Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

24 kwietnia 2023 r.
14:09

Kraśnik. Będzie referendum w sprawie budowy spalarni śmieci

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 A A
Zakład Odzysku Energii ma być zlokalizowany przy ul. Fabrycznej, obok zakładu firmy Veolia Wschód (dawna elektrociepłownia FŁT). Na zdjęciach komin ciepłowni Veolii.<br />
<br />
Zakład Odzysku Energii ma być zlokalizowany przy ul. Fabrycznej, obok zakładu firmy Veolia Wschód (dawna elektrociepłownia FŁT). Na zdjęciach komin ciepłowni Veolii.

(fot. UM Kraśnik)

21 maja Kraśniku będzie referendum. Mieszkańcy wypowiedzą się na temat planowanej budowy spalarni odpadów, czyli Zakładu Odzysku Energii.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Spór o budowę spalarni odpadów w Kraśniku wchodzi w nową fazę. Rada Miasta podjęła uchwałę w sprawie przeprowadzenia referendum. Termin wyznaczono na 21 maja tego roku. Mieszkańcy będą mogli wypowiedzieć się w 23 obwodach. 

Pytanie referendalne brzmi: Czy chce pan/pani żeby w Kraśniku został wybudowany zakład odzysku energii z procesu termicznego przekształcania frakcji energetycznych odpadów komunalnych, tzw. spalarnia odpadów?

Referendum będzie ważne jeżeli weźmie w nim udział, co najmniej 30 proc. uprawnionych do głosowania, czyli 7944 osoby.

Inicjatorzy referendum nie mają wątpliwości, że „głos ludu” w tej sprawie jest niezwykle ważny. – Tylko referendum pozwoli w miarodajny sposób ocenić stosunek kraśniczan do tej inwestycji. O budowie mówi się już od dwóch lat, w krótkim czasie zebraliśmy kilka tysięcy podpisów pod wnioskiem. Mieszkańcy wiedzą już sporo na ten temat – mówi Andrzej Maj, jeden z inicjatorów referendum i były starosta kraśnicki.

– Oczywiście jestem bardzo przychylnie nastawiony do referendum jak i do wszystkich instytucji społeczeństwa demokratycznego. W tym konkretnym przypadku uważam jednak, że referendum w Kraśniku jest wykorzystywane, jako instrument w lokalnej walce politycznej – mówi Wojciech Wojtaszek, członek zarządu spółki Eko Energia Kraśnik, która zamierza zbudować ZOE w tym mieście.

Dyskusja na temat tego zakładu toczy się już dwa lata. Atmosfera, jak zawsze przy tego rodzaju inwestycjach, jest bliska wrzeniu. Obie strony przerzucają się argumentami. – Jesteśmy przeciwni budowie spalarni z kilku powodów. Obawiamy się, że powstanie zakładu może mieć negatywny wpływ na zdrowie mieszkańców, bo spalanie odpadów to nie jest ekologiczna, zielona energia. Ponadto w niewielkiej odległości od planowanej lokalizacji znajdują się domy i bloki mieszkalne, więc wielu mieszkańców ma poważne obawy dotyczące wartości posiadanych nieruchomości – wymienia Andrzej Maj.

Mówimy przecież o inwestycji całkowicie bezpiecznej dla miasta i mieszkańców. Świadczy o tym pozytywne uzgodnienie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie oraz doświadczenia krajów między innymi Unii Europejskiej. Dla mieszkańców Kraśnika, to również przyszłe korzyści ekonomiczne w postaci niższych opłat za ciepło i odpady – dodaje Wojciech Wojtaszek.

– Spalarnia nie wpłynie znacząco na zmniejszenie bezrobocia i wzrost gospodarczy. Nie bez powodów protestują producenci owoców miękkich, wśród których jest też wielu mieszkańców miasta. To okolica słynąca w całym kraju z uprawy malin wysokiej jakości. Wielu kraśniczan obawia się, że do miasta będą zwożone odpady z innych miejscowości, bo możliwości przerobu śmieci na to pozwolą – dodaje Andrzej Maj.

Przypomnijmy, że planowany Zakład Odzysku Energii ma pełnić funkcję elektrociepłowni, w której produkowany będzie prąd i ciepło do ogrzewania. Zakład ma stanąć w Kraśniku przy ulicy ul. Fabrycznej, obok zakładu firmy Veolia Wschód (dawna elektrociepłownia FŁT)

Obecnie sprawa jest procedowana w Urzędzie Miasta. – Trwa postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji tego przedsięwzięcia – mówi Maciej Suszek, z biura burmistrza. – Przepisy ustawowe określają precyzyjnie warunki, na podstawie których taka decyzja powinna zostać wydana. Podstawą są opinie i uzgodnienia z instytucjami. Między innymi z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska czy Wodami Polskimi – dodaje.

Pod koniec ubiegłego roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udzielił 87 mln zł dofinansowania na budowę Zakład Odzysku Energii w Kraśniku. Cała inwestycja ma kosztować ponad 126 milionów. Spalarnia w Kraśniku ma przetwarzać rocznie 24,3 tysiące ton odpadów rocznie.

Gdyby frekwencja w referendum przekroczyła wymagany próg 30 proc., a mieszkańcy wypowiedzieli się negatywnie, to i tak burmistrz jest związany procedurami. – Jeżeli są spełnione ustawowe przesłanki, to burmistrz miasta ma obowiązek wydać decyzję. Nie jest to swobodna decyzja burmistrza – dodaje Maciej Suszek. – Natomiast sam wynik referendum należy traktować, jako opinię mieszkańców. Jest ważna sama w sobie, bo pokazuje stosunek mieszkańców do ZOE. Jednakże zgodnie z przepisami ustawowymi nie decyduje o dalszych losach tej inwestycji, którą chce realizować podmiot prywatny, a nie samorząd – dodaje pracownik biura burmistrza.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Półtora roku, jedenaście prób. Jest przełom w sprawie sprzedaży miejskich działek

Półtora roku, jedenaście prób. Jest przełom w sprawie sprzedaży miejskich działek

Potrzeba było półtora roku i jedenaście prób, by radni w końcu zgodzili się na sprzedaż miejskich działek przy ulicy Elektrycznej. Biała Samorządowa i Zjednoczona Prawica zmianę swoich stanowisk tłumaczą pismem zainteresowanego inwestora. A prezydent wypomina klubom „ponad 540–dniowy bojkot”.

Strażacy mieli swój dzień. Awanse i odznaczenia

Strażacy mieli swój dzień. Awanse i odznaczenia

W ramach poniedziałkowych obchodów Dnia Strażaka wręczono m.in. medale za zasługi dla pożarnictwa i odznaki św. Floriana. Dziesięciu strażaków otrzymało awanse na wyższe stopnie. Impreza odbyła w sali konferencyjnej parku naukowo-technologicznego.

KPR Padwa Zamość zaliczy niedawno zakończony sezon na plus

KPR Padwa Zamość zaliczy niedawno zakończony sezon na plus

Siódme miejsce na zapleczu ligi zawodowej - to efekt rocznej pracy w Zamościu trenera Zbigniewa Markuszewskiego

Takie rzeczy tylko w Lublinie. Niezwykły pokaz na basenie

Takie rzeczy tylko w Lublinie. Niezwykły pokaz na basenie

Znane lublinianki ze świata kultury, mediów i sportu wystąpią w niezwykłym pokazie mody. Za wybieg posłuży basen olimpijski, a wszystkiemu będzie przyświecał szczytny cel.

Gala puławskiego "Powiśla". Tańczą i śpiewają od 70 lat
galeria

Gala puławskiego "Powiśla". Tańczą i śpiewają od 70 lat

Zespół Pieśni i Tańca "Powiśle" obchodzi jubileusz. Z tej okazji artyści otrzymali kwiaty, podziękowania, nagrodę prezydenta oraz... złote medale "Gloria Artis".

Zamość. Radni nie chcą „doić” rodziców

Zamość. Radni nie chcą „doić” rodziców

Tylko dwoje z radnych Zamościa było za podwyższeniem o 50 zł opłat stałych za opiekę nad maluchami w miejskim żłobku. Przeciwko zagłosowało 15, a 6 osób od głosu się wstrzymało. To oznacza, że czesne pozostanie na poziomie 400 zł za pierwsze i 360 zł za drugie dziecko.

Balonowe show w Centrum Kongresowym UP
2 czerwca 2023, 16:00

Balonowe show w Centrum Kongresowym UP

2 czerwca o godz. 16 i 18 będzie w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego (ul. Akademicka 15) zostaną zorganizowane pokazy widowiska dla dzieci "Funny Balls Show".

Azoty Puławy mają nowego trenera

Azoty Puławy mają nowego trenera

Ukrainiec Serhiy Bebeshko poprowadzi Azoty Puławy w nowych sezonie. 55-letni szkoleniowiec podpisał z puławskim klubem kontrakt na dwa lata

Start basenów w Świdniku. Ale będzie drożej

Start basenów w Świdniku. Ale będzie drożej

Trochę drożej i trochę wcześniej. 1 czerwca zaczyna się kolejny sezon zewnętrznych basenów w Parku Avia. To popularne miejsce wypoczynku. W zeszłym roku organizatorzy doliczyli się około 40 tysięcy użytkowników.

Akt pod strażnicę wmurowany. Rośnie nowa komenda
galeria

Akt pod strażnicę wmurowany. Rośnie nowa komenda

Na rogu Słowackiego i Lubelskiej trwa budowa nowej strażnicy Państwowej Straży Pożarnej. W poniedziałek podpisano i wmurowano schowany w stalowej tubie akt erekcyjny. Inwestycja warta ponad 30 mln zł powinna zostać ukończona w przyszłym roku.

Platinum Motor Lublin tuż za Spartą Betard Wrocław przed rewanżami w PGE Ekstralidze

Platinum Motor Lublin tuż za Spartą Betard Wrocław przed rewanżami w PGE Ekstralidze

W siódmej kolejce PGE Ekstraligi każdy z meczów miał wyraźnego faworyta. Nie było niespodzianek i każdy z gospodarzy pewnie zwyciężył w swoim spotkaniu.

Kolejna rezygnacja z członkostwa w Radzie Społecznej szpitala. Kto tym razem?

Kolejna rezygnacja z członkostwa w Radzie Społecznej szpitala. Kto tym razem?

Kolejna rezygnacja w Radzie Społecznej bialskiego szpitala. Wcześniej poseł Dariusz Stefaniuk (PiS), a teraz jej skład opuszcza Dariusz Litwiniuk, kierownik filii Urzędu Marszałkowskiego w Białej Podlaskiej i miejski radny.

Załóż firmę w Austrii zgodnie z prawem i ciesz się dobrymi zarobkami!

Załóż firmę w Austrii zgodnie z prawem i ciesz się dobrymi zarobkami!

Marzy Ci się firma w Austrii, jednak wychodzisz z założenia, że jest to niemożliwe do spełnienia? Wręcz przeciwnie! Mając na uwadze obowiązujące w UE prawo, obywatel Polski, który jest uczciwy i nie był karany, ma możliwość założenia firmy w innym kraju, który również należy do UE.

Firma z lubelskiego z godłem „Teraz Polska”

Firma z lubelskiego z godłem „Teraz Polska”

Tym razem godłem „Teraz Polska” nagrodzono 22 firmy. Jedno z nich trafiło do województwa lubelskiego.

Wilkołaskie Święto Boszczu przyciągnęło tłumy. Łobuzy bezkonkurencyjne (zdjęcia)
Zdjęcia
galeria

Wilkołaskie Święto Boszczu przyciągnęło tłumy. Łobuzy bezkonkurencyjne (zdjęcia)

Za nami Wilkołaskie Święto Boszczu. Chętnych na przepyszny barszcz biały, pierogi i inne regionalne smakołyki przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Wilkołaz było tak wielu, że nie dla wszystkich wystarczyło. Przekonali się o tym członkowie zespołu Łobuzy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium