Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

8 lipca 2018 r.
8:43

Melisa na trawienie, głóg na serce. Jakie zioła warto mieć w ogrodzie i w apteczce?

Dr hab. n. farm. Agnieszka Ludwiczuk<br />
Adiunkt w Katedrze i Zakładzie Farmakognozji z Pracownią Roślin Leczniczych UM w Lublinie. Absolwentka chemii UMCS w Lublinie. Specjalność: farmakognozja, analiza fitochemiczna. Zajmuje się badaniem składu chemicznego ziół oraz badaniem aktywności biologicznej ziół i ich składników. Pasjonuje się wątrobowcami, jedną z najmniej znanych grup roślin z gromady mszaków
Dr hab. n. farm. Agnieszka Ludwiczuk
Adiunkt w Katedrze i Zakładzie Farmakognozji z Pracownią Roślin Leczniczych UM w Lublinie. Absolwentka chemii UMCS w Lublinie. Specjalność: farmakognozja, analiza fitochemiczna. Zajmuje się badaniem składu chemicznego ziół oraz badaniem aktywności biologicznej ziół i ich składników. Pasjonuje się wątrobowcami, jedną z najmniej znanych grup roślin z gromady mszaków (fot. Wojciech Nieśpiałowski)

Rozmowa z dr hab. Agnieszką Ludwiczuk z Katedry i Zakładu Farmakognozji z Pracownią Roślin Leczniczych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Moda na zbieranie ziół rośnie, ale możemy zerwać zioła, które mogą być groźne.

- Mamy taką trójkę niebezpiecznych ziół. To piołun, szałwia i wrotycz. Wszystkie trzy mają w składzie tujon, który w dużych dawkach i przy długotrwałym stosowaniu jest neurotoksyczny. Ponieważ najwięcej jest go we wrotyczu, to absolutnie nie możemy go przyjmować wewnętrznie. W szałwii i piołunie tego składnika jest zdecydowanie mniej, a jednak piołun w Europie został zabroniony do stosowania wewnętrznego.

• A poczciwa szałwia?

- Proszę zwrócić uwagę, że w medycynie napary z szałwii są stosowane do płukania w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła. Wewnętrznie szałwia stymuluje wydzielanie soku żołądkowego i żółci, działa również przeciwbiegunkowo. Toksyczny tujon, to na szczęście związek niepolarny, a więc bardzo słabo rozpuszczalny w wodzie. Jedna herbatka nie zaszkodzi. Natomiast gdybyśmy zrobili nalewkę z liści szałwii, to tujon świetnie rozpuszcza się w alkoholu.

• Jeszcze jakieś groźne zioła?

- Tak, to konwalia i naparstnica, które mają w składzie silnie działające glikozydy nasercowe. Glikozydy z naparstnicy kumulują się w organizmie i mogą doprowadzić do zatrzymania akcji serca. Leki na bazie tych ziół mogą być stosowane wyłącznie pod okiem lekarza.

• Jakie zioła warto mieć w ogródku i w apteczce?

- Zacznijmy od melisy. To roślina o właściwościach uspokajających, stosowana w wyczerpaniu nerwowym i bezsenności. Melisa ma bardzo bogaty skład polifenolowy. Po pierwsze: melisa wspomoże nam trawienie. Po drugie: działa na wirusa opryszczki. Nie są nam potrzebne żadne preparaty, wystarczy zaparzyć sobie herbatkę z dwóch torebek melisy w pół szklanki wody i przykładać na chore miejsce.

• Lepiej wypić herbatę ze świeżych listków melisy, która rośnie w ogrodzie, czy herbatkę kupioną w aptece?

- Zawsze świeże zioła będą miały najwięcej związków aromatycznych. Prawidłowo wysuszona roślina, czyli w cieniu i przewiewie w temperaturze nie przekraczającej 35 stopni, nie straci swoich cennych właściwości.

• Mamy melisę. Co dalej?

- Skoro mamy melisę, to powinniśmy też mieć w apteczce miętę. Zdecydowanie poprawi nam trawienie. Zawarty w mięcie pieprzowej mentol ma właściwości przeciwbólowe. Olejek eteryczny z mięty wtarty w skronie pomoże na ból głowy. Mamy sporo odmian mięty, która daje pole do popisu w kuchni. Są dostępne mięty odmiany truskawkowej, czekoladowej, ananasowej, czy bananowej. Mięty mają to do siebie, że bardzo łatwo się krzyżują. Jeśli w jednym roku posadzimy kilka odmian mięty, to za rok możemy mieć całkiem nową miętę. Obowiązkowo nagietek. Zawarte w nim substancje pomagają w problemach skórnych, na przykład przy trądziku. Herbatka z nagietka działa rozkurczająco i żółciopędnie. Maść z nagietka koi stany zapalne skóry. Warto mieć z ogrodzie zagonek nagietka, zbierać płatki kwiatów, parzyć i suszyć. Płatki nagietka dodane do kąpieli poprawią kondycję skóry.

• Co jeszcze?

- Skrzyp. Zbieramy zielone pędy. I suszymy. Skrzyp zawiera bardzo dużo krzemionki. Działa na włosy, skórę i paznokcie. Oprócz krzemionki ma dużo związków flawonidowych, które świetnie działają moczopędnie. W drogach moczowych tworzą swego rodzaju koloid, który będzie zabiegał tworzeniu kamieni żółciowych. Skrzyp oczyści nasz organizm ze zbędnych złogów. I pomoże w schorzeniach reumatycznych. Herbatka ze skrzypu, jako środek moczopędny, pomoże także w pozbyciu się wody, zatrzymanej w organizmie.

• A pokrzywa?

- Obowiązkowa w ogrodzie i w apteczce. To także zioło o właściwościach moczopędnych, również ma krzemionkę. Pokrzywa ma także całą masę witamin i mikroelementów. Na wiosnę ratuje nasz wyczerpany organizm. Możemy ją dodawać do sałatek, dusić jak szpinak, zaparzać świeżą i suszoną. Pokrzywa skutecznie oczyszcza organizm z toksyn.

• Czy do obowiązkowej kolekcji ziół możemy zaliczyć skromny mniszek?

- Jak najbardziej. Korzeń mniszka zawiera inulinę. To naturalny probiotyk, który w sposób naturalny odbudowuje nam florę bakteryjną. Mniszek ma także właściwości moczopędne, oczyszczające. Ostatnio coraz częściej pisze się o silnym działaniu przeciwnowotworowym korzenia mniszka. Wiosną młode listki mniszka dodaje się do sałaty, z kwiatów robi się syrop, które stosujemy w nieżytach górnych dróg oddechowych ze względu na właściwości przeciwzapalne.

• Co na serce?

- Obowiązkowo głóg. Ten krzew każdy powinien mieć w ogrodzie. Działa nasercowo i jest bezpieczny w przeciwieństwie do glikozydów. Jeśli serce nam bije za szybko, głóg unormuje nam jego pracę. W dodatku serce będzie działało bardziej efektywnie. Zwiększy się siła skurczu i ustabilizuje się ciśnienie. Zadziała również moczopędnie. Głóg polecamy szczególnie osobom starszym. Możemy zaparzać kwiatostany i młode listki, możemy parzyć suszone owoce głogu.

• Czy do dziesiątki ziół możemy dołączyć morwę ?

- Tak, ponieważ herbatka morwy ma działanie przeciwcukrzycowe. Koniecznie wchodzi na naszą listę.

• Co będzie na dziesiątym miejscu?

- W ogródku koniecznie wysiejmy ostropest plamisty. Zbieramy nasiona, które są bezcenne. Zawierają sylimarynę, która regeneruje nam wątrobę. Herbatka z ostropestu jest smaczna. W dodatku nasiona ostropestu są ciekawą przyprawą i można je dodawać do jedzenia. Właściwości ostropestu są niezwykłe.

• A jakaś lista rezerwowa ?

- Do naszej dziesiątki dodam jedno warzywo: kapustę. Każdy, kto ma ogród, powinien sobie kapustę posadzić. Świeża kapusta posiada genialne właściwości przeciwnowotworowe. Najlepiej jeść ją w sałatach i surówkach, oraz gotować kapustę na parze, która to ułatwia wchłanianie mikroelementów. Na przykład miedzi, cynku i wapnia. Dodam także na listę rezerwową tymianek, działający wykrztuśnie. Tymianek jest także cenioną przyprawą.

• Kiedy zbierać zioła?

- Najlepiej rano, gdy opadnie z nich rosa.

• Jak suszyć zioła?

- Najlepiej naturalnie, w cieniu i przewiewie.

• Czy zioła w nalewkach mają także działanie prozdrowotne?

- Tak, ponieważ substancje w nich zawarte dobrze rozpuszczają się w alkoholu. Ale, żeby nastawiać nalewki na ziołach trzeba mieć specjalistyczną wiedzę, dobrze znać skład roślin.

Dr hab. n. farm. Agnieszka Ludwiczuk
Adiunkt w Katedrze i Zakładzie Farmakognozji z Pracownią Roślin Leczniczych UM w Lublinie. Absolwentka chemii UMCS w Lublinie. Specjalność: farmakognozja, analiza fitochemiczna. Zajmuje się badaniem składu chemicznego ziół oraz badaniem aktywności biologicznej ziół i ich składników. Pasjonuje się wątrobowcami, jedną z najmniej znanych grup roślin z gromady mszaków

(fot. Wojciech Nieśpiałowski)
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Lublin: Trzy auta i grupka obcokrajowców na Solidarności. Niebezpieczna sytuacja

Lublin: Trzy auta i grupka obcokrajowców na Solidarności. Niebezpieczna sytuacja

Do niebezpiecznej sytuacji doszło dzisaj ok. godz. 10:30 na alei Solidarności w Lublinie. Tuż przed węzłem drogowym na jezdni prowadzącej od strony Warszawy zatrzymało się kilka aut, z których wysiadła grupa obcokrajowców. Jeden z pojazdów najpewniej jechał pod prąd.

Trener Pavol Stano zabrał głos na temat pozostania w Górniku Łęczna

Trener Pavol Stano zabrał głos na temat pozostania w Górniku Łęczna

Górnik Łęczna po porażce 1:3 z Pogonią Siedlce nie ma prawa być zadowolony. Zespół, który jeszcze niedawno zmierzał do strefy barażowej w ostatnich dwóch meczach zdobył tylko punkt. Nie ma co ukrywać, że na ostatnie wyniki z pewnością spory wpływ ma fakt, że wobec sztabu szkoleniowego i piłkarzy pojawiły się zaległości finansowe. Po ostatnim meczu o przyszłość w klubie zapytany został także trener Pavol Stano

Do zdarzenia doszlo w lasach w powiecie biłgorajskim

Nowe fakty w sprawie tragicznej śmierci 14-latki. Policja zatrzymała stajennego

Prokuratura w Biłgoraju prowadzi śledztwo dotyczące przyczyn tragicznego wypadku w Woli Małej, w którym zginęła 14-latka. Dziewczynka spadła z konia podczas przejadżdzki po okolicy. Mężczyzna wydający konie tego dnia był pijany.

Poszkodowany chciał kupić cyfrowe aktywa. Trafił na oszusta

Chciał zarobić na kryptowalutach. Lublinianin stracił majątek

Ponad 400 tysięcy złotych stracił 51-letni mieszkaniec Lublina, który zaufał niewłaściwym ludziom. Sądził, że inwestuje w kryptowaluty u "brokera". W rzeczywistości nawiązał kontakt z oszustami.

„Pamiątki” z wojny wciąż straszą. Lepiej ich nie dotykać

„Pamiątki” z wojny wciąż straszą. Lepiej ich nie dotykać

Mieszkaniec gm. Krasnystaw podczas poszukiwań z zastosowaniem wykrywacza metalu prowadzonych w jednym z lasów na terenie gminy Siennica Różana odnalazł niewybuch. Te wciąż są groźne.

PGE Start Lublin zagra na wyjeździe z Tasomix Rosiek Stal Ostrów Wielkopolski

PGE Start Lublin zagra na wyjeździe z Tasomix Rosiek Stal Ostrów Wielkopolski

Po środowej wygranej nad PGE Spójnia Stargard podopieczni Wojciecha Kamińskiego są już niemal pewni miejsca w czołowej szóstce, co oznacza udział w fazie play-off

Ostrzeżenia przed burzami obowiązują od godz. 11 do północy
pogoda

Nadchodzi załamanie pogody. IMGW ostrzega przed burzami

Dla całej południowej Polski, w tym dla województwa lubelskiego, wydano ostrzeżenia o burzach. W ich trakcie wiatr może w porywach osiągać nawet 90 km/h. Burze przyniosą ulewne deszcze. Lolalnie spadnie grad.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Baraże mocno się od nas oddaliły

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Baraże mocno się od nas oddaliły

W piątek wieczorem Górnik Łęczna przegrał na swoim stadionie z Pogonią Siedlce i mocno utrudnił sobie kwestię znalezienia się na koniec sezonu w strefie barażowej. Jak spotkanie podsumowali szkoleniowcy obu ekip?

13-miesięczny Olek z Jastkowa przeszedł już pięć operacji. Potrzebne wsparcie

13-miesięczny Olek z Jastkowa przeszedł już pięć operacji. Potrzebne wsparcie

Choć jest jeszcze bardzo mały, przeszedł więcej niż niejeden dorosły. 13-miesięczny Olek z Jastkowa przeszedł już pięć operacji. Pierwszą: w pierwszym dniu życia. Przez 9 miesięcy był podłączony do respiratora. – Poza tym te miesiące na intensywnej terapii nauczyły mnie, że nie ma rzeczy niemożliwych. Są tylko trudne i wymagające ogromnej pracy – mówi jego mama, Elżbieta Dec

Oktawia Fedeńczak, skrzydłowa PGE MKS FunFloor Lublin

Oktawia Fedeńczak (PGE MKS Funfloor Lublin): Do Kobierzyc jedziemy po trzy punkty

Rozmowa z Oktawią Fedeńczak, szczypiornistką PGE MKS FunFloor Lublin

Lublin: Dzisiaj święto 3 maja. Miejskie autobusy pojadą inaczej
Przypominamy

Lublin: Dzisiaj święto 3 maja. Miejskie autobusy pojadą inaczej

W sobotę w Lublinie zaplanowano uroczystości związane z rocznicą uchwalenia konstytucji 3 maja. To oznacza zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej. Pasażerowie mogą spodziewać się tymczasowych objazdów.

Uroczystości 3-majowe przy kościele garnizonowym w Lublinie.
Foto
galeria

Święto Konstytucji 3-maja. Zobaczmy, jak dawniej świętowano

3 maja Polska i Polacy na całym świecie obchodzą święto narodowe upamiętniające przyjęcie w 1791 r. pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji. Święto Konstytucji 3 Maja jest jednym z najważniejszych świąt państwowych Rzeczypospolitej Polskiej.

Na inaugurację 31. kolejki Górnik Łęczna przegrał u siebie z broniącą się przed spadkiem Pogonią Siedlce

Górnik Łęczna przegrywa z Pogonią Siedlce. Były napastnik zielono-czarnych boleśnie o sobie przypomniał

Na otwarcie 31. kolejki Górnik Łęczna w pełni zasłużenie przegrał na własnym boisku z walczącą o utrzymanie Pogonią Siedlce 1:3, a wszystkie gole dla rywali strzelili dwaj byli zawodnicy zielono-czarnych

Stare i nowe. Muzyczna konfrontacja w Helium Club
foto
galeria

Stare i nowe. Muzyczna konfrontacja w Helium Club

Tłum roztańczonych gości, świetlne efekty i pulsujący beat tworzyły niezapomnianą atmosferę w Helium Club. Stylizacje gości były równie zróżnicowane jak muzyka, która zdominowała parkiet, a energia uczestników nie miała końca. Jeśli chcecie poczuć ten klimat na własnej skórze, zapraszamy do naszej fotogalerii, gdzie uchwyciliśmy najlepsze momenty z tej wyjątkowej imprezy!

Pogrom na torze, feta na trybunach. Tak kibicowaliście Orlen Oil Motorowi Lublin [ZDJĘCIA]
galeria

Pogrom na torze, feta na trybunach. Tak kibicowaliście Orlen Oil Motorowi Lublin [ZDJĘCIA]

W piątkowy wieczór Orlen Oil Motor Lublin pokonał wysoko Innpro ROW Rybnik i wprawił obecnych na trybunach kibiców w szampański nastrój

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium