Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kuchnia

17 lutego 2025 r.
18:45

Polskie pierogi lecą w kosmos i nieziemskie przepisy

(fot. pexels/zdjęcie ilustracyjne)

Zabierze je ze sobą astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski. A my mamy dla Was nowe przepisy na pierogi, po których zjedzeniu powiecie: ale kosmos!

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Polski astronauta poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) wiosną. Na konferencji poświęconej misji Axiom-4 powiedział, że zabierze w kosmos polską flagę i pierogi. Sławosz Uznański-Wiśniewski uczestniczy w pracach nad przygotowanie pożywienia dla członków misji. We współpracy z producentami pierogów opracował proces technologiczny, który pozwoli zamrozić pierogi na sucho. Dzięki temu pierogi w kosmosie mają smakować tak, jak na ziemi. A my mamy dla was nowe przepisy na polskie pierogi w różnych smakach.

Na początek pierogi, które ostatnio zjadłem i powiedziałem: Ale kosmos. To pierogi z ciasta drożdżowego z farszem ze słodkiej kapusty, cebuli i jajek na twardo. Idealnie dosmaczone pieprzem i solą. Zrobiła je Grażyna Tomasik z Motycza pod Lublinem. – Przepis na pierogi pochodzi z Białegostoku i jest w naszej rodzinie od co najmniej 30 lat – mówi autorka dania.

Białostockie pierogi drożdżowe z kapustą i jajkiem

SKŁADNIKI: na ciasto 1 kg mąki, pół opakowania masła roślinnego, około 3 dag drożdży, sól, cukier, woda. Na farsz: 1 główka kapusty, 2 cebule, 6 jajek, sól, pieprz. Olej rzepakowy na smażenie.
WYKONANIE: do mąki pokruszyć drożdże, zalać szklanką gorącej wody, dodać łyżeczkę cukru. Po 10 minutach zagnieść ciasto z masłem roślinnym, dolewając wody i dodając szczyptę soli. Odstawić. Jajka ugotować na twardo, wystudzić i obrać. Kapustę skroić, przesmażyć na oleju z dwiema posiekanymi cebulami, doprawić farsz solą i pieprzem, dodać posiekane jajka na twardo, wymieszać. Z ciasta wykrawać krążki, nadziewać farszem, sklejać piersi i smażyć na oleju rzepakowym na złoty kolor. Odsączyć z oleju na papierze, podawać z czerwonym barszczem.

Jakubowickie z grochem i boczkiem

SKŁADNIKI: ciasto na pierogi, 1 szklanka pęczaku, 20 dag łuskanego grochu, wędzony boczek, sól, pieprz, cząber.
WYKONANIE: namoczony przez noc groch trzeba zalać świeżą wodą i ugotować do miękkości. Po ostudzeniu posolić i utrzeć w glinianej misie. Pęczak zalać 3 szklankami osolonego wrzątku, a gdy wchłonie płyn, wstawić do nagrzanego piekarnika, by doszedł swojego smaku.
Teraz połączyć pęczak z grochem. Doprawić solą, cząbrem i pieprzem. Można posiekać lub zmielić na maszynce. Z ciasta wykroić szklanką porcje, nakładać farsz i gotować w wodzie do wypłynięcia. Na omastę może być masło, cebulka lub skwarki z wędzonego boczku.

Kibiny po litewsku

SKŁADNIKI: 1 kg mąki, 1 szklanka śmietany, 1 kostka masła, 2 jajka, sól i cukier. Na farsz: 1 kg karkówki, 4 cebule, czosnek, sól, pieprz.
WYKONANIE: mięso zmielić w maszynce, dodać posiekaną cebulę, przyprawy, wyrobić. Ciasto wyrobić i rozwałkować, wycinać duże krążki, nakładać farsz, lepić i piec w piekarniku około 45 minut.

Kodeńskie pielmieni z ziemniakami

SKŁADNIKI: na ciasto: 50 dag mąki pszennej, 200 ml ciepłej wody, olej, sól. Na farsz: 50 dag ziemniaków, 20 dag cebuli, sól, pieprz, olej.
WYKONANIE: zagnieść ciasto z podanych składników. Rozwałkować, skropić wodą. Ugotować ziemniaki, rozgnieść, dodać przesmażoną cebulę, doprawić solą z pieprzem. Nakładać na wycięte z ciasta krążki, zlepić, gotować w osolonej wodzie do wypłynięcia. Podawać polane olejem rzepakowym, kto lubi cebulką smażoną na oleju.

Kresowe z Korolówki

SKŁADNIKI: na ciasto: 5 dag drożdży, pół l. mleka, 5 łyżek cukru, 1 kg mąki, ¾ kostki masła, 6 żółtek, 2 jajka, szczypta soli. Nadzienie: 15 dag maku, 40 dag fasoli Jaś, suszone gruszki i śliwki, 3 łyżki cukru, ¼ kostki masła, 2 białka, szczypta soli.
WYKONANIE: zrobić zaczyn. Wymieszać drożdże, podgrzane mleko (pół szklanki), 2 łyżki cukru, 2 łyżki mąki. Zostawić do wyrośnięcia. W mące zrobić dołek i wlać rozczyn. Jajka utrzeć z żółtkami i cukrem na puszystą masę. Dodać do ciasta. W trakcie wyrabiania powoli dolewać resztę mleka. Dodać sól. Wyrabiać ciasto do momentu, aż będzie odstawało od rąk i miski. Dodać roztopione masło. Nadal wyrabiać ciasto, aż na wierzchu pojawią się pęcherzyki powietrza i ciasto będzie błyszczące. Zostawić do wyrośnięcia, aż podwoi swoją objętość.

Namoczyć fasolę na 12 godzin. Mak zalać wrzącą wodą i gotować 10 minut. Wystudzić i dokładnie utrzeć. Fasolę ugotować na miękko i ugnieść wałkiem. Suszone owoce gotować 45 minut i pokroić w kostkę. Z białek ubić pianę. Składniki nadzienia połączyć. Ciasto rozwałkować, wyrabiać małe placuszki, nakładać do środka nadzienie. Nadać pierogom podłużny kształt. Posmarować z wierzchu roztrzepanym jajkiem. Wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec 45 minut w temperaturze 18o stopni Celsjusza.

Nadbużańskie cebulniki

SKŁADNIKI: na ciasto: 1 kg mąki, 1 całe jajko, 1 żółtko, 2 łyżeczki sody, 2 szklanki ciepłego mleka, 1 kostka masła, sól. Na farsz: 1 kg surowego siekanego mięsa, 4 posiekane cebule, sól, pieprz.
WYKONANIE: posiekane mięso wymieszać z cebulą, dobrze wymieszać, doprawić do smaku.
Mąkę przesiać do miski. Do mleka wsypać sodę, wymieszać, przelać do mąki. Dodać jajko, sól, masło i zagnieść ciasto. Ciasto podzielić na części. Z każdej części zrobić wałeczek i pokroić go tak jak na kluski. Zrobić kuleczki, rozwałkować je, ale niezbyt cienko (raczej grubo). Nałożyć farsz i zlepić tak jak pierogi. Blachę nasmarować masłem, ułożyć na niej cebulniki. Piec około 40 minut w temperaturze 180-200 stopni Celsjusza, aż będą rumiane.

Pierogi z bryndzą

SKŁADNIKI: na ciasto: 35 dag mąki, 1 jajko, woda, sól. Na farsz: 70 dag ziemniaków, 25 dag bryndzy, 2 cebule, masło, sól, pieprz.
WYKONANIE: ugotować ziemniaki, ostudzić, wymieszać z bryndzą, rozgnieść widelcem, wymieszać z podsmażoną cebulą, doprawić solą i pieprzem. Zagnieść ciasto, podzielić na porcje, rozwałkować, wykrawać krążki, rozwałkować, nakładać farsz, sklejać pierogi, ugotować w osolonej wodzie. Podawać polane masłem i posypane rozkruszoną bryndzą.

Smażone pierogi z warzywami

Przepis Agnieszki Świętorzeckiej z Tykocina.
SKŁADNIKI: na ciasto 25 dag mąki pszennej, 25 dag mąki pszennej graham (lub żytniej), 15 dag roztopionego klarowanego masła, 200 ml wody zimnej przegotowanej, sól. Na farsz: ugotowane ziemniaki, marchew z groszkiem zielonym, kalafior i podsmażony seler, czarnuszka, sól, pieprz (proporcje według własnego smaku).
WYKONANIE: ugotowane warzywa pokroić w kostkę. Wymieszać z groszkiem, doprawić czarnuszką podsmażoną na patelni, solą z pieprzem. Zagnieść ciasto z podanych składników, rozwałkować na grubość 3 mm, wykrajać duże krążki, nadziewać farszem, składać, sklejać, formując falbanki. Smażyć, aż będą rumiane.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bonjour Paris, czyli dzień frankofonii na KUL
ZDJĘCIA
galeria

Bonjour Paris, czyli dzień frankofonii na KUL

Pracownicy i studenci Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II przenieśli uczniów liceów na paryskie uliczki.

Sesja rady miasta odbyła się dzień po ogłoszeniu wyroku. Radny podczas sesji przeprosił mieszkańców

Wyrok za jazdę po pijanemu. Radny przeprosił mieszkańców podczas sesji

Radny z Międzyrzeca Podlaskiego skazany za jazdę po pijanemu przeprosił mieszkańców podczas sesji. Zapowiedział, że z mandatu nie rezygnuje.

Te znak przy drodze dojazdowej do lotniska niedługo zostanie zmieniony

Taksówkarz uniewinniony. Udowodnił, że oznakowanie przy drogach lotniskowych ustawiono bezprawnie

– Prawdopodobnie zażądam od PL Lublin odszkodowania za utracone dochody, zmarnowany czas, nerwy i zdrowie podczas tego sporu – mówi pan Witold, taksówkarz na aplikację ze Świdnika, który otrzymał kilkadziesiąt mandatów za podjeżdżanie pod terminale Portu Lotniczego Lublin. Sprawa w ciągnęła się kilka miesięcy. Teraz lotnisko zapowiada zmiany w organizacji ruchu.

Chełm chce się powiększyć, ale mieszkańcy gminy mówią „nie”

Chełm chce się powiększyć, ale mieszkańcy gminy mówią „nie”

Plany poszerzenia granic administracyjnych Chełma o 4000 hektarów terenów gminnych wciąż budzą duże emocje. Wyniki konsultacji społecznych w mieście i w gminie pokazują wyraźny kontrast w stanowiskach obu społeczności. O ile większość uczestników miejskiego głosowania poparła zmiany, o tyle mieszkańcy gminy niemal jednogłośnie je odrzucili. Czy w obliczu tak wyraźnego sprzeciwu Chełm zdecyduje się kontynuować swoje starania?

Paul Mescal w filmie Gladiator II
film

Gladiator II: Kiedy premiera w SkyShowtime? (wideo)

Pół roku po kinowej premierze, film Gladiator II już wkrótce trafi do streamingu. W tym przypadku do serwisu SkyShowtime.

Chełmianka pokonała w środę Avię w Świdniku 3:2

Avia przegrała z Chełmianką, szybka czerwień odmieniła derby

Derby dla Chełmianki. Drużyna Grzegorza Bonina przegrywała w Świdniku 0:1, ale ostatecznie pokonała Avię 3:2. Duża w tym „zasługa” Patryka Małeckiego. „Mały” najpierw był bohaterem, bo dał swojej drużynie prowadzenie. W 33 minucie w kilkanaście sekund obejrzał jednak dwie żółte kartki i wyleciał z boiska.

Prezydent Andrzej Duda rozmawia z dziennikarzami na lotnisku Okęcie w Warszawie przed wylotem do Rzymu

Ustawa azylowa. Premier pytał, prezydent podpisał. I pisze do Tuska

Prezydent Andrzej Duda wystosował pismo do premiera Donalda Tuska, w którym informuje go o podpisaniu ustawy ws. ograniczenia prawa do azylu oraz apeluje do szefa rządu o podejmowanie aktywnych działań mających na celu ochronę polskiej granicy, w tym granicy zachodniej.

Uwaga na przygruntowe przymrozki. IMGW ostrzega

Uwaga na przygruntowe przymrozki. IMGW ostrzega

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed przygruntowymi przymrozkami na terenie województwa lubelskiego.

Akademik przy ulicy Makaruka będzie strzelnicą
biała podlaska

Był akademik, będzie strzelnica. Modułowa

Bialska uczelnia będzie miała własną strzelnicę. Plan jest taki, by na ten cel zaadaptować budynek po dawnym domu studenta.

Sekretarz Generalny NATO Mark Rutte

Szef NATO: Nasza reakcja będzie niszcząca

Sojusz odpowie „z całą siłą”, jeśli ktokolwiek uznałby, że można bez konsekwencji zaatakować Polskę – mówił sekretarz generalny NATO, Mark Rutte. – To musi być jasne dla Władimira Putina i kogokolwiek innego.

Jeden kradł, drugi rozbierał i sprzedawał. Obaj trafili w ręce policjantów

Jeden kradł, drugi rozbierał i sprzedawał. Obaj trafili w ręce policjantów

Najpierw ukradli samochód, a potem go rozebrali i sprzedali na części.

Transport zwłok do Polski - najważniejsze informacje

Transport zwłok do Polski - najważniejsze informacje

Transport zwłok do Polski to proces wymagający precyzyjnego działania, odpowiednich formalności oraz przestrzegania przepisów zarówno w kraju pochodzenia, jak i w Polsce. Zorganizowanie transportu ciała wiąże się z koniecznością uzyskania niezbędnych zezwoleń, zapewnienia odpowiednich warunków do przewozu oraz współpracy z wyspecjalizowanymi firmami pogrzebowymi. W dalszej części tekstu przybliżymy najważniejsze informacje na ten temat.

Motor Lublin kontra Stal Mielec. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Motor Lublin kontra Stal Mielec. Kibicu, po meczu wróć autobusem

W niedzielę piłkarze Motoru Lublin zmierzą się z drużyną Stali Mielec. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego zachęca kibiców do powrotu z meczu komunikacją miejską.

Średnia krajowa i jej wpływ na podatki

Średnia krajowa i jej wpływ na podatki

Niektóre dane ekonomiczne bywają zwodnicze. Dobrym przykładem jest przeciętne wynagrodzenie 2025, czyli popularna średnia krajowa. Jej wysokość bywa zaskakująca, ale z pewnością dobrze wiedzieć, na jakim poziomie się aktualnie kształtuje i jak na jej tle wygląda nasze wynagrodzenie. Świadomość wysokości dochodów przydaje się też przy rozliczaniu podatków. Dużo łatwiej jest się wtedy poruszać w rzeczywistości, którą zawiaduje urząd skarbowy. Nawet jeśli korzysta się z programu, który rozliczenie załatwia w zasadzie za nas.

33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Zamościu

289 068 047,77. To ostateczny wynik 33. Finału WOŚP. To rekord

Taką kwotę pokazał dziś licznik Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i jest to ostateczny wynik tegorocznego finału. Pieniądze wesprą leczenie dzieci walczących z chorobami nowotworowymi i hematologicznymi.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium