Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

10 marca 2023 r.
21:04

Matura 2023. Jak poszedł próbny egzamin? Ocena ekspertów

Autor: Zdjęcie autora oprac.ask
0 A A
(fot. archiwum)

Eksperci z poszczególnych przedmiotów maturalnych dzielą się opiniami na temat arkuszy diagnostycznych CKE z grudnia 2022. Jak oceniają poziom trudności zadań? Co było dla nich największym zaskoczeniem? Na czym – ich zdaniem – należy się szczególnie skupić podczas przygotowań do matury w maju?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dariusz Martynowicz, nauczyciel języka polskiego, edukator, trener. Nauczyciel Roku 2021.

Jak ocenia pan poziom trudności arkuszy diagnostycznych CKE z grudnia 2022?

– Arkusze były przeciętnie trudne. Zaskakująco wymagające były teksty w części 1. „Język polski w użyciu”. Pytania dotyczące epok i utworów literackich oceniam jako dość przewidywalne, choć stosunkowo sporo było poleceń, w których uczeń musiał wykazać się znajomością tematyki i problematyki lektur obowiązkowych. Jeśli chodzi o wypracowanie, warto zwrócić uwagę na to, że kolejny już raz pierwszy z tematów jest problemem, na podstawie którego zdający musi sformułować samodzielnie tezę, natomiast drugi temat zbudowany jest na zasadzie alternatywy

Na co warto zwrócić szczególną uwagę podczas dalszych przygotowań do matury?

– Warto zwracać uwagę uczniów na polecenia wieloskładnikowe, takie jak np.: zinterpretuj plakat Andrzeja Pągowskiego w kontekście przesłania utworu Williama Szekspira „Makbet”. W odpowiedzi uwzględnij dwa elementy graficzne widoczne na plakacie. Zauważmy, że – po pierwsze – trzeba było wybrać dwa graficzne elementy plakatu o charakterze symbolicznym, a po drugie: wykazać ich związek z przesłaniem utworu, nie tylko z samym tekstem.

Trzeba też ćwiczyć polecenia, w których uczniowie w odpowiedzi powinni się odwołać do obu załączonych tekstów kultury. Bardzo często polecenia budowane są na bazie materiału źródłowego, w którym mogą być ze sobą zestawione: obraz i obraz, obraz i tekst, tekst i tekst.

Co jeszcze okazało się zaskakujące bądź trudne?

– Zaskoczyła mnie – kolejny już raz – nieobecność tematu wypracowania z załączonym wierszem. Warto zaznaczyć, że jeden z tematów może zawierać dołączony do niego utwór poetycki, który powinien stać się punktem wyjścia rozważań. Zaskakująco trudne były niektóre z zadań w części językowej, np.: sformułuj wniosek dotyczący relacji pomiędzy różnorodnością biologiczną a różnorodnością językową, wynikający z przytoczonych w tekście Justyny Olko danych liczbowych dotyczących rezerwuarów bioróżnorodności.

Wiele zadań zawierało określenie czynności, które trzeba podjąć, często było ich wiele. Wymagały one zdolności interpretacji oraz wiedzy z lektury, np.: wyjaśnij, na jakiej podstawie mamy prawo podejrzewać, że bohater, o którym pisze Wiktor Weintraub, jest opętany przez diabła. W odpowiedzi przywołaj sytuację z lektury.

Łukasz Czeremański znany jako Miedziany Fsor. Twórca treści wideo na kanale MiedzianyFsor oraz autor filmów do publikacji Nowej Ery przygotowujących do matury z matematyki.

Jak ocenia pan poziom trudności arkuszy diagnostycznych CKE z grudnia 2022 r.?

– Trudność arkusza maturalnego z matematyki, jak co roku, jest subiektywna i zależy od stopnia opanowania materiału przez uczniów. Pewne zadania mogły być problematyczne ze względu na niezrealizowaną w całości podstawę programową, co jest normalne zważywszy na miesiąc, w którym przeprowadzana jest diagnoza. W kontekście matury w starej formule nie ma aż tylu zmian, jak można się było spodziewać. Wiele zadań jest podobnych i łatwo zauważyć, że uczniowie często są na nie przygotowani i nie mają z nimi problemów. W wypadku matury na poziomie podstawowym z matematyki odczuwalne jest to, że kilka zadań mocno odbiega poziomem trudności od pozostałych.

Na co warto zwrócić szczególną uwagę?

– Zgodnie z oczekiwaniami, najtrudniejszym zadaniem było polecenie z planimetrii z równoległobokiem. Uczniowie mają problemy z zauważaniem trójkątów podobnych, zwłaszcza w zadaniach nietypowych. Zadanie dowodowe również stało się źródłem licznych problemów. Było ono znacznie trudniejsze niż to, które jest podane w wymaganiach egzaminacyjnych. Uczniowie mogli być na nie nieprzygotowani. Trudne okazało się również polecenie ze stereometrii.

Analizując wyniki matur próbnych, można zauważyć, że problemy z tegoroczną diagnozą są zbliżone do tych, które pojawiały się w ubiegłych latach. Dowody, planimetria, stereometria od lat stanowią główne źródło błędów. Trudno natomiast stwierdzić, co z zagadnieniem przysparzającym najwięcej problemów w ubiegłych latach, czyli z geometrią analityczną, ponieważ brakowało zadania sprawdzającego ten zakres materiału.

Co jeszcze okazało się zaskakujące bądź trudne?

– Zaskakująco trudne było zadanie z planimetrii z równoległobokiem. Przedstawiony w nim problem był dość trudny jak na poziom podstawowy. Kłopotliwy był również dowód. Pozytywnym zaskoczeniem jest natomiast fakt, że uczniowie nie mieli większych problemów z nowymi typami zadań zamkniętych. Przyzwoicie wypadło też (przynajmniej w analizowanej przeze mnie grupie) zadanie optymalizacyjne.

Ewa Drobek, dyplomowana nauczycielka języka angielskiego i niemieckiego. Nauczyciel Roku Języka Angielskiego BAS 2018, wyróżniona w konkursie Nauczyciel Roku 2019, jako jedyna Polka znalazła się wśród 50 najbardziej zaangażowanych nauczycieli świata Dedic

Jak ocenia pani poziom trudności arkusza diagnostycznego CKE z grudnia 2022 r.?

– Tegoroczna matura próbna CKE z języka angielskiego na poziomie podstawowym nie była tak prosta, jakby się na pierwszy rzut oka mogło wydawać. Po pierwsze, w arkuszu było wiele zadań otwartych, za które można było zdobyć aż 12 punktów więcej niż w roku ubiegłym. Po drugie, teksty były długie, a słownictwo, które w nich występowało, było dość trudne. Po trzecie, pojawiły się zadania z tzw. częściowego tłumaczenia, które są postrzegane przez młodzież jako jedne z trudniejszych. Zaskoczeniem była też wybrana forma wypowiedzi pisemnej – wpis na forum internetowym. Najczęściej sprawdzaną formą wypowiedzi pisemnej były do tej pory wiadomości e-mail, które są, moim zdaniem, łatwiejsze do napisania.

Na co warto zwrócić szczególną uwagę podczas dalszych przygotowań do matury?

– Maturzyści mogą być pewni rozszerzania zakresu zadań otwartych. Może to być trudniejsze szczególnie w aspekcie sprawdzenia rozumienia tekstów słuchanych, i takie też się okazało na egzaminie próbnym. Czas słuchania jest obecnie dłuższy, a ponadto wpisanie właściwych odpowiedzi wymaga podzielności uwagi oraz poprawnego zapisu ortograficznego usłyszanej informacji. Kluczowe będzie więc ćwiczenie dłuższego skupienia uwagi oraz poprawności ortograficznej. Jak zawsze, warto też skoncentrować się na zadaniach gramatycznych ze słowem-kluczem oraz na słowotwórstwie. Wyzwaniem może być też tzw. set leksykalny, czyli uzupełnienie jednym wyrazem dwóch lub trzech zdań.

Co jeszcze okazało się zaskakujące bądź trudne?

– Zaskakujące dla maturzystów były wszystkie zadania nowego typu oraz długość samych zadań – zarówno sprawdzających rozumienie tekstów słuchanych, jak i czytanych. Trudniejsze niż w ubiegłym roku było też słownictwo. Maturzyści powinni obecnie skupić się na rozwiązywaniu jak największej liczby zadań otwartych – w szczególności w sekcjach dotyczących czytania i struktur leksykalno-gramatycznych. Warto poćwiczyć też pisanie, szczególnie wpisy na blogu.

Materiały wydawnictwa Nowa Era. Więcej na nowaterazmatura.pl

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Pozostałe informacje

We wrześniu nowe centrum handlowe Karuzela z 60 sklepami

We wrześniu nowe centrum handlowe Karuzela z 60 sklepami

We wrześniu planowane jest otwarcie centrum handlowego Karuzela w Białej Podlaskiej. Na obiekcie właśnie zawieszono tradycyjną wiechę.

Piotr Sadczuk odchodzi z Górnika Łęczna

Piotr Sadczuk odchodzi z Górnika Łęczna

Zmiana prezesa w Łęcznej. 28 marca sternikiem klubu przestał być Piotr Sadczuk. Jego miejsce do 27 czerwca pełnić będzie Adam Laskowski

Widowiska i słuchowiska, koncerty, spotkania. Festiwal „Dwa Teatry” ponownie w Zamościu
16 czerwca 2023, 0:00

Widowiska i słuchowiska, koncerty, spotkania. Festiwal „Dwa Teatry” ponownie w Zamościu

To będzie już trzeci rok z rzędu, gdy organizowany wcześniej w Sopocie Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” odbędzie się w Zamościu. Znamy termin imprezy, niektóre szczegóły programu i nowości, jakie się pojawią.

Ponad 30 mln zł i ok. 55 tys. książek. W sobotę otwarcie puławskiej mediateki

Ponad 30 mln zł i ok. 55 tys. książek. W sobotę otwarcie puławskiej mediateki

To ma być nie tylko biblioteka, ale także drugie – po Domu Chemika – kulturalne serce miasta i popularne miejsce spędzania wolnego czasu. Nowa mediateka przy ul. Wojska Polskiego w sobotę, 1 kwietnia, będzie czekała na zwiedzających. Wypożyczalnia ruszy w poniedziałek.

"Uwolnij ciucha" - edycja wiosenna
30 marca 2023, 8:00

"Uwolnij ciucha" - edycja wiosenna

Już 2 kwietnia w Centrum Spotkania Kultur odbędzie się 4. edycja akcji "Uwolnij ciucha". Można przynieść ubrania, które się znudziły i znaleźć nowe.

Komedia na scenie. "Ślub doskonały" w Centrum Spotkania Kultur
2 kwietnia 2023, 16:00

Komedia na scenie. "Ślub doskonały" w Centrum Spotkania Kultur

2 kwietnia o godz. 16 i 19.15 w Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) będzie można dwukrotnie zobaczyć spektakl w gwiazdorskiej obsadzie - "Ślub doskonały".

Śmierdzący problem Łukowa. Wina leży na polach

Śmierdzący problem Łukowa. Wina leży na polach

Co tak śmierdzi? – pytają mieszkańcy Łukowa. Uciążliwy fetor wyczuwalny jest od kilku tygodni. Paweł Krasuski, szef miejskiej spółki wodociągowo–kanalizacyjnej powodów każe szukać na polach, a nie przy oczyszczalni.

W kwietniu zmiany na Starym Mieście w Lublinie. Znamy szczegóły

W kwietniu zmiany na Starym Mieście w Lublinie. Znamy szczegóły

To już pewne. 1 kwietnia nie będzie już straganów za Bramą Krakowską. Uzgodnione są nowe lokalizacje.

Gmina Nałęczów nie ma pieniędzy na remont. Cisowianka przebuduje drogę

Gmina Nałęczów nie ma pieniędzy na remont. Cisowianka przebuduje drogę

Ponad 330-metrowy fragment drogi prowadzącej od zakładu produkującego wodę mineralną w Drzewcach w kierunku linii kolejowej, zyska nową nawierzchnię i chodnik. Koszty remontu to ok. 1,4 mln zł, które w całości pokryje spółka Nałęczów Zdrój.

Polski Cukier AZS UMCS kontra Polska Strefę Iwnestycji Enea. W środę i czwartek mecze w Lublinie

Polski Cukier AZS UMCS kontra Polska Strefę Iwnestycji Enea. W środę i czwartek mecze w Lublinie

W środę oraz czwartek odbędą się dwa kolejne spotkania półfinałowe. Polski Cukier AZS UMCS zagra z PolskąStrefąIwnestycji Enea. Po rywalizacji w Gorzowie jest remis 1:1.

Politechnika Lubelska zadba o tor żużlowców Platinum Motoru Lublin

Politechnika Lubelska zadba o tor żużlowców Platinum Motoru Lublin

Współpraca Platinum Motoru Lublin z Politechniką Lubelską będzie kontynuowana. Uczelnia, podobnie jak w ubiegłych latach, zapewni pomoc w przygotowaniu toru Mistrza Polski od strony naukowej. Nowa umowa między stronami została zawarta do 2025 roku.

Rządowe pieniądze na drogi. Lubelszczyzna jednym z największych beneficjentów

Rządowe pieniądze na drogi. Lubelszczyzna jednym z największych beneficjentów

Ponad 231 mln zł trafi do samorządów z województwa lubelskiego. We wtorek w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim podpisano umowy na realizację łącznie 115 projektów.

Jakie są najlepsze włóczki na maskotki? Poznaj je!

Jakie są najlepsze włóczki na maskotki? Poznaj je!

Szydełkowane lub dziergane zabawki dla najmłodszych cieszą się wciąż rosnącym zainteresowaniem. Na topie są pojedyncze maskotki i prezentowe boxy, złożone z wielu własnoręcznie wykonanych elementów. Chcesz samodzielnie przygotować upominek dla malucha? Zobacz, jakie są najlepsze włóczki na maskotki.

Włóczkowy Sztukmistrz i wydziergany Lublin pokaże się w Niemczech

Włóczkowy Sztukmistrz i wydziergany Lublin pokaże się w Niemczech

W piątek w Kolonii zaczynają się wielkie targi przemysłu rękodzielniczego i tekstylnego. Niemieckiej imprezie towarzyszy międzynarodowa wystawa prac twórców z całego świata. Na zaproszenie organizatorów, lubelskie Otulanie Włóczką wysłało włóczkowy obraz naszego miasta.

Lublin. Zespół Przedszkolny nr 2 oficjalnie otwarty. Są wolne miejsca dla przedszkolaków
galeria

Lublin. Zespół Przedszkolny nr 2 oficjalnie otwarty. Są wolne miejsca dla przedszkolaków

Od lutego przedszkolaki ze Śródmieścia i Starego Miasta uczęszczają na zajęcia do nowego przedszkola przy ul. Farbiarskiej. Są tu jeszcze wolne miejsca dla 65 dzieciaków

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium