Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zakupy

4 sierpnia 2022 r.
6:24

Zabezpieczenia antykradzieżowe na maśle. Bo ludzie coraz częściej kradną jedzenie

185 15 A A
Jedna z sieci handlowych w specjalny sposób przed kradzieżą zabezpiecza masło
Jedna z sieci handlowych w specjalny sposób przed kradzieżą zabezpiecza masło (fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

Ze sklepowych półek giną już nie tylko ubrania, drogie kosmetyki czy drobna elektronika. Coraz częściej łupem złodziei pada jedzenie. Jedna z sieci handlowych w specjalny sposób przed kradzieżą zabezpiecza masło. – Wcześniej ginęły głównie droższe towary jak kawa czy alkohol. Teraz kradną też te tańsze produkty – mówi sprzedawczyni ze sklepu w centrum Lublina.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Poniedziałek, Świdnik. Policjanci dostają wezwanie do jednego ze sklepów spożywczych. Chodzi o 44-letnią kobietę i jej 49-letniego męża. Jeden z pracowników marketu zauważył, że para wykładając owoce i warzywa na wagę na klawiaturze wybiera inne, znacznie tańsze towary. I tak czereśnie i pomidory ważyli jako cebulę, a banany i morele jako marchewkę. Tak oznaczony towar „nabili” na kasie samoobsługowej.

– Wartość strat oszacowano na kwotę blisko 20 zł. Jednak wartość szkody nie jest istotna przy kwalifikowaniu takiego czynu jako oszustwa – informuje starszy aspirant Elwira Domaradzka, rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Świdniku.

>>> Drożyzna w sklepach? Małżeństwo ze Świdnika znalazło na to sposób

Kradną dzieciaki, młodzi i starzy

Przypadków kradzieży jest coraz więcej. Wyraźnie widać to w statystykach.

Od stycznia do września 2021 r. odnotowano 18 356 kradzieży – podaje Komenda Głowna Policji. W tym roku – tylko przez sześć miesięcy – odnotowano już 17 219 takich przestępstw.

Komisarz Kamil Gołebiowski, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Lublinie: – Od początku roku kradzieży sklepowych zakwalifikowanych jako przestępstwa popełniono 143. Wykroczeń było około 1,8 tysięcy.

Łupem złodziei padają nie tylko ubrania, drobna elektronika czy kosmetyki, ale coraz częściej też żywność.

– Kradną dzieciaki, młodzi i starzy. Nie ma wyjątków – mówi sprzedawczyni ze sklepu przy ul. Narutowicza w Lublinie. – Zawsze ginęły głównie droższe rzeczy jak kawa, czekolada czy alkohol. Teraz kradną też te tańsze. Nie było też kradzieży drobnej chemii czy dezodorantów. A teraz są.

Masło zapiszczy na bramce

Ostatnio sieć Kaufland montuje zabezpieczenia antykradzieżowe nawet na kostkach masła.

– Część artykułów wyznaczonych do zabezpieczenia jest ustalana centralnie. Ponadto w wybranym sklepie systemem antykradzieżowym mogą zostać objęte produkty wskazane przez menedżera marketu – tłumaczy Maja Szewczyk z Działu Komunikacji Korporacyjnej Kauflandu.

Złodziejom sprzyjają też kasy samoobsługowe. Niektórzy próbują nie skanować wszystkich towarów z koszyka, albo stosują metodę pary ze Świdnika.

Firma Efficient Consumer Response policzyła, że w sklepach, gdzie są kasy samoobsługowe częściej dochodzi do kradzieży. Wzrost wynosi od 33 do nawet 147 procent.

Ale to nie kasy są przyczyną złodziejstwa. Tej trzeba szukać gdzie indziej – w drożyźnie. Eksperci jasno wskazują, że towar ginie, bo ludziom coraz bardziej dokucza galopująca inflacja.

Zachęta dla złodziei?

Ale kradzież kradzieży nierówna. Raz jest wykroczeniem, a raz przestępstwem. Obecna określona prawem granica to 500 zł. Dopiero od tej kwoty można mówić o przestępstwie.

Wkrótce ma się to jednak zmienić – polski parlament proceduje właśnie zmiany w Kodeksie karnym. W myśl nowych przepisów przestępstwem będzie kradzież powyżej 800 złotych.

– Inflacja wchodzi wszędzie – tak potrzebę zmiany prawa w czerwcu tłumaczył wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji nie jest w stanie tego pojąć. – Nasza branża stoi na stanowisku, iż podniesienie progu kradzieży aż o 300 zł stanowi zachętę dla zawodowych złodziei. Z tego powodu jest wątpliwe etycznie – ocenia Renata Juszkiewicz, prezes POHiD.

Nie zmieni się natomiast to, że kradzież paliwa ze stacji benzynowej (nawet jeśli ktoś zatankuje za grosze) to przestępstwo. Jest to bowiem kradzież zuchwała, która przestępstwem jest zawsze.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 15

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gutek / 4 sierpnia 2022 r. o 19:28
Gdzie są kundelki pisowskie ? Czemu nie komentują ?
Avatar
antypiss / 4 sierpnia 2022 r. o 12:27
To nie może być prawda. W tvp mówili, że wszystko tanieje. Ludziom za pisu żyje się dużo lepiej. Bezrobocie wynosi 0%, a przewidują -5%. Jest super więc o co wam chodzi? P.s. Ten kundel z Żoliborza porównał się do Popiełuszki bo też zrobili na niego zasadzkę tylko, że jajkami. Teraz będzie oczekiwał wyniesienia na ołtarze.
Avatar
Pats / 4 sierpnia 2022 r. o 11:42
A co się jeden z drugim DZIWISZ ??? Za niedługo takie blokady anty kradzieżowe ma każdym chlebku, zaś kiełbasa jak za Sanacji spożywana tylko na święta, bo będzie symbolem luksusu. Otake, otake solidaruchy walczyli !
  Czyli mówisz że kaczynski o taką Polskę walczył przeskakując przez płot Stoczni Gdańskiej (notabene przedanej przez pissowców w 2007 roku). Taaa, Dżery skakał o tyczce przez ten płot przecież, nie pamiętacie.....??!!!
 
Avatar
Janusz_Paliwas / 4 sierpnia 2022 r. o 09:42
A co się jeden z drugim DZIWISZ ??? Za niedługo takie blokady anty kradzieżowe ma każdym chlebku, zaś kiełbasa jak za Sanacji spożywana tylko na święta, bo będzie symbolem luksusu. Otake, otake solidaruchy walczyli !
   Czyli mówisz że kaczynski o taką Polskę walczył przeskakując przez płot Stoczni Gdańskiej (notabene przedanej przez pissowców w 2007 roku).
Avatar
Labydnik / 4 sierpnia 2022 r. o 09:40
A co się jeden z drugim DZIWISZ ??? Za niedługo takie blokady anty kradzieżowe ma każdym chlebku, zaś kiełbasa jak za Sanacji spożywana tylko na święta, bo będzie symbolem luksusu. Otake, otake solidaruchy walczyli !
   Patrz synku, tak wygląda kiełbasa - powie może ojciec na "przedstawieniu o okupacji" pt. "Dziś do sklepu pójść nie mogę".
Avatar
klikbajt / 4 sierpnia 2022 r. o 09:21
Jak to się ma do głębokiej wiary oraz patriotyzmu narodu polskiego? (Siódme, nie nie kradnij), oraz (Bóg, Honor, Ojczyzna). Jednak naród nie taki święty jak chcę się go wykreować....  Albo to Niemcy, Ukraińcy czy inne Ruskie perfidnie zaciemniają nieskazitelny obraz polskiego społeczeństwa, narodu kradnąc masło w sklepach.
Avatar
Gutek / 4 sierpnia 2022 r. o 09:20
Za komuny też były kradzieże podstawowych artykułów spożywczych . Czyli mamy komunę b(p)is .
Avatar
Jaceniacka / 4 sierpnia 2022 r. o 09:17
A co się jeden z drugim DZIWISZ ??? Za niedługo takie blokady anty kradzieżowe ma każdym chlebku, zaś kiełbasa jak za Sanacji spożywana tylko na święta, bo będzie symbolem luksusu. Otake, otake solidaruchy walczyli !
Avatar
Pats / 4 sierpnia 2022 r. o 09:12
Niech ich tylko poklonują zanim odejdą, bo takich "kompetentnych" przeartystów to rzadko ziemia nosi...!!!!
Avatar
Labydnik / 4 sierpnia 2022 r. o 08:29
Postawić przy maśle czy cukrze uzbrojonego strażnika z psem. Tylko pilnować, żeby oni sami czegoś nie ściągnęli ze stoiska mięsnego. W ostateczności straż mogłaby objąć dwuosobowa "brygada młodzieżowa" - bardziej wyrośnięty z zupełnym szczeniakiem.
Avatar
Gutek / 4 sierpnia 2022 r. o 19:28
Gdzie są kundelki pisowskie ? Czemu nie komentują ?
Avatar
antypiss / 4 sierpnia 2022 r. o 12:27
To nie może być prawda. W tvp mówili, że wszystko tanieje. Ludziom za pisu żyje się dużo lepiej. Bezrobocie wynosi 0%, a przewidują -5%. Jest super więc o co wam chodzi? P.s. Ten kundel z Żoliborza porównał się do Popiełuszki bo też zrobili na niego zasadzkę tylko, że jajkami. Teraz będzie oczekiwał wyniesienia na ołtarze.
Avatar
Pats / 4 sierpnia 2022 r. o 11:42
A co się jeden z drugim DZIWISZ ??? Za niedługo takie blokady anty kradzieżowe ma każdym chlebku, zaś kiełbasa jak za Sanacji spożywana tylko na święta, bo będzie symbolem luksusu. Otake, otake solidaruchy walczyli !
  Czyli mówisz że kaczynski o taką Polskę walczył przeskakując przez płot Stoczni Gdańskiej (notabene przedanej przez pissowców w 2007 roku). Taaa, Dżery skakał o tyczce przez ten płot przecież, nie pamiętacie.....??!!!
 
Avatar
Janusz_Paliwas / 4 sierpnia 2022 r. o 09:42
A co się jeden z drugim DZIWISZ ??? Za niedługo takie blokady anty kradzieżowe ma każdym chlebku, zaś kiełbasa jak za Sanacji spożywana tylko na święta, bo będzie symbolem luksusu. Otake, otake solidaruchy walczyli !
   Czyli mówisz że kaczynski o taką Polskę walczył przeskakując przez płot Stoczni Gdańskiej (notabene przedanej przez pissowców w 2007 roku).
Avatar
Labydnik / 4 sierpnia 2022 r. o 09:40
A co się jeden z drugim DZIWISZ ??? Za niedługo takie blokady anty kradzieżowe ma każdym chlebku, zaś kiełbasa jak za Sanacji spożywana tylko na święta, bo będzie symbolem luksusu. Otake, otake solidaruchy walczyli !
   Patrz synku, tak wygląda kiełbasa - powie może ojciec na "przedstawieniu o okupacji" pt. "Dziś do sklepu pójść nie mogę".
Avatar
klikbajt / 4 sierpnia 2022 r. o 09:21
Jak to się ma do głębokiej wiary oraz patriotyzmu narodu polskiego? (Siódme, nie nie kradnij), oraz (Bóg, Honor, Ojczyzna). Jednak naród nie taki święty jak chcę się go wykreować....  Albo to Niemcy, Ukraińcy czy inne Ruskie perfidnie zaciemniają nieskazitelny obraz polskiego społeczeństwa, narodu kradnąc masło w sklepach.
Avatar
Gutek / 4 sierpnia 2022 r. o 09:20
Za komuny też były kradzieże podstawowych artykułów spożywczych . Czyli mamy komunę b(p)is .
Avatar
Jaceniacka / 4 sierpnia 2022 r. o 09:17
A co się jeden z drugim DZIWISZ ??? Za niedługo takie blokady anty kradzieżowe ma każdym chlebku, zaś kiełbasa jak za Sanacji spożywana tylko na święta, bo będzie symbolem luksusu. Otake, otake solidaruchy walczyli !
Avatar
Pats / 4 sierpnia 2022 r. o 09:12
Niech ich tylko poklonują zanim odejdą, bo takich "kompetentnych" przeartystów to rzadko ziemia nosi...!!!!
Avatar
Labydnik / 4 sierpnia 2022 r. o 08:29
Postawić przy maśle czy cukrze uzbrojonego strażnika z psem. Tylko pilnować, żeby oni sami czegoś nie ściągnęli ze stoiska mięsnego. W ostateczności straż mogłaby objąć dwuosobowa "brygada młodzieżowa" - bardziej wyrośnięty z zupełnym szczeniakiem.
Zobacz wszystkie komentarze 15

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Takiej kaszy gryczanej nie znaliście. Można zrobić nawet kiełbasę. Przepisy na niedzielę
magazyn

Takiej kaszy gryczanej nie znaliście. Można zrobić nawet kiełbasę. Przepisy na niedzielę

Na zakończonym w zeszłą niedzielę w Janowie Lubelskim Festiwalu Kaszy i Żurawiny Gryczaki 2022 nagrodę Super Gryczaka zdobyła fantastyczna kiełbasa z kaszy gryczanej i karpia przygotowana przez Jolantę Momot. A my mamy dla was przepis z pierwszej ręki na to wybitne danie.

To nie był przypadkowy pożar. Ktoś chciał zepsuć dożynki
zdjęcia
galeria

To nie był przypadkowy pożar. Ktoś chciał zepsuć dożynki

Nocny pożar w Surhowie psuje zaplanowane na dziś dożynki gminne. Ktoś podpalił przygotowane ozdoby.

Dziś aukcja Pride of Poland 2022. W tym roku jest poważna zmiana

Dziś aukcja Pride of Poland 2022. W tym roku jest poważna zmiana

Na ten dzień czeka wielu hodowców koni arabskich. W Janowie Podlaskim odbędzie się aukcja Pride of Poland. Pod młotek pójdzie będzie 21 koni.

Podlasie Biała Podlaska – Wieczysta Kraków 1:1. Faworyt szybko zgubił punkty

Podlasie Biała Podlaska – Wieczysta Kraków 1:1. Faworyt szybko zgubił punkty

Piłkarze Podlasia mocno postarali się, żeby kibice na dłużej zapamiętali pierwszy mecz, który został rozegrany na zmodernizowanym stadionie w Białej Podlaskiej. W sobotę późnym wieczorem biało-zieloni zmierzyli się z wielkim faworytem do awansu – Wieczystą Kraków. Gospodarze pokazali się z dobrej strony, prowadzili do przerwy i ostatecznie zremisowali z drużyną Franciszka Smudy 1:1.

Plan przygotowań Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin. Pojadą nawet do Grecji

Plan przygotowań Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin. Pojadą nawet do Grecji

Plan przygotowań Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin do nowego sezonu już się klaruje. Wiadomo, kiedy większość koszykarek zamelduje się na Lubelszczyźnie i z kim przyjdzie im zagrać w sparingach. Jeden z tych rywali będzie szczególnie wymagający

Jak się myć? Wystarczą stopy, pachy i okolice intymne?

Jak się myć? Wystarczą stopy, pachy i okolice intymne?

Polacy bywają na bakier z higieną osobistą, choć po pandemii zaczęli lepiej dbać o czystość rąk. O tym, jak wyważyć potrzeby związane z higieną, zdrowiem i... oszczędnością wody, mówią dr hab. Paweł Gać, prof. UMW i dr Aleksandra Jaremków z Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich w Wrocławiu

Carski ukaz i wydawanie serwitutów, czyli drewna. Przywilej z XIX wieku jest teraz na wagę złota
Magazyn

Carski ukaz i wydawanie serwitutów, czyli drewna. Przywilej z XIX wieku jest teraz na wagę złota

Polska zdążyła wyjść spod zaborów, odzyskać w 1918 roku niepodległość, przetrwać II wojnę światową, a później czasy PRL i stan wojenny, by wreszcie dojść do demokracji, a pod Biłgorajem ludzie nadal mają korzyści z ukazu wydanego przez... cara Rosji w 1864 roku.

Podhale Nowy Targ – Avia Świdnik 0:1. Kolejna zła passa przerwana

Podhale Nowy Targ – Avia Świdnik 0:1. Kolejna zła passa przerwana

Cztery ostatnie mecze Avii z Podhalem? Cztery porażki. Na tym jednak koniec kiepskiej serii. W sobotę drużyna Łukasza Mierzejewskiego pokonała rywali w Nowym Targu 1:0. W efekcie, po dwóch meczach ma na koncie komplet sześciu punktów.

Lublin: Na al. Kraśnickiej trzeba będzie zwolnić

Lublin: Na al. Kraśnickiej trzeba będzie zwolnić

Kilka nocy mogą potrwać utrudnienia w ruchu na al. Kraśnickiej koło nowych bloków między terenami uczelni i wojska. Inwestor ma wymieniać nawierzchnię drogi.

Lublinianka – Cracovia II 0:3. Wytrzymali do 70 minuty
galeria

Lublinianka – Cracovia II 0:3. Wytrzymali do 70 minuty

Piłkarze Lublinianki robili co mogli, ale Cracovia II okazała się zbyt wymagającym rywalem. Goście mieli multum sytuacji w pierwszej połowie jednak drużyna Roberta Chmury długo utrzymywała bezbramkowy remis. Niestety, w końcówce „Pasy” udowodniły swoją wyższość trzema bramkami.

Kurozając i zagadka chomika ciemności – przyjazny sensorycznie seans w Zamościu
21 sierpnia 2022, 12:00

Kurozając i zagadka chomika ciemności – przyjazny sensorycznie seans w Zamościu

Animowana komedia przygodowa „Kurozając i zagadka chomika ciemności” to kolejny film, jaki w zamojskim Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” będzie można obejrzeć w ramach cyklu „Kino przyjazne sensorycznie” realizowanego wspólnie z Fundacją Pomoc Autyzm.

Nie tylko Odra, śnięte ryby również w Nerze. Wojewoda zaleca niekorzystanie z rzeki
film

Nie tylko Odra, śnięte ryby również w Nerze. Wojewoda zaleca niekorzystanie z rzeki

Łódź. Już ponad 200 martwych ryb wyłowiono w województwie łódzkim z rzeki Ner, będącej dopływem Warty.

Maślaki, koźlarze i borowiki, czyli idziemy na grzyby. Co powinniśmy wiedzieć?
Magazyn

Maślaki, koźlarze i borowiki, czyli idziemy na grzyby. Co powinniśmy wiedzieć?

Często zdarza się, że ktoś przynosi na przykład same kapelusze, w koszyku są trzony oderwane od kapeluszy, wtedy nie jesteśmy w stanie tych grzybów zidentyfikować, ponieważ musimy mieć cały, dorosły okaz, żeby być pewnym diagnozy. Zdarzają się nam nawet takie sytuacje, że ktoś zrobił 40 słoików grzybków marynowanych, a następnie przynosi te grzyby do oceny – Rozmowa z Renatą Bezładą, klasyfikatorem grzybów świeżych z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie.

Kobieta nagle zjechała na przeciwległy pas. Jedna osoba w szpitalu

Kobieta nagle zjechała na przeciwległy pas. Jedna osoba w szpitalu

Kobieta w bmw nagle zjechała na przeciwległy pas ruchu i uderzyła w jadącą z naprzeciwka mazdę. Jedna osoba trafiła do szpitala

Drożeje żłobek, a radni zadecydują, o ile. "Żłobkowe" już nie wystarczy

Drożeje żłobek, a radni zadecydują, o ile. "Żłobkowe" już nie wystarczy

Nie dość, że nie wystarczy „żłobkowego”, to jeszcze trzeba będzie dołożyć. W Poniatowej zmienią się stawki w bardzo popularnej miejskiej placówce. Jak bardzo? W środę decyzja radnych

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!