Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

Dzisiaj
7:02

Matura 2025: co się zmieniło, co zostało takie samo?

Sonda: Co obstawiacie na maturze z języka polskiego?

Liczba głosów: 235

O godzinie 9 w całej Polsce ropzpocznie się egzamin maturalny, Około 275 tysięcy maturzystów zmierzy się w poniedziałek, 5 maja, z językiem polskim. W kolejnych dniach czeka ich matematyka oraz język obcy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dla wielu uczniów egzamin maturalny to zwieńczenie lat intensywnej nauki.

– Tak właściwie to do matury przygotowywałem się już od początku szkoły średniej. Od pierwszej klasy chodziłem na korepetycje z trzech przedmiotów: biologii, chemii i matematyki – opowiada Piotrek, tegoroczny maturzysta jednego z lubelskich liceów, który wiąże swoją przyszłość z kierunkami medycznymi. Może stomatologia? A może farmacja? - Wiedziałem, że chcę się wybrać na kierunek medyczny, a tam jest bardzo duża konkurencja i trzeba mieć bardzo wysokie wyniki właśnie z tych przedmiotów, dlatego te przygotowania rozpocząłem tak wcześnie.

W kwietniu miał już za sobą cały materiał oraz rozwiązał arkusze z lat ubiegłych. – Nie ukrywam, że na naukę też poświęcałem wakacje, ale teraz z perspektywy czasu wiem, że spokojnie te przygotowania maturalne można rozpocząć później – dodaje Piotr.

Mimo wcześniejszych zapowiedzi, Sejm RP zdecydował się odroczyć (na dwa lata) wprowadzenie progu 30% z części rozszerzonej. Oznacza to, że obecni i przyszli maturzyści nie muszą obawiać się obowiązku zaliczenia tego etapu na określonym poziomie.

Są jednak pewne nowości:

uczniowie mogą wybrać dowolny język obcy – nawet taki, który nie był nauczany w ich szkole  

zmniejszono również liczbę wymaganych lektur oraz pytań na egzaminie ustnym z języka polskiego – z dotychczasowych 227, do 68  

 skrócono także wymaganie dotyczące długości wypracowania: zamiast 400 słów, wystarczy teraz użyć 300. To wszystko wynika z ograniczenia podstawy programowej.

Zmiany nie ominęły również technicznej strony egzaminu. Modyfikacji uległ system liczenia wyników, który ma być bardziej odporny na błędy. W odpowiedzi na wcześniejsze skargi związane z pomyłkami w ocenianiu prac, Centralna Komisja Egzaminacyjna wprowadziła instytucję egzaminatorów-weryfikatorów.

To oni będą odpowiadać za dodatkową kontrolę poprawności ocen. Centralna Komisja Egzaminacyjna kontynuuje również wdrażanie systemu e-oceniania, który umożliwia egzaminatorom zdalne sprawdzanie prac uczniów. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest szybsze i bardziej efektywne ocenianie egzaminów.

Tegoroczni maturzyści są jednak świadomi swoich możliwości. – Najpewniej czuję się z angielskiego. Przez wiele lat chodziłem do szkoły językowej, więc kompletnie nie przygotowywałem się do tej matury: ani na poziomie podstawowym, ani rozszerzonym. Wszystkie matury próbne pisałem na ponad 98 proc. To spowodowało, że nawet nie wiem, jakie są wymagania maturalne – mówi Piotrek. Dodaje jednak, że stres towarzyszy każdemu, choć nie musi być paraliżujący; w końcu maturę zawsze można poprawić.

O trudach przygotowań opowiada również pani Katarzyna, mama Piotrka: – Czas przed maturami był bardzo intensywny. Czasami synowi trudno było pogodzić szkołę, korepetycje, naukę i wyjścia na imprezy czy pasje. Gdy widziałam, że jest przemęczony, pozwalałam mu nie iść do szkoły czy dłużej pospać. Starałam się dbać o balans między nauką a odpoczynkiem. Gdy przychodziły kryzysy, tłumaczyłam i racjonalizowałam jego obawy.

O potrzebie równowagi między nauką a regeneracją przypomina również dr Anna Grabowiec z Instytutu Pedagogiki UMCS: – Czas przed samym egzaminem warto poświęcić sobie: uspokoić się i przegonić niechciane myśli, czyli zadbać o relaks. Ostatnie powtórki są już na tym etapie zbędne. Mogą wręcz nasilić stres, zwłaszcza jak odkryjemy, że jakieś szczegóły jeszcze nam się mylą. Sięgnijmy po ulubioną książkę lub film, spotkajmy się z przyjaciółmi – radzi ekspertka. – Ważne jest, by zadbać o równowagę między nauką a odpoczynkiem. Matura to tylko jeden z etapów. Później czekają nas inne wyzwania – zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym.

W ubiegłym roku maturę w województwie lubelskim zdało 83,3 proc. uczniów. Ponad 10 proc. miało do poprawki jeden przedmiot, a pozostali będą musieli podejść do egzaminu ponownie w tym roku. Spośród egzaminów obowiązkowych najlepiej wypadł język angielski – zdało go 93 proc. uczniów, ze średnim wynikiem 75 proc. Również język polski zaliczyło 93 proc. maturzystów, choć tu średnia wyniosła już tylko 60 proc. Najtrudniejsza okazała się matematyka: zdało ją 89 proc., a średni wynik w regionie to 63 proc.

Rezultaty tegorocznych matur poznamy w lipcu. Dla wielu uczniów będzie to pierwszy poważny sprawdzian w dorosłym życiu – ale zapewne nie ostatni. Piotrek ma już jednak swój plan na czas po egzaminach: – Po maturach zamierzam odpoczywać, odpoczywać i jeszcze raz odpoczywać. Tak naprawdę to będą pierwsze wakacje bez nauki.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

W drugim meczu finału PLS 1. Ligi ChKS Chełm pokonał KKS Mickiewicza Kluczbork 3:0

ChKS Chełm po raz drugi lepszy od KKS Mickiewicza Kluczbork

W drugim meczu finału PLS 1. Ligi ChKS Chełm pokonał na wyjeździe KKS Mickiewicza Kluczbork 3:0. Do wygrania finałowej rywalizacji chełmianom brakuje już tylko jednego zwycięstwa

Julia Ostrowska zaliczyła dobry mecz

Dwie piłkarki Górnika Łęczna zagrały na Wyspach Owczych

Właśnie na dalekich Wyspach Owczych odbywają się mistrzostw Europy U-17. W kadrze powołanej przez Paulinę Kawalec znajdują się dwie zawodniczki na co dzień w Górniku Łęczna – Julia Ostrowska oraz dowołana w ostatniej chwili Wiktoria Skrzypczak.

Niezwykły koncert w Domu Kultury LSM – koncert dla „Szeli”
15 maja 2025, 19:00

Niezwykły koncert w Domu Kultury LSM – koncert dla „Szeli”

Jerzy "Szela" Stankiewicz był cenionym muzykiem, charyzmatycznym wokalistą i popularyzatorem bluesa, szczególnie aktywnym na lubelskiej scenie muzycznej. Zmarł zaledwie kilka dni po swoich 60. urodzinach, które świętował koncertem z zespołem Teksasy. Przyjaciele pamiętają o swoim kolędzie, dlatego 15 maja w DK LSM odbędzie się specjalny koncert – Tribute to Szela.

Matematyka - królowa nauk. Sprawdź w naszym quizie, czy zdałbyś egzamin

Matematyka - królowa nauk. Sprawdź w naszym quizie, czy zdałbyś egzamin

Już we wtorek uczniowie z całej Polski zmierzą się na egzaminie maturalnym z królową nauk - matematyką. A ty, pamiętasz jeszcze wzór na deltę? Sprawdź się w naszym quizie!

Punk rock z Lubelszczyzny
9 maja 2025, 19:00

Punk rock z Lubelszczyzny

Rzadko mamy okazję posłuchać na żywo punk rockowych składów pochodzących z Lubelszczyzny. Najbliższa ku temu okazja będzie w piątek (9 maja) maja, kiedy to w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt wystąpią: Patologia, Destruktor, Bliss oraz Dzieci z Mąki.

Kto zrobi najładniejsze zdjęcia z rzepakiem? SW-4 podjęły wyzwanie
z lotu ptaka
galeria

Kto zrobi najładniejsze zdjęcia z rzepakiem? SW-4 podjęły wyzwanie

Dzisiaj nad powiatem ryckim i puławskim latały trzy śmigłowce SW-4 "Puszczyk" z 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. Ich załogi wykonały kilka zdjęć malowniczego, wiosennego krajobrazu.

Adam Kuś może być zadowolony z występu na Bałkanach

Adam Kuś najlepszym góralem wyścigu Belgrad – Banjaluka

Ostatnie dni były bardzo pracowite dla zawodników Monogo Lubelskie Perła Polski. W końcówce kwietnia nasz zespół wystartował w prestiżowym wyścigu Belgrad – Banjaluka. I chociaż w klasyfikacji generalnej próżno szukać zawodników Monogo na czołowych pozycjach, to jednak ten start można zaliczyć do udanych.

Marita Alban Juarez Quartet – odkryj peruwiańskie rytmy na koncercie w Klubie Muzycznym CSK
Koncert
8 maja 2025, 19:00

Marita Alban Juarez Quartet – odkryj peruwiańskie rytmy na koncercie w Klubie Muzycznym CSK

Jeszcze nie opadł kurz po sobotnim – jubileuszowym – koncercie Piotra Wojtasika, a już 8 maja w Klubie Muzycznym CSK odbędzie się kolejne muzyczne wydarzenie, obok którego nie można przejść obojętnie. Tego dnia wystąpi Marita Alban Juarez Quartet, w składzie którego występują najlepsi obecni polscy jazzmani młodego pokolenia jak np. Dominik Wania czy Andrzej Święs.

Pijany kierowca ciężarówki zakończył jazdę w rowie. Miał 3 promile i dożywotni zakaz prowadzenia

Pijany kierowca ciężarówki zakończył jazdę w rowie. Miał 3 promile i dożywotni zakaz prowadzenia

Cała sytuacja rozegrała się w sobotni wieczór w miejscowości Skorczyce (powiat kraśnicki), gdzie kierowca ciężarowego Volvo zakończył swoją podróż w przydrożnym rowie. Jak się szybko okazało, 43-letni mieszkaniec gminy Urzędów był kompletnie pijany i nie miał prawa wsiadać za kierownicę – sąd orzekł wobec niego dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Absolwenci ZSO nr 1 im. KEN w Puławach
matury 2025

Jak po egzaminie z polskiego? Puławscy maturzyści zadowoleni

O źródłach nadziei w trudnych czasach oraz wpływie błędnej oceny sytuacji na życie człowieka - pisali dzisiaj absolwenci szkół średnich, którzy przystąpili do egzaminu maturalnego z języka polskiego. O wrażenia i plany na przyszłość zapytaliśmy maturzystów z puławskich liceów.

Policja zatrzymała oszusta poszukiwanego ENA – wśród ofiar były piłkarz i polscy przedsiębiorcy

Policja zatrzymała oszusta poszukiwanego ENA – wśród ofiar były piłkarz i polscy przedsiębiorcy

58-latek był poszukiwany od 7 lat. Okradł m.in. brazylijskiego piłkarza na 5 mln dolarów, obiecując mu olbrzymie zyski. Na jego trop wpadli funkcjonariusze z Bełżyc.

Rekordowe zakupy sprzętu do szpitalnych oddziałów i poradni

Rekordowe zakupy sprzętu do szpitalnych oddziałów i poradni

Bialski szpital szykuje się do dużych zakupów nowego sprzętu, który trafi na blok operacyjny, do poradni i na wiele oddziałów. Skorzystają m.in. pacjenci z nowotworem.

43 nowych policjantów zasiliło lubelski garnizon

43 nowych policjantów zasiliło lubelski garnizon

„Ja obywatel Rzeczypospolitej Polskiej świadom podejmowanych obowiązków policjanta...” - to początek roty ślubowania wypowiedzianej przez policyjnych adeptów podczas uroczystej zbiórki. Wśród nich jest 33 mężczyzn i 10 kobiet.

Flaga Ukrainy znowu wisi na Urzędzie Miasta

Flaga Ukrainy znowu powiewa na ratuszu. Incydent badać będzie prokuratura

Flaga Ukrainy znowu powiewa na budynku ratusza w Białej Podlaskiej. Z kolei, policja przekazała w poniedziałek materiały dotyczące incydentu z udziałem Grzegorza Brauna do prokuratury.

Mamy ARKUSZE maturalne z języka polskiego. Co było na tegorocznym egzaminie?

Mamy ARKUSZE maturalne z języka polskiego. Co było na tegorocznym egzaminie?

Źródła nadziei w życiu lub wpływ błędnej oceny na życie człowieka - tak wyglądały tematy maturalnej rozprawki. Pytania zamknięte dotyczyły "Tanga" Sławomira Mrożka, "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze śmiercią", fragmentu "Dziadów" Mickiewicza oraz wierszy Jana Kochanowskiego i Zbigniewa Herberta.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium