Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

6 października 2018 r.
13:20

Czarnobylska Strefa Wykluczenia. Tak dzisiaj wygląda Prypeć [zdjęcia]

0 6 A A

26 kwietnia 1986 roku w wyniku nieudanego eksperymentu doszło najpierw do wybuchu, a później pożaru czwartego reaktora czarnobylskiej elektrowni atomowej. Tak zaczęła się największa w historii ludzkości katastrofa nuklearna. Tak powstała Czarnobylska Strefa Wykluczenia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Strefę tworzą tereny, które w pośpiechu musiało opuścić około 180 tysięcy ludzi (to tak, jakby ewakuować pół Lublina), większość na raz, bez dobytku, miejskimi autobusami pospiesznie ściągniętymi z Kijowa, Mińska i innych okolicznych miast. Kiedy w elektrowni trwała walka z pożarem, w Moskwie radzono, co powiedzieć światu, w Kijowie szykowano się do pochodu pierwszomajowego, w Strefie wyrzucano na bruk cały dobytek, niszczono buldożerami i wywożono na wysypisko śmieci, by potem zasypać wszystko ziemią.
Dlaczego? Bano się, że pomimo ryzyka, w terenie pojawią się szabrownicy, a radziecki rynek zaleją promieniujące lodówki i pralki. Z tego powodu prywatne mieszkania ogołocono.

Bogate miasto Prypeć

Sama Prypeć - zbudowana specjalnie dla pracowników elektrowni - była miastem bardzo bogatym, świetnie zaopatrzonym i pełnym młodych, wykształconych ludzi. Średnie zarobki wynosiły tu 300 rubli miesięcznie (w ZSRR średnio 100). Ówczesna średnia wieku mieszkańców to 26 lat. Rocznie rodziło się około półtora tysiąca dzieci: zdobycie miejsca w żłobku było jednym z niewielu problemów nękających mieszkańców. Z dokumentów, ciągle jeszcze znajdujących się w budynku szpitala, wynika że w rok dokonywano tu około półtora tysiąca aborcji. Najczęściej popełnianym przestępstwem była - karana trzyrublowym mandatem - jazda pod wpływem alkoholu. To także można wyczytać w zapisanych cyrylicą raportach milicyjnych, tym razem w budynku komisariatu.

Strefa to nie tylko Prypeć, to przede wszystkim Czarnobyl, okoliczne wioski i Czarnobyl 2: zbudowany specjalnie dla pracowników „Rosyjskiego Dzięcioła”, „Oka Moskwy” czy po prostu Dugi, cudu radzieckiej techniki wojskowej: radaru pozahoryzontalnego który miał śledzić przestrzeń powietrzną nad Kanadą i USA. Trzykrotnie droższy od całej elektrowni nigdy nie uzyskał sprawności operacyjnej. Dziś stanowi największą - dosłownie - „atrakcję” Strefy. Długi na 800 i wysoki na 150 m obiekt to jedna z wizytówek Strefy.

48 000

I nie boisz się tam jechać? To trochę niebezpieczne, chyba nawet głupie - pytali znajomi. Nie. nie boję. Zresztą nie tylko ja, bo pojechało nas szesnastu plus przewodnik i kierowca, a w zasadzie kierowców dwóch, bo z Warszawy skąd wyruszyli, do Kijowa droga daleka.

Bus jest wypełniony facetami w różnym wieku: najstarszy dobrze po siedemdziesiątce, dla kilku najbliższe wybory będą pierwszymi w jakich mogą głosować. Różne zawody, różne zajęcia różne wykształcenie i różne powody wyjazdu. Jedni spędzili w Strefie wiele nocy, albo za sprawą świetnej serii gier S.T.A.L.K.E.R., wędrując, handlując i tocząc zaciekłe walki zarówno z ludzkimi mieszkańcami jak i fantastycznymi stworami. Inni toczyli zaciekłe boje w Call of Duty. Reszta wiedziona ciekawością i egzotyką miejsca. Każdy ma własne motywacje i własne oczekiwania ale Strefa przyciąga wielu.

Ilu? W 2017 roku było to ponad 48 tysięcy. Formalnie w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia nie ma turystyki i choć przed punktem kontrolnym stoją dwa żółte kioski, pełne żółto-czarnych gadżetów z nieodłącznym symbolem radiacji (można tu kupić magnes z obrazkami ze strefy, breloczek, naszywkę, maskę pgaz (słonia) a nawet plecak stalkera, kawę hot-doga i dozymetr), to turystyki nie ma i już.

Żeby wejść na teren trzeba spełnić wiele formalności, podać z dziesięciodniowym wyprzedzeniem numer paszportu, podpisać szereg oświadczeń i być w towarzystwie ukraińskiego przewodnika.

Dziesiątka

Pędzimy do Dugi. Wojskowe tereny za żelazną bramą z metalową gwiazdą, ze strażnikiem i z atrapą karabinu maszynowego spawanego ze złomu. Konstrukcja robi niesamowite wrażenie, nie mniejsze pomieszczenia w których interpretowano dane. Model północnej półkuli, pulpity z żaróweczkami - trochę jak porzucona dekoracja z filmów o Bondzie. I ciągnące się w nieskończoność pokoje komputerów. Dziś taką moc obliczeniową nosimy w kieszeni, ale w latach 60. i 70. potrzebna była olbrzymia przestrzeń.
Wspinaczki na antenę radaru stanowiły nie lada atrakcję dla goszczących w strefie, ale po ubiegłorocznym tragicznym upadku młodego Białorusina, odcięto drabinki.

Czas na hotel „Dziesiątka” w Czarnobylu, jeden z trzech. Tyle, że o najwyższym standardzie. W pokoju są dwa łóżka, telewizor i szafa. Czysto. Okna zamknięte na stałe. Łazienka na korytarzu jedna na trzy-cztery pokoje. Idziemy na kolację, smaczne domowe jedzenie kosztuje tyle, co obiad w dobrej Kijowskiej restauracji.

Śniadanie o 8: dwa jajka sadzone, kiełbaski, pieczywo. Sycące, smaczne.

Strefa czynna od 9 do 19

Wyruszamy do strefy, można się po niej poruszać od 9 do 19. Wycieczkę zaczynamy od szybkiego wypadu na pocztę, działa we wtorki i czwartki. Kartki można wysłać, nie można za to kupić żadnej. Na szczęście organizator wyjazdu dał nam po trzy w zestawie startowym, wraz z materiałami o strefie.

W Prypeci zwiedzamy przedszkole, porzucone zabawki, dziecięce łóżeczka i laleczki upozowane do fotografii robią niesamowite, upiorne wrażenie. To obowiązkowa pozycja na trasie każdej wycieczki. Podobnie jak szpital, w którym pełno jest jeszcze fiolek, igieł, strzykawek. Dokumentacja medyczna, upięta w zgrabne pakunki przewiązane bandażem, zalega na półkach. Tony sprzętu, a w zasadzie złomu medycznego walają się po opuszczonych salach i korytarzach. W całej tej scenerii szpital sprawia wrażenie misternie przygotowanego planu z horroru.

W szpitalu po raz pierwszy możemy użyć dozymetrów; to znaczy mamy je ze sobą cały czas, ale dotychczas, poza przystankiem w Rudym Lesie, w którym nie wysiedliśmy z autobusu, ich wskazania nie różniły się od normy. Na recepcji szpitala, na blacie leży plakietka strażaka, jednego z pierwszych biorących udział w gaszeniu reaktora. Nasz przewodnik ostrzega przed zbytnim zbliżaniem urządzenia, może to trwale uszkodzić jego wyskalowanie.

Jupiter

Na terenie Strefy zobowiązujemy się również do niewchodenia do budynków. Strefa się wali, jedna ze szkół straciła cały środek, runęła znaczna część budynków, odpada elewacja. Trzydzieści dwa lata bez konserwatora robi swoje.

Koniecznie trzeba zobaczyć drugą szkołę, w której zachowało się najwięcej wyposażenia klas, pracownie chemiczne, muzyczne czy fizyczne...

Zakłady Jupiter w których „produkowano magnetofony” to kolejny „żelazny” punkt programu. Potem komisariat milicji, ze wspomnianym już dziennikiem wykroczeń, celami i samochodami na dachu i posesji wokoło.

Całkiem niedaleko w lesie spoczywa chwytak, który zyskał sławę w trakcie usuwania skutków czarnobylskiej awarii. To jeden z najsilniej napromieniowanych obiektów dostępnych dla każdego.

Walące się budynki, drzewa rosnące na dachach nie są największym problemem Strefy, ale coraz rzadziej użytkowane i nieremontowane mosty, wkrótce mogą utrudnić zwiedzanie tego obszaru.

Triumf natury

A Strefę zobaczyć warto. Prypeć to modelowe miasto lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, dobrze zaplanowane, zaprojektowane z rozmachem możliwym tylko w systemach totalitarnych, wizytówka technologicznej i architektonicznej koncepcji mieszkania. Dziś jest miejscem triumfu natury. Przedzierając się przez gęste krzaki i szeleszczące pod nogami liście, trudno zorientować się, że kroczymy środkiem miejskiej, dwupasmowej arterii. Zdradzają to tylko regularnie układające się kępki a w zasadzie pasma mchu.
Czy Strefa jest niebezpieczna? Jest. Coraz bardziej. Z roku na rok, osłabione konstrukcje, sypiące się ściany, odpadające elementy. Nie zdziwię się jeśli za rok, dwa pojawi się wpis w regulaminie o konieczności ubierania kasków.

Czy promieniowanie jest niebezpiecznie? Samo w sobie tak. W strefie, stosując rozsądek i umiar, dawka promieniowania na jaką jesteśmy wystawieni jest taka, jak podczas lotu samolotem.

3 dni w strefie

Jak pojechać do Czarnobyla? Jest kilka biur podróży oferujących różne opcje od wycieczek jednodniowych, przez kilkudniowe po półswobodną eksplorację. Każdy znajdzie coś dla siebie. Trzydniowy pobyt w Strefie wydawał się optymalny, dzień na zwiedzanie Kijowa, start i meta w Lublinie. Koszt? 1600 złotych, plus kolacje. Te w Kijowie oscylowały pomiędzy 120 a 250 hrywien (hrywny kupowaliśmy już po stronie ukraińskiej, dzięki czemu kurs wyniósł ok. 15 groszy), w zależności od lokalu. Tu, po raz kolejny, nieocenione były podpowiedzi przewodnika. Obiad w „Dziesiatce” to wydatek równych 200 hrywien, no ale to Strefa: trudno pobiec do konkurencji.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
Czytaj więcej o:

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 6 października 2018 r. o 21:27
+3
"radar nigdy nie uzyskał sprawności operacyjnej", "Dziś stanowi największą atrakcję Strefy. " - co za głąb to pisał. Oba zdania to nieprawda. Jeszcze to "ubieranie kasków". Ubieranie w co, w kolorowe wstążki, głąbie??? Kaski się nakłada, a nie ubiera !!
Avatar
aa / 6 października 2018 r. o 21:17
+3
A po tym wybuchu zachorowalność na choroby tarczycy wzrosła 1500 razy. A dzięki komuchom w Polsce (obecnie Urban i całe SLD) nikt w kraju nie może ubiegać się o odszkodowanie za utratę zdrowia.
Duda niech ci załatwi, bo komuchów to już nie ma
 A gdzie się podziali? Albo skąd ty się tu wziąłeś? Bo gdzie nie spojrzeć, to w Lubelskiem wszędzie komuchy. A Dudą to ty sobie gęby nie wycieraj. 
Avatar
Gość / 6 października 2018 r. o 18:41
+3
Byłem w zeszłym roku na 5 dni, za 3 tygodnie kolejne 5 dni w małej grupie. Zapraszam do naszej grupy "Czarnobylska Strefa Wykluczenia" na Facebooku. Jak złapałes bakcyla to wrócisz do Strefy jeszcze.
Avatar
FILUTEK z Lublina. / 7 października 2018 r. o 02:08
+2
największą katastrofą związaną z energetyką nuklearną jest zniszczenie elektrowni Fukuszima. do tej pory z elektrowni do Pacyfiku wycieka radioaktywna woda z układów chłodzenia, elektrownia nie jest zabezpieczona od strony brzegu.
Avatar
Gość / 6 października 2018 r. o 19:06
0
A po tym wybuchu zachorowalność na choroby tarczycy wzrosła 1500 razy. A dzięki komuchom w Polsce (obecnie Urban i całe SLD) nikt w kraju nie może ubiegać się o odszkodowanie za utratę zdrowia.
Avatar
Leon z / 6 października 2018 r. o 19:26
-2
A po tym wybuchu zachorowalność na choroby tarczycy wzrosła 1500 razy. A dzięki komuchom w Polsce (obecnie Urban i całe SLD) nikt w kraju nie może ubiegać się o odszkodowanie za utratę zdrowia.
 Duda niech ci załatwi, bo komuchów to już nie ma
Avatar
FILUTEK z Lublina. / 7 października 2018 r. o 02:08
+2
największą katastrofą związaną z energetyką nuklearną jest zniszczenie elektrowni Fukuszima. do tej pory z elektrowni do Pacyfiku wycieka radioaktywna woda z układów chłodzenia, elektrownia nie jest zabezpieczona od strony brzegu.
Avatar
Gość / 6 października 2018 r. o 21:27
+3
"radar nigdy nie uzyskał sprawności operacyjnej", "Dziś stanowi największą atrakcję Strefy. " - co za głąb to pisał. Oba zdania to nieprawda. Jeszcze to "ubieranie kasków". Ubieranie w co, w kolorowe wstążki, głąbie??? Kaski się nakłada, a nie ubiera !!
Avatar
aa / 6 października 2018 r. o 21:17
+3
A po tym wybuchu zachorowalność na choroby tarczycy wzrosła 1500 razy. A dzięki komuchom w Polsce (obecnie Urban i całe SLD) nikt w kraju nie może ubiegać się o odszkodowanie za utratę zdrowia.
Duda niech ci załatwi, bo komuchów to już nie ma
 A gdzie się podziali? Albo skąd ty się tu wziąłeś? Bo gdzie nie spojrzeć, to w Lubelskiem wszędzie komuchy. A Dudą to ty sobie gęby nie wycieraj. 
Avatar
Leon z / 6 października 2018 r. o 19:26
-2
A po tym wybuchu zachorowalność na choroby tarczycy wzrosła 1500 razy. A dzięki komuchom w Polsce (obecnie Urban i całe SLD) nikt w kraju nie może ubiegać się o odszkodowanie za utratę zdrowia.
 Duda niech ci załatwi, bo komuchów to już nie ma
Avatar
Gość / 6 października 2018 r. o 19:06
0
A po tym wybuchu zachorowalność na choroby tarczycy wzrosła 1500 razy. A dzięki komuchom w Polsce (obecnie Urban i całe SLD) nikt w kraju nie może ubiegać się o odszkodowanie za utratę zdrowia.
Avatar
Gość / 6 października 2018 r. o 18:41
+3
Byłem w zeszłym roku na 5 dni, za 3 tygodnie kolejne 5 dni w małej grupie. Zapraszam do naszej grupy "Czarnobylska Strefa Wykluczenia" na Facebooku. Jak złapałes bakcyla to wrócisz do Strefy jeszcze.
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Policjanci zatrzymali 22-latka. Miał w "przydomowym ogródku" zakazane rośliny

Policjanci zatrzymali 22-latka. Miał w "przydomowym ogródku" zakazane rośliny

Sadzonki konopi zabezpieczyli policjanci z posterunku w Sawinie (powiat chełmski). Zatrzymali też 22-letniego mężczyznę.

Nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Lubelskiem. Są w dwóch powiatach

Nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Lubelskiem. Są w dwóch powiatach

W Lubelskiem odnotowano 10 nowych przypadków zakażenia koronawirusem – sześć w powiecie bialskim i cztery w powiecie tomaszowskim. Lubelski Urząd Wojewódzki przedstawił najnowszy raport dotyczący epidemii koronawirusa w naszym regionie.

Koronawirus w Polsce. 314 nowych przypadków zakażenia, także w Lubelskiem

Koronawirus w Polsce. 314 nowych przypadków zakażenia, także w Lubelskiem

Między innymi 93 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na Śląsku, w Lubelskiem – 10. Ministerstwo Zdrowia podało w sobotę rano nowe statystyki dotyczące epidemii koronawirusa w kraju.

Kolejne transfery w Powiślaku Końskowola

Kolejne transfery w Powiślaku Końskowola

Klub z Końskowoli to przy okazji letniego okienka transferowego najbardziej aktywny z naszych czwartoligowców. Drużyna Kamila Witkowskiego w ostatnich dniach pozyskała dwóch kolejnych graczy. W Powiślaku zagrają: bramkarz Maciej Zagórski (Unia Hrubieszów) oraz Damian Bernat (Wisła Puławy).

Lublin. Otwarcie basenów nad zalewem. Czy mamy się opalać w maseczkach?
galeria

Lublin. Otwarcie basenów nad zalewem. Czy mamy się opalać w maseczkach?

Od soboty czynny ma być kompleks basenów na ośrodku Słoneczny Wrotków nad Zalewem Zemborzyckim. Jego zarządca zapowiada, że ośrodek będzie otwarty codziennie od godz. 9 do 21.

Odeszła Ida Haendel, światowej sławy skrzypaczka urodzona w Chełmie. Koncert jej pamięci

Odeszła Ida Haendel, światowej sławy skrzypaczka urodzona w Chełmie. Koncert jej pamięci

- Ida Haendel pozostanie na zawsze w mojej pamięci jako osoba łącząca sobą dwa światy. Ten przedwojenny, który przeminął w tragicznych okolicznościach i ten według nowego powojennego ładu, współczesny – wspomina skrzypaczkę Mariusz Matera, lider zespołu Shalom Chełm, który w sobotę zagra koncert poświęcony światowej sławy skrzypaczce.

Wakacyjne Warsztaty Filmowe dla młodzieży
6 lipca 2020, 9:00

Wakacyjne Warsztaty Filmowe dla młodzieży

Akademia Młodzieżowa FSD zaprasza na wakacyjne warsztaty filmowe dla młodzieży, które odbędą się w dniach 6-10 lipca w Lublinie.

Są pod ochroną, nie można ich łapać ani zabijać. Czarne pszczoły wróciły
Magazyn

Są pod ochroną, nie można ich łapać ani zabijać. Czarne pszczoły wróciły

Generalnie sympatyczne i pożyteczne pszczoły kojarzą nam się z żółto-czarnym tułowiem i takim też odwłokiem. Ale niektórzy nasi czytelnicy być może zauważyli w ostatnim czasie pszczoły czarne jak smoła. Tak, tak, to nie są umorusane sadzą miododajne owady, jakie można spotkać na łące. To uznany za wymarły w Polsce gatunek czarnej pszczoły. Teraz powrócił – i to w wielkim stylu!

Avia Świdnik ma nowego bramkarza

Avia Świdnik ma nowego bramkarza

W piątek klub ze Świdnika dokonał pierwszego transferu. Do zespołu Łukasza Mierzejewskiego dołączył bramkarz Andrzej Sobieszczyk, który ostatnio był zawodnikiem Hetmana Zamość.

Biała Podlaska: Tak będzie wyglądała nowa siedziba przedszkola
galeria

Biała Podlaska: Tak będzie wyglądała nowa siedziba przedszkola

Wiadomo już, jak będzie wyglądała nowa siedziba Przedszkola Samorządowego nr 6. Placówka wprowadzi się do budynku przy ulicy Łomaskiej 2d.

Wybory prezydenckie. Druga tura to będzie głosowanie oparte na emocjach?
Magazyn

Wybory prezydenckie. Druga tura to będzie głosowanie oparte na emocjach?

Rozmowa z dr hab. Ewą Nowak-Teter, prof. UMCS, politolog i medioznawcą z UMCS

Sanepid poszukuje uczestników mszy z tej gminy

Sanepid poszukuje uczestników mszy z tej gminy

Biskup siedlecki Kazimierz Gurda i biskup pomocniczy Grzegorz Suchodolski są na kwarantannie. Wszystko dlatego, że u jednego z pracowników siedleckiej Kurii Diecezjalnej potwierdzono zakażenie koronawirusem. Rośnie też liczba zakażonych w gminie Piszczac (powiat bialski).

71. rocznica "cudu lubelskiego". "Nasze pokolenie nie jest wolne od bezbożnych idei" [zdjęcia]
galeria

71. rocznica "cudu lubelskiego". "Nasze pokolenie nie jest wolne od bezbożnych idei" [zdjęcia]

Tłumy wiernych modlili się w piątek wieczorem w Lublinie w 71. rocznicę tzw. cudu lubelskiego. Mszy św. sprawowanej na placu przed katedrą przewodniczył biskup Adam Bab.

Śmierć na ćwiczeniach. 31-letni żołnierz zmarł po skoku spadochronowym do jeziora Białego

Śmierć na ćwiczeniach. 31-letni żołnierz zmarł po skoku spadochronowym do jeziora Białego

Do zdarzenia doszło dzisiaj po południu w Okunince. Skoki spadochronowe do wody ćwiczył 2 Pułk Rozpoznawczy z Hrubieszowa.

Nowa edycja "Bitwy o wozy". Pierwszą wygrała w Lubelskiem gmina Godziszów

Nowa edycja "Bitwy o wozy". Pierwszą wygrała w Lubelskiem gmina Godziszów

Godziszów (powiat janowski) jest jedną z 16 gmin w kraju, które otrzymają pieniądze na zakup wozu strażackiego. To nagroda za najwyższą frekwencję w wyborach prezydenckich. W piątek minister MSWiA Mariusz Kamiński, wręczając promesy na zakup wozów bojowych dla OSP zapowiedział drugą edycję "Boju o wozy".

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.