Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

7 lipca 2018 r.
16:57

Kobiety w WOT. "Piątego dnia ćwiczeń na poligonie organizm odmówił mi posłuszeństwa"

151 36 A A

Wśród żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej już blisko 10 proc. to kobiety. Pochodzą z różnych środowisk i w cywilu nierzadko zajmują ważne stanowiska. Tak jak Małgorzata Paździor-Król i Katarzyna Śniatkowska. Obie są szeregowymi w chełmskim 24 batalionie lekkiej piechoty

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Małgorzata Paździor-Król od lat jest dyrektorem Chełmskiego Domu Kultury.

- W przeszłości marzyła mi się służba w policji lub Straży Granicznej - mówi pani Małgorzata. - To, że zainteresowałam się służb ą w Wojskach Obrony Terytorialnej wynika ze wcześniejszych zainteresowań. Chciałam sprawdzić, czy sobie poradzę i jak wygląda wojsko od środka. Szybko zdałam sobie sprawę, że tu trzeba mieć charakter, umieć się skupić oraz myśleć o drugim. Wojsko znakomicie uczy pracy zespołowej, a to przecież może zaprocentować także poza służbą.

Czołganie mnie wykończyło

Małgorzata Paździor-Król nie ukrywa, że podczas 16-dniowego szkolenia przeszła poważny kryzys psychiczny i fizyczny. Uważając siebie za silną osobę nie spodziewała się, że może jej się to przydarzyć.

- Piątego dnia ćwiczeń na poligonie organizm odmówił mi posłuszeństwa - opowiada pani Małgorzata. - Wykończył mnie ciągły ruch, w tym przede wszystkim czołganie się, nieustanne oczekiwanie na komendę i coraz to nowe niespodziewane zadania. Uratowały mnie elektrolity i aspiryna. Chociaż mięśnie mnie nadal bolały, to z dnia na dzień coraz lepiej sobie radziłam. W końcu jak mawiała por. Marcin Zelant, jeden z naszych instruktorów: ból minie, chwała pozostanie.

Zakłady i okazja

Już po przysiędze Małgorzata Paździor-Król dowiedziała się, że jej podwładni z Chełmskiego Domu Kultury zakładali się między sobą, czy ich dyrektorka rzeczywiście trafi do wojska, a jeśli tak, to czy w nim wytrwa.

Kto zarobił, a kto stracił? Tego nie wie. Cieszy się natomiast, że kiedy wróciła do pracy szczególnie panowie wypytywali ją, jak było na szkoleniu. Jeden z nich nawet zdradził się z zamiarem zgłoszenia się do WOT.

Podobnie jak Małgorzacie Paździor-Król, praca w służbach mundurowych marzyła się także Katarzynie Śniatkowskiej, obecnej dyrektor Szkoły Podstawowej w Stawie koło Chełma. Po latach pracy w oświacie nie do końca otrząsnęła się z tych marzeń. Kiedy tylko pojawiła się okazja wstąpienia do WOT, skorzystała z niej. Jak sama podkreśla: ani chwili się nad tym nie zastanawiając.

Szkoła życia

- Już w maju ubiegłego roku stanęłam przed Komisją Wojskową i z powodzeniem przeszłam sprawdziany sprawnościowe i testy psychologiczne - opowiada nam Katarzyna Śniatkowska. - Na dobrą sprawę nie wiedziałam co mnie czeka. Prawdziwą szkołą życia okazała się dla mnie tak zwana „szesnastka”. Nie spodziewałam się tak rygorystycznej dyscypliny, fizycznego wysiłku i intensywnego programu szkoleniowego. Praktycznie zajęci byliśmy od świtu do nocy. Podejrzewam, że chyba każdy z nas - w tym i ja - w którymś momencie miał chwilę załamania. Mnie pomogło wsparcie ze strony towarzyszy „niedoli”.

Podczas wspominanej przez obie panie „szesnastki” ochotnicy uczą się przede wszystkim praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki oraz przetrwania, udzielania pierwszej pomocy, topografii. Bardzo ważną częścią szkolenia są zajęcia z taktyki, które scalają całą wiedzę podstawową Terytorialsa. Szkolenie kończy tzw. pętla taktyczna, czyli sprawdzian z zakresu wiedzy i umiejętności, jakie ochotnicy zdążyli nabyć.
Zwieńczeniem szkolenia podstawowego jest przysięga wojskowa.

To dopiero początek

- Dla mnie to był bardzo wzruszający moment - podkreśla Małgorzata Paździor-Król. - Nie ukrywam, że aż się popłakałam. Miło mi też było, że na moją przysięgę przyjechał brat ze swoimi dziećmi, który już rok wcześniej wstąpił do WOT. Mieliśmy to zrobić razem, ale mnie na pewien czas wyeliminowała kontuzja.

- Warto podkreślić, że „szesnastka” to dopiero początek szkoleń Terytorialsów - dodaje kapitan Damian Stanula, oficer prasowy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. - Cały proces szkoleniowy trwa trzy lata i odbywa się przede wszystkim w systemie weekendowym, co pozwala w sposób optymalny godzić życie zawodowe i rodzinne ze służbą wojskową.

Mundur

Tak Małgorzata Paździor-Król, jak i Katarzyna Śniatkowska są zdeterminowane, by ukończyć cały cykl szkoleniowy i pozostać w służbie dopóki będzie to możliwe.

Pani Katarzyna przyznaje, że nawet po forsownej „szesnastce” trudno było jej się rozstać z koleżankami i kolegami ze szkolenia, a także z dowódcą. Z wieloma z tych osób, które trafiły do batalionów w Zamościu, czy Białej Podlaskiej wciąż utrzymuje kontakt.

A pani Małgorzata zdradza, że po przysiędze w Lublinie, wręcz nie mogła się doczekać pierwszego szkoleniowego weekendu. Obie zapewniają też, że służba w WOT w żaden sposób nie wpłynęła negatywnie na ich życie rodzinne i zawodowe.

- Zakładam mundur i jestem żołnierzem - tłumaczy pani Katarzyna. - Kiedy go zdejmuję, pozostaję żoną, matką i nauczycielem.

Kto jest w WOT

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej wywodzą się z różnych środowisk, reprezentują różne zawody, mają swoje pasje i zainteresowania, a często także unikatowe umiejętności. Z danych statystycznych wynika, że średnia wieku żołnierza tej formacji to 32 lata, a zdecydowaną większość, bo aż 70 proc. stanowią ludzie młodzi, w wieku poniżej 35 lat. Blisko 77 proc. jest aktywnych zawodowo, a ok. 15 proc. studiuje. Około połowy żołnierzy ma wykształcenie średnie, a 32 proc. wyższe. I już co dziesiąty Terytorials jest kobietą.

Terytorialsów wciąż przybywa. Tylko w przypadku 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej 30 czerwca wcielono w jej szeregi rekordową liczbę 233 ochotników niemal z całego województwa lubelskiego. Ich szkolenie zakończy się uroczystą przysięgą wojskową w Dęblinie i Radzyniu Podlaskim.

Nowo zaprzysiężeni żołnierze zasilą szeregi wszystkich pięciu batalionów lekkiej piechoty wchodzących w skład 2 LBOT.

Lubelska Brygada
2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”
powstała jako jedna z pierwszych w kraju. W jej skład wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dyslokowanych w pięciu garnizonach województwa lubelskiego: w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu.
Dowódcą lubelskiej brygady jest pułkownik Tadeusz Nastarowicz. Obecnie Wojska Obrony Terytorialnej w naszym województwie liczą ponad 2,4 tys. żołnierzy i cały czas powiększają swoje szeregi.
Głównym zadaniem 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej na 2018 rok jest zakończenie procesu formowania struktur organizacyjnych, rozpoczęcie szkoleń specjalistycznych żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej oraz osiągniecie wstępnej zdolności do reagowania kryzysowego w obszarze zagrożeń niemilitarnych

Pozostałe informacje

Chłopczyk w samej piżamce pobiegł za psem

Chłopczyk w samej piżamce pobiegł za psem

W czwartek rano policjantka zmierzająca na służbę zauważyła biegnącego za psem chłopczyka ubranego tylko w piżamkę. Malec wrócił już do mamy.

Wiemy już kim jest tajemnicza sokolica krążąca wokół lubelskiego gniazda
WIDEO
film

Wiemy już kim jest tajemnicza sokolica krążąca wokół lubelskiego gniazda

Sokolica, która pojawiła się przy gnieździe lubelskich sokołów w środowe popołudnie przyleciała aż spod Warszawy.

Jaki rozmiar roweru wybrać dla dziecka?

Jaki rozmiar roweru wybrać dla dziecka?

Planując wyjątkowy prezent na komunię dla swojego dziecka, warto zastanowić się nad wyborem roweru, który nie tylko będzie praktyczny, ale także dostosowany do potrzeb małego rowerzysty. W tym artykule przyjrzymy się zaletom rowerów junior 24 cali, trendy w wyborze rowerów dla dzieci na komunię oraz sposobom dopasowania roweru do wieku i wzrostu małego rowerzysty.

Zalety montażu dystansów do felg – co zyskuje Twój samochód?

Zalety montażu dystansów do felg – co zyskuje Twój samochód?

Dystanse do felg są coraz popularniejszym dodatkiem wśród właścicieli samochodów, zarówno wśród entuzjastów tuningu, jak i zwykłych kierowców, którzy szukają sposobów na poprawę wyglądu i działania swojego pojazdu. W tym artykule przyjrzymy się, jakie korzyści niesie za sobą montaż tych komponentów.

Jakie tajemnice kryje Kazimierz Dolny?

Jakie tajemnice kryje Kazimierz Dolny?

Kazimierz Dolny, znany ze swojego renesansowego uroku i malowniczych krajobrazów, skrywa również wiele tajemnic i legend. Te historie dodają miastu magicznej atmosfery i zachęcają do odkrywania jego ukrytych zakamarków.

Biurka z regulacją wysokości – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Biurka z regulacją wysokości – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Ergonomia w miejscach pracy oraz biurka z regulacją wysokości zyskują na popularność. Innowacje technologiczne pozwalają na zaprojektowanie mebli, które nie tylko ułatwiają wykonywanie obowiązków, ale również przyczyniają się do poprawy zdrowia i samopoczucia pracowników. Dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Tomek Makowiecki w Domu Kultury
20 kwietnia 2024, 19:00

Tomek Makowiecki w Domu Kultury

Tomasz Makowiecki rusza na „Bailando” po Polsce. Jego nowy album „Bailando” będziecie mogli usłyszeć na żywo już w najbliższą sobotę w lubelskim Domu Kultury. Artyście na scenie towarzyszyć będą: Mikołaj Dobber, Krzysztof Pożarowski oraz Wojciech Warmijak.

Zawodnicy Lubelskie Perła Polski Cycling Team startowali w Czechach oraz Kanadzie

Zawodnicy Lubelskie Perła Polski Cycling Team startowali w Czechach oraz Kanadzie

Dużo bardziej istotny start miał miejsce w Kanadzie, gdzie w Pucharze Świata w kolarstwie torowym walczono o kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu

Porozmawiajmy o Strategii Kultury Lublin 2030+

Porozmawiajmy o Strategii Kultury Lublin 2030+

W Lublinie rozpoczęły się konsultacje społeczne Strategii Kultury Lublin 2030+. Swoje uwagi dotyczące dokumentu można do ratusza kierować do 30 kwietnia. Dla zainteresowanych będzie zorganizowane także spotkanie konsultacyjne.

Upadek profesjonalnego dziennikarstwa? Gorące dyskusje o przyszłości mediów na prestiżowej konferencji w Lublinie!
Dzień Wschodzi
film

Upadek profesjonalnego dziennikarstwa? Gorące dyskusje o przyszłości mediów na prestiżowej konferencji w Lublinie!

Najważniejsi badacze mediów zjechali do Lublina na 15. jubileuszową konferencję naukową pt. "Współczesne Media". Tegorocznym hasłem przewodnim jest "nadawca-odbiorca-użytkownik".

Ważna impreza żużlowa w sierpniu odbędzie się w Lublinie

Ważna impreza żużlowa w sierpniu odbędzie się w Lublinie

Na 6 lipca zaplanowano pierwszą imprezę z cyklu Indywidualnych Mistrzostw Polski. Ostatnia z trzech finałowych rund zostanie rozegrana w Lublinie.

"Przysięga Ireny" film nakręcony w przestrzeniach Lublina już w kinach
ZDJĘCIA
galeria

"Przysięga Ireny" film nakręcony w przestrzeniach Lublina już w kinach

Premiera filmu " Przysięga Ireny"  z udziałem twórców, odbyła się w środę w Chatce Żaka. Premiera polsko-kanadyjskiej produkcji w reżyserii Louise Archambaut, trafi do kin już 19 kwietnia. Fabuła dramatu wojennego oparta jest na faktach z życia Ireny Gut-Opdyke, która z narażeniem życia ratowała Żydów ukrywających się po likwidacji getta. To przejmująca opowieść o zachowaniu człowieczeństwa w nieludzkich czasach II wojny światowej.

Samica sokoła przed gniazdem na kominie, ale to nie Wrotka. Co dalej z sokołami?
WIDEO

Samica sokoła przed gniazdem na kominie, ale to nie Wrotka. Co dalej z sokołami?

Fani lubelskich sokołów obserwując gniazdo na kominie elektrociepłowni Wrotków zauważyli obcą samicę sokoła. To może być trop w zaginięciu Wrotki.

Mateusz Cierniak z dziką kartą na Grand Prix w Warszawie

Mateusz Cierniak z dziką kartą na Grand Prix w Warszawie

To sytuacja, której chyba jeszcze nie było. Aż czterech zawodników Orlen Oil Motoru będzie występować w cyklu Grand Prix. Do Bartosza Zmarzlika, Fredrika Lindgrena i Jacka Holdera dołączył na stałe jeszcze Dominik Kubera. Co więcej, w środę gruchnęła wieść, że podczas zawodów w Warszawie, które odbędą się 11 maja, z dziką kartą wystartuje dodatkowo Mateusz Cierniak!

Dąb posadzony, teraz trzeba go nazwać

Dąb posadzony, teraz trzeba go nazwać

Posadzony z okazji 70-lecia uczelni dąb przezimował i teraz puszcza pierwsze wiosenne liście. Uczelnia ogłasza konkurs na imię dla niego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium