Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

30 października 2020 r.
14:50

"Nikt nie może za nas decydować". Kobiety z Lublina, Białej Podlaskiej i Chełma mówią dlaczego protestują

182 17 A A
(fot. Tomasz Tylus)

Są ich tysiące, może miliony. Dzień w dzień wychodzą na ulice i krzyczą. Robią to bo... Uczestniczki i uczestników protestów kobiet pytamy: czemu protestujesz?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Lublin, Poznań, Katowice, Warszawa, Chełm, Puławy, Biała Podlaska, Międzyrzec Podlaski... i wiele innych miast. Wszędzie niemal codziennie odbywają się protesty wobec orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Trybunał uznał (choć część sędziów złożyła zdanie oddzielne), że przepis zezwalający na przerwanie ciąży w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, jest niezgodny z konstytucją. Czyli tym samym został zachwiany ustanowiony w 1993 roku tzw. kompromis aborcyjny.

Jeszcze przed wydaniem orzeczenia kobiety przewidywały jego brzmienie i mówiły, że nie zgadzają się z odbieraniem praw kobietom. Praw do decydowania o sobie, o swoim zdrowiu, o swojej przyszłości. W 2019 r. wykonano 1074 aborcje z powodu ciężkiego uszkodzenia płodu, 33 zabiegi, gdy ciąża zagrażała życiu kobiety, i trzy, gdy zachodziło podejrzenie, że ciąża to wynik czynu zabronionego.

Dlatego dzień w dzień – nie tylko kobiety – protestują na ulicach wielkich, średnich i małych miast. Maszerują, spacerują, blokują ulice, urządzają protesty samochodowe. Temu wszystkiemu towarzyszą hasła, z których jedno powtarza się najczęściej „wyp... ć”.

W kraju doszło też do przerwania mszy, a w kilku miastach wymalowano fasady kościołów Abp. Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w wydanym oświadczeniu wezwał do dialogu i zastrzegł, że to nie Kościół ustanawia „prawa w naszej Ojczyźnie”.

>>> Czytaj także: Dzisiaj (30.10) protesty kobiet w: Lublinie, Świdniku, Kraśniku, Kazimierzu Dolnym, Łukowie, Białej Podlaskiej

W filmie opublikowanym na Facebooku Jarosław Kaczyński uznał, że orzeczenie TK jest zgodne z konstytucją i PiS go nie kwestionuje.

Andrzej Duda przemówił dopiero w środę: – Jestem bardzo zasmucony tą sytuacją, rozumiem, czuję, wszyscy znają moje poglądy. Jestem przeciwnikiem aborcji eugenicznej – powiedział prezydent i dodał: – Trzeba wziąć się do pracy i wraz z ekspertami wypracować przepisy tak, aby dzieci z Zespołem Downa były chronione, ale nie narażać kobiet na niewyobrażalne cierpienie psychiczne i fizyczne.

Maria protestuje w Chełmie

Trzy lata temu miało nam się urodzić drugie dziecko. Zaplanowane i chciane. Mijała druga połowa ciąży, którą znosiłam coraz gorzej. Badanie USG i wyrok. Dziecko ma bezczaszkowie i szereg innych wad letalnych, czyli śmiertelnych. Nie ma najmniejszych szans na przeżycie. W amoku wypytujemy lekarza. Czytamy w domu. Co zrobić? W domu czeka na nas dwuletnie dziecko. Nigdy nie sądziłam, że zostaniemy postawieni przed takim wyborem. Ta decyzja nie była łatwa. Szarpią emocje, bo to przecież nasze dziecko. A z drugiej strony, co z tym drugim, zdrowym, które czeka w domu? Przecież chce mieć zdrową, żyjącą mamę. Decyzja o aborcji to decyzja, która ciąży kobiecie przez całe późniejsze życie. Trzeba z tym żyć, ale to decyzja naszego sumienia. I tak powinno zostać. Nikt nie ma moralnego prawa tego oceniać.

To też sytuacja, która może spotkać każdą z nas, bo taka ciąża to loteria. Kobiety protestują w całej Polsce. Nie tylko w dużych miastach, ale również w takich powiatowych, jak Chełm, z którego pochodzę. Temat aborcji połączył nas wszystkich i wreszcie zjednoczył. Bo tu nie chodzi już tylko o to. Chociaż to był niewątpliwy impuls. Chodzi o podziały, o nagminne łamanie Konstytucji, coraz większą opresyjność państwa, które zamiast pomagać swoim obywatelom, zaczyna je zaszczuwać. Mieszkańcy małych miast też mają dosyć. Teraz w zasadzie chodzi już tylko o jedno, o odsunięcie rządzących od władzy. Społeczeństwo zjednoczyło swoje siły bo chce żyć w normalnym, bezpiecznym kraju, gdzie szanuje się wybory obywateli.

Małgorzata protestuje w Białej Podlaskiej

Protestuję, bo chcę aby moje córki i ich dzieci mogły w przyszłości dokonać wyboru. On nigdy nie jest łatwy. Nie jest ani dobry, ani zły, ale to powinien być ich wybór. Nikt nie może za nas decydować. Solidaryzujmy się w Białej Podlaskiej z całą Polską. Wyrok Trybunału jest barbarzyński, uwłacza prawom człowieka.

Protest kobiet w Międzyrzecu Podlaskim

Izabela protestuje w Lublinie

Od 14 lat jestem mamą córki z MPD. Mam to szczęście, że mimo iż Natalka porusza się na wózku inwalidzkim, to jest z nią normalny kontakt, chodzi do szkoły integracyjnej, ma przyjaciół i jest szczęśliwym dzieckiem. Nie każdy jednak ma tyle szczęścia. Jest wiele rodzin mających dzieci z bardzo poważnymi wadami, bez jakichkolwiek rokowań na poprawę. Życie tych dzieci bardzo często okraszone jest bólem i ciągłym cierpieniem.

>>> Czytaj także: Tak dużej manifestacji dawno w Lublinie nie było. Protest kobiet przeszedł przez centrum miasta

Decyzja TK w sprawie aborcji jest krzywdząca nie tylko dla matek tych dzieci, ale przede wszystkim dla samych dzieci, gdyż przymuszone zostały do wegetacji, której towarzyszy ciągły ból. Dla mnie nie jest to akt miłosierdzia. Jakie jest wyjście z tej sytuacji? Wyjściem z sytuacji jest powrót do wcześniejszych postulatów z 1993 roku, które dopuszczały przerwanie ciąży, gdy stanowiła ona zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, kiedy jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego, a więc gwałtu lub kazirodztwa. Uważam, że obecny rząd nie powinien poprzestać tylko na powrocie do ustawy z 1993 roku, ale powinien stworzyć ustawę chroniącą dzieci niepełnosprawne i ich rodziny. Powinien stworzyć program kompleksowej opieki psychologicznej dla rodziców, którzy zdecydują się na urodzenie dzieci z poważnymi wadami rozwoju. Taka opieka powinna być nie tylko po porodzie ale także przez całe dalsze życie takich rodzin. Państwo powinno zapewniać bezpłatne turnusy rehabilitacyjne przynajmniej 3, 4 razy w roku w prywatnych ośrodkach rehabilitacyjnych. Powinno również zapewnić dzienną rehabilitacje na NFZ nie 120 dni w roku jak to jest w tej chwili (a w praktyce jeszcze mniej, gdyż nie ma miejsc) a co najmniej 4 razy w tygodniu. Państwo powinno w całości refundować leki, pieluchy sprzęt rehabilitacyjny i ortopedyczny. Rodzina z dzieckiem niepełnosprawnym powinna mieć zapewnionego asystenta osoby niepełnosprawnej przynajmniej raz w tygodniu aby mieć możliwość załatwienia różnych spraw albo zwyczajnie w świecie mieć możliwość odpoczynku, gdyż zwykle opieka nad takim dzieckiem to praca 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. Jeśli rząd wróci do wcześniejszych postulatów, zapewni rodzinom, które już są na tym świecie należytą opiekę i godne życie i przeprosi wszystkie matki i dzieci niepełnosprawne, że chciał je skazać na życie niegodne człowieka to wtedy można będzie dojść do kompromisu.

Protest kobiet w Lublinie 28.10.2020

Michalina protestuje w Lublinie

Nie podoba mi się, że idziemy pod Kurię. Jak marsz tam dochodzi, to trzymam się z tyłu. Nie sądzę, żebyśmy musieli to robić. Nie wina księży – nie wszystkich na pewno – że Kaczyński chce sterować naszymi sumieniami. Musimy zjednać sobie różne środowiska. Te kościelne także. Inaczej nasze marsze nic nie dadzą.

Przychodzę, choć nie mam dzieci, ale być może będą miała. Nie chcę być zmuszona do urodzenia nawet jeśli ma umrzeć po kilku godzinach. Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której będę do tego zmuszona. To jest mój wybór, to jest moja decyzja. To odpowiedzialność za czyny, którą poniosę razem z moim mężczyzną, a nie z Jarosławem Kaczyńskim ani Julią Przyłębską.

Izabela protestuje w Białej Podlaskiej

Zagotowało się we mnie, gdy usłyszałam o wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Miałam jednak nadzieję, że do niego nie dojdzie. Trzeba wychodzić na strajki, bo wylewanie swoich żali na Facebooku nic nie da. To przecież nie chodzi o to, że wszystkie mamy iść i robić aborcję na życzenie. Powinnyśmy mieć prawo wyboru, na tym polega wolność. Te ciężko wywalczone prawa kobiet są teraz niszczone i odbierane krok po kroku. Aborcja była, jest i będzie. Żadne orzeczenie tego nie zmieni. Tylko teraz będzie mniej bezpieczna.

Jest w nas dużo złości, bo skąd w facetach taka przemożna chęć decydowania za kobiety. Przecież niejeden z nich spaliłby się ze wstydu, gdyby musiał poprosić w sklepie lub w aptece o tampon. A decydowaniem za nas, chcą wejść głębiej niż ten tampon. 

Samochodowy protest kobiet w Lublinie

Łukasz protestuje w Lublinie

Przychodzę z żoną i 14-letnią córką. Dużo już wie, a chcę żeby wiedziała jeszcze więcej. Żeby wiedziała, że może w życiu osiągnąć wszystko i może podjąć każda decyzję. Że ma do tego prawo. Że ma prawo decydować o sobie, a jeśli stanie przed wyborem urodzenia chorego dziecka, to też ma prawo podjąć decyzję. Przychodzę tu dla mojej córki.

Michał protestuje w Lublinie

To nie jest protest proaborcyjny, tylko protest w obronie wolności i praw. To, czy popieram aborcję to moja sprawa. Protestuję, bo prawa są nam odbierane i to od dawna. Jest mi przykro, że dziś w Lublinie są takie tłumy, a gdy manifestowaliśmy w obronie Trybunały Konstytucyjnego albo sądów to było nas mniej. A to od tego się zaczęło. To od bezprawnych zmian w trybunale zaczęło się łamanie prawa, a efekt tego widzimy dziś.

Patrycja protestuje w Lublinie

Bo to jest wojna, bo na wojnę się idzie. A to jest wojna kobiet i idą na nią kobiety. Nie pozwolimy, żeby ktoś odbierał nam prawo wyboru. Nie może zrobić tego ani polityk, ani ksiądz. To jest nasze ciało i nasze prawo. Wie pan jak to się skończy? Wygramy. Może PiS nie odejdzie, ale wygramy. A Kościół na tym straci, bo teraz ludzie zaczną od niego odchodzić jeszcze tłumniej niż do tej pory. Mam już znajomych, którzy są tak w…ni, chodzili do kościoła, a już nie będą.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 17

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
_XD_ / 30 października 2020 r. o 19:20
+13
A gdzie artykuł o niepełnosprawnych, których postępowe matki nie zdążył zabić przed narodzeniem? - Najprościej mówiąc czuję się jakbym była ja i inni niepełnosprawni jakimś śmieciem, wypadkiem przy pracy w budowaniu idealnego społeczeństwa bez żadnych dysfunkcji. Czuję jakbyśmy nie byli ludźmi w oczach tych osób tylko jakimś bezpłciowym bezimiennym podmiotem o którego losie można zadecydować jednym krótkim zdaniem „chcę aborcję”. Jak czyjaś rzecz, zabawka a nie człowiek. Najbardziej boli gdy poparcie dla aborcji słyszy się od osób które osobiście znają osoby niepełnosprawne i widzą że na co dzień sobie radzą. Nie rozumiem w czym ja jestem gorsza Karolina? No w czym?…” — napisała Karolinie Jurkowskiej z Fundacji Pro Prawo do Życia Zosia Obarska, jedna z niepełnosprawnych kobiet. Jej świadectwo zostało opublikowane na portalu stronazycia.pl. Takich osób protestujący nie dostrzegają. Takich osób nie dostrzega też Dziennik Wschodni, publikując po kilka artykułów dziennie o prawie kobiet do decydowania o czyimś życiu. A gdzie prawa niepełnosprawnych, którzy chcą się urodzić? Oczywiście nie ma też słowa o  tym co z leczeniem ludzi, których zarażą ci demonstrujący? Czy te protestujące kobiety przygotowały dla zarażonych przez protesty jakąś pomoc?
 Ej, ale im nikt nie kazał rodzić. Miały wybór. Poza tym, protestujący nie chcą decydować o ich życiu. Chcą, aby każda kobieta miała możliwość decydować według własnego sumienia. Ja wiem że pisopatolom ciężko to zrozumieć, ale przecież według ich bajki, bóg dał ludziom WOLNĄ wolę. Czy pisdziochy chcą się bawić teraz w bogów i odbierać wolną wolę?
 Ej, ale im nikt nie kazał rodzić. Miały wybór. Poza tym, protestujący nie chcą decydować o ich życiu. Chcą, aby każda kobieta miała możliwość decydować według własnego sumienia. Ja wiem że pisopatolom ciężko to zrozumieć, ale przecież według ich bajki, bóg dał ludziom WOLNĄ wolę. Czy pisdziochy chcą się bawić teraz w bogów i odbierać wolną wolę? rozwiń
Avatar
Robik / 30 października 2020 r. o 15:44
+11
Dokturek pisze jak niepełnosprawny umysłowo. Zdaje się nie rozumieć prostych rzeczy. Jeśli się wadliwy płód usunie przed narodzeniem, to nie ma żadnej sprawy "niepełnosprawnych". Zarodek/płód - to nie żaden "człowiek" ani "dziecko".
Avatar
Janusz_Paliwas / 30 października 2020 r. o 21:03
+10
Dokturek pisze jak niepełnosprawny umysłowo. Zdaje się nie rozumieć prostych rzeczy.  Jeśli się wadliwy płód usunie przed narodzeniem, to nie ma żadnej sprawy "niepełnosprawnych". Zarodek/płód - to nie żaden "człowiek" ani "dziecko".
Tak właśnie myślano i robiono w III Rzeszy za Hitlera.  Idąc takim tokiem myślenia zabijano wszystkich niepelnosprawnych, nie tylko tych przed urodzeniem. To, że ktoś twierdzi, że płód to nie człowiek wcale nie znaczy, że płód to nie człowiek.
 Skoro płód jest człowiekiem, dzieckiem, należy od dnia poczęcia płacić matce 500+ !!
 Skoro płód jest człowiekiem, dzieckiem, należy od dnia poczęcia płacić matce 500+ !! rozwiń
Avatar
_XD_ / 30 października 2020 r. o 22:55
+9
To dlaczego te miłośniczki uciech cielesnych, które są na tyle głupie, że nie potrafią zapanować nad instynktami (zoologia), a nie mają rozumu, żeby się zabezpieczyć, nie wykastrują się i nie wymuszą tego na facecie? Przecież to proste, tanie i nikomu nie szkodzące rozwiązanie!
Czemu twoja matka się nie wykastrowała za młodu?
Bo moja wiedziała, że z seksu może być dziecko i zrobiła to świadomie. A twoja? Nie zahamowała nad popędem i "wymsnąłeś się" jako niechciane dziecko? Szczerze współczuję.
 Cóż, moja jest na tyle świadoma, żeby nie próbować wpływać na decyzje obcych ludzi, ani nie robić za czyjeś sumienie. Tego samego nauczyła mnie. Twoja albo nie chciała, albo jesteś zbyt tępy żeby przyswoić sobie wiedzę. XD
 Cóż, moja jest na tyle świadoma, żeby nie próbować wpływać na decyzje obcych ludzi, ani nie robić za czyjeś sumienie. Tego samego nauczyła mnie. Twoja albo nie chciała, albo jesteś zbyt tępy żeby przyswoić sobie wiedzę. XD rozwiń
Avatar
_XD_ / 31 października 2020 r. o 08:53
+7
To dlaczego te miłośniczki uciech cielesnych, które są na tyle głupie, że nie potrafią zapanować nad instynktami (zoologia), a nie mają rozumu, żeby się zabezpieczyć, nie wykastrują się i nie wymuszą tego na facecie? Przecież to proste, tanie i nikomu nie szkodzące rozwiązanie!
Czemu twoja matka się nie wykastrowała za młodu?
Bo moja wiedziała, że z seksu może być dziecko i zrobiła to świadomie. A twoja? Nie zahamowała nad popędem i "wymsnąłeś się" jako niechciane dziecko? Szczerze współczuję.
Cóż, moja jest na tyle świadoma, żeby nie próbować wpływać na decyzje obcych ludzi, ani nie robić za czyjeś sumienie. Tego samego nauczyła mnie. Twoja albo nie chciała, albo jesteś zbyt tępy żeby przyswoić sobie wiedzę. XD
Ty masz jakąś wiedzę?! Magister po WUML? Umiejetność klecenia głupot na klawiaturze, to jeszcze nie wiedza, matołku.
  Te kwestię już chyba jakby rozstrzygnęliśmy. Nie? Tylko ktoś, kto miał z nim do czynienia zna ten skrót. Stary komuchu. Jeśli chodzi o wypisywanie ***etów, to jesteś poza konkurencją. XD
  Te kwestię już chyba jakby rozstrzygnęliśmy. Nie? Tylko ktoś, kto miał z nim do czynienia zna ten skrót. Stary komuchu. Jeśli chodzi o wypisywanie ***etów, to jesteś poza konkurencją. XD rozwiń
Avatar
_XD_ / 30 października 2020 r. o 21:46
+4
To dlaczego te miłośniczki uciech cielesnych, które są na tyle głupie, że nie potrafią zapanować nad instynktami (zoologia), a nie mają rozumu, żeby się zabezpieczyć, nie wykastrują się i nie wymuszą tego na facecie? Przecież to proste, tanie i nikomu nie szkodzące rozwiązanie!
 Czemu twoja matka się nie wykastrowała za młodu?
Avatar
_XD_ / 31 października 2020 r. o 13:52
+1
Widzisz jełopie, gdybyś miał choć odrobinę wiedzy, to byś to znał, bo to historia naszego kraju. Historia narzucona nam przez sowieckiego okupanta dla takich jak ty: Wieczorowy Uniwersytet Marksizmu Leninizmu. Ale jak się chce udawać nowoczesnego liberała z lewackim zacięciem, to nie dziwota, że się klepie sprzeczne ze sobą teksty.
 No gratuluję. Jesteś dowodem, że trudne dzieciństwo nie przeszkadza w osiągnięciu czegoś. XD
Avatar
dokturek / 30 października 2020 r. o 15:02
-2
A gdzie artykuł o niepełnosprawnych, których postępowe matki nie zdążył zabić przed narodzeniem? - Najprościej mówiąc czuję się jakbym była ja i inni niepełnosprawni jakimś śmieciem, wypadkiem przy pracy w budowaniu idealnego społeczeństwa bez żadnych dysfunkcji. Czuję jakbyśmy nie byli ludźmi w oczach tych osób tylko jakimś bezpłciowym bezimiennym podmiotem o którego losie można zadecydować jednym krótkim zdaniem „chcę aborcję”. Jak czyjaś rzecz, zabawka a nie człowiek. Najbardziej boli gdy poparcie dla aborcji słyszy się od osób które osobiście znają osoby niepełnosprawne i widzą że na co dzień sobie radzą. Nie rozumiem w czym ja jestem gorsza Karolina? No w czym?…” — napisała Karolinie Jurkowskiej z Fundacji Pro Prawo do Życia Zosia Obarska, jedna z niepełnosprawnych kobiet. Jej świadectwo zostało opublikowane na portalu stronazycia.pl. Takich osób protestujący nie dostrzegają. Takich osób nie dostrzega też Dziennik Wschodni, publikując po kilka artykułów dziennie o prawie kobiet do decydowania o czyimś życiu. A gdzie prawa niepełnosprawnych, którzy chcą się urodzić? Oczywiście nie ma też słowa o tym co z leczeniem ludzi, których zarażą ci demonstrujący? Czy te protestujące kobiety przygotowały dla zarażonych przez protesty jakąś pomoc?
A gdzie artykuł o niepełnosprawnych, których postępowe matki nie zdążył zabić przed narodzeniem? - Najprościej mówiąc czuję się jakbym była ja i inni niepełnosprawni jakimś śmieciem, wypadkiem przy pracy w budowaniu idealnego społeczeństwa bez żadnych dysfunkcji. Czuję jakbyśmy nie byli ludźmi w oczach tych osób tylko jakimś bezpłciowym bezimiennym podmiotem o którego losie można zadecydować jednym krótkim zdaniem „chcę aborcję”. Jak czyjaś rzecz, zabawka a nie człowiek. Najbardziej boli gdy poparcie dla aborcji słyszy się od osób które o... rozwiń
Avatar
Heniek / 30 października 2020 r. o 15:13
-4
Obrońcy demokracji wzięli się za obalanie rządu, żałosna banda hipokrytów.
Avatar
Jakow / 30 października 2020 r. o 15:57
-6
Przez te "manifestacje" nie będę mógł odwiedzić groby bliskich.
Avatar
_XD_ / 31 października 2020 r. o 13:52
+1
Widzisz jełopie, gdybyś miał choć odrobinę wiedzy, to byś to znał, bo to historia naszego kraju. Historia narzucona nam przez sowieckiego okupanta dla takich jak ty: Wieczorowy Uniwersytet Marksizmu Leninizmu. Ale jak się chce udawać nowoczesnego liberała z lewackim zacięciem, to nie dziwota, że się klepie sprzeczne ze sobą teksty.
 No gratuluję. Jesteś dowodem, że trudne dzieciństwo nie przeszkadza w osiągnięciu czegoś. XD
Avatar
poker / 31 października 2020 r. o 12:05
-7
Widzisz jełopie, gdybyś miał choć odrobinę wiedzy, to byś to znał, bo to historia naszego kraju. Historia narzucona nam przez sowieckiego okupanta dla takich jak ty: Wieczorowy Uniwersytet Marksizmu Leninizmu. Ale jak się chce udawać nowoczesnego liberała z lewackim zacięciem, to nie dziwota, że się klepie sprzeczne ze sobą teksty.
Avatar
_XD_ / 31 października 2020 r. o 08:53
+7
To dlaczego te miłośniczki uciech cielesnych, które są na tyle głupie, że nie potrafią zapanować nad instynktami (zoologia), a nie mają rozumu, żeby się zabezpieczyć, nie wykastrują się i nie wymuszą tego na facecie? Przecież to proste, tanie i nikomu nie szkodzące rozwiązanie!
Czemu twoja matka się nie wykastrowała za młodu?
Bo moja wiedziała, że z seksu może być dziecko i zrobiła to świadomie. A twoja? Nie zahamowała nad popędem i "wymsnąłeś się" jako niechciane dziecko? Szczerze współczuję.
Cóż, moja jest na tyle świadoma, żeby nie próbować wpływać na decyzje obcych ludzi, ani nie robić za czyjeś sumienie. Tego samego nauczyła mnie. Twoja albo nie chciała, albo jesteś zbyt tępy żeby przyswoić sobie wiedzę. XD
Ty masz jakąś wiedzę?! Magister po WUML? Umiejetność klecenia głupot na klawiaturze, to jeszcze nie wiedza, matołku.
  Te kwestię już chyba jakby rozstrzygnęliśmy. Nie? Tylko ktoś, kto miał z nim do czynienia zna ten skrót. Stary komuchu. Jeśli chodzi o wypisywanie ***etów, to jesteś poza konkurencją. XD
  Te kwestię już chyba jakby rozstrzygnęliśmy. Nie? Tylko ktoś, kto miał z nim do czynienia zna ten skrót. Stary komuchu. Jeśli chodzi o wypisywanie ***etów, to jesteś poza konkurencją. XD rozwiń
Avatar
Paul / 31 października 2020 r. o 06:25
-7
" demonstruje" 1% społeczeństwa. Aborcja, aborcją. Już widać i słychać o co organizatorom chodzi. Normalna drogą brak argumentów i programu a do żłobu ciągnie.
Avatar
poker / 30 października 2020 r. o 23:02
-13
To dlaczego te miłośniczki uciech cielesnych, które są na tyle głupie, że nie potrafią zapanować nad instynktami (zoologia), a nie mają rozumu, żeby się zabezpieczyć, nie wykastrują się i nie wymuszą tego na facecie? Przecież to proste, tanie i nikomu nie szkodzące rozwiązanie!
Czemu twoja matka się nie wykastrowała za młodu?
Bo moja wiedziała, że z seksu może być dziecko i zrobiła to świadomie. A twoja? Nie zahamowała nad popędem i "wymsnąłeś się" jako niechciane dziecko? Szczerze współczuję.
Cóż, moja jest na tyle świadoma, żeby nie próbować wpływać na decyzje obcych ludzi, ani nie robić za czyjeś sumienie. Tego samego nauczyła mnie. Twoja albo nie chciała, albo jesteś zbyt tępy żeby przyswoić sobie wiedzę. XD
 Ty masz jakąś wiedzę?! Magister po WUML? Umiejetność klecenia głupot na klawiaturze, to jeszcze nie wiedza, matołku.
 Ty masz jakąś wiedzę?! Magister po WUML? Umiejetność klecenia głupot na klawiaturze, to jeszcze nie wiedza, matołku. rozwiń
Avatar
_XD_ / 30 października 2020 r. o 22:55
+9
To dlaczego te miłośniczki uciech cielesnych, które są na tyle głupie, że nie potrafią zapanować nad instynktami (zoologia), a nie mają rozumu, żeby się zabezpieczyć, nie wykastrują się i nie wymuszą tego na facecie? Przecież to proste, tanie i nikomu nie szkodzące rozwiązanie!
Czemu twoja matka się nie wykastrowała za młodu?
Bo moja wiedziała, że z seksu może być dziecko i zrobiła to świadomie. A twoja? Nie zahamowała nad popędem i "wymsnąłeś się" jako niechciane dziecko? Szczerze współczuję.
 Cóż, moja jest na tyle świadoma, żeby nie próbować wpływać na decyzje obcych ludzi, ani nie robić za czyjeś sumienie. Tego samego nauczyła mnie. Twoja albo nie chciała, albo jesteś zbyt tępy żeby przyswoić sobie wiedzę. XD
 Cóż, moja jest na tyle świadoma, żeby nie próbować wpływać na decyzje obcych ludzi, ani nie robić za czyjeś sumienie. Tego samego nauczyła mnie. Twoja albo nie chciała, albo jesteś zbyt tępy żeby przyswoić sobie wiedzę. XD rozwiń
Avatar
poker / 30 października 2020 r. o 22:22
-10
To dlaczego te miłośniczki uciech cielesnych, które są na tyle głupie, że nie potrafią zapanować nad instynktami (zoologia), a nie mają rozumu, żeby się zabezpieczyć, nie wykastrują się i nie wymuszą tego na facecie? Przecież to proste, tanie i nikomu nie szkodzące rozwiązanie!
Czemu twoja matka się nie wykastrowała za młodu?
 Bo moja wiedziała, że z seksu może być dziecko i zrobiła to świadomie. A twoja? Nie zahamowała nad popędem i "wymsnąłeś się" jako niechciane dziecko? Szczerze współczuję.
Avatar
_XD_ / 30 października 2020 r. o 21:46
+4
To dlaczego te miłośniczki uciech cielesnych, które są na tyle głupie, że nie potrafią zapanować nad instynktami (zoologia), a nie mają rozumu, żeby się zabezpieczyć, nie wykastrują się i nie wymuszą tego na facecie? Przecież to proste, tanie i nikomu nie szkodzące rozwiązanie!
 Czemu twoja matka się nie wykastrowała za młodu?
Avatar
poker / 30 października 2020 r. o 21:41
-13
To dlaczego te miłośniczki uciech cielesnych, które są na tyle głupie, że nie potrafią zapanować nad instynktami (zoologia), a nie mają rozumu, żeby się zabezpieczyć, nie wykastrują się i nie wymuszą tego na facecie? Przecież to proste, tanie i nikomu nie szkodzące rozwiązanie!
Avatar
Janusz_Paliwas / 30 października 2020 r. o 21:03
+10
Dokturek pisze jak niepełnosprawny umysłowo. Zdaje się nie rozumieć prostych rzeczy.  Jeśli się wadliwy płód usunie przed narodzeniem, to nie ma żadnej sprawy "niepełnosprawnych". Zarodek/płód - to nie żaden "człowiek" ani "dziecko".
Tak właśnie myślano i robiono w III Rzeszy za Hitlera.  Idąc takim tokiem myślenia zabijano wszystkich niepelnosprawnych, nie tylko tych przed urodzeniem. To, że ktoś twierdzi, że płód to nie człowiek wcale nie znaczy, że płód to nie człowiek.
 Skoro płód jest człowiekiem, dzieckiem, należy od dnia poczęcia płacić matce 500+ !!
 Skoro płód jest człowiekiem, dzieckiem, należy od dnia poczęcia płacić matce 500+ !! rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 17

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

MKS Perła Lublin podejmie w hali Globus rosyjski HC Lada

MKS Perła Lublin podejmie w hali Globus rosyjski HC Lada

Zdecydowanym faworytem niedzielnej rywalizacji będą przyjezdne

Test wiedzy o Lublinie. Czy znasz stare nazwy lubelskich ulic?

Test wiedzy o Lublinie. Czy znasz stare nazwy lubelskich ulic?

Sprawdź czy znasz stare nazwy lubelskich ulic?

Ośrodek narciarski w Chrzanowie już otwarty. "Działamy na podstawie obowiązującego prawa"
Zdjęcia
galeria

Ośrodek narciarski w Chrzanowie już otwarty. "Działamy na podstawie obowiązującego prawa"

W piątek o godzinie 14 otwarty został ośrodek narciarski w Chrzanowie.

Fajsławice: Ford wpadł w poślizg i zderzył się z mazdą

Fajsławice: Ford wpadł w poślizg i zderzył się z mazdą

Jedna osoba trafiła do szpitala po zderzeniu dwóch samochodów w Fajsławicach (powiat krasnostawski). 43-letni kierowca forda wpadł w poślizg i uderzył w jadącą z naprzeciwka mazdę.

Dramatyczna sytuacja pralni w czasach pandemii. "Od listopada umieramy po cichu"
Rozmowa

Dramatyczna sytuacja pralni w czasach pandemii. "Od listopada umieramy po cichu"

– To, że działamy, wynika tylko z tego, że przeznaczamy na to oszczędności całego życia. Mowa o kilkunastu tysiącach złotych miesięcznie – rozmowa z Krzysztofem Kopaczem, właścicielem Pralni Higiena w Świdniku.

Czas na intensywne granie. Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin zacznie od wyjazdu do Gdańska

Czas na intensywne granie. Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin zacznie od wyjazdu do Gdańska

Trzy spotkania w tydzień – taki plan na najbliższe dni mają koszykarki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin. Podopieczne Krzysztofa Szewczyka rozpoczną te zmagania w sobotę (godz. 13) od wyjazdowego meczu z DGT AZS Politechniką Gdańską

Wiercą pod Świnoujściem. Tunel połączy wyspy Uznam i Wolin

Wiercą pod Świnoujściem. Tunel połączy wyspy Uznam i Wolin

Coraz bardziej zawansowana jest budowa potężnej maszyny do budowy tunelu w Świnoujściu. W ukończonej w listopadzie ubiegłego roku komorze startowej po stronie wyspy Uznam znalazła się już cała głowica urabiająca. Pod koniec lutego mają rozpocząć się próby, a drążenie ma ruszyć w marcu.

Biała Podlaska: Nie na wszystkich górkach w parku można zjeżdżać
galeria

Biała Podlaska: Nie na wszystkich górkach w parku można zjeżdżać

Od kilku dni górki w parku Radziwiłłowskim przeżywają oblężenie. To tutaj najlepiej zjeżdża się na sankach. A śniegu póki co, nie brakuje. Jednak urzędnicy przypominają, że nie wszędzie można szaleć na sankach.

Na szczepienia przeciw COVID-19 zarejestrowało się niemal 130 tys. seniorów

Na szczepienia przeciw COVID-19 zarejestrowało się niemal 130 tys. seniorów

Do tej pory zarejestrowało się na szczepienia przeciw Covid-19 127 tys. 796 seniorów powyżej 80. roku życia - poinformował w piątek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Szczepienia COVID-19. Gdzie najwięcej zaszczepionych osób w Lubelskiem?

Szczepienia COVID-19. Gdzie najwięcej zaszczepionych osób w Lubelskiem?

W Polsce wykonano już w sumie 410 480 szczepień przeciw COVID-19. Dzienna liczba szczepień w kraju to 44 298, a w woj. lubelskim 2 795.

Zamość. Pijany kierowca został też przebadany narkotestem

Zamość. Pijany kierowca został też przebadany narkotestem

36-latek, którego zamojscy policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierował autem pod wpływem alkoholu. Znajdował się także pod działaniem narkotyków. Mieszkaniec gminy Zamość wkrótce usłyszy zarzuty.

Lubelskie: Dzisiaj rusza ośrodek narciarski w Chrzanowie. Co z pozostałymi?

Lubelskie: Dzisiaj rusza ośrodek narciarski w Chrzanowie. Co z pozostałymi?

Właściciele ośrodków narciarskich mają dość lockdownu. Dzisiaj, po dłuższej przerwie, działalność wznawia "Narciarski Raj" w Chrzanowie. Do rozpoczęcia sezonu przygotowują się także pozostali przedsiębiorcy. W sobotę wyciągi uruchomi Bałtów. Podobny krok rozważa Stacja Kazimierz.

"Leżał cicho, przykryty stertą słomy". 58-latkowi nie udało się ukryć przez policjantami

"Leżał cicho, przykryty stertą słomy". 58-latkowi nie udało się ukryć przez policjantami

58-letni mężczyzna od września ubiegłego roku ukrywał się, bo nie chciał trafić na dwa lata do więzienia. Mieszkańcowi gminy Milanów (powiat parczewski) udawało się uniknąć odsiadki aż do wczoraj.

LUK Politechnika Lublin chce wygrać pierwszy mecz w tym roku

LUK Politechnika Lublin chce wygrać pierwszy mecz w tym roku

LUK Politechnika Lublin zagra u siebie z MCKiS Jaworzno, a Polski Cukier Avia Świdnik zmierzy się także we własnej hali z BBTS Bielsko-Biała. Lublinianie rozpoczną mecz w sobotę o godzinie 14, świdniczanie trzy godziny później

Program TV 15-17 stycznia 2021. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?
15 stycznia 2021, 20:00

Program TV 15-17 stycznia 2021. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?

Weekend w naziemnej telewizji cyfrowej przebiegnie pod znakiem klasyków. Będą takie filmy jak "Vera Cruz", "Thelma i Louise" czy słynny animowany "Gdzie jest Nemo". Nie zabraknie także nowości, m.in. pojawi się dramat gangsterski "Boss". Poniżej prezentuje kilka wybranych opcji filmowych na weekend.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.