Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

29 czerwca 2018 r.
16:37

Protest w policji, kierowcy się ucieszą. Akcja w całej Polsce

193 22 A A
- Wszystko będzie się odbywało z poszanowaniem prawa - zapowiadają związkowcy
- Wszystko będzie się odbywało z poszanowaniem prawa - zapowiadają związkowcy

Pouczenia zamiast mandatów, wyjątkowo skrupulatne wypełnianie formalności i oflagowanie radiowozów. Tak mają protestować policjanci w całym kraju. Mundurowi nie doszli do porozumienia z resortem spraw wewnętrznych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O rozpoczęciu ogólnopolskiej akcji protestacyjnej poinformował Zarząd Główny NSZZ Policjantów. To skutek fiaska rozmów związkowców i przedstawicieli Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Mundurowi domagali się przede wszystkim wzrostu wynagrodzeń. Chodzi o 650 zł brutto dla każdego policjanta.

– Od 2009 r. nasze wynagrodzenia są zamrożone. Gdyby były waloryzowane, to obecnie byłyby o blisko 700 zł wyższe. Stąd ta kwota – wyjaśnia Artur Garbacz, Przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego woj. lubelskiego NSSZ Policjantów. – Niskie wynagrodzenia to główny czynnik, który zniechęca młodych ludzi do służby w szeregach policji.

Związkowcy szacują, że tylko lubelskim garnizonie nieobsadzonych pozostaje ponad 200 etatów. Problemem są nie tylko płace, ale i obowiązujące przepisy emerytalne.

– Zgodnie z nimi, by przejść na emeryturę policjant musi mieć ukończone 55 lat, a za sobą minimum 25 lat służby – wyjaśnia Artur Garbacz. – To oznacza, że człowiek, który przychodzi do policji po szkole średniej musi przepracować co najmniej 35 lat. Chcemy to zmienić.

Związkowcy postulują o likwidację kryterium wiekowego. Obowiązywać miałby jedynie wymóg dotyczący lat służby. Przedstawiciele NSZZ domagają się również, by za zwolnienia lekarskie do 30 dni policjanci otrzymywali 100 proc. pensji.

Decyzja o wszczęciu ogólnokrajowej akcji protestacyjnej przyjęta została jednogłośnie. Za jej rozpoczęciem opowiedzieli się przedstawiciele związków zawodowych ze wszystkich województw. Wcześniej przeprowadzono wśród mundurowych specjalne referendum. Ankiety wypełniło 30 tys. policjantów, spośród których 99 proc. opowiedziało się za protestem – informuje zarząd NSSZ Policjantów.

Związkowcy zapowiadają, że od 10 lipca policjanci interweniujący w związku z wykroczeniami mają stosować pouczenia zamiast mandatów.

– Oczywiście tylko w sytuacjach, w których pozwalają na to przepisy – zastrzega Artur Garbacz. – Wszystko będzie się odbywało z poszanowaniem prawa.

Związkowcy zapowiadają, że będą monitorowali sytuację w poszczególnych województwach i będą wspierać policjantów, którzy z powodu udziału w proteście zetkną się z represjami. Protestujący zamierzają również oflagować jednostki policji oraz oznakowane radiowozy. Mundurowi nie wykluczają także, iż zastosują rodzaj „strajku włoskiego”, który miałby polegać na wyjątkowo skrupulatnym wypełnianiu wszystkich formalności. Więcej szczegółów dotyczących protestu związkowcy zamierzają przedstawić w specjalnej uchwale, której publikacja planowana jest na poniedziałek.

Czytaj więcej o:

Komentarze 22

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 30 czerwca 2018 o 19:53
0
Czyli protestuje tylko prewencja i ruch drogowy?
Avatar
xyz / 30 czerwca 2018 o 14:29
0
miesiączki prezesika obstawiać, a nie normalnych ludzi się czepiać !!
Avatar
matka pracująca / 30 czerwca 2018 o 13:28
0
Nie ma na podwyżki i godziwe wynagrodzenie za pracę, bo trzeba płacić za bachory 500+. Każdy powinien zarabiać na swoje dzieci, a jak nie chce się pracować, to się nie je! Zlikwidować rozdawnictwo naszych pieniędzy, a znają się środki na podwyżki dla pracujących!
Avatar
sierż.sztab. / 30 czerwca 2018 o 10:47
0
Czyli w łapę też nie można brać.Z czego ja wyżyję.?
Avatar
jjj / 30 czerwca 2018 o 10:36
0
Związkowcy nigdy nie dojdą do porozumienia z nikim . To kłótliwe i żądliwe osoby . Fuck ze związkami .
Avatar
Cisero / 30 czerwca 2018 o 08:58
0
POkraki dostali od nasich nową strawę duchową i klepią bajdy. Robić rozróby. Czas wrócić do czołgów na ulicach i strzelania manifestującym w plecy jak było w Lubinie i "rzundowa" komisja orzekła, że miedziowi zginęli od kul rykoszetowych. Jak mawiali dziadkowie:" człowiek strzela Pan Bóg kule nosi". To wg komisji kule leciały w niebo , odbiły się od nieba i trafiły w górników. To były wg POniektórych piękne dni jak śpiewano .
Avatar
Obserwator / 30 czerwca 2018 o 08:51
0
Wszedzie placa marnie i podwyzek zero!!!! Lublin Straz Miejska to samo nawet obietnice byly i nic!!! Grunt ze politycy maja i ukladowcy a inni sie nie licza!!! Tylko że i pracownikow nie ma chetnych do pracy!!!!????? czemu??????
Avatar
Gość / 30 czerwca 2018 o 08:49
0
Zatrudnię murarzy 20zł/h pomocników 15zł/h chętnych zapraszam tel.997 112 997
Avatar
Gość / 30 czerwca 2018 o 08:44
0
Jak tak żle w policji to kto Was tam trzyma ślub braliście. Dziś na rynku pracy można przebierać dobrych fachowców i pracowitych wszędzie zatrudnią z otwartymi rękami. Tylko czy w policji ........
Avatar
fts / 30 czerwca 2018 o 07:12
0
kiedys chciałem byc policjantem ale nie za tak śmieszne pieniądze!!!! ogolnie mundrowce zabieraja wszystkie przywileje nie dziwota ze ktos sie jeszcze pcha tu. pójdzie po szkole ba ulice to rzuci raz dwa to
Avatar
Gość / 30 czerwca 2018 o 19:53
0
Czyli protestuje tylko prewencja i ruch drogowy?
Avatar
xyz / 30 czerwca 2018 o 14:29
0
miesiączki prezesika obstawiać, a nie normalnych ludzi się czepiać !!
Avatar
matka pracująca / 30 czerwca 2018 o 13:28
0
Nie ma na podwyżki i godziwe wynagrodzenie za pracę, bo trzeba płacić za bachory 500+. Każdy powinien zarabiać na swoje dzieci, a jak nie chce się pracować, to się nie je! Zlikwidować rozdawnictwo naszych pieniędzy, a znają się środki na podwyżki dla pracujących!
Avatar
sierż.sztab. / 30 czerwca 2018 o 10:47
0
Czyli w łapę też nie można brać.Z czego ja wyżyję.?
Avatar
jjj / 30 czerwca 2018 o 10:36
0
Związkowcy nigdy nie dojdą do porozumienia z nikim . To kłótliwe i żądliwe osoby . Fuck ze związkami .
Avatar
Cisero / 30 czerwca 2018 o 08:58
0
POkraki dostali od nasich nową strawę duchową i klepią bajdy. Robić rozróby. Czas wrócić do czołgów na ulicach i strzelania manifestującym w plecy jak było w Lubinie i "rzundowa" komisja orzekła, że miedziowi zginęli od kul rykoszetowych. Jak mawiali dziadkowie:" człowiek strzela Pan Bóg kule nosi". To wg komisji kule leciały w niebo , odbiły się od nieba i trafiły w górników. To były wg POniektórych piękne dni jak śpiewano .
Avatar
Obserwator / 30 czerwca 2018 o 08:51
0
Wszedzie placa marnie i podwyzek zero!!!! Lublin Straz Miejska to samo nawet obietnice byly i nic!!! Grunt ze politycy maja i ukladowcy a inni sie nie licza!!! Tylko że i pracownikow nie ma chetnych do pracy!!!!????? czemu??????
Avatar
Gość / 30 czerwca 2018 o 08:49
0
Zatrudnię murarzy 20zł/h pomocników 15zł/h chętnych zapraszam tel.997 112 997
Avatar
Gość / 30 czerwca 2018 o 08:44
0
Jak tak żle w policji to kto Was tam trzyma ślub braliście. Dziś na rynku pracy można przebierać dobrych fachowców i pracowitych wszędzie zatrudnią z otwartymi rękami. Tylko czy w policji ........
Avatar
fts / 30 czerwca 2018 o 07:12
0
kiedys chciałem byc policjantem ale nie za tak śmieszne pieniądze!!!! ogolnie mundrowce zabieraja wszystkie przywileje nie dziwota ze ktos sie jeszcze pcha tu. pójdzie po szkole ba ulice to rzuci raz dwa to
Zobacz wszystkie komentarze 22

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

PZLA 94 Mistrzostwa Polski. Podsumowanie pierwszego dnia
galeria

PZLA 94 Mistrzostwa Polski. Podsumowanie pierwszego dnia 5 1

Pierwszy dzień rozgrywanych w Lublinie MP przyniósł wiele niezapomnianych emocji. Brąz wywalczyła Joanna Bemowska i Arkadiusz Rogowski, srebro Paweł Fajdek, a złoto Damian Kopeć

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny 0 5

Jerzy Rębek burmistrz Radzynia Podlaskiego uważa że pikieta Marii Kosidło ma podtekst polityczny.

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka
31 sierpnia 2018, 20:00

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka 10 0

Co Gdzie Kiedy. 31 sierpnia o godz. 20 w Parku Bronowickim, w ramach cyklu Zatańcz z Lublinem, wystąpi zespół Rokiczanka. To okazja do wspólnej zabawy przy wspaniałej muzyce sprzed lat.

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali 0 11

O 1/5 miały zmniejszyć się wynagrodzenia samorządowców w związku ustawą przyjętą przez PiS. Tymczasem w wielu przypadkach obniżki były wręcz symboliczne. A niektórzy nawet zyskali na zmianie.

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota!
galeria

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota! 4 1

Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok wywalczył złoty medal w konkursie rzutu młotem w Lublinie i wyprzedził Pawła Fajdka. Zawodnikowi Agrosu Zamość do złota zabrakło zaledwie 12 centymetrów. Trzecie miejsca zajął natomiast inny zawodnik Agrosu Arkadiusz Rogowski

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem!
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem! 1 1

Zawodnik Agrosu Zamość nie miał sobie równych i mimo ciężkich warunków na bieżni ze znakomitym wynikiem zdobył pierwsze miejsce na zawodach w Lublinie

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe
28 lipca 2018, 20:00

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe 7 1

Co Gdzie Kiedy. Retro-potańcówka dla miłośników klimatu lat 20-60 odbędzie się 28 lipca o godz. 20 w Teatralnej Cafe (ul. Peowiaków 1). Uczestnicy będą mogli bawić się przy dobrej muzyce do godz. 2 nad ranem.

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać 0 4

Coraz więcej obcokrajowców chce pozostać w Polsce na dłużej - mówi w rozmowie z PAP Jakub Dudziak z Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Z danych urzędu wynika, że w pierwszym półroczu tego roku liczba cudzoziemców z zezwoleniami na pobyt zwiększyła się o 25 tys. W połowie tego roku takie zezwolenia posiadało łącznie 350 tys. osób.

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę 13 8

Od 1 września nauczyciele, wychowawcy, bibliotekarze, logopedzi czy psychologowie będą musieli być zatrudniani na umowę o pracę. Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie będą też mogły pracować w prywatnych przedszkolach czy poradniach.

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte
galeria

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte 5 0

o godzinie 17 na stadionie w Lublinie przy komplecie publiczności nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy, która potrwa w naszym mieście aż do niedzieli

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe
22 lipca 2018, 9:45

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe 5 0

Autobusy – Jelcz 120M i Jelcz M11 przyjadą w niedzielę z Lublina do Kraśnika. Podczas przejazdów będzie można posłuchać o historii komunikacji w Kraśniku i ważnych dla niej miejscach. O tym wszystkim będzie opowiadać Maksym Bratko, autor książki „Historia Komunikacji Publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim”, której premierę zaplanowano na niedzielę.

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku 29 12

Od poniedziałku aż do końca wakacji na ul. Nowy Świat obowiązywać będzie ruch wahadłowy. Drogowcy zabierają się tutaj za przebudowę kanalizacji deszczowej. Skrót z Bronowic na Czuby coraz bardziej przypomina tor przeszkód.

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny 0 8

Utrudnienia na ul. Choiny w Lublinie. Jak informuje nasz Czytelnik Paweł doszło do potrącenia pieszego na przejściu.

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb 0

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!