Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

15 listopada 2020 r.
8:12

Pomoc seniorom w czasie pandemii. "To, czego im najbardziej brakuje to rozmowa"

0 0 A A
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne

Kacper Romaniuk, wolontariusz Caritas Archidiecezji Lubelskiej pomagający seniorom: Czułem, że angażując się w tę akcję mogę zrobić coś dobrego nie tylko dla innych, ale też dla siebie. Beata Portka, kierująca Miejskim Centrum Usług Socjalnych w Świdniku: To czego im najbardziej brakuje to rozmowa

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Czy wie pani, co to znaczy siedzieć samotnie w domu przez trzy miesiące? I jak to jest, kiedy człowiek nie ma do kogo się odezwać? Takie pytanie zadała mi jedna z osób, którą odwiedziłam jakiś czas temu – opowiada Beata Portka, kierująca Miejskim Centrum Usług Socjalnych w Świdniku, które pomaga seniorom na różne sposoby. Pracownicy i wolontariusze dostarczają ciepłą zupę, ale też piszą do starszych osób listy. – Sytuacja związana z pandemią, w której wszyscy się znaleźliśmy jest trudna zwłaszcza dla osób samotnych i schorowanych. Dla tych, których bliscy mieszkają albo za granicą, albo w innym mieście. To, czego im najbardziej brakuje to rozmowa.

Choć mają też inne potrzeby, na które jak tylko mogą starają się odpowiedzieć zarówno samorządowcy, ośrodki pomocy społecznej jak też różne organizacje.

Lublin

W akcję pomocy seniorom, podobnie jak to było wiosną, zaangażowana jest Caritas Archidiecezji Lubelskiej i około 50 współpracujących z tą organizacją wolontariuszy. – Skupiamy się przede wszystkim ma pomocy osobom starszym w zrobieniu zakupów – mówi Mateusz Jocek, rzecznik prasowy Caritas Archidiecezji Lubelskiej. – Osoby w potrzebie kontaktują się z nami telefonicznie. Wolontariusze robią im zakupy w sklepie i dostarczają potrzebne produkty pod drzwi.

Potrzeb jest jednak więcej. Co roku Caritas AL organizowało zbiórkę żywności długoterminowej – akcja “Tak. Pomagam!”, by później przygotować z zebranych darów paczki dla osób potrzebujących. W tym roku ze względu na pandemię efekty zbiórki są dużo mniejsze. – Zwykle udawało nam się zebrać ok. 10 ton żywności. W tym roku 1 tonę – przyznaje rzecznik lubelskiej Caritas. – Z zebranych produktów przygotowaliśmy i przekazaliśmy osobom potrzebującym 150 paczek.

Zapotrzebowanie na tego typu pomoc będzie większa zwłaszcza przez świętami Bożego Narodzenia. – Ludzie liczą na takie wsparcie. Dlatego też apelujemy do darczyńców o przekazywanie żywności o przedłużonym terminie ważności (do siedziby CAL przy al. Unii Lubelskiej 15 w Lublinie-red.). Chodzi o takie produkty jak np. olej, ryż, mąka, cukier czy makaron – wylicza Mateusz Jocek.
Można też pomóc przekazując datki na ten cel. Pieniądze można wpłacać bezpośrednio na konto: 46 1240 1503 1111 0000 1752 8351 z dopiskiem Paczka dla seniora lub za pomocą płatności online (szczegóły na stronie lublin.caritas.pl).

Wolontariusz

W akcji pomocy seniorom prowadzonej przez Caritas Archidiecezji Lubelskiej pomaga Kacper Romaniuk. – To nie jest pierwsza akcja Caritas, w której uczestniczę. Pomagałem już w organizacji Wigilii Miłosierdzia a także dostarczeniu paczek na Mikołajki na Wołyń – opowiada wolontariusz. – Wiosną razem z tatą postanowiliśmy włączyć się w pomoc seniorom w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Caritas była jedną z pierwszych organizacji, która podjęła taką inicjatywę. Czuliśmy, że angażując się w tę akcję możemy zrobić coś dobrego nie tylko dla innych, ale też dla siebie. Dostarczając komuś zakupy czy paczkę  wychodzimy z domu, możemy się przewietrzyć, a także nie czujemy się bezsilni wobec postępującej pandemii.

Kacper Romaniuk niektórym seniorom dostarcza zakupy regularnie. – Z kilkoma osobami mam kontakt już od kilku miesięcy – przyznaje nasz rozmówca. – Robię zakupy – zwykle są to spożywcze produkty, zdarza się też chemia gospodarcza. Równolegle kupuję też leki w aptece. Prośby dotyczą też środków ochrony osobistej – maseczek, preparatów do dezynfekcji czy rękawiczek.

Wolontariusz stara się maksymalnie ograniczyć kontakt z seniorami, którym pomaga. – Przecież są to osoby, które nie wychodzą z domu. Nie chcę stwarzać jakiś dodatkowych zagrożeń – dodaje pan Kacper.

Kraśnik

Na potrzeby związane z sytuacją epidemiczną i ograniczeniami reagują też urzędnicy z Kraśnika. – Wielu kraśnickich seniorów znajduje się obecnie w trudnej sytuacji życiowej, żyje samotnie, z dala od rodzin mieszkających w innych częściach Polski i za granicą. Tej grupie społecznej chcemy pomóc w pierwszej kolejności – zaznacza Wojciech Wilk, burmistrz Kraśnika.

Miasto, podobnie jak inne samorządy, bierze udział w rządowym programie „Wspieraj Seniora” (70+). – Zgłoszenia na ogólnopolską infolinię będą przekazywane do kraśnickiego MOPS, który skontaktuje się potem z potrzebującymi. Można również dzwonić bezpośrednio do naszego Ośrodka. Chodzi o pomoc pracowników socjalnych i wolontariuszy w wykonaniu codziennych czynności życiowych, takich jak wyprowadzanie psów na spacer czy zakupów w sklepach i aptekach, przy czym koszty zakupionych produktów ponoszą seniorzy – mówi burmistrz. – Oferujemy również pomoc w oparciu o środki budżetowe miasta. Będziemy pomagać seniorom 75+ w przetrwaniu tych trudnych tygodni, zapewniając ciepłe darmowe posiłki i zamawiając je w lokalnych punktach gastronomicznych. Takie zapotrzebowanie można składać dzwoniąc bezpośrednio do MOPS w Kraśniku. Kierujemy tę pomoc do osób, które żyją samotnie i z różnych względów nie mogą liczyć na rodzinę, której nie ma tu na miejscu, bo np. mieszka za granicą albo w innych miejscowościach

Świdnik

Pomaga również Świdnik. – Akcja pomocy seniorom w mieście jest kontynuacją tego wszystkiego do było w marcu – mówi Ewa Jankowska, sekretarz miasta. – Osoby, które potrzebują wsparcia kontaktują się z nami telefonicznie. Są to zarówno osoby, które już wcześniej korzystały z opieki pomocy społecznej ale też tacy, który zwracają się o pomoc po raz pierwszy.

Jeśli jest taki sygnał wówczas ratusz uruchamia wolontariuszy albo urzędników. W pomoc seniorom zaangażowane jest też świdnickie koło Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta, gdzie seniorzy mogą zjeść obiad.

W akcję niesienia pomocy seniorom są też zaangażowani pracownicy Miejskiego Centrum Usług Socjalnych w Świdniku. – Teraz MCUS jest zamknięte, ale podopieczni nie zostali sami. Pomoc tym osobom została rozszerzona o ciepły posiłek, który jest dostarczany im do domów. Widzimy, że z każdym dniem takich osób jest więcej. W dostarczaniu im ciepłej zupy pomagają darczyńcy: świdniccy przedsiębiorcy. Jednak bez względu na to czy będą sponsorzy to jako miejski samorząd, dalej będziemy taką pomoc realizować – podkreśla Ewa Jankowska.

Nie tylko ciepła zupa

– Staramy się dotrzeć z ciepłym posiłkiem do wszystkich osób potrzebujących, do tych, którzy obawiają się zakażenia koronawirusem i ograniczają swoje wyjścia z domu – dodaje Beata Portka. – Spotykamy się z naprawdę ogromną wdzięcznością z ich strony. Niektórzy się z nami zaprzyjaźniają. Pytają, czy też możemy zrobić im zakupy, albo wykupić leki w aptece. Chcą też porozmawiać. Często zapraszają nas do swoich domów. Niestety nie jest to możliwe, ze względu na zagrożenie epidemiczne. Dlatego też nasze kontakty ograniczają się do krótkiej rozmowy w drzwiach. Jeśli widzimy, że ktoś tego kontaktu z drugą osoba bardzo potrzebuje to przekazujemy numer telefonu do współpracującego z nami Stowarzyszenia mali bracia Ubogich, które także pomaga samotnym seniorom.

Świdnickie MCUS w ubiegłym tygodniu zainicjowało też akcję PISANIA LISTÓW do osób starszych. – Najpierw robiliśmy to sami. Pisaliśmy listy do konkretnych osób kierując do nich słowa wsparcia i otuchy. W listach są też wiersze a także istotne dla seniorów numery telefonów – mówi kierowniczka MCUS w Świdniku. – Z okazji przypadającego 14 listopada Dnia Seniora, list do naszych starszych mieszkańców miasta napisze burmistrz. Niebawem do akcji włączy się też biblioteka i policja, funkcjonariusze będą ostrzegać seniorów przed oszustami, bo niestety takie sytuacje się zdarzają. Do inicjatywy pisania listów chcemy też zaangażować miejskie przedszkola. Może dzieci przygotują dla seniorów rysunki. Mamy nadzieję, że to się uda. Że koronawirus nie pokrzyżuje nam tych planów.

#WspierajSeniora

Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów. Nr infolinii dla seniorów: 22 505 11 11

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 0

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.
Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 25 listopada 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 25 listopada 2020 r.

Zmiany w zarządzie powiatu świdnickiego. Kto zastąpił Radosława Brzózkę?

Zmiany w zarządzie powiatu świdnickiego. Kto zastąpił Radosława Brzózkę?

Jest absolwentem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Przez niemal ćwierć wieku był zatrudniony w Katolickim Stowarzyszeniu "Civitas Christiana". We wtorek Rada Powiatu w Świdniku, choć niejednogłośnie, podjęła uchwalę ws. powołania Romualda Gumienniaka na członka zarządu powiatu.

Prace młodych artystów na wystawie online. Galeria Labirynt ogłasza nabór

Prace młodych artystów na wystawie online. Galeria Labirynt ogłasza nabór

Galeria Labirynt w Lublinie zaprasza dzieci i młodzież do 18 roku życia do zgłaszania prac na wystawę "Sen niedźwiedzia", która zostanie zrealizowana w formie online. Nabór potrwa do 6 grudnia.

50 lat temu z taśmy produkcyjnej FSC w Lublinie zjechał 100-tysięczny egzemplarz Żuka

50 lat temu z taśmy produkcyjnej FSC w Lublinie zjechał 100-tysięczny egzemplarz Żuka

Już pół wieku minęło, odkąd z Fabryki Samochodów Ciężarowych w Lublinie wyjechał 100-tysięczny egzemplarz Żuka - słynnego polskiego samochodu dostawczego. W sumie powstało niecałe 590 tys. sztuk tego pojazdu

Niezwykłe zjawisko optyczne na niebie - filar słoneczny. Wasze zdjęcia
Zdjęcia Czytelników
galeria

Niezwykłe zjawisko optyczne na niebie - filar słoneczny. Wasze zdjęcia

Filar słoneczny to słup światła, który - w uproszczeniu - powstaje dzięki kryształkom lodu. Dzisiaj to zjawisko udało się uwiecznić na zdjęciach naszym Czytelnikom. Nie zabrakło także kilku ciekawych ujęć zachodu słońca. Zapraszamy do oglądania galerii takich fotografii

Budżet Kraśnika na 2021 rok. Inwestycje i podwyżki

Budżet Kraśnika na 2021 rok. Inwestycje i podwyżki

Gruntowna przebudowa krytej pływalni, rewitalizacja miasta, a także modernizacja ulicznego oświetlenia – takie inwestycje znalazły się w projekcie przyszłorocznego budżetu miasta. Przyszły rok dla mieszkańców będzie też oznaczać podwyżki opłat za śmierci i wzrost stawek podatków

Opole Lubelskie: Wycinka drzew i nowe nasadzenia

Opole Lubelskie: Wycinka drzew i nowe nasadzenia

Piły poszły ruch przy rewitalizacji rynku. Pod topór w większości poszły spróchniałe drzewa, grożące zawaleniem.

10-letnia Alicja Tracz gotowa na podbój Eurowizji Junior 2020 [wideo]
film

10-letnia Alicja Tracz gotowa na podbój Eurowizji Junior 2020 [wideo]

– Eurowizja Junior to było moje marzenie – mówi Alicja Tracz. 10-latka ze Stojeszyna koło Janowa Lubelskiego w niedzielę będzie reprezentować Polskę. W tym roku konkurs odbędzie się zdalnie

Poseł Lech Kołakowski opuścił PiS. Powodem "piątka Kaczyńskiego" i jego "sytuacja w ugrupowaniu"
film

Poseł Lech Kołakowski opuścił PiS. Powodem "piątka Kaczyńskiego" i jego "sytuacja w ugrupowaniu"

Warszawa. Poseł Lech Kołakowski opuścił klub i partię Prawo i Sprawiedliwość i będzie odtąd posłem niezrzeszonym. Jak wyjaśnił, nie mógł zaakceptować ustawy zwanej "piątką dla zwierząt" i jej kolejnych wersji, forsowanych przez kierownictwo partii mimo oporu części polityków Zjednoczonej Prawicy. Zasugerował również, że w tle jego rezygnacji leżał konflikt z centralą na Nowogrodzkiej.

Hetman Żółkiewka mistrzem jesieni. Chełmska klasa okręgowa w liczbach

Hetman Żółkiewka mistrzem jesieni. Chełmska klasa okręgowa w liczbach

Dopiero po ostatnim spotkaniu Hetman Żółkiewka awansował na pierwsze miejsce w tabeli zostając tym samym mistrzem jesieni

Starostowie nie otrzymują już danych o COVID-19. Dyskusja o raportach na radzie pow. świdnickiego

Starostowie nie otrzymują już danych o COVID-19. Dyskusja o raportach na radzie pow. świdnickiego

Począwszy od wtorku, 24 listopada, powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne w Polsce nie będą publikować na swoich stronach codziennych raportów dotyczących SARS-CoV-2. Informacje ma upubliczniać GIS. Póki co ich nie ma. Najnowszych danych z powiatu świdnickiego nie poznali też dzisiaj radni z tego terenu.

Naprawmy, co zepsuła pandemia. Rzemieślnicy mają problemy, pomagają wierni klienci

Naprawmy, co zepsuła pandemia. Rzemieślnicy mają problemy, pomagają wierni klienci

Kaletnicy, szewcy, zegarmistrze – to tylko niektórzy rzemieślnicy, których epidemia pozbawiła normalnych możliwości funkcjonowania. Pomóc w przetrwaniu mogą im tylko wierni klienci. Ci skrzykują się w internecie

Kupujemy szeregowiec. Alternatywa dla mieszkania

Kupujemy szeregowiec. Alternatywa dla mieszkania

Domy szeregowe, czyli inaczej segmenty to opcja cenowo porównywalna do trzypokojowego mieszkania. Własny ogródek i większa powierzchnia sprawia, że za rozsądne pieniądze otrzymujemy jednak namiastkę domu

Do Ciechanek powróciła cisza. Koniec z odgłosami ciętej karoserii samochodowej
Po naszej publikacji

Do Ciechanek powróciła cisza. Koniec z odgłosami ciętej karoserii samochodowej

Od dwóch tygodni w Ciechankach (pow. łęczyński, gmina Puchaczów) ciszy nie przerywa huk ciętych karoserii zużytych samochodów. Po naszych artykułach i emisji reportażu w TVP z miejscowości wyniosła się firma zajmująca się demontażem starych aut na terenie Nadwieprzańskiego Parku Krajobrazowego.

Nowy zawodnik Azotów Puławy

Nowy zawodnik Azotów Puławy

Niespodzianka dla kibiców Azotów Puławy. We wtorek klub poinformował o pozyskaniu nowego zawodnika. Do zespołu Larsa Walthera dołączył Słoweniec Andraż Velkavrh, który występuję na pozycji środkowego rozgrywającego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.