Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

14 czerwca 2024 r.
10:23

Jak rozpoznać perski dywan?

Perskie dywany - słyszał o nich chyba każdy, a wielu z nas zachwycało się i wciąż zachwyca kunsztem ich wykonania... Tylko czy ogół naprawdę wie, czym jest perski dywan i co odróżnia go od innych dywanów? Poniżej znajdziesz garść informacji, które pomogą Ci zidentyfikować prawdziwy dywan perski i odróżnić go od innych orientalnych dywanów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dywan perski, czyli jaki?

Prawdziwe, tradycyjne dywany perskie pochodzą tylko z jednego kraju - Iranu. W związku z tym wszelkie dywany orientalne sprzedawane jako „perskie”, a pochodzące np. z Nepalu, Indii, Turcji, Afganistanu czy Pakistanu są po prostu podróbkami. Kraj pochodzenia jest więc pierwszą cechą mówiącą o oryginalności danego dywanu.

Duże znaczenie ma również sposób tkania - najcenniejsze i najbliższe tradycji będą oczywiście dywany tkane ręcznie. Każdy taki egzemplarz jest praktycznie unikatowy i najczęściej odznacza się bardzo bogatymi zdobieniami. Wykonuje się je głównie z wełny z dodatkiem jedwabiu. Bardziej „budżetowa” wersja dywanu perskiego powstaje przez ręczne tuftowanie, czyli wplatanie przędzy w rozciągnięte płótno tkackie (obecnie „wstrzeliwuje” się ją specjalnymi pistoletami). Najtańsze, a zarazem najmniej wierne oryginałowi, wersje perskich dywanów są tkane maszynowo.

Krótki rys historyczny dywanów perskich

Pierwsze irańskie dywany zaczęły pojawiać się już w V wieku p.n.e. - tkali je nomadzi, wykorzystujący je głównie jako ochronę przed mrozem nocy i rozgrzanym słońcem podłożem za dnia. Były one ręcznie tkane z owczej i koziej wełny.

Jednak najważniejszy okres w swojej historii dywany perskie „przeżywały” w XVI i XVII w. - właśnie wtedy ich walory estetyczne zaczęły przeważać nad praktycznymi i zaczęto je uważać za dzieła sztuki. W tym okresie powstało też wiele fabryk, których nazwami do dziś określa się wzory pochodzące z danego regionu.

Do Europy dywany perskie zaczęły trafiać za panowania dynastii Kadżarów, konkretnie szejka Naser-ad-Din-Shah Kadżar. Wkrótce potem europejskie i amerykańskie zakłady tkackie zaczęły otwierać swoje oddziały w Iranie, co zapewniło im dostęp do wysokiej jakości surowców.

 

Ręczne Tkanie Dywanu

Po czym poznać prawdziwe perskie dywany?

Jak już tutaj wspomniano, najprawdziwsze perskie dywany wytwarzane są ręcznie w irańskich warsztatach tkackich. Można je rozpoznać po kilku charakterystycznych cechach dotyczących wzoru, frędzli, sposobu wykończenia obramowania oraz wyglądowi materiału od spodu. Dzięki temu da się odróżnić je od tych tkanych maszynowo i tuftowanych, nawet jeśli metka nie zawiera takich informacji (kraj pochodzenia powinien być podawany zawsze).

Wzór

Ręcznie tkane wzory są na ogół dość skomplikowane - często zawierają masę wyrazistych szczegółów dzięki możliwości bardzo gęstego tkania. Dywan tkany ręcznie można też bardzo łatwo rozpoznać w przypadku wzorów, które miały być w założeniu symetryczne - przy tej metodzie ich dwie strony nie będą swoim idealnym lustrzanym odbiciem. Różnice mogą być drobne, ale będą zauważalne. Jeśli zaś chodzi o motywy wzorów, będzie to przede wszystkim lokalna symbolika i nawiązania do kultury regionu. Częste są też motywy roślinne, zwłaszcza przy obramowaniu.

Odróżnienie dywanu stworzonego ręcznie od tuftowanego po samym wzorze może być kłopotliwe - mogą cechować się podobnym stopniem skomplikowania, ale na ogół w tym drugim przypadku można osiągnąć większą symetryczność układu.

Dywany wyprodukowane maszynowo można rozpoznać po idealnej symetrii wzorów. Zwykle są one również mniej szczegółowe i powtarzają się na każdym dywanie z danej partii. Ponadto białe nici osnowy mogą prześwitywać do runa ze względu na niższą gęstość tkania.

Frędzle

Przy ręcznym tkaniu frędzle stanowią przedłużenie osnowy. Widać wyraźnie, że są częścią całości, a nie doszytym na koniec elementem.

W dywanach tuftowanych frędzle doszywa się na samym końcu i odcinają się dość wyraźnie od reszty dywanu.

Dywany produkowane maszynowo również otrzymują frędzle na samym końcu cyklu produkcyjnego - doszywa się je lub dokleja.

Wykończenie obramowania

Jeśli chodzi o dywany wykonane ręcznie, na obramowaniu wyraźnie widać, że runo i osnowa stanowią jedną całość - brak tutaj wyraźnego podziału na warstwy. Ponadto samo obramowanie może być nierówne, a kształt całego dywanu niekoniecznie będzie idealnym kwadratem lub prostokątem. Gęstość splotu sprawia też, że nici osnowy nie prześwitują do runa.

Przy obramowaniu dywanu tuftowanego widać, że ma on więcej niż jedną warstwę, a jego przebieg będzie stosunkowo równy.

W dywanach tkanych maszynowo wszystkie obramowania są równiutkie i nie przechodzą przez osnowę, kończąc się równymi węzłami lub szwem, a sam kształt dywanu jest idealnie geometryczny.

Materiał od spodu

Dywan tkany ręcznie będzie miał niesymetryczny spód. W związku z tym, że runo i osnowa stanowią jedną całość, nie będzie też widać wyraźnego podziału na warstwy.

Spojrzenie pod spód to najłatwiejsza metoda rozpoznania dywanu tuftowanego - wyraźnie widać tam jednolitej barwy warstwę usztywniającą (np. kremową lub brązową).

Na spodzie dywanu tkanego maszynowo wyraźnie widać proste linie i symetryczny układ przędzy.

Dywany perskie - podsumowanie

Oryginalne dywany perskie powstają w Iranie i są tkane ręcznie, często z wykorzystaniem tradycyjnych technik. Cechują się bardzo rozbudowanymi, szczegółowymi wzorami czerpiącymi z lokalnej kultury i symboliki. Do ich tkania wykorzystuje się przede wszystkim wełnę i jedwab, który sprawia, że są bardzo przyjemne w dotyku. Dywan perski można stosunkowo łatwo rozpoznać po charakterystycznych cechach - wymaga to jednak pewnej wprawy. Dlatego, jeśli chcesz mieć pewność, że zakupiony dywan jest oryginalny, a nie masz możliwości obejrzenia go z bliska, postaw na zakupy w renomowanym sklepie internetowym, takim jak Alladyn - prowadzą go eksperci od orientalnych dywanów. Ich ofertę dywanów perskich znajdziesz pod adresem https://dywanyalladyn.pl/pl/20-dywany-perskie.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas
przyroda

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas

Tuż przed długim weekendem majowym do Janowca wróciły owce. Jest ich 43, a ich zadaniem jest pielęgnacja zamkowego krajobrazu poprzez poprawę tzw. bioróżnorodności parku.

Jaka pogoda na majówkę? Ładnie i ciepło, ale tylko do piątku
pogoda
film

Jaka pogoda na majówkę? Ładnie i ciepło, ale tylko do piątku

Długi weekend majowy rozpocznie się pogodowym optymizmem – słonecznie, sucho i coraz cieplej. W piątek czeka nas 20°C i spokojne niebo. Niestety, sobota i niedziela będą już chłodniejsze z możliwymi miejscowo niewielkimi opadami deszczu.

Po bezbramkowym remisie w Opolu Górnik zagra u siebie z Pogonią Siedlce

Górnik Łęczna w piątek zagra z Pogonią Siedlce. Celem powrót na ścieżkę zwycięstw

Po wyjazdowym remisie w Opolu piłkarze Górnika Łęczna wracają na swój stadion. W piątek (godz. 19) zielono-czarni podejmą broniącą się przed spadkiem Pogoń Siedlce z byłym napastnikiem łęcznian w składzie

Polonez w lubartowskim parku. Tańczyli i świętowali - historycznie
zdjęcia

Polonez w lubartowskim parku. Tańczyli i świętowali - historycznie

Trzeci maja dopiero w sobotę, ale tegoroczni maturzyści Zespołu Szkół nr 2 im. ks. P.K. Sanguszki w Lubartowie już w zeszłym tygodniu postanowoli to święto uczczić. Zatańczyli poloneza w miejskim parku.

Ryzykant wyprzedzał na wzniesieniu i podwójnej ciągłej. Dwa auta rozbite

Ryzykant wyprzedzał na wzniesieniu i podwójnej ciągłej. Dwa auta rozbite

62-latek na drodze w Wólce Hrusińskiej w gminie Krasnobród popełnił poważny błąd. Zaczął wyprzedzać na wzniesieniu i doprowadził do kolizji z autem jadącym z przeciwnej strony.

Mathieu Scalet od pierwszy od lutego pojawił się ostatnio w podstawowym składzie Motoru

Motor w piątek zagra sparing z Widzewem, kolejny mecz w lidze dopiero 9 maja

Motor kolejny mecz o punkty zagra dopiero 9 maja. Żótło-biało-niebiescy zmierzą się wtedy u siebie z Piastem Gliwice (godz. 18). To nie znaczy jednak, że piłkarze Mateusza Stolarskiego będą mieli wolne. W piątek o godz. 12 czeka ich sparing z Widzewem Łódź.

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna zakończony skandalem. Usunęli flagę Ukrainy

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna zakończony skandalem. Usunęli flagę Ukrainy

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej zakończył się skandalem. Przy pomocy swoich zwolenników kandydat na prezydenta Polski usunął z budynku Urzędu Miasta flagę Ukrainy.

Jarosław Gowin, były wicepremier i minister nauki w rządzie Mateusza Morawieckiego
samorząd

Jarosław Gowin wraca do gry. Nowa rola byłego wicepremiera w Chełmie

Jarosław Gowin, były wicepremier i minister nauki w rządzie Zjednoczonej Prawicy ma nową pracę. Został pełnomocnikiem ds. współpracy z uczelniami wyższymi oraz partnerstwa międzynarodowego w kancelarii prezydenta miasta Chełm, Jakuba Banaszka.

Kewin Sasak (Bogdanka LUK Lublin): W sobotę zagramy tak, jakby nadal było 0:0
galeria

Kewin Sasak (Bogdanka LUK Lublin): W sobotę zagramy tak, jakby nadal było 0:0

Pierwszy mecz finałowy PlusLigi dla drużyny z Lublina. Bogdanka LUK pokonała na wyjeździe ALuron CMC Wartę Zawiercie 3:0. Jak środowe spotkanie oceniają obie ekipy?

Uroczyste pochody pierwszomajowe. Jak kiedyś obchodzono 1-maja w Lublinie
Historia
galeria

Uroczyste pochody pierwszomajowe. Jak kiedyś obchodzono 1-maja w Lublinie

Święto Pracy, czyli 1-maja było jednym z najważniejszych świąt w czasach PRL, które obchodzono nad wyraz uroczyście, najczęściej z udziałem najwyższych władz partyjnych. O tym, w jaki sposób obchodzono to święto świadczą liczne, archiwalne fotografie.

Majówka czas start. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Majówka czas start. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Długi weekend majowy to czas, gdy Polacy tłumnie ruszają w drogę na zasłużony odpoczynek. Jednak policja apeluje, by w tym czasie nie wyłączać myślenia i pamiętać o zdrowym rozsądku podczas błogiego wypoczynku.

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika Łęczna nie otrzymują na czas pensji wobec czego przed niedzielnym meczem z Odrą Opole na jego piłkarze w ramach protestu wyszli na murawę z kilkuminutowym opóźnieniem. Po zakończeniu spotkania kibice zielono-czarnych domagali się w mediach społecznościowych odpowiedzi zarządu klubu do zaistniałej sytuacji. Ta została opublikowana w środę wieczorem

Walka o mistrzostwo LNBA jest bardzo zacięta

LNBA: Matematyka pokonała Patobasket i wyrównała stan rywalizacji

Wydawało się, że już w niedzielę poznamy mistrza LNBA. Okazało się jednak, że stara gwardia jeszcze się dobrze trzyma, co pokazał niedzielny mecz. Matematyka wygrała z Patobasketem i o losach tytułu zadecyduje trzecie spotkanie.

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Kucharz, juror Masterchefa i Masterchefa Juniora, Tomasz Jakubiak nie żyje. Miał 41 lat.

Stal Kraśnik powiększyła przewagę nad Lublinianką do sześciu punktów

Stal Kraśnik ucieka Lubliniance, Hetman Zamość podziękował trenerowi

W środę została rozegrana 26. kolejka Keeza IV ligi. Stal Kraśnik bez problemów wygrała mecz z Kłosem Gmina Chełm 4:0, a skoro Lublinianka zostawiła trzy punkty w Janowie Lubelskim, to lider powiększył przewagę nad ekipą z Wieniawy do sześciu punktów. Kolejnej porażki doznał Hetman Zamość, a działacze szybko po spotkaniu poinformowali, że Robert Wieczerzak i jego sztab zostali odsunięci od prowadzenia drużyny.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium