Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

25 lutego 2022 r.
18:09

Szpitale przyjęły pierwszych uchodźców z Ukrainy. Wśród nich są dzieci i kobieta w ciąży

Punkt recepcyjny w Dorohusku
Punkt recepcyjny w Dorohusku (fot. Piotr Michalski)

9-miesięczne dziecko i ciężarna kobieta są w grupie uchodźców z Ukrainy, którzy trafili do szpitali w województwie lubelskim. Na taką pomoc szykuje się coraz więcej placówek, między innymi w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Według porannych statystyk w czterech punktach recepcyjnych przy przejściach granicznych w Hrebennem, Dołhobyczowie, Zosinie i Dorohusku pojawiło się ok. 260 osób. Jak szacuje wojewoda lubelski, do końca dnia może to być już ponad tysiąc osób.

Do południa pomocy medycznej potrzebowało 20 osób. Część trafiła do szpitala. – Żadna z nich nie była w stanie zagrożenia życia – poinformował Lech Sprawka, wojewoda lubelski.

– Do naszego szpitala trafiło 9-miesięczne dziecko z Kijowa. Powodem jest Covid-19. Jego stan jest stabilny. Cały czas udzielamy też pomocy w ramach punktu recepcyjnego – mówi Piotr Gozdek, zastępca dyrektora ds. medycznych szpitala w Tomaszowie Lubelskim.

– Na oddziale ginekologicznym jest hospitalizowana ciężarna pacjentka z Ukrainy. Mieliśmy też pierwszy transport karetką z punktu recepcyjnego. Trafiło do nas dziecko, które wymagało hospitalizacji z powodu odwodnienia. W tym przypadku udzieliliśmy tylko doraźnej pomocy. Dziecko podróżowało razem z matką do Warszawy. Ze szpitala odebrała ich rodzina –  informuje Alicja Jarosińska, dyrektor szpitala w Hrubieszowie.

– Nie mieliśmy na razie żadnego pacjenta, który wymagałby hospitalizacji. Na razie udzielamy pomocy tylko w ramach punktu recepcyjnego. To przeważnie kwestie pediatryczne, a w przypadku dorosłych – pomoc w zabezpieczeniu leków na kolejne dni –  mówi Kamila Ćwik, dyrektor szpitala w Chełmie.

 Udzielenie pomocy medycznej, w sytuacjach zagrażających życiu odbywa się już na przejściu granicznym.

– W takich przypadkach służby na przejściach granicznych wzywają zespoły ratownictwa bezpośrednio na przejście graniczne. Jeśli takiego zagrożenia nie ma, to wtedy straż pożarna przewozi takie osoby do punktu recepcyjnego, gdzie jest punkt medyczny – tłumaczy wojewoda. Dodaje: – Jeżeli okaże się, że pomoc medyczna w punkcie recepcyjnym jest niewystarczająca, to wtedy taki punkt zapewnia, w kontakcie z pogotowiem, transport medyczny do szpitali, które są przypisane do poszczególnych punktów recepcyjnych. Na razie mieliśmy dwa przypadki hospitalizacji.

Wojewoda przypomniał, że punkt recepcyjny w Lubyczy Królewskiej obsługuje szpital w Tomaszowie Lubelskim, w Dołhobyczowie – szpital "papieski" w Zamościu we współpracy z Zamojskim Szpitalem Niepublicznym i szpitalem w Szczebrzeszynie, w Horodle – szpital w Hrubieszowie, a w Dorohusku – szpital w Chełmie.

Na pomoc uchodźcom szykowane są także inne szpitale, między innymi w Lublinie. Jedną z takich placówek ma być Szpital Kliniczny nr 4. Jak ustaliliśmy, ma tam być stworzona stała baza łóżkowa przeznaczona tylko dla uchodźców.

– Ten szpital został wskazany jako miejsce hospitalizacji osób poszkodowanych w związku z agresją rosyjską na Ukrainie –  potwierdza Agnieszka Strzępka, rzeczniczka wojewody lubelskiego. Zaznacza: – SPSK4 jest w województwie lubelskim jedynym Centrum Urazowym dedykowanym pacjentom dorosłym. Centrum Urazowe jest wyspecjalizowane w udzielaniu pomocy pacjentom z urazem wielonarządowym. 

Wojewoda wyjaśnił też jaka byłaby rola naszego województwa, po uruchomieniu specjalnego pociągu medycznego, który miałby transportować rannych. To jedno z rozwiązań zapowiadanych przez szefa resortu zdrowia Adama Niedzielskiego. Minister mówił o pociągu z wyposażeniem medycznym, który ma odbierać rannych z granicy z Ukrainą. Jak zaznaczył Niedzielski, to rozwiązanie, które nie było do tej pory wykorzystywane w Polsce.

– To forma opieki medycznej, ale nie dotyczy opieki medycznej dla uchodźców. To jeden z wariantów ewentualnego udzielania pomocy medycznej przez Polskę, poszkodowanym w wyniku działań zbrojnych. Chodzi przede wszystkim o rannych – zaznacza Sprawka. Wyjaśnia, że ten wariant jest przygotowywany na wypadek gdyby okazało się, że takich przypadków jest bardzo dużo. Trasa pociągu będzie przebiegać przez województwo podkarpackie i lubelskie. 

– Jesteśmy przygotowani na wyjątkowe sytuacje, gdyby się okazało, że dalszy transport danego rannego pociągiem zagrażałby jego życiu i wymagałby on szybkiej pomocy. Wówczas na wskazanych stacjach, gdzie ten pociąg może się zatrzymać, mamy wyznaczone szpitale i zespoły ratownictwa medycznego, które odbierałyby taką osobę i zabezpieczały dla niej świadczenia –  zaznaczył Sprawka.

Uchodźcy mogą też korzystać ze szczepień przeciwko Covid-19. Wojewoda poinformował, że szczepieniobus będzie obsługiwał okolice punktów recepcyjnych. Dostępna będzie jednozdawkowa szczepionka Johnson&Johnson.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Prezydent Duda z apelem do ministra. Upomniał się o Borsuka

Prezydent Duda z apelem do ministra. Upomniał się o Borsuka

W Warszawie zakończyła się oficjalna część obchodów z okazji rocznicy uchwalenia konstytucji 3 maja. W trakcie swojego przemówienia Andrzej Duda wspomniał m.in o projekcie Borsuk, który może zostać polskim hitem eksportowym.

Lublin rozpoczyna świętowanie dnia konstytucji 3 maja. Sesja w trybunale
zdjęcia
galeria

Lublin rozpoczyna świętowanie dnia konstytucji 3 maja. Sesja w trybunale

W Trybunale Koronnym zakończyła się już uroczysta sesja Rady Miasta Lublin, która rozpoczęła oficjalne obchody święta w stolicy Lubelszczyzny. Teraz czas na poloneza, potem m.in. fire show.

W derbach Chełmianka Chełm podzieliła się punktami ze Świdniczanką Świdnik

Chełmianka Chełm podzieliła się punktami ze Świdniczanką Świdnik

W spotkaniu derbowym Chełmianka Chełm zremisowała ze Świdniczanką Świdnik 2:2

Najlepsze kreacje przygotowane w Nałęczowie trafią na finał, ogólnopolski pokaz mody w Warszawie
ekologia
galeria

Młodzież z Nałęczowa uszyła ubrania z opadów. Pokażą je w stolicy

Spódnice, torebki, bluzki, sukienki - a to wszystko z zielonych i niebieskich odpadów. Uczniowie szkół podstawowych z gminy Nałęczów w poniedziałek wzięli udział w akcji "Moda na recykling". We wrześniu pojadą do Warszawy na ogólnopolski finał z udziałem gwiazd telewizji.

Lublin: Auto wpadło na poduszkę zderzeniową. Niebezpieczna sytuacja przy węźle Sławinek

Lublin: Auto wpadło na poduszkę zderzeniową. Niebezpieczna sytuacja przy węźle Sławinek

Do niebezpiecznej sytuacji doszło dzisaj ok. godz. 10:30 na alei Solidarności w Lublinie. Tuż przed węzłem drogowym Sławinek na jezdni prowadzącej od strony Warszawy zatrzymało się kilka aut, z których wysiadła grupa obcokrajowców. Jeden z pojazdów najpewniej jechał pod prąd.

Trener Pavol Stano zabrał głos na temat pozostania w Górniku Łęczna

Trener Pavol Stano zabrał głos na temat pozostania w Górniku Łęczna

Górnik Łęczna po porażce 1:3 z Pogonią Siedlce nie ma prawa być zadowolony. Zespół, który jeszcze niedawno zmierzał do strefy barażowej w ostatnich dwóch meczach zdobył tylko punkt. Nie ma co ukrywać, że na ostatnie wyniki z pewnością spory wpływ ma fakt, że wobec sztabu szkoleniowego i piłkarzy pojawiły się zaległości finansowe. Po ostatnim meczu o przyszłość w klubie zapytany został także trener Pavol Stano

Do zdarzenia doszlo w lasach w powiecie biłgorajskim

Nowe fakty w sprawie tragicznej śmierci 14-latki. Policja zatrzymała stajennego

Prokuratura w Biłgoraju prowadzi śledztwo dotyczące przyczyn tragicznego wypadku w Woli Małej, w którym zginęła 14-latka. Dziewczynka spadła z konia podczas przejadżdzki po okolicy. Mężczyzna wydający konie tego dnia był pijany.

Poszkodowany chciał kupić cyfrowe aktywa. Trafił na oszusta

Chciał zarobić na kryptowalutach. Lublinianin stracił majątek

Ponad 400 tysięcy złotych stracił 51-letni mieszkaniec Lublina, który zaufał niewłaściwym ludziom. Sądził, że inwestuje w kryptowaluty u "brokera". W rzeczywistości nawiązał kontakt z oszustami.

„Pamiątki” z wojny wciąż straszą. Lepiej ich nie dotykać

„Pamiątki” z wojny wciąż straszą. Lepiej ich nie dotykać

Mieszkaniec gm. Krasnystaw podczas poszukiwań z zastosowaniem wykrywacza metalu prowadzonych w jednym z lasów na terenie gminy Siennica Różana odnalazł niewybuch. Te wciąż są groźne.

PGE Start Lublin zagra na wyjeździe z Tasomix Rosiek Stal Ostrów Wielkopolski

PGE Start Lublin zagra na wyjeździe z Tasomix Rosiek Stal Ostrów Wielkopolski

Po środowej wygranej nad PGE Spójnia Stargard podopieczni Wojciecha Kamińskiego są już niemal pewni miejsca w czołowej szóstce, co oznacza udział w fazie play-off

Ostrzeżenia przed burzami obowiązują od godz. 11 do północy
pogoda

Nadchodzi załamanie pogody. IMGW ostrzega przed burzami

Dla całej południowej Polski, w tym dla województwa lubelskiego, wydano ostrzeżenia o burzach. W ich trakcie wiatr może w porywach osiągać nawet 90 km/h. Burze przyniosą ulewne deszcze. Lolalnie spadnie grad.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Baraże mocno się od nas oddaliły

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Baraże mocno się od nas oddaliły

W piątek wieczorem Górnik Łęczna przegrał na swoim stadionie z Pogonią Siedlce i mocno utrudnił sobie kwestię znalezienia się na koniec sezonu w strefie barażowej. Jak spotkanie podsumowali szkoleniowcy obu ekip?

13-miesięczny Olek z Jastkowa przeszedł już pięć operacji. Potrzebne wsparcie

13-miesięczny Olek z Jastkowa przeszedł już pięć operacji. Potrzebne wsparcie

Choć jest jeszcze bardzo mały, przeszedł więcej niż niejeden dorosły. 13-miesięczny Olek z Jastkowa przeszedł już pięć operacji. Pierwszą: w pierwszym dniu życia. Przez 9 miesięcy był podłączony do respiratora. – Poza tym te miesiące na intensywnej terapii nauczyły mnie, że nie ma rzeczy niemożliwych. Są tylko trudne i wymagające ogromnej pracy – mówi jego mama, Elżbieta Dec

Oktawia Fedeńczak, skrzydłowa PGE MKS FunFloor Lublin

Oktawia Fedeńczak (PGE MKS Funfloor Lublin): Do Kobierzyc jedziemy po trzy punkty

Rozmowa z Oktawią Fedeńczak, szczypiornistką PGE MKS FunFloor Lublin

Lublin: Dzisiaj święto 3 maja. Miejskie autobusy pojadą inaczej
Przypominamy

Lublin: Dzisiaj święto 3 maja. Miejskie autobusy pojadą inaczej

W sobotę w Lublinie zaplanowano uroczystości związane z rocznicą uchwalenia konstytucji 3 maja. To oznacza zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej. Pasażerowie mogą spodziewać się tymczasowych objazdów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium