Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 czerwca 2022 r.
10:01

Spór o pomnik Lecha Kaczyńskiego w Lublinie. Ma być z żoną Marią, czy bez?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
116 11 A A

Już jutro Rada Miasta Lublin ma głosować nad tym, czy Lech Kaczyński powinien mieć pomnik z żoną Marią, czy też bez niej. Cztery lata temu radni chcieli na pomniku obojga. O zmianę tej decyzji prosi Jarosław Stawiarski, marszałek województwa

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jarosław Stawiarski (PiS), znany powszechniej jako marszałek województwa lubelskiego, występuje w tej historii jako „Członek Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego”. Tak podpisał pismo do prezydenta Lublina.

Prosił go o skierowanie do Rady Miasta projektu uchwały zmieniającej wcześniejszą decyzję „w sprawie zamiaru” budowy pomnika Lecha i Marii Kaczyńskich. Przypomnijmy: w maju 2018 r. radni stwierdzili, że pomnik tragicznie zmarłej pary prezydenckiej powinien stanąć na pl. Kaczyńskiego.

Stawiarski wystąpił o zmianę uchwały „w zakresie lokalizacji” oraz „wizerunku pomnika”.

– W nowej formie będzie przedstawiał tylko postać Śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego – pisał do prezydenta 13 czerwca. Już dwa dni później prezydent przekazał radnym projekt uchwały, który skreśla z pomnika Marię Kaczyńską i zmienia lokalizację z pl. Kaczyńskiego na skwer Życińskiego, czyli zagajnik obok Al. Racławickich.

Gdzie ma stanąć pomnik Lecha Kaczyńskiego?

Propozycja okazała się nie do przełknięcia dla części radnych PiS, co okazało się na poniedziałkowym posiedzeniu komisji odpowiedzialnej za rozwój miasta. Zasiadający w niej radni mieli zaopiniować proponowaną zmianę uchwały pomnikowej.

– Wszyscy członkowie klubu PiS wstrzymali się od głosu przy opiniowaniu tego projektu uchwały – relacjonuje Maja Zaborowska, wiceprzewodnicząca komisji.

– Proponowana przez marszałka lokalizacja jest dobra. To centralne miejsce, przy głównej drodze. Ale może dobrze by było, aby to był pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich? – pyta radny Eugeniusz Bielak (PiS). Nie przesądza, czy zgłosi taką poprawkę. – Zdecydujemy o tym na posiedzeniu klubu. Zbieramy się w środę.

– Mamy za mało informacji zwrotnych – wyjaśnia Piotr Popiel, radny PiS. Przyznaje, że nie wie nawet, czy istnieje jeden, czy też dwa komitety budowy pomnika. – Poza tym pamiętamy jeszcze jesień 2020 r., gdy do Lublina przyjechał minister Sasin i jako miejsce na pomnik wskazał wtedy skwer Grażyny Chrostowskiej. Teraz pojawia się trzecia lokalizacja.

Radni PiS, choć nie mówią tego pod nazwiskiem, zauważają, że Stawiarski nie występował do Żuka jako przewodniczący, ale szeregowy członek komitetu budowy pomnika.

Czy prezydent sprawdzał umocowanie Stawiarskiego do wysyłania takich pism?

– Kwestia reprezentacji jest wewnętrzna sprawą komitetu – odpowiada Joanna Stryczewska z biura prasowego Ratusza. I dodaje, że ostateczna decyzja w sprawie pomnika i tak należy do Rady Miasta.

Ale z poparciem dla nowej lokalizacji i liczby osób na pomniku może być trudno. Nie tylko dlatego, że sami radni PiS mają wątpliwości w tej sprawie. Również w większościowym obozie prezydenta nie słychać entuzjazmu dla propozycji.

– Ja będę głosował przeciwko zmianie uchwały z 2018 r. – zapowiada Dariusz Sadowski, przewodniczący klubu radnych Krzysztofa Żuka. – Przenoszenie lokalizacji w miejsce, gdzie stoi już pomnik Idziego Radziszewskiego, wydaje się nie mieć uzasadnienia. Mam wrażenie, że zbyt dużą wagę przykłada się do tworzenia mitów prezydenta Kaczyńskiego.

Jarosław Stawiarski był wczoraj dla nas nieuchwytny.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Motormaxx / 22 czerwca 2022 r. o 23:14
Proponuję po lewej stronie umieścić sejmowe straszydło vel. Terleckiego a z prawej krzywoustego Matiego...
Avatar
Palec_jenej_posel / 22 czerwca 2022 r. o 21:51
Z małżonką czy bez , nie ma różnicy , w najlepszym razie finalnie stanie w Kozłowce w parku obok Bieruta, a jeżeli da się "to to" przetopić to od razu huta
Avatar
jak70 / 22 czerwca 2022 r. o 16:10
no i po co ????
Avatar
METATRON / 22 czerwca 2022 r. o 15:11
Czyżby Stawiarski znowu chciał oszukać wyborców, tym razem wszystkich tych którzy zapłacili datki szczerze wierząc, że będzie też i Maria Kaczyńska? Taka rozsądna kobieta, matka i polka. Dlaczego PiS chce nas jej pozbawić?! To skandal i granda w biały dzień.
Avatar
TECZOWY--ZSL / 22 czerwca 2022 r. o 12:18
Może pomnik Geremka? Gdzieś w pobliżu szkoły francuskiego ?
Avatar
Zenon / 22 czerwca 2022 r. o 11:20
Na ch** nam ten pomnik? Nie macie na co pieniędzy wydawać? Widać dobrze się żyje za państwowe, skoro, PiS i pan S. nie ma innych problemów w mieście i regionie do rozwiązywania, tylko gdzie pomnik niczym niezasłużonego, karła postawić.
Avatar
DetectiveCarter / 22 czerwca 2022 r. o 11:19
Proponuję jeszcze zrobić pomnik na którym będą: córka śp. Prezydenta, posłanka od gestu palcem i "profesor" posłanka od jedzenia w sali sejmowej i podpisać go "Pomnik cnót niewieścich", lokalizacja koniecznie obok uczelni mieszczącej się naprzeciwko parku saskiego
Avatar
w_lublinianin / 22 czerwca 2022 r. o 11:12
Proponuję pomnik Lecha z małżonką ,Lecha bez małżonki,Jarosława z kotem,Jarosława bez kota i samego kota.Dopiero wtedy tak reprezentacyjny plac spełni swoją rolę.A najlepiej na każdym wolnym placu postawić pomniki wszystkich pisiorów.W kraju nędza gospodarcza,drożyzna,upadłości firm a psiory tylko myślą jak rozpieprzyć kolejne miliony na zaspokojenie swojej gigantomanii-szarym obywatelom łaskawie pozwalając na zbieranie chrustu,pożeranie szczawiu i mirabelek oraz popijanie tak obfitych posiłków wodą z kałuży.
Avatar
antypiss / 22 czerwca 2022 r. o 10:55
Jestem za pomnikiem Kaczyńskiego ale Bogusława! P.s. Co ta miernota zrobiła dla kraju? Jedyne co zrobił to pogorszył stosunki dyplomatyczne z rosją aż go zlikwidowali.
Avatar
martinez957 / 22 czerwca 2022 r. o 10:35
Brat dezertera
Avatar
Motormaxx / 22 czerwca 2022 r. o 23:14
Proponuję po lewej stronie umieścić sejmowe straszydło vel. Terleckiego a z prawej krzywoustego Matiego...
Avatar
Palec_jenej_posel / 22 czerwca 2022 r. o 21:51
Z małżonką czy bez , nie ma różnicy , w najlepszym razie finalnie stanie w Kozłowce w parku obok Bieruta, a jeżeli da się "to to" przetopić to od razu huta
Avatar
jak70 / 22 czerwca 2022 r. o 16:10
no i po co ????
Avatar
METATRON / 22 czerwca 2022 r. o 15:11
Czyżby Stawiarski znowu chciał oszukać wyborców, tym razem wszystkich tych którzy zapłacili datki szczerze wierząc, że będzie też i Maria Kaczyńska? Taka rozsądna kobieta, matka i polka. Dlaczego PiS chce nas jej pozbawić?! To skandal i granda w biały dzień.
Avatar
TECZOWY--ZSL / 22 czerwca 2022 r. o 12:18
Może pomnik Geremka? Gdzieś w pobliżu szkoły francuskiego ?
Avatar
Zenon / 22 czerwca 2022 r. o 11:20
Na ch** nam ten pomnik? Nie macie na co pieniędzy wydawać? Widać dobrze się żyje za państwowe, skoro, PiS i pan S. nie ma innych problemów w mieście i regionie do rozwiązywania, tylko gdzie pomnik niczym niezasłużonego, karła postawić.
Avatar
DetectiveCarter / 22 czerwca 2022 r. o 11:19
Proponuję jeszcze zrobić pomnik na którym będą: córka śp. Prezydenta, posłanka od gestu palcem i "profesor" posłanka od jedzenia w sali sejmowej i podpisać go "Pomnik cnót niewieścich", lokalizacja koniecznie obok uczelni mieszczącej się naprzeciwko parku saskiego
Avatar
w_lublinianin / 22 czerwca 2022 r. o 11:12
Proponuję pomnik Lecha z małżonką ,Lecha bez małżonki,Jarosława z kotem,Jarosława bez kota i samego kota.Dopiero wtedy tak reprezentacyjny plac spełni swoją rolę.A najlepiej na każdym wolnym placu postawić pomniki wszystkich pisiorów.W kraju nędza gospodarcza,drożyzna,upadłości firm a psiory tylko myślą jak rozpieprzyć kolejne miliony na zaspokojenie swojej gigantomanii-szarym obywatelom łaskawie pozwalając na zbieranie chrustu,pożeranie szczawiu i mirabelek oraz popijanie tak obfitych posiłków wodą z kałuży.
Avatar
antypiss / 22 czerwca 2022 r. o 10:55
Jestem za pomnikiem Kaczyńskiego ale Bogusława! P.s. Co ta miernota zrobiła dla kraju? Jedyne co zrobił to pogorszył stosunki dyplomatyczne z rosją aż go zlikwidowali.
Avatar
martinez957 / 22 czerwca 2022 r. o 10:35
Brat dezertera
Zobacz wszystkie komentarze 11

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Fala upałów. Co w takiej sytuacji musi zapewnić pracodawca?

Fala upałów. Co w takiej sytuacji musi zapewnić pracodawca?

W grę wchodzi skrócenie czasy pracy, ale to decyzja pracodawcy. Obowiązków wobec zatrudnionych w czasie upałów ma znacznie więcej.

Lublin Europejską Stolicą Młodzieży. A na wakacje skraca godziny otwarcia boisk
Alarm24

Lublin Europejską Stolicą Młodzieży. A na wakacje skraca godziny otwarcia boisk

Radykalnie skrócone zostały w tym roku godziny otwarcia boisk Orlik podczas wakacji. – Jak ma się rozwijać sport w tym mieście, skoro brak miejsc do gry? – pyta rozczarowany Czytelnik. Ratusz tłumaczy, że musi szukać oszczędności.

Walczą o odzyskanie opieki nad wnukiem. Matka dziecka przedstawia inną wersję niż dziadkowie
Reportaż Uwagi! TVN
film

Walczą o odzyskanie opieki nad wnukiem. Matka dziecka przedstawia inną wersję niż dziadkowie

Dziadkowie opiekowali się wnukiem, kiedy niespodziewanie ich córka przyjechała z Anglii i zabrała syna. Wracamy do historii, która mocno was poruszyła. Matka chłopca, w rozmowie z reporterką Uwagi!, przedstawia teraz inną wersję wydarzeń, niż zrobili to jej rodzice. 4-letni Oskar został odebrany przez matkę od dziadków, którzy byli jego tymczasową rodziną zastępczą. Pani Monika i pan Arkadiusz twierdzą, że zajmowali się wnukiem od jego urodzenia w Wielkiej Brytanii. - Dla córki ważniejsi byli chłopacy i koleżanki, nigdy dziecko – mówił pan Arkadiusz.

Solidarność PZL Świdnik najlepsza na turnieju w Fajsławicach

Solidarność PZL Świdnik najlepsza na turnieju w Fajsławicach

W Fajsławicach odbyła się trzecia edycja Charytatywnego Turnieju Oldbojów 35+ w piłce nożnej siedmioosobowej o Puchar Wójta. Otworzono też nowy mini orlik

Biała Podlaska: Zbadają zagrzybienie mieszkań. Mieszkańcy zapłacą niższy czynsz?

Biała Podlaska: Zbadają zagrzybienie mieszkań. Mieszkańcy zapłacą niższy czynsz?

Lokatorzy miejskich czynszówek zastanawiają się, kiedy ZGL skoryguje im stawki za czynsze. Prezes miejskiej spółki zapowiada przegląd mieszkań m.in. pod kątem zagrzybienia.

Święto gospodyń wiejskich w Nałęczowie
2 lipca 2022, 10:00

Święto gospodyń wiejskich w Nałęczowie

W dniach 2-3 lipca w Parku Zdrojowym w Nałęczowie odbędzie się Festiwal Kół Gospodyń Wiejskich. Początek miesiąca w Nałęczowie przebiegnie pod znakiem lokalnych przysmaków i rękodzieła.

Setki tysięcy złotych na Tour de Pologne. Sprawdzamy, ile zapłacą lubelskie samorządy
Pierwsza strona

Setki tysięcy złotych na Tour de Pologne. Sprawdzamy, ile zapłacą lubelskie samorządy

Setki tysięcy złotych zapłacą lubelskie samorządy organizatorom tegorocznego wyścigu kolarskiego Tour de Pologne. Zgodnie przekonują, że ten wydatek się opłaci, bo zapewni ich miejscowościom rozgłos, który wspomagany w inny sposób kosztowałby o wiele więcej pieniędzy.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 29 czerwca 2022 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 29 czerwca 2022 r.

Zatrzymania po przetargu na miliony. Były prezes spółki poszedł na bezpłatny urlop

Zatrzymania po przetargu na miliony. Były prezes spółki poszedł na bezpłatny urlop

Kilka osób zostało zatrzymanych w sprawie nadużyć przy przetargach realizowanych przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Zamościu. A w tle jest sprawa głośnego procesu wytoczonego lokalnemu tygodnikowi przez spółkę.

Telewizja szuka w Lublinie statystów do serialu. Płacą gotówką, znamy stawki

Telewizja szuka w Lublinie statystów do serialu. Płacą gotówką, znamy stawki

To ostatni moment, by wysłać zgłoszenie i starać się o statystowanie na planie zdjęciowym. Potrzebni będą strażnicy, rycerze, giermkowie ale też dwórki i poddani. W czwartek i piątek do lubelskiego skansenu przyjedzie ekipa serialu „Korona królów. Jagiellonowie”.

Przebudowa ul. 1 Maja w Lublinie. Mieszkaniec pyta, czy to drzewo przeżyje
Alarm 24

Przebudowa ul. 1 Maja w Lublinie. Mieszkaniec pyta, czy to drzewo przeżyje

O ratunek dla jednego z drzew rosnących na przebudowywanym odcinku ul. 1 Maja apeluje nasz Czytelnik.

Wygrali Eurowizję, zagrają w Lublinie. Kalush Orchestra w Muszli Koncertowej
4 lipca 2022, 20:30
film

Wygrali Eurowizję, zagrają w Lublinie. Kalush Orchestra w Muszli Koncertowej

Laureaci tegorocznego konkursu Eurowizji wystąpią w Muszli Koncertowej w Ogrodzie Saskim. Koncert Kalush Orchestra odbędzie się już 4 lipca o godz. 20.30.

Lublin. Na skrzyżowaniu Nadbystrzyckiej i Wyżynnej zmieniło się pierwszeństwo przejazdu

Lublin. Na skrzyżowaniu Nadbystrzyckiej i Wyżynnej zmieniło się pierwszeństwo przejazdu

Dzisiaj zmienione zostało pierwszeństwo przejazdu na skrzyżowaniu ul. Nadbystrzyckiej z Wyżynną. Kto nie będzie patrzeć na znaki, może narobić sobie (i innym) biedy

Można się obudzić z ręką w kasowniku. Chodzi o 5000 osób

Można się obudzić z ręką w kasowniku. Chodzi o 5000 osób

Nawet 5 000 osób może stracić w piątek uprawnienia do zakupu tańszych biletów lubelskiej komunikacji miejskiej. Aż tyle Lubelskich Kart Miejskich straci ważność z końcem czerwca, o ile nie zostaną przedłużone przez ich właścicieli.

Lublin. Stare budynki do rozbiórki. Miasto zbuduje taki blok
Wizualizacje
galeria

Lublin. Stare budynki do rozbiórki. Miasto zbuduje taki blok

99 mieszkań komunalnych ma powstać przy ul. Wrońskiej w miejscu po spalonym budynku i trzech podobnych mu domach skazanych na rozbiórkę. Zarząd Nieruchomości Komunalnych szuka już firmy, która zaprojektuje blok.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!