Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

19 listopada 2022 r.
18:04

Zamość. Każdego można za coś pochwalić. W tej szkole tak robią

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
Chwalenie wszystkim nam wychodzi na dobre. Pozytywne relacje są bardzo ważne, zwłaszcza po doświadczeniach pandemii i zdalnego nauczania – podkreślają Magdalena Bajaka i Katarzyna Czarnowska (na pierwszym planie), a także ich uczniowie-wolontariusze
Chwalenie wszystkim nam wychodzi na dobre. Pozytywne relacje są bardzo ważne, zwłaszcza po doświadczeniach pandemii i zdalnego nauczania – podkreślają Magdalena Bajaka i Katarzyna Czarnowska (na pierwszym planie), a także ich uczniowie-wolontariusze (fot. Anna Szewc)

Nie chwalą za byle co, ale właściwie w każdym znajdują coś, za co do dziennika mogą wstawić "pozytywną uwagę". Takich wpisów przybywa zwłaszcza w listopadzie, który w zamojskim Ekonomiku został kolejny raz ogłoszony miesiącem chwalenia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Tylko od początku tego miesiąca wpisałam moim uczniom już ponad 220 pochwał – mówi Katarzyna Czarnowska, anglistka w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Zamościu. Ale też zapewnia, że uczniowie Ekonomika są doceniani przez cały rok i przez większość nauczycieli. Podaje przykład uczennicy, której już na początku września wpisała pochwałę za udzielenie wywiadu do radia. Uznała, że to ważne, bo nastolatka przed tą rozmową bardzo się stresowała. Należało więc docenić, że pokonała swoją nieśmiałość.

Młodzież to potwierdza. – W naszej szkole rzeczywiście rzadko krytykują, zwłaszcza publicznie, co nie jest miłe, a dość często nas chwalą – mówią zgodnie ci, z którymi się spotykamy.

– Nie wpisujemy tych "pozytywnych uwag" za byle co, ale tak naprawdę w każdym uczniu jest coś, za co może być chwalony. Najbardziej zależy nam jednak na pobudzeniu młodzieży do działań charytatywnych – tłumaczy Magdalena Bajaka, która wspólnie z Czarnowską koordynuje działaniami szkolnego wolontariatu.

Każdego roku, we wrześniu z taką aktywnością jest nieźle. – Wracamy po wakacjach, pełni energii i chęci do działania, a z czasem już ten zapał opada. Dlatego listopad jest ogłaszany miesiącem chwalenia, aby trochę młodzież zdopingować – wyjaśniają nauczycielki.

Uczniowie są więc uwagami nagradzani np. za udział w akcjach zbierania nakrętek czy elektrośmieci albo karmy dla zwierzaków ze schroniska, a ostatnio także za przynoszenie "Talenciaków", dzięki którym w ramach akcji jednej z sieci handlowych szkoła może zdobyć dodatkowy sprzęt.

– Takie rzeczy robi się z dobrego serca, dla samego siebie, żeby się rozwijać, ale pochwała jest dodatkową zachętą – uważa czwartoklasistka Aleksandra Skiba.

– Dzięki temu później jeszcze bardziej chce się robić coś dobrego – dodaje jej koleżanka z klasy Kinga Rycaj.

Julia Żyradzka jedną ze swoich pierwszych "pozytywnych uwag" dostała za udział w biwaku w Janowie Lubelskim. – Dowiedziałam się tam wiele ciekawych i ważnych rzeczy o wolontariacie i nabrałam jeszcze większej ochoty na pomaganie – zapewnia nastolatka. Dlatego m.in. niedługo po powrocie zgłosiła się jako wolontariuszka do WOŚP.

– Konstruktywna krytyka, jeśli rzeczywiście taka jest, również potrafi zmobilizować, ale jednak pochwała bardziej. Sprawia, że człowiek czuje się doceniony – wyjaśnia Sebastian Kukawski.

Uczniowie nie ukrywają, że "pozytywne uwagi" podnoszą też oceny z zachowania, a to bez znaczenia nie jest.

– Ale dla nas jest najważniejsze, że spora część z nich po prostu "łapie bakcyla" wolontariatu i wychodzi ze szkoły z potrzebą pomagania innym – podkreślają nauczycielki.

Tak było w przypadku jednej z byłych już uczennic Ekonomika, która w wolontariacie również się udzielała. To dorosła już dzisiaj kobieta, mieszka i pracuje w Holandii. Zaraz po wybuchu wojny w Ukrainie sama zorganizowała tam zbiórkę i wielki transport z tonami pomocy humanitarnej wysłała do swojej dawnej szkoły.

Dała mi znać, że te dary już do nas jadą. Ja zamieściłam jeden post i następnego dnia o świcie miałam gotową do rozładunku ekipę naszych absolwentów. O to właśnie w tym chwaleniu chodzi, o budowanie relacji, pozytywnych emocji – mówi Katarzyna Czarnowska.

– Zresztą nasza szkoła to w pewnym sensie kolebka wolontariatu w Zamościu. Zakładała go jeszcze w 2003 roku ówczesna polonistka Krystyna Rybińska-Smyk, późniejsza prezes Zamojskiego Centrum Wolontariatu. My po prostu kontynuujemy to, co zaczęła – podkreśla Magdalena Bajaka.

Takich szkół jest więcej

"Pozytywna uwaga" to akcja ogólnopolska, w której bierze teraz udział ok. 900 szkół, zainicjowana kilka lat temu przez rodziców dzieci z warszawskiego Targówka. Pomysł zrodził się, gdy jedna z wychowawczyń poprosiła uczniów, by opisali swoje pozytywne cechy. W większości oddano jej puste kartki. Dorośli uznali, że to oni zawiedli, bo nie potrafili w maluchach zbudować samooceny, dzięki której dzieci umiałyby myśleć o sobie dobrze. Postanowili to zmienić, na miesiąc pochwał wyznaczając listopad. ZSP nr 1 w Zamościu uczestniczy w tym projekcie od 2019 r. W tym roku szkolnym biorą w nim udział także inne zamojskie placówki: Dwujęzyczna Szkoła Podstawowa Smart School, SP nr 8 i Technikum New Technology. Na liście uczestników jest również 16 szkół z Lublina, a także jedna z Białej Podlaskiej.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika Łęczna nie otrzymują na czas pensji wobec czego przed niedzielnym meczem z Odrą Opole na jego piłkarze w ramach protestu wyszli na murawę z kilkuminutowym opóźnieniem. Po zakończeniu spotkania kibice zielono-czarnych domagali się w mediach społecznościowych odpowiedzi zarządu klubu do zaistniałej sytuacji. Ta została opublikowana w środę wieczorem

Walka o mistrzostwo LNBA jest bardzo zacięta

LNBA: Matematyka pokonała Patobasket i wyrównała stan rywalizacji

Wydawało się, że już w niedzielę poznamy mistrza LNBA. Okazało się jednak, że stara gwardia jeszcze się dobrze trzyma, co pokazał niedzielny mecz. Matematyka wygrała z Patobasketem i o losach tytułu zadecyduje trzecie spotkanie.

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Kucharz, juror Masterchefa i Masterchefa Juniora, Tomasz Jakubiak nie żyje. Miał 41 lat.

Courtney Ramey rozegrał znakomite zawody

PGE Start Lublin pewnie pokonał PGE Spójnia Stargard

Środowe popołudnie w hali Globus upłynęło kibicom w przyjemnej atmosferze. Podopieczni Wojciecha Kamińskiego zrehabilitowali się za klęskę w Słupsku i pewnie ograli PGE Spójnia Stargard 86:75.

Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i prowadzi w finałowej rywalizacji 1-0

Pierwszy mecz finału: Bogdanka LUK Lublin lepsza od Aluron CMC Warty Zawiercie

W pierwszym spotkaniu finałowym o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i w rywalizacji do trzech wygranych prowadzi 1-0. Drugi mecz finału w sobotę, w Lublinie

Grupa Azoty "Puławy" traci pieniądze, zmniejsza zatrudnienie i zaciąga kredyty. Strata netto za rok 2024 przekracza 360 mln zł
biznes

Azoty nadal na hamulcu. Setki milionów złotych straty

Grupa kapitałowa Zakładów Azotowych pokazała wyniki finansowe za rok 2024. Nie ma powodów do radości. Spółki kontrolowane przez "Puławy" straciły w tym czasie ponad 367 mln zł. Sprzedaż krajowa spadła o jedną czwartą. Pracę straciło kilkaset osób.

Mitsune

Wschód Kultury - Inne Brzmienia 2025: Kto w lipcu zagra w Lublinie?

Międzygatunkowe eksploracje, muzyczne eksperymenty, japoński folk, improwizacje i na przykład muzyka połączona z archiwalnymi nagraniami NASA z misji księżycowej. Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia coraz bliżej, a organizatorzy prezentują kolejnych wykonawców.

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

Wczoraj około godziny 10:00 na Alejach Jana Pawła II w Zamościu doszło do niebezpiecznego zdarzenia drogowego. 79-letni kierowca cofając samochodem potrącił 77-letnią kobietę. Piesza trafiła do szpitala.

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!
QUIZ

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!

Lublin od lat przyciąga nie tylko turystów spragnionych historii i klimatycznych zaułków, ale także... filmowców! Stolica województwa lubelskiego to prawdziwy skarb dla reżyserów szukających niebanalnych lokalizacji – z jednej strony tętniące życiem Stare Miasto, z drugiej – zabytkowe ulice, klimatyczne kamienice i plenery, które z powodzeniem "grają" nie tylko Lublin, ale też Paryż, Wilno czy fikcyjne miasta z dawnych epok. Znasz te kultowe produkcje i wiesz że Lublin w nich występował? Sprawdź się w naszym quizie!

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Zakończono poszukiwania 73-letniej seniorki z powiatu włodawskiego, która zaginęła w lutym ubiegłego roku.

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Do Muzeum Wsi Lubelskiej zawitały wyjątkowe, czworonożne mieszkanki – owce świniarki wraz ze swoimi jagniętami. Zwierzęta będzie można podziwiać do jesieni. Nowych mieszkańców jest jednak więcej.

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Przez cały maj zamknięty dla pacjentów zostanie oddział chirurgii w janowskim szpitalu. Nie jest znana przyczyna tej decyzji.

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 4 rozpoczął się nabór pacjentek do przełomowego badania, które może zrewolucjonizować sposób diagnozowania endometriozy. 160 kobiet w wieku 18–45 lat będzie mogło bezpłatnie przetestować innowacyjny test EndoRNA, który — jeśli okaże się skuteczny — może zastąpić bolesną laparoskopię.

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Sąd Okręgowy w Lublinie nie miał wątpliwości – Szymon C., 19-latek podejrzany o spowodowanie tragicznego wypadku w Chełmie, pozostanie dalej w areszcie. W wypadku który miał miejsce pod koniec marca zginęli dwaj 18-latkowie przewożeni w bagażniku.

Render nowego stadionu
Aktualizacja

Koniec projektu „nowy stadion żużlowy w Lublinie”

Kavoo Invest  odebrało pismo o odstąpieniu od umowy na zaprojektowanie nowego stadionu żużlowego w Lublinie. Do Ratusza wpłynęło potwierdzenie odbioru tego pisma.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium