Lubelskie

15 czerwca 2024 r.
15:59

Pomaganie mają we krwi. Superbohaterowie zostali odznaczeni

Autor: Zdjęcie autora KN

Oddają krew regularnie i honorowo. Dzielą się najcenniejszym lekiem, którego nie da się wyprodukować, ratując setki istnień każdego dnia. Krwiodawcy, bo o nich mowa zostali w sobotę uhonorowani odznakami Zasłużony dla Zdrowia Narodu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

 Światowy Dzień Krwiodawcy obchodzony jest co roku 14 czerwca. Ten dzień jest dniem urodzin Karla Landsteinera, który w 1901r. wyróżnił grupy krwi  (A,B oraz 0, którą on sam początkowo oznaczał jako C), za co otrzymał nagrodę Nobla w 1930r. W 1937r. wraz z Alexandrem Wienerem odkrył czynnik Rh.

W Lublinie tegoroczne obchodzy Światowego Dnia Krwiodwacy potrwają w sumie aż trzy dni. Świętowanie rozpoczęły piątkowe uroczystości przy pomniku zlokalizowanym tuż przed siedzibą Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie. Tam też zostały złożone kwiaty i znicze.

Dzisiaj, w sobotę w Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyła się uroczystość, podczas której wręczone zostały odznaczenia dla Honorowych Dawców Krwi - Zasłużony dla Zdrowia Narodu.

– Osoby które zostały odznaczone, oddały co najmniej 20 litrów honorowo krwi, bądź jej składników. Wśród naszych gości mamy osiem pań, którym jest nieco trudniej osiągnąć ten litraż krwi, jest to związane z macierzyństwem, karmieniem piersią itd. – mówiła Małgorzata Orzeł, dyrektorka RCKiK w Lublinie. I dodała: - Krwi nie da się wyprodukować, mimo ogromnego postępu rozwoju nauki, krew ciągle jest niezastąpionym lekiem, przy utracie krwi, krwotokach, urazach wielonarządowych, zabiegach chirurgicznych, ona ciągle jest wykorzystywana. Czasem musimy ją tylko zabezpieczyć do operacji, nie jest wykorzystywana. Często chirurg nie chce stawać przy stole operacyjnym, jeżeli nie ma zabezpieczonych kilku jednostek krwi dla pacjenta, wiedząc jaki to jest zabieg oraz z jakim ryzykiem krwawienia on się wiąże.


Pani Jolanta Juścińska od 2008 roku, oddała już ponad 38 litrów krwi. Jak przyznaje złoty lek dla pacjentów oddaje dość często.
 
– Pierwsza donacja była związana z tym, że chciałam się odwdzięczyć. W 1995 roku jechałam na operację serca do Krakowa. Była to operacja na otwartym sercu. Wiozłam ze sobą w specjalnej lodówce, krew która była potrzebna do operacji. Takie były czasy. Powiedziałam sobie, że jeżeli mi sie uda, przeżyję to odwdzięczę się. I tak do dziś się odwdzięczam. Krwi nie da się kupić, załatwić a ludzie jej potrzebują – podsumowała Jolanta Juścińska, honorowa krwiodawczyni, odznaczona podczas sobotnich uroczystości.
 
– Ponad pięć tysięcy osób zostało w tamtym roku honorowymi dawcami krwi. Jest to bardzo dobre. Krwiodawcy są superbohaterami. Życzę by było ich jak najwięcej – mówił Piotr Breś, wicemarszałek województwa lubelskiego. 
 
Dopełnieniem trzydniowych obchodów, będzie niedzielny bieg promujący krwiodawstwo, który odbędzie się w ramach wydarzenia Lublin Tętni Dobrem.
Start imprezy już o godzinie 9:50. Bieg honorowy na 450 metrów dla wszystkich chętnych wystartuje o godzinie 14:00. 
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Szalony Beret
foto
galeria

Szalony Beret

Największe muzyczne hity ostatnich lat, pulsujące światła i parkiet wypełniony miłośnikami muzyki oraz tańca – tak wyglądała ostatnia impreza w popularnym lubelskim klubie Rzut Beretem. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tej niezapomnianej nocy, podczas której królowały największe hity muzyczne!

Moto Session 2025
galeria

Moto Session 2025: Drft i szybkie samochody w Lublinie

Są samochody drogie i luksusowe. Są pokazy motocyklowych akrobacji. Są goście specjalni. W Lublinie trwa Moto Session 2025.

Tainted Grail: The Fall of Avalon
film

Tainted Grail: The Fall of Avalon. Edycja kolekcjonerska za 219 dolarów (wideo)

Twórcy Tainted Grail: The Fall of Avalon przed premierą gry uruchomili kampanię dla edycji kolekcjonerskiej.

W Lublinie przed Lidlem na Al., Solidarności pikietowało kilka osób

Pikietują przed Lidlem. I zapowiadają bojkot

Dęblin, Puławy, Zamość i Lublin – sklepy Lidla w tych miastach naszego regionu znalazły się na liście miast, w których zaplanowano kolejną pikietę przeciw budowie centrum dystrybucyjnego sieci w miejscowości Gietrzwałd.

Motor chce w sobotę dobić do granicy 40 punktów

Gospodarze na prowadzeniu. Śląsk Wrocław - Motor Lublin (relacja na żywo)

Zapraszamy na relację na żywo z meczu Śląsk Wrocław - Motor Lublin. Spotkanie przyjaźni rozpocznie się o godz. 17.30.

Świdniczanka przegrała w sobotę z KSZO

Świdniczanka gorsza od KSZO

Druga porażka z rzędu Świdniczanki. Tym razem drużyna trenera Łukasza Gieresza musiała uznać wyższość rywali z Ostrowca Świętokrzyskiego (0:2).

Wrotka i Czajnik mają trzecie jajo. Kiedy będą pisklęta?

Wrotka i Czajnik mają trzecie jajo. Kiedy będą pisklęta?

Sokoły mieszkające na kominie Elektrociepłowni Wrotków w Lublinie doczekały się trzeciego jaja. Jak wszystko pójdzie dobrze, to pod koniec kwietnia pojawią się pisklęta.

Michał Zuber uratował remis dla Avii w meczu z Podhalem

Avia w ostatniej chwili uratowała remis w Nowym Targu

Sporo emocji w Nowym Targu. Tamtejsze Podhale prowadziło z Avią 1:0 i 2:1, ale w piątej minucie doliczonego czasu gry drużyna trenera Wojciecha Szaconia uratowała jeden punkt.

Coraz więcej brutalnych ataków. Szef MON o sytuacji na granicy

Coraz więcej brutalnych ataków. Szef MON o sytuacji na granicy

Wczoraj grupy atakujące kilkunasto-, kilkudziesięcioosobowe. Brutalność wzrasta, rzucanie kamieniami, konarami, szlifierkami, przecinanie bariery, szybkie reakcje polskich służb. Dzisiaj w nocy bardzo dużo prób przekroczenia, chyba około nawet 300, wszystkie udaremnione – wyliczał w sobotę, 5 kwietnia, wicepremier i szef MON, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Przegapiła zjazd na ekspresówce i zaczęła cofać: trzy auta uszkodzone

Przegapiła zjazd na ekspresówce i zaczęła cofać: trzy auta uszkodzone

44-latka jadąca drogą ekspresową przegapiła zjazd. Zatrzymała samochód na powierzchni wyłączonej z ruchu i... zaczęła cofać. To się nie mogło dobrze skończyć.

Ruch wahadłowy na DK nr 19 za Kockiem. Trzy osoby w szpitalu

Ruch wahadłowy na DK nr 19 za Kockiem. Trzy osoby w szpitalu

Dzisiaj ok. godz. 11:30 na drodze krajowej nr 19, na obwodnicy Kocka doszło do kolizji, w której ucierpiały trzy osoby. Poszkodowani zostali zabrani do szpitala.

Broń i narkotyki u recydywisty. Marihuanę trzymał w stodole

Broń i narkotyki u recydywisty. Marihuanę trzymał w stodole

Ponad pół tysiąca dilerskich porcji marihuany oraz broń, na którą jej właściciel nie miał pozwolenia na jednej z posesji w gminie wiejskiej Puławy znaleźli lubelscy policjanci. Mężczyzna został zatrzymany. Grozi mu więzienie.

W niedzielę pierwszy domowy mecz Tytanów Lublin

W niedzielę pierwszy domowy mecz Tytanów Lublin

W Lublinie zostanie rozegrany po raz pierwszy w historii mecz najwyższej klasy rozgrywkowej. W niedzielę na Stadionie Lekkoatletycznym Tytani Lublin podejmą Lowlanders Białystok (godz. 14).

47 nowo przyjętych funkcjonariuszy SG w piątek złożyło ślubowanie w Komendzie Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej
galeria

"Waszym nadrzędnym zadaniem jest ochrona granic". Straż zyskała nowych funkcjonariuszy

Komenda Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie staje się coraz liczniejsza. Uroczystość ślubowania 47 nowych funkcjonariuszy odbyła się w piątek, 4 kwietnia.

Mieszkaniec gminy Baranów na jakiś czas pożegna się z prowadzeniem pojazdów
na sygnale

Motocyklista pędził przez Samoklęski. Stracił prawo jazdy

W tym tygodniu jeden z mieszkańców gminy Baranów z dużą prędkością przejechał przez Samoklęski. Dostał wysoki mandat i sporo punktów karnych. Rozpoczynający się motocyklowy sezon będzie musiał odłożyć o trzy miesiące.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium