Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Polityka

22 czerwca 2022 r.
17:41

Kłótnia o promocję przez sport. "Panu marszałkowi myli się Ministerstwo Sportu z województwem lubelskim"

1 7 A A
Bożena Lisowska i Jarosław Stawiarski
Bożena Lisowska i Jarosław Stawiarski (fot. Maciej Kaczanowski / archiwum | Łukasz Frączek / UMWL)

– Czy to Ministerstwo Sportu, czy województwo lubelskie? – pytała marszałka Jarosława Stawiarskiego (PiS) opozycyjna radna Bożena Lisowska (PO). Poszło, po raz kolejny, o wydawanie pieniędzy z puli na promocję gospodarczą regionu na wydarzenia sportowe i wysokie dotacje dla TVP Lublin.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Środową sesję sejmiku zdominowała burzliwa momentami dyskusja o absolutorium dla zarządu województwa za wykonanie ubiegłorocznego budżetu. Radni rządzącego PiS chwalili ekipę marszałka, opozycja wytykała błędy, a ostatecznie dzięki głosom PiS marszałek i jego współpracownicy absolutorium otrzymali.

Spore emocje pojawiły się wcześniej, gdy radna Bożena Lisowska zapytała o zasadność wydawania pieniędzy z marketingu gospodarczego na wydarzenia sportowe. Ponownie, bo na wcześniejsze interpelacje w tej sprawie nie doczekała się satysfakcjonującej odpowiedzi. Tym razem wymieniła jedne z ostatnich wydatków zatwierdzonych przez zarząd województwa: 150 tys. zł dla klubu siatkarskiego, 50 tys. zł dla trzecioligowych piłkarzy z Radzynia Podlaskiego i 120 tys. zł dla fundacji organizującej wydarzenie związane z siatkówką.

– Nie kwestionuję tego, że wspieramy sport. Ale mam wrażenie, że panu marszałkowi myli się Ministerstwo Sportu z województwem lubelskim. Bo w regionie mamy znacznie szerszy wachlarz obszarów, które wymagają wsparcia – mówiła Lisowska do marszałka Stawiarskiego, nawiązując do jego wcześniejszej pracy w roli wiceministra sportu.

A wydatków na promocję gospodarczą podczas wydarzeń sportowych w ostatnich miesiącach było więcej. W zaktualizowanym właśnie rejestrze umów znaleźliśmy chociażby kwoty po 150 tys. zł dla Polskiego Związku Koszykówki przy okazji mającego się odbyć pod koniec czerwca w Lublinie meczu Polska-Izrael, czy dla organizatorów gali boksu zawodowego, którzy podobne wsparcie otrzymywali już wcześniej. Znaczne sumy przeznaczono też na mistrzostwa Polski w pływaniu (50 tys. zł), czy krajowy czempionat w karate tradycyjnym (25 tys. zł). Z kolei podczas jednej z gal MMA za 5 tys. zł województwa lubelskie promowała… agencja ochrony.

Pieniądze na TVP

Radna wytknęła marszałkowi także dotowanie lubelskiego oddziału TVP. Tu wymieniła 60 tys. zł na relacje z niedawnego Samorządowego Kongresu Trójmorza, czy 80 tys. zł na promocję Kazimierskiego Festiwalu Organowego.

– Czy telewizja publiczna musi być dofinansowywana z pieniędzy samorządu województwa, kiedy ma określoną misję i obowiązek pokazywania tego, co dzieje się w regionie? Nie dość, że podatnicy finansują ją kwotą 2 mld zł rocznie, to musimy jeszcze wydawać takie pieniądze na relacje z dwudniowych wydarzeń? Moim zdaniem jest to mało uzasadniony wydatek – mówiła.

Pani radna z uporem maniaka co miesiąc powtarza te same pytania i nie rozumie, czym jest promocja. To jest pokazywanie województwa, nie dla Lubelaków, tylko w całej Polsce, a najlepiej za granicą. To jest budowanie marki. Jeśli pani uważa, że przez dotowanie sportu nie budujemy marki naszego regionu, to proszę pójść na korepetycje do prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka (członek PO – przyp. aut.), który pani powie, ile i po co wydaje na sport. Nie po to, żeby siatkarze czy koszykarze dużo zarabiali, tylko po to, żeby koszulka z logotypem Lubelskiego czy Lublina była pokazywana na arenach międzynarodowych i krajowych – odpowiedział wyraźnie poirytowany marszałek. I dał do zrozumienia, że na interpelacje radnej nie odpowie. – Jestem przygotowany, ale nie chcę odpowiadać. Bo zaraz wyliczę, na jakie kluby sportowe, wydarzenia i firmy w 2018 roku przeznaczyły 42 mln zł poprzednie władze województwa. Wtedy będziemy rozmawiać o konkretach, a pani ciągle się czepia promocji przez sport – dodał Stawiarski.

Do dyskusji włączyli się inni radni, którzy jednak (także ci z opozycji) zdania radnej Lisowskiej nie podzielali. – W pełni się zgadzam z tym, co pan (marszałek – przyp. aut.) powiedział i chciałem podziękować za to dotowanie sportu. Bo sport cierpi, jest biedny i jeżeli go nie wspomożemy poprzez promocję, to upadnie – mówił Piotr Rzetelski (PSL). Wtórował mu szef klubu ludowców Marek Kos. – Uważam, że te pieniądze są dobrze wydane. Sport to zdrowie, więc idźmy w tym kierunku, by jak najwięcej kultury fizycznej było w naszym województwie. Trzeba to wspierać, nawet jeśli to kosztuje – powiedział Kos.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
uwaga_na_trolle / 23 czerwca 2022 r. o 08:16
A dlaczego pani Lisowska nic nie wspomniała o tym, że marszałek przekazał 1.000.000 zł na prywatny klub żużlowy jakim jest Motor? To wydawanie dużo mniejszych kwot na koszykówkę jest złe, ale już dofinansowanie prywatnego klubu żużlowego jest w porządku? Coś tu jest nie tak. Czy pani Lisowska zataiła ten fakt dlatego, że jest partyjną koleżanką prezydenta?
Avatar
Sylwesteter_123 / 23 czerwca 2022 r. o 07:34
Jedyna radna opozycji, która faktycznie coś robi, nie to co jej koledzy partyjny, siedzą cicho na dobrych stołkach i biorą kasę pierdzą w stołek! Opozycja! Wstyd! I dziwią się ze wybory przegrywają, PiS ich rozgrywa jak dzieci. Kasa z marketingu idzie najwiecej w rejony krasnika nawet na głupoty jakieś, ale to okręg wyborczy marszałka! Drugi strumień pieniędzy płynie w okolicach Biłgoraj Zamość okręg wyborczy tego od silne lubelskie, czytaj żona dyrektor w PGE. Silne lubelskie, rozwijamy! Expo Dubaj - podobno poleciał kierowca marszałka? Po co? Impreza była chyba tez niezła, czy prawda jest ze ktoś do basenu zygal?
Jedyna radna opozycji, która faktycznie coś robi, nie to co jej koledzy partyjny, siedzą cicho na dobrych stołkach i biorą kasę pierdzą w stołek! Opozycja! Wstyd! I dziwią się ze wybory przegrywają, PiS ich rozgrywa jak dzieci. Kasa z marketingu idzie najwiecej w rejony krasnika nawet na głupoty jakieś, ale to okręg wyborczy marszałka! Drugi strumień pieniędzy płynie w okolicach Biłgoraj Zamość okręg wyborczy tego od silne lubelskie, czytaj żona dyrektor w PGE. Silne lubelskie, rozwijamy! Expo Dubaj - podobno poleciał kierowca marszałka? Po ... rozwiń
Avatar
METATRON / 23 czerwca 2022 r. o 00:58
POPIS = UPADEK.
Avatar
Janusz_Paliwas / 22 czerwca 2022 r. o 22:49
hehhehe w sumie to tylko nam śmiać się już zostało. POlska w ruinie.
Avatar
Kroll / 22 czerwca 2022 r. o 19:18
O co raban???????????????? O 1% (słownie jeden) procent wartości jednej działki Mateusza Działkowieckiego kupionej "okazyjnie" od kolegów z kościoła katolskiego i sprzedanej kolegom z banku skupującym ziemie za pożyczkę udzieloną przez kolegów z PKO. JEDEN procent. Pan Mateusz właśnie się popłakał ze śmiechu na "bogactwem" Lubelszczyzny.
Avatar
usta_pelne_rozwoju / 22 czerwca 2022 r. o 18:59
Liczykrupa kwestionując śmieszne kwoty typu 5-150k sama strzela w K0lano swojej formacji - jak przyjdzie wytłumaczyć 400 mln, które Szastacz Jakubowicki planuje wydać na P0trzeby czarnego pseudo-sP0rtu (nie wP0minając już o corocznych dotacjach do tego prywatnego cyrku w wysoK0ści kilkuset tys.). Zresztą pisiorki też łożą kasę publiczną na to żenua w ramach cichej współpracy z dewelo-bandą.
Avatar
Kroll / 22 czerwca 2022 r. o 18:15
Przez sport i media zakłamane do serc wyborców. Satrapa lubelski rozdaje państwową kasę na utrzymanie swojej popularności. I tu mam pomysł: stworzenie przekazu dla wyborcy typu "combo". Dwa w jednym. Silniejszy przekaz za jednym zamachem. Wzmocnienie sygnałów do suwerena. Jesteście ciekawi? Uwaga: KSW w Farze Kazimierskiej. Najlepiej tydzień przed festiwalem organowym. Nie ma za co.
Avatar
uwaga_na_trolle / 23 czerwca 2022 r. o 08:16
A dlaczego pani Lisowska nic nie wspomniała o tym, że marszałek przekazał 1.000.000 zł na prywatny klub żużlowy jakim jest Motor? To wydawanie dużo mniejszych kwot na koszykówkę jest złe, ale już dofinansowanie prywatnego klubu żużlowego jest w porządku? Coś tu jest nie tak. Czy pani Lisowska zataiła ten fakt dlatego, że jest partyjną koleżanką prezydenta?
Avatar
Sylwesteter_123 / 23 czerwca 2022 r. o 07:34
Jedyna radna opozycji, która faktycznie coś robi, nie to co jej koledzy partyjny, siedzą cicho na dobrych stołkach i biorą kasę pierdzą w stołek! Opozycja! Wstyd! I dziwią się ze wybory przegrywają, PiS ich rozgrywa jak dzieci. Kasa z marketingu idzie najwiecej w rejony krasnika nawet na głupoty jakieś, ale to okręg wyborczy marszałka! Drugi strumień pieniędzy płynie w okolicach Biłgoraj Zamość okręg wyborczy tego od silne lubelskie, czytaj żona dyrektor w PGE. Silne lubelskie, rozwijamy! Expo Dubaj - podobno poleciał kierowca marszałka? Po co? Impreza była chyba tez niezła, czy prawda jest ze ktoś do basenu zygal?
Jedyna radna opozycji, która faktycznie coś robi, nie to co jej koledzy partyjny, siedzą cicho na dobrych stołkach i biorą kasę pierdzą w stołek! Opozycja! Wstyd! I dziwią się ze wybory przegrywają, PiS ich rozgrywa jak dzieci. Kasa z marketingu idzie najwiecej w rejony krasnika nawet na głupoty jakieś, ale to okręg wyborczy marszałka! Drugi strumień pieniędzy płynie w okolicach Biłgoraj Zamość okręg wyborczy tego od silne lubelskie, czytaj żona dyrektor w PGE. Silne lubelskie, rozwijamy! Expo Dubaj - podobno poleciał kierowca marszałka? Po ... rozwiń
Avatar
METATRON / 23 czerwca 2022 r. o 00:58
POPIS = UPADEK.
Avatar
Janusz_Paliwas / 22 czerwca 2022 r. o 22:49
hehhehe w sumie to tylko nam śmiać się już zostało. POlska w ruinie.
Avatar
Kroll / 22 czerwca 2022 r. o 19:18
O co raban???????????????? O 1% (słownie jeden) procent wartości jednej działki Mateusza Działkowieckiego kupionej "okazyjnie" od kolegów z kościoła katolskiego i sprzedanej kolegom z banku skupującym ziemie za pożyczkę udzieloną przez kolegów z PKO. JEDEN procent. Pan Mateusz właśnie się popłakał ze śmiechu na "bogactwem" Lubelszczyzny.
Avatar
usta_pelne_rozwoju / 22 czerwca 2022 r. o 18:59
Liczykrupa kwestionując śmieszne kwoty typu 5-150k sama strzela w K0lano swojej formacji - jak przyjdzie wytłumaczyć 400 mln, które Szastacz Jakubowicki planuje wydać na P0trzeby czarnego pseudo-sP0rtu (nie wP0minając już o corocznych dotacjach do tego prywatnego cyrku w wysoK0ści kilkuset tys.). Zresztą pisiorki też łożą kasę publiczną na to żenua w ramach cichej współpracy z dewelo-bandą.
Avatar
Kroll / 22 czerwca 2022 r. o 18:15
Przez sport i media zakłamane do serc wyborców. Satrapa lubelski rozdaje państwową kasę na utrzymanie swojej popularności. I tu mam pomysł: stworzenie przekazu dla wyborcy typu "combo". Dwa w jednym. Silniejszy przekaz za jednym zamachem. Wzmocnienie sygnałów do suwerena. Jesteście ciekawi? Uwaga: KSW w Farze Kazimierskiej. Najlepiej tydzień przed festiwalem organowym. Nie ma za co.
Zobacz wszystkie komentarze 7

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

MPWiK: Brązową wodę z kranu można pić
film

MPWiK: Brązową wodę z kranu można pić

Miejska spółka początkowo zaprzeczała, by był jakiś problem z wodą, ale teraz przyznaje, że...

Lubelskie: Samorząd chce zmienić herb. Dlaczego?

Lubelskie: Samorząd chce zmienić herb. Dlaczego?

Powiat parczewski chce zmienić swój herb. – Ten obecny nie spełnia wymogów ustawowych – tłumaczy starosta Janusz Hordejuk.

Zaginął mieszkaniec Lublina. Jego siostra prosi o pomoc w poszukiwaniach

Zaginął mieszkaniec Lublina. Jego siostra prosi o pomoc w poszukiwaniach

- Wczoraj (we wtorek - dop. aut.) z domu w Lublinie, około 8 rano, wyszedł mój brat Andrzej. Nie wziął ze sobą telefonu i nie mamy z nim od wczorajszego (wtorkowego - dop. aut.) ranka kontaktu - pisze pani Karolina na Facebooku. Kobieta prosi o pomoc w poszukiwaniach

Miliarder skończył budować cztery boiska piłkarskie w Lublinie. Co jeszcze obiecał?

Miliarder skończył budować cztery boiska piłkarskie w Lublinie. Co jeszcze obiecał?

Dzisiaj mija termin, w którym spółka miliardera Zbigniewa Jakubasa powinna zakończyć budowę czterech boisk piłkarskich na dzierżawionej od miasta części terenu po klubie jeździeckim. Spółka zameldowała ukończenie inwestycji nadzorowi budowlanemu.

"Rosja jest bezpośrednim zagrożeniem dla bezpieczeństwa i pokoju". Deklaracja szczytu NATO
film

"Rosja jest bezpośrednim zagrożeniem dla bezpieczeństwa i pokoju". Deklaracja szczytu NATO

Madryt, Hiszpania. W świetle wrogiej polityki i działań nie możemy uznać Rosji za partnera - napisano w koncepcji strategicznej NATO, którą przywódcy państw sojuszniczych przyjęli w czasie szczytu w Madrycie. Jak zaznaczono w dokumencie, Sojusz traktuje Rosję jako "najbardziej bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa". NATO chce jednak "zachować otwarte kanały komunikacji z Moskwą, by zapobiegać eskalacji i wzmocnić przejrzystość". W dokumencie znalazło się także sformułowanie, że "ambicje i represyjna polityka Chińskiej Republiki Ludowej stanowią wyzwanie dla interesów, bezpieczeństwa i wartości".

"Weekendlove" Puławy
2 lipca 2022, 17:00

"Weekendlove" Puławy

2 lipca w Marinie Puławy odbędzie się specjalne muzyczne wydarzenie we włoskim klimacie - "Weekendlove" Puławy. Organizatorzy zapraszają już od godz. 17.

Dziś ostatni dyżur na parkingu przy S17

Dziś ostatni dyżur na parkingu przy S17

Po czterech miesiącach nieustannej pomocy, tysiącach usmażonych naleśników, hektolitrach ugotowanych zup i setkach wydanych paczek – wolontariusze z Markuszowa, Puław i okolic kończą swoją charytatywną przygodę. Ostatni dyżur zaplanowano na czwartek.

Nocą będą dymić w Ogrodzie Saskim

Nocą będą dymić w Ogrodzie Saskim

Pięć wieczorów ma trwać tegoroczna akcja oprysków przeciwko komarom opłacana przez miasto z budżetu obywatelskiego. W tym roku preparat ma być rozpylony na większym obszarze niż poprzedniego lata.

Gorąco, ale nie od ognia. Druhowie kłócą się o wozy strażackie
galeria

Gorąco, ale nie od ognia. Druhowie kłócą się o wozy strażackie

Z obu stron jest chęć porozumienia, ale wygląda na to, że szybko do kompromisu nie dojdzie. Zapowiadany na dzisiaj protest strażaków ochotników z Ignacowa (powiat lubelski) został zawieszony, ale wciąż może dojść do skutku.

"Proszę mocno dmuchnąć". "Nie, dziękuję", czyli poselskie podejście do trzeźwości na drodze
Wideo
film

"Proszę mocno dmuchnąć". "Nie, dziękuję", czyli poselskie podejście do trzeźwości na drodze

Zapowiedział, że wpłaci zadośćuczynienia na rzecz Fundacji Pomocy Ofiarom Wypadków i zrzeknie się immunitetu, by ponieść konsekwencje za swoją "nieprzepisową jazdę na rowerze" - to deklaracje posła Franciszka Sterczewskiego.

Górnik Łęczna – Puszcza Niepołomice 1:1. Trzeci mecz kontrolny bez porażki

Górnik Łęczna – Puszcza Niepołomice 1:1. Trzeci mecz kontrolny bez porażki

Za Górnikiem Łęczna trzeci tego lata mecz kontrolny. Tym razem w Busku Zdroju zielono-czarni zremisowali z Puszczą Niepołomice czyli rywalem z którym już niebawem zainaugurują rozgrywki na zapleczu PKO BP Ekstraklasy

Budowa S19 w Lubelskiem. Wybrali firmy na dwa odcinki

Budowa S19 w Lubelskiem. Wybrali firmy na dwa odcinki

W finalną fazę weszły przetargi na budowę dwóch kolejnych odcinków drogi ekspresowej numer 19. Wiadomo już z kim drogowcy chcą podpisać kontrakty.

Biała Podlaska ma hulajnogi elektryczne

Biała Podlaska ma hulajnogi elektryczne

Elektryczne hulajnogi dotarły do Białej Podlaskiej. Do dyspozycji mieszkańców jest na razie 25 pojazdów, ale będzie ich więcej.

Wójt niechcący nie dostał wotum zaufania. Radni zaskoczeni wynikiem głosowania

Wójt niechcący nie dostał wotum zaufania. Radni zaskoczeni wynikiem głosowania