Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

15 listopada 2022 r.
15:41

Koniec romansu "Solidarności" z PiS. W czwartek wielka manifestacja

0 33 A A
NSZZ "Solidarność" w ostatnich latach sporadycznie protestowała przeciwko decyzjom władzy.
NSZZ "Solidarność" w ostatnich latach sporadycznie protestowała przeciwko decyzjom władzy. (fot. Archiwum)

Po raz pierwszy, od objęcia władzy przez PiS, związkowcy z „Solidarności” w takiej liczbie wychodzą na ulice. W czwartek wielka manifestacja.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Ludzie się zapisują, ale ile osób pojedzie na manifestację w Warszawie będę wiedział w środę około godziny 14 – mówi nam Marian Król, przewodniczący zarządu Regionu Środkowo – Wschodniego NSZZ „Solidarność”.

Właśnie w czwartek do Warszawy ma zjechać – jak szacuje związek – 20 tys. protestujących.

– Zdaniem KK NSZZ „Solidarność” propozycje rządu nie chronią społeczeństwa przed ubóstwem energetycznym, nie chronią firm energochłonnych przed upadłością, a w kontekście wysokiej inflacji nie gwarantują podwyżek dla szeroko rozumianej sfery finansów publicznych. Nie dają też jasnej odpowiedzi co dalej z emeryturami stażowymi – komunikuje związek.

Przypomnijmy, że związkowcy chcą 20-procentowej podwyżki pensji w sferze budżetowej, lepszego, niż obecnie, planu na ograniczenie wzrostu cen prądu i gazu – zwłaszcza dla największych firm i wspomnianych emerytur stażowych.

Teoretycznie taka manifestacja nie powinna dziwić. Przecież w Warszawie protestowała już ochrona zdrowia, nauczyciele a ostatnio mundurówka. Tyle że od kiedy rządy w Polsce przejął PiS mógł liczyć na „Solidarność”. Przy innych protestach ten związek stał zawsze trochę z boku.

Gdy w połowie września wicepremier Jacek Sasin na Twitterze zapowiedział odwołanie prezesa Lubelskiego Węgla Bogdanka, górnicze związki były oburzone. Jednak „Solidarność” nie chciała zabrać głosu.

Największy związek zawodowy w Polsce od lat wspierał władzę PiS. Kiedy niedawno obchodzono rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych, Mateusz Morawiecki kłaniał się związkowcom. – To wszystko jest efektem współpracy z Solidarnością i dziękuję za wszystko, co zrobiliście w tamtych latach, ale także za dzisiejszą współpracę – przemawiał.

Ale gdy na mównicę wszedł lider „S”, Piotr Duda, nie było już tak miło. Mówił o wprowadzeniu w Polsce emerytur stażowych. – Dialog w tej sprawie nie będzie się toczył na forum dyskusji partyjnych, tylko w komisji sejmowej i tego oczekujemy. Bo taka była umowa między szefem Solidarności a Prawem i Sprawiedliwością w 2015 roku, gdy kandydatem na prezydenta był Andrzej Duda. Wówczas podpisaliśmy porozumienie i na to porozumienie wyraziło zgodę także szefostwo PiS – przypomniał, a kilka tygodni temu Duda ocenił, że pomysł blokuje sam Jarosław Kaczyński.

– Nie brałem udziału w ostatnich rozmowach z rządem i wiem tylko tyle, że nie osiągnięto porozumienia. Stąd ta manifestacja – mówi nam Król.

Emerytura stażowa dałaby możliwość przejścia na emeryturę bez względu na wiek, ale po przepracowaniu 40 lat w przypadku mężczyzn i 35 lat jeśli chodzi o kobiety. Każdy mógłby sam zdecydować, czy chciałby skorzystać z tego prawa.

– Nie sądzę, żeby było to dla budżetu państwa kosztowne rozwiązanie. Chcemy tylko dać możliwość ludziom, żeby sami zdecydowali, czy chcą dłużej pracować. To działanie podjęte z myślą o pracownikach wykonujących swoje zadanie w trudnych, wymagających wręcz warunkach. To oni mieliby na tym skorzystać, a nie jest ich aż tak wielu. Zakładam, że osoby pracujące w biurze miałby jeszcze siły, aby pracować dłużej – ocenia Marian Król.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 33

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
TECZOWY_-ZSL / 16 listopada 2022 r. o 22:28
W czasach szalejących cen energii, polscy naukowcy z AGH POSZUKUJĄ INWESTORA na linię produkcyjną paneli termoelektrycznych, alternatywy dla fotowoltaiki. Rząd kitra kase w fundacyjki szczepionkowego dilera michaiłod ?
Avatar
___K___ / 16 listopada 2022 r. o 10:08
64 miliony na fundacje Dworczyka! Tego od masek, szczepionek, izolacji, mandatów......  SZEŚĆDZIESIĄT CZTERY!!!! Tylko 3 mniej niż na wybory kopertowe!
Soku z Buraka - po co piszesz bzdury jak coś jest nie tak to wystarczy zgłosić do wolnych sądów i prokuratury, narazie to jest nie tak z fundacjami grodzkiego, nowakiem, gawłoski i innymi platformersami.
 Chłopku małorolny - zanim siądziesz do klawiatury, to naucz się podstaw języka polskiego.
Avatar
TECZOWY_-ZSL / 16 listopada 2022 r. o 08:21
64 miliony na fundacje Dworczyka! Tego od masek, szczepionek, izolacji, mandatów...... SZEŚĆDZIESIĄT CZTERY!!!! Tylko 3 mniej niż na wybory kopertowe!
Avatar
___K___ / 16 listopada 2022 r. o 07:30
Jołop, niby mądry, a odrzuca fakt istnienia konfidentów z PO w związku zawodowym. Fakty są dla niego nie do zniesienia i przyjęcia. Ale cóż? Tym gorzej dla faktów, prawda? Czyli jak zwykle: agresja reakcją na ujawnienie prawdy.
Matołku, na jakiej podstawie nazywasz ewentualnych członków PO i NSZZ Solidarność konfidentami? Tobie się już ta nienawiść całkiem na łeb rzuciła? I jaką agresję z mojej strony masz na myśli?
Avatar
poker / 16 listopada 2022 r. o 00:19
Jołop, niby mądry, a odrzuca fakt istnienia konfidentów z PO w związku zawodowym. Fakty są dla niego nie do zniesienia i przyjęcia. Ale cóż? Tym gorzej dla faktów, prawda? Czyli jak zwykle: agresja reakcją na ujawnienie prawdy.
Avatar
Labydnik / 15 listopada 2022 r. o 21:57
  Mają rację tylko tusk, nowak, grodzki, teleja, żurek, trzaskowski, budka i gawłowski, hołownia, biedroń,  kosiniak, pawlak i czarzasty są w stanie uratować wszystkich. ;))) A tak naprawdę bez humoru - oczywiście ani platformersi, czy lewactwo nie życzy dobrze Polsce, myślą o sobie i własnej ferajnie  i są współczesną targowicą proniemiecką i proruską. Platformersi to nas prędzej niemcom i ruskim sprzedadzą.  
Odpisywano już temu "katolikowi Romanowi": " "  "Roman..." to przykład "katolika ludoweg" w RP - po świńsku i prostacku wypisuje "małymi literami" nazwiska ludzi, którzy mu się nie podobają.  ". Oczywiście, nie jest też prawdą pisanina o "    współczesnej targowicy proniemieckiej i proruskiej    "w odniesieniu do PO i kłamliwe jest pomijanie tego, co teraz przeżywamy - zawłaszczanie sobie Polski przez PiS". ... To ten "katolik" od brudnych zagrań znowu swoje wyciął i wkleił na koniec wątku. Obrzydliwe zagrania. "  
Odpisywano już temu "katolikowi Romanowi": " "  "Roman..." to przykład "katolika ludoweg" w RP - po świńsku i prostacku wypisuje "małymi literami" nazwiska ludzi, którzy mu się nie podobają.  ". Oczywiście, nie jest też prawdą pisanina o "    współczesnej targowicy proniemieckiej i proruskiej    "w odniesieniu do PO i kłamliwe jest pomijanie tego, co teraz przeżywamy - zawłaszczanie sobie Polski przez PiS&qu... rozwiń
Avatar
martinez957 / 15 listopada 2022 r. o 21:55
Klęczycie przed kaczyńskim towarzysze. Często robicie mu laskę???
Avatar
Labydnik / 15 listopada 2022 r. o 21:43
  Mają rację tylko tusk, nowak, grodzki, trzaskowski, budka i gawłowski, hołownia, biedroń,  kosiniak, pawlak i czarzasty są w stanie uratować wszystkich. ;))) A tak naprawdę bez humoru - oczywiście ani platformersi, czy lewactwo nie życzy dobrze Polsce, myślą o sobie i własnej ferajnie  i są współczesną targowicą proniemiecką i proruską. Platformersi to nas prędzej niemcom i ruskim sprzedadzą.  
  Następnie "katolik ludowy" (przemożny w Polsce rodzaj) "Roman" wkleił ponownie swoją wypowiedź i ją rozwinął. Na co mu odpowiedziano: "Prostak "Roman" znowu wkleja swoje poprzednie brednie, których niewłaściwość już wcześniej wytknięto. Wypada więc przypomnieć: " "Roman..." to przykład "katolika ludoweg" w RP - po świńsku i prostacku wypisuje "małymi literami" nazwiska ludzi, którzy mu się nie podobają. ". Oczywiście, nie jest też prawdą pisanina o "   współczesnej targowicy proniemieckiej i proruskiej   "w odniesieniu do PO i kłamliwe jest pomijanie tego, co teraz przeżywamy - zawłaszczanie sobie Polski przez PiS". ... To ten "katolik" od brudnych zagrań znowu swoje wyciął i wkleił na koniec wątku. Obrzydliwe zagrania.
  Następnie "katolik ludowy" (przemożny w Polsce rodzaj) "Roman" wkleił ponownie swoją wypowiedź i ją rozwinął. Na co mu odpowiedziano: "Prostak "Roman" znowu wkleja swoje poprzednie brednie, których niewłaściwość już wcześniej wytknięto. Wypada więc przypomnieć: " "Roman..." to przykład "katolika ludoweg" w RP - po świńsku i prostacku wypisuje "małymi literami" nazwiska ludzi, którzy mu się nie podobają. ". Oczywiście, nie ... rozwiń
Avatar
Labydnik / 15 listopada 2022 r. o 21:34
  Mają rację tylko tusk, nowak, grodzki, trzaskowski, budka i gawłowski, hołownia, biedroń,  kosiniak, pawlak i czarzasty są w stanie uratować wszystkich. ;))) A tak naprawdę bez humoru - oczywiście ani platformersi, czy lewactwo nie życzy dobrze Polsce, myślą o sobie i własnej ferajnie  i są współczesną targowicą proniemiecką i proruską. Platformersi to nas prędzej niemcom i ruskim sprzedadzą.  
 Już kilka godzin temu odpowiadano na to "katolikowi ludowemu" zwanemu "Romanem", ale ten wyciął swoją wypowiedź i wkleił teraz. Przypomnijmy wcześniejszą odpowiedź: " Maja rację tylko tusk, nowak, grodzki, trzaskowski, budka i gawłowski, hołownia, biedroń,  kosiniak, pawlak i czarzasty są w stanie uratować wszystkich. ;)  "Roman..." to przykład "katolika ludoweg" w RP - po świńsku i prostacku wypisuje "małymi literami" nazwiska ludzi, którzy mu się nie podobają. "
 Już kilka godzin temu odpowiadano na to "katolikowi ludowemu" zwanemu "Romanem", ale ten wyciął swoją wypowiedź i wkleił teraz. Przypomnijmy wcześniejszą odpowiedź: " Maja rację tylko tusk, nowak, grodzki, trzaskowski, budka i gawłowski, hołownia, biedroń,  kosiniak, pawlak i czarzasty są w stanie uratować wszystkich. ;)  "Roman..." to przykład "katolika ludoweg" w RP - po świńsku i prostacku wypisuje "małymi literami" nazwiska ludzi, którz... rozwiń
Avatar
___K___ / 15 listopada 2022 r. o 20:33
chodzi tu o to ze zwiazkowcy czuja koniec pis i powoli przymilaja sie do innych partii PYTA,M GDZIE BYLISCIE DO TEJ PORY PALANTY
Bardzo słuszna diagnoza!
Avatar
TECZOWY_-ZSL / 16 listopada 2022 r. o 22:28
W czasach szalejących cen energii, polscy naukowcy z AGH POSZUKUJĄ INWESTORA na linię produkcyjną paneli termoelektrycznych, alternatywy dla fotowoltaiki. Rząd kitra kase w fundacyjki szczepionkowego dilera michaiłod ?
Avatar
___K___ / 16 listopada 2022 r. o 10:08
64 miliony na fundacje Dworczyka! Tego od masek, szczepionek, izolacji, mandatów......  SZEŚĆDZIESIĄT CZTERY!!!! Tylko 3 mniej niż na wybory kopertowe!
Soku z Buraka - po co piszesz bzdury jak coś jest nie tak to wystarczy zgłosić do wolnych sądów i prokuratury, narazie to jest nie tak z fundacjami grodzkiego, nowakiem, gawłoski i innymi platformersami.
 Chłopku małorolny - zanim siądziesz do klawiatury, to naucz się podstaw języka polskiego.
Avatar
TECZOWY_-ZSL / 16 listopada 2022 r. o 08:21
64 miliony na fundacje Dworczyka! Tego od masek, szczepionek, izolacji, mandatów...... SZEŚĆDZIESIĄT CZTERY!!!! Tylko 3 mniej niż na wybory kopertowe!
Avatar
___K___ / 16 listopada 2022 r. o 07:30
Jołop, niby mądry, a odrzuca fakt istnienia konfidentów z PO w związku zawodowym. Fakty są dla niego nie do zniesienia i przyjęcia. Ale cóż? Tym gorzej dla faktów, prawda? Czyli jak zwykle: agresja reakcją na ujawnienie prawdy.
Matołku, na jakiej podstawie nazywasz ewentualnych członków PO i NSZZ Solidarność konfidentami? Tobie się już ta nienawiść całkiem na łeb rzuciła? I jaką agresję z mojej strony masz na myśli?
Avatar
poker / 16 listopada 2022 r. o 00:19
Jołop, niby mądry, a odrzuca fakt istnienia konfidentów z PO w związku zawodowym. Fakty są dla niego nie do zniesienia i przyjęcia. Ale cóż? Tym gorzej dla faktów, prawda? Czyli jak zwykle: agresja reakcją na ujawnienie prawdy.
Avatar
Labydnik / 15 listopada 2022 r. o 21:57
  Mają rację tylko tusk, nowak, grodzki, teleja, żurek, trzaskowski, budka i gawłowski, hołownia, biedroń,  kosiniak, pawlak i czarzasty są w stanie uratować wszystkich. ;))) A tak naprawdę bez humoru - oczywiście ani platformersi, czy lewactwo nie życzy dobrze Polsce, myślą o sobie i własnej ferajnie  i są współczesną targowicą proniemiecką i proruską. Platformersi to nas prędzej niemcom i ruskim sprzedadzą.  
Odpisywano już temu "katolikowi Romanowi": " "  "Roman..." to przykład "katolika ludoweg" w RP - po świńsku i prostacku wypisuje "małymi literami" nazwiska ludzi, którzy mu się nie podobają.  ". Oczywiście, nie jest też prawdą pisanina o "    współczesnej targowicy proniemieckiej i proruskiej    "w odniesieniu do PO i kłamliwe jest pomijanie tego, co teraz przeżywamy - zawłaszczanie sobie Polski przez PiS". ... To ten "katolik" od brudnych zagrań znowu swoje wyciął i wkleił na koniec wątku. Obrzydliwe zagrania. "  
Odpisywano już temu "katolikowi Romanowi": " "  "Roman..." to przykład "katolika ludoweg" w RP - po świńsku i prostacku wypisuje "małymi literami" nazwiska ludzi, którzy mu się nie podobają.  ". Oczywiście, nie jest też prawdą pisanina o "    współczesnej targowicy proniemieckiej i proruskiej    "w odniesieniu do PO i kłamliwe jest pomijanie tego, co teraz przeżywamy - zawłaszczanie sobie Polski przez PiS&qu... rozwiń
Avatar
martinez957 / 15 listopada 2022 r. o 21:55
Klęczycie przed kaczyńskim towarzysze. Często robicie mu laskę???
Avatar
Labydnik / 15 listopada 2022 r. o 21:43
  Mają rację tylko tusk, nowak, grodzki, trzaskowski, budka i gawłowski, hołownia, biedroń,  kosiniak, pawlak i czarzasty są w stanie uratować wszystkich. ;))) A tak naprawdę bez humoru - oczywiście ani platformersi, czy lewactwo nie życzy dobrze Polsce, myślą o sobie i własnej ferajnie  i są współczesną targowicą proniemiecką i proruską. Platformersi to nas prędzej niemcom i ruskim sprzedadzą.  
  Następnie "katolik ludowy" (przemożny w Polsce rodzaj) "Roman" wkleił ponownie swoją wypowiedź i ją rozwinął. Na co mu odpowiedziano: "Prostak "Roman" znowu wkleja swoje poprzednie brednie, których niewłaściwość już wcześniej wytknięto. Wypada więc przypomnieć: " "Roman..." to przykład "katolika ludoweg" w RP - po świńsku i prostacku wypisuje "małymi literami" nazwiska ludzi, którzy mu się nie podobają. ". Oczywiście, nie jest też prawdą pisanina o "   współczesnej targowicy proniemieckiej i proruskiej   "w odniesieniu do PO i kłamliwe jest pomijanie tego, co teraz przeżywamy - zawłaszczanie sobie Polski przez PiS". ... To ten "katolik" od brudnych zagrań znowu swoje wyciął i wkleił na koniec wątku. Obrzydliwe zagrania.
  Następnie "katolik ludowy" (przemożny w Polsce rodzaj) "Roman" wkleił ponownie swoją wypowiedź i ją rozwinął. Na co mu odpowiedziano: "Prostak "Roman" znowu wkleja swoje poprzednie brednie, których niewłaściwość już wcześniej wytknięto. Wypada więc przypomnieć: " "Roman..." to przykład "katolika ludoweg" w RP - po świńsku i prostacku wypisuje "małymi literami" nazwiska ludzi, którzy mu się nie podobają. ". Oczywiście, nie ... rozwiń
Avatar
Labydnik / 15 listopada 2022 r. o 21:34
  Mają rację tylko tusk, nowak, grodzki, trzaskowski, budka i gawłowski, hołownia, biedroń,  kosiniak, pawlak i czarzasty są w stanie uratować wszystkich. ;))) A tak naprawdę bez humoru - oczywiście ani platformersi, czy lewactwo nie życzy dobrze Polsce, myślą o sobie i własnej ferajnie  i są współczesną targowicą proniemiecką i proruską. Platformersi to nas prędzej niemcom i ruskim sprzedadzą.  
 Już kilka godzin temu odpowiadano na to "katolikowi ludowemu" zwanemu "Romanem", ale ten wyciął swoją wypowiedź i wkleił teraz. Przypomnijmy wcześniejszą odpowiedź: " Maja rację tylko tusk, nowak, grodzki, trzaskowski, budka i gawłowski, hołownia, biedroń,  kosiniak, pawlak i czarzasty są w stanie uratować wszystkich. ;)  "Roman..." to przykład "katolika ludoweg" w RP - po świńsku i prostacku wypisuje "małymi literami" nazwiska ludzi, którzy mu się nie podobają. "
 Już kilka godzin temu odpowiadano na to "katolikowi ludowemu" zwanemu "Romanem", ale ten wyciął swoją wypowiedź i wkleił teraz. Przypomnijmy wcześniejszą odpowiedź: " Maja rację tylko tusk, nowak, grodzki, trzaskowski, budka i gawłowski, hołownia, biedroń,  kosiniak, pawlak i czarzasty są w stanie uratować wszystkich. ;)  "Roman..." to przykład "katolika ludoweg" w RP - po świńsku i prostacku wypisuje "małymi literami" nazwiska ludzi, którz... rozwiń
Avatar
___K___ / 15 listopada 2022 r. o 20:33
chodzi tu o to ze zwiazkowcy czuja koniec pis i powoli przymilaja sie do innych partii PYTA,M GDZIE BYLISCIE DO TEJ PORY PALANTY
Bardzo słuszna diagnoza!