Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

6 maja 2023 r.
10:22

Projektuje w Rzymie. Ma pomysł na Podzamcze

0 A A

Lublinianka, Michalina Zyga, wybitnie uzdolniona architektka, która po skończeniu studiów na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej znalazła od razu pracę w pracowni architektonicznej w Rzymie w ubiegłym tygodniu odebrała prestiżowe wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie. Zgłoszono do niego jej pracę o zagospodarowaniu lubelskiego Podzamcza. Pomysł zrodził się w jej głowie dawno przed studiami, w codziennej drodze z przystanku autobusowego do Gimnazjum Nr 19 im. Józefa Czechowicza

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Michalina Zyga ma pomysł jak po przeprowadzce dworca PKS z Podzamcza na ulicę Młyńską, powinien wglądać teren w sercu Lublina. Za pracę magisterską dotyczącą rewitalizacji dawnej dzielnicy żydowskiej otrzymała wyróżnienie w prestiżowym , ogólnopolskim konkursie architektonicznym im. profesora Jana Zachwatowicza.– Cieszę się, że ktoś docenił mój projekt, tym bardziej że dotyczy Lublina, mojego rodzinnego miasta – mówi Michalina Zyga. – Rewitalizacja terenu dworca PKS to dość ważny temat podejmowany już wcześniej przez miasto. -Mojemu projektowi przyświeca przede wszystkim idea poprawienia jakości i funkcjonalności tego terenu poprzez jednoczesne przywrócenie pamięci o dzielnicy żydowskiej. Dziś niewiele osób wie o historii tego miejsca, jak wyglądało wcześniej. To powinno się zmienić – dodaje autorka nagrodzonej pracy.

Skąd pomysł?

Zrodził się w głowie... uczennicy Gimnazjum Nr 19 im. Józefa Czechowicza przy ul. Szkolnej.

– Codziennie przez trzy lata, gdy przechodziłam z przystanku pod Zamkiem przez ten teren do szkoły, myślałam za każdym razem: Jak tu jest brzydko, a mogło być tak ładnie. Ze wzgórza Czwartek rozpościera się przepiękna panorama Lublina. Niestety, przez to jak wygląda teren dworca i jego okolica nie jest ona wyeksponowana – tłumaczy nasza rozmówczyni.

Jej praca była poprzedzona wnikliwą analizą materiałów źródłowych dotyczących historii miejsca.

– Lubelscy Żydzi byli tutaj przez znaczną część istnienia miasta, bo prawie 700 lat. Stanowili sporą część jego mieszkańców. Wiosną 1942 roku, w momencie rozpoczęcia akcji likwidacyjnej, na terenie getta przebywało blisko 40 tysięcy Żydów. Gdy za chwilę zniknie z tego terenu dworzec PKS, warto przywrócić pamięć o dzielnicy, w której mieszkali.

To, co było wcześniej

Pamięć to jedno, a przywrócenie spójności i żywotność miasta to druga zaleta projektu

– Ten teren stałby się nową częścią miasta, dzielnicą mieszkalno-usługową – Michalina Zyga mówi o swoim projekcie i szybko tłumaczy, dlaczego nie powinno się w tym miejscu tworzyć jedynie pięknego, dużego parku pomiędzy wzgórzami Zamkowym i Czwartkiem.

– Trzeba myśleć realistycznie. Pozbawienie się tak dużego kawałka terenu w centrum miasta i nie postawienie tam niczego byłoby trochę mało ekonomiczne. W projekcie – tak samo jak w miejscowym planie zagospodarowania terenu przestrzennego – przewiduję park, który stanowiłby około 1/3 tego terenu i izolował go od głośnego ronda i komunikacji – podkreśla Michalina Zyga i dodaje, że plan urbanistyczny jej projektu nawiązuje dosłownie do tego, co było tu wcześniej.

– Ul. Ruska odzyskałaby swój dawny przebieg. Dzięki temu nie byłaby już ulicą tak gęstego i szybkiego ruchu jak obecnie. Wcześniej była bardziej kręta. Byłaby odtworzona w takim stopniu, w jakim pozwala na to aktualny układ funkcjonalny, ponieważ mamy też plac Zamkowy, założenie nie sięgające korzeniami do tej dzielnicy żydowskiej, ale również aktualnie ważne. Głowna ulica dzielnicy żydowskiej byłaby w takim stopniu odtworzona, by nie wpływać na funkcjonalność pl. Zamkowego i prowadziłaby na główny plac, który powstałby w okolicach studni, tej która stoi na terenie dworca PKS i jest jedyną pozostałością po dawnych czasach.

Aleja w tunelu

– Oczywiście aleja Tysiąclecia schowana zostałaby w tunelu, który jak wiemy też znalazł się w planach, które snuje miasto. Plac wokół studni to byłoby minicentrum dzielnicy. W tym miejscu zaproponowałam stworzenie instalacji świetlnej w metaforyczny sposób przypominającej o ludziach, którzy tu żyli. Instalacja pokazywałaby, jak dużo ludzi gromadziło się kiedyś wokół tej studni, a światło imitowałoby kolejkę, która ustawiła się po wodę – lublinianka zdradza szczegóły projektu.

Podzamcze pełniłoby tak, jak dziś funkcję usługową z targiem, a także mieszkalną, która byłaby jej uzupełnieniem.

– Nie ma mowy o intensywnej zabudowie blokami, tylko o kamienicach, w tradycyjnej formie, ale "opowiedzianych" przez język współczesnej architektury; tak, jak to robi się w wielu miejscach na całym świecie, między innymi w Kopenhadze – dodaje absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej.

W jej projekcie zachowany byłby także pawilon po PKS, wpisany do rejestru zabytków, który mógłby pełnić funkcje punktu wystawienniczego lub turystycznego, na przykład niewielkiego muzeum. W miejscu dawnej synagogi (dziś przebiega tędy al. Tysiąclecia) znalazłby się skwer z fontanną liniową, lekko i metaforycznie nawiązując do historii tej budowli.

Projekt lublinianki, która od dwóch miesięcy pracuje w jednym z biur architektonicznych w Rzymie, na pewno wart jest uwagi. Może jeśli nie w całości, to w jakiejś części mógłby zostać zrealizowany.

(fot. Wizualizacje: Michalina Zyga)

Konkurs im. profesora Jana Zachwatowicza

Nagroda im. profesora Jana Zachwatowicza została ustanowiona w 2000 roku przez Polski Komitet Narodowy ICOMOS, Generalnego Konserwatora Zabytków RP, oraz córki: Katarzynę Zachwatowicz-Jasieńską, Krystynę Zachwatowicz-Wajdę i nieżyjącego już wybitnego reżysera, Andrzeja Wajdę w stulecie urodzin profesora Jana Zachwatowicza, byłego Generalnego Konserwatora Zabytków w latach 1945-1957, jednego z głównych inicjatorów odbudowy zespołu staromiejskiego Warszawy.

Do tegorocznej edycji konkursu dla studentów wyższych szkół architektonicznych, artystycznych i konserwatorskich na dyplomowe prace magisterskie podejmujące problematykę ochrony dziedzictwa kulturowego zgłosiło się aż 41 uczestników. Wśród pięciu równorzędnych wyróżnień znalazła się praca Michaliny Zygi, lublinianki, ubiegłorocznej absolwentki Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki: „Pamięć Podzamcza. Rewitalizacja dawnej dzielnicy żydowskiej w Lublinie”. Promotorem pracy był dr inż. arch. Damian Poklewski-Kozieł.

Jedną z czterech, równorzędnych nagród głównych otrzymała autorka jeszcze jednej pracy dotyczącej Lubelszczyzny. Kornelia Łączkiewicz, uczelniana koleżanka Michaliny Zygi postanowiła zaadoptować ruiny pałacu w Bychawie na Lubelski Ośrodek Sztuki – LOS. O tym projekcie napiszemy w kolejnym magazynie Dziennika Wschodniego.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Studenci z lubelskiego dostali stypendia. Kwota zaskakuje
Zdjęcia
galeria

Studenci z lubelskiego dostali stypendia. Kwota zaskakuje

Uczą się na 15 różnych uczelniach w Polsce. Jest ich blisko 300. Mowa o studentach z lubelskiego, którzy otrzymali stypendia za wysokie wyniki w nauce oraz osiągnięcia naukowe, edukacyjne, artystyczne i sportowe, publikacje, a także działalność popularno-naukową i wolontariat.

Strażacy świętują. Dostali medale, dyplomy i... pieniądze
galeria

Strażacy świętują. Dostali medale, dyplomy i... pieniądze

Uroczysta zbiórka z okazji Dnia Strażaka połączona z wręczeniem odznaczeń i wyróżnień odbyła się w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim.

Lubelskie: sąd rozstrzygnie czy radny obraził wójta. Poszło o współpracę ze służbami

Lubelskie: sąd rozstrzygnie czy radny obraził wójta. Poszło o współpracę ze służbami

Wójt Stanisław Gołębiowski domaga się publicznych przeprosin od radnego Leszka Rodzosia za zniesławienie i naruszenie dóbr osobistych. Ten odmówił powołując się na konstytucyjne prawo do wygłaszania poglądów. Poszło o kontakty wójta ze służbami PRL-u.

Offroadowcy wsparli „stary” szpital w Zamościu

Offroadowcy wsparli „stary” szpital w Zamościu

Lubią offroadową jazdę po bezdrożach i lubią... pomaganie. Członkowie Stowarzyszenia Zamość 4x4 kolejny raz wsparli finansowo Zamojski Szpital Niepubliczny.

Puławskie Azoty przejęte przez Orlen? Obajtek zapowiada fuzję

Puławskie Azoty przejęte przez Orlen? Obajtek zapowiada fuzję

Do końca roku grupa kapitałowa Zakładów Azotowych "Puławy" może zostać przejęta przez Orlen. Zapowiedział to we wtorek prezes koncernu paliwowego Daniel Obajtek. Połączenie przedsiębiorstw ma pomóc obniżyć koszty produkcji nawozów.

Pierwszy biologiczny dom wydrukowany w technologii 3D

Pierwszy biologiczny dom wydrukowany w technologii 3D

Technologia druku 3D z wykorzystaniem materiałów biologicznych może być odpowiedzią na obecny kryzys – mówi Artur Wieja, prezes firmy 3D Bau.

Biała Podlaska: Przybywa chorych na salmonellę

Biała Podlaska: Przybywa chorych na salmonellę

Na salmonellę choruje jeszcze więcej dzieci z bialskiego przedszkola. Kilka dni temu, zakażonych było piętnaście osób. We wtorek Sanepid miał już dziewiętnaście potwierdzonych przypadków.

Najświętszy Sakrament w amfiteatrze. Nietypowy koncert
8 czerwca 2023, 18:00

Najświętszy Sakrament w amfiteatrze. Nietypowy koncert

To będzie wydarzenie wyjątkowe. Bo na Koncert Chwały, który w czwartek odbędzie się w Tomaszowie Lubelskim złożą się nie tylko artystyczne prezentacje, ale w trakcie planowane jest wystawienie Najświętszego Sakramentu.

Będzie dzierganie w parku. Organizatorzy zapraszają

Będzie dzierganie w parku. Organizatorzy zapraszają

Wspólne dzierganie w parku Potockich. Instruktorka nauczy chętnych tajników tej sztuki.

Znakomity finisz pozwolił Tarasoli Cisy Nałęczów uratować ligowy byt

Znakomity finisz pozwolił Tarasoli Cisy Nałęczów uratować ligowy byt

Jedyną wątpliwością jest to czy podopieczni Andrzeja Depty zajmą 12 czy 13 miejsce

Maryla Rodowicz chwali kabanosy z Łukowa. Dostała je po koncercie
galeria

Maryla Rodowicz chwali kabanosy z Łukowa. Dostała je po koncercie

Maryli Rodowicz posmakował upominek, który dostała po niedzielnym koncercie od władz Łukowa. „Byłam pewna, że w tym kartonie będzie alkohol” – napisała na swoim Facebooku legenda polskiej muzyki. Tymczasem, urzędnicy podarowali jej kabanosy.

Wiceprzewodniczący Rady Miasta w Lublinie z wyrokiem za kontakty z SB

Wiceprzewodniczący Rady Miasta w Lublinie z wyrokiem za kontakty z SB

Dwa kryształowe wazony, pokojowa antena telewizyjna, gazowa zapalniczka, ozdobna kaseta i linoryt – to korzyści majątkowe, jakie w latach 80. miał otrzymać Stanisław Kieroński, będąc kontaktem operacyjnym Służby Bezpieczeństwa do sprawy o kryptonimie Arka (rozpracowanie oo. Jezuitów)

Górnik Łęczna rozbił Wartę Poznań w pierwszym spotkaniu Centralnej Ligi Juniorek U-17

Górnik Łęczna rozbił Wartę Poznań w pierwszym spotkaniu Centralnej Ligi Juniorek U-17

To był perfekcyjny występ zespołu Górnika Łęczna, który w półfinale Centralnej Ligi Juniorek U-17 rywalizował z Wartą Poznań. W pierwszym spotkaniu, które rozgrywane było w województwie lubelskim podopieczne Nataszy Górnickiej ograły aż 4:0 Wartę Poznań.

Pogoda w Lubelskiem: Dziś może być niebezpiecznie

Pogoda w Lubelskiem: Dziś może być niebezpiecznie

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przestrzega przed burzami, jakie we wtorek mogą nawiedzić województwo lubelskie. Ostrzeżenie obowiązuje dla siedmiu powiatów w południowej części regionu.

3 rzeczy, które warto wiedzieć o leasingu

3 rzeczy, które warto wiedzieć o leasingu

Polski Ład oraz wzrost stóp procentowych wprowadziły zamieszanie w zasadach, które dotychczas regulowały leasing. Wielu ludzi zastanawia się, czy leasing nadal ma sens i czy jest opłacalny?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty