FOT. MACIEJ KACZANOWSKI
Od nowego sezonu Azoty Puławy zagrają w Lidze Zawodowej razem z 13 innymi drużynami. Testowany przez klub obrotowy z Chorwacji nie będzie grał w ekipie brązowych medalistów kraju
Znamy już liczbę zespołów, które od nowego sezonu występować będą w nowej PGNiG Superlidze, która funkcjonować będzie na zasadzie Ligi Zawodowej. Oprócz 11 drużyn, które w minionych rozgrywkach walczyły na najwyższym poziomie, znalazły się w niej również trzy zespoły I-ligowe. To mistrz I ligi grupy A Meble Wójcik Elbląg, Piotrkowianin Piotrków Trybunalski (mistrz I ligi grupa B) oraz Wybrzeże Gdańsk. To z kolei trzecia ekipa grupy A I ligi. Ostatecznie nowa liga mężczyzn liczyć będzie 14 drużyn. Choć chętnych do występów w elicie było zdecydowanie więcej.
O przepustkę ubiegały się bowiem ostatni w minionym sezonie w superlidze Śląsk Wrocław, przedostatnia Stal Mielec jak też trzy zespoły z I ligi: Spójnia Gdynia, Warmia Traveland Olsztyn oraz Olimpia MEDEX Piekary Śląskie. Śląsk i Spójnia ostatecznie nie otrzymały licencji, z kolei ekipy z Olsztyna i Piekar wycofały się z walki o angaż w elicie. Stal i Wybrzeże ubiegały się o tzw. „dziką kartę”, która kosztowała 500 tys. złotych.
Warunki jakie musieli spełnić kandydaci do LZ nie były łatwe. Pierwszym było przekształcenie klubu w spółkę akcyjną. Kolejnym brak długów, a jeśli takie były w grę wchodziło zawarcie ugody ze wszystkimi wierzycielami. Wymogiem były również kwestie finansowe. Aby dany kandydat mógł starać się o przyznanie licencji musiał udowodnić, że ma budżet w wysokości co najmniej 1,5 mln złotych. Pierwszeństwo w grze o występy w LZ miały zespoły, które w sezonie 2015/2016 po sportowej walce wywalczyły sobie prawo startu w najwyższej lidze, a więc pierwsze 10 zespołów ze „starej” superligi oraz mistrzowie obu grup I ligi.
Kluby nadal czekają na terminarz rozgrywek LZ oraz zasady rywalizacji. Wiemy już, że spośród 14 drużyn, przez trzy najbliższe sezony żadna nie zostanie zdegradowana – LZ będzie zamknięta. – To dobre rozwiązanie. Kluby mogą prowadzić długofalową politykę kadrową i wyznaczać sobie realne cele na co najmniej trzy lata – mówi Jerzy Witaszek, prezes Azotów Puławy. W planach był też podział LZ na dwie grupy (niebieską i pomarańczową), jak też utrzymanie systemu play-off i play-out. Nieoficjalnie mówi się też, że rozgrywki mają się rozpocząć w trzeci weekend września.
Skład Ligi Zawodowej PGNiG Superligi Mężczyzn:
Vive Tauron Kielce (mistrz Polski), Orlen Wisła Płock (wicemistrz), Azoty Puławy (brązowy medal MP), MMTS Kwidzyn (4 miejsce), Górnik Zabrze (5), KPR RC Legionowo (6), Zagłębie Lubin (7), Chrobry Głogów (8), Gwardia Opole (9), Pogoń Szczecin (10), PGE Stal Mielec (11), Meble Wójcik Elbląg (mistrz I ligi grupa A), Piotrkowianin Piotrków Trybunalski (mistrz I ligi grupa B), Wybrzeże Gdańsk (trzeci zespół I ligi grupa A).
Chorwat nie dla Azotów
Testowany ostatnio chorwacki obrotowy Dragan Vrgoć (204 cm wzrostu, 25 lat) nie zasili kadry Azotów Puławy. Szczypiornista przeszedł pomyślnie testy medyczne i sprawnościowe. Jednak nie potrafił wkomponować się w koncepcję budowy zespołu. Tym samym na kole w ekipie brązowych medalistów pozostają Czech Leos Petrovsky oraz Paweł Grzelak.