Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Polityka

7 stycznia 2022 r.
6:34

Kto w Lubelskiem dostał największą podwyżkę. Prezydenci i starostowie

Autor: Zdjęcie autora (TOMA) drs pab
5 9 A A
Andrzej Wnuk, Krzysztof Żuk, Jarosław Stawiarski
Andrzej Wnuk, Krzysztof Żuk, Jarosław Stawiarski (fot. Archiwum)

Gdy wszystko wokół drożeje, w górę idą zarobki samorządowców. Gigantyczne podwyżki pensji dostali już marszałek województwa oraz wszyscy prezydenci miast i starostowie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

To efekt nowelizacji ustawy o wynagrodzeniach osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Nowe przepisy pozwalają, by zarobki samorządowców wzrosły nawet dwukrotnie. Tak było w przypadku marszałka województwa Jarosława Stawiarskiego. Jego miesięczna wypłata wzrosła z 11,8 tys. zł do 22,3 tys. zł*.

>>Ile teraz zarabiają samorządowcy – czytaj w Magazynie Dziennika Wschodniego<<

Nawet radni opozycji przyznawali, że podwyżka marszałkowi się należy, choć Sławomir Sosnowski z PSL proponował, by była nieco niższa i wyniosła ok. 6 tys. zł. – To i tak prawie 80 proc. Myślę, że pan marszałek by się nie obraził – argumentował Sosnowski. Ostatecznie ten wniosek – głosami radnych PiS - przepadł.

O 9 tys. zł więcej zarabia teraz związany z Platformą Obywatelską Krzysztof Żuk. „Za” głosowała nawet część krytycznych wobec niego radnych opozycyjnych. – Prezydent powinien zarabiać adekwatnie do odpowiedzialności na stanowisku. Adekwatnie to nie jest 10 czy 12 tys. zł brutto – przekonywał Piotr Breś z PiS.

Podobną podwyżkę otrzymał prezydent Chełma Jakub Banaszek. Po niespełna 8 tys. zł wyniósł wzrost wynagrodzeń rządzących w Zamościu i Puławach Andrzeja WnukaPawła Maja.

Tak łaskawi dla swojego prezydenta nie byli radni Białej Podlaskiej. Tu na przedstawioną propozycję prawie dwukrotnej podwyżki nie zgodziła się prawica i w efekcie Michał Litwiniuk zarabia teraz „tylko” o 6,5 tys. więcej niż wcześniej.

Jakub Banaszek, Paweł Maj, Michał Litwiniuk (fot. Archiwum)

Znacznie więcej będą zarabiać wszyscy starostowie z naszego regionu. Czworo z nich otrzymało od swoich radnych zgodę na to, by zarabiać najwyższą możliwą kwotę. 20 130 zł wynoszą teraz pensje Danuty Smagi (pow. puławski), Andrzeja Rolli (pow. kraśnicki), Dariusza Szustka (pow. łukowski) i Anety Karpiuk (pow. hrubieszowski). Powyżej 20 tys. zł zarabiają także Zdzisław Antoń (pow. lubelski), Mariusz Filipiuk (pow. bialski) i Piotr Deniszczuk (pow. chełmski).

Kilkoro starostów jest blisko tej granicy. 18 tys. zł zamiast dotychczasowych 10,5 tys. zł wynoszą nowe zarobki starosty biłgorajskiego. Ale Andrzej Szarlip zadeklarował, że część poborów będzie przeznaczał na cel społeczny. Chodzi o różnicę między minimalną pensją, jaką mogli mu wyznaczyć radni a tą, jaką ostatecznie otrzymał. To ok. 2 tys. zł.

– Uważam, że i tak będę dostawał bardzo dobre wynagrodzenie – mówi Szarlip, który na jednej z sesji zapowiedział, że pieniądze będzie przekazywał na Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej z przeznaczeniem na stypendia dla uzdolnionej młodzieży.

Przy koleżankach i kolegach z innych powiatów z 15-tysięczną pensją blado wypada starosta krasnostawski Andrzej Leńczuk. W jego przypadku podwyżka wyniosła 5 tys. zł, choć miała być wyższa o tysiąc złotych. Kwota zaproponowana pierwotnie przez radę powiatu została obniżona na prośbę samego starosty.

Warto podkreślić, że sam moment, w którym radni przyjęli uchwały w sprawie nowych wynagrodzeń samorządowców, nie ma większego znaczenia. Niezależnie od dat, podwyżki zostaną wypłacone z wyrównaniem od 1 sierpnia ubiegłego roku.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
TECZOWY_ZSL / 7 stycznia 2022 r. o 10:48
+32
WLADZA SIĘ ZAWSZE WYŻYWI... TWOIM KOSZTEM PODATNIKU
Avatar
Robert011 / 7 stycznia 2022 r. o 08:36
+28
Nie wierzę wszyscy zapewne głęboko wierzący praktykujący i modlący się i taki skok na kasę....i to od 1.08 ub roku. Gwoli ścisłości wspomnę o dwoch sprawiedliwych panach Andrzejach Szarlipie i Leńczuku, a gdzie pozostali? Jak mawiał kiedyś pewien klasyk "władza się sama wyżywi" i nie straszne jej podwyżki prądu, ani gazu czy chlapa.....ludzie was poprostu władza dyma i pluje śmiejąc się nam w twarz tym bardziej ze o wysokiej inflacji musieli wiedzieć już rok wcześniej tylko tak potrafię sobie wytłumaczyć podwyżki od 1 sierpnia ub roku. Inna sprawa pan Wnuk z Zamiscia zasiada w Radzie ds Spółek z Udziałem Skarbu Państwa skąd ma kolejne prawie 10 tysiaczków. Ten facet chyba naprawdę nie śpi....pracuje codziennie na dwóch etatach, a lekarzem nie jest !!! Suwerenie obudź się....bo inaczej Ojczyznę Naszą puszcza z torbami!!!
Nie wierzę wszyscy zapewne głęboko wierzący praktykujący i modlący się i taki skok na kasę....i to od 1.08 ub roku. Gwoli ścisłości wspomnę o dwoch sprawiedliwych panach Andrzejach Szarlipie i Leńczuku, a gdzie pozostali? Jak mawiał kiedyś pewien klasyk "władza się sama wyżywi" i nie straszne jej podwyżki prądu, ani gazu czy chlapa.....ludzie was poprostu władza dyma i pluje śmiejąc się nam w twarz tym bardziej ze o wysokiej inflacji musieli wiedzieć już rok wcześniej tylko tak potrafię sobie wytłumaczyć podwyżki od 1 sierpnia u... rozwiń
Avatar
Robert011 / 7 stycznia 2022 r. o 08:58
+23
Już wiem, Boże.....oni wszyscy, zabezpieczyli się przed Polskim Ładem i niech nam PiS wmawia ze Ci którzy dostają więcej będą płacili więcej, bo dostali dużo dużo bardzo dużo więcej z naszych pieniędzy. PiS zabrał nam wszystkim jednym wiecej innym trochę mniej by dać swoim cała filozofia
Avatar
maria-antonina / 7 stycznia 2022 r. o 12:15
+11
Karpiuk; Filipiuk ;Deniszczuk ;Leńczuk a ponoć za komuny sekretarz propagandy i 1/3 administracji to byli nasi ,czy cóś się zmieniło ??? ;-))))
Avatar
rybki / 8 stycznia 2022 r. o 09:15
+8
Kaczyński i PIS tonie. To dlatego sobie i w większości swoim poplecznikom podwyższyli o 70 % pensje. Ta władza to chichot historii i eksperyment na Polsce. Szkoda nam tego kraju w takich rękach.
Avatar
___K___ / 10 stycznia 2022 r. o 13:12
+1
A gdzie jest artykuł o wyroku sądu dot. wykorzystywania seksualnego dziecka przez tatusia? Tatuś, jeśli mu się nie uda wymigać, będzie musiał powstrzymać się na rok od uciech z pociechą. A gdzie jest informacja o tym, że 12 letnia dziewczynka popełniła samobójstwo przed świętami, bo sąd przez 10 miesięcy nie zdążył zareagować i zostawił ją samą z pedofilami pod jednym dachem? To są sprawy nieważne?
Naprawdę uważasz, że jest sens się takiego artykułu domagać pod wieloma innymi, zupełnie niezwiązanymi z tą tematyką tekstami? A może to ty jesteś tym tatusiem i oczekujesz chwili sławy?
Naprawdę uważasz, że jest sens się takiego artykułu domagać pod wieloma innymi, zupełnie niezwiązanymi z tą tematyką tekstami? A może to ty jesteś tym tatusiem i oczekujesz chwili sławy? rozwiń
Avatar
___K___ / 10 stycznia 2022 r. o 13:13
0
Kaczyński i PIS tonie. To dlatego sobie i w większości swoim poplecznikom podwyższyli o 70 % pensje. Ta władza to chichot historii i eksperyment na Polsce. Szkoda nam tego kraju w takich rękach.
"Tego kraju"?! Mój kraj nazywa się Polska, a ty sowiecka onuco, nie martw się. Damy sobie radę bez pomocy ze wschodu i z zachodu. Bylebyś się nie wtrącał i nie przeszkadzał.
Z reguły ci, co odmieniają Polskę i Polaków przez wszystkie przypadki, okazują się wyjątkowymi szubrawcami, więc daruj sobie ten mentorski ton mendo kraśnicka.
Z reguły ci, co odmieniają Polskę i Polaków przez wszystkie przypadki, okazują się wyjątkowymi szubrawcami, więc daruj sobie ten mentorski ton mendo kraśnicka. rozwiń
Avatar
poker / 7 stycznia 2022 r. o 20:11
0
A gdzie jest artykuł o wyroku sądu dot. wykorzystywania seksualnego dziecka przez tatusia? Tatuś, jeśli mu się nie uda wymigać, będzie musiał powstrzymać się na rok od uciech z pociechą. A gdzie jest informacja o tym, że 12 letnia dziewczynka popełniła samobójstwo przed świętami, bo sąd przez 10 miesięcy nie zdążył zareagować i zostawił ją samą z pedofilami pod jednym dachem? To są sprawy nieważne?
Avatar
poker / 8 stycznia 2022 r. o 18:43
-2
Kaczyński i PIS tonie. To dlatego sobie i w większości swoim poplecznikom podwyższyli o 70 % pensje. Ta władza to chichot historii i eksperyment na Polsce. Szkoda nam tego kraju w takich rękach.
 "Tego kraju"?! Mój kraj nazywa się Polska, a ty sowiecka onuco, nie martw się. Damy sobie radę bez pomocy ze wschodu i z zachodu. Bylebyś się nie wtrącał i nie przeszkadzał.
Avatar
___K___ / 10 stycznia 2022 r. o 13:13
0
Kaczyński i PIS tonie. To dlatego sobie i w większości swoim poplecznikom podwyższyli o 70 % pensje. Ta władza to chichot historii i eksperyment na Polsce. Szkoda nam tego kraju w takich rękach.
"Tego kraju"?! Mój kraj nazywa się Polska, a ty sowiecka onuco, nie martw się. Damy sobie radę bez pomocy ze wschodu i z zachodu. Bylebyś się nie wtrącał i nie przeszkadzał.
Z reguły ci, co odmieniają Polskę i Polaków przez wszystkie przypadki, okazują się wyjątkowymi szubrawcami, więc daruj sobie ten mentorski ton mendo kraśnicka.
Z reguły ci, co odmieniają Polskę i Polaków przez wszystkie przypadki, okazują się wyjątkowymi szubrawcami, więc daruj sobie ten mentorski ton mendo kraśnicka. rozwiń
Avatar
___K___ / 10 stycznia 2022 r. o 13:12
+1
A gdzie jest artykuł o wyroku sądu dot. wykorzystywania seksualnego dziecka przez tatusia? Tatuś, jeśli mu się nie uda wymigać, będzie musiał powstrzymać się na rok od uciech z pociechą. A gdzie jest informacja o tym, że 12 letnia dziewczynka popełniła samobójstwo przed świętami, bo sąd przez 10 miesięcy nie zdążył zareagować i zostawił ją samą z pedofilami pod jednym dachem? To są sprawy nieważne?
Naprawdę uważasz, że jest sens się takiego artykułu domagać pod wieloma innymi, zupełnie niezwiązanymi z tą tematyką tekstami? A może to ty jesteś tym tatusiem i oczekujesz chwili sławy?
Naprawdę uważasz, że jest sens się takiego artykułu domagać pod wieloma innymi, zupełnie niezwiązanymi z tą tematyką tekstami? A może to ty jesteś tym tatusiem i oczekujesz chwili sławy? rozwiń
Avatar
poker / 8 stycznia 2022 r. o 18:43
-2
Kaczyński i PIS tonie. To dlatego sobie i w większości swoim poplecznikom podwyższyli o 70 % pensje. Ta władza to chichot historii i eksperyment na Polsce. Szkoda nam tego kraju w takich rękach.
 "Tego kraju"?! Mój kraj nazywa się Polska, a ty sowiecka onuco, nie martw się. Damy sobie radę bez pomocy ze wschodu i z zachodu. Bylebyś się nie wtrącał i nie przeszkadzał.
Avatar
rybki / 8 stycznia 2022 r. o 09:15
+8
Kaczyński i PIS tonie. To dlatego sobie i w większości swoim poplecznikom podwyższyli o 70 % pensje. Ta władza to chichot historii i eksperyment na Polsce. Szkoda nam tego kraju w takich rękach.
Avatar
poker / 7 stycznia 2022 r. o 20:11
0
A gdzie jest artykuł o wyroku sądu dot. wykorzystywania seksualnego dziecka przez tatusia? Tatuś, jeśli mu się nie uda wymigać, będzie musiał powstrzymać się na rok od uciech z pociechą. A gdzie jest informacja o tym, że 12 letnia dziewczynka popełniła samobójstwo przed świętami, bo sąd przez 10 miesięcy nie zdążył zareagować i zostawił ją samą z pedofilami pod jednym dachem? To są sprawy nieważne?
Avatar
maria-antonina / 7 stycznia 2022 r. o 12:15
+11
Karpiuk; Filipiuk ;Deniszczuk ;Leńczuk a ponoć za komuny sekretarz propagandy i 1/3 administracji to byli nasi ,czy cóś się zmieniło ??? ;-))))
Avatar
TECZOWY_ZSL / 7 stycznia 2022 r. o 10:48
+32
WLADZA SIĘ ZAWSZE WYŻYWI... TWOIM KOSZTEM PODATNIKU
Avatar
Robert011 / 7 stycznia 2022 r. o 08:58
+23
Już wiem, Boże.....oni wszyscy, zabezpieczyli się przed Polskim Ładem i niech nam PiS wmawia ze Ci którzy dostają więcej będą płacili więcej, bo dostali dużo dużo bardzo dużo więcej z naszych pieniędzy. PiS zabrał nam wszystkim jednym wiecej innym trochę mniej by dać swoim cała filozofia
Avatar
Robert011 / 7 stycznia 2022 r. o 08:36
+28
Nie wierzę wszyscy zapewne głęboko wierzący praktykujący i modlący się i taki skok na kasę....i to od 1.08 ub roku. Gwoli ścisłości wspomnę o dwoch sprawiedliwych panach Andrzejach Szarlipie i Leńczuku, a gdzie pozostali? Jak mawiał kiedyś pewien klasyk "władza się sama wyżywi" i nie straszne jej podwyżki prądu, ani gazu czy chlapa.....ludzie was poprostu władza dyma i pluje śmiejąc się nam w twarz tym bardziej ze o wysokiej inflacji musieli wiedzieć już rok wcześniej tylko tak potrafię sobie wytłumaczyć podwyżki od 1 sierpnia ub roku. Inna sprawa pan Wnuk z Zamiscia zasiada w Radzie ds Spółek z Udziałem Skarbu Państwa skąd ma kolejne prawie 10 tysiaczków. Ten facet chyba naprawdę nie śpi....pracuje codziennie na dwóch etatach, a lekarzem nie jest !!! Suwerenie obudź się....bo inaczej Ojczyznę Naszą puszcza z torbami!!!
Nie wierzę wszyscy zapewne głęboko wierzący praktykujący i modlący się i taki skok na kasę....i to od 1.08 ub roku. Gwoli ścisłości wspomnę o dwoch sprawiedliwych panach Andrzejach Szarlipie i Leńczuku, a gdzie pozostali? Jak mawiał kiedyś pewien klasyk "władza się sama wyżywi" i nie straszne jej podwyżki prądu, ani gazu czy chlapa.....ludzie was poprostu władza dyma i pluje śmiejąc się nam w twarz tym bardziej ze o wysokiej inflacji musieli wiedzieć już rok wcześniej tylko tak potrafię sobie wytłumaczyć podwyżki od 1 sierpnia u... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

 Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 stycznia 2022 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 stycznia 2022 r.

Sklepikarze, którzy nie obniżą cen w strachu. "Boję się, że któryś z klientów doniesie"
galeria

Sklepikarze, którzy nie obniżą cen w strachu. "Boję się, że któryś z klientów doniesie"

Boję się, że klienci na mnie doniosą – mówi właścicielka małego sklepu spożywczego w Lublinie. Ze względu na drogie media i rosnące koszty pracy kobieta najprawdopodobniej nie będzie mogła 1 lutego obniżyć cen podstawowych produktów spożywczych. Powinna to zrobić, bo wtedy 5-procentowa stawka VAT na żywność ma być zniesiona.

Lublin. Był zagajnik, będzie sklep

Lublin. Był zagajnik, będzie sklep

Ruszyła wycinka drzew przy ul. Zelwerowicza, gdzie niebawem ma się zacząć budowa sklepu. Inwestor dostał od miasta komplet niezbędnych mu pozwoleń.

Nie żyje lubelski raper AdoDe. Miał 43 lata
film

Nie żyje lubelski raper AdoDe. Miał 43 lata

– Człowiek o wielkim sercu, optymista, wiecznie uśmiechnięty przyjaciel, fantastyczny raper, legenda lubelskiego hip hopu – żegna artystę producent medyczny.

Niedzielski zapowiada szczyt V fali. Nawet 140 tys. zakażeń dziennie

Niedzielski zapowiada szczyt V fali. Nawet 140 tys. zakażeń dziennie

W Polsce mamy już do czynienia z V falą pandemii COVID-19. Zgodnie z naszym modelem szczyt zakażeń przypadnie w połowie lutego i będzie wynosił ok. 60 tys. przypadków dziennie. Inne dane mówią o nawet 140 tys. zakażeń – powiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. Poinformował, że we wtorek może być więcej niż 20 tys. zachorowań.

Górnik Łęczna wyleciał do Turcji
film

Górnik Łęczna wyleciał do Turcji

Piłkarze Górnika Łęczna zakończyli pierwszy etap przygotowań do rundy wiosennej efektowną wygraną z trzecioligowym KSZO 1929 Ostrowiec Świętokrzyski. W poniedziałek Maciej Gostomski i spółka zameldowali się w klubie skąd wyruszyli na zgrupowanie do tureckiej Antalyi

Zawiesza, a jednak wraca. Burmistrz Włodawy zatęsknił do lewicy

Zawiesza, a jednak wraca. Burmistrz Włodawy zatęsknił do lewicy

Mimo nawiązania współpracy z PiS burmistrz Włodawy chce być członkiem Nowej Lewicy. Wiesław Muszyński przekonał lubelskich kolegów, że porozumienie z partią rządzącym dotyczy tylko samorządu. Ale będzie musiał się wytłumaczyć centrali swojej partii.

Filmowe przeboje w Filharmonii. Dwa koncerty karnawałowe
21 stycznia 2022, 19:00

Filmowe przeboje w Filharmonii. Dwa koncerty karnawałowe

Filharmonia Lubelska (ul. Curie-Skłodowskiej 5) zaprasza na dwa wyjątkowe koncerty karnawałowe, podczas których będzie można usłyszeć największe przeboje muzyki filmowej i musicalowej. Wydarzenia odbędą się 21 stycznia o godz. 19 i 22 stycznia o godz. 18.

Niedzielski: namawiałem ekspertów do pozostania w Radzie Medycznej

Niedzielski: namawiałem ekspertów do pozostania w Radzie Medycznej

Namawiałem ekspertów Rady Medycznej, którzy złożyli rezygnacje, do tego, żeby kontynuowali swoją misję mimo rozbieżności. Niestety nie przekonaliśmy ich, stąd zbliżamy się do końca funkcjonowania rady w tej formule – powiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Ksiądz aresztowany za załatwianie fałszywych certyfikatów covidowych

Ksiądz aresztowany za załatwianie fałszywych certyfikatów covidowych

Ksiądz Łukasz Sz. jest jednym z tymczasowo aresztowanych ws. fałszowania certyfikatów covidowych – poinformowała w poniedziałek poznańska prokuratura. W ub. tygodniu zatrzymano w tej sprawie łącznie pięć osób, w tym dwóch żołnierzy.

Najpierw dziecko znalazło ciało ojca. Teraz w szpitalu w Lublinie na Covid-19 zmarła matka

Najpierw dziecko znalazło ciało ojca. Teraz w szpitalu w Lublinie na Covid-19 zmarła matka

Nie żyje 50-letnia pacjentka z Covid-19, która przez ponad tydzień walczyła o życie w lubelskim szpitalu. Nie zaszczepiła się, podobnie jak jej mąż, który zmarł w domu. Martwego ojca znalazło dziecko.

Lubelskie. Norki na kwarantannie z powodu koronawirusa

Lubelskie. Norki na kwarantannie z powodu koronawirusa

Licząca ok. trzech tysięcy ferma norek w Starym Zadybiu w powiecie ryckim została objęta kwarantanną po tym jak badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u pięciu osobników. Izolacja zwierząt potrwa 90 dni.

Seria włamań do domów koło Lublina. Alarmuje radny

Seria włamań do domów koło Lublina. Alarmuje radny

O „wzmożoną czujność” prosi mieszkańców Kamil Rarak, zastępca przewodniczącego Rady Gminy Niemce. Apel radnego ma związek z włamaniami do domów w podlubelskich miejscowościach.

"Inspiracje Ziemią... Zakwitły Bursztynem" - nowa wystawa w Centrum Spotkania Kultur
20 stycznia 2022, 18:00

"Inspiracje Ziemią... Zakwitły Bursztynem" - nowa wystawa w Centrum Spotkania Kultur

Od 21 stycznia w Galerii City Project Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) będzie można podziwiać wystawę Krystyny Rudzkiej-Przychody i Lucjana Gazdy "Inspiracje Ziemią... Zakwitły Bursztynem". Wernisaż zostanie zorganizowany w czwartek, 20 stycznia o godz. 18.

Luxiona AZS UMCS Lublin – Heiro Rzeszów 8:4. Pokazali siłę w ataku

Luxiona AZS UMCS Lublin – Heiro Rzeszów 8:4. Pokazali siłę w ataku

Luxiona AZS UMCS Lublin udanie rozpoczęła ligową rywalizację w 2022 roku. Akademicy pokonali w Świdniku Heiro Rzeszów, choć spotkanie zaczęło się zdecydowanie lepiej dla gości

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!