Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Polityka

12 grudnia 2019 r.
12:31

Prawo do posiadania broni, ekologia i integracja europejska. Czego chcą młodzi lubelscy politycy?

101 20 A A

Odpuścili rower czy kino. Sobotnie popołudnie spędzili dyskutując o ustroju politycznym, polityce zagranicznej, gospodarce, wolności osobistej i środowisku. Na jednej debacie spotkali się Młodzi Demokraci, Młodzi Socjaldemokraci, Młodzi dla Wolności i Forum Młodych PiS.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Ta debata ma wymiar historyczny. Są takie piękne słowa wieszcza: „Trzeba umieć się pięknie różnić”. My różnimy się w dobrej sprawie. Trzeba wypracować, jeśli się uda, wspólny punkt widzenia – rozpoczyna dyskusję wśród młodych Stanisław Kieroński, przewodniczący SLD w Lublinie.

Rola państwa i podział mandatów

Młodzi odmiennie postrzegają rolę państwa oraz mają różne pomysły na to, jaka ordynacja wyborcza powinna obowiązywać w naszym kraju.

Dla Federacji Młodych Socjaldemokratów podstawową rolą państwa jest wspieranie obywateli, tworzenie nowych miejsc pracy, zapewnienie im godności płacy i bezpieczeństwa. Odwołując się do Konstytucji twierdzą, że Polska powinna być „demokratycznym państwem prawnym urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej”. Uważają, że ordynacja proporcjonalna jest jedyną metodą, jaka gwarantuje względny pluralizm. Krytykują metodę jednomandatowych okręgów wyborczych.  – Ich wprowadzenie doprowadzi do zabetonowania sceny politycznej czy do absurdów, jakie miały miejsce w Wielkiej Brytanii, gdzie partia Nigela Farage'a mając poparcie otrzymała jeden mandat w parlamencie, a Szkocka Partia Narodowa, mając kilka procent poparcia w skali kraju, otrzymała tych mandatów 30-40 – przedstawia Jakub Karpiński.

Filip Jastrzębski, reprezentant Młodych Demokratów zauważa minusy obecnej metody podziału mandatów – metody d'Hondta np. taki, że mniejsze ugrupowania nie są w niej faworyzowane. Demokraci uważają, że państwo to organizacja, która powinna być dla obywatela. – Polacy powinni się czuć bezpiecznie, mieć możliwość walki o swoje prawa. Jak to powiedział Churchill, może demokracja nie jest najlepszym ustrojem, ale nikt nie wymyślił lepszego. Państwo musi wspierać obywateli, ale nie tylko pod względem socjalnym, lecz także umożliwiać im dobre zarobki – twierdzi.

Dla Forum Młodych Prawa i Sprawiedliwości rolą państwa jest zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom oraz działanie, by w kraju panował porządek poprzez wdrażanie różnych służb publicznych. Państwo powinno dążyć do tego, aby niwelować bezrobocie i zabiegać o lepsze warunki pracy dla pracowników. Młodzi z PiS uważają, że obecna ordynacja jest jedną z lepszych. – Przeciwdziała rozdrobnieniu, jakie miało miejsce w polskim parlamencie za czasów pierwszej kadencji sejmu, gdzie dostały się aż 24 ugrupowania i rzeczywiście ta scena polityczna była wtedy bardzo rozdrobniona – komentuje przedstawiciel młodzieżówki Mateusz Sroka.

Młodzi dla Wolności uważają, że podstawowym zadaniem państwa jest zapewnienie ludziom bezpieczeństwa od ewentualnej agresji przestępców oraz innych państw oraz zapewnienie im możliwości rozwoju przez stworzenie stabilnego i sprawiedliwego prawa. O ustroju twierdzą, że dobry to taki, który dobrze broni ludzkiej wolności. – Obecna metoda nie działa odpowiednio, ponieważ zdarzają się sytuacje, kiedy partie z dużym poparciem nie są w ogóle reprezentowane, jak np. Lewica w poprzedniej kadencji sejmu. Trzeba się zastanowić nad różnymi rozwiązaniami, być może będzie to metoda głosu przechodniego STV, która może spowodować likwidację tzw. syndromu straconego głosu, gdzie ludzie nie głosują w zgodzie ze swoimi poglądami, bojąc się, że ich głos nie będzie liczony w puli głosów dających miejsca w parlamencie – mówi ich przedstawiciel Rafał Kulicki.

Co z tą Unią?

Dyskusyjnym tematem stała się polityka zagraniczna, a zwłaszcza relacje z Unią Europejską.

Przedstawiciel PiS mówi o rozważnej polityce zagranicznej oraz budowaniu swojej tożsamości narodowej. – Naszym strategicznym sojusznikiem są Stany Zjednoczone i z nimi utrzymujemy dobre stosunki. Polityka Polski musi być także ukierunkowana na wzmacnianie potencjału Europy Środkowo-Wschodniej. Państwa powinny być na równi we wspólnocie europejskiej. Nie jest tak. Na przykład produkty spożywcze różniły się znacząco składem dla Europy Zachodniej i tej Środkowo-Wschodniej. Nie może być tak, żeby państwa silniejsze w Unii Europejskiej dyktowały nam warunki – kwituje.

Młodzi dla Wolności także krytykują niektóre aspekty Unii Europejskiej. – Integracja europejska jest ważna, jednak jej struktura jest niebezpieczna. Wysysa z gospodarek pieniądze i przeznacza je na absurdalne projekty oraz zatruwa te gospodarki setkami ton prawa, które jest najczęściej albo niepotrzebne, albo szkodliwe. Najpewniej nikt tego prawa nie czyta, to są dziesiątki tysięcy stron rocznie – przekonuje. I dodaje: – Musimy zdać sobie sprawę, jaką siłą jest Polska. Tę siłę musimy zwiększać przez budowanie gospodarki kraju i pozycji w relacjach międzynarodowych. Powinniśmy rozumieć, że jesteśmy krajem ważnym względem innych państw. Polska powinna wprowadzić niezależną, wielowektorową politykę.

Młodzi Socjaldemokraci uważają, że Polska powinna dążyć do integracji z państwami europejskimi w postaci wolnego handlu i przepływu kapitału, a to o gwarantuje właśnie Unia Europejska. – Gdyby nie ona, nie mielibyśmy tego, co mamy teraz. Od 2003 do 2018 r. PKB wzrosło o ponad sto procent. Stworzono 2 miliony miejsc pracy, 12 tysięcy kilometrów nowych dróg i dostaliśmy 180 miliardów euro ze środków europejskich, a my wpłaciliśmy tylko 60 miliardów. Bez Unii Europejskiej nie rozwinęlibyśmy się tak. Naszą wizją jest zacieśnianie tej integracji – podsumowuje Karpiński.

Podobne argumenty wysuwają Młodzi Demokraci, przedstawiając same zalety Unii Europejskiej.

Rozdawanie kontra pomaganie

Młodzi dyskutowali także o gospodarce, między innymi polityce socjalnej państwa.

– Państwo powinno dążyć do zmniejszenia nierówności społecznych. Klapa programu 500 plus polega na tym, że nie ma górnego progu. Dzietność nie wzrosła, zwiększyło się za to skrajne ubóstwo – mówią Młodzi Socjaldemokraci.

Także Młodzi dla Wolności krytykują obecne prawo. – Solidarność to nie jest zabieranie pieniędzy jednym i dawanie ich drugim, a wzajemna pomoc ludziom. Polacy chcą sobie pomagać, a rolą państwa powinno być pozwolić im to robić. W tym momencie państwo tego nie robi. Mamy np. podatek od darowizny, który jest daniną barbarzyńską – mówi Kulicki.

Broń i węgiel

Licealiści poruszali również tematy związane z wolnością osobistą. Dyskutowali o prawie do posiadania broni.

Młodzi dla Wolności uważają, że w Polsce powinniśmy dążyć do pojawiania się wyższej kultury posiadania broni. – Ludzie muszą być zaznajomieni z tym, że można mieć karabin i użyć go do obrony własnej czy obrony innych, jak to jest np. w Finlandii czy Szwajcarii. Ważne jest też, by ludzie reagowali, nie tylko kiedy im samym dzieje się zło, ale np. na ulicach – słyszymy z ust reprezentanta młodzieżówki.

Przeciwnikami dostępu do broni są pozostałe ugrupowania. – Od początku roku w Stanach Zjednoczonych było ponad 250 strzelanin, w których zginęło ponad 1000 osób. Tam każdego dnia ktoś ginie od broni palnej. W Polsce taki dostęp jest złym pomysłem – komentuje przedstawiciel Forum Młodych Prawa i Sprawiedliwości.

– Dziś często mamy do czynienia z samosądami. Gdyby Polacy mieli broń w rękach, to te samosądy wyglądałyby tak, a nie inaczej – mówi w imieniu Młodych Demokratów Jastrzębski.

Istotnym tematem okazały się kwestie związane ze środowiskiem, a zwłaszcza polityką energetyczną kraju.

– Co do tego, czy należy odejść od węgla ma wątpliwości chyba tylko prezydent Duda, który nazywa go „czarnym złotem”. Węgiel jest czarny, ale złotem na pewno nie jest. Jego wydobywanie już staje się coraz droższe, a zasoby powoli nam się kończą i jeżeli nie odejdziemy od niego odpowiednio szybko, będziemy skazani na niższej jakości węgiel np. z Rosji. Najbardziej efektywny model energetyczny to stopniowe wygaszanie elektrowni węglowych, a otwieranie coraz to nowych elektrowni źródeł odnawialnych oraz wprowadzenie energetyki jądrowej w postaci elektrowni atomowych – uważają Młodzi Socjaldemokraci.

– Gdybyśmy już teraz zaczęli podejmować działania dotyczące odejścia od węgla, to za 15–20 lat moglibyśmy od niego odejść całkowicie – twierdzi Jastrzębski, który zadaje pytanie przedstawicielowi PiS-u: – „Skoro mamy polski węgiel i tak bardzo się z niego cieszymy, to dlaczego PiS sprowadza tańszy węgiel z Rosji czy Mozambiku?” na co ten kwituje jedynie, że jest tańszy, unikając dalszych wyjaśnień.

Po co to wszystko?

– Młodzi angażują się w politykę, ponieważ chcą mieć realny wpływ na swoje środowisko lokalne oraz krajowe. Jeśli działam, mogę coś zmienić. Staram się równoważyć czas, który poświęcam na działania polityczne i społeczne. Wiem, że to zaprocentuje. Ważne jest to, by mieć pojęcie o tym, co się dzieje w naszym społeczeństwie. Wiedza, którą zdobywam np. podczas takich debat jak dziś pozwoli mi na podejmowanie mądrych decyzji w przyszłości – opowiada Aleksandra Borzęcka, działaczka bezpartyjna.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Komentarze 20

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
ekobabka / 12 grudnia 2019 r. o 14:19
+15
Wycierają się ekologią a na stołach plastikowe kubki i woda w plastiku!!! Zacznijcie od siebie dzieci
Avatar
Gość / 12 grudnia 2019 r. o 12:40
+11
Przerażają mnie takie grupy i takie obrazki. Wygląda to jak przygotowanie do zawodu polityk. Do polityki powinni iść ludzie z ludu, którzy stykali się z różnymi problemami realnie a nie teoretycznie. Jeżeli nie zmieni się tendencja tj polityka zamknięta dla określonych grup, bez dostępu dla społecznych aktywistów z różnych środowisk to nasz kraj upadnie.
Avatar
HAŁDERJU GRETA ! / 13 grudnia 2019 r. o 08:18
+10
Aby ten "eco-samochód elektryczny"  mógł postać potrzebny jest do akumulatorów kobalt, 60% złóż znajduje się w D.R. Konga. „Sky News” informuje że przy wydobyciu kobaltu pracuje dziennie w nieludzkich warunkach 40 tys. DZIECI, najmłodsza dziewczynka pracująca w kopalni miała 4 lata.
Avatar
P0 won / 12 grudnia 2019 r. o 13:36
+8
4 lata temu LOT przewoził niespełna 5 mln pasażerów, w tym roku przekroczy 10 mln. Rekordowe zyski. W 2015 - 300 mln straty, 2018 zysk 209 milionów! TUSK: "Jeśli nie chcemy dalej wrzucać do tej studni bez dna publicznych środków, to konieczna prywatyzacja"
Avatar
HAŁDERJU ! / 12 grudnia 2019 r. o 13:10
+7
ZielonyŁad - czy aby stare kraje OJROkołchozu za pomoca kolejnej lewackiej koncepcji "eko", nie będą chciały wydymac na gruba kasiorę Wschód Europy - który ledwie chwile temu pozbył się sowieckiego totalitaryzmu ???
Avatar
Gość / 12 grudnia 2019 r. o 20:18
+5
No to rośnie nam następne pokolenie przekonane o swojej wyjątkowej mądrości i uważające pozostałych obywateli za niepełnosprawnych umysłowo: restrykcje i ograniczenia dostępu do broni świadczą o lęku władzy przed ludźmi, którzy tą władzę wybrali. Przykład z USA jest chybiony - ile ludzi tam mieszka, a ile u nas?
Avatar
Gość / 12 grudnia 2019 r. o 15:55
+5
Pytaja sie idoliotke z kodu jakie w polsce są ograniczenia kobiet a ona na to yyyuuygouuyy nie denerwuj mnie to coś w tym rodzaju proponuję pojsc do pracy a nie robic z siebie debila
Avatar
mmmmn / 12 grudnia 2019 r. o 13:16
+4
Widać ze sprane łby, tylko hołocie broń jeszcze dać, żeby co drugi dres ganiał z nią po bramach, naćpany i pijany a co do ekologii to młodzi są zbyt naiwni i nie widzą jak koncerny dymają ich w cztery litery a ci potulnie głoszą hasła eco terroru, może jak ich obiorą z pieniedzy na eco gów... to jeden z drugim oprzytomnieją. Masakra
Avatar
Wolność, własność, sprawiedliwość! / 13 grudnia 2019 r. o 19:57
+3
Tylko reprezentant Młodych dla Wolności, z Konfederacji Rafał Kulicki zaprezentował poglądy na państwo dla ludzi wolnych, którzy dobrze życzą Polsce i wiążą z nią przyszłość i wiedzą, że aby była ona bogata i dumna potrzeba wyzwolić gospodarczy potencjał Polaków i urynkowić wiele resortów, zlikwidować nikomu niepotrzebne pośrednictwo przerośniętej do absurdu (przy postępie technologicznym) biurokracji i ogrom korupcjogennych regulacji, koncesji i legislacyjnej biegunki szkodliwego i niepotrzebnego prawa, skomplikowane i niemoralne podatki, niewydolny system, emerytalny; reszta to bezrefleksyjnie zapatrzeni na Europę zachodnią i Unię, albo bezwolnie podporządkowani USA i Izraelowi socjaliści bezbożni lub pobożni i do tego jeszcze nieszczęsny i beznadziejnie przygotowani jak zwłaszcza repreztant młodych PiS z wyjątkiem Jakuba Karpińskiego, z FMS pomimo sprzecznych poglądów obiektywnie dobrze wypadł. Tylko Konfederacja!
Tylko reprezentant Młodych dla Wolności, z Konfederacji Rafał Kulicki zaprezentował poglądy na państwo dla ludzi wolnych, którzy dobrze życzą Polsce i wiążą z nią przyszłość i wiedzą, że aby była ona bogata i dumna potrzeba wyzwolić gospodarczy potencjał Polaków i urynkowić wiele resortów, zlikwidować nikomu niepotrzebne pośrednictwo przerośniętej do absurdu (przy postępie technologicznym) biurokracji i ogrom korupcjogennych regulacji, koncesji i legislacyjnej biegunki szkodliwego i niepotrzebnego prawa, skomplikowane i niemoralne podatki, n... rozwiń
Avatar
bezdenna hiP0kryzja UNII / 13 grudnia 2019 r. o 13:17
+3
"Wysoko radioaktywne odpady z elektrowni atomowych z krajów Unii mają być składowane w państwach Europy Środkowo-Wschodniej, w tym w Polsce. Projekt takiej inicjatywy ustala właśnie Organizacja Rozwoju Europejskiego Składowania "- piszą eksperci
Avatar
Gość / 14 grudnia 2019 r. o 18:56
-2
Tylko Prawo i Sprawiedliwość! Porównując do wcześniejszych rządów to nigdy nie było w Polsce tak dobrze. Brawo dla przedstawiciela młodzieżówki PiS. Rośnie nam nowe pokolenie, które nie zaprzepaści osiągnięć obecnych rządzących
Avatar
Ryszard Kempa / 13 grudnia 2019 r. o 20:34
+1
Szacun dla Rafała Kulickiego z młodzoeżówki partii KORWiN - głos rozsądku. 
Avatar
August P. / 13 grudnia 2019 r. o 20:09
+1
Żenujący występ POPISU. Tylko Konfederacja! Nic o nas bez nas!
Avatar
Czas zaorać socjalizm / 13 grudnia 2019 r. o 20:00
+2
Pan Rafał Kulicki pozamiatał socjalistyczne miernoty!
Avatar
Wolność, własność, sprawiedliwość! / 13 grudnia 2019 r. o 19:57
+3
Tylko reprezentant Młodych dla Wolności, z Konfederacji Rafał Kulicki zaprezentował poglądy na państwo dla ludzi wolnych, którzy dobrze życzą Polsce i wiążą z nią przyszłość i wiedzą, że aby była ona bogata i dumna potrzeba wyzwolić gospodarczy potencjał Polaków i urynkowić wiele resortów, zlikwidować nikomu niepotrzebne pośrednictwo przerośniętej do absurdu (przy postępie technologicznym) biurokracji i ogrom korupcjogennych regulacji, koncesji i legislacyjnej biegunki szkodliwego i niepotrzebnego prawa, skomplikowane i niemoralne podatki, niewydolny system, emerytalny; reszta to bezrefleksyjnie zapatrzeni na Europę zachodnią i Unię, albo bezwolnie podporządkowani USA i Izraelowi socjaliści bezbożni lub pobożni i do tego jeszcze nieszczęsny i beznadziejnie przygotowani jak zwłaszcza repreztant młodych PiS z wyjątkiem Jakuba Karpińskiego, z FMS pomimo sprzecznych poglądów obiektywnie dobrze wypadł. Tylko Konfederacja!
Tylko reprezentant Młodych dla Wolności, z Konfederacji Rafał Kulicki zaprezentował poglądy na państwo dla ludzi wolnych, którzy dobrze życzą Polsce i wiążą z nią przyszłość i wiedzą, że aby była ona bogata i dumna potrzeba wyzwolić gospodarczy potencjał Polaków i urynkowić wiele resortów, zlikwidować nikomu niepotrzebne pośrednictwo przerośniętej do absurdu (przy postępie technologicznym) biurokracji i ogrom korupcjogennych regulacji, koncesji i legislacyjnej biegunki szkodliwego i niepotrzebnego prawa, skomplikowane i niemoralne podatki, n... rozwiń
Avatar
bezdenna hiP0kryzja UNII / 13 grudnia 2019 r. o 13:17
+3
"Wysoko radioaktywne odpady z elektrowni atomowych z krajów Unii mają być składowane w państwach Europy Środkowo-Wschodniej, w tym w Polsce. Projekt takiej inicjatywy ustala właśnie Organizacja Rozwoju Europejskiego Składowania "- piszą eksperci
Avatar
HAŁDERJU GRETA ! / 13 grudnia 2019 r. o 08:18
+10
Aby ten "eco-samochód elektryczny"  mógł postać potrzebny jest do akumulatorów kobalt, 60% złóż znajduje się w D.R. Konga. „Sky News” informuje że przy wydobyciu kobaltu pracuje dziennie w nieludzkich warunkach 40 tys. DZIECI, najmłodsza dziewczynka pracująca w kopalni miała 4 lata.
Avatar
Gość / 13 grudnia 2019 r. o 01:04
+2
Owszem budzą moją sympatię Młodzi dla Wolności i w dużej mierze się z nimi zgadzam, miałem nawet okazję parę razy być na spotkaniach młodzieżówek partii Wolność ale stwierdziłem, że kibicować to im będę ale na odległość, ja do polityki jednak pchać się nie będę, bo co mi z tego, że nawet będę płacił składki członkowskie jak w pojedynkę nic nie zdziałam, jak nie mam jakiegoś promotora czy mentora nad sobą to nic nie zdziałam, nie jestem osobą, która ma siłę przebicia i druga kwestia to moja wiedza na różne obszary zarządzania politykami kraju nie jest na tyle silna i wystarczająca by śmiało zabierać głos, mógłbym się tylko skompromitować, poza tym kwestia przemówień publicznych - na piśmie jestem niezły ale zdolności oratorskie u mnie nie są za dobre. Partii Wolność i ogólnie Konfederacji życzę jak najlepiej.
Owszem budzą moją sympatię Młodzi dla Wolności i w dużej mierze się z nimi zgadzam, miałem nawet okazję parę razy być na spotkaniach młodzieżówek partii Wolność ale stwierdziłem, że kibicować to im będę ale na odległość, ja do polityki jednak pchać się nie będę, bo co mi z tego, że nawet będę płacił składki członkowskie jak w pojedynkę nic nie zdziałam, jak nie mam jakiegoś promotora czy mentora nad sobą to nic nie zdziałam, nie jestem osobą, która ma siłę przebicia i druga kwestia to moja wiedza na różne obszary zarządzania politykami kraju... rozwiń
Avatar
Roberta Ramundo / 13 grudnia 2019 r. o 00:52
-4
Przyjaciele, jeśli znalazłem ten uśmiech, to dzięki panu Diego ZUMERLE otrzymałem pożyczkę w wysokości 80.000€, a dwóch moich kolegów bez problemu otrzymało pożyczki tego człowieka. To z panem Diego ZUMERLE życie mojego uśmiechu znów jest sercem prostym i bardzo wyrozumiałym. Oto mój e-mail: diegozumerle71@gmail.com                   e-mail: diegozumerle71@gmail.com
Avatar
Gość / 12 grudnia 2019 r. o 20:18
+5
No to rośnie nam następne pokolenie przekonane o swojej wyjątkowej mądrości i uważające pozostałych obywateli za niepełnosprawnych umysłowo: restrykcje i ograniczenia dostępu do broni świadczą o lęku władzy przed ludźmi, którzy tą władzę wybrali. Przykład z USA jest chybiony - ile ludzi tam mieszka, a ile u nas?
Zobacz wszystkie komentarze 20

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lubelskie: Więcej miejsc w szpitalach dla zwykłych pacjentów

Lubelskie: Więcej miejsc w szpitalach dla zwykłych pacjentów

Do dziś w szpitalach w regionie miały być odmrożone 183 łóżka dla niezakażonych koronawirusem pacjentów.

W gminie Puławy będzie jaśniej. 190 nowych lamp

W gminie Puławy będzie jaśniej. 190 nowych lamp

Niedostateczna ilość latarni do odwieczny problem największej wiejskiej gminy powiatu puławskiego. W walce z ciemnością samorządowcom Gminy Puławy pomogła rządowa dotacja. W tym roku stanie ponad 190 nowych słupów z lampami LED.

Pierwsze zimowe wzmocnienie Górnika

Pierwsze zimowe wzmocnienie Górnika

Aleksander Jagiełło nowym zawodnikiem Górnika Łęczna. Wychowanek Legii Warszawa ostatnio występował w drużynie Piasta Gliwice.

Dworek Wincentego Pola do przeniesienia? Prawnuczki oburzone, jest reakcja ministra kultury

Dworek Wincentego Pola do przeniesienia? Prawnuczki oburzone, jest reakcja ministra kultury

Pomysłowi przeniesienia Dworku Wincentego Pola do Muzeum Wsi Lubelskiej sprzeciwiają się praprawnuczki słynnego geografa i poety. Ich zdanie podziela minister kultury.

Lublin: Podwładni bronią swojego dyrektora

Lublin: Podwładni bronią swojego dyrektora

Całkowicie pomija się nasz głos – piszą do Ratusza oburzeni pracownicy Dzielnicowego Domu Kultury „Węglin”. Chcą utrzymania Sławomira Księżniaka na stanowisku dyrektora instytucji. Zamiast kolejnej kadencji dyrektor dostał od władz miasta ofertę bycia przez rok „pełniącym obowiązki”.

Seniorzy mają problemy z zapisaniem się na szczepienia. "Nikt nic nie wie, w końcu zrezygnowałem"
Alarm 24

Seniorzy mają problemy z zapisaniem się na szczepienia. "Nikt nic nie wie, w końcu zrezygnowałem"

Zamiast zapisać się na szczepienie przeciwko Covid-19, od rana mają problem. Część seniorów nie może dodzwonić się do przychodni, ani na bezpłatną infolinię. Próbowali zapisać się na miejscu, ale też bez skutku.

Miasto przejmie od lasów Stary Gaj? Najnowsza deklaracja prezydenta Lublina

Miasto przejmie od lasów Stary Gaj? Najnowsza deklaracja prezydenta Lublina

Na terenie Starego Gaju może zostać wyznaczony „zespół przyrodniczo-krajobrazowy”. Taką deklarację złożył dzisiaj prezydent Krzysztof Żuk, który oświadczył też, że zapyta Lasy Państwowe o możliwość… przejęcia Starego Gaju przez miasto

Chełm. Ukradł 42 butelki nalewki i wszystko wypił ze znajomymi

Chełm. Ukradł 42 butelki nalewki i wszystko wypił ze znajomymi

Wprost z suto zakrapianej biesiady do aresztu trafił 34-letni mieszkaniec gminy Wierzbica w powiecie chełmskim. Mężczyzna wcześniej okradł sklep, z którego wyniósł 42 butelki nalewki porzeczkowej. Skradzionego alkoholu nie udało się odzyskać, bo został wypity przez złodziejaszka i jego znajomych.

MKS Perła Lublin podejmie w hali Globus rosyjski HC Lada

MKS Perła Lublin podejmie w hali Globus rosyjski HC Lada

Zdecydowanym faworytem niedzielnej rywalizacji będą przyjezdne

Test wiedzy o Lublinie. Czy znasz stare nazwy lubelskich ulic?

Test wiedzy o Lublinie. Czy znasz stare nazwy lubelskich ulic?

Sprawdź czy znasz stare nazwy lubelskich ulic?

Ośrodek narciarski w Chrzanowie już otwarty. "Działamy na podstawie obowiązującego prawa"
Zdjęcia
galeria

Ośrodek narciarski w Chrzanowie już otwarty. "Działamy na podstawie obowiązującego prawa"

W piątek o godzinie 14 otwarty został ośrodek narciarski w Chrzanowie.

Fajsławice: Ford wpadł w poślizg i zderzył się z mazdą

Fajsławice: Ford wpadł w poślizg i zderzył się z mazdą

Jedna osoba trafiła do szpitala po zderzeniu dwóch samochodów w Fajsławicach (powiat krasnostawski). 43-letni kierowca forda wpadł w poślizg i uderzył w jadącą z naprzeciwka mazdę.

Dramatyczna sytuacja pralni w czasach pandemii. "Od listopada umieramy po cichu"
Rozmowa

Dramatyczna sytuacja pralni w czasach pandemii. "Od listopada umieramy po cichu"

– To, że działamy, wynika tylko z tego, że przeznaczamy na to oszczędności całego życia. Mowa o kilkunastu tysiącach złotych miesięcznie – rozmowa z Krzysztofem Kopaczem, właścicielem Pralni Higiena w Świdniku.

Czas na intensywne granie. Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin zacznie od wyjazdu do Gdańska

Czas na intensywne granie. Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin zacznie od wyjazdu do Gdańska

Trzy spotkania w tydzień – taki plan na najbliższe dni mają koszykarki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin. Podopieczne Krzysztofa Szewczyka rozpoczną te zmagania w sobotę (godz. 13) od wyjazdowego meczu z DGT AZS Politechniką Gdańską

Wiercą pod Świnoujściem. Tunel połączy wyspy Uznam i Wolin

Wiercą pod Świnoujściem. Tunel połączy wyspy Uznam i Wolin

Coraz bardziej zawansowana jest budowa potężnej maszyny do budowy tunelu w Świnoujściu. W ukończonej w listopadzie ubiegłego roku komorze startowej po stronie wyspy Uznam znalazła się już cała głowica urabiająca. Pod koniec lutego mają rozpocząć się próby, a drążenie ma ruszyć w marcu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.