Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Powiat lubelski

16 lutego 2022 r.
19:49

Rusza budowa nowego zalewu pod Lublinem. Będzie plaża

209 2 A A

Rozpoczęła się budowa zalewu w Panieńszczyźnie, oddalonej kilkanaście kilometrów od Lublina. Na miejscu pracują już koparki, trwa uprzątanie terenu. Akwen, którego głównym celem będzie zbieranie i gromadzenie wody, ma zostać oddany do użytku latem 2023 roku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Jesteśmy za, o ile zbiornik będzie spełniał funkcję retencyjną a nie rekreacyjną i nie będzie się to wiązać z dużą liczbą odwiedzających to miejsce osób, imprezami, grillami i śmieciami pozostawionymi po biesiadach – zaznacza para, którą spotkaliśmy wczoraj w okolicach rozpoczętej właśnie budowy zbiornika retencyjnego w Panieńszczyźnie.

– Na pewno potrzebujemy miejsca gdzie będzie gromadzona woda, bo niestety coraz częściej mamy do czynienia z jej niedoborami i suszą – zaznacza inny z mieszkańców. – Dlatego uważam, że budowa zalewu to jest dobry pomysł.

Roboty właśnie się rozpoczęły.

– Wykonawca, który wygrał przetarg wprowadził sprzęt już wcześniej, żeby poznać ten teren i zobaczyć jak to wszystko wygląda na miejscu – wyjaśnia Teresa Kot, wójt gminy Jastków.

Zbiornik, który powstaje w okolicy Lublina (ok. 13 km od miasta, przy dawnej drodze krajowej nr 17) ma mieć powierzchnię nieco ponad 10 hektarów.

– Jak wszystko pójdzie zgodnie z planem, w przyszłym roku, w okolicy sierpnia chcemy oddać zbiornik do użytku – zapowiada pani wójt. – Ma on pełnić przede wszystkim funkcje retencyjne.

Zbiornik powstaje na terenach zalewowych. – Historycznie odtwarzamy stawy, które tutaj były. Wchodziły w skład majątku Nikodema Budnego, który był też właścicielem zespołu pałacowo-parkowego (obecnie w zabytkowym budynku mieści się Urząd Gminy Jastków – red.) – mówi Teresa Kot.

Pomysł budowy zbiornika retencyjnego nie jest nowy. Pojawił się już w latach dziewięćdziesiątych poprzedniego wieku. – Kiedy wójtem był pan Kazimierz Gorczyca, ale z różnych przyczyn nie doszło do realizacji – przyznaje Teresa Kot. – To jest naturalne miejsce, żeby zgromadzić wodę i poprawić warunki parowania. Ale też, co jest niezwykle ważne, żeby zatrzymać wodę, której zaczyna brakować.

Akwen nie będzie realizowany na Ciemiędze. – W naszej inwestycji bardzo ważne jest to, że nie naruszamy biegu rzeki. Zbiornik retencyjny będzie napełniany przez jaz, znajdujący się obok rzeki – wyjaśnia pani wójt.

Przy jego budowie zostanie zastosowany innowacyjny system hydrofitowy do oczyszczania wód powierzchniowych. – Wpływ wody do zbiornika będzie poprzedzony nowoczesną hydrofitową oczyszczalnią – opisuje Teresa Kot. – To jest autorski projekt. Powstał w katedrze, którą kieruje pan prof. Krzysztof Jóźwiakowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Jest to o tyle ważne, że ma to przeciwdziałać zakwitaniu sinic, bo zbiornik nie będzie głęboki.

Będzie to też baza dla studentów uczelni. – Będzie można robić badania – dodaje pani wójt. Zbiornik będzie pełnić też funkcje rekreacyjne. – Będzie można wypoczywać, ale też łowić ryby, bo jest łowisko. Zaplanowana jest też mała plaża. Powstanie też ścieżka rowerowa.

Kilkaset metrów dalej, za planowanym zbiornikiem i rzeką ma powstać m.in. parking. – Chodzi o ok. 5-hektarowy teren, którego gmina jest właścicielem – wyjaśnia Teresa Kot. – Chcielibyśmy, aby w tym miejscu można było też wypożyczyć rowery, albo przyjechać i przenocować we własnym kamperze. Powstałaby też stacja ładowania samochodów elektrycznych.

Teresa Kot przyznaje, że w związku z pandemią koronawirusa i związanymi z tym ograniczeniami widoczne jest większe zainteresowanie wypoczynkiem na świeżym powietrzu, z dala od miasta. – Obserwujemy, że więcej osób odwiedza nasz park. Ludzie przyjeżdżają, spacerują z lornetkami i aparatami fotograficznymi. Robią zdjęcia, obserwują ptaki i inne zwierzęta.

Budowa zbiornika retencyjnego w Panieńszczyźnie jest w większości finansowana z rządowego programu „Polski Ład”. 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Studenci medycyny KUL wyjadą na praktyki poza Lublin. Powiatowy szpital liczy na przyszłe kadry

Studenci medycyny KUL wyjadą na praktyki poza Lublin. Powiatowy szpital liczy na przyszłe kadry

KUL będzie współpracować ze szpitalem w Radzyniu Podlaskim. Studenci medycyny będą odbywać praktyki w placówce. A docelowo znajdą tam pracę.

Wojciech Stefański to jeden z kandydatów na nowego trenera Lewartu Lubartów

Kto nowym trenerem Lewartu Lubartów?

We wtorek trzecioligowiec z Lubartowa poinformował o rozstaniu z trenerem Radosławem Muszyńskim, który prowadził zespół od 27 września. Pod jego wodzą beniaminek wywalczył jednak tylko trzy punkty i działacze zdecydowali się dokonać kolejnej roszady na ławce. Kto może zastąpić popularnego „Muchę”?

Chełm nie zwalnia tempa i zapowiada kolejną sportową inwestycję. Prace mają zakończyć się w 2027 roku.

Miasto inwestuje w zapasy. Chce przyciągnąć kolejnych mistrzów

To kolejna inicjatywa chełmskiego samorządu w rozwój sportu, tym razem w zapasy. Ośrodek treningowy Cement- Gryf Chełm zyska nowy wygląd i stanie się Wschodnim Centrum Zapasów za prawie 20 mln zł. Prace mają zacząć się już w przyszłym roku.

Kim jest Budda? Ile zarabia radny? Tego szukaliśmy w Google w 2024 roku

Kim jest Budda? Ile zarabia radny? Tego szukaliśmy w Google w 2024 roku

Google, jedna z ulubionych wyszukiwarek internautów podsumowała rok. Z raportu wynika, że Polacy szukali najczęściej informacji związanych ze sportem i polityką.

Plac budowy przed starostwem. Powstaje nowa siedziba

Plac budowy przed starostwem. Powstaje nowa siedziba

Pierwsze wykopy już widać. Za nieco ponad dwa lata w tym miejscu stanie nowa siedziba starostwa powiatu bialskiego.

Motor wróci do treningów 6 stycznia

Zgrupowanie w Turcji i cztery sparingi. Znamy plan przygotowań Motoru Lublin

W środowy wieczór Motor Lublin poinformował, jak będą wyglądały przygotowania do rundy wiosennej sezonu 24/25. Żółto-biało-niebiescy w sumie rozegrają cztery mecze kontrolne, a czeka ich także zgrupowanie w tureckim Belek.

50 implantów jodu w walce z rakiem. To pierwsze takie zabiegi w Lublinie
NAUKA I MEDYCYNA

50 implantów jodu w walce z rakiem. To pierwsze takie zabiegi w Lublinie

Implanty z jodem zamiast tradycyjnego leczenia raka gruczołu krokowego. Nowa metoda wprowadzona przez COZL może osiągać nawet stuprocentową skuteczność.

Agata Kornhauser-Duda w Puławach. Pakowała świąteczne paczki
WSPARCIE
galeria

Agata Kornhauser-Duda w Puławach. Pakowała świąteczne paczki

Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę: w Puławach, w Szkole Podstawowej nr 2, z wolontariuszami spotkała się pierwsza dama, małżonka prezydenta Andrzeja Dudy, która objęła tę inicjatywę honorowym patronatem.

Odkryj magię roślin egzotycznych w Twoim domu

Odkryj magię roślin egzotycznych w Twoim domu

Rośliny egzotyczne od lat przyciągają uwagę miłośników natury i aranżacji wnętrz. Ich niezwykłe kształty, intensywne kolory i egzotyczny wygląd potrafią odmienić każde wnętrze, nadając mu charakteru i unikalności.

Dlaczego uzdatnianie wody jest tak istotne?

Dlaczego uzdatnianie wody jest tak istotne?

Woda jest jednym z najważniejszych zasobów na naszej planecie. Codziennie wykorzystujemy ją do picia, gotowania, higieny osobistej oraz wielu procesów przemysłowych. Niestety, woda, która trafia do naszych kranów, nie zawsze spełnia najwyższe standardy jakości.

Świetnie zaczęli, ale źle skończyli. Kolejna domowa porażka Azotów Puławy

Świetnie zaczęli, ale źle skończyli. Kolejna domowa porażka Azotów Puławy

W spotkaniu drugiej kolejki rundy rewanżowej Azoty Puławy przegrały z COROTOP Gwardią Opole 26:29. Była to trzecia domowa porażka puławian.

Kacper Stokowski (z prawej) był trzeci na 100 m stylem grzbietowym

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski z AZS UMCS Lublin znowu na podium

Drugi dzień mistrzostw świata na krótkim basenie i drugi medal Kacpra Stokowskiego. Zawodnik AZS UMCS Lublin w środę był trzeci na 100 metrów stylem grzbietowym.

Iwona Kuś, była prezes MZK Puławy, zwołała konferencję prasową, na której opowiedziała o powodach złożenia do prokuratury zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa na jej szkodę
SPISEK I PRZYSTANKI

Była prezes MZK idzie do prokuratury. Cel: ukaranie związku

Iwona Kuś dwukrotnie traciła stanowisko prezesa Miejskiego Zakładu Komunikacji w Puławach. Za swoje odwołanie winą nie obarcza rady nadzorczej, ale szefową jednego ze związków zawodowych: Renatę Wyskwar. Ta miała stać za spiskiem, który sprowadził czarne chmury nad byłą szefową MZK.

Marihuana za 1 163 745 złotych. Jest akt oskarżenia
KONTROLA NA GRANICY

Marihuana za 1 163 745 złotych. Jest akt oskarżenia

Kontrola ciężarówki w Terespolu skończyła się odnalezieniem 89 foliowych pakietów. Było w nich marihuana. A dokładnie: 25 861,09 grama suszu. Jest akt oskarżenia w tej sprawie.

Odkrywanie sztuki kobiecej. Rozpoczyna się Festiwal Sztuki Kobiet Demakijaż
festiwal
13 grudnia 2024, 18:00

Odkrywanie sztuki kobiecej. Rozpoczyna się Festiwal Sztuki Kobiet Demakijaż

W najbliższy weekend (13-15 grudnia) rozpocznie się dziewiąta edycja Festiwalu Sztuki Kobiet Demakijaż. W programie znalazły się projekcje filmowe, spotkania, warsztaty i wieczorne koncerty. Będzie to okazja do odkrywania kobiecej sztuki w całej jej różnorodności.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium