Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

8 marca 2023 r.
20:19

Zamieszanie w Świdniku. Nagłe zmiany obwodów szkolnych, a nabór lada moment

Autor: Zdjęcie autora AGDY
0 A A
(fot. Google)

W poniedziałek zaczyna się rekrutacja do podstawówek. Tymczasem kilka dni temu radni zmienili granice obwodów świdnickich placówek. Sprawa podzieliła samorządowców i mieszkańców, którzy krytykują całą operację.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zapewnienie optymalnej liczby uczniów w każdej szkole w powiązaniu z planami rozbudowy miasta, które będzie się rozbudowywało w południowej i wschodniej części. Takie są główne argumenty zmian jakie przegłosowali radni na ostatniej sesji. Władze miasta chcą odciążyć Szkoły Podstawowe nr 5 i 7, którym przybywa uczniów, co może wpłynąć na warunki nauczania. Po wynikach głosowania: 11 „za” i 9 „przeciw” widać, że pomysł na dodanie od września „Trójce” części obwodów „Siódemki”, „Piątki” i „Czwórki” nie był łatwy do wdrożenia.

Równie niechętna zmianom jest spora część mieszkańców.

Granica za blokiem

- Uważam, że dzieci z całego naszego osiedla powinny chodzić do „Siódemki”, tymczasem po zmianach sąsiedzi z bloku obok będą się uczyć w „Trójce”, bo za nami przebiega granica szkolnych rejonów. Teoretycznie mnie to nie dotyczy, bo moi synowie już do szkoły chodzą, ale rozumiem jak korektę odczują rodzice i opiekunowie pierwszaków. Ja swojego odprowadzałam i przyprowadzałam gdy zaczynał edukację, drugoklasisty już nie. Większość mieszkańców tak robiła i robi, bo uczniowie „Siódemki” poruszają się wyłącznie po osiedlowych alejkach. Syna, jego kolegów i koleżanki widać z okien. Tymczasem do „Trójki” może nie jest daleko, sama się w niej uczyłam, bo naszej szkoły wówczas jeszcze nie było, ale trzeba przejść przez ruchliwą ulicę Kosynierów. To oznacza, że nawet starsze dzieci będą wymagały opieki. Pewnie miasto postawi rano przeprowadzacza, ale dzieci między domami a szkołą chodzą kilka razy dziennie o różnych porach – mówi pani Magdalena, która mieszka na osiedlu Wschód.

Pzyznaje, że w szkole jej dzieci jest dużo uczniów spoza rejonu i nauka odbywa się na zmiany. To kwestia renomy „Siódemki”, którą rodzice nawet z pobliskich miejscowości wybierają z uwagi na wysoki poziom.M

ieszkanka rozwiązanie problemu widzi w uszczelnieniu rejonizacji, a nie w administracyjnej zmianie obszaru, z którego mają pochodzić uczniowie. Uważa, że lokalizacja szkoły i bezpieczeństwo uczniów jest bardzo ważne, sama gdyby miała bliżej mniej chwaloną placówkę, to właśnie do niej by posłała synów.

Dlaczego teraz

Rodzice dzieci, które właśnie wybierają się do szkoły podnoszą też sprawę terminu, w którym zapadła tak ważna dla nich decyzja. Uchwała wejdzie w życie po 14. dniach od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego i dotyczy zmian, które będą obowiązywały w nowym roku szkolnym. To, co się nie podoba mieszkańcom, to to, że radni głosowali 2 marca, tymczasem 13 marca zaczyna się rekrutacja.


O zmianie obwodów mówiło się w Świdniku od dawna. Decyzja została podjęta, bo o oświacie trzeba myśleć kompleksowo, z wyprzedzeniem patrząc na rozwój miasta, na rejony gdzie powstają nowe osiedla zamieszkane przez młodych ludzi z dziećmi. Oczywiście: może to budzić kontrowersje, ale nie wiem, czy gdyby rodzice o zmianie dowiedzieli się na przykład w styczniu coś by to zmieniło. Od lat nabór do świdnickich szkół jest stabilny. W tym roku szkolnym placówki przyjęły wszystkie chętne dzieci spoza obwodów. W naszej szkole w I klasach jest 75 uczniów, z czego 10 spoza terenu. W „zerówce” na 50 dzieci też mamy 10 – wylicza Leszek Kalicki, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 im. Tadeusza Kościuszki w Świdniku, który dodaje, że prowadzona systemem elektronicznym rekrutacja jest dostępna dla wszystkich dzieci.

Dobre warunki i wyniki

Pytany jakie przewiduje za- interesowanie swoją placówką, której obwód został zwiększony w stronę Adampola, Wschodu i Brzezin tłumaczy, że wszystko zależy od decyzji rodziców. Warunki w szkole ocenia jako bardzo dobre, bo „Kościuszko” zajmuje dwa budynki, rozdzielając dzieci i młodszych uczniów od młodzieży z klas V-VIII.

- Planujemy trzy oddziały, ale jeśli będzie zainteresowanie otworzymy czwarty, mamy możliwości. Naszą ofertę przygotowujemy w oparciu o oczekiwania rodziców dzieci. Zajęcia z matematyki z elementami programowania, niemiecki jako drugi język obcy czy taniec wskazali podczas rozmów i wypełniania ankiet – mówi dyrektor, który uważa, że wszystkie świdnickie podstawówki mają wysoki poziom. A jego uczniowie zdają egzamin ósmoklasisty powyżej średniej wojewódzkiej i krajowej.

Władze Świdnika zapewniają, że po analizach demograficznych, zdecydowały się na najlepsze z możliwych rozwiązań. Tłumaczą, że podjęcie uchwały nie wymagało konsultacji z mieszkańcami, co internauci podnoszą w komentarzach. Projekt był konsultowany z dyrektorami szkół.

W kontrowersyjnej sprawie do Urzędu Miasta nie wpłynęły żadne pisma, protesty ani uwagi. Urzędnicy nie mają też informacji, aby wpływały do szkół.

– Chcę podkreślić bardzo mocno, że w procesie rekrutacji będziemy się starać przyjmować dzieci do tych szkół, które rodzice wybiorą, ale nie możemy pozwolić, by jakieś dzieci z danego rejonu nie miało miejsca w przyporządkowanej szkole – wyjaśnia Marcin Dmowski, zastępca burmistrza Świdnika, dodając, że nie ma mowy na przykład o rozdzielaniu rodzeństwa i każdego zaniepokojonego rodzica zaprasza do urzędu miasta, by wyjaśnić wszystkie wątpliwości.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Kolarze pojadą przez Lublin. Będą utrudnienia w ruchu

Kolarze pojadą przez Lublin. Będą utrudnienia w ruchu

W najbliższy weekend 27 i 28 kwietnia w Lublinie odbędą się 3 etapy XXVII Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Tandemów oraz V Hetman Paracycling Cup o Puchar Marszałka Lubelszczyzny. W związku z tym zamkniętych będzie kilka ulic, w tym także w centrum miasta.

Kulminacja Konkursu "Prima Aprilis" Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krasnymstawie
film

Kulminacja Konkursu "Prima Aprilis" Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krasnymstawie

W dniach od 1 do 18 marca 2024 roku, OSM Krasnystaw wraz z Katarzyną Bosacką, znaną z programu "Wiem co jem", zorganizowały konkurs kulinarny "Prima Aprilis".

Zabezpiecz swoją inwestycję: Dlaczego audyt działki jest niezbędny?

Zabezpiecz swoją inwestycję: Dlaczego audyt działki jest niezbędny?

Audyt działki – pierwszy krok do bezpiecznej inwestycji

Zostawiłem w kopalni kawał serca
TYLKO U NAS

Zostawiłem w kopalni kawał serca

Mogę tylko powiedzieć, że nie jestem o nic podejrzany i na dzisiaj nie mam absolutnie pretensji do żadnych służb – wykonują po prostu swoją pracę. Nie mam sobie też nic do zarzucenia, w związku z czym nie martwię się tymi działaniami – ROZMOWA z Kasjanem Wyligałą, byłym prezesem LW Bogdanka

Orlen Oil Motor w piątek zmierzy się z Apatorem, czyli sprowadzić toruńskie Anioły na ziemię

Orlen Oil Motor w piątek zmierzy się z Apatorem, czyli sprowadzić toruńskie Anioły na ziemię

Po efektownej wygranej ze Stalą Gorzów, Orlen Oil Motor po raz drugi z rzędu wystąpi przed własną publicznością. W piątek do Lublina przyjedzie napędzony wysokim domowym zwycięstwem nad Fogo Unią Leszno Apator Toruń. Spotkanie rozpocznie się o godz. 20.30, a transmisję będzie można obejrzeć na kanale Eleven Sports 1

Pierwsza Komunia Święta: pomysły na wartościowe upominki dla dziecka

Pierwsza Komunia Święta: pomysły na wartościowe upominki dla dziecka

Pierwsza Komunia Święta to wyjątkowe święto. Jeden z najważniejszych dni w życiu dziecka, kiedy po raz pierwszy przyjmuje Ciało Chrystusa. Dla większości rodzin jest to także niezwykła okazja do świętowania, wspólnego radowania oraz dziękowania za ważny krok w duchowym życiu młodego człowieka. Jednym z nieodłącznych elementów tego wydarzenia bez wątpienia są prezenty, które dzieci otrzymują od przyjaciół domu oraz rodziny. Czym warto kierować się podczas wyboru upominku? Czy prezenty komunijne muszą wiązać się z ogromnymi wydatkami? Warto zastanowić się nad praktycznymi i znaczącymi podarkami o charakterze przede wszystkim sentymentalnym, które będą stanowiły pamiątkę na całe życie.

Zastosowanie miodu lipowego w kuchni

Zastosowanie miodu lipowego w kuchni

Miód pszczeli, jeden z najstarszych naturalnych słodzików, od wieków cieszy się uznaniem nie tylko ze względu na swój słodki smak, ale również dzięki rozmaitym właściwościom. Wśród różnorodnych odmian miodu, miód lipowy wyróżnia się jako wyjątkowy produkt pszczelarstwa.

Remonty domów i mieszkań - jak się do nich przygotować?

Remonty domów i mieszkań - jak się do nich przygotować?

Jak zaplanować remont mieszkania? Tego typu pytania pojawiają się wśród wielu osób przygotowujących się do metamorfozy wnętrz, bądź do ich wykończenia, kiedy odbierają je w stanie surowym. Od czego zacząć remont mieszkania, ile kosztuje remont mieszkania - pytań jest wiele. Jak odnaleźć się w ich gąszczu? Najlepiej wziąć głęboki oddech i zacząć od początku, czyli planu działania. Co dalej? Podpowiadamy.

Kolejne niewybuchy w Białej Podlaskiej

Kolejne niewybuchy w Białej Podlaskiej

W Białej Podlaskiej odnaleziono kolejne niewybuchy. Tym razem to około 18 granatów z zapalnikami.

Nawet 3 miliony do wzięcia – pomysły  w cenie
Dzień Wschodzi
film

Nawet 3 miliony do wzięcia – pomysły w cenie

Jest szansa na 600 tysięcy, a nawet 3 miliony złotych. Wschodni Akcelerator Biznesu 2 chce wesprzeć 200 startupów w opracowaniu przetestowanego na klientach modelu biznesowego. Gościem porannej rozmowy Dzień Wschodzi jest dr inż. Jakub Bis z Politechniki Lubelskiej.

Znowu strata punktów i znowu niedosyt. Zdjęcia kibiców z meczu Motor – Chrobry
galeria

Znowu strata punktów i znowu niedosyt. Zdjęcia kibiców z meczu Motor – Chrobry

W czwartkowy wieczór na Arenie Lublin zameldowało się dokładnie 4653 kibiców. Ponownie musieli jednak przełknąć gorzką pigułkę. Mimo wielu sytuacji Motor tylko zremisował z Chrobrym Głogów 1:1.

131 km/h w terenie zabudowanym

131 km/h w terenie zabudowanym

Bialscy policjanci z grupy SPEED zatrzymali 28-latka, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym o 81 km/h. Mężczyzna przyznał, że ma świadomość popełnionego przez siebie przewinienia.

Doktorzy z medycznego. Na te stopnie pracowali latami
ZDJĘCIA
galeria

Doktorzy z medycznego. Na te stopnie pracowali latami

Uniwersytet Medyczny w Lublinie w czwartek przyznał stopnie naukowe 49 doktorom i 8 doktorom habilitowanym. W swoich pracach udowodnili np., że osocze bogatopłytkowe, może być stosowane w leczeniu przetok pęcherzowo-pochwowych, toksyna botulinowa przy mózgowym porażeniu dziecięcym, a kłębuszkowe zapalenie nerek jest epidemią.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 26-28 kwietnia

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 26-28 kwietnia

Już w piątek drugi w nowym sezonie, domowy mecz Orlen Oil Motoru Lublin. Tym razem mistrzowie Polski zmierzą się z Apatorem Toruń.

Kreacje z odzysku, czyli ubrania z elektrośmieci dla celebrytów
ZDJĘCIA
galeria
film

Kreacje z odzysku, czyli ubrania z elektrośmieci dla celebrytów

Wyjątkowe warsztaty odbyły się w czwartek, 25 kwietnia w puławskiej Mediatece.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium