Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

2 stycznia 2022 r.
19:39

Miały być podwyżki w Azotach, ale ich nie ma. Związki rywalizują, który jest twardszy

23 8 A A
Sławomir Wręga z ZZPRC (z lewej) przekonuje, że podpisanie porozumienia spowodowałoby niekorzystne zmiany zasad naliczania wynagrodzenia dla pracowników. Zaproponowane premie nazywa "ochłapem"
Sławomir Wręga z ZZPRC (z lewej) przekonuje, że podpisanie porozumienia spowodowałoby niekorzystne zmiany zasad naliczania wynagrodzenia dla pracowników. Zaproponowane premie nazywa "ochłapem" (fot. Radosław Szczęch / archiwum)

W Zakładach Azotowych „Puławy” trwa kolejny spór. Porozumienie płacowe gwarantujące pracownikom wypłatę przed świętami premii 2,5 tys. zł brutto oraz noworoczne podwyżki o 5,6 proc. nie zostało zawarte. Rozmowy z zarządem przerwali związkowcy z ZZPRC. Ich zdaniem umowa nie byłaby korzystna

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dwie największe organizacje związkowe w puławskich Azotach, czyli „Solidarność” i ZZPRC, rywalizują ze sobą o to, która z nich będzie twardsza w walce o wyższe wynagrodzenia dla pracowników chemicznego kombinatu. Spór jest tak zacięty, że zaczynają tracić na nim sami pracownicy. Ostatnią potyczkę symbolicznie wygrało ZZPRC, które nie podpisało wynegocjowanego z zarządem spółki porozumienia płacowego na rok 2021 i 2022.

– Nie mogliśmy tego zrobić. Co z tego, że wypłacono by odszkodowanie za brak podwyżek inflacyjnych w wysokości zaledwie 1,8 tys. zł netto, skoro jednocześnie próbowano zmienić definicję minimalnej płacy w Zakładach Azotowych i naruszyć układ zbiorowy. Z naszych analiz wynika, że zmiana, jaką zaproponowano byłaby niekorzystna dla wielu pracowników – tłumaczy Sławomir Wręga, przewodniczący ZZ Pracowników Ruchu Ciągłego.

Z taką oceną nie zgadza się „Solidarność”, która obwinia swoich kolegów o rezygnację z ustalonych już podwyżek.

– To była wolta w wykonaniu związkowców ruchu ciągłego, która skutkuje tym, że nikt nie otrzyma 2,5 tysiąca złotych. Te pieniądze każdy dostałby jeszcze przed świętami. Wynegocjowaliśmy także podwyżki od stycznia o 5,6 proc. oraz dodatkowe 50 zł dla pracowników zatrudnionych w systemie zmianowym – mówi Sławomir Kamiński, wiceprzewodniczący „Solidarności” w Grupie Azoty „Puławy”. – Dodatkowo zapisaliśmy powrót do stołu negocjacji, gdy wyniki finansowe na to pozwolą. To wszystko już nieaktualne, bo ZZPRC nie podpisało porozumienia. Wchodzimy w 2022 rok bez gwarantowanych podwyżek, a sytuacja na rynku gazu i nawozów, która rzutuje na zysk zakładu, nie jest optymistyczna.

Brak porozumienia nie oznacza jednak, że wszystko stracone.

Jak przyznają związkowcy z „S”, będą dążyć do ponowienia rozmów z zarządem spółki już w styczniu. Szkopuł w tym, że zarząd nie ma obowiązku do takich negocjacji przystępować. Jeśli tak się nie stanie, kolejne rozmowy odbędą się dopiero po publikacji raportu finansowego za pierwszy kwartał, czyli w okolicach kwietnia lub maja.

Ta potencjalna zwłoka to nie jedyny kłopot. Związkowcy obawiają się, że nowe dane finansowe z uwagi np. na wysokie ceny gazu, mogą nie być optymistyczne. A to może ograniczyć ich możliwości w negocjowaniu podwyżek. Innymi słowy: to, na co zarząd zgodził się w grudniu, wiosną 2022 roku może być znacznie trudniejsze.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Kroll / 2 stycznia 2022 r. o 19:54
+69
Solidarność to przybudówka PiS i tak naprawdę reprezentuje interesy obecnego reżimu. Wiarygodność na poziomie miski Kacperka i medali i odznak przewodniczącego przyznanych mu przez komunistów. Przez ostatnie 6 lat aktywność społeczna i związkowa Solidarności ograniczyła się do udziału w rautach i bankietach rządowych. A tak z ciekawości: jakie są pensje związkowców Solidarności w Azotach?
Avatar
Jonek78 / 3 stycznia 2022 r. o 20:22
+15
Czy Szanowni czytelnicy wiedzą, że taryfikator płacowy w ZA Puławy zaczyna się od 2000 zł brutto i tak od 5 lat. A najniższa krajowa wynosi ponad 3000 zł brutto. W złodziejski sposób wliczane są wszystkie inne dodatki. A co zwykłego pracownika obchodzą ceny gazu. Przecież "prywaciarza" nikt nie pyta czy jego koszty wzrastają tylko miłościwie rządzący podnoszą najniższą krajową rok rocznie. My jako pracownicy ZA Puławy RZĄDAMY, żeby Nasz taryfikator płacowy zaczynał się od najniższej krajowej oraz żeby wzrastał wraz z najniższą krajową. Dość wyzysku zwykłych pracowników.
Czy Szanowni czytelnicy wiedzą, że taryfikator płacowy w ZA Puławy zaczyna się od 2000 zł brutto i tak od 5 lat. A najniższa krajowa wynosi ponad 3000 zł brutto. W złodziejski sposób wliczane są wszystkie inne dodatki. A co zwykłego pracownika obchodzą ceny gazu. Przecież "prywaciarza" nikt nie pyta czy jego koszty wzrastają tylko miłościwie rządzący podnoszą najniższą krajową rok rocznie. My jako pracownicy ZA Puławy RZĄDAMY, żeby Nasz taryfikator płacowy zaczynał się od najniższej krajowej oraz żeby wzrastał wraz z najniższą kra... rozwiń
Avatar
Prawda1 / 4 stycznia 2022 r. o 22:16
+12
TAKA PRAWDA ZE TE WSZYSTKIE ZWIAZKI TO SCIEMA  CZY SOLIDARNOŚĆ CZY INNE NA ZAKŁADACH. KTO BEDZIE WALCZYŁ O ZWYKŁEGO SZARAKA SKORO MA DO STRACENIA PENSJE DYREKTORSKĄ. TAK WŁAŚNIE TYLE ZARABIA PRZEWODNICZĄCY. PEŁNA USTAWKA ZAWSZE BYŁA I BĘDZIĘ
Avatar
Mieszkaniec081984 / 4 stycznia 2022 r. o 10:18
+12
Jonek87 moje CV leży na azotach 10 lat i nawet przez 10 lat jednego telefonu nie miałem z propozycją pracy? Dziwne prawda a skończyłem studia wyższe techniczne na jednej z lubelskich uczelni (żeby nie było). To znaczy przez 10 lat nikt na emeryturę nie poszedł? Nikt się nie zwolnił? Nie było żadnego wakatu do obsadzenia przez 10 LAT?????? Kogo próbujesz oszukać, ale jakimś dziwnym trafem na pakowni pracuje kowalski senior, żona kowalskiego, syn z żoną również i synowej brat. Nie wiem nie wiem może to przypadek. Podobna sytuacja jest na kilku wydziałach całymi rodzinami siedzą na sztucznych stanowiskach, ale to też pewnie zbieżność nazwisk. Na pewno mają lepsze wykształcenie kierunkowe ;) .
Jonek87 moje CV leży na azotach 10 lat i nawet przez 10 lat jednego telefonu nie miałem z propozycją pracy? Dziwne prawda a skończyłem studia wyższe techniczne na jednej z lubelskich uczelni (żeby nie było). To znaczy przez 10 lat nikt na emeryturę nie poszedł? Nikt się nie zwolnił? Nie było żadnego wakatu do obsadzenia przez 10 LAT?????? Kogo próbujesz oszukać, ale jakimś dziwnym trafem na pakowni pracuje kowalski senior, żona kowalskiego, syn z żoną również i synowej brat. Nie wiem nie wiem może to przypadek. Podobna sytuacja jest na kilku... rozwiń
Avatar
Jonek78 / 4 stycznia 2022 r. o 11:01
+9
Mieszkaniec081884 proponuję jeszcze do studiów dołożyć ukończony kurs Kolejowy na Manewrowego i nie później jak za 6 m-cy telefony z ofertą pracy się rozdzwonią. Sam jestem po studiach w Lublinie jak zresztą duża grupa ludzi że mną pracująca i uwierz mi drugiej osoby o tym nazwisku co ja nie znajdziesz na całych Zakładach. A że awanse i przyjęcia odbywają się za łapówki, po znajomości itp. to jest też fakt.
Avatar
Jonek78 / 3 stycznia 2022 r. o 21:51
+9
Ceny gaz i inne czynniki produkcji to chyba sprawy dla menadżerów. Myślenie strategiczne się kłania . Jeśli prezeski są tylko wierni tej czy innej władzy, a o zarządzaniu nie mają pojęcia to trzeba ich wywieźć na taczkach. Pracownik fizyczny ma pracować i być motywowany godną płacą .
Avatar
Obserwatorka_1-2. / 3 stycznia 2022 r. o 20:39
+1
Azotowcom ciągle mało.. Niby tak mało zarabiają a wystarczy pojechać na osiedle Górnej Kolejowej i można zobaczyć - co drugi dom to pracownik Azotów... Żeby mógł on dostać kredyt to chyba zdolność też musiał mieć... Żenada
Avatar
Jonek78 / 3 stycznia 2022 r. o 21:59
-6
Obserwatorka 1-2 przestań zazdrościć tylko składaj CV na pakownię. Polecam myślenie "co zrobić, żeby mieć tyle co sąsiad" , a nie twoje staroświeckie komunistyczne myślenie " co zrobić, żeby sąsiad miał miej". Powodzenia życzę witam w XXI wieku.
Avatar
Prawda1 / 4 stycznia 2022 r. o 22:16
+12
TAKA PRAWDA ZE TE WSZYSTKIE ZWIAZKI TO SCIEMA  CZY SOLIDARNOŚĆ CZY INNE NA ZAKŁADACH. KTO BEDZIE WALCZYŁ O ZWYKŁEGO SZARAKA SKORO MA DO STRACENIA PENSJE DYREKTORSKĄ. TAK WŁAŚNIE TYLE ZARABIA PRZEWODNICZĄCY. PEŁNA USTAWKA ZAWSZE BYŁA I BĘDZIĘ
Avatar
Jonek78 / 4 stycznia 2022 r. o 11:01
+9
Mieszkaniec081884 proponuję jeszcze do studiów dołożyć ukończony kurs Kolejowy na Manewrowego i nie później jak za 6 m-cy telefony z ofertą pracy się rozdzwonią. Sam jestem po studiach w Lublinie jak zresztą duża grupa ludzi że mną pracująca i uwierz mi drugiej osoby o tym nazwisku co ja nie znajdziesz na całych Zakładach. A że awanse i przyjęcia odbywają się za łapówki, po znajomości itp. to jest też fakt.
Avatar
Mieszkaniec081984 / 4 stycznia 2022 r. o 10:18
+12
Jonek87 moje CV leży na azotach 10 lat i nawet przez 10 lat jednego telefonu nie miałem z propozycją pracy? Dziwne prawda a skończyłem studia wyższe techniczne na jednej z lubelskich uczelni (żeby nie było). To znaczy przez 10 lat nikt na emeryturę nie poszedł? Nikt się nie zwolnił? Nie było żadnego wakatu do obsadzenia przez 10 LAT?????? Kogo próbujesz oszukać, ale jakimś dziwnym trafem na pakowni pracuje kowalski senior, żona kowalskiego, syn z żoną również i synowej brat. Nie wiem nie wiem może to przypadek. Podobna sytuacja jest na kilku wydziałach całymi rodzinami siedzą na sztucznych stanowiskach, ale to też pewnie zbieżność nazwisk. Na pewno mają lepsze wykształcenie kierunkowe ;) .
Jonek87 moje CV leży na azotach 10 lat i nawet przez 10 lat jednego telefonu nie miałem z propozycją pracy? Dziwne prawda a skończyłem studia wyższe techniczne na jednej z lubelskich uczelni (żeby nie było). To znaczy przez 10 lat nikt na emeryturę nie poszedł? Nikt się nie zwolnił? Nie było żadnego wakatu do obsadzenia przez 10 LAT?????? Kogo próbujesz oszukać, ale jakimś dziwnym trafem na pakowni pracuje kowalski senior, żona kowalskiego, syn z żoną również i synowej brat. Nie wiem nie wiem może to przypadek. Podobna sytuacja jest na kilku... rozwiń
Avatar
Jonek78 / 3 stycznia 2022 r. o 21:59
-6
Obserwatorka 1-2 przestań zazdrościć tylko składaj CV na pakownię. Polecam myślenie "co zrobić, żeby mieć tyle co sąsiad" , a nie twoje staroświeckie komunistyczne myślenie " co zrobić, żeby sąsiad miał miej". Powodzenia życzę witam w XXI wieku.
Avatar
Jonek78 / 3 stycznia 2022 r. o 21:51
+9
Ceny gaz i inne czynniki produkcji to chyba sprawy dla menadżerów. Myślenie strategiczne się kłania . Jeśli prezeski są tylko wierni tej czy innej władzy, a o zarządzaniu nie mają pojęcia to trzeba ich wywieźć na taczkach. Pracownik fizyczny ma pracować i być motywowany godną płacą .
Avatar
Obserwatorka_1-2. / 3 stycznia 2022 r. o 20:39
+1
Azotowcom ciągle mało.. Niby tak mało zarabiają a wystarczy pojechać na osiedle Górnej Kolejowej i można zobaczyć - co drugi dom to pracownik Azotów... Żeby mógł on dostać kredyt to chyba zdolność też musiał mieć... Żenada
Avatar
Jonek78 / 3 stycznia 2022 r. o 20:22
+15
Czy Szanowni czytelnicy wiedzą, że taryfikator płacowy w ZA Puławy zaczyna się od 2000 zł brutto i tak od 5 lat. A najniższa krajowa wynosi ponad 3000 zł brutto. W złodziejski sposób wliczane są wszystkie inne dodatki. A co zwykłego pracownika obchodzą ceny gazu. Przecież "prywaciarza" nikt nie pyta czy jego koszty wzrastają tylko miłościwie rządzący podnoszą najniższą krajową rok rocznie. My jako pracownicy ZA Puławy RZĄDAMY, żeby Nasz taryfikator płacowy zaczynał się od najniższej krajowej oraz żeby wzrastał wraz z najniższą krajową. Dość wyzysku zwykłych pracowników.
Czy Szanowni czytelnicy wiedzą, że taryfikator płacowy w ZA Puławy zaczyna się od 2000 zł brutto i tak od 5 lat. A najniższa krajowa wynosi ponad 3000 zł brutto. W złodziejski sposób wliczane są wszystkie inne dodatki. A co zwykłego pracownika obchodzą ceny gazu. Przecież "prywaciarza" nikt nie pyta czy jego koszty wzrastają tylko miłościwie rządzący podnoszą najniższą krajową rok rocznie. My jako pracownicy ZA Puławy RZĄDAMY, żeby Nasz taryfikator płacowy zaczynał się od najniższej krajowej oraz żeby wzrastał wraz z najniższą kra... rozwiń
Avatar
Kroll / 2 stycznia 2022 r. o 19:54
+69
Solidarność to przybudówka PiS i tak naprawdę reprezentuje interesy obecnego reżimu. Wiarygodność na poziomie miski Kacperka i medali i odznak przewodniczącego przyznanych mu przez komunistów. Przez ostatnie 6 lat aktywność społeczna i związkowa Solidarności ograniczyła się do udziału w rautach i bankietach rządowych. A tak z ciekawości: jakie są pensje związkowców Solidarności w Azotach?
Zobacz wszystkie komentarze 8

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Ministerstwo Edukacji i Nauki podaje termin powrotu uczniów do szkół. Najmłodsi też zdalnie?

Ministerstwo Edukacji i Nauki podaje termin powrotu uczniów do szkół. Najmłodsi też zdalnie?

Ostatniego dnia lutego jest powrót do nauki stacjonarnej we wszystkich typach szkół; nie zakładamy innego wariantu - powiedział w czwartek wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski. Nie przewidujemy możliwości zamknięcia przedszkoli ani klas od 1 do 4 - dodał.

Kiedy Dentysta Przyjmie Bez Kolejki

Kiedy Dentysta Przyjmie Bez Kolejki

W jakich sytuacjach wejdziemy do stomatologa poza kolejnością. Co zrobić w przypadku bólu zęba. Sprawdź, kiedy masz prawo do natychmiastowej wizyty!

Sportowiec 2021 roku: Cztery piłkarki MKS FunFloor Perła w grze o tytuł

Sportowiec 2021 roku: Cztery piłkarki MKS FunFloor Perła w grze o tytuł

Joanna Szarawaga, Weronika Gawlik, Kinga Achruk i Romana Roszak są nominowane w plebiscycie na Sportowca Roku 2021.

Puławy: Do urzędników pojedziemy windą

Puławy: Do urzędników pojedziemy windą

Budynek Urzędu Miasta w Puławach, mimo ostatnich inwestycji w poprawę jego dostępności przez osoby niepełnosprawne, wciąż nie jest łatwo dostępny dla osób mających problemy z poruszaniem się. Urzędnicy chcą dobudować zewnętrzną windę. Jej projekt ma kosztować ok. 50 tys. zł.

Zamykają sklep z tanią odzieżą, bo dobiły ich rachunki za prąd i ogrzewanie
Rozmowa

Zamykają sklep z tanią odzieżą, bo dobiły ich rachunki za prąd i ogrzewanie

– Nie jesteśmy już w stanie płacić rachunków, nie sięgając do własnych oszczędności. Rachunki za prąd i ogrzewanie – już za grudzień – są wyższe o około 50 proc. od tych w listopadzie, a to przecież nie koniec podwyżek – Rozmowa z Sylwestrem Iżowskim, współwłaścicielem sklepu z używaną odzieżą „Różana szafa” w Lublinie.

Od niemal roku walczą z plagą pluskiew. Czy problem uda się rozwiązać?
Reportaż Uwagi! TVN
film

Od niemal roku walczą z plagą pluskiew. Czy problem uda się rozwiązać?

- Wszystkie ubrania i pościel muszę dzień w dzień gotować w 90 stopniach, by zabić ich jaja, bądź żywego intruza – skarży się pani Małgorzata. Kobieta od blisko roku walczy z plagą pluskiew w jednej z łódzkich kamienic. Bezskutecznie. Od blisko roku sen z powiek kobiety i kilku jej sąsiadów spędza walka z plagą pluskiew.

"Anna & Anna" - koncert w puławskim Domu Chemika
18 lutego 2022, 19:00

"Anna & Anna" - koncert w puławskim Domu Chemika

W piątek, 18 lutego o godz. 19 w Domu Chemika w Puławach (ul. Wojska Polskiego 4) odbędzie się fabularyzowany koncert "Anna & Anna" poświęcony twórczości Anny German i Anny Jantar.

Lublin wyludnia się w galopującym tempie. Zaskakujące prognozy Ratusza
Pierwsza strona Dziennika

Lublin wyludnia się w galopującym tempie. Zaskakujące prognozy Ratusza

W zeszłym roku ubyło ponad 3200 zameldowanych mieszkańców. Chociaż miasto się kurczy, to jego władze bronią optymistycznego założenia, że mieszkańców będzie przybywać. Właśnie tym argumentem tłumaczyły przeznaczanie nowych terenów pod budownictwo.

Od dziś znowu lekcje z domu

Od dziś znowu lekcje z domu

Od dziś uczniowie starszych klas podstawówek oraz szkół ponadpodstawowych uczą się zdalnie. Do szkolnych ławek wrócą dopiero po feriach.

Muzeum wypożyczyło eksponat. Został zezłomowany

Muzeum wypożyczyło eksponat. Został zezłomowany

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie straciło jeden ze swoich eksponatów – ciężarówkę Star 660, która w przeszłości pracowała przy obsłudze lotniska. Pojazd po wypożyczeniu miał wrócić na miejsce, ale tak się nie stało. Człowiek, który przed laty zawarł umowę z muzeum twierdzi, że samochód został już zezłomowany.

Znakomity mecz lubelskich koszykarek we Francji. Pszczółka Polski Cukier w czołowej "ósemce" EuroCup

Znakomity mecz lubelskich koszykarek we Francji. Pszczółka Polski Cukier w czołowej "ósemce" EuroCup

Po raz kolejny w tym sezonie koszykarki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin pokazały, jak mocnym są zespołem, kiedy czują na sobie presję. Zielono-białe nie tylko odrobiły straty z pierwszego spotkania 1/8 finału EuroCup z Villeneuve d’Ascq LM, ale kompletnie rozbiły rywala z Francji 85:59. I to na jego parkiecie. Awansu do „ósemki” nikt im już nie odbierze

Ruszyły kontrole cen w sklepach. Będzie taniej? Na razie jest coraz drożej

Ruszyły kontrole cen w sklepach. Będzie taniej? Na razie jest coraz drożej

Rozpoczęły się zapowiadane kontrole cen na sklepowych półkach. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ma sprawdzać, czy handlowcy zareagują na obniżkę VAT. Grozi karami dla tych, którzy cen nie obniżą. Na razie niektóre produkty zdrożały.

Olga Bończyk na Dzień Kobiet w Nałęczowie
6 marca 2022, 19:00

Olga Bończyk na Dzień Kobiet w Nałęczowie

6 marca o godz. 19 w Nałęczowskim Ośrodku Kultury wystąpi Olga Bończyk z zespołem.

Wisła Puławy – Pilica Białobrzegi 6:0. Drugi sparing na szóstkę

Wisła Puławy – Pilica Białobrzegi 6:0. Drugi sparing na szóstkę

Po sobotniej porażce w Kielcach Wisła Puławy spisała się dużo lepiej w środowym sparingu z Pilicą Białobrzegi. Rywal tym razem był jednak mniej wymagający i Duma Powiśla rozbiła ostatecznie trzecioligowca 6:0.

Mogłeś odpowiedzieć dobrze, ale i tak nie zdałeś. Tak wyglądał egzamin na prawo jazdy

Mogłeś odpowiedzieć dobrze, ale i tak nie zdałeś. Tak wyglądał egzamin na prawo jazdy

Zamieszanie z egzaminami na prawo jazdy. Do zestawu pytań zostało włączonych osiem błędnych. Ministerstwo szuka odpowiedzialnych za to urzędników, a Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego sprawdzają czy ci co 24 stycznia nie zdali egzaminu, oblali go słusznie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!