem, a kto ma nim być w przyszłości;
  • wizja i wartości – wspólny pomysł na biznes, który chcemy przekazać następnym pokoleniom;
  • model biznesowy – określenie przedmiotów działalności;
  • ład korporacyjny – zasady dotyczące podejmowania decyzji w firmach;
  • ład rodzinny – zasady ustalone przez rodzinę, co do tego jak rodzina chce ze sobą współpracować, w jaki sposób się komunikować ,w jaki sposób chce podejmować decyzje i w jaki sposób rozwiązywać konflikty;
  • role – określenie, kto jaką rolę pełni.

Żeby udzielić odpowiedzi na te wstępne pytania oraz opracować późniejszy status fundacji rodzinnych konieczne są rozmowy w rodzinnym gronie.

– Sukcesja to nie demokracja. Nie da się pogodzić interesów wszystkich osób – uważa jednak Piotr Grabowski, z Grabowski i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych sp. k., która pomaga przechodzić przedsiębiorcom przez zmiany prawne – Fundacja rodzinna jest jednak doskonałym pomysłem, który zapobiega rozdrobnieniu kapitałowemu firm w ramach kolejnych zmian pokoleniowych.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Z lewej prof. Sabina Bober z KUL, z prawej wicestarosta puławski, Piotr Rzetelski z PSL-u
Puławy

Problem z żydowską tablicą od marszałka. Zabrakło miejsca na pamięć

W przedwojennych Puławach żyło 3600 Żydów. Podczas wojny cała ta społeczność została z miasta wygnana przez Niemców, a żydowska dzielnica zniszczona. Dzisiaj lokalne władze miasta i powiatu puławskiego mają problem ze znalezieniem miejsca na tablicę poświęconą ich pamięci.

Kto dokończy puławską elektrociepłownię? Polimex zrywa kontrakt
Puławy

Kto dokończy puławską elektrociepłownię? Polimex zrywa kontrakt

Największa i jedna z bardziej pechowych inwestycji energetycznych na Lubelszczyźnie, nowy blok węglowy w Puławach, ma kolejny problem. Jej główny wykonawca - Polimex-Mostostal oświadczył, że odstępuje od kontraktu. Chodzi o zadanie warte 1,2 mld zł.

Aluron CMC Warta Zawiercie górą w Lublinie, Bogdanka LUK z drugą porażką u siebie
ZDJĘCIA
galeria

Aluron CMC Warta Zawiercie górą w Lublinie, Bogdanka LUK z drugą porażką u siebie

Znakomita atmosfera, ogromne emocje, pięć setów i jedyne czego zabrakło to wygrana. Po świetnym meczu Bogdanka LUK Lublin przegrała w hali Globus im. Tomasza Wojtowicza z Aluron CMC Wartą Zawiercie w hicie 16. kolejki.

Mikołajkowy półmetek
foto
galeria

Mikołajkowy półmetek

W nowo otwartym Klubie Paradox pojawił się Mikołaj ze śnieżynkami i rozkręcili grubą imprezę. Miał dużo prezentów muzycznych w klimacie latino i polskich hitów. Zobaczcie jak się bawi Lublin.

Imponujący powrót, czyli opinie po meczu Start Lublin - Zastal Zielona Góra
galeria

Imponujący powrót, czyli opinie po meczu Start Lublin - Zastal Zielona Góra

Start Lublin słabo zaczął, ale dużo lepiej zakończył piątkowy mecz z Zastalem Zielona Góra. Jak spotkanie oceniają gospodarze?

Obecnie w Lublinie Ruch zlikwidował wszystkie swoje kioski. W przeszłości takich punktów było łącznie 12.
MAGAZYN

Kioski Ruchu: to już koniec

Kiedyś były praktycznie na każdej ulicy, na każdym osiedlu. Dzisiaj w Lublinie nie ma już ani jednego.

Znęcał się nad rodzicami i groził im nożem. To nie pierwsza taka sytuacja

Znęcał się nad rodzicami i groził im nożem. To nie pierwsza taka sytuacja

Wyzywał, poniżał, popychał, nie pozwalał spać – schorowani rodzice 34-letniego mężczyzny nie mieli łatwego życia. O losie ich syna zdecyduje teraz sąd.

Camilla Herrem

ME piłkarek ręcznych: Norwegia i Dania zagrają w finale

Za nami pierwsze kluczowe rozstrzygnięcia trwających od 28 listopada mistrzostw Europy w piłce ręcznej kobiet. W piątkowych półfinałach rozegranych w Wiedniu triumfowały reprezentacje Norwegii i Danii, które w niedzielę zagrają o złoty medal. O najniższe stopień podium powalczą Francuzki i Węgierki.

Ptasia grypa zaczyna nowy sezon. Czy jest się czego obawiać?
ROZMOWA Z EKSPERTEM

Ptasia grypa zaczyna nowy sezon. Czy jest się czego obawiać?

Co roku zabija w Polsce miliony ptaków hodowlanych uderzając w rodzimy przemysł drobiarski. O ile zeszły sezon był pod względem spokojny, ten zaczął się o wiele gorzej. Na Lubelszczyźnie mamy już cztery ogniska: trzy w powiecie lubartowskim i jedno w ryckim. O tym skąd się wziął wirus H5N1, gdzie występuje najczęściej i czy może być groźny dla ludzi, rozmawiamy z prof. KrzysztofemŚmietanką z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.

Mikołajki w Helium
foto
galeria

Mikołajki w Helium

Jeśli chcecie zobaczyć, jak się bawiliście na ostatniej imprezie w Helium Club, to zapraszamy do naszej fotogalerii. Tym razem fotki z cotygodniowego Ladies Night w Mikołajkowym wydaniu. Tak się bawi Lublin!

Zgubił narkotyki w sklepie. Wszystko nagrały kamery

Zgubił narkotyki w sklepie. Wszystko nagrały kamery

Do nietypowej sytuacji doszło w jednym ze sklepów spożywczych na terenie Świdnika. 20-latkowi wypadł woreczek strunowy, który szybko trafił wraz z właścicielem w ręce policji.

Wyprzedzanie zakończone tragedią. Nie żyje 39-latka

Wyprzedzanie zakończone tragedią. Nie żyje 39-latka

Kobieta próbowała wyprzedzić kilka samochodów na raz, ale jej jazda zakończyła się kraksą na drzewie. Razem z nią podróżowało dziecko.

Siała baba mak, nie wiedziała jak… więc zrobiła struclę makową!
DZIENNIK ZE SMAKIEM
film

Siała baba mak, nie wiedziała jak… więc zrobiła struclę makową!

Gdy zakwas na barszcz gotowy, a śledzie się marynują, warto pomyśleć o czymś słodkim na świąteczny stół.

The Analogs w Zgrzycie
koncert
14 grudnia 2024, 19:00

The Analogs w Zgrzycie

Dziś w Fabryce Kultury Zgrzyt będzie głośno i skocznie ponieważ wystąpi jeden z najbardziej znanych polskich zespołów street punkowych – The Analogs, którego koncerty są bardzo żywiołowe. Jako support zaprezentuje się Offensywa.

Jutro zrobimy zakupy. A jak będzie w następnym roku?
ZMIANY

Jutro zrobimy zakupy. A jak będzie w następnym roku?

Przed nami dwie niedziele handlowe. W następnym roku może być ich więcej, ale wszystko zależy od decyzji prezydenta.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium