Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

12 października 2021 r.
6:36

Rolnicy załamują ręce, ale nie tylko oni dostaną po kieszeni

25 6 A A
Rolnicy z Agrounii protestowali przed siedzibą Anwilu we Włocławku. Nie wykluczają podobnej akcji w Puławach
Rolnicy z Agrounii protestowali przed siedzibą Anwilu we Włocławku. Nie wykluczają podobnej akcji w Puławach (fot. x-news/TVN24)

Ceny nawozów sztucznych poszybowały w górę. Przeciwko podwyżkom protestują rolnicy, którzy ostrzegają, że wzrost cen odbije się na portfelach konsumentów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Ceny nawozów sztucznych są wręcz kosmiczne. Biorąc pod uwagę np. podstawowy nawóz, jakim jest saletra, to jeszcze w styczniu br. kosztowała 1000 zł a teraz 2600 zł a nawet 3000 zł. Podobnie jest z innymi nawozami. W ciągu ostatnich tygodni ceny poszybowały o 200 a nawet 300 procent – podkreśla Gustaw Jędrejek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej, która już pod koniec września skierowała pismo do rządu, ministra rolnictwa i rozwoju wsi a także Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Konsument zapłaci więcej

We wspomnianym stanowisku czytamy m.in.: „Rosnące z dnia na dzień ceny nawozów połączone z jednoczesnymi brakami na magazynach dystrybutorów doprowadziły do powszechnego zamieszania i poczucia paniki. Wielu rolników podjęło decyzję o wstrzymaniu się z decyzjami zakupu niezbędnych środków do produkcji na przyszły sezon, co w konsekwencji przełoży się na niepewność poziomu produkcji żywności w naszym kraju”.

– Przez tę sytuację na rynku część rolników posiała pszenicę ozimą bez nawożenia – przyznaje Jędrejek. I dodaje: - To wszystko odbije się na cenach towarów w sklepach. Bo rolnik na tym nie zarobi, a konsument będzie musiał więcej zapłacić.

Zdaniem prezesa LIR doszło do „zmowy cenowej”, stąd też zawiadomienie do UOKiK. – Nas zastanawia też jeszcze coś innego. Wysokie ceny skupu np. pszenicy – 1100 zł za tonę, mokrej kukurydzy – jest 600 zł za tonę a było 380,400 zł za tonę a także rzepaku z 2200 zł za tonę w żniwa na obecne 2900 zł za tonę. To dla nas też jest zupełnie niezrozumiałe a odbije się na konsumencie – przyznaje Gustaw Jędrejek.

Był protest. Kolejny w Puławach?

W poniedziałek we Włocławku, przed siedzibą Anwilu (jednego z największych przedsiębiorstw chemicznych w Polsce, należącego do grupy kapitałowej PKN Orlen) protestowali rolnicy z Agrounii. – Nawozy azotowe w ciągu ostatniego miesiąca zdrożały nawet 5-krotnie. To jest skandal, to jest zabijanie polskiego rolnictwa a dalej to jest zabijanie dostępu do produkcji polskiej żywności – brzmiał lider Agrounii Michał Kołodziejczak.

– Nie wykluczamy podobnej akcji w Puławach – przyznaje Andrzej Waszczuk, koordynator Agrounii w województwie lubelskim. Szczegółów jednak nie podaje.

Wszystko przez gaz?

O to, skąd biorą się drastyczne podwyżki cen nawozów zapytaliśmy jednego z ich największych producentów na świecie. – To skutek rosnących cen gazu – tłumaczy Jacek Janiszek, wiceprezes Zakładów Azotowych "Puławy", który po więcej informacji odsyła nas do biura prasowego Grupy Azoty S.A.

Gaz jest jednym z najważniejszych surowców potrzebnych do produkcji nawozów sztucznych. Im jest on droższy, tym więcej muszą wydać producenci saletry, mocznika, czy superfosfatu. Żeby przedsiębiorstwa nie dokładały do interesu, koszty przerzucają na odbiorców końcowych, czyli rolników.

– W ciągu ostatnich kilku miesięcy mamy do czynienia z rekordowymi cenami gazu, a w ostatnich dniach z niespotykaną dotąd zmiennością i dynamiką wzrostu – przyznaje Monika Darnobyt, rzecznik Grupy Azoty w wydanym w ostatni piątek komunikacie.

Jak wylicza spółka, w ciągu ostatnich dziesięciu tygodni cena gazu ziemnego wzrosła o ponad 660 proc, z około 30 do blisko 100 euro za megawatogodzinę. Żeby tego było mało, w ostatnim czasie o prawie 80 proc. wzrosły ceny uprawnień do emisji CO2. – Te dwie pozycje stanowią największą część kosztów przy produkcji nawozów – tłumaczy koncern.

– Tyle, że część nawozów fosforowych i potasowych wcale nie jest produkowana z użyciem gazu. Bo jest to kopalina – wtrąca prezes LIR.

Grupa Azoty podkreśla, że w odróżnieniu od innych europejskich producentów nawozów, którzy w odpowiedzi na rekordowe ceny gazu ograniczają lub wstrzymują produkcję, polskie przedsiębiorstwo tego nie robi.

– Naszym priorytetem jest zagwarantowanie polskim rolnikom dostępu do nawozów, dlatego w ostatnim czasie podjęliśmy decyzję o ograniczeniu eksportu i przekierowaniu produktów na rynek krajowy – informuje Monika Darnobyt.

Czy i kiedy cena gazu spadnie na tyle, by producenci nawozów mogli je wytwarzać w konkurencyjnych cenach – nie wiemy. Jeśli tak się nie stanie, podwyżki cen żywności oraz produktów rolnych wydają się nieuniknione.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Janusz_Paliwas / 12 października 2021 r. o 08:50
+24
Brawo. Dobra zmiana. Wstaliśmy z kolan. Ciekawe co zrobią jak do nich dotrze że dopłat z UE już nie będzie, a to co obiecuje im jeden z tych co ukradli księżyc są fikcją...
Avatar
Max... / 12 października 2021 r. o 09:47
+19
Wieloletnia rozrzutność administratorów kraju nad Wisłą wystawiła fakturę konieczną do zapłacenia! Żadne hokus pokus, modły, egzorcyzmy ani wskazywanie winnego, wroga lub oponenta dłużnikowi nie pomoże! Miliardy wydane na katabasów, nierobów oraz chybione inwestycje w rodzaju Ostrołęki, zbytecznego przekopu czy lotniska z dyrektorami, ale bez czegokolwiek innego muszą wrócić na konta licznych wierzycieli....! Zaciskanie pasa nie ominie entuzjastów gooownianej zmiany również!
Avatar
roberto_f / 12 października 2021 r. o 08:34
+18
i tak rolnicy zagłosują na pis w następnych wyborach bo to id%%%%
Avatar
tadek68 / 6 dni temu o 22:03
+1
Rząd planował podnieść vat na nawozy z 8 do 23 proc. Po co? Okazało się, że plotka lepiej podnieść cenę nawozu 3 x tyle i wyjdzie kwotowo 24 procent tego co było, a zapłaci ten vat stara emerytka, emeryt, bidota co ledwo płaci rachunki, czerstwym chlebem karmiona. Rolnikom obiecano pomoc, a w mieście nic nie obiecano, zapłacą w sklepach 3x tyle podatku na wszystkim. Mona obiecać jedno nie potanieje nic ani w sklepie, ani w domu na ukradzionej ziemi ,,starszym w wierze" goje z Polin płacić!! Podrozeje woda, gaz, śmiecie, prąd, remonty, etc i podatkowe vaty, a ogłosi się że to od mafii watowskiej, od Was biedne goje. Najpierw platforma dogaszała polskie firmy, głównie w miastach, np cukrownia. Teraz PiS zakazał kupowania ziemi ludziom z miasta, siedzicie jak w gettach i zapłacicie ile z Was wydoją, ale będą współczuć, nawet rzucą grosz a zabiorą 5. Proponuję podnieść, składki na zdrowie i ZUS, a obiecać zerowy KRUS. To ostatecznie skłóci miastowych z wsią, jak szczepionych z nieszczepami i tych napuszczonych ,,normalnych" na odmieńców elpetegie. Ale jak skłócić wszystkich z samymi sobą, to byłby raj dla każdego wybrańca i spokój przy korycie. Można to zrobić na rózne sposoby,to cynicznie udawać Greka cichaczem jak PO lub narobić szumu i gorącą szumowiną rzucać to tu to tam jak pismeny. Czy na tę niby pomoc dla wsi zamówiono za oceanem kolejne pół biliona długu, z czego pół wyparuje, że się znowu Banaś nie doliczy?? Gdzie wyparowało.
Rząd planował podnieść vat na nawozy z 8 do 23 proc. Po co? Okazało się, że plotka lepiej podnieść cenę nawozu 3 x tyle i wyjdzie kwotowo 24 procent tego co było, a zapłaci ten vat stara emerytka, emeryt, bidota co ledwo płaci rachunki, czerstwym chlebem karmiona. Rolnikom obiecano pomoc, a w mieście nic nie obiecano, zapłacą w sklepach 3x tyle podatku na wszystkim. Mona obiecać jedno nie potanieje nic ani w sklepie, ani w domu na ukradzionej ziemi ,,starszym w wierze" goje z Polin płacić!! Podrozeje woda, gaz, śmiecie, prąd, remonty, e... rozwiń
Avatar
Nancy4 / 3 dni temu o 10:21
-1
Dzień dobry. Aby uzyskać pomoc finansową lub potrzeby kredytowe, skontaktuj się z tą osobą. Kredyt otrzymasz w ciągu 24 godzin benoitd881@gmail.com Dziękuję Ci
Avatar
czy1telnik / 12 października 2021 r. o 09:30
-21
Pod fabryką nawozów?WPRolna, to Eurokołhoz i adres jest Bruksela. Nie da się uprawiać ziemi, bo wielu łapki pcha, a jeszcze Prees swoje dokłada. Bierzcie dotacje ile się da, to WY płacicie,a korzystają biedni rolnicy z Holandii, Niemiec, Austrii
Avatar
Nancy4 / 3 dni temu o 10:21
-1
Dzień dobry. Aby uzyskać pomoc finansową lub potrzeby kredytowe, skontaktuj się z tą osobą. Kredyt otrzymasz w ciągu 24 godzin benoitd881@gmail.com Dziękuję Ci
Avatar
tadek68 / 6 dni temu o 22:03
+1
Rząd planował podnieść vat na nawozy z 8 do 23 proc. Po co? Okazało się, że plotka lepiej podnieść cenę nawozu 3 x tyle i wyjdzie kwotowo 24 procent tego co było, a zapłaci ten vat stara emerytka, emeryt, bidota co ledwo płaci rachunki, czerstwym chlebem karmiona. Rolnikom obiecano pomoc, a w mieście nic nie obiecano, zapłacą w sklepach 3x tyle podatku na wszystkim. Mona obiecać jedno nie potanieje nic ani w sklepie, ani w domu na ukradzionej ziemi ,,starszym w wierze" goje z Polin płacić!! Podrozeje woda, gaz, śmiecie, prąd, remonty, etc i podatkowe vaty, a ogłosi się że to od mafii watowskiej, od Was biedne goje. Najpierw platforma dogaszała polskie firmy, głównie w miastach, np cukrownia. Teraz PiS zakazał kupowania ziemi ludziom z miasta, siedzicie jak w gettach i zapłacicie ile z Was wydoją, ale będą współczuć, nawet rzucą grosz a zabiorą 5. Proponuję podnieść, składki na zdrowie i ZUS, a obiecać zerowy KRUS. To ostatecznie skłóci miastowych z wsią, jak szczepionych z nieszczepami i tych napuszczonych ,,normalnych" na odmieńców elpetegie. Ale jak skłócić wszystkich z samymi sobą, to byłby raj dla każdego wybrańca i spokój przy korycie. Można to zrobić na rózne sposoby,to cynicznie udawać Greka cichaczem jak PO lub narobić szumu i gorącą szumowiną rzucać to tu to tam jak pismeny. Czy na tę niby pomoc dla wsi zamówiono za oceanem kolejne pół biliona długu, z czego pół wyparuje, że się znowu Banaś nie doliczy?? Gdzie wyparowało.
Rząd planował podnieść vat na nawozy z 8 do 23 proc. Po co? Okazało się, że plotka lepiej podnieść cenę nawozu 3 x tyle i wyjdzie kwotowo 24 procent tego co było, a zapłaci ten vat stara emerytka, emeryt, bidota co ledwo płaci rachunki, czerstwym chlebem karmiona. Rolnikom obiecano pomoc, a w mieście nic nie obiecano, zapłacą w sklepach 3x tyle podatku na wszystkim. Mona obiecać jedno nie potanieje nic ani w sklepie, ani w domu na ukradzionej ziemi ,,starszym w wierze" goje z Polin płacić!! Podrozeje woda, gaz, śmiecie, prąd, remonty, e... rozwiń
Avatar
Max... / 12 października 2021 r. o 09:47
+19
Wieloletnia rozrzutność administratorów kraju nad Wisłą wystawiła fakturę konieczną do zapłacenia! Żadne hokus pokus, modły, egzorcyzmy ani wskazywanie winnego, wroga lub oponenta dłużnikowi nie pomoże! Miliardy wydane na katabasów, nierobów oraz chybione inwestycje w rodzaju Ostrołęki, zbytecznego przekopu czy lotniska z dyrektorami, ale bez czegokolwiek innego muszą wrócić na konta licznych wierzycieli....! Zaciskanie pasa nie ominie entuzjastów gooownianej zmiany również!
Avatar
czy1telnik / 12 października 2021 r. o 09:30
-21
Pod fabryką nawozów?WPRolna, to Eurokołhoz i adres jest Bruksela. Nie da się uprawiać ziemi, bo wielu łapki pcha, a jeszcze Prees swoje dokłada. Bierzcie dotacje ile się da, to WY płacicie,a korzystają biedni rolnicy z Holandii, Niemiec, Austrii
Avatar
Janusz_Paliwas / 12 października 2021 r. o 08:50
+24
Brawo. Dobra zmiana. Wstaliśmy z kolan. Ciekawe co zrobią jak do nich dotrze że dopłat z UE już nie będzie, a to co obiecuje im jeden z tych co ukradli księżyc są fikcją...
Avatar
roberto_f / 12 października 2021 r. o 08:34
+18
i tak rolnicy zagłosują na pis w następnych wyborach bo to id%%%%
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nagle pada: "jest Covid". Niemal cała szkoła w Lublinie przeszła na zdalne nauczanie
Pierwsza strona Dziennika

Nagle pada: "jest Covid". Niemal cała szkoła w Lublinie przeszła na zdalne nauczanie

Chorzy uczniowie, zastępstwa, zdenerwowani rodzice, godziny poświęcone na wertowanie list obecności by nikt niepotrzebnie nie trafił na kwarantannę – to wyzwania, z jakimi mierzą się dyrektorzy szkół, w których wykryto zakażenie koronawirusem. A problemów może być więcej, bo zdarza się, że do szkoły, wbrew przepisom przychodzi nagle nauczyciel, który został objęty kwarantanną. I chce uczyć.

9-letni Oliver walczy z przerzutami złośliwego rdzeniaka
wideo

9-letni Oliver walczy z przerzutami złośliwego rdzeniaka

9-letni Oliver kilka miesięcy temu przeszedł operację usunięcia guza mózgu. Okazało się, że to nie koniec walki z chorobą. Przerzuty złośliwego rdzeniaka zmuszają lekarzy i rodziców do szukania środków na skuteczną terapię.

Segregacja czy względy bezpieczeństwa? Poseł stawia zarzuty Bogdance

Segregacja czy względy bezpieczeństwa? Poseł stawia zarzuty Bogdance

Zarząd lubelskiej kopalni Bogdanka pozbawia niezaszczepionych pracowników prawa do rozwoju zawodowego – uważa poseł Jakub Kulesza (Konfederacja) i pyta dlaczego w szkoleniach mogą brać udział tylko pracownicy posiadający certyfikaty covidowe. Kopalnia nie zgadza się z oskarżeniami.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 21 października 2021 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 21 października 2021 r.

Developres Bella Dolina Rzeszów i Jastrzębski Węgiel wygrały mecze o Superpuchar Polski w Lublinie
galeria

Developres Bella Dolina Rzeszów i Jastrzębski Węgiel wygrały mecze o Superpuchar Polski w Lublinie

Developres Bella Dolina Rzeszów i Jastrzębski Węgiel wywalczyły w lubelskiej hali Globus Superpuchar kobiet i mężczyzn. Rzeszowianki w pięciu setach ograły mistrza Polski Grupę Azoty Chemika Police, zaś męscy mistrzowie kraju uporali ze zdobywcą Pucharu Polski i klubowym mistrzem Europy Grupą Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle.

Ostrygojad Kazik znów nadaje z Maroka

Ostrygojad Kazik znów nadaje z Maroka

Ostrygojad Kazik spod Kazimierza Dolnego w tym roku też wybrał Maroko i tam spędza zimę. Ornitolodzy śledzą losy 12 ostrygojadów, które mają urządzenia informujące o miejscu ich pobytu. Dzięki temu wiemy, że Kazik i jego dziewczyna Kazia spędzają czas poza Polską oddzielnie. Ona wyprawiła się dalej niż on.

Młoda kobieta zmarła w szpitalu w Lublinie. Co się działo na oddziale?
Relacje pacjentów

Młoda kobieta zmarła w szpitalu w Lublinie. Co się działo na oddziale?

Po naszym artykule, kolejna osoba opowiada o tragicznej nocy na jednym z oddziałów Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublinie. Pacjent, który był hospitalizowany w miniony weekend, gdy zmarła tam 21-letnia dziewczyna ma wątpliwości co do sposobu sprawowania nad nią opieki. Szpital już nie chce komentować sprawy i czeka na wyniki śledztwa prokuratury.

Lubelskie. Wnuczek nie miał litości dla własnej babci. Dusił, kopał, bił drewnem na opał

Lubelskie. Wnuczek nie miał litości dla własnej babci. Dusił, kopał, bił drewnem na opał

Już wkrótce ruszy proces Pawła P. W maju tego roku mężczyzna zabił swoją 90-letnią babcię.

"To już Świętokrzyska". Rysunkowe Puławy znów w metrze

"To już Świętokrzyska". Rysunkowe Puławy znów w metrze

Ponad 22 tys. zł z miejskiej kasy przeznaczono na kampanię reklamową promującą nowe obiekty zbudowane w mieście. Ich rysunki wyświetlane są na ekranach warszawskiej stacji metra „Świętokrzyska”.

,,do kwadratu”. Wernisaż prac Agnieszki Wójtowicz
21 października 2021, 18:00

,,do kwadratu”. Wernisaż prac Agnieszki Wójtowicz

W Centrum Spotkania Kultur w Lublinie Agnieszka Wójtowicz zaprezentuje kilka cyklów prac. Inspiracje czerpała z najbliższego otoczenia i nawiązuje do lokalnego Street artu pochodzącego z zaułków lubelskich dzielnic, przystanków, Starego Miasta

Tym misiem na Czubach otwierają oczy niedowiarkom

Tym misiem na Czubach otwierają oczy niedowiarkom

Filmowej urody Miś pozdrawia łapą przechodniów na Czubach Południowych.

Osłabiona Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin przegrywa w drugim meczu w EuroCup

Osłabiona Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin przegrywa w drugim meczu w EuroCup

Niespodzianki nie było – osłabione koszykarki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin przegrały w środę na wyjeździe w swoim drugim meczu w EuroCup z tureckim CBK Mersin Yenisehir Bld 75:98

Komunikację miejską w Lublinie trzeba ułożyć na nowo. Można zgłosić pomysł
galeria

Komunikację miejską w Lublinie trzeba ułożyć na nowo. Można zgłosić pomysł

Ruszają prace nad nową siatką linii komunikacji miejskiej, która będzie uwzględniać przeniesienie dworca autobusowego z al. Tysiąclecia na ul. Młyńską. Na ułożenie nowej mapy połączeń władze miasta dają sobie nieco ponad rok.

Biała Podlaska: Zamknięty będzie przejazd na ulicy Lubelskiej

Biała Podlaska: Zamknięty będzie przejazd na ulicy Lubelskiej

Spore utrudnienia czekają kierowców w Białej Podlaskiej. Od czwartku do 26 października zamknięty będzie przejazd kolejowy na ulicy Lubelskiej. Mieszkańcy już przewidują drogowy paraliż.

W Lublinie są jedyne takie studia w Polsce, a może i na świecie
zdjęcia
galeria

W Lublinie są jedyne takie studia w Polsce, a może i na świecie

Nowy rok akademicki zainaugurowano w Areszcie Śledczym w Lublinie. To jedyna placówka penitencjarna w Polsce i prawdopodobnie na świecie, w której więźniowie mają możliwość studiowania. Wszystko dzięki współpracy z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium