Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

26 sierpnia 2022 r.
13:45

Azjatycka sztuka, czyli masaż tajski - co warto o nim wiedzieć?

0 A A
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Czym jest masaż tajski? 

Masaż tajski jest znany jako tzw. masaż głęboki. To seria technik łączących akupresurę w najważniejszych punktach ludzkiego ciała z elementami jogi pasywnej, stretchingu i refleksologii. W Tajlandii znany jest pod pojęciem "nuat phaen boran", co można przetłumaczyć jako starożytny masaż klasyczny. Masaż tajski, podobnie jak medycyna tajska posiada wiele wpływów z kultur Chin, Indii i innych krajów Azji Południowej. Po kilkuset latach zdawać by się mogło, iż połączenie wielu kultur dało początek jednemu rodzajowi masażu, lecz mija się to z prawdą. Nawet współcześnie występują różnice w wykonywanych masażach, choć różnice z czasem się marginalizują.

Tajowie wierzą, że współczesny masaż tajski opiera się na teorii, że ludzkie ciało wypełnione jest cząsteczkami zwanymi „lom” lub „powietrzem”, które jest na początku wdychane do płuc, a następnie przepuszczane przez 72 000 kanalików. Te kanały niewidoczne dla ludzkiego oka nazywane są „senami”. Tajscy masażyści skupiają się na masowaniu tych skupisk za pomocą technik kompresji i rozciągania. Większość szkół uważa, że najważniejsze „seny” zaczynają się na pępku i kończą na ustach. Pasywna joga, która jest największą częścią masażu tajskiego, ma na celu pobudzenie „senów” i przekierowanie „lom” przez całe ciało, kończąc masaż na głowie.

W jaki sposób wykonywany jest masaż tajski?

Osoba masowana nosi luźne, wygodne ubranie i leży na specjalnym materacu o umiarkowanej miękkości. Masaż można wykonać samodzielnie lub „dwiema rękami”. Podczas masażu masażysta pracuje bardzo intensywnie swoim ciałem, wykorzystując dłonie, kciuki, łokcie, przedramiona oraz stopy. Ucisk łokcia jest rytmicznie wywierany na biegnące tętnice, powodując uczucie głębokiego relaksu. Większość masaży odbywa się na tzw. liniach Sen, podobne do meridianów hinduskich lub kanałów nadi. Osoba leżąca na materacu przyjmuje różne pozycje wywodzące się z pięciu podstawowych pozycji jogi pasywnej: leżenia przodem, tyłem, bokiem oraz postawy siedzącej i odwróconej. Kompletna sesja masażu tajskiego powinna trwać co najmniej 2 godziny i obejmuje rytmiczne uciskanie i rozciąganie całego ciała: dotyczy to również rozciągania palców, stóp, uszu oraz wykonywania różnych, wyciągniętych pozycji przez osobę masowaną. Cały proces odbywa się zgodnie z wielowiekową procedurą.

Jakie właściwości mają poszczególne rodzaje masażu tajskiego?

Masaż tajski w Krakowie, Rzymie czy Madrycie, może być wykonywany na różne sposoby i z wykorzystaniem różnych elementów dodatkowych wzbogacających cały rytuał i rozszerzających jego dobroczynne właściwości. Do najpopularniejszych i najczęściej wykonywanych zabiegów w gabinetach masażu i ośrodkach SPA należą:

  • Klasyczny masaż tajski - jest wykonywany na sucho i jest połączeniem refleksologii i jogi pasywnej. Pomaga w rozładowaniu napięcia mięśni, stawów oraz ścięgien, stymulując układ limfatyczny i krwionośny. Masaż ten działa pozytywnie na wielu płaszczyznach, przede wszystkim pomaga się zrelaksować, złagodzić stres, zwiększyć energię i skutecznie poprawić wydolność organizmu.
  •  Masaż tajski olejkami - wspomaga układ odpornościowy i nerwowy oraz poprzez stymulację porów skóry przyspiesza wydalanie nadmiaru wody i produktów przemiany materii z organizmu.
  • Tajski masaż stemplami ziołowymi - używa się do niego białych bawełnianych woreczków wypełnionych mieszanką ziół o właściwościach leczniczych - w zależności od potrzeb mają one działać: przeciwzapalnie, przeciwbólowo, antyseptycznie, relaksująco lub odstresowująco. Na przykład mogą to być liście eukaliptusa, trawa cytrynowa, kurkuma, cynamon lub imbir. Okłady ziołowe są podgrzewane przed masowaniem, dzięki czemu suszone zioła uwalniają aromatyczne olejki eteryczne. Całe ciało jest energicznie masowane gorącymi „stemplami” ziołowymi zgodnie z zasadami masażu tajskiego. Ten rodzaj masażu tajskiego, oprócz działania relaksującego, łagodzi również ból i pobudza przemianę materii, pomagając oczyścić organizm.
  • Tajski masaż stóp (refleksologia) - jest to jedna z najpopularniejszych odmian masażu tajskiego. Polega na wywieraniu nacisku na wybrane punkty po wewnętrznej stronie stopy, kostki i łydki. Pobudzając określone obszary akupresury, tajski masaż stóp może pomóc w leczeniu schorzeń poszczególnych narządów, pobudzić proces trawienia, wzmocnić układ hormonalny i limfatyczny oraz mieć dobroczynny wpływ na układ nerwowy. Przydaje się również przy zaburzeniach snu.
  •  Masaż tajski ramion, pleców i głowy - to skuteczna terapia pomagająca wyeliminować pourazowe i przewlekłe bóle pleców. Zwalcza również napięcie i uczucie ucisku w okolicach ramion i szyi, łagodzi również bóle głowy oraz wspomaga mikrokrążenie skóry głowy, stymulując tym samym wzrost włosów. Ten rodzaj masażu wykonuje się zwykle rozgrzewającą maścią mentolową i kamforową.

Jakie są wskazania do wykonania masażu tajskiego? 

Masaż tajski posiada wiele właściwości, które przyniosą ulgę zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. W przypadku skorzystania z takiej usługi nie należy się sugerować wiekiem czy płcią, gdyż masaż tajski sprawdza się u każdego pacjenta. Jednak istnieją pewne kondycje fizyczne w wypadku, których szczególnie warto zwrócić się o pomoc do masażysty, a są to:

  • stany napięciowe,
  • zmiana metabolizmu,
  • zaburzenia pracy narządów wewnętrznych, 
  • ograniczenie zakresu ruchomości stawów,
  • dolegliwości bólowych narządu ruchu,
  • zaburzenia przepływu płynów ustrojowych,
  • przewlekły stres,
  • brak energii oraz zmęczenie,
  • stany przygnębienia i braku chęci do aktywności,
  • depresja. 

Jakie są przeciwwskazania do wykonania masażu tajskiego? 

Poniżej znajduje się lista dolegliwości oraz kondycji fizycznych, których obecność negatywnie wpłynie na zdrowie pacjenta z połączeniem masażu tajskiego:

  • gruźlica i inne choroby zakaźne, 
  • nowotwory, 
  • gorączka, 
  • ostre stany zapalne,
  • ciąża,
  • miażdżyca, 
  • choroby serca, 
  • zakrzepowo-zarostowe zapalenie tętnic, 
  • tętniaki, 
  • częste krwotoki,
  • osteoporoza, 
  • choroby przebiegające ze znacznym osłabieniem struktur kostnych, 
  • zmiany troficzne skóry oraz przerwanie jej ciągłości.

 



 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Powrót Lubelskich Dni Fantastyki (zdjęcia najmłodszych)
ZDJĘCIA
galeria

Powrót Lubelskich Dni Fantastyki (zdjęcia najmłodszych)

Najstarsza impreza związana z fantastyką wróciła do kulturalnego kalendarza miasta po pięciu latach. Lubelskie Dni Fantastyki zgromadziły wielu fanów tego gatunku.

Euro 2024. Polska - Holandia [na żywo]

Euro 2024. Polska - Holandia [na żywo]

O godzinie 15 reprezentacja Polski rozpocznie walkę na Euro 2024. Naszym pierwszym rywalem będzie Holandia. Zdecydowanym faworytem do zwycięstwa będą "Pomarańczowi", ale podopieczni trenera Michała Probierza chcą w tym starciu sprawić niespodziankę

Piękna lekcja dawnych zwyczajów
ZDJĘCIA
galeria

Jarmark koński w Muzeum Wsi Lubelskiej

Cygan znawca koni, gospodarz, żyd uczestniczący w sprzedaży jako świadek transakcji i uczestnik nielegalnego litkupu, karciarze a nawet dziad szukający zarobku, historyczne widowisko odtwarzające atmosferę jarmarku końskiego z lat 20-tych i 30-tych XX wieku odbyło się w niedzielę w Muzeum Wsi Lubelskiej.

Prawdopodobieństwo wystąpienia gwałtownych zjawisk atmosferycznych wynosi w naszym regionie 85 proc. wg danych IMGW. Sprawdzaj alerty na https://www.facebook.com/dziennikwschodni/
galeria

Front burzowy dotrze później. Około 17

Dziś, 16 czerwca o 5.20 mieszkańcy 18 powiatów z woj. lubelskiego otrzymali esemesy z ostrzeżeniami o nadciągającym nad region froncie burzowym

Znamy mistrza rozgrywek LNBA. Doświadczenie ważniejsze od młodości [zdjęcia]
galeria

Znamy mistrza rozgrywek LNBA. Doświadczenie ważniejsze od młodości [zdjęcia]

Matematyka została mistrzem rozgrywek LNBA. W finałowej serii Tomasz Celej i spółka pokonali Patobasket

Oddają krew i biegają by zachęcić innych – „Lublin tętni dobrem”
ZDJĘCIA
galeria

Oddają krew i biegają by zachęcić innych – „Lublin tętni dobrem”

Po raz pierwszy w Lublinie odbył się wyjątkowy bieg, który promował wyjątkową ideę

Lubelskie VIP-y wierzą w reprezentację Polski w meczu z Holandią. Od lewej parlamentarzyści Anna Baluch i Krzysztof Grabczuk oraz Anna Augustyniak, zastępca prezydenta Lublina ds. społecznych
EURO 2024

Lubelskie VIP-y wierzą w reprezentację Polski w meczu z Holandią. Jaki wynik typują posłowie, marszałek i wojewoda?

Polska jak długa i szeroka dzisiaj kibicować będzie naszej narodowej drużynie w pierwszym meczu finałów piłkarskich Mistrzostw Europy, w którym w Hamburgu zagramy z Holandią. Optymizmu wśród lubelskich VIP-ów nie brakuje. Gdzie będą oglądali spotkanie i jaki wynik typują? Zapytaliśmy o to naszych posłów, wojewodę lubelskiego, marszałka województwa i jego zastępcę, a także zastępczynię prezydenta Lublina.

Warunki drogowe były dobre. Niewyobrażalna tragedia

Godz. 5.40. Prosta droga. Co się stało?

Dlaczego doszło do śmiertelnego wypadku w Lasach? Przyczyny tragedii ustalają biegli, policja i prokurator

Niezwykła noc
foto
galeria

Niezwykła noc

To była gorrrąca noc! Klimacik latino przeplatany największymi hitami, a na parkiecie ogień! Zapraszamy do oglądania naszej fotogalerii z ostatniej imprezy w Przystani na dachu. Zobaczcie, jak się bawi Lublin!

Guy Westgate z AeroSPARX dał prawdziwy pirotechniczny pokaz na świdnickim niebie. W niedzielę powtórka emocji.
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Pirotechnika i lotnictwo - nocne pokazy na Świdnik Air Festival

Fajerwerki, kolorowe światła i duża dawka adrenaliny - tak w krótkich słowach można określić nocne pokazy lotnicze podczas IV edycji Świdnik Air Festival.

Jak ocenić potencjał inwestycji?

Jak ocenić potencjał inwestycji?

Inwestycja w nieruchomości, zwłaszcza w lokale usługowe, może być wyjątkowo opłacalna, jednakże wymaga dokładnej analizy i oceny ryzyka. Jak zatem ocenić potencjał inwestycji w takie nieruchomości? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Jak zaszczepić w dziecku entuzjazm do nauki angielskiego (i innych języków)?

Jak zaszczepić w dziecku entuzjazm do nauki angielskiego (i innych języków)?

Zapewnienie dziecku możliwości nauki i obcowania z językiem obcym od najmłodszych lat to najlepsza inwestycja w jego rozwój i edukację. Znajomość języków obcych, nie tylko angielskiego, otwiera wiele możliwości i stanowi doskonałą podstawę do dalszego zdobywania wiedzy na późniejszych etapach edukacji i w dorosłym życiu. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy dziecko niechętnie chodzi na zajęcia?

Zwrot podatku z Belgii – kiedy mija termin?

Zwrot podatku z Belgii – kiedy mija termin?

Nie tylko Niemcy czy Holandia cieszą się popularnością wśród osób, które wyjeżdżają do pracy za granicę – popularnym kierunkiem jest dla nich również Belgia. Czy wiesz, że pracując na terenie Belgii, możesz ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku? Poznaj zasady.

Lider w branży instalacyjnej z nowym centrum logistycznym. Z okazji otwarcia firma zorganizowała targi
Zdjęcia
galeria

Lider w branży instalacyjnej z nowym centrum logistycznym. Z okazji otwarcia firma zorganizowała targi

HAP Armatura Grupa SBS, rodzinna firma z Lublina, prężnie działająca na terenie całej Polski i specjalizująca się w sprzedaży produktów z techniki grzewczej, sanitarnej, sieci i przyłączy wodno-kanalizacyjnych oraz wentylacji i rekuperacji uruchomia w podlubelskich Trojaczkowicach, tuż przy ekspresówce S9 Via Carpatia, nowe centrum logistyczne. Z okazji jego otwarcia w sobotę zaprosiła partnerów i przyjaciół na branżowe targi.

Sherp – strażak do zadań specjalnych. Tylko 9 takich pojazdów w kraju
WIDEO
film

Sherp – strażak do zadań specjalnych. Tylko 9 takich pojazdów w kraju

Jest tylko dziewięć takich pojazdów w Polsce, a dwa w regionie. Dysponują nimi strażacy z Lubartowa i Chełma. Mowa o ukraińskim wszędołazie o nazwie Sherp. Ten unikalny pojazd prezentujemy w naszym premierowym programie motoryzacyjnym moto.dw. Trzeci odcinek będzie do obejrzenia już dziś, w piątek 14 bm., na stronie www.dziennikwschdni.pl oraz na naszym kanale You Tube. Start o godzinie 18.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!