Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

8 marca 2020 r.
9:09

Podróże dookoła świata w Lublinie. Trwa Festiwal Globtroterski w Centrum Kultury

Autor: Zdjęcie autora dad

Weekend w Centrum Kultury w Lublinie upływa pod znakiem podróży. Jeszcze w niedzielę trwa II edycja Festiwalu Globtroterskiego. 

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Festiwal Globtroterski jest realizowany na bazie liczącego sobie 14 lat cyklu spotkań podróżniczych w Centrum Kultury. – Celem festiwalu jest ukazanie piękna naszej planety w najróżniejszy sposób, bo każdy z zaproszonych gości inaczej postrzega świat i inaczej o nim opowiada. Przede wszystkim to jednak okazja do przekazania bardzo pozytywnej energii – mówi organizator festiwalu, Michał Skorżyński.

Anna Barańska to stewardessa z Lublina. W samolotach LOT-u w kilkanaście miesięcy zwiedziła świat od Stanów po Azję. Podczas swojej prezentacji opowiedziała o trudach szkolenia do zawodu i licznych wyrzeczeniach, podkreślając jednak zalety pracy stewardessy. Jedną z nich jest możliwość odkrywania wspaniałych miejsc, ludzi i ich kultur. – W Hawanie wraz z koleżanką zamieniłyśmy hotel na hostel, mieszkając z ludźmi z całego świata, a godzinami spacerując po ulicach miasta, poznawałyśmy kuchnię, kulturę i tradycję mieszkańców – opowiada Barańska.

Anita Pogorzelska, emerytowana nauczycielka, odkryła że w podróżach sama przyroda nie jest fascynująca, dopóki nie ma w niej człowieka. Podkreśliła, jak ważne jest uwiecznianie ginących plemion i ich kultur. Jednym z takich plemion są ostatni nomadzi Nepalu – Raute, których pozostało około 160 osób. W Lublinie Pogorzelska opowiedziała także o różnicach kulturowych i tradycji kanibalizmu wśród takich plemion, jak Korowajowie z Papui Zachodniej.

Zupełnie inny świat i kulturę przedstawił dziennikarz i fotograf Artur Kot, który w wyniku nieplanowanych okoliczności pozostał przez kilka dni na Grenlandii. – Tam nie ma drzew, nie ma pól, mieszkańcy nic nie wytwarzają. Sklep z żywnością napełnia się raz na pół roku za sprawą kontenerowca, który dostarcza wszystko: cytrusy, alkohol, odzież, narzędzia a nawet trumny. Dzień jego przybycia jest dla Eskimosów świętem; wypływają mu naprzeciw łodziami, uroczyście go witając – opisuje podróżnik.

W podróż do Afryki zabrał słuchaczy architekt, nauczyciel i podróżnik - Mariusz Antolak, który wraz z dziećmi tworzy przyszkolne ogrody w różnych zakątkach świata. Jeden z nich powstał przed kilkoma laty w slumsie Nairobi. – Chciałem się odwdzięczyć za możliwość podróży, zostawiając coś po sobie, a skoro jestem architektem, to postanowiłem że takim podziękowaniem może być założenie ogrodu. To także zaktywizowanie miejscowych dzieci i próba zarażenia ich pasją tworzenia poprzez warsztaty i wspólną zabawę. W ramach Fundacji „W Krajobrazie” w przyszłym roku chcemy założyć ogród z pomocą dzieci niepełnosprawnych intelektualnie z Ghany – tłumaczy Antolak.

Czy długie wojaże z dziećmi są trudne? Zanim Monika Mądra-Pawlak i Jan Pawlak wyruszyli w liczącą prawie rok podróż autem po Ameryce Południowej, sądzili że tak, ale przekonali się że największą przeszkodą jest planowanie. – Wszystkie obawy są w naszych głowach, a nie głowach dzieci. One wręcz ułatwiają podróż, szczególnie w krajach latynoamerykańskich, w których rodzina jest najważniejsza. Dzieci potrafią sobie świetnie organizować czas i podziwiać wszystko, co widzą – przekonuje Monika Mądra-Pawlak. – Kiedy ktoś pyta mnie o budżet potrzebny na podróże, zawsze odpowiadam: wróciliśmy o wiele bogatsi, niż w dniu wyjazdu – dodaje Jan Pawlak i podkreśla, że najpiękniejsze w podróżowaniu są poznawanie ludzi, przeprowadzone rozmowy, zjedzone wspólnie posiłki i uśmiech.

8.03 – NIEDZIELA

godz. 10:00: Jak podróżować z psem? – warsztaty z Aleksandrą i Michałem Makulskimi

godz. 12:00: Czarnobyl i Fukushima. Śladami radioaktywnego skażenia- spotkanie z Arkadiuszem Podniesińskim

godz. 14:00: W cieniu Everestu. Największa góra świata bez tajemnic – spotkanie z Magdą Lassotą

godz. 16:00: Biało na czarnym. Niedźwiedzie duchy – spotkanie z Kamilą Kielar

godz. 18:00: Siberia Expedition – spotkanie z Mateuszem Damięckim

FILMY BBC EARTH

8.03, godz. 20:00: Siedem światów, jedna planeta: Afryka

8.03, godz. 21:15: Rytuały: Inicjacja

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Przygotowałem miejsce w piwnicy, wniosłem meble, zamówiłem szyld, a żonie powiedziałem, że od tej pory jestem kustoszem – odpowiada Marek Naumiuk

Winyle i gramofony: Żonie powiedziałem, że od tej pory jestem kustoszem

Uwielbiam przywracać życie zabytkowym urządzeniom, które trafiły na śmietnik historii – Marek Naumiuk włącza patefon. Charakterystyczny trzask i dźwięk są nie do opisania. I zaczyna swoją opowieść...

Podlasie Biała Podlaska musiała uznać wyższość Podhala Nowy Targ

Podlasie Biała Podlaska gorsze od Podhala Nowy Targ

Podhale Nowy Targ lepsze o bramkę od Podlasia Biała Podlaska

Dziś Dzień Strażaka

Dziś Dzień Strażaka

Dziś przed południem na placu Piłsudskiego w Warszawie odbędą się centralne obchody Dnia Strażaka z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji Tomasza Siemoniaka.

Twoja krew ratunkiem dla kogoś innego. Sprawdź, gdzie będą odbywać się akcje krwiodawstwa w Lubelskiem

Twoja krew ratunkiem dla kogoś innego. Sprawdź, gdzie będą odbywać się akcje krwiodawstwa w Lubelskiem

Krew jest cennym lekarstwem, którego nie da się wyprodukować w warunkach laboratoryjnych. Dlatego tak ważne jest dzielenie się nią. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zaprasza na cotygodniowe akcje oddawania krwi. Zwłaszcza że zaczyna się sezon wakacyjny i w magazynach zaczynają się braki.

Avia Świdnik tylko zremisowała z Czarnymi Połaniec

Avia Świdnik zremisowała z Czarnymi Połaniec

Avia Świdnik dwukrotnie odrabiała straty w meczu z Czarnymi Połaniec: z 1:2 i z 2:3. W doliczonym czasie Paweł Uliczny nie strzelił rzutu karnego. Ostatecznie spotkanie zakończyło remisem 3:3

Bartosz Zmarzlik nie dał rywalom szans w Grand Prix Niemiec

Bartosz Zmarzlik nie dał rywalom szans w Grand Prix Niemiec

Bartosz Zmarzlik show. Lider Orlen Oil Motoru Lublin zaprezentował wyborną formę i wygrał Grand Prix Niemiec w Landshut. Z dobrej strony zaprezentowali się także inni zawodnicy trzykrotnych mistrzów Polski

Poradnik wyborcy – terminy i co zrobić, aby głosować nie w swoim okręgu

Poradnik wyborcy – terminy i co zrobić, aby głosować nie w swoim okręgu

Kalendarz wyborczy nie tylko podaje terminy pierwszej i ewentualnie drugiej tury wyborów prezydenckich, ale określa też dokładne daty czynności, jakie muszą wykonać komitety, a także wyborcy, jeśli np. chcą mieć nieodpłatny transport lub zamierzają głosować poza swoim okręgiem.

Chełm wybuduje schrony. Miasto ma plan

Chełm wybuduje schrony. Miasto ma plan

Rada Miasta Chełm jednogłośnie przyjęła kompleksowy plan działania, mający przygotować miasto na różnorodne zagrożenia – zarówno militarne, jak i cywilne. Plan przewiduje powołanie Korpusu Obrony Cywilnej.

"Byliśmy mocni na torze". Opinie po meczu Orlen Oil Motoru z Innpro ROW Rybnik
galeria

"Byliśmy mocni na torze". Opinie po meczu Orlen Oil Motoru z Innpro ROW Rybnik

W piątkowy wieczór Orlen Oil Motor Lublin nie miał problemów z pokonaniem Innpro ROW Rybnik. Lubelskie "Koziołki" wygrały 63:27 i umocniły się na pierwszym miejscu w stawce. Jak mecz podsumowali jego główni bohaterowie?

Wisła Puławy sprawiła sensację wygrywając w Krakowie z Wieczystą

Sensacja w Krakowie. Wisła Puławy ograła Wieczystą!

Za takie historie kibice kochają piłkę nożną. W sobotę skazywana na porażkę Wisła Puławy pokonała w Krakowie tamtejszą Wieczystą i wciąż jest blisko uniknięcia degradacji

36-latek, który w kwietniu miał potrącić nastolatkę, usłyszał zarzuty spowodowania wypadku i ucieczki z miejsca zdarzenia,
RAPORT

Hulajnogi na chodnikach: nie jest bezpiecznie

W Lublinie mężczyzna na hulajnodze potrącił 13-latkę. W Puławach 40-latek jadąc hulajnogą stracił równowagę i przewrócił się na chodnik. Był nietrzeźwy i trafił do szpitala. W Chełmie 12-latka jadąca hulajnogą uderzyła w tył samochodu.

Podobnie jak w pierwszym, tak i w drugim meczu finału Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0.
galeria

Drugi mecz finału PlusLigi: Bogdanka LUK Lublin rozbiła Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 [ZDJĘCIA]

W drugim spotkaniu finałowym o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin pokonała wicemistrza kraju Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0. Do złotego medalu lublinianie potrzebują już tylko jednego zwycięstwa. MVP wybrany został Wilfredo Leon. Trzeci mecz w środę w Sosnowcu, o godzinie 20.30

Puławy pamiętają o 234. rocznicy uchwalania trzeciomajowej konstytucji
zdjęcia
galeria

Puławy pamiętają o 234. rocznicy uchwalania trzeciomajowej konstytucji

Jak co roku mieszkańcy Puław, samorządowcy, przedstawiciele lokalnych organizacji, służb mundurowych, szkół - zebrali przed Pomnikiem Konstytucji, by złożyć przed nim kwiaty i zapalić znicze. Uroczystościom towarzyszyła Puławska Orkiestra Dęta.

Historyczne stroje i polonez na Placu Litewskim. Lublin świętuje 3 maja
zdjęcia
galeria

Historyczne stroje i polonez na Placu Litewskim. Lublin świętuje 3 maja

Zespół Pieśni i Tańca "Lublin" im. Wandy Kaniorowej poprowadził dzisiaj "Poloneza dla Lublina". Tańczących, w tym przedstawicieli lokalnych władz, w historycznych strojach, oglądały tłumy mieszkańców zebranych na Krakowskim Przedmieściu i Placu Litewskim.

Prezydent Duda z apelem do ministra. Upomniał się o Borsuka

Prezydent Duda z apelem do ministra. Upomniał się o Borsuka

W Warszawie zakończyła się oficjalna część obchodów z okazji rocznicy uchwalenia konstytucji 3 maja. W trakcie swojego przemówienia Andrzej Duda wspomniał m.in o projekcie Borsuk, który może zostać polskim hitem eksportowym.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

Wyważanie dynamiczne wentylatorów-wałów maszyn inż. mechanik dojazd

Lublin

350,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

33,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Komunikaty