Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Polityka

12 grudnia 2019 r.
12:31

Prawo do posiadania broni, ekologia i integracja europejska. Czego chcą młodzi lubelscy politycy?

101 20 A A

Odpuścili rower czy kino. Sobotnie popołudnie spędzili dyskutując o ustroju politycznym, polityce zagranicznej, gospodarce, wolności osobistej i środowisku. Na jednej debacie spotkali się Młodzi Demokraci, Młodzi Socjaldemokraci, Młodzi dla Wolności i Forum Młodych PiS.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Ta debata ma wymiar historyczny. Są takie piękne słowa wieszcza: „Trzeba umieć się pięknie różnić”. My różnimy się w dobrej sprawie. Trzeba wypracować, jeśli się uda, wspólny punkt widzenia – rozpoczyna dyskusję wśród młodych Stanisław Kieroński, przewodniczący SLD w Lublinie.

Rola państwa i podział mandatów

Młodzi odmiennie postrzegają rolę państwa oraz mają różne pomysły na to, jaka ordynacja wyborcza powinna obowiązywać w naszym kraju.

Dla Federacji Młodych Socjaldemokratów podstawową rolą państwa jest wspieranie obywateli, tworzenie nowych miejsc pracy, zapewnienie im godności płacy i bezpieczeństwa. Odwołując się do Konstytucji twierdzą, że Polska powinna być „demokratycznym państwem prawnym urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej”. Uważają, że ordynacja proporcjonalna jest jedyną metodą, jaka gwarantuje względny pluralizm. Krytykują metodę jednomandatowych okręgów wyborczych.  – Ich wprowadzenie doprowadzi do zabetonowania sceny politycznej czy do absurdów, jakie miały miejsce w Wielkiej Brytanii, gdzie partia Nigela Farage'a mając poparcie otrzymała jeden mandat w parlamencie, a Szkocka Partia Narodowa, mając kilka procent poparcia w skali kraju, otrzymała tych mandatów 30-40 – przedstawia Jakub Karpiński.

Filip Jastrzębski, reprezentant Młodych Demokratów zauważa minusy obecnej metody podziału mandatów – metody d'Hondta np. taki, że mniejsze ugrupowania nie są w niej faworyzowane. Demokraci uważają, że państwo to organizacja, która powinna być dla obywatela. – Polacy powinni się czuć bezpiecznie, mieć możliwość walki o swoje prawa. Jak to powiedział Churchill, może demokracja nie jest najlepszym ustrojem, ale nikt nie wymyślił lepszego. Państwo musi wspierać obywateli, ale nie tylko pod względem socjalnym, lecz także umożliwiać im dobre zarobki – twierdzi.

Dla Forum Młodych Prawa i Sprawiedliwości rolą państwa jest zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom oraz działanie, by w kraju panował porządek poprzez wdrażanie różnych służb publicznych. Państwo powinno dążyć do tego, aby niwelować bezrobocie i zabiegać o lepsze warunki pracy dla pracowników. Młodzi z PiS uważają, że obecna ordynacja jest jedną z lepszych. – Przeciwdziała rozdrobnieniu, jakie miało miejsce w polskim parlamencie za czasów pierwszej kadencji sejmu, gdzie dostały się aż 24 ugrupowania i rzeczywiście ta scena polityczna była wtedy bardzo rozdrobniona – komentuje przedstawiciel młodzieżówki Mateusz Sroka.

Młodzi dla Wolności uważają, że podstawowym zadaniem państwa jest zapewnienie ludziom bezpieczeństwa od ewentualnej agresji przestępców oraz innych państw oraz zapewnienie im możliwości rozwoju przez stworzenie stabilnego i sprawiedliwego prawa. O ustroju twierdzą, że dobry to taki, który dobrze broni ludzkiej wolności. – Obecna metoda nie działa odpowiednio, ponieważ zdarzają się sytuacje, kiedy partie z dużym poparciem nie są w ogóle reprezentowane, jak np. Lewica w poprzedniej kadencji sejmu. Trzeba się zastanowić nad różnymi rozwiązaniami, być może będzie to metoda głosu przechodniego STV, która może spowodować likwidację tzw. syndromu straconego głosu, gdzie ludzie nie głosują w zgodzie ze swoimi poglądami, bojąc się, że ich głos nie będzie liczony w puli głosów dających miejsca w parlamencie – mówi ich przedstawiciel Rafał Kulicki.

Co z tą Unią?

Dyskusyjnym tematem stała się polityka zagraniczna, a zwłaszcza relacje z Unią Europejską.

Przedstawiciel PiS mówi o rozważnej polityce zagranicznej oraz budowaniu swojej tożsamości narodowej. – Naszym strategicznym sojusznikiem są Stany Zjednoczone i z nimi utrzymujemy dobre stosunki. Polityka Polski musi być także ukierunkowana na wzmacnianie potencjału Europy Środkowo-Wschodniej. Państwa powinny być na równi we wspólnocie europejskiej. Nie jest tak. Na przykład produkty spożywcze różniły się znacząco składem dla Europy Zachodniej i tej Środkowo-Wschodniej. Nie może być tak, żeby państwa silniejsze w Unii Europejskiej dyktowały nam warunki – kwituje.

Młodzi dla Wolności także krytykują niektóre aspekty Unii Europejskiej. – Integracja europejska jest ważna, jednak jej struktura jest niebezpieczna. Wysysa z gospodarek pieniądze i przeznacza je na absurdalne projekty oraz zatruwa te gospodarki setkami ton prawa, które jest najczęściej albo niepotrzebne, albo szkodliwe. Najpewniej nikt tego prawa nie czyta, to są dziesiątki tysięcy stron rocznie – przekonuje. I dodaje: – Musimy zdać sobie sprawę, jaką siłą jest Polska. Tę siłę musimy zwiększać przez budowanie gospodarki kraju i pozycji w relacjach międzynarodowych. Powinniśmy rozumieć, że jesteśmy krajem ważnym względem innych państw. Polska powinna wprowadzić niezależną, wielowektorową politykę.

Młodzi Socjaldemokraci uważają, że Polska powinna dążyć do integracji z państwami europejskimi w postaci wolnego handlu i przepływu kapitału, a to o gwarantuje właśnie Unia Europejska. – Gdyby nie ona, nie mielibyśmy tego, co mamy teraz. Od 2003 do 2018 r. PKB wzrosło o ponad sto procent. Stworzono 2 miliony miejsc pracy, 12 tysięcy kilometrów nowych dróg i dostaliśmy 180 miliardów euro ze środków europejskich, a my wpłaciliśmy tylko 60 miliardów. Bez Unii Europejskiej nie rozwinęlibyśmy się tak. Naszą wizją jest zacieśnianie tej integracji – podsumowuje Karpiński.

Podobne argumenty wysuwają Młodzi Demokraci, przedstawiając same zalety Unii Europejskiej.

Rozdawanie kontra pomaganie

Młodzi dyskutowali także o gospodarce, między innymi polityce socjalnej państwa.

– Państwo powinno dążyć do zmniejszenia nierówności społecznych. Klapa programu 500 plus polega na tym, że nie ma górnego progu. Dzietność nie wzrosła, zwiększyło się za to skrajne ubóstwo – mówią Młodzi Socjaldemokraci.

Także Młodzi dla Wolności krytykują obecne prawo. – Solidarność to nie jest zabieranie pieniędzy jednym i dawanie ich drugim, a wzajemna pomoc ludziom. Polacy chcą sobie pomagać, a rolą państwa powinno być pozwolić im to robić. W tym momencie państwo tego nie robi. Mamy np. podatek od darowizny, który jest daniną barbarzyńską – mówi Kulicki.

Broń i węgiel

Licealiści poruszali również tematy związane z wolnością osobistą. Dyskutowali o prawie do posiadania broni.

Młodzi dla Wolności uważają, że w Polsce powinniśmy dążyć do pojawiania się wyższej kultury posiadania broni. – Ludzie muszą być zaznajomieni z tym, że można mieć karabin i użyć go do obrony własnej czy obrony innych, jak to jest np. w Finlandii czy Szwajcarii. Ważne jest też, by ludzie reagowali, nie tylko kiedy im samym dzieje się zło, ale np. na ulicach – słyszymy z ust reprezentanta młodzieżówki.

Przeciwnikami dostępu do broni są pozostałe ugrupowania. – Od początku roku w Stanach Zjednoczonych było ponad 250 strzelanin, w których zginęło ponad 1000 osób. Tam każdego dnia ktoś ginie od broni palnej. W Polsce taki dostęp jest złym pomysłem – komentuje przedstawiciel Forum Młodych Prawa i Sprawiedliwości.

– Dziś często mamy do czynienia z samosądami. Gdyby Polacy mieli broń w rękach, to te samosądy wyglądałyby tak, a nie inaczej – mówi w imieniu Młodych Demokratów Jastrzębski.

Istotnym tematem okazały się kwestie związane ze środowiskiem, a zwłaszcza polityką energetyczną kraju.

– Co do tego, czy należy odejść od węgla ma wątpliwości chyba tylko prezydent Duda, który nazywa go „czarnym złotem”. Węgiel jest czarny, ale złotem na pewno nie jest. Jego wydobywanie już staje się coraz droższe, a zasoby powoli nam się kończą i jeżeli nie odejdziemy od niego odpowiednio szybko, będziemy skazani na niższej jakości węgiel np. z Rosji. Najbardziej efektywny model energetyczny to stopniowe wygaszanie elektrowni węglowych, a otwieranie coraz to nowych elektrowni źródeł odnawialnych oraz wprowadzenie energetyki jądrowej w postaci elektrowni atomowych – uważają Młodzi Socjaldemokraci.

– Gdybyśmy już teraz zaczęli podejmować działania dotyczące odejścia od węgla, to za 15–20 lat moglibyśmy od niego odejść całkowicie – twierdzi Jastrzębski, który zadaje pytanie przedstawicielowi PiS-u: – „Skoro mamy polski węgiel i tak bardzo się z niego cieszymy, to dlaczego PiS sprowadza tańszy węgiel z Rosji czy Mozambiku?” na co ten kwituje jedynie, że jest tańszy, unikając dalszych wyjaśnień.

Po co to wszystko?

– Młodzi angażują się w politykę, ponieważ chcą mieć realny wpływ na swoje środowisko lokalne oraz krajowe. Jeśli działam, mogę coś zmienić. Staram się równoważyć czas, który poświęcam na działania polityczne i społeczne. Wiem, że to zaprocentuje. Ważne jest to, by mieć pojęcie o tym, co się dzieje w naszym społeczeństwie. Wiedza, którą zdobywam np. podczas takich debat jak dziś pozwoli mi na podejmowanie mądrych decyzji w przyszłości – opowiada Aleksandra Borzęcka, działaczka bezpartyjna.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Komentarze 20

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
ekobabka / 12 grudnia 2019 r. o 14:19
Wycierają się ekologią a na stołach plastikowe kubki i woda w plastiku!!! Zacznijcie od siebie dzieci
Avatar
Gość / 12 grudnia 2019 r. o 12:40
Przerażają mnie takie grupy i takie obrazki. Wygląda to jak przygotowanie do zawodu polityk. Do polityki powinni iść ludzie z ludu, którzy stykali się z różnymi problemami realnie a nie teoretycznie. Jeżeli nie zmieni się tendencja tj polityka zamknięta dla określonych grup, bez dostępu dla społecznych aktywistów z różnych środowisk to nasz kraj upadnie.
Avatar
HAŁDERJU GRETA ! / 13 grudnia 2019 r. o 08:18
Aby ten "eco-samochód elektryczny"  mógł postać potrzebny jest do akumulatorów kobalt, 60% złóż znajduje się w D.R. Konga. „Sky News” informuje że przy wydobyciu kobaltu pracuje dziennie w nieludzkich warunkach 40 tys. DZIECI, najmłodsza dziewczynka pracująca w kopalni miała 4 lata.
Avatar
P0 won / 12 grudnia 2019 r. o 13:36
4 lata temu LOT przewoził niespełna 5 mln pasażerów, w tym roku przekroczy 10 mln. Rekordowe zyski. W 2015 - 300 mln straty, 2018 zysk 209 milionów! TUSK: "Jeśli nie chcemy dalej wrzucać do tej studni bez dna publicznych środków, to konieczna prywatyzacja"
Avatar
HAŁDERJU ! / 12 grudnia 2019 r. o 13:10
ZielonyŁad - czy aby stare kraje OJROkołchozu za pomoca kolejnej lewackiej koncepcji "eko", nie będą chciały wydymac na gruba kasiorę Wschód Europy - który ledwie chwile temu pozbył się sowieckiego totalitaryzmu ???
Avatar
Gość / 12 grudnia 2019 r. o 20:18
No to rośnie nam następne pokolenie przekonane o swojej wyjątkowej mądrości i uważające pozostałych obywateli za niepełnosprawnych umysłowo: restrykcje i ograniczenia dostępu do broni świadczą o lęku władzy przed ludźmi, którzy tą władzę wybrali. Przykład z USA jest chybiony - ile ludzi tam mieszka, a ile u nas?
Avatar
Gość / 12 grudnia 2019 r. o 15:55
Pytaja sie idoliotke z kodu jakie w polsce są ograniczenia kobiet a ona na to yyyuuygouuyy nie denerwuj mnie to coś w tym rodzaju proponuję pojsc do pracy a nie robic z siebie debila
Avatar
mmmmn / 12 grudnia 2019 r. o 13:16
Widać ze sprane łby, tylko hołocie broń jeszcze dać, żeby co drugi dres ganiał z nią po bramach, naćpany i pijany a co do ekologii to młodzi są zbyt naiwni i nie widzą jak koncerny dymają ich w cztery litery a ci potulnie głoszą hasła eco terroru, może jak ich obiorą z pieniedzy na eco gów... to jeden z drugim oprzytomnieją. Masakra
Avatar
Wolność, własność, sprawiedliwość! / 13 grudnia 2019 r. o 19:57
Tylko reprezentant Młodych dla Wolności, z Konfederacji Rafał Kulicki zaprezentował poglądy na państwo dla ludzi wolnych, którzy dobrze życzą Polsce i wiążą z nią przyszłość i wiedzą, że aby była ona bogata i dumna potrzeba wyzwolić gospodarczy potencjał Polaków i urynkowić wiele resortów, zlikwidować nikomu niepotrzebne pośrednictwo przerośniętej do absurdu (przy postępie technologicznym) biurokracji i ogrom korupcjogennych regulacji, koncesji i legislacyjnej biegunki szkodliwego i niepotrzebnego prawa, skomplikowane i niemoralne podatki, niewydolny system, emerytalny; reszta to bezrefleksyjnie zapatrzeni na Europę zachodnią i Unię, albo bezwolnie podporządkowani USA i Izraelowi socjaliści bezbożni lub pobożni i do tego jeszcze nieszczęsny i beznadziejnie przygotowani jak zwłaszcza repreztant młodych PiS z wyjątkiem Jakuba Karpińskiego, z FMS pomimo sprzecznych poglądów obiektywnie dobrze wypadł. Tylko Konfederacja!
Tylko reprezentant Młodych dla Wolności, z Konfederacji Rafał Kulicki zaprezentował poglądy na państwo dla ludzi wolnych, którzy dobrze życzą Polsce i wiążą z nią przyszłość i wiedzą, że aby była ona bogata i dumna potrzeba wyzwolić gospodarczy potencjał Polaków i urynkowić wiele resortów, zlikwidować nikomu niepotrzebne pośrednictwo przerośniętej do absurdu (przy postępie technologicznym) biurokracji i ogrom korupcjogennych regulacji, koncesji i legislacyjnej biegunki szkodliwego i niepotrzebnego prawa, skomplikowane i niemoralne podatki, n... rozwiń
Avatar
bezdenna hiP0kryzja UNII / 13 grudnia 2019 r. o 13:17
"Wysoko radioaktywne odpady z elektrowni atomowych z krajów Unii mają być składowane w państwach Europy Środkowo-Wschodniej, w tym w Polsce. Projekt takiej inicjatywy ustala właśnie Organizacja Rozwoju Europejskiego Składowania "- piszą eksperci
Avatar
Gość / 14 grudnia 2019 r. o 18:56
Tylko Prawo i Sprawiedliwość! Porównując do wcześniejszych rządów to nigdy nie było w Polsce tak dobrze. Brawo dla przedstawiciela młodzieżówki PiS. Rośnie nam nowe pokolenie, które nie zaprzepaści osiągnięć obecnych rządzących
Avatar
Ryszard Kempa / 13 grudnia 2019 r. o 20:34
Szacun dla Rafała Kulickiego z młodzoeżówki partii KORWiN - głos rozsądku. 
Avatar
August P. / 13 grudnia 2019 r. o 20:09
Żenujący występ POPISU. Tylko Konfederacja! Nic o nas bez nas!
Avatar
Czas zaorać socjalizm / 13 grudnia 2019 r. o 20:00
Pan Rafał Kulicki pozamiatał socjalistyczne miernoty!
Avatar
Wolność, własność, sprawiedliwość! / 13 grudnia 2019 r. o 19:57
Tylko reprezentant Młodych dla Wolności, z Konfederacji Rafał Kulicki zaprezentował poglądy na państwo dla ludzi wolnych, którzy dobrze życzą Polsce i wiążą z nią przyszłość i wiedzą, że aby była ona bogata i dumna potrzeba wyzwolić gospodarczy potencjał Polaków i urynkowić wiele resortów, zlikwidować nikomu niepotrzebne pośrednictwo przerośniętej do absurdu (przy postępie technologicznym) biurokracji i ogrom korupcjogennych regulacji, koncesji i legislacyjnej biegunki szkodliwego i niepotrzebnego prawa, skomplikowane i niemoralne podatki, niewydolny system, emerytalny; reszta to bezrefleksyjnie zapatrzeni na Europę zachodnią i Unię, albo bezwolnie podporządkowani USA i Izraelowi socjaliści bezbożni lub pobożni i do tego jeszcze nieszczęsny i beznadziejnie przygotowani jak zwłaszcza repreztant młodych PiS z wyjątkiem Jakuba Karpińskiego, z FMS pomimo sprzecznych poglądów obiektywnie dobrze wypadł. Tylko Konfederacja!
Tylko reprezentant Młodych dla Wolności, z Konfederacji Rafał Kulicki zaprezentował poglądy na państwo dla ludzi wolnych, którzy dobrze życzą Polsce i wiążą z nią przyszłość i wiedzą, że aby była ona bogata i dumna potrzeba wyzwolić gospodarczy potencjał Polaków i urynkowić wiele resortów, zlikwidować nikomu niepotrzebne pośrednictwo przerośniętej do absurdu (przy postępie technologicznym) biurokracji i ogrom korupcjogennych regulacji, koncesji i legislacyjnej biegunki szkodliwego i niepotrzebnego prawa, skomplikowane i niemoralne podatki, n... rozwiń
Avatar
bezdenna hiP0kryzja UNII / 13 grudnia 2019 r. o 13:17
"Wysoko radioaktywne odpady z elektrowni atomowych z krajów Unii mają być składowane w państwach Europy Środkowo-Wschodniej, w tym w Polsce. Projekt takiej inicjatywy ustala właśnie Organizacja Rozwoju Europejskiego Składowania "- piszą eksperci
Avatar
HAŁDERJU GRETA ! / 13 grudnia 2019 r. o 08:18
Aby ten "eco-samochód elektryczny"  mógł postać potrzebny jest do akumulatorów kobalt, 60% złóż znajduje się w D.R. Konga. „Sky News” informuje że przy wydobyciu kobaltu pracuje dziennie w nieludzkich warunkach 40 tys. DZIECI, najmłodsza dziewczynka pracująca w kopalni miała 4 lata.
Avatar
Gość / 13 grudnia 2019 r. o 01:04
Owszem budzą moją sympatię Młodzi dla Wolności i w dużej mierze się z nimi zgadzam, miałem nawet okazję parę razy być na spotkaniach młodzieżówek partii Wolność ale stwierdziłem, że kibicować to im będę ale na odległość, ja do polityki jednak pchać się nie będę, bo co mi z tego, że nawet będę płacił składki członkowskie jak w pojedynkę nic nie zdziałam, jak nie mam jakiegoś promotora czy mentora nad sobą to nic nie zdziałam, nie jestem osobą, która ma siłę przebicia i druga kwestia to moja wiedza na różne obszary zarządzania politykami kraju nie jest na tyle silna i wystarczająca by śmiało zabierać głos, mógłbym się tylko skompromitować, poza tym kwestia przemówień publicznych - na piśmie jestem niezły ale zdolności oratorskie u mnie nie są za dobre. Partii Wolność i ogólnie Konfederacji życzę jak najlepiej.
Owszem budzą moją sympatię Młodzi dla Wolności i w dużej mierze się z nimi zgadzam, miałem nawet okazję parę razy być na spotkaniach młodzieżówek partii Wolność ale stwierdziłem, że kibicować to im będę ale na odległość, ja do polityki jednak pchać się nie będę, bo co mi z tego, że nawet będę płacił składki członkowskie jak w pojedynkę nic nie zdziałam, jak nie mam jakiegoś promotora czy mentora nad sobą to nic nie zdziałam, nie jestem osobą, która ma siłę przebicia i druga kwestia to moja wiedza na różne obszary zarządzania politykami kraju... rozwiń
Avatar
Roberta Ramundo / 13 grudnia 2019 r. o 00:52
Przyjaciele, jeśli znalazłem ten uśmiech, to dzięki panu Diego ZUMERLE otrzymałem pożyczkę w wysokości 80.000€, a dwóch moich kolegów bez problemu otrzymało pożyczki tego człowieka. To z panem Diego ZUMERLE życie mojego uśmiechu znów jest sercem prostym i bardzo wyrozumiałym. Oto mój e-mail: diegozumerle71@gmail.com                   e-mail: diegozumerle71@gmail.com
Avatar
Gość / 12 grudnia 2019 r. o 20:18
No to rośnie nam następne pokolenie przekonane o swojej wyjątkowej mądrości i uważające pozostałych obywateli za niepełnosprawnych umysłowo: restrykcje i ograniczenia dostępu do broni świadczą o lęku władzy przed ludźmi, którzy tą władzę wybrali. Przykład z USA jest chybiony - ile ludzi tam mieszka, a ile u nas?
Zobacz wszystkie komentarze 20

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

 Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 4 października 2022 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 4 października 2022 r.

Yamahę grizzly ukradli mu cztery lata temu. Pan Marcin nie dał za wygraną i wytropił quada

Yamahę grizzly ukradli mu cztery lata temu. Pan Marcin nie dał za wygraną i wytropił quada

Marcin Mizak z Młynek nigdy nie pogodził się ze stratą swojego quada. Gdy przed czterema laty nieznani sprawcy wykradli maszynę z jego podwórka, rozpoczął własne śledztwo. Po latach wypatrzył ją w internecie i udał się do pasera. W akcji pomagali policjanci z dwóch województw.

Top 5 Open City 2022. Subiektywnie o najciekawszych pracach
galeria

Top 5 Open City 2022. Subiektywnie o najciekawszych pracach

Hasłem tegorocznego festiwalu jest „uformowanie”, rozumiane jako poszukiwanie nowych form i sensów dla miejskiej tkanki. Oto kilka propozycji, których szkoda by było przegapić.

Lubelskie. Nagle do urzędu gminy wpada policja z alkomatem. Kto doniósł?

Lubelskie. Nagle do urzędu gminy wpada policja z alkomatem. Kto doniósł?

Wystarczył telefon, by policjanci pojawili się z alkomatem w Urzędzie Gminy w Szastarce. Oprócz pracowników, przebadany został także wójt gminy. Promili nie znaleziono, ale wygląda na to, że piątkowa sprawa będzie mieć ciąg dalszy.

Altana chłodnicza na kwiaty? Tak, i to od rodzinnej firmy z Lublina

Altana chłodnicza na kwiaty? Tak, i to od rodzinnej firmy z Lublina

Od przeszło ćwierćwiecza rodzina Szymańskich produkuje meble chłodnicze. I chociaż na przestrzeni lat zmieniły się realia, a do kadry zarządzającej dołączyli przedstawiciele trzeciego już pokolenia właścicieli, w firmie obowiązują zasady, które zostały w niej ustalone na początku. Nieprzerwanie są to solidność i niezawodność.

Lublin. Skwery okazały się za drogie. Wszystko będzie później

Lublin. Skwery okazały się za drogie. Wszystko będzie później

Nie ma już szans na to, by przed końcem roku urządzony został osiedlowy skwer przy ul. Herbowej.

Jodek potasu już w magazynach. Kto powinien zapytać o zdanie lekarza?
Ulotka jodku potasu
galeria

Jodek potasu już w magazynach. Kto powinien zapytać o zdanie lekarza?

Tabletki z jodem potasu są już w magazynach gminnych w całym województwie. Dostanie je każdy chętny, tylko że nie każdy powinien je przyjmować, bo zamiast pomóc, mogą zaszkodzić. Wojewoda zaleca osobom starszym konsultację lekarską.

Lubelskie. Pierwsi Ukraińcy z zaświadczeniami po nauce języka polskiego

Lubelskie. Pierwsi Ukraińcy z zaświadczeniami po nauce języka polskiego

1800 Ukraińców będzie się uczyć polskiego dzięki wsparciu w ramach projektu „Lubelskie pomaga Ukrainie – nauka języka polskiego”. Koszt przedsięwzięcia – 2,5 mln zł.

Narcyzm sprzyja uzależnieniu od portali społecznościowych

Narcyzm sprzyja uzależnieniu od portali społecznościowych

Narcyzm jest pozytywnie powiązany ze skłonnością do uzależnienia od mediów społecznościowych. Uzależnienie to może rozwijać się nie tylko jako mechanizm kompensacyjny wśród osób o dużej wrażliwości interpersonalnej i słabych relacjach społecznych, ale także w wyniku nieumiejętnej samoregulacji wyrażającej się w antagonizmie i wrogości wobec innych - wykazało polskie badanie.

Jak idzie budowa obwodnic w Lubelskiem? Jest przetarg numer 2 na 7

Jak idzie budowa obwodnic w Lubelskiem? Jest przetarg numer 2 na 7

GDDKiA ogłasza przetarg na rozbudowę części drogi krajowej numer 74. Jednocześnie powstanie obwodnica Dzwoli.

Machina wystąpi w Radiu Lublin
7 października 2022, 19:00

Machina wystąpi w Radiu Lublin

W piątek, 7 października o godz. 19 w studiu muzycznym Radia Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) wystąpi rockowa formacja Machina.

Pierwszy taki mandat w Polsce. 5 tys. zł za przekroczenie prędkości

Pierwszy taki mandat w Polsce. 5 tys. zł za przekroczenie prędkości

Takie mandaty są możliwe od 17 września, kiedy w życie weszły przepisy surowiej podchodzące do drogowych recydywistów.

Podatki, miejsca pracy i promocja. To samorząd zawdzięcza Rodowitej z Roztocza
Złota setka

Podatki, miejsca pracy i promocja. To samorząd zawdzięcza Rodowitej z Roztocza

Amerykański kapitał i prawdziwy skarb ukryty w głębi roztoczańskiej ziemi – z tego połączenia mogło powstać tylko coś dobrego. W Grabniku pod Krasnobrodem przeszło trzy lata temu rozpoczęła działalność rozlewnia wody mineralnej Rodowita z Roztocza. Na jej uruchomieniu korzystają cały czas i właściciele, i miejscowi.

Lublin. Skrzyżowanie al. Witosa z ul. Doświadczalną podejście drugie

Lublin. Skrzyżowanie al. Witosa z ul. Doświadczalną podejście drugie

Miasto od nowa szuka firmy, która zaprojektuje i wykona przebudowę skrzyżowania al. Witosa z ul. Doświadczalną.

Maska na twarzy i ciężka butla na plecach. Tak strażacy z Lublina zdobywają 30 piętro w 7 minut
rozmowa

Maska na twarzy i ciężka butla na plecach. Tak strażacy z Lublina zdobywają 30 piętro w 7 minut

Siedem minut wystarczy, żeby zużyć połowę butli z powietrzem, którą niesie się na plecach. O tym, jak wbiega się na 30. piętro, mówi starszy brygadier Michał Badach z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium