Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

5 listopada 2007 r.
17:13
Edytuj ten wpis

Masaż informacyjny

Rozmowa z prof. Michaelem Szporerem, wykładowcą dziennikarstwa University of Maryland

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• W Iraku zginął polski żołnierz st.kapral Andrzej Filipek z lubelskiej jednostki wojskowej. Lubelska prasa o tym napisała, a minister obrony zapowiedział akcję sądową przeciwko dziennikarzom. Co Pan na to, jako nauczający m.in. dziennikarstwa śledczego i wojennego?

- Zacznę od banału. Dziennikarstwo jest w świecie Zachodu, a Ameryce szczególnie, gwarantem demokracji. To g w a r a n t o w a n i e demokracji odbywa się w warunkach sporu czy konfliktu z władzą wykonawczą. Skala tego sporu lub konfliktu zależy przede wszystkim od tego, w jakim stopniu władza rozumie, że ma służyć ludziom. Nie zawsze to rozumie i wówczas ulega pokusie dyrygowania demokracją czy konkretniej - mediami. Dziennikarze często docierają do wiadomości niewygodnych dla rządu. Opierając się na Pierwszej Poprawce do Konstytucji USA (o wolności słowa i prasy) czesto podejmują decyzję o ich ujawnieniu, bowiem wynika to bezpośrednio z litery tej Poprawki. Nawet nie podając źródeł informacji, za co mogą być nawet sądzeni i skazani.
Gdy dochodzi do reglamentowania przez władzę, co ludziom mówić, kiedy i jak, - dzieje się niedobrze. Myślę, że jest to przypadek konfliktu polskiego ministra obrony z Gazetą Wyborczą.

• Co w Ameryce powinien zrobić dziennikarz, kiedy dostaje wiadomość o śmierci żołnierza, ale nie może się o tym dowiedzieć oficjalnie od rzecznika resortu obrony?

- Powinien zachowywać się jak dziennikarz. Dotrzeć do wszelkich możliwych źródeł, aby powziętą wiadomość zweryfikować. Najlepiej na tzw. scenie wydarzenia. Jeżeli nie jest to możliwe bezpośrednio, poprzez relację innych osób.
• Czy SMS-y innych żołnierzy, którzy widzieli poległego są wiarygodnym źródłem?

- Oczywiście są. Jeżeli jest ich kilka, wiadomo skąd je nadano, z czyich telefonów komórkowych oraz uda się także do nich dodzwonić, trudno kwestionować takie źródło jako bezwartościowe.

• Co ma robić reporter, jeżeli mając z takiego źródła wiadomość nie może dodzwonić się do rzecznika armii?

- Na ogół, w dzisiejszych czasach, a w każdym razie w USA, nie jest to czynność nastręczająca trudności. Gdyby jednak one występowały, a dziennikarz powziął przekonanie, że może chodzić o intencjonalne unikanie kontaktu, powinien podejmować ryzyko i upubliczniać wiedzę, jaką zdobył. Najlepiej akcentując też trudności, jakie napotkał w procesie weryfikacji.

• Czy w Stanach Zjednoczonych można podawać o ofiarach wojennych; poległych czy rannych, nim sama armia nie dotrze do rodzin poległych z tragiczną nowiną?

- O samych ofiarach - tak. W kwestii personaliów, zwyczajowo czeka się, aż zostaną upublicznione przez resort obrony. Następuje to zwykle po poinformowaniu rodziny. Są oczywiście wyjątki, kiedy np. ginie osoba powszechnie znana, są liczni świadkowie śmierci i jest ona szybko zmedializowana. Na przykład, w przypadku zamachu na jakiegoś generała, który zostanie ranny...

• Historia zna jednak przykłady, gdy armia unika informowania z jakichś swoich powodów.

- Owszem. Dzieje się tak najczęściej w przypadku operacji tajnych lub takich, które mają pozostać tajne do jakiegoś czasu. Tak było chociażby w przypadku słynnego desantu w Zatoce Świń na Kubie. Bywa, że mamy do czynienia także do czynienia ze zjawiskiem... masażu informacji. Chodzi o takie podanie informacji, aby służyła ona jakimś celom podającego. Na przykład - w jego ocenie - patriotycznym. Gdy decydentom wydaje się np., że lepiej jest gdy o śmierci prostego żołnierza informuje publicznie wysoki oficjel w stosownej atmosferze, np. konferencji prasowej na ten cel zwołanej. Albo, gdy intencją jest poczekanie z komunikatem do jakiegoś innego wydarzenia, któremu ma on służyć. Masaż informacyjny jest zjawiskiem znanym i dobrze opisanym w dziennikarstwie.

• Jak długo trwa inforomowanie amerykańskich rodzin o poległych w Iraku i jak się to odbywa?
- Dowódca jednostki poległego przekazuje informację do dowództwa regionalnego, a to do Pentagonu. Stamtad informacja przechodzi do jednostki wojskowej lub jednostki rezerwy najbliższej miejsca zamieszkania rodziny. Ona z kolei potwierdza ją zwrotnie z Pentagonem. Następnie do rodziny delegowanych jest przynajmniej dwóch oficerów (rzadziej podoficerów) w mundurach galowych, przy dołożeniu starania, aby jeden z nich był kapelanem. Udają się niezwłocznie ze swą bolesną misją. Mówimy tu o kilku godzinach. Czasem, gdy miejsce zamieszkania rodziny jest odległe o kilkunastu.
• Czy w realiach amerykańskich byłoby możliwe domaganie się od gazety wycofania już podanej informacji o śmierci (nie samym nazwisku!) żołnierza z argumentacją, że nie wolno tego robić dopóki wojsko nie powiadomi rodzinny poległego? Czy możliwy byłby osobisty atak medialny ministra na dziennikarza?

- Nie jestem w stanie sobie tego wyobrazić. Choć może w przypadku tego konkretnego ministra (Aleksandra Szczygło - przyp. DW) jest to nadmierny deficyt wyobraźni.


* PODCZAS PRZYSZŁOROCZNEJ WIZYTY W POLSCE, PROF. MICHAEL SZPORER W BĘDZIE GOŚCIEM KILKU UCZELNI. W LUBLINIE, W WYŻSZEJ SZKOŁY DZIENNIKARSTWA IM. MELCHIORA WAŃKOWICZA POPROWADZI ZAJĘCIA Z POLITYCZNEGO DZIENNIKARSTWA ŚLEDCZEGO ORAZ TAKICH ZJAWISK JAK "SPIN” I "MASAŻ INFORMACJI”.

Pozostałe informacje

Tej amunicji w Polsce nie wytwarza nikt inny. Zwiększą produkcję i zatrudnienie w Lubelskiem

Tej amunicji w Polsce nie wytwarza nikt inny. Zwiększą produkcję i zatrudnienie w Lubelskiem

Nawet 150 tysięcy sztuk pocisków rocznie zamierza produkować Mesko. Pierwsze sztuki amunicji już zeszły z linii produkcyjnych w Kraśniku. Firma się rozbudowuje i będzie poszukiwać nowych pracowników.

PGE Start Lublin w ostatnim meczu fazy zasadniczej zagra z liderem rozgrywek

PGE Start Lublin w ostatnim meczu fazy zasadniczej zagra z liderem rozgrywek

PGE Start Lublin zakończy sezon zasadniczy środowym meczem z Anwilem Włocławek

A2 na odcinku Swory-Biała Podlaska

Pierwsza taka decyzja GDDKiA. Budowa nowego odcinka A2 tylko dla wybranych państw

Jest przetarg na budowę autostrady A2 od węzła Biała Podlaska w kierunku wschodnim. GDDKiA zdecydowała się na wykluczenie z udziału w tym postępowaniu wykonawców z tzw. państw trzecich. To pierwsza taka decyzja inwestora.

zdjęcie ilustracyjne
galeria

Matura 2025. Co można wnieść na egzamin z matematyki?

W poniedziałek ruszyły matury. Dziś obowiązkowy egzamin z matematyki na poziomie podstawowym.

Zamojski Szpital Niepubliczny ma z KPO do wydania ponad 9 mln zł na unowocześnienie ZOL

Za pieniądze z KPO. Więcej łóżek dla ciężko chorych pacjentów

Tuż przed majówką podpisana została umowa na modernizację zakładu opiekuńczo-leczniczego w Zamojskim Szpitalu Niepublicznym. Inwestycję finansowaną dzięki pieniądzom z Krajowego Planu Odbudowy zrealizuje miejscowa firma.

W drugim meczu finału PLS 1. Ligi ChKS Chełm pokonał KKS Mickiewicza Kluczbork 3:0

ChKS Chełm po raz drugi lepszy od KKS Mickiewicza Kluczbork

W drugim meczu finału PLS 1. Ligi ChKS Chełm pokonał na wyjeździe KKS Mickiewicza Kluczbork 3:0. Do wygrania finałowej rywalizacji chełmianom brakuje już tylko jednego zwycięstwa

Julia Ostrowska zaliczyła dobry mecz

Dwie piłkarki Górnika Łęczna zagrały na Wyspach Owczych

Właśnie na dalekich Wyspach Owczych odbywają się mistrzostw Europy U-17. W kadrze powołanej przez Paulinę Kawalec znajdują się dwie zawodniczki na co dzień w Górniku Łęczna – Julia Ostrowska oraz dowołana w ostatniej chwili Wiktoria Skrzypczak.

Niezwykły koncert w Domu Kultury LSM – koncert dla „Szeli”
15 maja 2025, 19:00

Niezwykły koncert w Domu Kultury LSM – koncert dla „Szeli”

Jerzy "Szela" Stankiewicz był cenionym muzykiem, charyzmatycznym wokalistą i popularyzatorem bluesa, szczególnie aktywnym na lubelskiej scenie muzycznej. Zmarł zaledwie kilka dni po swoich 60. urodzinach, które świętował koncertem z zespołem Teksasy. Przyjaciele pamiętają o swoim kolędzie, dlatego 15 maja w DK LSM odbędzie się specjalny koncert – Tribute to Szela.

Matematyka - królowa nauk. Sprawdź w naszym quizie, czy zdałbyś egzamin

Matematyka - królowa nauk. Sprawdź w naszym quizie, czy zdałbyś egzamin

Już we wtorek uczniowie z całej Polski zmierzą się na egzaminie maturalnym z królową nauk - matematyką. A ty, pamiętasz jeszcze wzór na deltę? Sprawdź się w naszym quizie!

Punk rock z Lubelszczyzny
9 maja 2025, 19:00

Punk rock z Lubelszczyzny

Rzadko mamy okazję posłuchać na żywo punk rockowych składów pochodzących z Lubelszczyzny. Najbliższa ku temu okazja będzie w piątek (9 maja) maja, kiedy to w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt wystąpią: Patologia, Destruktor, Bliss oraz Dzieci z Mąki.

Kto zrobi najładniejsze zdjęcia z rzepakiem? SW-4 podjęły wyzwanie
z lotu ptaka
galeria

Kto zrobi najładniejsze zdjęcia z rzepakiem? SW-4 podjęły wyzwanie

Dzisiaj nad powiatem ryckim i puławskim latały trzy śmigłowce SW-4 "Puszczyk" z 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. Ich załogi wykonały kilka zdjęć malowniczego, wiosennego krajobrazu.

Adam Kuś może być zadowolony z występu na Bałkanach

Adam Kuś najlepszym góralem wyścigu Belgrad – Banjaluka

Ostatnie dni były bardzo pracowite dla zawodników Monogo Lubelskie Perła Polski. W końcówce kwietnia nasz zespół wystartował w prestiżowym wyścigu Belgrad – Banjaluka. I chociaż w klasyfikacji generalnej próżno szukać zawodników Monogo na czołowych pozycjach, to jednak ten start można zaliczyć do udanych.

Marita Alban Juarez Quartet – odkryj peruwiańskie rytmy na koncercie w Klubie Muzycznym CSK
Koncert
8 maja 2025, 19:00

Marita Alban Juarez Quartet – odkryj peruwiańskie rytmy na koncercie w Klubie Muzycznym CSK

Jeszcze nie opadł kurz po sobotnim – jubileuszowym – koncercie Piotra Wojtasika, a już 8 maja w Klubie Muzycznym CSK odbędzie się kolejne muzyczne wydarzenie, obok którego nie można przejść obojętnie. Tego dnia wystąpi Marita Alban Juarez Quartet, w składzie którego występują najlepsi obecni polscy jazzmani młodego pokolenia jak np. Dominik Wania czy Andrzej Święs.

Pijany kierowca ciężarówki zakończył jazdę w rowie. Miał 3 promile i dożywotni zakaz prowadzenia

Pijany kierowca ciężarówki zakończył jazdę w rowie. Miał 3 promile i dożywotni zakaz prowadzenia

Cała sytuacja rozegrała się w sobotni wieczór w miejscowości Skorczyce (powiat kraśnicki), gdzie kierowca ciężarowego Volvo zakończył swoją podróż w przydrożnym rowie. Jak się szybko okazało, 43-letni mieszkaniec gminy Urzędów był kompletnie pijany i nie miał prawa wsiadać za kierownicę – sąd orzekł wobec niego dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Absolwenci ZSO nr 1 im. KEN w Puławach
matury 2025

Jak po egzaminie z polskiego? Puławscy maturzyści zadowoleni

O źródłach nadziei w trudnych czasach oraz wpływie błędnej oceny sytuacji na życie człowieka - pisali dzisiaj absolwenci szkół średnich, którzy przystąpili do egzaminu maturalnego z języka polskiego. O wrażenia i plany na przyszłość zapytaliśmy maturzystów z puławskich liceów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

Wyważanie dynamiczne wentylatorów-wałów maszyn inż. mechanik dojazd

Lublin

350,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

33,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Komunikaty