Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Wybory 2018

19 października 2018 r.
8:10

"Lublin musi utrzymać tempo rozwoju". Rozmowa z prezydentem Krzysztofem Żukiem

0 27 A A

Rozmowa z Krzysztofem Żukiem kandydującym na kolejną kadencję prezydenta Lublina z własnym Komitetem Wyborczym Wyborców Krzysztof Żuk

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Nie ma pan tak zwyczajnie dosyć po ośmiu latach? 

– Nie. Po pierwsze: realizujemy bardzo dobrą strategię i jeszcze trochę czasu zostało, żeby ją zrealizować, mówimy o kolejnych dwóch latach. Po drugie: trzeba opracować nową strategię Lublin 2030. I po trzecie: ja mam taki charakter, że ten potencjał energetyczny mam dużo większy, niż się przypisuje mojej osobie.

• Być może dużo energii będzie kosztowała pana sytuacja, jeżeli wygra pan wybory na prezydenta, natomiast większość Rady Miasta stanowić będą pana przeciwnicy. Wyobraża pan sobie rządzenie miastem przez pięć lat w taki sposób? 

– Nie wyobrażam sobie, dlatego apeluję do wyborców, by wybierając Krzysztofa Żuka na prezydenta, wybrali również radnych z Komitetu Wyborczego Wyborców Krzysztof Żuk. Inaczej mówiąc: stworzyli prezydentowi większość w Radzie Miasta.

• A jeżeli wyborcy zrobią panu psikusa?

– Nie dopuszczam takiej myśli. Trzeba mieć większość, żeby móc realizować program rozwoju naszego miasta, wdrażać strategie, podejmować trudne decyzje. Bez tej większości po prostu nie będzie decyzyjności, której oczekują mieszkańcy.

• Będzie pan w stanie rządzić przez pięć lat, gdyby się miało okazać, że nie ma pan większości?

– Nie. To uczciwie trzeba powiedzieć: bez większości będzie dryfowanie, a nie strategiczne zarządzanie rozwojem miasta.

• Zrezygnuje pan wtedy ze stanowiska?

– Nie. Mandat demokratyczny nakłada obowiązek pracy dla mieszkańców.

• Zawsze można zrezygnować.

– Nie należę do tych osób, które się poddają, które rezygnują. Ale proszę popatrzeć na Białystok. W momencie, kiedy prezydent Białegostoku nie miał większości, rozwój Białegostoku stanął. Nie ma możliwości porozumiewania się z obecną opozycją, która głosuje przeciwko wszystkim inwestycjom, głosuje tak naprawdę wbrew interesowi mieszkańców. Ja rozumiem, że można być opozycją, taką konsekwentną, ale też muszą być pewne podstawy do racjonalnego kooperowania z drugą stroną dla realizacji interesów mieszkańców.

• Tunel pod Al. Racławickimi, proponowany przez jednego z pana kontrkandydatów, to realna propozycja, czy mrzonka?

– Mrzonka. Po pierwsze: Powiedział, że będzie miał wsparcie rządu. Ale jakie? Ile tunel ma kosztować? Za czasów prezydenta Wasilewskiego szacowaliśmy to na blisko 300 mln zł. Ile będzie dzisiaj kosztował? Nie sposób określić. Po drugie: Ten tunel staje się dysfunkcjonalny w sytuacji, w której trzeba mury oporowe stawiać w odległości 6 m od istniejących budynków. Czyli wspólnoty przy palowaniu i murowaniu są odcięte na dwa, trzy lata od ulicy, a te czynności budowlane mogą naruszać konstrukcję budynków. Po trzecie wymaga to wycięcia całego szpaleru drzew przy ul. Sowińskiego.

• Jeżeli nie tunel, to co?

– To, co realizujemy. W tej chwili zbudowany jest pierwszy by-pass: al. Solidarności, al. Mazowieckiego, Bohaterów Monte Cassino. Sprawdziłem, publicznie powiedziałem, że chętnie przejadę się z panem Tułajewem, ale nie był zainteresowany, w godzinach szczytu ze środka Czechowa na Skarpę na Czubach jechałem dokładnie 14,5 minuty. Można wybrać również drogę przez al. Sikorskiego i al. Kraśnicką. Za rok będzie drugi by-pass, czyli od Stadionowej zaczynając w kierunku Diamentowej i Jana Pawła będziemy jechali dwupasmówką bezkolizyjnie. To jest realne rozwiązanie, nie psujmy zwartości miasteczka uniwersyteckiego, nie psujmy Wieniawy dla budowy tunelu.

• Mówi pan, że budowa tunelu w ciągu ul. Sowińskiego wiązałaby się z wycinką drzew, ale przebudowa Al. Racławickich, którą pan forsuje, też wiąże z wycinką i to dosyć dużą.

– Nie. Ta wycinka będzie jeszcze skorygowana na etapie wykonawczym, w części jest zastąpiona przesadzeniem drzew, jak to jest w ciągu ul. Poniatowskiego. Na etapie wykonawczym będziemy jeszcze kształtować zmiany skrzyżowań, które ochronią tę zieleń.

• Po co buspasy na Al. Racławickich, na Drodze Męczenników Majdanka?

– Po pierwsze dlatego, że nie uzyskalibyśmy funduszy europejskich, gdyby nie infrastruktura służąca komunikacji zbiorowej.

• Zło konieczne?

– My korzystamy z funduszy europejskich na realizację tzw. zintegrowanego transportu zbiorowego. Nie na budowę dróg.

• Rozumiem, są pewne warunki, w które musimy się wpisać. Potem pan te buspasy polikwiduje?

– Nie ma potrzeby likwidowania.

• Kierowcom się nie podobają.

– To jest takie mówienie. Jeśli dzisiaj stawiamy sobie na komunikację zbiorową, to po pierwsze musimy dać uprzywilejowanie autobusom, po drugie buspasami będą się poruszać również taksówki, po trzecie motocykliści. I szukamy rozwiązania, że jeśli w samochodzie są np. trzy osoby, to można jechać buspasem. Jeżeli jedziesz sam, to nie.

• A kierowcy pytają: Po co uprzywilejowywać komunikację zbiorową?

– Z oczywistych powodów. Nie jesteśmy w stanie wybudować dwupasmowego Krakowskiego Przedmieścia, rozciągnąć śródmieścia w taki sposób, by przyjąć napór samochodów prywatnych. Musimy chronić śródmieście, a w każdym razie centralny obszar naszego miasta, gdzie układ ulic nie pozwala zwiększyć przepustowości. Racławickie i Lipowa to jest jeden z ostatnich obszarów, które możemy zmodernizować, dając tam miejsce pieszym, rowerzystom, samochodom prywatnym i transportowi publicznemu.

• Żeby zatrzymać samochody przed śródmieściem, trzeba im gdzieś stworzyć parkingi. Jak na razie z tymi parkingami jest problem.

– Nie. Centrum Spotkania Kultur, jak zerknie pan dzisiaj, jest puste. Dwieście kilkadziesiąt miejsc parkingowych. Jest tu jedna z najniższych cen za parkowanie. Po drugiej stronie Zamku, parking prowadzony przez spółkę Podwale stoi pusty, mimo najniższej odpłatności za cały dzień. Musimy się też nauczyć szukać takich rozwiązań, natomiast jeszcze raz podkreślę: nie jestem przeciwko kierowcom, sam jestem kierowcą i sam jeżdżę.

• Powiększy pan Strefę Płatnego Parkowania?

– Dzisiaj nie może być powiększona, ponieważ umowa obowiązuje do końca przyszłego roku.

• A potem?

– Po konsultacjach społecznych będziemy o tym rozmawiali.

• Opłaty pójdą w górę?

– Nie jesteśmy zainteresowani wyższą odpłatnością, natomiast nie traktujemy tego w kategoriach przychodów do budżetu, tylko w kontekście dyscyplinowania czasu parkowania. Chodzi o to, żeby ktoś nie zostawiał o godz. 8 i nie zabierał o 17, blokując innym możliwość dojazdu do banku, do sklepu, czy do przedszkola.

• Czy główny dworzec autobusowy nie mógłby pozostać w tym miejscu, w którym jest?

– Nie mógłby. Od początku tego okresu programowania realizujemy projekt zintegrowanego, metropolitalnego dworca, na który pozyskaliśmy środki europejskie. Mało tego, pozyskaliśmy środki na cały układ dróg. Dworzec ma być przy dworcu PKP z uwzględnieniem różnych środków transportu. Dzisiaj byłby nieracjonalnym powrót do tego, co było.

• Skąd miasto powinno brać pieniądze na tzw. wkład własny do projektów finansowanych w większości przez Unię Europejską. Do tej pory Lublin bierze te pieniądze głównie z kredytów. Poradzilibyśmy sobie bez kredytów?

– Nie poradzilibyśmy sobie. Przypomnę, że miasto już zainwestowało około 3,5 mld zł, a 1,5 mld to są te inwestycje, które realizujemy.

• Czy miasto nadal powinno pożyczać pieniądze?

– W granicach, które określa ustawa, a my je spełniamy. Opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej była, jest i będzie pozytywna, podobnie jak biegłego rewidenta. Mieścimy się w ustawie o finansach publicznych.

• Czy tych pieniędzy można było pożyczyć mniej?

– Wtedy, kiedy rząd zapewniałby właściwie oszacowane subwencje i dotacje. W minionych latach pożyczyliśmy około 700 mln zł, spłaciliśmy około 700 mln kredytów i jednocześnie nie dostaliśmy około 670 mln zł należnych nam dotacji i subwencji, bo ten rząd i poprzednie rządy nie doszacowały jej.

W tym roku do subwencji oświatowej dołożymy 150 mln zł. Gdybyśmy mieli ją naliczoną tak, jak mówi ustawa, to 150 mln zł poszłoby na inwestycje, albo inne wydatki.

• Stać nas na fundowanie bezpłatnej komunikacji kolejnej grupie? Obiecuje pan to seniorom po 65 roku życia.

– Mamy to dobrze policzone. Po pierwsze zwolniliśmy z opłat dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjów. Jak zwalniamy seniorów powyżej 65 roku życia – przypomnijmy, że powyżej 70. roku życia seniorzy już jeżdżą komunikacją nie płacąc – to z myślą o tym, żeby z wnukiem, czy wnuczką jechać komunikacją zbiorową, a nie samochodem prywatnym. Ale to również realna pomoc socjalna kierowana do naszych seniorów. Będzie nas to kosztowało od 6 do 8 mln zł.

• Mamy jakikolwiek skuteczny sposób na walkę ze smogiem? W sezonie zimowym obok Kośminka jest siwo od dymu, a całego Kośminka do sieci ciepłowniczej pan nie podłączy.

– Przyłączenie do sieci ciepłowniczej bardzo często będzie niemożliwe. Tam, gdzie jest to możliwe, opowiadamy się za tym i staramy się tworzyć zachęty. Ale pamiętajmy, że regulacje prawne rządu idą w tym kierunku, że to mieszkaniec sam będzie ponosił koszty przyłącza, co jest absurdem, bo jeśli walczymy ze smogiem, to trzeba stworzyć preferencyjne zasady, na mocy których LPEC będzie mógł przyłączyć ponosząc te koszty. Tam, gdzie nasza firma ciepłownicza będzie mogła przyłączać, będziemy tak działali. Tam, gdzie nie jest to możliwe, w przypadku budownictwa wielorodzinnego są piecyki gazowe, natomiast domy jednorodzinne, oprócz edukacji jest wymiana pieców i my to współfinansujemy: ile wniosków, tyle będziemy przeznaczali środków na to, szacujemy, że około miliona zł rocznie.

• To wystarczy?

– Na dziś wystarczy. Jak będzie trzeba to zwiększymy. Ważniejszą kwestą jest likwidacja miałów węglowych niskiej jakości, które dzisiaj można kupować. Rząd nie zatrzymał tego, o dwa lata odciągnął decyzję o zakazie sprzedaży miałów, więc one są spalane w piecach. Dlatego dzisiaj jest jak jest, plis to, co jest rzadziej, mianowicie spalanie odpadów. Tu świadomość ekologiczna mieszkańców jest już większa, jeśli nawet nie, sąsiedzi dzwonią do Straży Miejskiej.

• Wszyscy kandydaci krytykują prezydenta Krzysztofa Żuka. Za co pan go skrytykuje?

– Ja bym wolał to odwrócić i jeśli chodzi o krytykę moich konkurentów, to mają za małą wiedzę o mieście, o mechanizmach i modelach rozwoju

• Ale mówią „od tego mamy ludzi”

– To nie jest takie proste. Jeśli lider zespołu nie jest kompetentny, zespół go nie zastąpi. Powiedzmy, że się wcześniej czy później nauczą, natomiast dzisiaj miasto nie ma czasu, żeby liderzy się uczyli. Miasto ma określoną dynamikę rozwoju i trzeba tę dynamikę utrzymać, bo mamy jeszcze kilka lat dostępu do funduszy europejskich.

Rozmowy z kandydatami

Wybory samorządowe 2018. Od 12 października publikowaliśmy cykl rozmów z kandydatami startującymi w wyborach na urząd prezydenta Lublina. Prezentowaliśmy ich w porządku alfabetycznym. Pełny zapis wszystkich sześciu wywiadów.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 27

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
jesno / 19 października 2018 r. o 08:12
+69
Jedyny prezydent, który oddał miasto w ręce mieszkańców, budżet obywatelski teraz Budżet zielony, jedyny w Polsce. Miasto pięknieje, skwery na osiedlach, siłownie pod chmurką, rowery miejskie, baseny w końcu można żyć zdrowo w tym mieście.
Avatar
OK / 19 października 2018 r. o 08:13
+68
Tak powinno wyglądać zarządzanie miastem  Bardzo się cieszę, że mamy tak fantastycznego gospodarza. Chociaż PiS ze wszystkich sił stara się go zniszczyć....bo buduje a nie rujnuje. O Pańskich inicjatywach i programach trzeba mówić głośno...chwalić się nimi. 
Avatar
Adam z Lublina / 19 października 2018 r. o 08:34
+64
Głosuję na Żuka bo wyciągnął Lublin z poPruszkowskiej zapaści i pokazał, że Lublin może być miastem europejskim.
Avatar
dianka / 19 października 2018 r. o 08:13
+63
 Panie Prezydencie jest Pan od ponad 30 lat pierwszym, który zmienił i nadal zmienia oblicze naszego miasta. Tyle się dzieje jak nigdy dotąd. Pokazał Pan, że można zmieniać Polskę B. Mam nadzieję, że to jeszcze nie koniec i nie powiedział Pan ostatniego słowa. Trzymam kciuki za kolejną kadencję dla dobra naszego miasta.
Avatar
Gość / 19 października 2018 r. o 08:11
+61
Żuk ma głowę na karku i nie boi się działać. W końcu w naszym mieście coś się zmienia na lepsze.
Avatar
extra / 19 października 2018 r. o 08:14
+51
spodobał mi sę wpis na FB "Sukces tego Miasta ma na imię Żuk!" Też tak uważam
Avatar
Arturo / 19 października 2018 r. o 09:29
+47
Krzysztof Żuk jest jednym z najlepszych prezydentów miast w kraju i tak niech zostanie. 
Avatar
po prostu... / 19 października 2018 r. o 10:05
+40
...wszystko zależy od mieszkańców naszego miasta. Jeśli okażemy się ludźmi z aspiracjami, to żaden niedoróbek z PiS nie zaszkodzi nam, a więc i nowej Radzie Miasta oraz prezydentowi.
Avatar
Gość / 19 października 2018 r. o 10:36
+38
jak zawsze merytoryczny a nie jak Tułajew jedno wielkie lanie wody i wymigiwanie się od odpowiedzi na konkretnie zadane pytanie
Avatar
Gość / 19 października 2018 r. o 10:38
+37
Dalszy rozwój Lublina tylko z Żukiem ! Dziękujemy za dotychczasowe inwestycje i liczymy na więcej w przyszłej kadencji. Brawo panie prezydencie i życzę wygranej już w I turze !
Avatar
josef / 19 października 2018 r. o 21:38
+1
Lublin się zwija ,a nie rozwija i dlatego trzeba oddać głosy na bezpartynego kandydata.
Avatar
Gość / 19 października 2018 r. o 15:23
0
Oddaj tor cartingowy...
Avatar
Henryk / 19 października 2018 r. o 12:54
+2
Takie Zamoscie i tak za duzo kasy dostaja lepiej spozytkowac je na rozwoj aglomeracji lubelskiej i Lublina. 
Avatar
rodowity motyczanin / 19 października 2018 r. o 12:52
+3
Wczoraj w Panoramie LU - "Region Lubelski najbiednieszy w całej UE" - 1,5 miliadra długo mówi samo za siebie. Gdzie ten rozwój - stadiony nikomu nie potrzebne (250mln), przebudowa skrzyżowania 60 mln dla Dzioby, lotnisko które ma stratę ponad 30 mln i ciągle zmiejszające się połaczonia lotnicze ale zarząd lotniska (Posady Swoim Ludziom) straty na kontach nie ma. Place litewski 50mln - zmieniona kostka brukowa na płyty brukowe (inwestycja życia). Ja się pytam gdzie ten rozwój. W rzeszowie mają stadion sprzed 30 lat i nikt nowego nie buduje bo poziom ligi sięga dna i 5 metrów mułu. Dookoła lotniska fabryki a u nas bieda i zacofanie podatkowe. Z czego ma być przychód PKB w lublinie - z biedronek, lidlów  które i tak podatek wytransferują do swoich krajów. Z Mosiru który ma stratę, Jedyna miejska spółka to LPEC który jest na plusie. PKB tworzy się z przemysłu a nie z usług.
 Lubelszczyzna, a raczej województwo lubelskie to nie Lublin. To Zamoscie, Hrubieszowy, Opola Lubelskie, Włodawy i inne dalej położone wsie zanizaja średnia. Akurat Lublin i najbliższa okolica ( powiaty lubelski, świdnicki, leczynski) rozwijają się dobrze, przybywa w nich mieszkańców. Wiele zawdzięczają koalicji PO-PSL oraz prezydentowi Żukowi.
 Lubelszczyzna, a raczej województwo lubelskie to nie Lublin. To Zamoscie, Hrubieszowy, Opola Lubelskie, Włodawy i inne dalej położone wsie zanizaja średnia. Akurat Lublin i najbliższa okolica ( powiaty lubelski, świdnicki, leczynski) rozwijają się dobrze, przybywa w nich mieszkańców. Wiele zawdzięczają koalicji PO-PSL oraz prezydentowi Żukowi. rozwiń
Avatar
Nadzór budowlany / 19 października 2018 r. o 12:43
+3
Dobra dobra. W najbliższych latach Lublin utraci następne 20  tys. ludzi.
 Za kadencji Zuka Lublin co roku zyskuje 3-4  tysiące nowych mieszkańców. 
Avatar
Gość / 19 października 2018 r. o 12:38
0
Chwalić się inwestycjami które nie dość że zadłużają miasto to jeszcze powodują wyludnianie miasta. Ale niestety ciemnogród to kupi i na łysego zagłosuje.
Avatar
ksawyer / 19 października 2018 r. o 11:46
0
Jedyny prezydent, który oddał miasto w ręce mieszkańców, budżet obywatelski teraz Budżet zielony, jedyny w Polsce. Miasto pięknieje, skwery na osiedlach, siłownie pod chmurką, rowery miejskie, baseny w końcu można żyć zdrowo w tym mieście.
Pieknieje? Osbliwe, zielone  Al. Racławckie  zamienie w ciąg asfaltowych skrzyżowań tak, że będą wyglądały jak ul. Kunickiego. Czy prezydent zwracał się do lubelskich naukowców z 4 lubelskich uniwersytetów i politechniki, o opinie o swoim projekcie? Na pl. Teatralnym budują 50 m apartamentowiec, który zniszczy malowniczą panoramę Krakowskiego, a RM podjeła uchwałę przyjmującą Program ochrony ŚRÓDMIEŚCIA Lublina, w którym ograniczono  wysokość zabudowy w śródmieściu do 4 kondyganacji - budowany apartamentowiec jest oddalony od granicy wytyczonej w programie o ok. 100 m, ponadto odetnie, przestrzennie, od śródmiościa zabytkowe budynki KUL. Czy wypiękniała aleja Solidarności, zabudowana stacjami paliw, myjniami itp. "reprezentacyjnymi" obiektami śródmieścia miasta. Czy Lublin wypiękniał w rejonie Świętoduskiej, gdzie od dziesiątków lat straszy porzucony plac budowy. Czy wybudowanie na łące pod zamkiem  galerii  w formie sztucznej góry przesłaniającej wzgórze zamkowe  poprawiło urodę miasta co nad łąką przysiadło?
Pieknieje? Osbliwe, zielone  Al. Racławckie  zamienie w ciąg asfaltowych skrzyżowań tak, że będą wyglądały jak ul. Kunickiego. Czy prezydent zwracał się do lubelskich naukowców z 4 lubelskich uniwersytetów i politechniki, o opinie o swoim projekcie? Na pl. Teatralnym budują 50 m apartamentowiec, który zniszczy malowniczą panoramę Krakowskiego, a RM podjeła uchwałę przyjmującą Program ochrony ŚRÓDMIEŚCIA Lublina, w którym ograniczono  wysokość zabudowy w śródmieściu do 4 kondyganacji - budowany apartamentowiec jest oddalony od... rozwiń
Avatar
Midland PP / 19 października 2018 r. o 11:23
-1
Kupe czasu spedzil Zuk jako prezydent.Zasiada w radzie nadzorczej PZU..... PO CO ALBO RZYM ALBO KRYM. DOSC RZADOW DEWELOPOW....i gangow przedsiebiorcow.Skad forsa na bilbordy... Glupi Polaku  patrz na lapy...wladzy   To nie Moskwa.Zmiana wladzy to bezkrwawe usuwanie raka...raka piatego stopnia.Ale wladza pazerna chce szmalu ...z PZU tez a ci ubezpiecza to co bezpieczne......za gifty dla Zuka...
Avatar
Gość / 19 października 2018 r. o 10:38
+37
Dalszy rozwój Lublina tylko z Żukiem ! Dziękujemy za dotychczasowe inwestycje i liczymy na więcej w przyszłej kadencji. Brawo panie prezydencie i życzę wygranej już w I turze !
Avatar
Gość / 19 października 2018 r. o 10:36
+38
jak zawsze merytoryczny a nie jak Tułajew jedno wielkie lanie wody i wymigiwanie się od odpowiedzi na konkretnie zadane pytanie
Zobacz wszystkie komentarze 27

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Puławy mają szansę zostać jedną z Rowerowych Stolic Polski

Puławy mają szansę zostać jedną z Rowerowych Stolic Polski

Na 39 miast, które biorą udział w rywalizacji o miano Rowerowej Stolicy Polski, Puławy są na 5. miejscu. Szans na pokonanie Bydgoszczy już nie ma, ale Starogard Gdański i Ostrowiec Świętokrzyski nadal są w zasięgu. Zabawa zakończy się w niedzielę, 16 sierpnia.

Lubelskie: Dobowy rekord zakażeń koronawirusem w naszym regionie

Lubelskie: Dobowy rekord zakażeń koronawirusem w naszym regionie

- Informuję, że na terenie województwa lubelskiego mamy 46 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych - podaje Agnieszka Strzępka, rzecznik wojewody lubelskiego.

811 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Zmarło 14 chorych

811 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Zmarło 14 chorych

811 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 14 ofiar śmiertelnych - Ministerstwo Zdrowia podało dzisiaj po godz. 10.30 najnowszy raport na temat sytuacji epidemiologicznej w Polsce.

Motor przedstawił terminarz domowych meczów na sezon 2020/2021

Motor przedstawił terminarz domowych meczów na sezon 2020/2021

Piłkarze Mirosława Hajdy nowe rozgrywki na drugoligowych boiskach rozpoczną w sobotę, 29 sierpnia. Rywalem będzie wówczas Znicz Pruszków. Spotkanie na Arenie Lublin zaplanowano na godz. 19.50.

Minister edukacji: W razie zagrożenia epidemicznego możliwe nauczanie w modelu mieszanym lub zdalnym
film

Minister edukacji: W razie zagrożenia epidemicznego możliwe nauczanie w modelu mieszanym lub zdalnym

Warszawa. Większość uczniów 1 września wróci do szkół i będzie odbywało lekcje w sposób tradycyjny. Taką decyzję ogłosił minister edukacji Dariusz Piontkowski. Zdaniem MEN-u, sytuacja epidemiczna w Polsce pozwala, aby większość placówek edukacyjnych została otwarta.

Centrum leczenia boreliozy w Lublinie na ukończeniu. Kiedy przyjmie pierwszych pacjentów?
galeria

Centrum leczenia boreliozy w Lublinie na ukończeniu. Kiedy przyjmie pierwszych pacjentów?

W Instytucie Medycyny Wsi powstaje oddział zakaźny dedykowany pacjentom z boreliozą. Prace trwają. Cześć elewacji przy głównym wejściu do budynku jest już gotowa. Na trzecim piętrze trwają prace wykończeniowe.

Lublin: Wytną drzewa pod nową Biedronkę

Lublin: Wytną drzewa pod nową Biedronkę

7 brzóz i 2 lipy zostaną wycięte z działki przy ul. Prusa 8. Urząd Miasta zezwolił na ich usunięcie, o co wnioskował Polski Związek Motorowy. Na jego działce, w miejscu rozbieranej kotłowni, ma powstać nowy sklep sieci Biedronka. Wycinka drzew będzie się wiązać właśnie z tą budową.

19-latek wyprzedzał. Zderzył się czołowo z innym autem

19-latek wyprzedzał. Zderzył się czołowo z innym autem

Jadący seatem 19-latek wyprzedzał inne auto i zderzył się czołowo z jadącym z naprzeciwka samochodem. Mężczyzna trafił do szpitala.

Rozpoczynamy głosowanie w konkursie Moje Lubelskie Wakacje

Rozpoczynamy głosowanie w konkursie Moje Lubelskie Wakacje

Prosiliśmy Was o nadesłanie zdjęć z miejsc, które odwiedziliście w te wakacje na Lubelszczyźnie.

Lublin: Na górkach czechowskich zakopią 427 metrów rur. Co z chomikami?
galeria

Lublin: Na górkach czechowskich zakopią 427 metrów rur. Co z chomikami?

Rozpoczyna się kolejny etap budowy sieci ciepłowniczej przecinającej cenny przyrodniczo obszar dawnego poligonu na górkach czechowskich. Wczoraj zwożono tu rury, które mają dostarczać ciepło osiedlom po drugiej stronie ul. Poligonowej. Społecznicy boją się, że podczas prac mogą ucierpieć chronione chomiki.

Antonina Campi Opera Masterclass 2020
7 września 2020, 18:00

Antonina Campi Opera Masterclass 2020

W dniach 7-12 września w Lublinie odbędzie się trzecia edycja warsztatów Antonina Campi Opera Masterclass. Młodzi artyści będą się szkolić pod okiem znakomitych specjalistów. Rezultatem będzie wyjątkowy koncert galowy 12 września w sali operowej Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1).

Biała Podlaska. Wieżyczka Radziwiłłów już z dekoracjami

Biała Podlaska. Wieżyczka Radziwiłłów już z dekoracjami

Widać już efekty prac przy wieżyczce wschodniej w zespole zamkowym Radziwiłłów. To dawna wschodnia klatka schodowa zespołu zamkowego – element nieistniejących pałacowych galerii.

Stromecki i Tymosiak zostają w Górniku Łęczna

Stromecki i Tymosiak zostają w Górniku Łęczna

Kolejne wieści z Łęcznej. Zielono-czarni poinformowali o przedłużeniu kontraktów z pomocnikami: Marcinem Stromeckim i Tomaszem Tymosiakiem.

Dotacje Covid lubelskie. Szybki nabór LAWP, długie czekanie na pieniądze z UE
galeria

Dotacje Covid lubelskie. Szybki nabór LAWP, długie czekanie na pieniądze z UE

Przedsiębiorcy, którzy załapali się na pulę 74 mln zł przeznaczonych na wsparcie dla firm poszkodowanych przez pandemię, na pieniądze muszą jeszcze poczekać. Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości przesuwa termin podpisywania pierwszych umów.

Koronawirus: Najwięcej zgonów na Śląsku. Jak przedstawia się sytuacja w woj. lubelskim?

Koronawirus: Najwięcej zgonów na Śląsku. Jak przedstawia się sytuacja w woj. lubelskim?

Zakażenie koronawirusem potwierdzono dotąd w Polsce u 53 tys. 676 osób, z których 1830 zmarło. Najwięcej zgonów odnotowano w województwie śląskim – 419, w mazowieckim - 391, łódzkim – 218 i w woj. wielkopolskim – 210.

Sonda: Co sądzisz o ciszy wyborczej?

Liczba głosów: 289
60.21%
Powinna nadal obowiązywać
38.41%
Powinna zostać zniesiona
1.38%
Nie mam zdania
   

Sonda: Jak oceniasz kampanię wyborczą przed wyborami samorządowymi?

Liczba głosów: 1940
39.85%
Dużo było w niej polityki, mało spraw bliskich ludziom
26.44%
Była bardzo brutalna
23.25%
Była bardzo merytoryczna
10.46%
Zupełnie się nie interesowałem kampanią wyborczą

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.