Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

29 września 2024 r.
9:44

Hirudoterapia a nadciśnienie tętnicze – czy pijawki mogą pomóc w leczeniu?

Nadciśnienie tętnicze to powszechna choroba, która dotyka co trzeciego dorosłego Polaka. Wiele osób cierpi na nadciśnienie, nie będąc tego świadomymi, a ci, którzy wiedzą o swojej chorobie, często lekceważą zalecenia lekarskie. To poważny błąd, ponieważ nieleczone nadciśnienie znacząco zwiększa ryzyko takich powikłań jak udar mózgu czy niewydolność serca. Sprawdź, jak leczenie pijawkami może wspierać walkę z tym schorzeniem. Nadciśnienie tętnicze nazywane jest coraz częściej podstępną chorobą cywilizacyjną – podstępną, ponieważ rozwija się niepostrzeżenie, początkowo nie dając żadnych wyraźnych objawów, a jeśli już się pojawiają, są na tyle niecharakterystyczne, że bywają ignorowane. Z tego powodu istotne jest, aby znać pierwsze symptomy nadciśnienia i reagować na nie natychmiast po ich zauważeniu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na czym polega nadciśnienie tętnicze?

O nadciśnieniu tętniczym mówimy wtedy, gdy ciśnienie tętnicze krwi przekracza granice normy, co oznacza, że optymalne wartości dla dorosłej osoby nie powinny być wyższe niż 120 mm Hg dla ciśnienia skurczowego i 80 mm Hg dla ciśnienia rozkurczowego. Jeśli nasze ciśnienie oscyluje w okolicach tych wartości, nie ma powodów do zmartwień. Jednakże, gdy średnie wartości ciśnienia tętniczego, obliczone na podstawie co najmniej dwóch pomiarów wykonanych podczas przynajmniej dwóch różnych wizyt u lekarza, wynoszą 140 mm Hg lub więcej dla ciśnienia skurczowego i/lub 90 mm Hg lub więcej dla ciśnienia rozkurczowego, istnieje duże prawdopodobieństwo, że cierpimy na nadciśnienie tętnicze.

Wyróżnia się 3 rodzaje nadciśnienia tętniczego:

  • nadciśnienie tętnicze I stopnia – ciśnienie skurczowe 140-159 mmHg i rozkurczowe 90-99 mmHg,

  • nadciśnienie tętnicze II stopnia – ciśnienie skurczowe 160-179 mmHg, a rozkurczowe 100-109 mmHg,

  • nadciśnienie tętnicze III stopnia – ciśnienie skurczowe wynosi powyżej 180 mmHg, a rozkurczowe powyżej 110 mmHg.

Jak wygląda leczenie pijawkami przy migrenie?

Jakie czynniki sprzyjają nadciśnieniu?

Nieświadomie możemy poprzez nasze codzienne działania przyczynić się do rozwoju nadciśnienia tętniczego. Na pojawienie się tej choroby bezpośredni wpływ mają takie czynniki jak niezdrowy tryb życia, brak regularnej aktywności fizycznej, nadwaga, otyłość, palenie papierosów, stres oraz nadmierne spożycie alkoholu. Istotnym elementem sprzyjającym rozwojowi nadciśnienia jest również genetyka, zwłaszcza u osób, których jeden lub oboje rodziców zmagają się z tą chorobą.

Jakie są objawy nadciśnienia tętniczego?

W początkowej fazie nadciśnienie tętnicze często przebiega bez widocznych objawów, a jeśli już się pojawiają, są one na tyle niespecyficzne, że mogą być przypisane wielu innym dolegliwościom. Niemniej jednak, im więcej typowych dla nadciśnienia objawów występuje jednocześnie, tym większe jest ryzyko, że chorujemy na nadciśnienie tętnicze. Do najczęściej spotykanych objawów należą bóle i zawroty głowy, zaburzenia snu, kołatanie serca, duszności, nadmierna potliwość, uderzenia gorąca, zmniejszona sprawność fizyczna i psychiczna, zmęczenie, krwawienia z nosa oraz nerwowość. W miarę postępu choroby mogą pojawić się dodatkowe symptomy świadczące o uszkodzeniu narządów w wyniku nieprawidłowego ciśnienia tętniczego, takie jak zaburzenia funkcji nerek, problemy ze wzrokiem, wychłodzenie kończyn, obniżona sprawność intelektualna, obrzęki kończyn, problemy z czuciem oraz trudności w poruszaniu się. W przypadku zauważenia tych objawów należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Jakie są powikłania nadciśnienia tętniczego?

Nieleczone nadciśnienie tętnicze znacząco podnosi ryzyko wystąpienia takich schorzeń jak zawał serca, udar mózgu, niewydolność serca, miażdżyca oraz niewydolność nerek. Jednakże, wdrożenie odpowiedniego leczenia i ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza pozwala skutecznie zapobiec tym powikłaniom.

Pijawki w leczeniu nadciśnienia tętniczego

Po zdiagnozowaniu nadciśnienia tętniczego pacjent powinien zmienić tryb życia, przestrzegać zaleconej diety, pozbyć się szkodliwych nawyków oraz regularnie przyjmować przepisane leki. Skuteczną metodą wspomagającą regulację ciśnienia tętniczego jest hirudoterapia, która polega na stosowaniu pijawek. Pijawki, przystawiane do skóry, wprowadzają do organizmu hirudozwiązki, które mają korzystny wpływ na zdrowie. Jednym z kluczowych związków w kontekście leczenia nadciśnienia jest PC-LS, który działa jako regulator ciśnienia krwi, obniżając zbyt wysokie ciśnienie i podnosząc zbyt niskie. Ważną rolę odgrywa także histamina, która po przedostaniu się do organizmu rozszerza naczynia krwionośne, co pomaga w regulacji ciśnienia. Hirudozwiązki dodatkowo wspierają funkcjonowanie układu krążenia, wpływając pozytywnie na układ krwionośny i limfatyczny. Badania naukowe potwierdzają, że hirudoterapia może wspomagać leczenie nadciśnienia i poprawiać ogólny stan zdrowia pacjenta, co zmniejsza ryzyko powikłań. Mimo że jest to metoda niekonwencjonalna, przed jej zastosowaniem warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Jeśli nie ma przeciwwskazań, hirudoterapia może być skutecznie stosowana jako uzupełnienie tradycyjnych metod leczenia.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Auto szorowało po asfalcie

Jechał gratem na zakazie

Policjanci z ryckiej drogówki pełnili służbę na terenie Dęblina. Na ulicy Kockiej zauważyli osobowe renault, które tylnym zderzakiem niemalże ocierało o nawierzchnię. Wszystko wskazywało na to, że pojazd jest poważnie uszkodzony i nie ma prawa jeździć po drodze publicznej.

W Lublinie powinni mieć wolne do środy, czyli opinie po złotym medalu siatkarzy Bogdanki LUK
ZDJĘCIA
galeria

W Lublinie powinni mieć wolne do środy, czyli opinie po złotym medalu siatkarzy Bogdanki LUK

Czwarta po rundzie zasadniczej PlusLigi Bogdanka LUK Lublin w sobotę wywalczyła pierwszy w historii klubu tytuł mistrza Polski. Jak spotkanie i ten sezon oceniają siatkarze i eksperci?

PGE MKS FunFloor zakończył występy u siebie wygraną z Gnieznem

Udane pożegnanie, PGE MKS FunFloor Lublin bez problemów pokonał rywalki z Gniezna

Szczypiornistki PGE MKS FunFloor w niedzielny wieczór pożegnały się ze swoimi kibicami. W ostatnim, domowym meczu sezonu 24/25 lublinianki pokonały w hali Globus MKS URBiS Gniezno 36:31. Bohaterką spotkania była Magda Balsam, która rzuciła aż 11 bramek.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Mamy już tylko matematyczne szanse na baraże

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Mamy już tylko matematyczne szanse na baraże

Górnik Łęczna w niedzielę przegrał w Niecieczy z Bruk-Bet Termaliką i jego szanse na zajęcie miejsca w strefie barażowej spadły do minimum. Jak spotkanie podsumowali szkoleniowcy obydwu ekip?

Milenium Koronacji Bolesława Chrobrego w Lublinie. Historyczne widowisko na miarę tysiąclecia
ZDJĘCIA
galeria

Milenium Koronacji Bolesława Chrobrego w Lublinie. Historyczne widowisko na miarę tysiąclecia

Biało-czerwone flagi, średniowieczni wojowie i echo hymnu rozbrzmiewające w sercu miasta – tak Lublin świętował jedną z najważniejszych rocznic w historii Polski.

Cyklista w drodze do więzienia

Napadł na lombard, czmychnął na rowerze. Teraz nie pojeździ nawet 7,5 roku

Kryminalni z lubartowskiej komendy zatrzymali 26-latka, który pod koniec kwietnia b.r. wtargnął do jednego z miejscowych lombardów i ukradł tacę ze złotą biżuterią. Z łupem w ręku złodziej uciekł, odjeżdżając rowerem. Pokrzywdzony właściciel oszacował wówczas straty na kilkanaście tysięcy złotych.

Rowerowa wiosna w Świdniku

Rowerowa wiosna w Świdniku

To lepsze i zdrowsze rozwiązanie od siedzenia w domu przez komputerem. Władze Świdnika zachęcają dzieci i młodzież do aktywnego spędzania czasu. Służy temu akcja „Rowerowa Wiosna w Świdniku”.

Justyna Szafranek i Dorota Krać z Polskiego Związku Niewidomych w Lublinie podkreślają, że najwięcej barier powoduje zbyt mała świadomość na temat specyfiki dysfunkcji wzroku Codzienne bariery to nie tylko schody, ale porzucone hulajnogi i krawężniki
Magazyn

Codziennych barier jest coraz mniej. Osoby z niepełnosprawnościami mogą żyć jak inni

Miasto rozbudowuje infrastrukturę, oferuje asystentów, dostosowuje szkoły i wspiera edukację. Ale osoby z niepełnosprawnością wciąż wskazują na bariery, które dla innych są niewidoczne.

Wicelider był za mocny. Górnik Łęczna przegrał w Niecieczy z Bruk-Bet Termaliką

Wicelider był za mocny. Górnik Łęczna przegrał w Niecieczy z Bruk-Bet Termaliką

Kibice, którzy wspierają Górnika Łęczna od kilku ładnych lat doskonale wiedzą, że mecze zielono-czarnych z Bruk-Bet Tetmaliką Nieciecza bywają bardzo emocjonujące. Tak też było w niedzielę. Popularne „Słoniki” wygrały u siebie 3:1, ale spotkanie było zdecydowanie bardziej emocjonujące i zacięte niż wskazuje na to wynik

Kamil Ożarowski chce pomóc wychowankom domu dziecka w Zwierzyńcu

Opuści salon masażu i ruszy przez Polskę. Robi to dla dzieci

Pomysł: Pokonać na nartorolkach Polskę od Zakopanego po Hel. Cel: Pomóc potrzebującym dzieciom, chorym i z domów dziecka. Dlatego właśnie Kamil Ożarowski, właściciel salonu masażu z Zamościa podjął się "Biegu po uśmiech". Wspiera go Stowarzyszenie Dwa Domki.

Piknik był niebywałą frajdą dla dzieci
ZDJĘCIA
galeria

Transportowa niedziela z historią i przyszłością – Piknik Europejski na Placu Zamkowym

Zamek, zabytki i… Ikarus. W niedzielne popołudnie Plac Zamkowy w Lublinie zamienił się w kolorową zajezdnię pełną uśmiechów, zabawy i miejskiej mobilności z przeszłości i przyszłości. Wszystko za sprawą Europejskiego Pikniku Transportowego 2025 – flagowego wydarzenia lokalnych obchodów Dni Funduszy Europejskich.

Za nimi ostatni dzień jazdy. Cykliści ścigali się w centrum Lublina
ZDJĘCIA
galeria

Za nimi ostatni dzień jazdy. Cykliści ścigali się w centrum Lublina

Ponad 80 zawodników z Polski i różnych stron świata ściga się w Lublinie podczas „XXVIII Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Tandemów" oraz VI "Hetman Paracycling Cup o Puchar Marszałka Lubelszczyzny”.

Majówka na ostro. Rzut Beretem rozbujał Lublin
Foto
galeria

Majówka na ostro. Rzut Beretem rozbujał Lublin

W Rzucie Beretem majówka nabrała rumieńców szybciej niż policzki po trzecim drinku. Było głośno, gorąco i z odrobiną szaleństwa – czyli dokładnie tak, jak lubicie. Zobaczcie, kto rzucił beretem... i resztą garderoby oraz jak się bawił Lublin.

Świdnik wpuści miliony w kanalizację

Świdnik wpuści miliony w kanalizację

Przedsiębiorstwo Komunalne Pegimek przygotowuje największy w historii spółki program inwestycyjny, czyli gruntowną przebudowę sieci wodno-kanalizacyjnej w Świdniku. Będzie to kosztować blisko 53 mln zł, a jego realizacja planowana jest na lata 2025-2034.

Boso, ale wesoło, czyli Cejrowski w trasie
WIDEO
film

Boso, ale wesoło, czyli Cejrowski w trasie

Wojciech Cejrowski odwiedził Lublin z nowym stand-up’em podróżniczym. Choć znany jest z podróżniczych opowieści i kontrowersyjnych wypowiedzi, tym razem stawia na stand-up – ale w zupełnie innym stylu niż ten, do którego przyzwyczaili nas polscy komicy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium