Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

ŻUŻEL

30 kwietnia 2020 r.
22:20

Żużel jakiego nie znamy. Jak będzie wyglądać sezon 2020 PGE Ekstraligi?

2 0 A A

Kibice i zawodnicy w końcu się doczekali: data 12 czerwca została zakreślona na czerwono w kalendarzu, bo właśnie wtedy ma ruszyć nowy sezon PGE Ekstraligi. Rozgrywki z udziałem Speed Car Motoru Lublin będą pod wieloma względami inne od tego, co oglądaliśmy do tej pory.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zanim jednak zawodnicy wyjadą w ogóle na tor, jest szereg warunków do spełnienia. W poniedziałek pierwsze kroki poczyniła Ekstraliga Żużlowa, publikując ogólne zasady obowiązujące w nowym sezonie oraz zaktualizowany terminarz rozgrywek. Dzisiaj natomiast pojawiły się zmiany w regulaminach oraz nowy regulamin sanitarny. Od 10 marca do odwołania obowiązuje zakaz organizacji imprez masowych. Dlatego trybuny będą musiały pozostać puste, a kibice będą mogli śledzić zmagania przed ekranami telewizorów oraz w internecie.

Co z pieniędzmi?

17 kwietnia Grupa Kapitałowa Polska Grupa Energetyczna, sponsor tytularny Ekstraligi, poinformowała na swojej stronie internetowej o zmniejszeniu wydatków na sponsoring o połowę, czyli o niemal 27 mln zł, z zastrzeżeniem, że nie dotyczy to wspierania instytucji kultury.

– Jednym z aspektów analizy umów sponsoringowych w Grupie PGE był brak możliwości realizacji świadczeń sponsorskich na rzecz PGE w związku z pandemią COVID-19 – czytamy w komunikacie.

Zapytaliśmy Ekstraligę Żużlową, czy wpłynie to w jakiś sposób na tegoroczne rozgrywki. – Nasze umowy podlegają klauzuli poufności, ale możemy liczyć na naszego sponsora tytularnego i bardzo dziękujemy PGE Polskiej Grupie Energetycznej za to, że jest z nami w tych trudnych chwilach – odpisał nam Przemysław Szymkowiak, menedżer ds. PR Ekstraligi Żużlowej.

Speed Car Motor Lublin może liczyć na wsparcie finansowe z miasta. Pieniądze mają być przekazane jako zapłata za „promocję miasta poprzez udział drużyny z Lublina w rozgrywkach ekstraligi żużlowej w sezonie 2020”. Taki jest przedmiot umowy zawartej na początku marca pomiędzy samorządem Lublin a spółką Speedway Lublin. Opiewa ona na 4 mln zł.

– Do dzisiaj w ramach umowy promocyjnej przekazana została kwota 400 tys. zł – informuje Joanna Stryczewska z biura prasowego Ratusza. Reszta pieniędzy wciąż jest w kasie miasta, bo skoro nie ma meczów, to nie ma funduszy. Dalsze płatności zależą od tego, kiedy zaczną się spotkania. – Umowa dotyczy całego sezonu 2020, dalej obowiązuje i będzie realizowana do zakończenia sezonu – dodaje Stryczewska.

Wsparcie zadeklarował także marszałek województwa Jarosław Stawiarski. – Lubelskie także będzie „odmrażało” pieniądze, które są przeznaczone na wsparcie dla lubelskich klubów. Mieliśmy na to 4 mln zł w ramach marketingu gospodarczego. Wydaliśmy 2.3 mln zł. Te kluby, które miały podpisane umowy (w tym Speed Car Motor Lublin – dop. red.), dostaną to wsparcie – zapewniał na wtorkowej konferencji prasowej marszałek.

Cięcia dotknęły zawodników

W pierwotnym „Załączniku do Regulaminu Przynależności Klubowej w Sporcie Żużlowym” na sezon 2020 znajdował się zapis, który mówił, że zawodnicy mogą w trakcie jednego roku zarobić maksymalnie 250 tys. zł za podpisanie kontraktu. Do tego dochodziły jeszcze pieniądze za każdy zdobyty na torze punkt: nie więcej niż 5 tys. zł.

Pandemia wymusiła zmianę w kwestii wynagrodzeń. W sobotę Wojciech Stępniewski, prezes Ekstraligi Żużlowej, poinformował za pośrednictwem Twittera, że jego negocjacje z Krzysztofem Cegielskim, prezesem Stowarzyszenia Żużlowców „Metanol”, w sprawie zarobków zawodników zakończyły się pomyślnie. Przystali oni na zaproponowane dzień wcześniej nowe stawki.

Jak poinformowała Ekstraliga Żużlowa, 1 maja otworzy się okienko transferowe i przez siedem dni będzie można podpisywać aneksy do umów. W nich znajdą się nowe, uzgodnione z żużlowcami kwoty. Maksymalnie jeźdźcy będą mogli dostać 200 tys. zł za podpis oraz 2.5 tys. zł za każdy punkt.

– Nasza branża ucierpiała, ale każdy to zrozumiał. Spuściliśmy głowy i każdy z nas może odroczył jakieś swoje prywatne cele, marzenia o kolejny rok. Wierzę, że w przyszłym roku wrócimy do normalnych stawek. Ten rok jest na przetrwanie. Nie było mocnych przepychanek i wszystko się udało – powiedział nam Jakub Jamróg, żużlowiec lubelskiego Motoru. I dodaje: To są bardzo duże koszty (na sprzęt – dop. red.). Wydaję całą kwotę, którą mam na przygotowania. Czasami dorzucam jeszcze z tego, co dostaję od sponsorów. Nie mówię już o inwestycjach w trakcie sezonu.

Od razu na kwarantannę

Kluby będą musiały ściągnąć do Polski zawodników, którzy obecnie przebywają za granicą. 8 maja rozpoczną oni czternastodniową kwarantannę. Natomiast ci, którzy są w kraju, będą zobowiązani do zminimalizowania swojej aktywności w celu ochrony własnego zdrowia.

Za granicą przebywają obecnie dwaj zawodnicy „Koziołków”. Jak przekazał nam klub, chodzi o Mateja Żagara, który jest na Słowenii i Grigorija Łagutę, który mieszka na Łotwie. Obaj będą musieli pozostać w Polsce w trakcie rozgrywek.

Po zakończeniu kwarantanny, w dniach 24-27 maja, zawodnicy, mechanicy, sztaby szkoleniowe oraz osoby funkcyjne wskazane przez kluby i te z ramienia Polskiego Związku Motorowego (sędziowie i komisarze torów) przejdą obowiązkowe testy na obecność koronawirusa (w przypadku Motoru w Lublinie). Koszty ich przeprowadzenia pokryje Ekstraliga Żużlowa wraz z klubami.

Nowe zasady

Wszystkie osoby przebywające na stadionie żużlowym w trakcie zawodów będą zobowiązane do przestrzegania ścisłego reżimu sanitarnego. Wprowadzono szereg zmian organizacyjnych, m.in. zrezygnowano z kontroli technicznej przed zawodami, zmniejszono liczbę wirażowych, nie będzie też prezentacji zawodników.

Żużlowcy będą musieli zapoznać się z wytycznymi, które znajdą w tzw. manualach sanitarnych. Po pierwsze: w trakcie spotkań będą współpracowali z tylko jednym mechanikiem. Dodatkowo, na całym obiekcie (poza torem) będą musieli zachowywać dwumetrowe odstępy od innych.

Uczestnicy meczów będą zobowiązani do używania środków ochrony osobistej: maseczek i rękawiczek. – Dodatkowo, we wszystkich strefach będą pojemniki z płynem dezynfekującym. Motocykle i narzędzia mechaników również będą dezynfekowane i będzie należało stosować zasady prewencyjne: częste mycie lub dezynfekowanie rąk, zachowanie dystansu w strefach poza torem. Tak na treningu, jak i na zawodach – tłumaczy Przemysław Szymkowiak.

Do zakończenia rozgrywek lub odwołania stanu epidemii wszyscy uczestnicy meczów będą zobligowani do monitorowania stanu swojego zdrowia, poprzez wypełnianie specjalnego formularza, który będzie podlegał codziennej analizie zespołu medycznego działającego przy PZM. Każda osoba wchodząca na stadion – przed spotkaniami i treningami – będzie miała mierzoną temperaturę.

Komisarze sanitarni

Na meczach pojawią się komisarze sanitarni, którzy będą dbali, aby były przestrzegane zasady reżimu sanitarnego. Wszelkie decyzje dotyczące stanu zdrowia zawodników lub osób pracujących przy spotkaniach będą podejmowane przez Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne.

– Komisarz sanitarny jest powoływany przez klub i będzie to osoba posiadająca wiedzę na tematy profilaktyki sanitarnej, przepisów regulaminu sanitarnego i postępowania w stanie epidemii według wytycznych Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego – precyzuje menedżer ds. PR Ekstraligi Żużlowej.

Same obiekty w PGE Ekstralidze będą podzielone na strefy sanitarne: wieżyczka, park maszyn, płyta, park techniczny, zewnętrzna strefa stadionu. W każdej z nich będzie mogła przebywać określona i stała liczba osób. – Przede wszystkim liczba osób na zawodach będzie skorelowana z odpowiednią strefą na stadionie. Strefy nie będą się co do zasady łączyć czy krzyżować – pisze Szymkowiak.
Ile maksymalnie osób będzie mogło przebywać w każdej strefie? – Są to wewnętrzne kwestie związane z regulaminem sanitarnym i organizacyjnym – czytamy w odpowiedzi na nasze pytanie.

Wiadomo, że Motor będzie musiał przystosować stadion do nowych wymogów sanitarnych. Nie podano jednak szczegółów takich zmian. – Tak, kluby muszą dostosować strefy do regulaminu zgodnie z wytycznymi – potwierdza Szymkowiak.

Zdążą pojeździć?

Jeszcze zanim koronawirus pokrzyżował wszystkim szyki, część zawodników zdążyła wyjechać przynajmniej raz na tor. Ten okres przygotowawczy można uznać za wyjątkowy. Żużlowcy mają już za sobą wspólne zgrupowania (w przypadku lublinian były to wyjazdy do Włoch i do Hiszpanii; podróż do Słowenii nie doszła do skutku z powodu niekorzystnych warunków pogodowych w Krsko), a wraz z nimi ciężkie treningi. Pod koniec lutego zawodnicy wrócili z wojaży. Od tamtego momentu ich zadaniem było podtrzymywanie formy.

Wiadomo już, że przed startem rozgrywek nie będzie żadnych sparingów.

W komunikacie z 21 kwietnia Główna Komisja Sportu Żużlowego zakazała rozgrywania zawodów oraz przeprowadzania treningów do 21 maja. Do tego czasu zawodnicy mogą przygotowywać się indywidualnie. Dopiero później zespół będzie mógł się spotkać. Jest to zresztą zapisane w trzecim etapie planu reaktywacji polskiego sportu, zaprezentowanego w sobotę przez premiera Mateusza Morawieckiego i minister sportu Danutę Dmowską-Andrzejuk.

Ekstraliga Żużlowa zaznacza wyraźnie, że treningi indywidualne i drużynowe rozpoczną się nie wcześniej niż 29 maja i potrwają do rozpoczęcia rozgrywek.

Intensywny sezon

Tegoroczne rozgrywki na pewno będą bardziej skondensowane niż wcześniejsze. Według planu przedstawionego w sobotę przez premiera i minister sportu, zawodnicy rozpoczną zmagania 12 czerwca. W nowym terminarzu, zaprezentowanym w poniedziałek, Ekstraliga Żużlowa przedstawiła natomiast, że sezon, razem z fazą play-off, zakończy się 11 października (bez uwzględniania dat rezerwowych meczów play-off).

Nie zmieni się to, że mecze będą rozgrywane w piątki i niedziele. W PGE Ekstralidze jest 8 zespołów, także każdy z nich objedzie po 14 spotkań w rundzie zasadniczej: 7 u siebie, 7 na wyjeździe. Motor Lublin pojedzie 8 razy w piątki (transmisje w Eleven Sports) i 6 razy w niedziele (transmisje w nSport+).

Żużlowcy będą musieli przygotować się na jazdę w Drużynowych Mistrzostwach Polski co tydzień. W ubiegłym sezonie mieli ten komfort, że w lipcu odpoczywali i startowali tylko na własne konto. Teraz takiej przerwy w rozgrywkach PGE Ekstraligi nie będzie.

(drs)

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 0

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.
Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Stadnina w Janowie Podlaskim. Czy będzie jeszcze chlubą?
Magazyn

Stadnina w Janowie Podlaskim. Czy będzie jeszcze chlubą?

Wokół stadniny koni w Janowie Podlaskim znowu jest głośno. Jeszcze do niedawna była to polska chluba hodowlana na świecie. Dzisiaj mówi się o zaniedbanych zwierzętach i brudnych boksach. Nowy prezes otwarcie przyznaje, że jedyną szansą będzie dokapitalizowanie stadniny

Historyczny moment. Start rakiety SpaceX i NASA [na żywo]
film

Historyczny moment. Start rakiety SpaceX i NASA [na żywo]

NASA i firma SpaceX Elona Muska wysyła w kosmos rakietę z dwoma kosmonautami na pokładzie. To dwaj Amerykanie - Robert Behnken i Douglas Hurley. Obaj kosmonauci, w ramach misji Demo-2, mają pozostać na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przez dłuższy czas.

Wracają praktyki w szkołach branżowych. Jak będą wyglądać?

Wracają praktyki w szkołach branżowych. Jak będą wyglądać?

Od 1 czerwca uczniowie najstarszych klas branżowych szkół I stopnia będą mogli brać udział w zajęciach praktycznych. MEN opublikowało w piątek wytyczne, które będą obowiązywały w ich trakcie.

Gdzie nad wodę? Wiemy, kiedy sezon rozpoczną kąpieliska

Gdzie nad wodę? Wiemy, kiedy sezon rozpoczną kąpieliska

Od poniedziałku ma być otwarte 18 kąpielisk, zaś większość z 623 zacznie działać pod koniec czerwca i z początkiem lipca. Główny Inspektor Sanitarny uruchomił serwis informacyjny o jakości wody w kąpieliskach w Polsce.

Lublin. Autobusów nie przybędzie

Lublin. Autobusów nie przybędzie

Nie będzie wzmocnienia rozkładów jazdy, mimo kolejnego złagodzenia rządowych obostrzeń związanych z epidemią. Na razie nie wrócą też nocne linie autobusowe. Zarząd Transportu Miejskiego twierdzi, że obecne rozkłady są wystarczające, a poza tym miasto ma problem z pieniędzmi na utrzymanie komunikacji

Przed wakacjami myślą już o wrześniu. Wtedy też zdalne nauczanie?

Przed wakacjami myślą już o wrześniu. Wtedy też zdalne nauczanie?

Do wakacji został jeszcze prawie miesiąc, ale Związek Nauczycielstwa Polskiego już dziś apeluje o rozpoczęcie intensywnych przygotowań dotyczących prowadzenia zdalnego nauczania w nowym roku szkolnym. To odpowiedź na słowa ministra edukacji, który wielokrotnie przyznawał, że takiego scenariusza nie można wykluczyć.

"Królowa lasu". Solowy debiut folkowej artystki Joanny Lacher
Magazyn

"Królowa lasu". Solowy debiut folkowej artystki Joanny Lacher

Przepraszam, zbierałam pokrzywy i nie mogłam odebrać telefonu – przyznała Joanna Lacher, wokalistka od wielu lat obecna na polskiej scenie folkowej. Rozmawialiśmy nie tylko o jej debiutanckiej płycie solowej „Królowa lasu”, która miała premierę 8 maja, ale także o zaufaniu i życiu po wypadku samochodowym

Lubelskie. 9-latka spadła z balkonu

Lubelskie. 9-latka spadła z balkonu

W piątek w nocy w Żółkiewce 9-letnia dziewczynka spadła z balkonu. Ratownicy stwierdzili uraz głowy. Dziecko zostało przewiezione do Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Lublinie.

Studia w dobie pandemii
Magazyn

Studia w dobie pandemii

Choć rząd luzuje kolejne obostrzenia związane z epidemią koronawirusa, wciąż w bardzo ograniczonym stopniu możliwe jest funkcjonowanie szkół wyższych. Wiadomo, że co najmniej do końca obecnego semestru zajęcia dydaktyczne będą odbywać się w formie zdalnej. W tych trudnych warunkach uczelnie prowadzą nabór kandydatów na kolejny rok akademicki

Jest szansa na chodnik. Żeby go wywalczyć mieszkańcy Lubartowa blokowali drogę

Jest szansa na chodnik. Żeby go wywalczyć mieszkańcy Lubartowa blokowali drogę

Po naszych publikacjach powstanie chodnik przy ulicy Wojska Polskiego w Lubartowie. W piątek wieczorem lubartowscy radni jednogłośnie podjęli uchwałę o opracowaniu dokumentacji technicznej brakującego odcinka.

Dziś w woj. lubelskim żadnych nowych zachorowań. Raport wieczorny

Dziś w woj. lubelskim żadnych nowych zachorowań. Raport wieczorny

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę wieczorem o śmierci 10 osób zakażonych koronawirusem. Jest też 195 nowych przypadków zakażenia.

Chełm. Ma być ładniej w centrum i w parku miejskim

Chełm. Ma być ładniej w centrum i w parku miejskim

Więcej zieleni, remont studni i stworzenie od lat oczekiwanego placu zabaw – te i wiele innych pomysłów składa się na projekt "Rewitalizacja Placu Doktora Edwarda Łuczkowskiego wraz z zabytkowymi piwnicami w Chełmie". Na jego realizację potrzeba 16 milionów złotych.

Rowerzysta zginął w wypadku w Adamowie. Kierujący osobówką miał prawo jazdy od kilku miesięcy

Rowerzysta zginął w wypadku w Adamowie. Kierujący osobówką miał prawo jazdy od kilku miesięcy

W piątek około godziny 16:30 w miejscowości Adamów doszło do tragicznego w skutkach wypadku. W wyniku zderzenia z volkswagenem śmierć na miejscu poniósł 60-letni rowerzysta.

Dyrektorzy podstawówki z Lublina zarapowali
film

Dyrektorzy podstawówki z Lublina zarapowali

Miro (Mirosław Wójcik) i Juro (Jerzy Jarosiński), czyli dyrektor i wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 38 im. Henryka Sienkiewicza w Lublinie nagrali własny rap. Uczniowie nie są zaskoczeni. Podobne muzyczne niespodzianki w wykonaniu "ciała pedagogicznego" spotykają ich regularnie.

Marek Lebiedziński dołączył do Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS

Marek Lebiedziński dołączył do Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS

Do sztabu szkoleniowego Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin dołączył Marek Lebiedziński. W nowym sezonie wesprze na ławce Krzysztofa Szewczyka, będąc drugim trenerem akademiczek

PGE EKSTRALIGA
14. kolejka

Wyniki:

truly.work Stal Gorzów - forBET Włókniarz Częstochowa 45:45
MRGARDEN GKM Grudziądz - Speed Car Motor 52:38
Get Well Toruń - Stelmet Falubaz Zielona Góra 46:44
Betard Sparta Wrocław - Fogo Unia Leszno 35:55

Tabela:

1. Fogo Unia Leszno 14 32 +188
2. Betard Sparta Wrocław 14 26 +69
3. Stelmet Falubaz Zielona Góra 14 20 +46
4. forBET Włókniarz Częstochowa 14 19 -24
5. MRGARDEN GKM Grudziądz 14 16 -2
6. Speed Car Motor Lublin 14 11 -54
7. truly.work Stal Gorzów 14 11 -70
8. Get Well Toruń 14 5 -153

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!
 

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.