Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

2 czerwca 2022 r.
20:32

Mają po kilkanaście lat a do szkoły muszą jechać z Kraśnika do Lublina. To się może zmienić

Autor: Zdjęcie autora sko
1 0 A A
Maj 2021. Uczennice kraśnickiej szkoły podczas występu w Filharmonii Lubelskiej
Maj 2021. Uczennice kraśnickiej szkoły podczas występu w Filharmonii Lubelskiej (fot. Szkoła Muzyczna I stopnia im. Kompozytorów Polskich w Kraśniku FB)

Od września przyszłego roku w Kraśniku może działać Szkoła Muzyczna II stopnia. Teraz młodzież chcąca rozwijać swój talent musi dojeżdżać na zajęcia do Lublina lub Stalowej Woli. Przez to wielu rezygnuje z nauki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Z Kraśnika do Lublina jest 44 km. Do Stalowej Woli jeszcze dalej – 47 km. Właśnie takie dystanse, 2-3 razy w tygodniu, muszą pokonywać młodzi muzycy, żeby uczęszczać na zajęcia w Szkole Muzycznej II stopnia. Powód? W Kraśniku nie mogą się kształcić, bo działa tu tylko Szkoła Muzyczna I stopnia. To się jednak ma zmienić, bo Rada Miasta już podjęła uchwałę intencyjną, na której mocy od września 2023 roku w Kraśniku ma powstać placówka wyższego szczebla.

– Co ważne, mamy ku temu zarówno odpowiednią bazę dydaktyczną, jak i wysoko wykwalifikowaną kadrę nauczycielską. Dysponujemy ponad 30 salami lekcyjnymi, bogatym instrumentarium i salą koncertową oraz biblioteką. W kraśnickiej szkole muzycznej uczy 35 pedagogów w rożnych specjalnościach, z kwalifikacjami do prowadzenia zajęć w drugim stopniu – informuje burmistrz Kraśnika, Wojciech Wilk i dodaje: – Liczymy, że nowa szkoła nie tylko stworzy młodym artystom możliwość dalszego rozwijania umiejętności, ale przyciągnie też uczniów z innych miast, np. Sandomierza, Bełżyc, Janowa Lubelskiego czy Opola Lubelskiego, gdzie działają szkoły muzyczne I stopnia.

„Siedzibą Szkoły będzie budynek Szkoły Podstawowej nr 5 im. Henryka Sienkiewicza w Kraśniku przy ul. Księdza Jerzego Popiełuszki 1, w części obejmującej Szkołę Muzyczną I stopnia im. Kompozytorów Polskich w Kraśniku” – napisano w przyjętym dokumencie, a burmistrz został zobligowany przez radnych do zawarcia wszelkich porozumień i umów niezbędnych w celu utworzenia placówki.

Iwona Sawulska, dyrektor kraśnickiej szkoły muzycznej tłumaczy, że co do warunków lokalowych szkoła jest przygotowana do przyjęcia większej liczby uczniów. – Mamy 4 kondygnacje i w zupełności to wystarczy – mówi dyrektor i zaznacza, że uchwała rady, to początek długiej procedury. – Którą zakończy decyzja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – uzupełnia.

Do jej szkoły chodzi teraz 171 uczniów. W Kraśniku można uczęszczać na bezpłatne zajęcia z gry m.in. na skrzypcach, altówce, wiolonczeli, trąbce, saksofonie czy gitarze, perkusji i fortepianie. Nauka odbywa się w dwóch cyklach: 6-letnim (do kl. 1 przyjmowani są kandydaci od 7 do 10 roku życia) i 4-letnim (kandydaci od 9 do 16 roku życia).  Zanim dziecko rozpocznie naukę musi przejść przesłuchania. Tegoroczne już się zaczęły.

– Niestety są przypadki, że nasi absolwenci nie kontynuują nauki. Nie mają czasu na częste dojazdy do np. Lublina a to także kosztuje. Młody człowiek może zamieszkać w bursie lub na stancji, ale to kolejne wydatki. Poza tym część rodziców nie chce aby nastolatek mieszkał poza domem – wylicza dyrektor Sawulska.

Powstanie szkoły II stopnia sprawi, że naukę w Kraśniku nie tylko będzie można kontynuować, ale wiele osób będzie mogło ją zacząć lub doskonalić swoje umiejętności. Na wyższym stopniu edukacji mogą kształcić się osoby mające 22 lata. To oznacza, że mogą się do takiej szkoły zapisać np. dorośli członkowie orkiestr. W starszym wieku można też rozpocząć, od zera,  naukę gry na instrumentach dętych. – I jest jeszcze śpiew – dodaje Sawulska. – Jego nauka zaczyna się dopiero w wieku 15 lat – wyjaśnia.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

W Lublinie 23 nauczycieli ma nowe stopnie
EDUKACJA
galeria

W Lublinie 23 nauczycieli ma nowe stopnie

23 pedagogów z lubelskich szkół i placówek awansowało. Miasto uroczyście przyznało stopnie nauczycieli mianowanych.

Wycięli duży dąb. Teraz wreszcie rozpoczęli sadzenie drzew na osiedlu Poręba
LUBLIN

Wycięli duży dąb. Teraz wreszcie rozpoczęli sadzenie drzew na osiedlu Poręba

Na prywatnej działce przy ul. Bursztynowej i Perłowej, gdzie w 2021 roku wycięto duży dąb, w końcu rozpoczęło się sadzenie nowych drzew. Proces ten miał zostać zakończony do końca listopada 2024 roku, jednak pierwsze nasadzenia zobaczyliśmy dopiero dzisiaj.

Łukasz Łukawski (z piłką) to lider 4tego Piętra
NA PARKIECIE

Pod Koszami Dziennika Wschodniego: Problemy 4tego Piętra

4te Piętro miało potężne problemy z pokonaniem Quattro Tech w ramach kolejnej serii gier rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego .

Daniel Obajtek zarekomendował mieszkańcom Puław fuzję miejscowego kombinatu z Orlenem, którym zarządzał w czasie rządów PiS. Obecne władze Grupy Azoty stanowczo odcinają się od takich sugestii, nazywając ich potencjalne skutki osłabianiem polskiej branży chemicznej
POMYSŁY i MILIARDY

Daniel Obajtek i jego pomysły na "Puławy". Grupa Azoty odpowiada

Daniel Obajtek skrytykował sposób zarządzania Grupą Azoty. Stwierdził, że porzucony po wyborach plan fuzji z Orlenem, byłby najlepszym rozwiązaniem dla Zakładów Azotowych. Na te słowa odpowiedziała rzecznik tarnowskiego przedsiębiorstwa.

Lublin jest jednym z dziewięciu miast w Polsce, które otrzymało zaproszenie do udziału w projekcie „Urban Lab – Miasto dla Młodych” oraz pierwszym z podpisaną umową na dofinansowanie.
URBAN LAB

Lublin to pierwsze takie miasto w Polsce. Miasto dla młodych

Miasto Lublin jako pierwsze miasto w Polsce podpisało umowę na dofinansowanie w ramach projektu „Urban Lab – Miasto dla Młodych”.

Szach i mat: Czas na Międzypokoleniowy Turniej Szachowy
GONIEC NA G7

Szach i mat: Czas na Międzypokoleniowy Turniej Szachowy

Kiedy? 14 grudnia. Gdzie? Arena Lublin. Będą pojedynki w najlepszej grze świata, będzie współpraca i będzie wsparcie dla potrzebujących.

Paweł Zdeb (w zielonym stroju) to jedna z legend amatorskiej koszykówki w naszym regionie

LNBA: Polski Cukier Rodmos wykorzystał osłabienie Alco i odniósł niespodziewane zwycięstwo

To była bardzo emocjonująca kolejka w Konferencji A. Najbardziej wyrównany mecz rozegrały zespoły Alco i Polskiego Cukru Rodmos. Alco przystąpiło do tego spotkania osłabione dyskwalifikacjami w związku z zamieszaniem z udziałem tej drużyny oraz Patobasketu w ostatniej kolejce.

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Rozpoczął się nabór uczestników do nowej placówki przy ul. Poturzyńskiej 1 w Lublinie. Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne zapewni wsparcie 20 osobom z niepełnosprawnościami.

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm podejmie PZL Leonardo Avię Świdnik

ChKS Chełm znowu zagra z PZL Leonardo Avią Świdnik, tym razem w Tauron Pucharze Polski

ChKS Chełm zmierzy się z PZL Leonardo Avią Świdnik w trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski. Początek spotkania w środę o godzinie 19

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Trzy osoby trafiły do szpitala po zdarzeniu drogowym w m. Szopinek w gminie Zamość. Kierująca toyotą 70-latka uderzyła w jadącego przed nią citroena. Jak wstępnie ustaliła policja, kobieta nie zachowała właściwej odległości od jadącego przed nią pojazdu.

Oskarżony nie był obecny na ogłoszeniu wyroku

Potrącił policjanta i uciekał przez całe miasto. Dzisiaj kibol usłyszał wyrok

Jechał samochodem, biegł i był w stanie zrobić wszystko, aby uciec przed wymiarem sprawiedliwości. W tle sprawy porachunki kibiców Motoru Lublin.

Po porażce z Ostrovią Ostrów Wielkopolski i Górnikiem Zabrze puławscy liczą, że ich drużyna w końcu wywalczy komplet punktów

Azoty Puławy kontra Gwardia Opole. Chcą w końcu wygrać u siebie

Rywalem Azotów Puławy będzie COROTOP Gwardia Opole. Środowe spotkanie w hali przy ul. Lubelskiej rozpocznie się o godzinie 18. Będzie to mecz drugiej kolejki rundy rewanżowej.

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Koleżanki Wanda, Janina i Teresa z Poniatowej zginęły w sierpniu ubiegłego roku w wypadku samochodowym w Chodlu. W opolskim sądzie ruszył proces dwóch oskarżonych kierowców.

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?
film

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?

Okres przedświąteczny to czas wzmożonej pracy dla policji. Większy ruch na drogach, tłumy w galeriach handlowych i ryzyko kradzieży to wyzwania, z którymi mierzą się funkcjonariusze. Rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Lublinie opowiada o planach na najbliższe tygodnie.

Radosław Muszyński prowadził Lewart od 27 września do 10 grudnia

Lewart Lubartów znowu zmienia trenera

Niespodziewane wieści z Lubartowa. Tamtejszy Lewart zdecydował się na kolejną zmianę trenera. Sezon na ławce rozpoczynał Grzegorz Białek, który wywalczył z drużyną awans do III ligi. Rundę kończył za to Radosław Muszyński. We wtorek działacze ekipy beniaminka poinformowali jednak, że zdecydowali się podziękować szkoleniowcowi.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium