

Wykrywanie chorób roślin, reakcja na suszę, skuteczności działania nawozów – do tego służy obrazowanie cyfrowe, które stosuje Centrum Fenomiki Roślin otwarte na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. To pierwszy taki ośrodek w Polsce.

Centrum Fenomiki Roślin zajmuje się szczegółową, precyzyjną analizą i opisem rozmaitych cech roślin: ich zdrowia, tempa wzrostu, odporności na różne warunki środowiskowe. Obecnie prowadzone są tu badania pszenicy, rzepaku, buraka cukrowego i soi.
Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego prof. Krzysztof Kowalczyk podkreśla, że badania prowadzone w nowym Centrum mają posłużyć między innymi hodowli roślin w przyszłości: – Zmiany klimatyczne będą następować. Te doświadczenia, które tu w tej chwili prowadzimy dotyczą suszy, czyli chcemy wyselekcjonować takie formy, które będą przynajmniej tolerancyjne na te zmienne warunki, zwłaszcza na suszę.
Kierownik Centrum Fenomiki Roślin UP Michał Nowak dodaje, że nowoczesny system obrazowania roślin pozwala na analizę bardziej precyzyjną niż dotychczasowe długotrwałe obserwacje i próby w laboratoriach, ale także umożliwia wniknięcie w struktury i procesy zachodzące w roślinach.
– Możemy analizować bardzo szybko zebrane dane, których jest bardzo dużo. Możemy te rośliny badać bardzo głęboko poprzez analizę fluorescencji czy analizę hiperspektralną, gdzie używamy bardzo unikalnych źródeł światła, co pozwala zbadać to, czego nie możemy zaobserwować gołym okiem.
Centrum Fenomiki Roślin tworzy zautomatyzowany system do fenotypowania roślin umieszczony w kontrolowanych warunkach szklarniowych. System wyposażony jest w szereg sensorów pozwalających na wielowymiarową analizę roślin, a także w urządzenia do aplikacji wody czy środków ochrony roślin.
Budowa Centrum kosztowała około 30 mln złotych, z czego urządzenia do obrazowania cyfrowego roślin to blisko 10 mln zł, a szklarnie z wyposażeniem: 20 mln zł. Wszystko zostało sfinansowane ze środków własnych uczelni.
