Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

29 czerwca 2018 r.
16:37

Protest w policji, kierowcy się ucieszą. Akcja w całej Polsce

193 22 A A
- Wszystko będzie się odbywało z poszanowaniem prawa - zapowiadają związkowcy
- Wszystko będzie się odbywało z poszanowaniem prawa - zapowiadają związkowcy

Pouczenia zamiast mandatów, wyjątkowo skrupulatne wypełnianie formalności i oflagowanie radiowozów. Tak mają protestować policjanci w całym kraju. Mundurowi nie doszli do porozumienia z resortem spraw wewnętrznych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O rozpoczęciu ogólnopolskiej akcji protestacyjnej poinformował Zarząd Główny NSZZ Policjantów. To skutek fiaska rozmów związkowców i przedstawicieli Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Mundurowi domagali się przede wszystkim wzrostu wynagrodzeń. Chodzi o 650 zł brutto dla każdego policjanta.

– Od 2009 r. nasze wynagrodzenia są zamrożone. Gdyby były waloryzowane, to obecnie byłyby o blisko 700 zł wyższe. Stąd ta kwota – wyjaśnia Artur Garbacz, Przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego woj. lubelskiego NSSZ Policjantów. – Niskie wynagrodzenia to główny czynnik, który zniechęca młodych ludzi do służby w szeregach policji.

Związkowcy szacują, że tylko lubelskim garnizonie nieobsadzonych pozostaje ponad 200 etatów. Problemem są nie tylko płace, ale i obowiązujące przepisy emerytalne.

– Zgodnie z nimi, by przejść na emeryturę policjant musi mieć ukończone 55 lat, a za sobą minimum 25 lat służby – wyjaśnia Artur Garbacz. – To oznacza, że człowiek, który przychodzi do policji po szkole średniej musi przepracować co najmniej 35 lat. Chcemy to zmienić.

Związkowcy postulują o likwidację kryterium wiekowego. Obowiązywać miałby jedynie wymóg dotyczący lat służby. Przedstawiciele NSZZ domagają się również, by za zwolnienia lekarskie do 30 dni policjanci otrzymywali 100 proc. pensji.

Decyzja o wszczęciu ogólnokrajowej akcji protestacyjnej przyjęta została jednogłośnie. Za jej rozpoczęciem opowiedzieli się przedstawiciele związków zawodowych ze wszystkich województw. Wcześniej przeprowadzono wśród mundurowych specjalne referendum. Ankiety wypełniło 30 tys. policjantów, spośród których 99 proc. opowiedziało się za protestem – informuje zarząd NSSZ Policjantów.

Związkowcy zapowiadają, że od 10 lipca policjanci interweniujący w związku z wykroczeniami mają stosować pouczenia zamiast mandatów.

– Oczywiście tylko w sytuacjach, w których pozwalają na to przepisy – zastrzega Artur Garbacz. – Wszystko będzie się odbywało z poszanowaniem prawa.

Związkowcy zapowiadają, że będą monitorowali sytuację w poszczególnych województwach i będą wspierać policjantów, którzy z powodu udziału w proteście zetkną się z represjami. Protestujący zamierzają również oflagować jednostki policji oraz oznakowane radiowozy. Mundurowi nie wykluczają także, iż zastosują rodzaj „strajku włoskiego”, który miałby polegać na wyjątkowo skrupulatnym wypełnianiu wszystkich formalności. Więcej szczegółów dotyczących protestu związkowcy zamierzają przedstawić w specjalnej uchwale, której publikacja planowana jest na poniedziałek.

Czytaj więcej o:

Komentarze 22

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 30 czerwca 2018 o 19:53
0
Czyli protestuje tylko prewencja i ruch drogowy?
Avatar
xyz / 30 czerwca 2018 o 14:29
0
miesiączki prezesika obstawiać, a nie normalnych ludzi się czepiać !!
Avatar
matka pracująca / 30 czerwca 2018 o 13:28
0
Nie ma na podwyżki i godziwe wynagrodzenie za pracę, bo trzeba płacić za bachory 500+. Każdy powinien zarabiać na swoje dzieci, a jak nie chce się pracować, to się nie je! Zlikwidować rozdawnictwo naszych pieniędzy, a znają się środki na podwyżki dla pracujących!
Avatar
sierż.sztab. / 30 czerwca 2018 o 10:47
0
Czyli w łapę też nie można brać.Z czego ja wyżyję.?
Avatar
jjj / 30 czerwca 2018 o 10:36
0
Związkowcy nigdy nie dojdą do porozumienia z nikim . To kłótliwe i żądliwe osoby . Fuck ze związkami .
Avatar
Cisero / 30 czerwca 2018 o 08:58
0
POkraki dostali od nasich nową strawę duchową i klepią bajdy. Robić rozróby. Czas wrócić do czołgów na ulicach i strzelania manifestującym w plecy jak było w Lubinie i "rzundowa" komisja orzekła, że miedziowi zginęli od kul rykoszetowych. Jak mawiali dziadkowie:" człowiek strzela Pan Bóg kule nosi". To wg komisji kule leciały w niebo , odbiły się od nieba i trafiły w górników. To były wg POniektórych piękne dni jak śpiewano .
Avatar
Obserwator / 30 czerwca 2018 o 08:51
0
Wszedzie placa marnie i podwyzek zero!!!! Lublin Straz Miejska to samo nawet obietnice byly i nic!!! Grunt ze politycy maja i ukladowcy a inni sie nie licza!!! Tylko że i pracownikow nie ma chetnych do pracy!!!!????? czemu??????
Avatar
Gość / 30 czerwca 2018 o 08:49
0
Zatrudnię murarzy 20zł/h pomocników 15zł/h chętnych zapraszam tel.997 112 997
Avatar
Gość / 30 czerwca 2018 o 08:44
0
Jak tak żle w policji to kto Was tam trzyma ślub braliście. Dziś na rynku pracy można przebierać dobrych fachowców i pracowitych wszędzie zatrudnią z otwartymi rękami. Tylko czy w policji ........
Avatar
fts / 30 czerwca 2018 o 07:12
0
kiedys chciałem byc policjantem ale nie za tak śmieszne pieniądze!!!! ogolnie mundrowce zabieraja wszystkie przywileje nie dziwota ze ktos sie jeszcze pcha tu. pójdzie po szkole ba ulice to rzuci raz dwa to
Avatar
Gość / 30 czerwca 2018 o 19:53
0
Czyli protestuje tylko prewencja i ruch drogowy?
Avatar
xyz / 30 czerwca 2018 o 14:29
0
miesiączki prezesika obstawiać, a nie normalnych ludzi się czepiać !!
Avatar
matka pracująca / 30 czerwca 2018 o 13:28
0
Nie ma na podwyżki i godziwe wynagrodzenie za pracę, bo trzeba płacić za bachory 500+. Każdy powinien zarabiać na swoje dzieci, a jak nie chce się pracować, to się nie je! Zlikwidować rozdawnictwo naszych pieniędzy, a znają się środki na podwyżki dla pracujących!
Avatar
sierż.sztab. / 30 czerwca 2018 o 10:47
0
Czyli w łapę też nie można brać.Z czego ja wyżyję.?
Avatar
jjj / 30 czerwca 2018 o 10:36
0
Związkowcy nigdy nie dojdą do porozumienia z nikim . To kłótliwe i żądliwe osoby . Fuck ze związkami .
Avatar
Cisero / 30 czerwca 2018 o 08:58
0
POkraki dostali od nasich nową strawę duchową i klepią bajdy. Robić rozróby. Czas wrócić do czołgów na ulicach i strzelania manifestującym w plecy jak było w Lubinie i "rzundowa" komisja orzekła, że miedziowi zginęli od kul rykoszetowych. Jak mawiali dziadkowie:" człowiek strzela Pan Bóg kule nosi". To wg komisji kule leciały w niebo , odbiły się od nieba i trafiły w górników. To były wg POniektórych piękne dni jak śpiewano .
Avatar
Obserwator / 30 czerwca 2018 o 08:51
0
Wszedzie placa marnie i podwyzek zero!!!! Lublin Straz Miejska to samo nawet obietnice byly i nic!!! Grunt ze politycy maja i ukladowcy a inni sie nie licza!!! Tylko że i pracownikow nie ma chetnych do pracy!!!!????? czemu??????
Avatar
Gość / 30 czerwca 2018 o 08:49
0
Zatrudnię murarzy 20zł/h pomocników 15zł/h chętnych zapraszam tel.997 112 997
Avatar
Gość / 30 czerwca 2018 o 08:44
0
Jak tak żle w policji to kto Was tam trzyma ślub braliście. Dziś na rynku pracy można przebierać dobrych fachowców i pracowitych wszędzie zatrudnią z otwartymi rękami. Tylko czy w policji ........
Avatar
fts / 30 czerwca 2018 o 07:12
0
kiedys chciałem byc policjantem ale nie za tak śmieszne pieniądze!!!! ogolnie mundrowce zabieraja wszystkie przywileje nie dziwota ze ktos sie jeszcze pcha tu. pójdzie po szkole ba ulice to rzuci raz dwa to
Zobacz wszystkie komentarze 22

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 14 listopada 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 14 listopada 2018 r. 0 0

Czy powstanie koalicja w nowej Radzie Miasta Puławy?

Czy powstanie koalicja w nowej Radzie Miasta Puławy? 5 26

Największe szanse na utrzymanie stanowiska przewodniczącej rady miasta Puławy ma Bożena Krygier (PiS). Wśród jej zastępców prawdopodobnie znajdą się radni „Samorządowców” Janusza Grobla oraz „Niezależnych Wyborców” Pawła Maja.

Agro na obcasach. Wszystko dla pań

Agro na obcasach. Wszystko dla pań 0 0

To ukłon w stronę kobiet mieszkających i pracujących na terenach wiejskich. Panie zostały zaproszone na koncert trzech tenorów TRE Voci w Filharmonii Lubelskiej w ramach programu „Agro na obcasach”.

Promocja książki „Scena Lublin” w Teatrze Starym
15 listopada 2018, 19:30

Promocja książki „Scena Lublin” w Teatrze Starym 0 0

W czwartek o godz. 19.30 (po spektaklu „Żywi i umarli, czyli Bandyci w piekle”) w Teatrze Starym zacznie się promocja książki „Scena Lublin” i spotkanie z jej autorami: Jarosławem Cymermanem, Dominikiem Gacem, Grzegorzem Kondrasiukiem.

Przedsiębiorcy walczą o pieniądze za wykonane prace. Grozili blokadą Centralnej Magistrali Kolejowej

Przedsiębiorcy walczą o pieniądze za wykonane prace. Grozili blokadą Centralnej Magistrali Kolejowej 9 3

Nie dojdzie do blokady Centralnej Magistrali Kolejowej, zaplanowanej na środę przez podwykonawców firmy Astaldi, która nie zapłaciła im za prace wykonane przy przebudowie linii kolejowej nr 7 między Lublinem a Dęblinem.

Nowe miejsce w Lublinie. Dla miłośników meksykańskiego jedzenia
galeria

Nowe miejsce w Lublinie. Dla miłośników meksykańskiego jedzenia 46 8

Przy ul. Lubartowskiej 53 w Lublinie pojawił się „Kartel Mexican Food”, który serwuje dania ostre, średnio ostre i lekko ostre. Pierwsze burritos lokal w kontenerze sprzedał we wtorek.

Marta Baum w Pracowniach Kultury Maki
17 listopada 2018, 18:00

Marta Baum w Pracowniach Kultury Maki 1 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 17 listopada o godz. 18 w Pracowniach Kultury Maki odbędzie się koncert Marty Baum - Retroelectro. To połączenie muzyki przedwojennej z nowoczesnymi brzmieniami.

Urzędnicy marszałka dostali już premie przedświąteczne. "Znam pracowników, trzeba im podziękować za ich pracę"

Urzędnicy marszałka dostali już premie przedświąteczne. "Znam pracowników, trzeba im podziękować za ich pracę" 27 28

Pytania o zatrudnianie w urzędzie marszałkowskim i przyznawanie nagród tuż po ogłoszeniu wyników wyborów samorządowych padły podczas wtorkowej, ostatniej sesji sejmiku województwa upływającej kadencji.

Sensacja w Piotrkowie: Azoty Puławy pokonane

Sensacja w Piotrkowie: Azoty Puławy pokonane 2 4

W meczu rozegranym awansem Azoty Puławy przegrały z Piotrkowianinem Piotrków Trybunalski 31:32. Była to trzecia porażka puławian w sezonie. Do tej pory ulegli Górnikowi Zabrze i PGE Vive Kielce.

Lublin: Kobieta znalazła pieniądze w galerii handlowej przy al. Witosa

Lublin: Kobieta znalazła pieniądze w galerii handlowej przy al. Witosa 7 0

Policjanci z VI Komisariatu Policji w Lublinie poszukują właściciela pieniędzy.

Żołnierze mieli obronić puławskie Azoty przed atakiem dywersyjno-sabotażowym [zdjęcia]
galeria

Żołnierze mieli obronić puławskie Azoty przed atakiem dywersyjno-sabotażowym [zdjęcia] 57 13

Trwają największe manewry wojskowe w Polsce Anakonda-18. Po raz pierwszy biorą w nich udział żołnierze WOT, w tym blisko 140 z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Po wyborach, to po plakatach. Kiedy materiały wyborcze powinny zniknąć z ulic?

Po wyborach, to po plakatach. Kiedy materiały wyborcze powinny zniknąć z ulic? 1 0

30 dni – tyle czasu po dniu wyborów ma pełnomocnik wyborczy komitetu wyborczego na usunięcie plakatów i haseł wyborczych oraz urządzeń ogłoszeniowych ustawionych w celu prowadzenia kampanii wyborczej – przypomina Państwowa Komisja Wyborcza. Za niedopełnienie tego obowiązku grozi grzywna.

Biało-Czerwoni w "szpagacie" przed meczami z Czechami i Portugalią

Biało-Czerwoni w "szpagacie" przed meczami z Czechami i Portugalią 1 0

Trwa zgrupowanie Reprezentacja Polski w Gdańsku, gdzie w czwartek zmierzy się towarzysko z Czechami, a we wtorek w ostatnim meczu Dywizji A w Lidze Narodów spróbuje sprawić niespodziankę i ograć Portugalię

Miliony na turystyczne pomysły. Pożyczki także dla przedsiębiorców z woj. lubelskiego

Miliony na turystyczne pomysły. Pożyczki także dla przedsiębiorców z woj. lubelskiego 1 3

50 mln zł – to pula do dyspozycji małych i średnich przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w branży turystycznej w jednym z pięciu województw Polski Wschodniej – w ramach drugiej transzy projektu „Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka”.

Koncert Frozen Catz w Padbarze
17 listopada 2018, 20:00

Koncert Frozen Catz w Padbarze 0 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 17 listopada o godz. 20 w Padbarze (ul. Grodzka 1) odbędzie się koncert lubelskiej formacji Frozen Catz.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!