Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Teatr

2 grudnia 2021 r.
10:16

200. urodziny Teatru Starego w Lublinie. Najciekawsze wydarzenia

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
1 6 A A
- W czasie jubileuszowego półrocza należy się spodziewać zaprzyjaźnionych z teatrem artystów – zapowiadała Karolina Rozwód, dyrektorka placówki
- W czasie jubileuszowego półrocza należy się spodziewać zaprzyjaźnionych z teatrem artystów – zapowiadała Karolina Rozwód, dyrektorka placówki (fot. Maciej Kaczanowski)

200. urodziny będzie świętować w przyszłym roku Teatr Stary, chociaż działa zaledwie 10 lat. Dziś zaczyna się sprzedaż biletów na wydarzenia ujęte w repertuarze na pierwsze jubileuszowe półrocze.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

200 urodziny wzięły się stąd, że teatr otwarto w roku 1822. To najstarszy po krakowskim Starym Teatrze zachowany budynek teatralny w Polsce. Kilkadziesiąt lat temu obiekt zaczął popadać w ruinę, w 2007 r. został przejęty przez miasto, które wyremontowało zabytek. Teatr ponownie otwarto w roku 2012 i właśnie stąd wzięły się 10. urodziny.

Wczoraj poznaliśmy repertuar rozpisany od stycznia do czerwca. – Jest troszeczkę inna niż dotąd filozofia prezentacji tego repertuaru, ponieważ niezmiennie w poniedziałki będzie kino, we wtorki dyskusje, a później będziemy prezentować koncert lub spektakl, aby każde z wydarzeń mogło zaistnieć więcej niż raz – zapowiada Karolina Rozwód, dyrektor Teatru Starego. Dodaje, że należy się spodziewać zaprzyjaźnionych z teatrem artystów.

Goście przyjadą

* We wspomnianym gronie przyjaciół jest Krystyna Janda, która powróci do Lublina z „Białą bluzką” (27 i 28 kwietnia) warszawskiego Och-Teatru wg opowiadania Agnieszki Osieckiej (reż. Magda Umer). – To jest tytuł, który rekordowo szybko sprzedaliśmy w 10 minut, gdy poprzednio był prezentowany. Obiecaliśmy widzom, że powróci – mówi dyrektorka. Jandę zobaczymy też w reżyserowanej przez nią „Alei Zasłużonych” warszawskiego Teatru Polonia (29 i 30 kwietnia).

* W repertuarze można znaleźć m.in. „Krótką rozmowę ze śmiercią” gnieźnieńskiego Teatru im. Fredry (27 i 28 stycznia), spektakl Kruk z Tower (5 lutego) warszawskiego Teatru Dramatycznego o próbie rozmowy taki z dorastającym dzieckiem. – To jest bardzo gorzka refleksja na temat naszych czasów – zapowiada Karolina Rozwód. Z kolei Krakowski Teatr Ludowy przywiezie „Wujaszka Wanię” (31 marca, 1 i 2 kwietnia).

Bem i inni

* Na scenę powróci też „Machia” z Adamem Ferencym, napisana specjalnie dla Teatru Starego przez Juliusza Machulskiego (4 i 5 marca). Wśród wznawianych produkcji własnych Teatru Starego znajdzie się również „Kimberley Akimbo” z Jadwigą Jankowską-Cieślak (23, 24, 25, 26 i 27 lutego) oraz „Czas kobiety” Leszka Mądzika z Anną Marią Jopek (12, 13, 14, 15 i 16 stycznia).

* W muzycznej części repertuaru pojawia się Ewa Bem (21 i 22 stycznia), której towarzyszyć będzie 19-osobowy big band. 9 i 10 lutego można się spodziewać koncertu Anawa 2000 będącego muzycznym wspomnieniem Marka Grechuty, którego podjął się Wojciech Waglewski, a wraz z nim wystąpią: Krzysztof Zalewski, Julia Marcell, Kasai i Tomek Makowiecki.

* Na scenie Teatru Starego wystąpić ma również Marek Napiórkowski z orkiestrą smyczkową (11 maja), a Richard Bona przyjedzie z Anną Marią Jopek (5 i 6 maja). Po raz pierwszy w Polsce gościć ma Perla Bataya, jedna z artystek, które towarzyszyły Leonardowi Cohenowi. Z jego repertuarem wystąpi 27 i 28 maja.

Kino gratis

* W programie jest też miejsce na kino, w tym cykl „Staromiejskie zaprasza”, przypominający o kinowej przeszłości Teatru Starego. W ramach cyklu pokazane mają być tytuły, które kiedyś wyświetlano w tym budynku. – Będzie to podróż przez kolejne dekady kinematografii. Będziemy opowiadać nie tylko to kino, ale też historię tego miejsca – deklaruje Rozwód. Te seanse będą bezpłatne, rozdawane z dwutygodniowym wyprzedzeniem.

Bilety na płatne wydarzenia Teatru Starego mają być w sprzedaży od dziś w kasie oraz na stronie teatrstary.eu, na której jest też dokładny repertuar.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
TECZOWY_ZSL / 2 grudnia 2021 r. o 12:22
.... wśród dwunastu innych żymskich sług zaapelował o dyskryminację niezaszczepionych obywateli i wprowadzenie niezgodnej z Konstytucją RP segregacji sanitarnej? Miłośnik kultury i sztuki?
Avatar
Japolan / 2 grudnia 2021 r. o 11:48
Ludzie waliliby drzwiami na "Spowiedź dewelopera" - gdyby ktoś odważył się to wystawić.
Avatar
_XD_ / 3 grudnia 2021 r. o 20:32
....  wśród dwunastu innych żymskich sług zaapelował o  dyskryminację niezaszczepionych  obywateli i wprowadzenie  niezgodnej z Konstytucją RP  segregacji sanitarnej? Miłośnik kultury i sztuki?
  94% przypadków jazdy po alkoholu NIE KOŃCZY SIĘ WYPADKAMI (dane z IDzD)... Segregacja toksykologiczna jest niezgodna z KONSTYTUCJĄ!!!... Brak dowodów na skuteczność trzeźwości! OSOBY ALKO-UJEMNE TEŻ POWODUJĄ WYPADKI!!!... Dziś obowiązkowe badanie trzeźwości, jutro CERTYFIKATY TRZEŹWOŚCI,  PO JUTRZE ZAKAZ PRZYCHODZENIA DO PRACY PO PIJAKU!!!... POLAKU NIE DAJ SIĘ ZNIEWOLIĆ!!!...
  94% przypadków jazdy po alkoholu NIE KOŃCZY SIĘ WYPADKAMI (dane z IDzD)... Segregacja toksykologiczna jest niezgodna z KONSTYTUCJĄ!!!... Brak dowodów na skuteczność trzeźwości! OSOBY ALKO-UJEMNE TEŻ POWODUJĄ WYPADKI!!!... Dziś obowiązkowe badanie trzeźwości, jutro CERTYFIKATY TRZEŹWOŚCI,  PO JUTRZE ZAKAZ PRZYCHODZENIA DO PRACY PO PIJAKU!!!... POLAKU NIE DAJ SIĘ ZNIEWOLIĆ!!!... rozwiń
Avatar
___K___ / 2 grudnia 2021 r. o 10:37
Madzia UMER ? Stryjek Adam i ojciec Edward....  zaiste  ciekawe źyciorysy.
I uważasz, że Magda Umer miała wpływ na życiorysy swoich przodków? Jesteś idiotą, czego dowodzisz praktycznie w każdym swoim wpisie.
Avatar
TECZOWY_ZSL / 2 grudnia 2021 r. o 10:31
Madzia UMER ? Stryjek Adam i ojciec Edward.... zaiste ciekawe źyciorysy.
Avatar
_XD_ / 2 grudnia 2021 r. o 11:42
Madzia UMER ? Stryjek Adam i ojciec Edward....  zaiste  ciekawe źyciorysy.
 Czy już rozprawiliście się z Kryże i Piotrowiczem?
Avatar
_XD_ / 3 grudnia 2021 r. o 20:32
....  wśród dwunastu innych żymskich sług zaapelował o  dyskryminację niezaszczepionych  obywateli i wprowadzenie  niezgodnej z Konstytucją RP  segregacji sanitarnej? Miłośnik kultury i sztuki?
  94% przypadków jazdy po alkoholu NIE KOŃCZY SIĘ WYPADKAMI (dane z IDzD)... Segregacja toksykologiczna jest niezgodna z KONSTYTUCJĄ!!!... Brak dowodów na skuteczność trzeźwości! OSOBY ALKO-UJEMNE TEŻ POWODUJĄ WYPADKI!!!... Dziś obowiązkowe badanie trzeźwości, jutro CERTYFIKATY TRZEŹWOŚCI,  PO JUTRZE ZAKAZ PRZYCHODZENIA DO PRACY PO PIJAKU!!!... POLAKU NIE DAJ SIĘ ZNIEWOLIĆ!!!...
  94% przypadków jazdy po alkoholu NIE KOŃCZY SIĘ WYPADKAMI (dane z IDzD)... Segregacja toksykologiczna jest niezgodna z KONSTYTUCJĄ!!!... Brak dowodów na skuteczność trzeźwości! OSOBY ALKO-UJEMNE TEŻ POWODUJĄ WYPADKI!!!... Dziś obowiązkowe badanie trzeźwości, jutro CERTYFIKATY TRZEŹWOŚCI,  PO JUTRZE ZAKAZ PRZYCHODZENIA DO PRACY PO PIJAKU!!!... POLAKU NIE DAJ SIĘ ZNIEWOLIĆ!!!... rozwiń
Avatar
TECZOWY_ZSL / 2 grudnia 2021 r. o 12:22
.... wśród dwunastu innych żymskich sług zaapelował o dyskryminację niezaszczepionych obywateli i wprowadzenie niezgodnej z Konstytucją RP segregacji sanitarnej? Miłośnik kultury i sztuki?
Avatar
Japolan / 2 grudnia 2021 r. o 11:48
Ludzie waliliby drzwiami na "Spowiedź dewelopera" - gdyby ktoś odważył się to wystawić.
Avatar
_XD_ / 2 grudnia 2021 r. o 11:42
Madzia UMER ? Stryjek Adam i ojciec Edward....  zaiste  ciekawe źyciorysy.
 Czy już rozprawiliście się z Kryże i Piotrowiczem?
Avatar
___K___ / 2 grudnia 2021 r. o 10:37
Madzia UMER ? Stryjek Adam i ojciec Edward....  zaiste  ciekawe źyciorysy.
I uważasz, że Magda Umer miała wpływ na życiorysy swoich przodków? Jesteś idiotą, czego dowodzisz praktycznie w każdym swoim wpisie.
Avatar
TECZOWY_ZSL / 2 grudnia 2021 r. o 10:31
Madzia UMER ? Stryjek Adam i ojciec Edward.... zaiste ciekawe źyciorysy.
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Sportowiec 2022 roku: Koszulka Roberta Lewandowskiego znalazła właściciela, inne aukcje trwają

Sportowiec 2022 roku: Koszulka Roberta Lewandowskiego znalazła właściciela, inne aukcje trwają

Już po raz 19 wybieramy najlepszego sportowca roku. Tym razem nasz plebiscyt jest jednak wyjątkowy, bo przy okazji zapraszamy do licytacji ciekawych pamiątek. A pieniądze, które uda się w ten sposób zebrać zostaną przekazane na cele charytatywne.

Górnik Łęczna na ostatniej prostej przed startem Fortuna I Ligi

Górnik Łęczna na ostatniej prostej przed startem Fortuna I Ligi

Piłkarze Górnika Łęczna wrócili z obozu w Opalenicy i powoli zaczynają myśleć o pierwszym meczu rundy rewanżowej. Zanim jednak zagrają o punkty w lidze czekają ich jeszcze dwie gry kontrolne

Puławy. Chętnych na siłownię w hali nadal brak. Tak miasto traci pieniądze

Puławy. Chętnych na siłownię w hali nadal brak. Tak miasto traci pieniądze

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Puławach od dwóch lat bezskutecznie próbuje znaleźć najemcę dla 556-metrowego lokalu w nowej hali sportowej przy Lubelskiej. Niewykorzystywana przestrzeń nie zarabia i generuje koszty.

 Biała Podlaska: Tyszkiewicz i Bury o samorządzie. Może być bezpartyjny?

Biała Podlaska: Tyszkiewicz i Bury o samorządzie. Może być bezpartyjny?

Czy samorząd może być bezpartyjny? To pytanie z pewnością padnie w poniedziałek podczas spotkania otwartego z senatorami Jackiem Burym (Polska 2050) i Wadimem Tyszkiewiczem (niezależny).

"Beksiński w Lublinie". Wiemy, ile osób obejrzało wystawę w CSK
galeria

"Beksiński w Lublinie". Wiemy, ile osób obejrzało wystawę w CSK

Prace Zdzisława Beksińskiego, w Centrum Spotkania Kultur, można było oglądać przez niespełna trzy miesiące, od 9 listopada do 29 stycznia.

Sukces KS Lublin na mistrzostwach Polski w Zawierciu

Sukces KS Lublin na mistrzostwach Polski w Zawierciu

KS Lublin najlepszą drużyną XXXII Mistrzostw Polski Oldbojów w Piłce Halowej. W wielkim finale lubelska ekipa pokonała Pogoń Szczecin, a najlepszym piłkarzem imprezy został uznany Grzegorz Bonin

O książce "Ostateczne rozwiązania. Ludobójcy i ich dzieło" w Bramie Grodzkiej
7 lutego 2023, 18:00

O książce "Ostateczne rozwiązania. Ludobójcy i ich dzieło" w Bramie Grodzkiej

We wtorek, 7 lutego o godz. 18 w siedzibie Bramy Grodzkiej - Teatru NN (ul. Grodzka 21) odbędzie się spotkanie wokół książki Konstantego Geberta "Ostateczne rozwiązania. Ludobójcy i ich dzieło".

Burmistrz chce nad zalewem Zimna Woda hotelu ze SPA. Radni wolą domki letniskowe

Burmistrz chce nad zalewem Zimna Woda hotelu ze SPA. Radni wolą domki letniskowe

Latem 2021 roku w Łukowie otwarto zmodernizowany zalew Zimna Woda. Urzędnicy uważają, że brakuje tam bazy hotelowej. Jednak taki plan nie dojdzie do skutku.

Lublin będzie gospodarzem finałowych zmagań Lotto 3x3 Liga

Lublin będzie gospodarzem finałowych zmagań Lotto 3x3 Liga

Impreza odbędzie się 25 lutego w hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli. Wystąpi w niej 8 drużyn, które zdobyły kwalifikacje w dwóch turniejach eliminacyjnych

Premiera w Teatrze Osterwy: "Nowy wspaniały świat"
4 lutego 2023, 19:00

Premiera w Teatrze Osterwy: "Nowy wspaniały świat"

4 lutego o godz. 19 na deskach Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie zadebiutuje spektakl "Nowy wspaniały świat" w reżyserii Piotra Ratajczaka. To adaptacja słynnej powieści Aldousa Huxleya.

Nowa jednostka wojskowa w województwie lubelskim? Potencjalne lokalizacje

Nowa jednostka wojskowa w województwie lubelskim? Potencjalne lokalizacje

Szef resortu obrony, Mariusz Błaszczak, w sobotę zapowiedział zamiar otworzenia w naszym województwie nowego garnizonu. Chodzi o jednostkę wojska zawodowego. Jedną z lokalizacji branych pod uwagę są okolice Sobieszyna w powiecie ryckim.

Nowa metoda oszustów. Teraz podszywają się przez specjalną komórkę policji

Nowa metoda oszustów. Teraz podszywają się przez specjalną komórkę policji

Policja uczula, aby nie dać się nabrać na nową metodę działania internetowych oszustów.

Cud, że nikomu nic się nie stało. Citroen wjechał na skrzyżowanie na czerwonym. Nagranie
wideo
film

Cud, że nikomu nic się nie stało. Citroen wjechał na skrzyżowanie na czerwonym. Nagranie

Policja pokazuje nagranie ze skrzyżowania alei Kraśnickiej i ulicy Roztocze. Trudno uwierzyć, że nie było ofiar.

"W komplecie" - warsztaty ceramiki w DDK Czuby Południowe
7 lutego 2023, 18:00

"W komplecie" - warsztaty ceramiki w DDK Czuby Południowe

Dzielnicowy Dom Kultury Czuby Południowe (ul. Wyżynna 16) zaprasza na warsztaty ceramiki z cyklu "Glina w formie". Tym razem uczestnicy stworzą komplet do herbaty.

Dreszczowiec z happy-endem, czyli Tomasovia lepsza od KSZO

Dreszczowiec z happy-endem, czyli Tomasovia lepsza od KSZO

Pewnie kibice woleliby trzy punkty, ale ich pupilki wywalczyły dwa, a przy okazji zafundowały widzom bardzo ciekawe widowisko. Tomasovia przegrywała już z KSZO 0:2 w setach jednak potrafiła się podnieść i wygrać 3:2.

Kalendarz
styczeń 2023
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna