Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

29 września 2024 r.
9:44

Hirudoterapia a nadciśnienie tętnicze – czy pijawki mogą pomóc w leczeniu?

Nadciśnienie tętnicze to powszechna choroba, która dotyka co trzeciego dorosłego Polaka. Wiele osób cierpi na nadciśnienie, nie będąc tego świadomymi, a ci, którzy wiedzą o swojej chorobie, często lekceważą zalecenia lekarskie. To poważny błąd, ponieważ nieleczone nadciśnienie znacząco zwiększa ryzyko takich powikłań jak udar mózgu czy niewydolność serca. Sprawdź, jak leczenie pijawkami może wspierać walkę z tym schorzeniem. Nadciśnienie tętnicze nazywane jest coraz częściej podstępną chorobą cywilizacyjną – podstępną, ponieważ rozwija się niepostrzeżenie, początkowo nie dając żadnych wyraźnych objawów, a jeśli już się pojawiają, są na tyle niecharakterystyczne, że bywają ignorowane. Z tego powodu istotne jest, aby znać pierwsze symptomy nadciśnienia i reagować na nie natychmiast po ich zauważeniu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na czym polega nadciśnienie tętnicze?

O nadciśnieniu tętniczym mówimy wtedy, gdy ciśnienie tętnicze krwi przekracza granice normy, co oznacza, że optymalne wartości dla dorosłej osoby nie powinny być wyższe niż 120 mm Hg dla ciśnienia skurczowego i 80 mm Hg dla ciśnienia rozkurczowego. Jeśli nasze ciśnienie oscyluje w okolicach tych wartości, nie ma powodów do zmartwień. Jednakże, gdy średnie wartości ciśnienia tętniczego, obliczone na podstawie co najmniej dwóch pomiarów wykonanych podczas przynajmniej dwóch różnych wizyt u lekarza, wynoszą 140 mm Hg lub więcej dla ciśnienia skurczowego i/lub 90 mm Hg lub więcej dla ciśnienia rozkurczowego, istnieje duże prawdopodobieństwo, że cierpimy na nadciśnienie tętnicze.

Wyróżnia się 3 rodzaje nadciśnienia tętniczego:

  • nadciśnienie tętnicze I stopnia – ciśnienie skurczowe 140-159 mmHg i rozkurczowe 90-99 mmHg,

  • nadciśnienie tętnicze II stopnia – ciśnienie skurczowe 160-179 mmHg, a rozkurczowe 100-109 mmHg,

  • nadciśnienie tętnicze III stopnia – ciśnienie skurczowe wynosi powyżej 180 mmHg, a rozkurczowe powyżej 110 mmHg.

Jak wygląda leczenie pijawkami przy migrenie?

Jakie czynniki sprzyjają nadciśnieniu?

Nieświadomie możemy poprzez nasze codzienne działania przyczynić się do rozwoju nadciśnienia tętniczego. Na pojawienie się tej choroby bezpośredni wpływ mają takie czynniki jak niezdrowy tryb życia, brak regularnej aktywności fizycznej, nadwaga, otyłość, palenie papierosów, stres oraz nadmierne spożycie alkoholu. Istotnym elementem sprzyjającym rozwojowi nadciśnienia jest również genetyka, zwłaszcza u osób, których jeden lub oboje rodziców zmagają się z tą chorobą.

Jakie są objawy nadciśnienia tętniczego?

W początkowej fazie nadciśnienie tętnicze często przebiega bez widocznych objawów, a jeśli już się pojawiają, są one na tyle niespecyficzne, że mogą być przypisane wielu innym dolegliwościom. Niemniej jednak, im więcej typowych dla nadciśnienia objawów występuje jednocześnie, tym większe jest ryzyko, że chorujemy na nadciśnienie tętnicze. Do najczęściej spotykanych objawów należą bóle i zawroty głowy, zaburzenia snu, kołatanie serca, duszności, nadmierna potliwość, uderzenia gorąca, zmniejszona sprawność fizyczna i psychiczna, zmęczenie, krwawienia z nosa oraz nerwowość. W miarę postępu choroby mogą pojawić się dodatkowe symptomy świadczące o uszkodzeniu narządów w wyniku nieprawidłowego ciśnienia tętniczego, takie jak zaburzenia funkcji nerek, problemy ze wzrokiem, wychłodzenie kończyn, obniżona sprawność intelektualna, obrzęki kończyn, problemy z czuciem oraz trudności w poruszaniu się. W przypadku zauważenia tych objawów należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Jakie są powikłania nadciśnienia tętniczego?

Nieleczone nadciśnienie tętnicze znacząco podnosi ryzyko wystąpienia takich schorzeń jak zawał serca, udar mózgu, niewydolność serca, miażdżyca oraz niewydolność nerek. Jednakże, wdrożenie odpowiedniego leczenia i ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza pozwala skutecznie zapobiec tym powikłaniom.

Pijawki w leczeniu nadciśnienia tętniczego

Po zdiagnozowaniu nadciśnienia tętniczego pacjent powinien zmienić tryb życia, przestrzegać zaleconej diety, pozbyć się szkodliwych nawyków oraz regularnie przyjmować przepisane leki. Skuteczną metodą wspomagającą regulację ciśnienia tętniczego jest hirudoterapia, która polega na stosowaniu pijawek. Pijawki, przystawiane do skóry, wprowadzają do organizmu hirudozwiązki, które mają korzystny wpływ na zdrowie. Jednym z kluczowych związków w kontekście leczenia nadciśnienia jest PC-LS, który działa jako regulator ciśnienia krwi, obniżając zbyt wysokie ciśnienie i podnosząc zbyt niskie. Ważną rolę odgrywa także histamina, która po przedostaniu się do organizmu rozszerza naczynia krwionośne, co pomaga w regulacji ciśnienia. Hirudozwiązki dodatkowo wspierają funkcjonowanie układu krążenia, wpływając pozytywnie na układ krwionośny i limfatyczny. Badania naukowe potwierdzają, że hirudoterapia może wspomagać leczenie nadciśnienia i poprawiać ogólny stan zdrowia pacjenta, co zmniejsza ryzyko powikłań. Mimo że jest to metoda niekonwencjonalna, przed jej zastosowaniem warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Jeśli nie ma przeciwwskazań, hirudoterapia może być skutecznie stosowana jako uzupełnienie tradycyjnych metod leczenia.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium