Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

24 czerwca 2022 r.
18:08

Kolejka przed granicą na 35 kilometrów! Zamkną przejście dla samochodów osobowych

77 5 A A
(fot. Archiwum / zdjęcie ilustracyjne)

Kolejka samochodów do przejścia granicznego w Dorohusku liczy już ponad 35 kilometrów. Korek zaczyna się od miejscowości Stołpie. Wiele wskazuje też na to, że będzie tak aż do końca czerwca. Dzisiaj Straż Graniczna poinformowała, że w poniedziałek zamknie przejście graniczne Dorohusk-Jagodzin dla samochodów osobowych

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

„Uwaga, kto jedzie do Chełma z Lublina drogą krajową, nie jedźcie główną drogą przez Janów i Stołpie. Droga zablokowana przez ukraińskie auta i policję. Wjazd tylko od Rejowca i Włodawy. Tak samo zablokowany odcinek Chełm-Dorohusk przez ukraińskie auta. Dramat” – SMS-y tej treści rozsyłają sobie od rana polscy kierowcy samochodów ciężarowych.

– O godz. 8 rano w kolejce do przejścia granicznego w Dorohusku stało ponad 400 ciężarówek – podaje nadkom. Marzena Siemieniuk z Izby Administracji Skarbowej w Lublinie.

Do popołudnia niewiele się zmieniło – korek do przejścia granicznego to nadal blisko 40 kilometrów.

– Szacowany czas oczekiwania na odprawę to 17 godzin, ale trzeba pamiętać, że są to dane szacunkowe. Stojące w kolejce auta mogą być wymijane np. przez ciężarówki transportujące produkty szybko psujące się, które mają pierwszeństwo odprawy – tłumaczy nadkomisarz.

Olbrzymi korek do granicy wynika nie tylko z tego, że na wjazd na Ukrainę czekają tiry, które po wwiezieniu towarów na teren Unii Europejskiej muszą tam wrócić.

– W kolejce na przejazd czeka też wiele aut osobowych, z całej Unii Europejskiej. Do końca czerwca mogą wjechać na Ukrainę na preferencyjnych warunkach wprowadzonych przez ukraiński rząd. W kwietniu zostały zniesione należności celno-podatkowe, te przepisy mają się zmienić od 1 lipca – dodaje Siemieniuk.

Ile takich samochodów wjechało już na Ukrainę? Polska Służba Celno-Skarbowa ani Straż Graniczna nie mają takich statystyk. Wiele aut (zwykle tych kupowanych na firmy) jedzie na lawetach.

Kolejna rzecz, która nie pomaga w rozładowaniu korka, to trwający remont płyty postojowej dla samochodów ciężarowych w Dorohusku na kierunku wywozowym z Polski.

– Apelujemy do kierowców, by w miarę możliwości wybierali inne drogi, na przykład przez Wierzbicę, choć teraz korkuje się także tam – mówi kom. Ewa Czyż z Komendy Miejskiej Policji w Chełmie. – Nasi funkcjonariusze cały czas są na miejscu, pilnujemy też, by miasto się nie zablokowało. Trasa jest przejezdna, kolejka samochodów blokuje tylko jeden pas ruchu.

Jak podkreśla nadkom. Marzena Siemieniuk, na wszystkich przejściach z Ukrainą jest bardzo duży ruch towarowy, do Unii Europejskiej jedzie bardzo dużo transportów z produktami rolno-spożywczymi, w tym transporty zbóż.

(fot. Google Maps)

4-5 dni w kolejce na wjazd do Polski

Jeszcze większy korek jest w drugą stronę – na wyjeździe z Ukrainy.

– Tu bazujemy na informacjach przekazywanych przez służby ukraińskie. Dziś o godz. 8 rano w kolejce stało 1750 ciężarówek. Szacowany czas oczekiwania na przejazd to pięć dni – podaje nadkom. Marzena Siemieniuk.

Tu korek wynika z faktu, że tiry przewożące transporty żywności, jak pszenica czy kurczaki, podlegają nie tylko kontroli celnej. Takie ładunki kontrolują też służby weterynaryjne, fitosanitarne, inspekcja handlowa.

– Tak jest od trzech miesięcy, codziennie korek ma 40 kilometrów – mówi kierowca, który kilka dni temu skontaktował się z naszą redakcją. Jak opowiada, ostatni raz przekraczał przejście graniczne w Dorohusku dwa tygodnie temu. Po tym doświadczeniu już na tej trasie nie jeździ. Podobnie jak wielu innych polskich kierowców. – Cztery dni stałem po ukraińskiej stronie, a jechałem na pusto. Dziś już nie można w takiej sytuacji przejechać bokiem. Ludziom w takiej kolejce puszczają nerwy, dochodzi do bijatyk. Ukraińska policja też nie pomaga. Na zakorkowaniu Dorohuska cierpią wszyscy. Musiało się tak stać, skoro całe ukraińskie zboże jedzie titrami zamiast na wagonach. Zero myślenia u naszego rządu – komentuje. I pyta: – Dlaczego kontroli fitosanitarnych nie może robić więcej ludzi? Gdzie są służby wojewody?

W odpowiedzi na nasze pytania Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Lublinie tłumaczy, że obecnie „granicznej kontroli fitosanitarnej podlegają tylko importowane z Ukrainy zboża, które są przeznaczone do siewu.” Tak jest od marca 2022 roku.

Pytany o liczbę inspektorów na poszczególnych przejściach WIORiN podaje: – Kontrole towarów pochodzenia roślinnego, podlegających granicznej kontroli fitosanitarnej, w województwie lubelskim są przeprowadzane w Dorohusku codziennie od godz. 8 do 20 i w Hrebennem od poniedziałku do soboty w godz. 8-15.

Obsada kadrowa w Dorohusku to czterech inspektorów, na zmianie obecny jest co najmniej jeden. W Hrebennem stała odsada to dwie osoby, a gdy zachodzi taka konieczność dodatkowo pracuje jeszcze jedna.

– Biorąc pod uwagę, że asortyment, który jest obecnie importowany z Ukrainy, tj. zboża konsumpcyjne, paszowe i żywność nie podlegają kontroli fitosanitarnej, nie ma potrzeby wydłużania czasu pracy inspektorów WIORiN w ww. oddziałach granicznych – przekonuje Teresa Wyłupek, dyrektorka rządowej instytucji. – Aktualnie wszystkie czynności kontrolne prowadzone przez inspektorów przebiegają sprawnie i nie powodują wydłużenia czasu oczekiwania.

Komunikat Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej

"Uwaga – ważna zmiana – zawieszenie ruchu osobowego w drogowym przejściu granicznym Dorohusk –Jagodzin.

Od dnia 27 czerwca 2022 r. w drogowym przejściu granicznym Dorohusk – Jagodzin zawiesza się ruch osobowy – odprawa graniczna prowadzona będzie wyłącznie wobec pojazdów ciężarowych oraz czasowo regularnych połączeń autobusowych.

Prosimy osoby przekraczające granicę państwową środkami transportu o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 7,5 tony o kierowanie się na inne przejścia graniczne (Zosin, Hrubieszów, Dołhobyczów)."

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 5

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
luoi / 27 czerwca 2022 r. o 13:19
Dokad tak bedzie ze ukraincy maja wieksze prawa niz polacy to moze niech ukraincy nie jezdza a polacy nie jezdza bo sa u siebie wypad do siebie upa
Avatar
czy1telnik / 25 czerwca 2022 r. o 13:26
Sie wyjaśniło: KRADNIE -- to zboże wywożą Tirem. A co gdyby pociągiem> ? A nic, Kacapia, te Ruskie (takie częste słówka ostatnio w sieci, choć Ruś, Ruski, to znaczyło Rusiński, a nie Rosyjski (Russia) -- Putin/Zly, zreorganizuje Kolej i już tak jakby wcale koleją nie zaczynali wieźć. Przestarzałymi trąci, po co nówki od razu. A sam Ukradnie: D D Szach/Mat. A ponoć Ukraina wygrywa (nie mylić z Ukraińcami, oni tylko zagłosowali w Demokracji). Kiedy Matołusz węgiel przywiezie, bo cienko widzę. Ja mogę i do Bogdanki podjechać - - komu Bogdanka przehandlowana?? czzyt
Sie wyjaśniło: KRADNIE -- to zboże wywożą Tirem. A co gdyby pociągiem> ? A nic, Kacapia, te Ruskie (takie częste słówka ostatnio w sieci, choć Ruś, Ruski, to znaczyło Rusiński, a nie Rosyjski (Russia) -- Putin/Zly, zreorganizuje Kolej i już tak jakby wcale koleją nie zaczynali wieźć. Przestarzałymi trąci, po co nówki od razu. A sam Ukradnie: D D Szach/Mat. A ponoć Ukraina wygrywa (nie mylić z Ukraińcami, oni tylko zagłosowali w Demokracji). Kiedy Matołusz węgiel przywiezie, bo cienko widzę. Ja mogę i do Bogdanki podjechać - - komu Bogdan... rozwiń
Avatar
zibi_123 / 25 czerwca 2022 r. o 04:20
tak wlasnie wyglada wojna na ukrainie
Avatar
Izydor / 24 czerwca 2022 r. o 23:02
To trochę przpomina kolejkę po węgiel od Działkowieckiego, oby tam nie Ruszył ogłaszać swoje sukcesy, bo utkną na zawsze..A może Ewcia od Rudego ruszy raz dwa przesieje zboże, a dla osobówek tunel na metr pod granicą wykopie, Ona lubi te klimaty, ostatnio jeden Zwykły Poseł rzucił robotę w rządzie, może też pomóc w kierowaniu ruchem..
Avatar
Izydor / 24 czerwca 2022 r. o 22:53
Mega obsada mega dziadostwa. Czas na stan wyjątkowy, żeby Pismaki z zachodzu nie filmowały, czas ogłosić jakiś mega sukces np chleb po 2-zeta gwarantowane jak się piekarnia zgodzi i ćwiartki z kurczaków na Łorlenie gratis do każdego pełnego baku, ale nie więcej niż pół kilo na 1 auto. Czy to przypadkiem nie Jest Kryzys Humanitarny, 4 dni w upał bez wody, toalety etc..
Avatar
luoi / 27 czerwca 2022 r. o 13:19
Dokad tak bedzie ze ukraincy maja wieksze prawa niz polacy to moze niech ukraincy nie jezdza a polacy nie jezdza bo sa u siebie wypad do siebie upa
Avatar
czy1telnik / 25 czerwca 2022 r. o 13:26
Sie wyjaśniło: KRADNIE -- to zboże wywożą Tirem. A co gdyby pociągiem> ? A nic, Kacapia, te Ruskie (takie częste słówka ostatnio w sieci, choć Ruś, Ruski, to znaczyło Rusiński, a nie Rosyjski (Russia) -- Putin/Zly, zreorganizuje Kolej i już tak jakby wcale koleją nie zaczynali wieźć. Przestarzałymi trąci, po co nówki od razu. A sam Ukradnie: D D Szach/Mat. A ponoć Ukraina wygrywa (nie mylić z Ukraińcami, oni tylko zagłosowali w Demokracji). Kiedy Matołusz węgiel przywiezie, bo cienko widzę. Ja mogę i do Bogdanki podjechać - - komu Bogdanka przehandlowana?? czzyt
Sie wyjaśniło: KRADNIE -- to zboże wywożą Tirem. A co gdyby pociągiem> ? A nic, Kacapia, te Ruskie (takie częste słówka ostatnio w sieci, choć Ruś, Ruski, to znaczyło Rusiński, a nie Rosyjski (Russia) -- Putin/Zly, zreorganizuje Kolej i już tak jakby wcale koleją nie zaczynali wieźć. Przestarzałymi trąci, po co nówki od razu. A sam Ukradnie: D D Szach/Mat. A ponoć Ukraina wygrywa (nie mylić z Ukraińcami, oni tylko zagłosowali w Demokracji). Kiedy Matołusz węgiel przywiezie, bo cienko widzę. Ja mogę i do Bogdanki podjechać - - komu Bogdan... rozwiń
Avatar
zibi_123 / 25 czerwca 2022 r. o 04:20
tak wlasnie wyglada wojna na ukrainie
Avatar
Izydor / 24 czerwca 2022 r. o 23:02
To trochę przpomina kolejkę po węgiel od Działkowieckiego, oby tam nie Ruszył ogłaszać swoje sukcesy, bo utkną na zawsze..A może Ewcia od Rudego ruszy raz dwa przesieje zboże, a dla osobówek tunel na metr pod granicą wykopie, Ona lubi te klimaty, ostatnio jeden Zwykły Poseł rzucił robotę w rządzie, może też pomóc w kierowaniu ruchem..
Avatar
Izydor / 24 czerwca 2022 r. o 22:53
Mega obsada mega dziadostwa. Czas na stan wyjątkowy, żeby Pismaki z zachodzu nie filmowały, czas ogłosić jakiś mega sukces np chleb po 2-zeta gwarantowane jak się piekarnia zgodzi i ćwiartki z kurczaków na Łorlenie gratis do każdego pełnego baku, ale nie więcej niż pół kilo na 1 auto. Czy to przypadkiem nie Jest Kryzys Humanitarny, 4 dni w upał bez wody, toalety etc..
Zobacz wszystkie komentarze 5

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Daniel W. drugi raz wpadł w pułapkę łowców pedofilów. Teraz w internecie używał konta matki

Daniel W. drugi raz wpadł w pułapkę łowców pedofilów. Teraz w internecie używał konta matki

Działający w internecie łowcy pedofilów ujęli 46-letniego mężczyznę, który miał proponować seks dziecku. Daniel W. po raz pierwszy został namierzony już kilka miesięcy temu. Dostał wówczas policyjny dozór i zniknął z sieci. Ale tylko na miesiąc.

Opole Lubelskie. Budżet obywatelski nabiera tempa. Terminy, zasady, kwoty

Opole Lubelskie. Budżet obywatelski nabiera tempa. Terminy, zasady, kwoty

Można już składać projekty do kolejnej edycji budżetu obywatelskiego w Opolu Lubelskim. Chodzi o inwestycje, na których realizację jest 60 tys. złotych. Uwaga, są zmiany w regulaminie! Laureaci mają dać szansę innym.

Nie tylko Marsz Równości w Lublinie. Jest zgłoszenie o kontrpikiecie
galeria

Nie tylko Marsz Równości w Lublinie. Jest zgłoszenie o kontrpikiecie

Kolejne zgromadzenie publiczne zapowiedziano na 3 września, czyli na dzień, na który zaplanowany został Marsz Równości będący demonstracją środowisk LGBT.

Tego jeszcze nie grali. Pokażą "Piranię" na basenie w Lublinie
18 sierpnia 2022, 21:00

Tego jeszcze nie grali. Pokażą "Piranię" na basenie w Lublinie

Można przyjść popływać i obejrzeć horror o krwiożerczych piraniach. Taka atrakcja w ramach cyklu "filMOSiRowe seanse" będzie czekać na odwiedzających basen Aqua Lublin przy al. Zygmuntowskich 4. Projekcja filmu odbędzie się 18 sierpnia o godz. 21.

Spokojna Tarnawatka i nagły telefon na 112. Broń i trotyl

Spokojna Tarnawatka i nagły telefon na 112. Broń i trotyl

Zadzwonił na numer alarmowy i oznajmił, że „jest niebezpieczny”. Miał mieć broń, materiały wybuchowe, noże i gaz.

Puławy. Konar stuletniego dębu spadł na zabytkowy dom

Puławy. Konar stuletniego dębu spadł na zabytkowy dom

W sobotnie popołudnie na osiedlu Kołłątaja rozległ się trzask. Od dębu z 1918 roku odłamała się gałąź, która z impetem spadła podwórko. Lekko uszkodziła jeden z najstarszych budynków w mieście.

Przybędzie biur na Węglinie

Przybędzie biur na Węglinie

Trzypiętrowy biurowiec może stanąć przy ul. Gęsiej. Mówi o tym decyzja środowiskowa wydana przez Urząd Miasta na wniosek lubelskiej spółki JBU. Budynek będzie mieć zielony taras dostępny schodami z ulicy.

Lublin jak poemat - spacery z literaturą w tle
20 sierpnia 2022, 12:00

Lublin jak poemat - spacery z literaturą w tle

Lublin lat 20. i 30. XX wieku, świat ówczesnej bohemy oraz wątki literackie - to wszystko czeka na uczestników serii spacerów organizowanych w sierpniu i wrześniu przez Stowarzyszenie Edukacji i Kultury "Literat". Pierwsze z wydarzeń już 20 sierpnia.

Gmina Wilków słynie z upraw chmielu, ale w tych tunelach było coś innego
zdjęcia, wideo
galeria
film

Gmina Wilków słynie z upraw chmielu, ale w tych tunelach było coś innego

Blisko 200 krzaków konopi indyjskich znajdowało się w dwóch sporych tunelach foliowych. Policja wie, kto stoi za tą uprawą.

Poważny kłopot KS Cisowianki Drzewce w nadchodzącym sezonie

Poważny kłopot KS Cisowianki Drzewce w nadchodzącym sezonie

Boisko w Drzewcach nie otrzymało pozytywnej weryfikacji i miejscowy KS Cisowianka będzie musiał rozgrywać swoje domowe mecze w innych miejscowościach

Lublin. Kilogram cukru za 1 zł. Uwaga na nowe oszustwo

Lublin. Kilogram cukru za 1 zł. Uwaga na nowe oszustwo

Kobieta chciała kupić 50 kg cukru. Wpłaciła pieniądze, a one przepadły.

Lubelskie. Pijany policjant zajechał przed komendę. W ostatnim czasie to kolejny podobny przypadek

Lubelskie. Pijany policjant zajechał przed komendę. W ostatnim czasie to kolejny podobny przypadek

Mimo że był po służbie, to nadal ciągnęło go do pracy. Tak bardzo, że wsiadł za kierownicę po pijanemu. I zupełnie mu się to nie opłaciło: przynajmniej z dwóch powodów.

Lubelskiego Lipca '80 ma być dłuższa

Lubelskiego Lipca '80 ma być dłuższa

Już formalnie został ogłoszony został przetarg na budowę 1100-metrowego przedłużenia ul. Lubelskiego Lipca ’80. Na zlecenie miasta ma powstać odcinek od ul. Cukrowniczej do dwupoziomowego skrzyżowania Diamentowej z Krochmalną.

Setki odwołanych egzaminów na prawo jazdy. Protest egzaminatorów
Wideo
film

Setki odwołanych egzaminów na prawo jazdy. Protest egzaminatorów

Szczecin. Łódź. Częstochowa. Nawet sto egzaminów na prawo jazdy nie odbędzie się w pierwotnie wyznaczonym terminie w łódzkim Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w związku z protestem egzaminatorów.

Pechowy pobyt w Okunince. Policjant i poszukiwany nad jednym jeziorem

Pechowy pobyt w Okunince. Policjant i poszukiwany nad jednym jeziorem

Źle będzie niedzielę nad jeziorem wspominał 41-latek z Rejowca Fabrycznego. Z Okuninki wrócił w kajdankach.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Praca -> Zatrudnię
Opiekun/ka osób starszych

Opiekun/ka osób starszych

Lubartów

1,00 zł

Praca -> Współpraca
Uczciwa i bezpieczna praca w domu!

Uczciwa i bezpieczna praca w domu!

Łódź

2 650,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

tirfor

Zamość

339,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

uchwyt

Zamość

59,00 zł

Hobby -> Flora -> Sprzedam

buksz

Zamość

4,20 zł

Komunikaty