Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

1 stycznia 2019 r.
16:09

Pielęgniarki z Lublina przetarły szlak innym. Co czeka pacjentów w 2019 roku?

0 2 A A
(fot. Archiwum)

Rozmowa z Jakubem Kosikowskim, lubelskim lekarzem i byłym przewodniczącym Porozumienia Rezydentów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Co ważnego wydarzyło się w służbie zdrowia w 2018 roku?

– Ten rok był na pewno rokiem protestów w służbie zdrowia, m.in. lekarzy i pielęgniarek. Protesty lekarzy na początku roku doprowadziły w lutym do podpisania porozumienia z ministrem zdrowia. Udało się wywalczyć nie tylko nowe warunki finansowe (m.in. wynagrodzenie 6750 zł brutto dla specjalistów, którzy zadeklarują pracę w jednej placówce oraz bon, czyli 600-700 zł dodatku do rezydentury dla młodych lekarzy, którzy zdecydują się na pracę w kraju – red.), ale też m.in. zwiększenie nakładów na służbę zdrowia. Zmieniła się także mentalność lekarzy, którzy nie chcą już pracować ponad siły i brać dyżurów ponad określony prawem limit. Zaczęli bardziej szanować swoje zdrowie. Konsekwencją jest jednak problem z obsadą dyżurów, ma go coraz więcej oddziałów i szpitali w Polsce.

• A protesty pielęgniarek?

– Protest pielęgniarek ze szpitala wojewódzkiego przy al. Kraśnickiej w Lublinie przetarł niejako szlak pielęgniarkom w całym kraju. Udało się im w pewnym sensie „przechytrzyć” system i wywalczyć podwyżki (chodzi o masowe zwolnienia lekarskie, na które przechodziły pielęgniarki – red.). W kontekście tej grupy zawodowej trzeba też wspomnieć o tzw. normach pielęgniarskich, które zaczną obowiązywać od stycznia. Według nich na pięć łóżek mają przypadać trzy pielęgniarki. To już ma swoje konsekwencje, bo dyrektorzy szpitali zaczynają redukować liczbę łóżek, gdyż nie stać ich na zatrudnianie dodatkowych pielęgniarek i zaproponowanie im zarobków, które byłyby konkurencyjne dla tych, które oferują zagraniczne placówki.

• Czy zmniejszanie liczby łóżek będzie miało negatywne skutki dla pacjentów?

– I tak, i nie. Mogą to odczuć pacjenci oddziałów, w których jest duże obłożenie, bliskie 100 proc., np. reumatologii czy rehabilitacji. W tych przypadkach wydłużą się kolejki. Warto jednak pamiętać, że większość oddziałów w kraju ma obłożenie na poziomie 68 proc., więc taka redukcja jest potrzebna. Skróci się czas hospitalizacji, a pielęgniarki będą miały znacznie lepsze warunki pracy. Na tą samą pielęgniarkę na dyżurze będzie przypadać mniej pacjentów.

• Jakie są inne dobre wiadomości dla pacjentów?

– Na pewno kolejne etapy informatyzacji, na które czekają także lekarze. E-zwolnienie już działa obowiązkowo dla wszystkich i choć na początku grudnia były kłopoty, teraz sytuacja ustabilizowała się i jest mniej problemów z systemem. E-recepta przeszła już chrzest bojowy w kilku miastach i, miejmy nadzieję, niebawem będzie szerzej dostępna. W 2019 roku liczymy również na e-skierowania. W systemie będzie widać, czy jeden pacjent jest zapisany na wizytę w kilku miejscach. Jeśli tak będzie, system powinien go automatycznie wyrzucić z tych dodatkowych już po wizycie w pierwszym miejscu. Mamy nadzieję, że to wpłynie na skrócenie kolejek. Kolejki są też sztucznie wydłużane przez to, że skierowanie np. na tomografię komputerową może wypisać tylko lekarz w poradni specjalistycznej lub szpitalny, a nie np. lekarz rodzinny.

• A co z brakami kadrowymi?

– Niestety nadal są, we wszystkich specjalnościach. Praca już nawet nie za granicą, ale w prywatnych gabinetach jest dla lekarzy znacznie bardziej opłacalna niż w publicznej służbie zdrowia. Jest też duży „odpływ” lekarzy pediatrów czy internistów do podstawowej opieki zdrowotnej, gdzie są zupełnie inne warunki pracy niż w szpitalach. To jest wyzwanie na kolejne lata, podobnie jak zadłużenie i kiepska kondycja finansowa szpitali, przede wszystkim powiatowych.

Jakub Kosikowski

Pozostałe informacje

Zamojskie przebłyski w kotle rozczarowań, czyli historia Hetmana
MAGAZYN

Zamojskie przebłyski w kotle rozczarowań, czyli historia Hetmana

20. marca 2024 minęło 75 lat od utworzenia piłkarskiej 2. Ligi, w 2008 r. nazwanej 1. Ligą. Dziś zamieszczamy kolejną część wspomnień z okazji brylantowego jubileuszu drugo(pierwszo)ligowców, poświęconą drugoligowym występom piłkarzy Hetmana.

III Charytatywny Turniej w Piłce Nożnej Fundacja Grupy Aliplast. Zagrali by pomóc dzieciom [zdjęcia, wideo]
galeria
film

III Charytatywny Turniej w Piłce Nożnej Fundacja Grupy Aliplast. Zagrali by pomóc dzieciom [zdjęcia, wideo]

Fundacja Grupy Aliplast zorganizowała w sobotę III Charytatywny Turniej w Piłce Nożnej. Na boiskach przy ul. Wacława Moritza nie brakowało walki, ale najważniejsze było zebranie funduszy na wsparcie dzieci z niepełnosprawnościami ruchowymi

Zawodniczki MKS FunFloor Lublin powalczą o Gladiatory

Zawodniczki MKS FunFloor Lublin powalczą o Gladiatory

Poznaliśmy nazwiska szczypiornistek nominowanych do Gladiatorów. W najważniejszej kategorii – zawodniczka sezonu, o tytuł powalczy Magda Balsam.

Anatomia już nie straszna. Ruszyły „Trauma Days”

Anatomia już nie straszna. Ruszyły „Trauma Days”

Uniwersytet Medyczny w Lublinie zainaugurował działalność Akademii Doskonałości w Anatomii Klinicznej. Młodzi specjaliści i rezydenci będą ćwiczyć umiejętności operacyjne w praktyce.

Serowa moc w Lublinie. Gwiazdą święta był twaróg
NASZ PATRONAT/ZDJĘCIA
galeria

Serowa moc w Lublinie. Gwiazdą święta był twaróg

Za nami IV edycja Święta lubelskiego serowarstwa i mleczarstwa. Do Lublina zjechali regionalni producenci z całego województwa.

Smacznego! Przepisy inspirowane twórczością Mikołaja Reja
Magazyn

Smacznego! Przepisy inspirowane twórczością Mikołaja Reja

W oczekiwaniu na Festiwal Mikołaja Reja podrzucamy kilka przepisów nawiązujących do upodobań kulinarnych ojca polskiej literatury i kuchni. Zaczynamy od słynnej faramuszki.

Pamiętali o Marszałku. 89. rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego
Zdjęcia
galeria

Pamiętali o Marszałku. 89. rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego

Lublin uczcił dzisiaj 89. rocznicę śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego. Z tej okazji odbył się marsz pamięci, który wyruszył z placu Litewskiego, przez deptak i ulicę Królewską do Archikatedry.

Budują boisko między blokami. Ma być dostępne dla wszystkich

Budują boisko między blokami. Ma być dostępne dla wszystkich

Plac budowy został przekazany w środę i prace ruszyły natychmiast. Na osiedlu Chmielna II w Krasnymstawie powstaje boisko. Będzie dostępne dla wszystkich.

Kilka godzin bez wody. To dotyczy jednej ulicy w mieście

Kilka godzin bez wody. To dotyczy jednej ulicy w mieście

Albo trzeba kranówki nałapać na zapas, albo po prostu jakoś bez bieżącej wody przeżyć kilka godzin. Przerwy w dostawie zapowiada na poniedziałek PGK Zamość.

Owoce na wagę złota? Kto pracuje, ten ma

Owoce na wagę złota? Kto pracuje, ten ma

Rozmawiamy z Marek Krzesickim z Pachnowoli koło Puław. Jednym z większych plantatorów truskawki w gminie. Razem z polami, które przepisał dzieciom, posiada około 3,5 hektara truskawkowych pól.

Lidera nie oddali, czyli Orlęta Łuków w derbach lepsze od ŁKS Łazy

Lidera nie oddali, czyli Orlęta Łuków w derbach lepsze od ŁKS Łazy

W spotkaniu otwierającym 24. kolejkę Orlęta Łuków pokonały ŁKS Łazy 1:0. Gola na wagę trzech punktów strzelił z rzutu karnego Bartosz Młynarczyk.

Truskawka ma się dobrze, ale lokalnych plantacji ubywa

Truskawka ma się dobrze, ale lokalnych plantacji ubywa

Tegoroczny sezon truskawkowy zaczął się kilka tygodni wcześniej, niż zwykle. Choć mamy dopiero początek maja, prace na polach idą pełną parą. Pogoda, nie licząc nocnych przymrozków, dopisuje. Za dwukilogramową łubiankę znad Wisły w tym tygodniu płaciliśmy ok. 35 złotych

Słabo zaczęli, dobrze skończyli. Edach Budowlani nadal w grze o brązowy medal

Słabo zaczęli, dobrze skończyli. Edach Budowlani nadal w grze o brązowy medal

W spotkaniu przedostatniej kolejki Edach Budowlani Lublin pokonali Drew Pal 2 RC Lechię Gdańsk 29:17.

Policyjny pościg. Z okna volkswagena wylatywały narkotyki

Policyjny pościg. Z okna volkswagena wylatywały narkotyki

Wieźli w samochodzie prawie kilogram narkotyków, więc nic dziwnego, że nie mieli ochoty na spotkanie z policją. Ale po pościgu zostali zatrzymani. Dwaj mieszkańcy powiatu włodawskiego musza się liczyć z długą odsiadką.

Kolejna zimna noc. Może być kilka stopni poniżej zera

Kolejna zimna noc. Może być kilka stopni poniżej zera

W dzień jest słonecznie i sporo na plusie, ale nocą temperatura znacząco się obniży. Instytut Meteorologii I Gospodarki Wodnej wydał kolejne w ostatnim czasie ostrzeżenie o przymrozkach. Zimno będzie w całym województwie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium